Ernstig conflict over tussen werknemers de loonpolitiek en werkgevers Grote bezwaren bij werknemers tegen inmenging van regering Grote afstand tussen beide voorstellen De koude teistert Europa Italië Herders in leveren ware veldslag tegen de wolven Voor de Friezen is de winter pas echt met een Elfstedentocht Katwijkse logger aangevaren door Britse treiler Ook geen betaald voetbal De tweede breuk BREUK IN STICHTING VAN DE ARBEID „La Cantuta' zwijgt WÊmmaêmmim Vorst veroorzaakt weer moeilijkheden Jeen van den Berg in Elfstedentocht Vorst houdt aan5 kans op sneeuw nuftftiu ocfcteijcu rnw ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 79sfe JAARGANG No. 26524 Sinds 27 januari geen berichten van het vlot Auto door trein gegrepen ,L... g jagf i%|8 Onaangenaam verrast BI ■■H - i iiiBSWMH wËSm mm Luchtverkeer gestremd Voetganger bevroren (uuf Suède jasjes in kleuren 110.- Minder wind VERU006DE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUD PASEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERI fcNl ifci AKitr- cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na S30 uur 's avonds teL 21544. (Van onze Haagse redactie) Naar wij in een deel van onze vorige "Plage nog konden berichten is het jTÜdag in de Stichting van de Arbeid *°t een breuk gekomen tussen werkge vers- en werknemersorganisaties. Er iverd in de gisteren gehouden verga dering n.l. geen overeenstemming be- 'eikt over de in de nabije toekomst 'e nemen loonmaatregelen. Beide groe- Pen van organisaties hebben omtrent "et gebeurde een officiële verklaring afgelegd. Van de zijde der werkgevers deelde men het volgende mede: Naast overeenstemming hierin be staande dat zowel in de voorstellen Tan de werknemersvakcentralen als in die van de werkgeversorganisaties ge sproken werd over de mogelijkheid Van een eenmalige uitkering in 1956 en van het overgaan tot een meer ge differentieerde loonpolitiek bleek een belangrijk verschil ten aanzien van de hierby In acht te nemen grenzen. De ze begrenzing vond in het werkgevers- voorstel haar grondslag enerzijds in de onlangs in de S.E.R. gevoerde be raadslagingen, anderzijds in de door de werkgeversorganisaties nagestreefde stabilisatie van het prijsniveau. Op grond hiervan werd o.m. rekening ge houden met het feit, dat waarschijn lijk op ruime schaal in 1956 gebruik zal worden gemaakt van de mogelijk heid om de bijkomende arbeidsvoor waarden te verbeteren tot een hoogte van 3 procent van de bestaande ionen. Ook werd door de werkgevers in aan merking genomen de loonsverhoging, die waarschijnlijk begin 1957 noodzake- lijk zal zijn in verband met de invoe ring van de wettelijke ouderdomsver- zekering en een verdere aanpassing van het huurpeii. Het voorstel van werkgeverszijde om de beide standpunten op zo kort moge lijke termijn met de regering te be spreken werd door de werknemersver tegenwoordigers onaanvaardbaar ge- acht. De werkgeversorganisaties heb- Pen de regering op de hoogte gebracht aP de ontstane situatie." De besturen van de drie vakcentra len deelden mee dat zij aan de verte genwoordigers van de centrale werkge versorganisaties de volgende voorstel len had gedaan: Den uitkering ineens ter hoogte Van tenminste twee weken loon, ter 55 Vrienden van de opvarenden, van het vlot La Cantuta maken zich ongerust over het uitblijven van nieuws over het wet een radiozender uitgeruste vlot. Zij bollen trachten een hulpexpeditie uit te listen. Er is sinds 27 januari niets van het vlot Vernomen. De laatst-bekende positie was 106. 46 WI. 4.6 Nb., of ongev. 2000 mijl van de kust van Peru en 600 mijl van de Galapagoseilanden, in de Humbslatstro- ming. Het vlot poogt dezelfde weg te gaan als destijds de „Kon Tiki". Overal in Peru hebben radio-amateurs gepoogd, signalen van „La Cantuta" op te vangen, doch zonder enig succes. Enige ongerustheid gevoelt men t.a.v. net lot der vijf opvarenden, vier mannen onder wie de Rotterdammer Andries Rost, en een vrouw, hoewel men alge meen nog wel aanneemt, dat hetzij de radiozender bezweken is, of wel de be manning het te druk heeft met ongun- §e stromingen of slecht weer. Op de onbewaakte overweg te Eenum 's vrijdag een vrachtauto van de firma Moorlach uit Uithuizermeeden door ae trein gegrepen die om 10.08 uit Lop- Persum was vertrokken naar Appinge- Pam. De twee inzittenden van de auto ^erden vrij ernstig gewond. De auto ,erd bestuurd door de heer G. J. D Jot Uithuizermeeden. Naast hem zat de ^"-jarige W. B. uit Uithuizen. Beiden "rden naar het ziekenhuis in Gronin gen gebracht. De auto werd totaal ver foeid. De trein had bijna een uur ver daging. De auto was geladen met brandstoffen en veevoeder. De wagen s.efd meegesleurd en kantelde in de °°t langs de spoorbaan. v P het Britse schip „Theron", dat de „dfrtiermakers van de Zuidpoolexpe- si"« van het Gemenebest naar de ba- geh °n aan de Weddellzee heeft Uv, racht, ontstond op de moeizame reis, *ti»rs Ooor gevaarlijke ijsschotsen, ern- h„f Sebrek aan water. Deze foto toont P'kh leider der expeditie met een hegfooweel een ijsberg onder handen fli( en hoe vervolgens de stukken, V|>rde aks zullen worden gesmolten, en doorgegeven naar de kok in de keuken. .A compensatie van de in 1955 ontstane achterstand. 2. Indien over het eerste punt een bevredigend akkoord zou wor den bereikt: een verhoging van de richtlijn voor de loonvorming in de be drijfstakken met 3 pet. en daarboven voldoende ruimte voor toepassing van verantwoorde differentiatie. 3. Tenein de gevolgen voor het prijspeil zoveel mogelijk te voorkomen zouden de vak- centralen de verwezenlijking van loons verhogingen in de verschillende bedrijfs takken niet op één uniform tijdstip wil len doen plaats hebben, maar deze over een bepaalde periode willen spreiden. De werkgeversvertegenwoordigers daarentegen wensten niet verder te gaan dan: 1. Medewerking te verlenen aan het openen van de mogelijkheid tot het verstrekken van een uitkering ineens over 1955 van ten hoogste 2 pet. van het jaarloon, voor zover daarover overeenstemming tussen de betrokken partijen wordt bereikt, echter met uit zondering van die gevallen, waarin de werknemers reeds door middel van winstuitkeringen deel hebben gehad in de toegenomen welvaart. 2. Het schep pen van een differentiatiemogelijkheid van 2 pet. boven de huidige richtlijn, te realiseren na afloop van de geldende collectieve arbeidsovereenkomsten, met dien verstande, dat voor langlopende contracten en voor bindende loonrege lingen bijzondere voorzieningen dienen te worden getroffen. Nadat de werkgevers deze voor de werknemers onaanvaardbare voorstel len hadden medegedeeld, verklaarden zij, dat in verband met de grote afstand tussen de beide voorstellen de beide standpunten aan de regering dienen ta worden voorgelegd. Reëel overleg met de werkgevers was daar door onmogelijk. De vakcentralen deel den daarop mee, dat zij hun voorstel len als niet te zijn gedaan beschouw den en dat zij zich alle vrijheid van handelen voor Dehielden. Ook achtten zij, dat de Stichting van den Arbeid door deze houding der werkgevers heeft opgehouden te functioneren. De vakcentralen hebben voorts besloten: 1. De regering met de stand van za ken op de hoogte te stellen.; 2. De bevoegde organen der drie centralen tegen a.s. maandag bijeen te roepen." Bij een vergelijking van de beide verklaringen valt het op, dat de rol die de regering in het overleg zou spelen niet bijzonder duidelijk tot uiting komt. Aangezien dit juist het punt is waarop de onderhandelingen op zo abrupte wij ze afgebroken zijn ligt hier echter de kern van de moeilijkheden. Van werkgeverszijde deelt men ons nader mede, dat er enige onduide lijkheid bestaat over het voorstel van de werkgevers. Er was reeds tijdens de yergadering bekend gemaakt, dat minister Suurhoff gesuggereerd had om met de beide partijen van gedach ten te wisselen. Toen bleek, dat de voorstellen van de partijen zover uit elkaar lagen, dat het horen van de derde partij, de regering, het bereiken van een compromis slechts kon be- t vervolg op pagina 7) .vi; Hoe hard het wel wintert in Italië, dat op het ogenblik de koudste dagen van deze eeuw beleeft, toont deze foto, gemaakt in de uitlopers van de Abruzzen in de buurt van Rome. Een van de redders, die een tunnel door de sneeuw hebben gegraven naar een huisje, dat op de top van een heuvel volkomen was ingesneeuwd, strekt de hand uit naar de twee bejaarde bewoners, die langs deze weg uit de zolderverdieping van hun woning stapten. Nagenoeg overal in Europa is de vorst in volle hevigheid teruggekeerd. In West-Duitsland daalden de tempera turen gisteren tot 32 graden Celsius on der nul. Zeker drie mensen zijn om het leven gekomen en velen moesten we gens bevriezing van ledematen in zie kenhuizen worden opgenomen. De scheepvaart op de Rijn boven Bingen is thans zo goed als gestremd. Op en kele plaatsen in de Sont is het ijs zo dik, dat het gisteren mogelijk was te voet van Denemarken naar Zweden te gaan. In Italië is opnieuw veel sneeuw gevallen. Herders moeten in felle sneeuwstormen ware veldslagen leve ren om hun kudden tegen de wolven te beschermen. In de Abruzzen en in Zuid-Italië zijn nonderden dorpen van de buitenwereld afgesloten. Amerikaan se particuliere instellingen tot hulpver lening hebben 2.000 ton voedsel en kle ding ter beschikking van de noodlijden de Italianen gesteld. De voorraden la gen al opgeslagen in Livorno, zodat met de distributie terstond een begin is gemaakt. Transportvliegtuigen van de Italiaanse luchtmacht zijn opgeste gen van het vliegveld Ciampino bij Ro me om tien ton meel en twee ton spaghetti boven geïsoleerde dorpen af te werpen. Het Vaticaan heeft honderd wagonladingen voedsel naar het zuiden van Italië en naar het eiland Sicilië ge zonden. Het aantal Italianen, dat als gevolg van de barre winter in de af gelopen tien dagen het leven heeft ver loren, is gestegen tot 70. In Venetië zijn niet minder dan 40.000 flessen melk bevroren en in stuk ken gesprongen. In Parijs vroor het gis teren twaalf graden. Op het vliegveld Orly ondervond het luchtverkeer ver traging, de vliegvelden van Nice en Marseille moesten gesloten worden. In Monte Carlo ligt 40 cm sneeuw. In Wenen reden gisteren bijna geen particuliere auto's. In de Tiroolse al pen trekken troepen herten langs de hoofdwegen, op zoek naar voedsel. Het waterverloop van de Donau wordt ern stig bedreigd door ijs, dat zich over een afstand van 18 km heeft gevormd boven de krachtcentrale van Jochen- stein. Op Hongaars gebied heeft zich over een afstand van 200 km pakijs in de Donau gevormd. In Zwitserland is gisteren het eerste slachtoffer van de nieuwe koudegolf ge vallen. Het was een voetganger, die doodgevroren werd gevonden 'bij een landweg nabij Lausanne. De tempera tuur daalde gisteren in Lausanne tot min 24 graden Celsius. In Griekenland helpen drie vliegtui gen van de Amerikaanse luchtmacht bij de bevoorrading van ingesneeuwde dor pen in de Peloponnesus. Ook de scheepvaart ondervindt grote hinder van stormen en koude. In Deen se havens zijn meer dan 100 schepen ingevroren. Aan de Zuidzweedse kust moest een poging om een ingevroren schip van onbekende nationaliteit te ont zetten worden opgegeven, omdat het schip in een mijnenveld dat uit de oor log dateert, vastzit. Een ijsbreker die J was uitgezonden, is teruggeroepen. De Botnische golf is dichtgevroren. Ook de haven van Helsinki loopt gevaar. Het 767 ton metende Italiaanse vrachtschip „Regolo" wordt na een dag van zware storm vermist uit de Joe goslavische haven Senj. Het is niet be kend of het schip is gêzonken of van zijn kabels losgeslagen is. Het had een bemanning van dertien koppen aan boord. TT oor de Friezen is de winter pas echt begonnen, toen donderdag- 1/ avond j.l. de Friese elfstedencommissie het besluit nam, om dins- dag de tiende door haar uitgeschreven Elfstedentocht te laten ver rijden. Deze monstertocht over bijna 200 km langs de elf Friese steden Sneek, IJlst, Sloten, Stavoren, Hindelopen, Workum, Bolsward, Harlin- gen, Franeker, Dokkum en Leeuwarden, beheerst nu de gesprekken van de Friezen. Er wordt druk gedelibereerd over de kansen en de te ter- wachten prestaties en niemand zal het de Friezen kwalijk nemen, dat zij hopen op een herhaling van 3 februari 1954, toen een der hunnen, de destijds nog onbekende onderwijzer Jeen van den Berg uit Nijbeetsna een recordtocht van 7 uur en 35 minuten zegevierend als eerste over de eindstreep aan de voet van de trotse Oldenhove midden in Friesiands hoofdstad gleed. - Jeen van den Berg was in één slag minstens zo populair als Abe Lenstra en dat wil toch wel wat zeggen. De Friese zeilers en kaatsers mogen vooral wanneer zij er in sta gen de Hollanders te verslaan in hoog aanzien staan in het land van heit en mem, ware sport bedrijft men pas als men de Elfstedentocnt kan uitrijden en de winnaar wordt in het noorden een nationale held. (Vervolg pag. 4) Op de Noordzee, een honderddertig mijl ten noorden van Den Helder, is vrijdagmorgen de Katwijkse logger Voor waarts KW 140 van de rederij N. Haas noot, aangevaren door de Britse treiler Grimsby 472. De Katwijkse logger was vissende, toen in een sneeuw bui de Engelsman in zicht kwam. Hef schip kwam recht op de Katwijkse logger aangevaren, maar schipper IJsbrandt van der Bent mocht in de veronderstel ling verkeren, dat de Engelsman ook hem had gezien en voor een vissend vaartuig zou uitwijken. De Grimsby 472 bleef echter dezelfde koers varen, zodat, toen hij de logger op een meter of tien genaderd was, deze laatste niets anders kon doen dan volle kracht achteruitslaan. Een aanvaring kon niet meer voorkomen worden, maar wel verplaatste de logger zich nog zoveel, dat deze niet midscheeps, maar tussen het want en de voorsteven geramd werd, Op de plaats van aanva ring gaapte een gat van enige meters hoog, waardoor het water met grote kracht naar binnen drong. De bemanning, vrezende, dat het schip binnen korte tijd zou zinken, kon op de Britse treiler, die onmiddellijk langszij kwam, overstappen, Het was slechts voor een kort ogenblik, want de Willem Cor nells KW 16, die in de buurt was, schoot direct toe en nam de Hollanders van het Engelse schip over. Toen bleek, dat het waterdichte schot in het voorschip van de Voorwaarts het hield, zijn enige man nen op de voorover liggende logger over gestapt om «daar alles in gereedheid te brengen voor een mogelijke sleepreis naar IJmuiden. De Dine Marie KW 57, eveneens van de rederij Haasnoot, meld de ook naar de plaats van de aanvaring te stomen om samen met de KW 16 te proberen de Voorwaarts te behouden. Om half vijf vrijdagmiddag maakte de KW 16 vast De KW 57 had toen nog ongeveer 20 mijl te stomen. De trossen werden op het achterschip van de Voor waarts vastgezet omdat men het schip achteruit wilde slepen, teneinde zodoende zo min mogelijk druk te hebben op het waterdichte schot. De zee was kalm en al was het vinnig koud, de mannen had den goede hoop het te zuilen klaren. Wanneer zich geen nieuwe moeilijkheden voordoen kunnen de drie schepen ver- Ook de wedstrijden van het betaald voetbal, die waren vastgesteld voor zon dag 12 februari, zijn in verband met de gesteldheid van de terreinen afgelast. De programma's van 12 februari wor den nu verschoven naar zondag 26 fe bruari. Op zondag 19 februari worden de wedstrijden gespeeld, die oorspron kelijk waren vastgesteld voor zondag 5 februari. Behalve drie passagiers en post heb ben drie vliegtuigen, die vrijdag op het vliegveld te Ballum op Ameland zijn geland, zuurstofflessen voor een patiënt te Nes en een elektromotor voor een graanmalerij te Hallum meegebracht. De vliegtuigen namen zes passagiers en post mee naar Leeuwarden. Hoewel de waterstand op de Wadden wel zo hoog is, dat de veerboot bij hoog water ge regeld vlot komt, kan deze niet varen, omdat het vaarwater tussen Nes en Hol werd geheel met ijs bedekt is. De Waai bij Nijmegen was vrijdag middag voor eenderde met betrekkelijk zwaar drijfijs bedekt. De scheepvaart stroomopwaarts naar de Rijn was vrij wel geheel gestaakt; alleen schepen met zware motoren voeren nog de ri vier op. De vaart met sleepboten stroomopwaarts lag zo goed als stil. Er kwamen nog wel veel schepen stroomafwaarts. In het Maas-Waalkanaal werd nog geschut voor schepen, die van de Waal de Maas op wilden. Met grote moeite konden deze schepen nog door de sluis komen. Men heeft de schepen geschut, omdat men de toegang van het kanaal naar de Waal, de zogenaamde haven mond, zoveel mogelijk open wil hou den voor de tijd dat de dooi invalt. De door de sluis gevaren schepen hebben nu allemaal een ligplaats in het kanaal. moedelijk in de loop van vanavond in IJmuiden binnenlopen. Vanmorgen half 8 hadden de Kat wijk 16 en de Voorwaarts 50 mijl van de moeizame thuisreis afgelegd. De KW 57 was in de buurt maar had nog niet vastgemaakt, wat in de loop van de morgen zou gebeuren, zodat met twee trekkende slepen iets sneller ge lopen kan worden en zonder tegenslag vanavond om negen uur IJmuiden be reikt zal zijn. Uit een gesprek tussen de twee Katwijkse loggers is gebleken dat de scheepswand van dek tot kiel gescheurd is en dat de Voorwaarts pre cies ter hoogte van het voorlogies werd geraakt. Op dat moment bevond nie mand zich in het logies, maar de be manning was in het ruim aan het werk. Toen zij aan dek kwamen, zagen zij hun kleren en andere bezittingen weg spoelen. (Eigen bericht) Jeen van den Berg heeft ons vanmor gen meegedeeld, dat hij aan de „Elfste dentocht" deel zal nemen. Hij slaat zijn kansen om de tocht weer te winnen redelijk hoog aan, „hoewel het ijs veel slechter is en je natuurlijk nooit kunt weten." Bovendien heeft Jeen van den Berg ditmaal niet op dergelijke afstanden getraind. Wanneer hij echter niet gehandicapt zal worden door pech aan zijn schaatsen hetgeen in verband met de toestand van het ijs zijn eerste zorg is zal hij dankbaar gebruik kun nen maken van zijn goede vorm van het ogenblik. Naar alle waarschijnlijkheid zullen ook Huiskes en Van 't Oever voor de Elf stedentocht starten. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: De grote koude duurde ook afge lopen 24 uur in vrijwel geheel Europa voort. Afgelopen nacht kwamen op vele plaatsen weer zeer lage temperaturen voor. In Zweden en Finland vroor het hier en daar meer dan 35 graden. In Duitsland, Polen en Tsjechoslowakije 20 tot 30 graden. In ons land, België en Frankrijk over het algemeen 10 tot 15 graden. De koude breidde zich ver der naar het zuidwesten uit In Madrid daalde het kwik tot iets beneden 5 gra den onder nul, terwijl zelfs op de Ba learen 6 graden vorst voorkwam na sneeuwval. In Noord-Scandinavië werd het vorst- gebied echter aangetast door een ta melijk actieve depressie, welke in zui delijke richting beweegt. Deze bracht langs de kust van Noorwegen tijdelijk dooi, maar de noordenwinden voeren opnieuw koudere lucht aan, waarin sneeuwbuien voorkomen. Dit storingsgebied zal zich zondag over Denemarken in de richting van ons land uitbreiden en de kans op sneeuw groter doen worden. Gedurende de nacht zal op de meeste plaatsen tijdens afnemende wind opnieuw stren ge vorst voorkomen. Morgen overdag loopt de temperatuur vooral in de kustprovincies tijdelijk op. maar waar schijnlijk zal het niet tot dooi komen. Aavertentte BARTELJ0 RISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR 48 A DAM TEL. 71716? Verwachting tol zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Heldere nacht met op de meeste plaatsen strenge vorst, morgen over dag meer bewolking met voorname lijk in het noorden van het land plaatselijk enige sneeuw en tijdelijk afnemende vorst. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk noordoostel-k, later veranderlijk. Zondag: Zon: 8.0517.49. Maan: 7.49—18.56. Maandag: Zon: 8.0317.50. Maan: 8.08—20.06. (Van een bijzondere medewerker) Door de houding van de werkgevers moet de Stichting van de Arbeid geacht worden niet meer te func tioneren". Deze verklaring, van werknemers zijde afgelegd tijdens de gisteren ge houden Stichtingsvergadering, zal ve len in den lande pijnlijk hebben ver rast De Stichting van de Arbeid immers is (was?) het enige ter we reld bestaande permanente overleg- instituut tussen werkgevers, boeren, middenstanders en arbeiders, tot stand gekomen op basis van volkomen vrij willigheid. En als rodanig had dit in stituut van zijn eerste optreden af de officiële erkenning als adviesorgaan van de regering. De wederopbouw van ons vaderland zou een geheel ander tempo hebben gehad, de maatschappe lijke verhoudingen een volkomen an der beeld hebben vertoond, ware tij dens de oorlog de Stichting niet tot stand gekomen. Nog afgezien van het onwaardeerbaar grote goed van de ar- beidsvrede, zij hier met name gedacht aan de totstandkoming van de wet op de P. B. O., aan welke totstandkoming de Stichting van de Arbeid zulk een belangrijk aandeel heeft gehad. Zal het voor velen een pijnlijke verrassing zijn, een gevoel van echt diepe teleur stelling moet er wel zijn bij figuren als mr. Stikker in Londen, minister De Bruijn, Evert Kupers, die met deze breuk een ideaal gebroken zien. Insiders inmiddels zullen zonder de profeet-achteraf te spelen, kunnen ge tuigen: het was te voorzien en.... wij hebben hiertegen nadrukkelijk ge waarschuwd. Meer dan eens heeft het leven van de Stichting aan een zijden draad gehangen. De eerste keer was dit het geval bij het zogenaamde loonrondje van december 1951. Reeds toen verklaarden sommige bestuursle den: het gaat weer te °oed in Neder land. Wij kunnen de weelde van de vreedzame samenwerking niet ver dragen. Telkens als de loonpolitiek aan de orde was, dreigde de samen werking verbroken te worden. Wij denken aan de reële loonsverlaging (consumptiebeperking) met vijf procent, in verband met de Korea-moeilijkhe- den; aan de invoering van de werk loosheidswet; aan het opheffen van de consumptiebeperking in 1953 en tenslotte aan de „welvaartsloonronde" van 1954. Degene, die het meest recht heeft te stellen, dat hij nadrukkelijk voor een komend conflict heeft Teletypeband Sm. VB Algemeen, gewaarschuwd, is zonder twijfel prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, die tij dens het congres, georganiseerd ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de Stichting op 4 mei 1955 o.m. zeide: „Vergis ik mij niet, dan moet men he laas in de laatste jaren spreken van een verschraling van dat overleg. Die verschraling mag niet alleen worden toegeschreven aan het optreden van de S.E.R. Inderdaad is, dank zij de voor lopige richtlijnen, het werk van de Stichting belangrijk ingekrompen, maar er heeft naar mijn mening ook plaats gegrepen een verkilling in de verhou dingen tussen hen, die in de Stichting samenwerken. Naarmate wij de gevol gen van de oorlog en bezetting te bo ven kwamen, naarmate het econo misch leven na de crisis van begin 1951 zich in sterk opwaartse richting ontwikkelde kwamen oude tegenstellin gen weer boven en ontstonden soms nieuwe. Over het nieuwe systeem van loonvorming openbaarden zich duide lijke meningsverschillen. Het voor Ne derland kenmerkende directe verband tussen de levensbeschouwing en de op bouw van het organisatieleven leidde in de zomer van 1954 tot een conflict in de Nederlandse vakbeweging, dat ik al thans diep betreur. Het is voorts een bekend feit dat nood en gebondenheid eerder tot samenbinding leiden dan welvaart en vrijheid. Het is naar mijn mening plicht op deze dag voor het ge vaarlijke in deze ontwikkeling te waar schuwen." Zoekend naar een verkla ring, dus naar een uitweg stelde spre ker: ,,Een van de oorzaken er zijn er vele waardoor wij met de per manente en geregelde samenwerking en overleg in een impasse zijn ge raakt is, aat geen acht geslagen is op Levenbachs waarschuwing van 1945 dat niet alleen een uitwendige aaneen schakeling van particulier- en over heidsgezag; wenselijk is, doch dat daar boven een innerlijke syntese van deze beide gezagsbronnen noodzakelijk is. De voorlopige richtlijnen voor de taak verdeling tussen de Stichting en de S.E.R. waren een uitwendige aaneen schakeling van particulier en over heidsgezag. Meer was waarschijnlijk in 1951 niet mogelijk. Thans behoeven wij echter dringend een innerlijke syntese van beide gezagsbronnen." Men heeft de innerlijke syntese niet kunnen vinden. De aanlei ding tot deze breuk is de toe nemende ergernis over wat men in ar beiderskringen noemt: het nodeloos uitstellen van mogelijke verbeteringen in de welvaartspositie van de arbei ders. Een van de voormannen van de nationale leiding der K.A.B. verklaar de ons: men de werkgevers wil eenvoudig niet. Elke week uitstel van verbetering wordt als winst beschouwd. Wij kunnen daar begrip voor hebben, maar wij zijn het er allerminst mee eens. Er is een groot verschil tussen oorzaak en aanleiding. Dat het S.E.R.- rapport nog niet voor publicatie is vrij gegeven, dat wii de concrete wederzijd se voorstellen als besproken in de Stichtingsvergadering nog niet volledig konden bestuderen, dit alles, moeten wfl zeggen, waren technische cijferpro- blemen, waar met goede wil uit te ko men zou zijn. Maar de oorzaak ligt veel dieper. Mentaal ontbreekt nog juist dat gene wat samenwerking tot eendracht maakt. Dat is het betreurenswaardige in deze aangelegenheid. Overigens ligt het voor de hand dat deze scheiding in het overleg de drie arbeiders-vak- centralen voor de noodzaak plaatst weer steviger steun bij elkaar te zoe ken. Zal de ene breuk de andere ophef fen? Hoe verheugd wij ook zouden zijn over het herstel van de raad van vakcentralen. de prijs die ervoor moet worden betaald is ons te hoog. Laten wij van harte hopen dat het zal bij ken te zijn een tijdelijk niet functione ren van de Stichting. Wij kunnen de samenwerking niet missen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1