Binnenkort een rapport over rust- en verpleeghuizen NÊUN Kolenschaarste oorzaak van zwarte prijzen in Nederland? m 9 HELENA VAN TR0JE, duur en druk spektakelstuk B. enW. uit om pre-advies uit te brengen College aanvankelijk niet bereid om zelf het initiatief te nemen Huis van bamboe Rijk keurt bouw van nieuw consultatiebureau goed Het bevolkingsonderzoek in Bloemendaal GROEN Co. Bulgaars protest bij de V.N. i i w wi t mmmxm. djyyyj Deze week in Rembrandt Three for the show De helden zijn vermoeid Shanghai Story Roxy Tarzan in de gouden stad Bloemwerk art v. Empelen Blackboard jungle Les diaboliques BEGROTINGSDEBAT HAARLEM Incident Gezondheidsraad Niet in overeenstemming met KS.G.-prijzen De Amerikaanse weerballonnen li: JM DE SIGARETTENAUTOMAAT IN HAARLEM Minerva Lido Studio Frans Hals Palace Apotheken en dokters diensten Luxor ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 PAGINA 2 Consultatiebureau Waterstanden Niet 2/3 maar 1/5 deel der bevolking bleef weg CENTRALE VERWARMING POW-R-MATÏC Oliebranders ÉWI#wf **WI KW m Burgerlijke Stand Haarlem BLOEMENDAAL GEMEENTE,ZAKEN Telefoniste Bloemendaalls raadhuis verlaat gemeentedienst Engelse kustvaarder in het Kanaal vergaan Films Het hoofdstuk Volksgezondheid is gis- teravond in de Haarlemse raad meer j dan uitvoerig aan de orde geweest. De j kwestie van de particuliere verpleeg- hulzen werd aan de orde gesteld door mevrouw KERKHOFF-PET(PvdA) en de heren VISSERS (KVP)MOL (CPN), DE LANDMETER (CHU) en FIBBE (WD)Tegen hun critische geluiden over de misstanden die onder deze te huizen wel voorkomen, stelde wethou der BAKKER, dat dit in Haarlem be slist niet het geval is. Bovendien zijn deze tehuizen dringend nodig om be jaarden en chronische patiënten te doen verplegen. Verrast was hij over de mededeling van de heer Vissers (KVP), dat van particuliere zijde het oprichten van een nieuw verpleeghuis wordt overwogen en de wethouder zeg de al onmiddellijk gemeentelijke steun toe. Wel gat de wethouder toe, dat de huizen niet aan alle eisen voldoen. Daarom zal binnenkort een rapport hierover worden uitgebracht, dat ter kennis van de raad zal worden ge bracht. De GGD wil een onderscheid tot stand brengen tussen rust- en ver pleeghuizen. Dit kan al in de hand ge werkt worden door de verdeling van de patiënten, die de gemeenten onder de hoede van deze particuliere tehuizen brengt. Er is een plan ingediend voor een gemeentelijk verpleeghuis, al is nog niet bekend wie dit zal exploiteren. Als het St.-Elisabeth's Gasthuis nu naar een nieuw gebouw zou verhuizen, zou de vrijkomende ruimte hiervoor prach tig benut kunnen worden. De gemeente is in onderhandeling met een stichting die een aantal grote huizen beheert en die bezig is zelf nieuwe gebouwen neer te zetten. De heer Vissers (KVP) ging uit voerig in op het beheer van het St. Elisabeth's Gast huis, dat hij m duur vond. De gemeente betaalt jaarlijks het steeds stijgende tekort, terwijl de particuliere zie kenhuizen aire zonder gemeente lijk subsidie wer ken. Ook met de jjrs. p a. Vissers tarieven van het (KVP) St. Elisabeth's Gasthuis was hij niet tevreden. Spr. beval een bedrijfseconomisch onderzoek aan. Wethouder Bakker wilde dat wel toezeggen, maar zag een economische bedrijfsvoering op de eerste plaats in een modem geoutilleerd gebouw, zoals ook mevrouw SCHELTEMA (WD) reeds had verkondigd. Aan de hand van uitvoerig cijfermateriaal wees spr. op de betrekkelijkheid van het tekort bij het St. Elisabeth's Gasthuis. Dat bleek vooral te wijten aan de post salarissen en sociale voorzieningen, die bij de par ticuliere ziekenhuizen veel lager ligt. Evenals mevrouw Scheltema (WD) ontkende hij, dat de tarieven lager lig gen dan noodzakelijk is. Een klein incident deed zich voor, toen de heer MENSINK (PvdA) het recht van de heer Vissers (KVP) be twistte om over deze zaken zo uitvoe rig te spreken, aangezien hij directeur is van een particulier ziekenhuis. De heer SCHIPPERS CKVP) wierp de handschoen terug en stelde, dat een raadslid al zijn kennis mag benutten. Anders zouden ook de raadsleden-re genten van het St. Elisabeth's Gast huis moeten zwijgen. De heer Vis sers heeft geen gebruik gemaakt van gegevens, waarover andere raadsleden niet kunnen beschikken, aldus de ka tholieke fractievoorzitter. Over het nieuwe ziekenhuis deelde wethouder Bakker mee, dat de archi tect in samenwerking met de stedebouw kundig adviseur van de gemeente een plaats zal uitzoeken. Voor dit voorbe reidend werk zal de raad een krediet van 50.000 worden gevraagd. De wij ze van exploitatie zal later worden be paald, wanneer de plannen door de raad zijn aanvaard. Het voorgenomen t.b.c.-onderzoek dit jaar vond waardering bij de heer MOL (CPN) en mevr. KERKHOFF (P.v.d.A.), maar mevr. SCHELTEMA (WD) vond dat dit onderzoek te snel op het vorige volgde om evenveel spontane medewer king bij het publiek op te roepen. Wet houder Bakker was het daar wel mee eens, maar verklaarde, dat de voorbe reiding nog wel enige tijd zou vergen. Wel kon hjj de raad meedelen, dat de rijksgoedkeuring voor een nieuw con sultatiebureau verkregen is, nadat deze jaren op zich heeft laten wachten. Dit bureau is zo dringend noodzakelijk, dat hij het een schande noemde, dat de re gering niet eerder toestemming heeft verleend. Het wachten is nn nog op overeenstemming over de financiering tussen de Noordhollandse Vereniging die het gebonw zal exploiteren, en het departement van Sociale Zaken, dat de bouw moet subsidiëren. Een akkoord wordt zeer binnenkort verwacht. Evenals in een vorige raadszitting, heeft wethouder Bakker uiteengezet dat er voor een badhuis aan de overzijde van de Jan Gijzenvaart geen exploitatie mogelijkheid bestaat. Bij het zwembad aan de Planetenlaan zullen douche-hok jes worden aangebracht ook voor de buurtbewoners. Trouwens de gym nastiekzalen worden ook van douche gelegenheden voorzien. Een gezond heidshuis in Haarlem Noord werd door de heer Vissers (KVP) niet, maar door de wethouder wel nodig geacht. De eer ste drong ook aan op een meer gelijke verdeling van de ongevallen over de verschillende ziekenhuizen in de stad, hetgeen de wethouder zei te willen be vorderen. Mevrouw Kerkhoff-Pet (PvdA) drong aan op het instellen van een gezond heidsraad. Wethouder Bakker zegde toe dit te zullen proberen, maar met eer biediging van de zelfstandigheid van de verschillende daarin samenwerkende organisaties. De geestelijke gezond heidszorg achtte hij van groot belang, maar het katholieke M.O.B. kon niet, zoals de heer Vissers (KVP) gevraagd had. een hogere tegemoetkoming in de aanloopkosten krijgen, omdat dat bureau zijn inkomsten veel lager had geraamd dan het Kennemer Bureau. Mevrouw Scheltema voelde trouwens helemaal niets voor het tegemoetkomen in de aanloopkosten. Wethouder Bakker zeg de toe te zullen overwegen later een sub sidie te verlenen in het eventuele te kort. Veel waarderende woorden zijn er door verschillende raadsleden gespro ken over de bejaardenzorg en wethou der Bakker heeft toegelicht welke moei lijkheden zich voordoen. In dit verband werd hulde gebracht aan de dames van de U.V.V. De wethouder kondigde aan, dat een bezoeksysteem voor be jaarden wordt voorbereid, waarbij de bezoeksters gekozen zullen worden in overeenstemming met de levensovertui ging van de te bezoeken bejaarden. Evenzeer werd veel lof toegezwaaid aan de vereniging „Zuigelingenzorg" die veertig jaar lang haar zegenrijk werk in Haarlem heeft verricht, ook toen anderen daaraan nog niets deden, maar welke vereniging nu op ministerieel be vel dreigt te moeten verdwijnen. De replieken zullen tijdens de voortgezette behandeling woensdagmiddag worden gehouden. IJMUIDEN Zondag 12 februari Hoog water: 4.23 u. en 16.31 u. Laag water: 12.19 u. Maandag 13 februari Hoog water: 4.54 u. en 17.00 u. Laag water: 0.33 u. en 12.53 u. Advertentie SPAARNE 34hoek Darmlr. HAARLEM TEL.15756 Kort geleden publiceerden wij het ver slag van de districtscontrole-arts over het bevolkingsonderzoek te Bloemen daal. Thans is van gemeentewege een officieel verslag verschenen, waarin B. en W. van Bloemendaal mededelen dat buiten hun medeweten de districtscon trole-arts zijn medische toelichting be treffende het bevolkingsonderzoek aan de pers heeft verstrekt. Volgens B. en W. is het cijfermateriaal, dat daarin is verwerkt, niet volledig. Het is zon der meer onjuist, zo zeggen zij, dat bij na 2/3 van de Bloemendalers zich niet liet doorlichten. De kinderen immers beneden 14 jaar en de gestichtsbevol king vielen af omdat voor deze groepen een afzonderlijke regeling geldt. In to taal waren dat 5948 personen. Van het resterende aantal Bloemen dalers nam 51 procent aan het onder zoek deel terwijl 28 procent van de op- geroepenen verklaarde kort te voren in beroep of bedrijf te zijn onderzocht. Ook de laatste groep heeft dus wel degelijk aan een onderzoek meegedaan, waardoor het totaal percentage 79 wordt. B. en W. komen daarom tot de conclusie, dat slechts 1/5 deel van de bevolking zich van het onderzoek afzijdig heeft gehouden. In verband met de vastenavondviering op dinsdag 14 februari gaat de oefen avond voor gediplomeerden van de r.-k. E.H.B.O. ,,St.-Bernardus" niet door. De door sommige Nederlandse grote verbruikers gemelde geleidelijke sta ging van de gemiddelde kolenprijs in Nederland tot 62 a 64 gulden per ton voor Nederlandse, Belgische en Franse kolen tegenover een gemiddelde van ongeveer f 55.voor het afgelopen jaar, is niet in overeenstemming met de gepubliceerde prijzen van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, zo werd in kringen van de Hoge Autori teit verklaard. Er wordt door bepaalde handelaars dus vermoedelijk gebruik gemaakt van de heersende kolenschaars te in Europa om „zwarte prijzen" te berekenen, aldus deze zegslieden. Overigens is het logisch dat, in tij den van relatieve schaarste, de handels- prijzen voornamelijk bepaald worden door de voorraden en dat de hoge kos ten van de ingevoerde Amerikaanse ko len hun invloed laten gelden op de marktprijs is Europa. Economisch ge zien wordt de genoemde prijsverhoging dan ook niet als excessief beschouwd. In een persconferentie ter gelegenheid van het feit, dat gemeenschappelijke markt voor kolen 3 jaar bestaat heeft de vice-president van de Hoge Autori teit der EGKS, Franz Etzel, gewezen op het structuele probleem der Europese ko- lenproduktie. Deze is slechts met 3,2 pro cent toegenomen, terwijl de algemene in- AdvertemVie BLOEMENDAAL TELEF. 22143 dustriële produktie van de zes landen in dezelfde periode met 31,6 pet. is ver hoogd. Deze geringe toeneming, gepaard met het feit, dat de kolenprijs voor bijna 60 procent uit vergoeding van lonen be staat, verklaart, dat het onmogelijk is geweest loonsverhogingen te absorberen door stijging van produktiviteit. Bijge volg was een stijging van de kolenprijs niet te vermijden. Europa zal voor de toekomst wel In grote mate aangewezen blijven op in voer van Amerikaanse kolen. Dit kolen- jaar, dat tot en met maart 1957 loopt, zal de gemeenschap ongeveer 29 miljoen ton kolen moeten invoeren, waaronder 24,4 miljoen Amerikaanse. De Hoge Autoriteit overweegt een scherpere controle op de groothandel in kolen te gaan uitoefenen door publika- tie van prijslijsten te verlangen. Bulgarije heeft hij het sceretariaat-ge- neraal der Verenigde Naties geprotesteerd tegen het verschijnen van „door Ameri kaanse instanties In West-Duitsland opge laten ballons, waarmede in feite een lucht- verkenning op grote hoogte van het grond gebied van de Bulgaarse volksrepubliek wordt beoogd". Bulgarije beschouwt het verschijnen van deze ballons als een schending van zijn luchtruim. Het protest is door het secre tariaat ter kennis gebracht van de rege ringen der leden-staten van de interna tionale organisatie A. F. P.). GEBOREN: H. A. Joosten-Van Brug gen, d.; C. de Jager-Diderich, d.; M. C. Kuipers-de Reus, d; A. C. Huneker- de Rooy, d.; G. van der Linde-Boon, d.; C. Steenvoorden-Louwkamp, d.; G. j C. van der Zee-van der Erf, d.; J. M. j Kamer-van Eekhout, d.; J. C. Teeuwen- Schipper, z.J. M. Mulder-de Graaf z.; A. C. Koning-Koedijk, z.; N. Sta- venuiter-Kljjn, z.; A. M. M. van Dongen- de Boer, z; A. Bjjlsma-Deurloo, z. GETROUWD: B. Coster en M. Bre mer. OVERLEDENL. W. Knook, 53 j., Cornelis Speelmanlaan: G. H. Peduzzi- Berfelo, 71 j., Leidsevaart; C. J. J. van Wijngaarden-Pesie, 70 j., Hoofman- straat; A. C. Ravestijn-Winkelman, 74 j., Westerhoutpark; J. H. Bos, 68 j., Bloemhofstraat. V weet beslist niet hoeveel tandpasta een mens vanaf zijn vroegste jeugd tot zijn zeventigste verjaardag gemiddeld gebruikt en staat dan in die onwetend heid beslist niet alleen, maar u weet dan toch minder dan het meisje van deze foto. Dat staat met een tandenborstel in de hand voor de voorraad tubes, die zij, naar men heeft berekendin haar leven nog leeg zal drukken, zodat zij na even tellen die moeilijke vraag kon beantwoorden. Hoeveel het er zijn? Driehonderd en twee, en u mag ze natellen. De foto werd gemaakt voor gebruik bij een campagne voor een goede mondv er zorging voor kinderen De St.-Aloysiusschool in Overveen heeft behoefte aan verduisteringsgordij nen in een der lokalen voor de verto ning van films en lichtbeelden. B. en W. stellen voor medewerking të verlenen tot een bedrag van f 385. De werkzaamheden op de afdeling ad ministratie van het politiebureau van Bloemendaal hebben zich zo vermenig vuldigd, dat het B. en W. gewenst voor komt de afdeling met een derde kracht uit te breiden. Er wordt een krediet voor gevraagd van f 3000. Twee gegadigden voor de aankoop van een stuk grond aan de Bovenweg, de heren J. Brouwer te Aalsmeer en J. B. Dingemans te Haarlem, hebben zich ak koord verklaard met het hen toegezon den concept-raadsbesluit. Zij willen beiden op het stuk grond een huis bou wen. Het bestuur van de Bloemendaalse Reddingsbrigade heeft het gemeentebe stuur verzocht een bijdrage te mogen ontvangen in de kosten voor de oplei ding van enkele leden der brigade voor het diploma zweminstructeur van de K.N.Z.B. De cursuskosten bedragen on geveer f 113.per persoon. B. en W. van Bloemendaal zijn geneigd het ver zoek in te willigen, omdat zij menen, dat voor de veiligheid van baders en zwemmers een goede opleiding van in structeurs op het gebied van het red dingswezen van belang is, en stellen de raad voor een krediet van f350.be schikbaar te stellen. De telefoniste van het Bloemendaal se raadhuis, mej. R. T. M. Crandel gaat op 1 maart de gemeentedienst verlaten. Mej. Crandel heeft een be trekking aangenomen als kleuterleid ster aan de Mariakleuterschool te Hil- legom. FILMJOURNAAL Het is geen kleinigheid de geschie denis van Helena van Troje te verfilmen. Er moeten grote le gerscharen aan te pas komen, een ge weldige vloot en niet te vergeten een gi gantisch paard. Daarbij zal men bij een moeilijkheden komen met Homerus. Robert Wise heeft het waagstuk vol bracht, in cinemascope nog wel, met overdadige kleuren en oorverdovende muziek, die te pas en te onpas aan zwelt, ondersteund door een hele bat terij pauken. Het is een wel erg duur en druk spektakelstuk geworden. Tot een geïn spireerde filmverbeelding van het epos is het niet gekomen. Men bevindt zich nu eens in het door machtige muren omgeven Troje, dan weer bij de ruzi ënde Grieken in Sparta of voor Troje. De geëigende onderdelen van 't drama zijn niet vergeten: het geschil tussen Achilles en Agamemnon, de strijd tus sen de eerste en Hector, de dood van Patrocles, wat voor Achilles het sein is zich niet langer van de strijd afzij dig te houden en natuurlijk het dank bare gebruik van het houten paard. Ech ter, men kan dit alles slechts schou derophalend aanzien: Wat is er bijvoor beeld overgebleven van het ontroerende afscheid van Hector van zijn vrouw An dromache en zijn zoontje een der hoog tepunten van de wereldliteratuur? Is Helena wordt na aanvankelijke afwijzing aanvaard door Troje's vorstenhuis Met alleen tie stemmen van de wet houders Happé en Bakker tegen, heeft de Haarlemse gemeenteraad tijdens de begrotingsbehandeling gisteren een mo tie van heer DE LEEUW (P.v.d.A.) aangenomen, waarin B. en W. gevraagd wordt preadvies uit te brengen over het opheffen van het verbod van sigaret tenautomaten. Wethouder HAPPé had aanvankelijk reeds medegedeeld, dat het college niet langer afwijzend stond tegenover de suggestie om het verbod in te trekken, maar dat het niet teu initiatief daartoe wilde nemen in af wachting van reacties van het publiek te dezer zake. De heer BET- TINK (VVD) had de kweste ter sprake gebracht door op te merken, dat htj de moti vering van het automatenverbod niet doeltreffend achtte. Kinderen beneden 16 jaar kopen toch wel tabakswaren, al dus spr., terwijl men aan het sta- tion en in de bui- G. J. H. de tengemeenten ook Leeuw (P.v.d.A terecht kan. Waar- vóór automaten om verbiedt men kinderen niet liever bij automaten sigaretten te kopen? Een andere vraag was of tabaksautomaten gewenst zijn, maar daarvoor zou men, zoals de heer Spek (A.R.) bepleitte, een enquête kunnen houden onder win keliers. De heer DE LEEUW (PvdA) meen de dat een enquête onder tabakshan delaren de automatenkwestie in het economische vlak zou trekken, ter wijl zij blijkens de Politieverordening alleen wordt gemotiveerd door rede nen van Volksgezondheid: het roken door kinderen beneden 16 jaar. Als men in die motivering geen heil meer ziet, moet men de Politie Verorde ning veranderen. En blijkens het rapport jeugdbaldadigheid is slechts éénmaal roken door minderjarigen geconstateerd. Persoonlijk verklaarde spr. voor een opheffing van het ver bod te zijn. Daarentegen was de heer ADELAAR (KVP) akkoord met B. en W., dat het verbod gehandhaafd moest blijven. Maar niet om de redenen die de politieveror dening aanvoert, maar om economi sche redenen. Hij zag in tabakswaren iets anders dan een kroket, die wel via automaten verkocht moeten wor den. Hij vreesde vergroting van de concurrentiemogelijkheid, omdat een aantal winkeliers een automaat kunnen bekostigen en anderen niet. Degenen die een automaat aanschaffen, moeten 's avonds thuis blijven om hun auto maat bij te vullen en om geld te wis selen. Degenen die geen automaat kun nen bekostigen, zullen 's avonds de win kelsluitingswet overtreden om te kun nen blijven concurreren, zoals dat in Amsterdam veel gebeurt. Bovendien was hij van oordeel, dat de omzet er niet door verhoogd wordt. Spr. ver zocht B. en W. om, als er plannen zijn om verandering aan te brengen in de desbetreffende artikelen van de Politie verordening, tevoren het advies in te winnen van de belanghebbende winke liers. Wethouder HAPPé beantwoordde de vragen namens B. en W. en begon met te stellen, dat redenen van Volksgezond heid inderdaad ten grondslag liggen aan het automatenverbod. Hij meende evenwel, dat er economische belangen kunnen zijn, die juist voor de opheffing van het verbod pleiten, zoals bijv. de service aan het publiek. Het gaat er maar om welke argumenten het zwaarst wegen. Handhaving van het automaten verbod enkel om de mogelijkheid van concurrentievergroting tegen te gaan, zoals de heer Adelaar (KVP) had voorgesteld, wees hij volkomen van de hand. Hij achtte het niet op de weg van B. en W. liggen om zelf het initiatief te nemen tot opheffing van het automa tenverbod, maar hij verklaarde wel, dat B. en W. volkomen openstonden voor argumenten die pleiten voor het ophef fen. Nat aanleiding van de economi sche bezwaren van, de heer Adelaar, merkte de wethouder nog op, dat het moeilijk is de werkelijke belangen vast te stellen van de belanghebbende win keliers „Omdat deze het, zoals meest tijds bij de middenstand, onderling niet eens zijn". In tweede instantie vroeg de heer Bettink (VVD) om preadvies van het college over het opheffen van het auto matenverbod. De heer De Leeuw (PvdA sloot zich daarbij aan en zegde het col lege als stok achter de deur zelfs een motie toe, maar ook in tweede instan tie weigerde wethouder Happé aan deze wens gevolg te geven. Hij vroeg overi gens aan de raad als vertegenwoordi ging van het publiek zich over zijn me ning uit te spreken. De heer SCHREURS (KVP) stelde voor met de motie te wachten tot de Hoge Raad zich heeft uitgesproken over de wettigheid van het huidige verbod, welke uitspraak binnen enkele dagen verwacht wordt. Maar de heer De Leeuw (PvdA) wilde daar niet van weten. Bij de stemming bleken alle raadsleden, zelfs de heer Adelaar (KVP) gesteld te zijn op een preadvies van B. en W. Alleen de wet houders Bakker en Happé stemden tegen. Reddingsboten van het eiland Jersey heb ben gisteren zes opvarenden gered van een kleine Britse kustvaarder die in de vroege morgen in de buurt van het eiland is ge zonken. Blijkens radioberichten is een der bemanningsleden van het 261 ton metende scheepje dood uit zee opgehaald. Met zekerheid viel niet dadelijk te zeg gen uit hoeveel koppen de bemanning van de kunstvaarder had bestaan. Vier man werden in de sloep van het vaartuig aan getroffen. De schipbreuk voltrok zich in ruwe zee. (U. P.) de tegenstelling Trojanen edele lie den en Grieken barbaren niet wat te simpel? Zie verder een machteloze Cassandro, die de onheilen voorspelt, de ruige Menelaas, de koning van Spar ta, weinig koninklijk, eerder een woest Germaans stamhoofd. Erkend moet echter worden dat Wise in de massascènes verdienstelijk werk verricht heeft. De dreiging van het gro te gevaar der Grieken bij hun opmars naar Troje is imposant verbeeld, ook de diverse gevechtsscènes en de opnamen van de vloot boeien. Concluderend: 'n film die het gegeven niet genoeg eer betoont, een te grove popularisering van de mythische stof, hoewel hier en daar accenter. In Rembrandt voor bo ven de veertien. In het prille begin van de film Three for the show komt een revuester tot de ontdekking, dat haar doodge waande echtgenoot nog springlevend is. Zulk een ontdekking zou de aanleiding kunnen zijn tot grote vreugde en uit bundigheid, maar Betty Grable die voor de revuester speelt raakt er diep door in de put. Immers zij is na het doodsbericht van haar echtgenoot voor de tweede keer gehuwd! De moeilijkheden die voortkomen uit de zonderlinge situatie van een vrouw die wettig met twee mannen getrouwd is, vormen de themata voor liedjes en dansen. Een showfilm met alle eigen schappen goede en minder goede daaraan verbonden. Iedereen kan er heen. Dinsdag en woensdag draait de film „Zij, die van de zonde leven". Volwas senen. Een boeiende, knap verfilmde ach tervolging is aan het slot van de cinemascopische film „Huis van bamboe" de climax van een vakkundig geïntrigeerde, overigens nogal ruige gangsterfilm, welke anderzijds interes sante en charmante accentjes ontleent aan het kleurrijke Japanse volksleven, dat door de camera, vaak met smaak voor typische karakteristiekjes, is ge registreerd geworden. De film werd ge heel in Japan opgenomen, waarbij de re gisseur een dankbaar gebruik heeft ge maakt van, met name, de speelintuïtie van Shirley Yamagughi. In Lido voor boven de achttien. Helden zijn zij eens geweest, de Franse oorlogsvlieger in Britse dienst en zijn Duitse collega, maar zij pasten moeilijk in de na-oor- logse maatschappij en zijn verzeild ge raakt in een Afrikaanse negerrupubliek. Er behoeft maar weinig te gebeuren of zij zullen vervallen tot desperado's. In de broeierige sfeer van het neger stadje tracht de Duitser de Fransman een partij diamanten, die deze heeft gevonden, voor een belachelijke prijs afhandig te maken. De Duitser is in dienst van een onbekend sinjeur en zal weinig meer ontvangen dan een flin ke beloning. Beide vliegers wisselen hun oorlogservaringen uit, er ontstaat een wederzijdse band, en tenslotte ne men zij het besluit te vluchten met de poet. Met hun grote vliegercapaci teiten willen zij een particuliere lucht vaartmaatschappij opzetten. Echter, hun wordt de voet dwars gezet door een gedegenereerde hoteleigenaar, een Franse collaborateur, die niet kan aan zien dat zijn vrouw met de Franse pi loot zal vluchten. De vrouw wordt ge dood en de diamanten zinken voor eeu wig in een moeras. In Studio voor volwassenen. Men denkt bij het zien van de 'film „Shanghai Story" onwillekeurig tei;ug aan de bezettingstijd. In deze rolprent spelen brute domheid en militaire macht een belangrijke rol, waarvan vele onschuldige burgers de dupe worden. Shanghai is de stad vol ongure elementen, waar een aantal vreemdelingen door de Chinese politie gevangen wordt gezet, omdat er sprake is van spionage. De buitenlanders, die voor het grootste gedeelte volmaakt buiten politieke kwesties staan, gaan zonder pardon een speciaal hotel in, dat gelijk een comfortabele gevangenis is. Zij krijgen geen kans om te vluch ten en de paar waaghalzen, die toch een poging doen; worden stante pede doodgeschoten. De verhoren in het hotel zijn ook allesbehalve prettige gebeurte nissen. het Chinese rapalje, dat toeval lig uniformen draagt, schuwt geen mid del om geheimen te ontfutselen. Het leven voor de gedetineerden krijgt ten slotte nog enig uitzicht als twee hunner op slinkse wijze met de hulp van een meisje, dat uitstekende relaties heeft in Shanghai, weten uit te breken en naar Japan vluchten. De buitenwereld geraakt dus eigenlijk door toeval op de hoogte van de vreemde toestand in de grote Chinese stad en de vrijlating van de „politieke" gevangenen is nu siechts een kwestie van enige uren. Een der helden van het verhaal, de grootste mag men wel zeggen, wint dan de lief de van het meisje, dat zo veel voor de vreemdelingen had gedaan. Het verhaal is knap geregisseerd. Men wordt met spannende actie gecon fronteerd en de kwalijke manier van optreden der Chinese militairen wordt duidelijk in het licht gesteld. 18 jaar. De held van de jungle, Tarzan, de die zich net zo thuis voelt bij tijgers, olifanten en kroko dillen als wij ons bij een sluimerende poes, speelt van vrijdag tot en met maandag in het Roxy-theater. Hij laat zich vergezellen van zijn vrouw Jane, Boy en de chimpansee Cheta, die hem trouw terzijde staan, doch soms ook bergen moeilijkheden geven. Tarzan slingert zich weer van boom tot boom, zwemt als een snoek door het donkere oerwoudwater en raakt en passant m ernstige perikelen. Hij brengt n.l. op een kwade dag een verdwaald meisje terug naar de zgn. „Gouden Stad" waar vrouwen aan het hoofd van de rege ring staan en een zonnegod aanbidden. Boy weet nu ook hoe de weg te vinden over de bergketens naar de stad en in zijn onervarenheid vertelt hij het tegen een paar archeologen, die niet allen de beste bedoelingen hebben. De onder zoekers gaan op pad, komen in het land der matriarchen en tonen zich begerige boeven. Zij willen vertrekken met de hele buit maar worden door de vrou wen van de stad met pijl en boog neer geschoten. Boy wordt gevangen genomen en het ziet er somber uit. Dan arriveert echter Tarzan, door de aap gewaar schuwd en alles komt gelukkig weer in orde. Het is een spannende geschiede nis met fraaie opnamen en grappige voorvallen. Johnny Weismuller is de man die het koningschap van de jungle vaardig op het filmdoek brengt. 14 jaar. Van dinsdag tot en met donderdag draait in hetzelfde theater „De Ko ninklijke reis", een reportage van Poly goon die ons vorstenpaar op de voet volgt in de West. Advertentie C wordt alleen gewaardeerd als het opvalt door aparte opmaak. Bloemsierkunst. Bloemenmagazijn Heemstede, Binnenweg 18, Tel. 3-80-80. CINEMA PALACE: „Blackboard Jungle"» 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Sjanghai story", 18 Jaa Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di.-avond één voorst, om 8 uur. LIDO: „House of bamboe", 18 3- ryocn, 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo.ochtend 11 uur: „De grote Caruso 18 jaar. LUXOR: „Les Diaboliques", volw. Tijden: 2, 6.45 en 9.15. Za. en zo. 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15. MINERVA: tot en met zo.: „Three for tVe show", 18 jaér. Tijden: za. 7 en 9.15. Zo. 2 4.15, 7 en 9,15. Di. en wo. 8.15: „Zij, die van de zonde leven", volw. REMBRANDT: „Helena van Troye", 14 J. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: tot en met ma.: „Tarzan in de gou den stad", 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15. 7 en 9.15. Di. tot en met do.: „De koninklijke reis alle leeft. Tijden: 2, 3.45, 7 en 9.15. STÜDIO: „De helden zijn vermoeid", str. volw. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo.ochtend 11 uur: „De witte droom alle leeft. Zaterdag 11 februari Stadsschouwburg: „De Hoofdstad_ Ope rette" met „Hor' mein Lied, Violetta 8 u. Ass0nc!ubSC CoTcêrt K™rd£°.' Nieuwe Operette Gezetóchap. Kindercire^ „Lambertha", „The Broadway stars en Eric Germaine^uu^. Stadsschouwburg: De Hoofdstad Opere,u. met „Hor' mem Lied Violetta", 2 en 8t Concertgebouw: Leids Kindertoneel m Bulletje en Bonestaak", 14.30 uur. Maandag 13 februari Stadsschouwburg: De Nederlandse GO medie met „De Koppelaarster", 8 uur. Concertgebouw: Toneelavond R.-k. Com missie „De Vrije Tijd". Optreden van „Tha lia", 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30—' 16.30 uur. Minerva: Heemsteedse Kunstkring. Geor gette Hagedoorn, zang; aan de vleuge» Pierre Verdonck, 8.15 uur. Brinkmann (Grote Markt): Algemeen Nederlands Verbond, afdeling Haarlem e.o- Dr. P. H. Schroder: „De droogmaking van de Haarlemmermeer", 8.15 uur. Gebouw St. Bavo: Vastenavonduitvoerin» voor de R.-k. Bond van Bejaarden, afd. Haarlem. Cabaretgezelschap van G. E. B.» 8 uur. Haarlem De film „Blackboard jungle" is in Cinema Palace geprolongeerd. 18 jaar. De film „Les diaboliques" wordt de ze week nog in Luxor vertoond. Vol wassenen. De zondags,- avond- en nachtdienst valt de Haarlemse Apotheken wordt waargeno men door de Fa. Duym en Keur, Keizer straat 6, telef. 10378; Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Mar- nix-apotheek, Marnixstraat 65, telef. 23525, Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946- ZIEKEN VER VOER G.G.D., Telef. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400. Voor de doktersdiensten ln Haarien» belle men nummer 11990. Overveen De zondags-, avond- en nachtdienst W Overveen wordt waargenomen door d® heer W. D. van Oldenborgh, Bloemendaal' seweg 223, Overveen, tel. 22884. Bloemendaal De zondagsdienst voor apotheken wordt waargenomen door de Elswout Apotheek G roenendaalseweg 341, Overveen), tele foon K 2500—16760 en de Santpoortse Apo^ theek, Bloemendaalsestraatweg 145, tele foon K 2500—8249. De doktersdienst wordt waargenome' door dokter H-. D. G. Immink, Bloemen daalseweg 126, tel. 23449. Aerdenhout De doktersdienst in Aerdenhout wof^1 waargenomen door dokter J. Tjakkes, Beetslaan 6, Aerdenhout, tel. 27570. Heemstede Artsen: Dokter W. v. d. Linde. Heem steedse Dreef 253, tel. 34606 en dokter n C. Degenaar, Pieter de Hooghstraat tel. 35008. vad Wijkverpleging:- Zuster L. Dudok Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Apotheken: Heemsteedse Apotheek, nenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout AP theek, Zandvoortselaan 164, tel. z<i»4- Santpoort j4 Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaafl Santpoort, tel. K 2560—8410. Apotheken (ook nachtdienst): SantP jp» se Apotheek, Bloemendaalsestraatwee Santpoort, tel. K 25608249.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2