ï.-v? luL_. n Nieuwe school kokerskade aan Garen- thans in ontwerp gereed gekomen B Van porder in Haarlem tot boer in de Meer oningbouw in Haarlem TAXI inooo DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL W H m D Het hart op de tong R.-k. industrie- en huishoudonderwijs te Haarlem Twee schoolgedeelten worden via een luchtbrug met elkaar verbonden Fraai ontwerp van ir. J van der Laan Pastoor der Russen in het zilver De Hoofdstad Operette in de Stadsschouwburg Mgê DIAMANTEN BRUIDSPAAR SLEUTEL WEG? Charmante opvoering Van „Hörmein Lied, Violetta 2 ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 PAGINA 3 wBSKSÊ 1 ZWTfr rnjmrn nH"Tirii*rvrt iiu. i Noordzijde Zuidzijde Capaciteit mmm Haarlemse bedevaarten naar Banneux „Vadertje Methodius" is oud-Haarlemmer Laatste maanden 111 woningen voltooid „DE SLEUTELSPECIALIST' BASKETBALL Autobus-misère |p*»i Mejuffrouw A. van Wouw, directrice van de r.k.- Industrie- en Huishoudschool aan de Gedempte Voldersgracht, zuchtte gisteren diep, toen uit de grijze lucht sneeuwvlokken neerdwarrelden. Met angst en vreze dacht zij reeds aan de dooi, die onver mijdelijk volgen moet en die het interieur met natte sporen zal tekenen. Het wordt tijd, zegt ze, dat wij er uit trekken, want zo kan het niet langer meer duren. Voor haar, voor de leerlingen en niet minder voor het bestuur van de stichting, die de school beheert, is er ee? lichtpunt gekomen, nu de plannen voor een nieuwe school vaste vorm hebben gekregen. Reeds in 1943 begon het bestuur voorzichtig uit te zien naar een terrein, waar eventueel een nieuwe huishoudschool zou kunnen worden gebouwd. Het oog viel op een stuk open grond, dat achter de kinderhuissingel nabij de Oud-Katholieke kerk door sneden wordt door de Garenkokerskade. De daar te bouwen school zou prachtig centraal gelegen zijn, bo vendien in een rustige omgeving, maar toen in 1947 serieuze pogingen in het werk gesteld werden om de grond in handen te krijgen, bleek dat er duizend-en-een moeilijkheden overwonnen moesten worden. Men kent de geschiedenis, die veel op een lijdensweg ging lijken, maar tenslotte zag het bestuur zijn ijveren met succes bekroond, en kon aan architect ir. Jan van der Laan uit Leiden opdracht worden verleend een ontwerp voor de nieuwe school te maken. De heer Van der Laan is daarmede inmiddels gereed gekomen, de schoonheidscommissie heeft er haar fiat aan gegeven, het schetsontwerp is ook goedgekeurd door B. en W. van Haarlem, en nu ligt het ter goed keuring bij Bouw- en Woningtoezicht en bij het Minis terie. Het wachten is nu nog op de rijksgoedkeuring en het zorgen, maar het bestuur hoopt niettemin, dat dit jaar verkrijgen van bouwvolume. Dat laatste baart nog enige met de bouw kan worden begonnen en dat de school met september 1958 in gebruik genomen kan worden. ovenstaande tekening geeft een fraai gezicht op de school, zoals die door architect ir. J. van der Laan uit Leiden is ontworpen. Geheel rechts de noordelijke vleu gel, waarin o.m. de familiekeuken (in de kop) is ondergebracht. In het mid den de twee lasblokken verbonden door een iets lager gelegen gang. Aan de voorzijde de entree-hal toegang gevend ook tot een grotere hal, vanwaar uit een luchtbrug voert naar het school- gedeelte aan de zuidelijke kant van de Garenkokerskade. Aan die kant ziet men het blok waarin het was- en kleedlokaal zijn ondergebracht die een directe ver binding hebben met het hogere gymnas tieklokaal waarvan men geheel links op de tekening een gedeelte ziet. Op de achtergrond aan de zuidzijde ontwaart men nog een deel van de traphal, bekroond met een torentje. Daarop aansluitend (niet zichtbaar op de tekening) ligt parallel met de Ga renkokerskade het overblijflokaal, dat uitziet op de (hier ontzichtbare) binnen hof. Tenslotte wijze wij nog op het laag- gemuurde stuk grond voor de school aan de noordzijde van de kade, waar binnen een tuin zal worden aangelegd. Als contrast met bovenstaand ont werp geven wij daaronder een plaatje van de huidige school aan de Gedempte Voldergracht, welke men moeilijk een modern gebouw voor fleurige meisjes kan noemen. Ongetwijfeld met enthousiasme zal het bestuur blijven werken om het bouwplan met spoed verwezenlijkt te krijgen. Te lang immers heett men zich moeten behelpen. Toen de school onder auspiciën van de r.k. Bond van Meisjespatronaten in 1919 werd opgericht, vond zij voorlopig onderdak in een pand aan de Kleine Houweg. In de twintiger jaren verhuisde men naar het gebouw aan de Gedempte Voldersgracht, waar vroeger de Rijksnormaal school was gevestigd en tijdens de jaren van de eerste wereldoorlog de Belgi sche vluchtelingen werden ondergebracht. Voor de begrippen van die tijd was het gebouw redelijk bruikbaar voor een huishoudschool, maar na 1939, toen het beheer omgezet werd in een stichting onder presidium van kapelaan S. Mol, destijds kapelaan aan de Jansstraatparochie, nu pastoor in Haarlem-Noord, wilde men toch ook graag de school moderniseren. De vervulling dier wensen heeft langer op zich laten wachten dan het bestuur heeft mogen vermoeden, maar nu heeft men toch het uitzicht op een hypermoderne school, die zoals men dat pleegt te noemen aan alle huishoudelijke eisen zal voldoen. Uit een onderhoud met een der medewerkers van ir. Van dei- Laan, de heer Jules Kirch, bleek dat de architect niet voor een eenvou dige opgave was gesteld. Hij moest er immers rekening mee houden, dat het terrein door het water van de Garen kokerskade in tweeën wordt gedeeld. Het geheel wordt omsloten door de Pjjntorenstraat in het oosten, de Nico- laas van der Laanstraat in het noor den, de Burgemeester Boreelstraat in het westen en een huizen-achterkant aan het zuiden. Door het water wordt de school dus ook in twee gedeelten gesplitst, het geen achteraf een attractief element is gebleken. Op het noordelijk stuk grond heeft de architect de echte schoollokalen geprojecteerd, aan de zuidkant komen de meer tot ontspan ning dienende lokalen. De twee schoolgedeelten worden met een luchtbrug over de vaart met elkaar verbonden. De architect heeft de school opge bouwd uit aansluitende blokken, die «oor hun hoogteverschillen een speelse allure krijgen. e hoofdingang komt op het noor- Xj delijk terrein, in een zogenaam- h de entreehal, waar op de bega- e grond de directrice-kamer zal zijn, kj.h kamertje voor de concierge, de bi- lotheek en een kantoortje voor de ad- e histratie. Op de verdieping komen h kamer voor de leraressen, een gar- rniH-i voor Je leraressen, een leer- Qdelenbergruimte en een dienkeuken. 2irVanuit de entreehal kunnen de leer- nintfn de Parterre en de twee verdie- Waar/1 bereiken van het complex, gebra v, theorielokalen worden onder- (linnnSi alsrne(!e enkele nevenruimten zovoorMan^er' hoogkamer, toiletten en ken in t at complex wordt opgetrok ken elk^6*3 Sjokken, die ruggelings te- als het „r "ggen en aaneengesmeed iets laee aTe door een tussengang, die Vanaf a "Jl dan genoemde blokken. £olaas van jPntorenstraat langs de Ni- SPrgen" der Laanstraat tot aan de K,?est noordemt0re,elstraat wordt de n?n6n de nar? vleugel gebouwd, die Pjng heeft re slechts één verdie- Wnur kebouwd vla een weer iets blok verbonden6 iga tS J?et het grote men de famn\ 1 n die vleugel ko- umkeuken d'ckeuken de labfratorl huishoudstWw-n huishoudlokaal, een te. keuken met provisieruim- Aan de langs de PyStnre? tVan de sch°o1 - een flink sm? °rensiraat. blijft nog zal worden meteen m,.°Tringd meter hoog Een deeT" -16 van 3-20 wordt gebruikt voor de i de grond verdiepte tuin, de rest krthllg Van een bestrating. Een aflopend pad ®n" sier" ommuurde ruimte leidt naar d! f6?. de ruimte onder de noordelHke vïfMe? waar ongeveer 250 fietsen gestald ku nen worden. Vanuit de stalling kunnen de leerlingen de kelder onder het eer ste lesblok bereiken, waarin de garde robe wordt ondergebracht. Het ketel huis voor de centrale verwarming en andere bergruimten zijn geprojecteerd onder het tweede lesblok. In de entreehal wordt nog een twee de trap gebouwd, die naar de luchtbrug leidt. De brug is 20 me ter lang en 2.50 meter breed. Zowel de vloer als het plafond zijn van beton, de zijwanden echter van glas, zodat de „overwippende" leerlingen het idee krijgen even buiten te zijn. Aan beide zijden van de Garenkokerskade wordt de brug ondersteund door twee kolom men. De brug komt uit in een traphal (aan de zuidzijde van de kade), be kroond met een 3 meter hoog torentje. De traphal loopt als het ware over in een grotere hal, van waaruit de overi ge lokalen kunnen worden bereikt, te weten aan de westkant een overblijf lokaal en naar het oosten het gymna stieklokaal. In het overblijflokaal kan zonodig een los podium worden gelegd en derhalve ook dienen als „aula". Het gymna stieklokaal wordt 10 meter breed, 18 meter lang en 5,50 meter hoog. Annex daarmede worden een kleedlokaal en een waslokaal (12 douches) gebouwd. Voor d§ berging van toestellen is even eens ruimte vrij gehouden. Het zuidelijke complex wordt ten slotte afgesloten met een blinde muur en een fietsenbergplaats, waardoor bin nen weer grond vrij komt voor de aan leg van een fraaie tuin. De fietsenberg plaats op die binnenhof is vooral be doeld voor degenen, die buiten de schooluren gebruik maken van het gymlokaal. De school kan dan in de traphal worden afgesloten, zodat vreemden in de avonduren buiten bet eigenlijke schoolgebouw blijven en al leen het kleed-, was- en gymlokaal kun nen gebruiken. In grote trekken slechts hebben wjj de inrichting van de nieuwe school beschreven. Het zal iedereen wel duidelijk geworden zijn, dat architect Van der Laan de utiliteit niet aan de architectuur (en omgekeerd) opgeof ferd heeft. Hij heeft beide in een ge zonde en moderne harmonie bijeen ge bracht, en hij heeft er voor gezorgd, dat licht en lucht alle kansen krijgen. De grote zijwanden bij voorbeeld van de twee lesblokken zullen geheel van glas zijn, onderbroken slechts door ge metselde pilasters. Ook de zijwand - op - de tuin in het overblijflokaal is van glas. De school wordt gebouwd op een ca paciteit van 510 leerlingen; na de in gebruikneming zullen daar ook de enke le v.g.l.o.-klassen van lagere scholen onderdak vinden, maar de permanen tie daarvan moet betwijfeld worden. Over enkele jaren immers krijgt ook het huishoudonderwijs te kampen met de topklassen, die nu de lagere scholen bevolken. Vermoedelijk zal dan de school geheel voor het eigen werk be zet zijn. Het grote voordeel van de nieuwe school zal ook zijn de mogelijkheid, dat de verschillende feesten gezamenlijk y.f-y. m-txsfSvMx gevierd worden, in de huidige school moet dat steeds in groepen geschieden. Overbodig dus te schrijven, dat het actieve bestuur onder leiding van me vrouw N. Peltenburg alles op alles zet om het werk met spoed tot een goed einde te brengen. Laten wij ho pen, dat de streefdatum van septem ber 1958 werkelijkheid wordt en dat de meisjes dan haar moderne huis vesting vinden aan de Garenkokers kade, een naam, die herinneringen oproept aan tijden, waarin de Haar lemmer zijn kooklust, zij het op een andere wijze, met grote faam bot vierde. De Haarlemse bedevaart organiseert dit jaar bedevaarten, waarvan twee met zieken, naar Banneux. De eerste ziekte bedevaart vertrekt op zaterdag 12 mei, de tweede op zaterdag 8 september. De andere bedevaarten worden gehouden op zaterdag 23 juni en dinsdag 14 au gustus. De Nederlandse ziekentridua te Banneux worden dit jaar gehouden van 11 tot en met 15 mei, uitsluitend voor hen, die zittend vervoerd kunnen wor den en van 7 tot en met 11 september voor de zieken, die liggend vervoerd moeten worden. „Vroeger had je geen kinderbijslag, meneer, vóór 1918 werkte ik soms wel 21 uur per dag, van 's morgens kwart over drie tot tegen middernacht. Maar dat kwam ook omdat ik buitien de dag taak om mensen uit hun bed porde, midden in de nacht, voor zes of acht cent per week. En ik was blij als ik voor een kwartje per uur over kon werken". De heer L. Zonneveld uit de Haarlemmermeer moet er om glim lachen als hij nog eens aan die dagen terugdenkt. Morgen zijn hij en zijn vrouw aan hun diamanden huwelijks feest toe. Het zal geen groot feest wor den want mevrouw, die met haar tach tig jaren slechts weinig maanden jon- gej is dan de heer des huizes, ligt al twee jaar lang te bed. Niettemin zullen de twaalf kinderen, de 40 klein kinderen, de elf achterkleinkinderen en wellicht enige vrienden morgen naar de Haarlemmermeer komen, waar op de grens van Heemstede aan de Kruis weg 1148 het jubilerende echtpaar in woont bij zjjn oudste dochter. Zestig jaar'geleden trouwden de heer L. Zonneveld en mejuffrouw Caris in Haarlem. Van die dag af zijn ze onaf gebroken geabboneerd geweest op de Nieuwe Haarlemsche Courant. Het hu welijk werd spoedig gezegend met kin deren en vermits het leven in die dagen duurder was dan thans viel het voor vader Zonneveld niet mee om op de boterfabriek in Heemstede, waar hij het kuipersvak uitoefende, een behoorlijk daggeld te verdienen. Toen hij 27 was nam hij er daarom ëen ,,por"-wijk bij, wat hem iedere morgen noopte vroe ger op te staan dan ieder ander. De meeste mensen hadden geen klok, die te zijner tijd een waarschuwend geluld kon laten horen en overigens kostte het wekken net een cent of zeven, acht per week. Tenslotte ga je je daar niet voor verslapen. Zestien jaar lang „porde" de energie ke kuiper iedere dag zo'n 70 gezinnen in het Leidsekwartier en daarnaast hielp hij een boer met gras maaien. Het Morgen is er feest in een kleine ge meenschap van Russen en half-Russen in Den Haag. Pater Methodius, aan wie hun geestelijke verzorging sinds 1949 is toevertrouwd, viert dan zijn zil veren priesterfeest. „Vadertje Metho dius" is een zoon van Haarlem. Zijn vader, de heer Houtkamp werkte in de Spaarnestad als procuratiehouder bij een bankinstelling. De zoon is Capu- cijn geworden en de wijde wereld in getrokken. Voor de oorlog heeft hij tot in Polen en de Baltische landen de zielzorg beoefend. Na de oorlog keerde hij na veel omzwervingen in zijn vader land terug, eerst in Tilburg, later in Den Haag. Hij werd belast met de geestelijke verzorging van de gezinnen van de on geveer 150 Nederlanders, die tijdens de oorlog in Duitsland een Russin had den getrouwd, en met andere Russen en Slaven die in Nederland wonen. Zijn jongste parochiaan is een ander- half-jarig jongetje, de zoon van een Roemeen die aan de Peruviaanse am bassade verbonden is. In het huis „Je- katrina Gubèrtowna" (Catharina, Hu- bertus' dochter) vindt de Russische ge meenschap in Den Haag haar tehuis. Daarin is ook een echte Russische ka pel ingericht met ikonen en een pasto- t rie met koperen samovar. Daar komen de leden van de gemeenschap iedere zondag bijeen om samen hun Byzan tijnse gezangen uit te voeren en hun dienst bij te wonen, 's Zomers gaat pa ter Methodius, de pastoor van het Rus sische kerkje aan de Raamweg in Den Haag, naar Duitsland om in opdracht van de Oostpriesterhulp de geestelijke noden te lenigen van degenen die nog altijd in een vluchtelingenkamp verblij ven. Hü wordt dan vergezeld van me juffrouw Van Honschooten, die hem ook in Den Haag als maatschappelijk werkster terzijde staat. De Russische parochianen van pas toor Methodius bewaren een geheimzin nig stilzwijgen over de manier waarop men het zilveren priesterfeest wil vie ren, maar het is duidelijk dat zij het niet onopgemerkt voorbij zullen laten gaan. gebeurde dat zjjn kinderen van zes en acht jaar hem om half vijf aflosten, opdat vader voor fabriekstijd kon gaan maaien. „Hij moest een wagen vol gras bij elkaar zien te krijgen, genoeg voor dertien paarden", zegt moeder Zonne veld, een beetje trots. „En na achten 's avonds maakte hij haast altijd een paar overuren". In 1918 was het „porren" afgelopen, want er kwam een achturige werkdag. Kuiper Zonneveld, die tijdens de vier oorlogsjaren voor zich zelf had gewerkt, stapte weer naar de fabriek en probeer de elke week zo goed en zo kwaad de rekeningen te betalen, die door de aan zienlijke uitbreiding van het gezin hard opliepen. „Alleen aan schoenengeld ging al tien gulden per week de deur uit". In 1930 trokken de Zonnevelds naar de Haarlemmermeer, waar zij nummer 1136 van de Kruisweg, post Vijfhuizen, betrokken. Het was een boerderij en weldra bezat de familie een veebedrijf met veel koeien, kippen en varkens en grote schuren. In de laatste oorlog ver dween dit allemaal en zes jaar geleden gingen vader en moeder bij hun oudste dochter een paar huizen verderop inwo nen. De feestviering morgen zal sober ge schieden. Mevrouw Sonneveld kan geen drukte meer om zich heen hebben; het accent ligt daarom op de Hoogmis, die om half negen in de kerk aan het Val kenburgerplein wordt opgedragen. De afgelopen twee maanden zijn blij kens een rapport van B. en W. van Haarlem 111 woningen voltooid. 91 daarvan waren woningwetwoningen. De andere werden met of zonder rijks bijdrage gebouwd door particulieren. 1 Februari van dit jaar waren er 1083 woningen in aanbouw, terwijl 134 pre miewoningen zich in een zodanig sta dium van voorbereiding bevinden dat het beginnen van de bouw alleen nog afhankelijk is van de bouwer zelf en van de weersomstandigheden. Voor 52 wo ningen voor de kleine middenstander aan de Plesmanlaan werd van rijks wege de halve premie toegekend. De bouw van enige honderden woningen wordt voorbereid. Het in totaal voor het tijdvak 1954-1956 toegestane bouw volume bedraagt 2073 woningen. Voor 1916 woningen zijn de plannen ingediend bij de provinciale directie van de we deropbouw, zodat er nog voor 157 wo ningen plannen ingediend kunnen wor den. Advertentie De heer en mevrouw Zonneveld, die al 26 jaar aan de Kruisweg in de Haar lemmermeer, post Vijfhuizen, wonen, gaan hun diamanten huwelijksfeest niet zo optimistisch tegemoet, als men, afgaande op de lachende gezichten, wel zou denken. Mevrouw Zonneveld ligt n.l. al twee jaar op bed wegens een hard nekkige ziekte. Deze foto dateert dan ook van vijf jaar geleden, toen beiden nog zeer vitaal waren. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 114 eer zijn er slachtoffers geval len bij de verkeerscontrole, die de Haarlemse politie laatstleden dinsdag heeft gehouden. Maar liefst 198 personen liepen, of beter gezegd, reden, in de val, en de bon, die met ijver werd geschreven, zal te zijner tijd door het slachtof fer verzilverd moeten worden ten bate van een of andere rijkspost. Ik heb zo het idee, dat ons nationaal tekort langzaam maar zeker wórdt aangezuiverd met de bekeurings- gelden, waarin Haarlem ook zo een belangrijk aandeel heeft. In de mee ste gevallen volstaat de verkeers- delinquent met het storten van zijn boete via de giro, maar velen van hen nemen het niet en laten de zaak vóórkomen. Nu komt het nooit voor, dat de zaak, maar wel dat het betrokken personaatje voor het strafhekje bij de kantonrechter komt en die weet er altijd wel raad mee. Het is overigens een boeiende be zigheid de niet aflatende flair en de verbluffende wetskennis te bewon deren van de delinquenten, dre hun gelijk bij de kantonrechter staan te bepleiten met een verve, die me nig advocaat hun moet benijden. Vrijwel iedere maandagmiddag is het feest bij de rechter van het Haarlemse kanton, in het naargees tige zaaltje aan de Jansstraat lopen de schuldigen - aan - de - kleine - zonde hun parade, soms zichtbaar geagiteerd omdat het weer zo lang duurt, soms ook met een zelfverze kerde rust, waarin het pleit bij voorbaat gewonnen is. Maar iedere keer, als ik medita- tiel achter de perstafel zit, wordt ik door medelijden bevangen met al die voor hun recht strijdende mensjes, die steeds maar weer tot de ontdekking moeten komen, dat er verschil is tussen recht en recht. Als gebroken verlaten sommigen van hen het zaaltje van Vrouwe Ju- lem, die bovendien de reputatie heeft van erg duur te zijn. Helaas is vrij prijzenbeleid niet altijd een kwestie van recht. stitia, anderen mopperen veronge lijkt als een jongen, die school moet blijven en week anderen vooral de jongedames keren Justitia met zo een afgrijselijke dédain en klak kend met haar hakjes de rug toe als alleen maar vrouwen, die ruzie hebben met haar sexegenoten, kun nen doen. Het is een wonderlijke wereld bij de kantonrechter in Haar- et rommelt in de Haarlemse Dierenbescherming heb ik van de week in mijn lijfblad gele izen. Ik dacht dat langzamerhand de animale instincten bedwongen waren, maar het blijkt, dat zij plots zijn losgebroken en als lava uitstro men op de Haarlemse goegemeente. Ik wil geer partij kiezen in deze on welriekende affaire, waarvoor blijk baar geen doofpot ter wereld is te vinden. Doch iedere dag, als de meeuwen met een verrukkelijke zweefvlucht hun voedse voor de ramen bij mij thuis komen halen, bepeins ik, hoe in huh vereniging de verhoudingen menselijk zijn. Ik weet wel dat zij geen lieve jon gens (of meisjes) voor elkaar zijn eri dat zij ieder voor zich het liefst met de grootste brokken er vandoor gaan. Allen komen zij toch aan hun trek en met dezelfde gemeenschaps zin als waarmede zij komen 'aan vliegen, vertrekken zij naar ergens achter de horizon. De Haarlemse dierenbeschermers maken geen sierlijke zweefvluchten en zij verdwijnen ook niet achter de horizon. Zij blijven bekvechten, meer om brokken te maken dan om ze weg te pikken. En wie blijft er met de brokken zitten? De rechter moet het weer eens uitmaken, want het recht o dat Recht zetelt ook in het brok- kenhuis. Maar de meeuwen zullen bij mij niet te kort komen. e weinigen die gisteravond de kou getrotseerd hebben om het jubileumstuk, waarmee de Hoofdstad Operette haar tienjarig be staan herdenkt, in de Stadsschouwburg van Haarlem te gaan zien hebben hun hart kunnen verwarmen aan een char mante op-oering van ,,Hör' mein Lied, Violetta", een operette op muziek van Oscar Strauss. Omdat Fritz Steiner we gens ziekte verstek moest laten gaan werd de. rol van Daniel gespeeld door Otto Aurich, terwijl die van vorst Borghese op uitstekende wijze werd waargenomen door Walter Fein uit Wenen. Naar men ons verzekerde zal Steiner vanavond weer van de partij zijn. „Hör' mein Lied, Violetta" is een verrukkelijke show, rijk gekostumeerd en hier en daar doorvlochten met klei ne speelse grapjes van regisseur Otto Aurich, die steeds slechter begint te zingen, maar die wij toch niet zouden willen missen; hij en Fritz Steiner zijn immers de grote mannen van de Hoofd stad Operette, die elk jaar duizenden mensen een meer dan genoeglijke avond biedt. De geschiedenis is het vreemde ver haal van het kamermeisje Violetta, dat in een Zuidfrans badplaatsje in ijltem po een huwelijk sluit met een aristo craat. Aangezien het gegeven zich af speelt in de eerste jaren van de Franse revolutie was de aristocraat ongewenst, maar zijn huwelijk met een volksmeis je maakt hem aanvaardbaar voor de dorpsgemeenschap. Kort na het huwe lijk volgt hij, graaf Lavalette niemand minder dan Napoleon en vergeet zijn bruid. Later aan het hof van de keizer ontmoet hij Violetta opnieuw, die in middels een gevierd zangeres gewor den is. De keizer ziet wel wat in het meisje, maar op het nippertje weet graaf Lavalette de loop der gebeurte nissen een gunstige wending te geven. Jan Handerson vertolkte de rol van graaf Lavalette verdienstelijk, hij be schikt evenals Ruth Rhoden hls Vio letta, Mizzy van der Lans als vorstin Borghese en enkele leden van het koor over een behoorlijke stem. Claire Clai- ry, een operette-artiste in hart en nie ren, was de rol van directrice van een rondreizend komediantengezelschap op het lijf geschreven. Zij is niet vaak op het toneel, maar als zij er is, dan komt er leven in de „liefdesbrouwertj". Bü deze reprise in Haarlem mogen wy ten slotte volstaan met vast te stellen, dat het kleine gezelschap bezoekers gister avond bijzonder veel pret heeft gehad. Vanavond, morgenmiddag en -avond een herhaling van deze operette. In de overgangsklasse van de gewes telijke basketballcompetitie is het Haag se DECO tegen Harlem Tigers met een verrassende 3330 overwinning uit de bus gekomen. In deze slechte wedstrijd slaagden de Haarlemmers er met nog enkele minuten te spelen in de achterstand geheel weg te werken (30—30) en zelfs bijna een voorsprong te nemen. Helaas faalde Fie- kert op het kritieke moment door twee strafworpen te missen. Sportclub Haarlem en HOC hebben in de plaatselijke ontmoeting zonder be paald groots spel, voor een aantrekke lijke wedstrijd gezorgd, waarin de gasten kans zagen in de laatste minuten de zege uit het vuur te slepen door drie benutte strafworpen van Beeksma. (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten verantwoor delijkheid der Redactiei. Anoniem inge zonden brieven worden terzijde gelegd.) Met genoegen heb ik kennis genomen van het feit, dat onze Burgervader be reid is, de bestaande klachten onder het oog van de NZH-Directie te bren gen. Dat hy tot nog toe ondanks het re gelmatig gebruik maken van de bus, weinig moeilijkheden heeft ondervon den moet wellicht toegeschreven worden aan het tüdstip, waarop dit geschiedt. Om nu de allerwegen bestaande klach ten met meer overtuiging te kunnen voorleggen, zou het misschien aanbe veling verdienen wanneer onze Burge meester zich eens tussen half zes en half zeven 's avonds op het Stations plein te Haarlem by de ry wachtenden (speciaal bus 1) aansloot in het wacht huisje", waarvan door een speling van het noodlot of door een van de vele vernuftige uitvindingen van de busdi rectie de onderste ry ruiten is weg gelaten. Een „normale" wachttijd van ca. 10 minuten werkt, vooral bij een pittig vrieswindje uitermate verfrissend. Vervolgens begint het inladen, waarme de ook weer een minuut of vüf gemoeid zijn en dan begint eindelijk de rit met een wagen, zo onverantwoordeiyk vol gepropt, dat men niet moet denken aan de gevolgen van een eventuele brand- veroorzakende botsing, hetgeen in de nauwe straten van Haarlem niet uit gesloten is. Wanneer een taxi-chauffeur de euvele moed heeft bü b.v. zeer slecht weer een passagier meer mee te nemen dan voorgeschreven is en hij wordt gesnapt, dan volgt er onverbid delijk een bon. De directie van de NZH staat in dit opzicht kennelijk boven de wet, want anders zouden er maar wei nig ritten zonder proces-verbaal uitge voerd kunnen worden. De chauffeur van de bus is geduren de de rit absoluut niet in staat, vast te stellen of alle passagiers, die de bus wensen te verlaten, ook inderdaad uit gestapt zyn en is telkens afhankelijk van de bereidwilligheid van de overige slachtoffers van dit mensen-transport. Ik meen dat een ernstig protest hier op zijn plaats is tegen de manier, waarop de NZH het publiek meent te mogen vervoeren. De veiligheid van de passagiers komt in het gedrang; hun gezondheid wordt benadeeld (eerst in de kou. dan in een benauwde bus) en tenslotte wordt er systematisch tijdrool gepleegd. Ik hoop dat er nu binnen afzienbare tyd eens iets gaat gebeuren, om aah deze wantoestand een einde te maken. W. G. A. APON Heemstede Naar aanleiding van bovenstaande brief hebben wy ons in verbinding ge steld met de directie van de NZHVM, die van oordeel bleek, dat de brief- schryver met zijn commentaar bezyden de waarheid is. Aan Heemstede zo verzekerde men wordt alles en alles gedaan: er is een halfuurdienst over de Heemsteedse Dreef, een 10 a 20 minutendienst overdag en een 5 minu- tendienst tijdens de spitsuren. By zeer bijzondere gelegenheden worden extra bussen ingeschakeld. Naar het oordeel van de NZHVM zou het vervoer van en naar Heemstede „prima" zün. „Wanneer de mensen uit Heemstede dan nog ontevreden zijn, moeten zji maar gaan lopen: je kunt wel aan de gang blijven". Tenslotte deelde de di rectie mede, dat talrijke ingezetenen van Heemstede hun lof en voldoening hebben geuit over de wyze, waarop de NZHVM het vervoer naar en van Heem stede regelt. Over het feit, dat de bussen op ge zette tyden te veel. passagiers zouden meenemen hebben wy ons laten voor lichten door de Haarlemse politie, die ons verzekerde dat het nog nimmer 1* voorgekomen, dat de bussen van de NZHVM meer passagiers vervoerden dan maximaal is toegestaan. (Red.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3