Bewogen oproep van mr. Schreurs tot grotere discipline bij de weggebruikers 2kmeshr^2ulAl Concert door gemengde en mannenkoren in Haarlem met melk meer mans Voor een betere wereld M' Parkeergarages, goed, maar waar? W M Veisen niet eerlijk over moeilijk heden bij gaslevering door Haarlem K st ssrAa r Helaas matige belangstelling van het publiek Carnaval Individuele en collectieve inspanningen Gemeenteraad in de sleur Eind februari rekwisitoor Uit STAD L en STREEK Dr. J. van Heek gehuldigd DagHammarskjöld bezoekt Djakarta "AKKERTJES" ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 PAGINA 5 „VERKEERSVEILIGHEID" IN HAARLEMS RAAD Maximum snelheid N.Z.H. raatweg Politieruiters De gasdruk Velsen oneerlijk Gemeentesecretarie Onderzoek naar nood zaak van langere openstelling Loondiscussie te verkeerder plaats MGIR. HUIBERS NAAR HILVERSUM Katholieke kinder- uitzending 25 jaar Zaak-Jungschlager H. Mis in Roman-abuis Vandaag ontvangst door president Soekarno Zenuwpijn Spierpijn? Men kan niel wachten op de stadssaneringen GERARD GROOT de schorsing van de beraadsla gen" over de Haarlemse gemeente- 4vf°ting, deelde de voorzitter gister- viif de raad mee, dat men reeds 4ïï.en een half uur op het tijdschema j "ter lag. Het is er in de loop van av°nd beslist niet beter op gewor- Vermoedelijk ligt men nu reeds dag °P het schema achter. De "oeilijkheid is, dat de verschillende .®adsleden veel te veel op detailpunten '"gaan. Toch is de dag van gisteren et onbelangrijk geweest, vooral door S® magistrale rede van mr dr. «t-HREURS (KVP), waarin een bewo- fe" pleidooi werd geleverd voor snel- f en doeltreffende maatregelen tegen "e toenemende verkeersonveiligheid, v's eerste en belangrijkste punt noem- ",e hjj het verminderen van de gevaars situaties en verzocht de raad zich ach ter de verkeersbonden te stellen, die thans een beperking van de maximum- "helheid voor voertuigen in de bebouw de kommen bepleiten. Ook de overige '"acties spraken zich uit voor vast stelling van een maximum-snelheids- r, Merkwaardigerwijze stelde de VOORZITTER voor met het uiten van ®ze unanieme mening nog maar te achten tot het rapport van de com- i.'ssie van verkeersdeskundigen gepu nteerd wordt. hee rede van de fVvr» Schreurs hief het selin6 debat Plot' uit de geza- e'ge sleur, waarin net na twee be- grotingsdagen te recht gekomen Jvas. Helaas zakte bet na het ant- Voord van de Voorzitter ook hieteen weer in die sleur terug. Men krijgt de in- Mr. dr A F H druk, dat de raadsleden teveel Schreurs (K.V.P.) tijd ter beschikking staat. Het gevolg Jal wel weer zijn, dat evenals andere Jaren de behandeling van kunst, en "Portzaken volgende week in het ge drang komt. B. en W. tonen zich in de Memorie Vftn Antwoord te weinig bewogen met Je grote ramp van de verkeersonveilig heid, verweet de heer Schreurs (KVP) het college. Het publiek moet geleerd 'h desnoods gedwongen worden zich ge disciplineerd te gedragen op de open bare weg. Hij noemde verschillende ^regelen ter beveiliging van het j "keer en verklaarde zich akkoord met y. andere fracties, die een beperkte ma ximumsnelheid binnen de bebouwde •JPrn hadden aanbevolen. Het merkwaar dige feit deed zich dus voor, dat de ge- Shle raad unaniem aan het college van fi. en W. voorstelde een rijksregeling ""gedaan te maken. He heer PROPER (CPN) had een fhaximumsnelheid van 45 km aanbevo- n de heren PRIKKEL (PvdA), "ËNSING (CHU), DE LEEUW (Pv "Al en siLVIS (AR) sloten zich daar Tv>0, «JiUViO V/VTW aiuicii uaai iet enkele variaties bij aan. De veilig. chvC. Ya" de voetgangers werd o.m. Hi„ j, de heer Wensing (CHU) bepleit, strpn c9llege aanspoorde meer zebra- licht 6,1 u'h te breiden en zelfbedienings- aan te doen brengen. Voor het het. voelde de voorzitter alles, voor Vjq tweede niets. De heer BALM (KVP) B. en W. het zware verkeer zo- "en 2?°Selijk uit de binnenstad te we- d»t a voorzitter antwoordde hierop, "inot e Srote bedrijven zich erop zullen kè,? en.voorbereiden, dat binnen zeer Vle tijd maatregelen genomen zullen jJ,den om dit te bereiken. (ïhan voorstel van de heer PRIKKEL Jifl om overleg te plegen met de aCtles van de gemeentelijke diensten de particuliere bedrijven teneinde te *ihH n tot een spreiding van begin- en de "tijden van het werk, werd door (V t'porzitter dankbaar overgenomen, studie manier hoopt men al te grote do0?Uren te voorkomen. Bepleit werd det" verschillende leden een meer ge- perde aanduiding van de plaats dep Y de verkeersongevallen plaatsvin- tistii? doen opnemen in de verkeerssta- kel fï; He heren Balm (KVP) en Prik- Vepx' vdA) achtten uitbreiding van de "rpjj erspolitie noodzakelijk. De laatste Vr0ü "f" land voor aanstelling van tap zer!idlce "genten, maar de voorzit- "a, de hoofdcommissaris van politie ""Plooi .daarvoor in Haarlem geen de p is. in tweede instantie wees "eeld J tekkel (PvdA) op het voor- ba de van de gemeente Heerlen, waar- v a" of orz'tter toezegde na te zullen "duweiipf werkelijk geen emplooi voor - agenten te vinden is. aües en'"f?de. moeilijke verkeerssitu- rf eilijkhorf es die in de toekomst ??b ter ♦-« hunnen opleveren, wer- <AH) iniaf"l gebracht. De heer SPEK ng verapeeYde of bet geen aanbe- ®traatwee nde om onder de Rijks- fan Voetgnr,„ge"over de Eksterstraat J" verband ifeYsiunnel aan te brengen, 5^* van keS daar geplande com- ouder Happ't? en speeltuin. Wet- maah zei dit te zullen over- p.jif.^tie Wanne2'0rid het een moeilijke ze nv verbodor met tegelijkertijd het ze over te st°?®n werd op andere wij nel p aatsen Vo n' Ook zouden er ande- m aaniperkin e,en voetgangerstun- De hero., S mon, meende hij. (KVP) en Speken <KVP>. Schreurs de voortuintjes 'vroegen waarom nog met waren anï! Rijksstraatweg meente soms taangekocht? Of de ge- houder Happé ont? iel was? Wet- klaarde, dat dc>ndo dit en ver- Hyksstraatwep u bewoners van de ker hun handtewnelök Semakkelü- titie aan de onder een pe- daadwerkeliik zetten, dan betering van dl te, helpen aan ver plaatse. verkeerssituatie ter "en Spek (Ar) en Mol (CPN)bepleit" }en tijde'.s de spitsuren extra bussen bi te doen leggen door de NZH, niet van "e eindhaites, maar van tussenhaltes bdat het publiek niet steeds voilé bussen ziet passeren. De heer Wen sing (CHU) vroeg of volgend jaar, wan neer de tram Amsterdam-Haarlen niet meer rijdt, maar die van Zandvoort naar Haarlem nog wel, deze laatste lijn te laten beginnen bij de Amster damse Vaart. De voorzitter zou dit aanbevelen, al achtte hij de beperkte rangeermogelijkheid en het gebrekki ge wachthuisje ter plaatse een bezwaar. Eveneens zou hij de N.Z.H. aanbeve len borden in de bussen te doen aan brengen, waarop de verschillende haltes van de lpn staan aangegeven. Ook hier had de heer Wensing (CHU) om ge vraagd. Door de heren Balm (KVP), Spek (AR) en Wensing (CHU) werden vra gen gesteld in verband met de plan nen om te komen tot het oprichten van een brigade politieruiters. De voorzitter deelde mee. dat hij welis waar een groot voorstander was van paarden, maar dat bij het afwegen van de voor- en nadelen de financiële bezwaren de doorslag hadden gege ven. De jaarlijkse kosten van 18.500 achten B. en W. te hoog. In antwoord op vragen van de heren Balm (KVP), Spek (AR), Prikkel (Pv dA) en SCHIPPERS (KVP), deelde wet houder ANGENENT mee, dat ijverig gewerkt wordt aan het vervangen van gasstraatlantaarns door elektrische verlichting. Het aanbrengen van ijzeren kooitjes ter bescherming van de lam pen achtte spr. fout, aangezien het het gooien in de hand werkt, zelfs uitlokt. Naar aanleiding van de moeilijkhe den die zich bij de hevige koude verle den week hebben voorgedaan met de gasvoorziening, deelde wethouder An- genent mee, dat niet de hoogovens, maar de gemeenten Velsen en Bever wijk daar debet aan waren. De hoog ovens hebben Haarlem nauwelijks min der geleverd maar Velsen en. Bever wijk hebben onrechtmatig gas afgetapt, dat voor Haarlem bestemd was. Nor maal mag Velsen 40.000 kubieke meter afnemen per dag, maar gedurende de koude dagen nam het resp. 59.960, 60.045 en 61.775 kubieke meter, terwijl Beverwijk, dat normaal 42.000 kubieke meter mag hebben, die dagen resp. 51.000, 53.000 en 58.000 kubieke meter afnam. De hoogovens hadden die da gen de resp. kranen niet gecontroleerd. Hij verklaarde de handelwijze van Vel sen en Beverwijk helemaal niet te be wonderen. De opmerkingen, die de Velsense wethouder de Boer donderdag heeft gemaakt naar aanleiding van ons ar tikel van woensdag over deze kwestie, vond de heer Angenent weinig ter zake dienend. Met de gaszinker in het Noordzeekanaal heeft Haarlem niets te maken, aangezien het hier een eigen overeenkomst met de hoogovens betreft en de kwestie van de niet nagekomen verplichting van Haarlem om Velsen gas te leveren, vond spr. onjuist gesteld. De betreffende over eenkomst had betrekking op de jaren 1954 en 1955. Toen Velsen niettemin verleden week toch om gaslevering vroeg, kon Haarlem daar mede door de handelwijze van Velsen zelf, niet aan voldoen. Zowel de heer JANSSEN (PvdA) als de heer LOERAKKER (KVP) infor meerden gistermiddag bij de voortge zette behandeling van de gemeentebe groting of de gemeentesecretarie nu werkelijk niet langer opengesteld kon worden voor het publiek. De heer Jans sen (PvdA) stelde het college voor bij de bedrijven eens te informeren hoe vaak de arbeiders vrij vragen om naar de secretarie te gaan. De VOORZITTER vond dat een uitstekend idee, dat hij graag wilde overnemen. Een levendige discussie ontspon zich daarna tussen de heren Janssen (PvdA) en Loerakker (KVP) over de vrijere loonvorming voor ambtenaren. De eerstgenoemde spreker voelde er niets voor en wees daarbij op de vele voor delen van de geleide loonpolitiek, maar de katholieke woordvoerder merkte op, dat nu het bedrijfsleven tot vrijere loonvorming overgaat, de ambtenaren niet achter mogen blijven, wil men ten minste geen onrechtvaardigheid begaan. De aanval van de heer Janssen (PvdA) op het desavoueren van het rapport over deze kwestie door de christelijke en vooral de katholieke ambtenaren- verenigingen, legde de heer Loerakker (KVP) naast zich neer. Men kan de commissie van loondeskundigen zijn vertrouwen geven, zo redeneerde de katholieke spreker, zonder zich bij voorbaat neer te leggen bij het resul taat van hun studies. Wethouder BAK KER verwees deze hele affaire terecht naar de Tweede Kamer der Staten- Generaal. In tweede instantie vroeg de heer PROPER (CPN) of het niet wenselijk was microfoons aan te brengen in de raadszaal, maar de VOORZITTER verwierp dit denkbeeld, omdat hij microfoons ondingen vond. Hij gaf toe, dat de akoestiek in de raadzaal slecht was, maar achtte het beter de leden op te roepen tot duidelijker spreken. Deze oproep was bepaald niet overbodig, want aan de perstafel was het eerste gedeelte der discus sies gistermiddag nauwelijks te ver staan. Over de publieke tribune kan men maar beter zwijgen. Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, zal 23 februari a.s. een bezoek brengen aan Hilversum om kennis te maken met de Gooise geeste lijkheid. De vereniging voor katholieke kin deruitzending in het bisdom Haarlem zal op 11 maart a.s. haar 25-jarig be staan vieren. Tevens 2al op deze dag de heer P. N. de Lange 25 jaar directeur der vereniging zijn. Des morgens zal mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, in de St.-Willibrorduskerk aan de Prinsengracht te Amsterdam een ponti ficale H. Mis opdragen. Na een koffie tafel voor de leden der vereniging en genodigden in het Parkhotel zal een rondvaart door de grachten en havens volgen. De feestviering wordt in de mid dag voortgezet in Krasnapolsky, waar notaris J. H. A. M. Anten, voorzitter van de jubilerende vereniging, een rede zal uitspreken. Het officiële gedeelte wordt besloten met een receptie. Advertentie Met de 60ste zitting, die donderdag is gehouden, is het verhoor der getui gen in de zaak-Jungschlager teneinde gekomen. Donderdag 23 februari zal de officier van justitie, Soenario, het re kwisitoor uitspreken in dit proces, dat begonnen is op 17 januari 1955 en dus nu ruim een jaar heeft geduurd. Er zijn 78 getuigen gehoord, van wie 29 a charge, 38 a decharge, en 11 deskun digen. Beklaagde Jungschlager bevindt zich ruim twee jaar in voorarrest. Advertentie Als is het hitter koud en al is de grasmat in het Amsterdams Olympisch Stadion bedekt met een laag sneeuw, toch gaat de outdoor-training van de Nederlandse elftalclub, onder leiding van trainer Merkel, verder. De voetballen zijn zelfs nog wel te vinden voor een aardigheidje. Op de onderste rij v. I. r.: Abe Lenstra, Koopal, Kees Kuys, Cor v. d. Hart, Jan Klaassens en Landman. Op de bovenste rij herkennen we nog Timmermans tweede van links), naast hem Brooymans en Wiersma (tweede van rechts). Ter gelegenheid van het vijfentwin tig jarig bestaan van het dubbel mannenkwartet „Harmoni" ga ven een vijftal koren vrijdagavond in de concertzaal een concert. Dat de tijden sterk veranderen, bleek weer eens ten overvloede. Trokken vroeger concerten als deze volle zalen, dit keer was er van publieke zijde maar zeer matige belangstelling. Toch is dit te betreuren, daar immers het zuivere amateurisme op deze concerten het meest tot uiting komt. En al blijven op sommige punten de prestaties iets onder de maat, de liefde waarmede deze ensembles zin gen, heeft, juist in deze tijd, recht op grotere belangstelling. Wanneer men be denkt dat vroeger een speciale politie macht aanwezig was om de toeloop bij de kaartverkoop voor kwartet-avonden e.d. te regelen, en nu een zaal amper half gevuld is, is de conclusie dat de tijden en de belangstelling op dit punt veranderd zijn, volkomen verantwoord. Het jubilerende dubbelmannenkwartet „Harmonie", onder leiding van Henk Arisz opende het programma met een zeer geselecteerde keuze koorwerken van Palestrina, Orlando di Lasso, Vaz quez, Diepenbrock en Saint-Saens. Veel respect hebben wij voor de dikwijls uit stekende dingen die Arisz met dit en semble wist te bereiken. Een iets meer harmonische stabiliteit der klank zou het geheel nog ten goede komen. Het gemengde koor „Zang veredelt" onder leiding van E. v. 't Kaar bekoorde ons het meest in „A bandonné" van Ge- vaert. De goede bewerking van „des winters als het regent" van de diri- bleek technisch door het koor nog "iet te realiseren, evenals het vasten- avondlied in de bewerking van De Klerk. Het mannenkoor „Haarlems Zunggenot" maakt onder leiding van P. j Potgieter vooruitgang, hoewel wij nog nodige spanning in de zang missen. Henk Arisz trad voor de tweede keer op "u echter met het gemengde koor „Po- 'ynymma", Ook nu weer viel ons de voortreffelijke programmakeuze op. cwaydn, Mozart en Sweelinck). Jammer genoeg intoneren de vrouwenstemmen toe wat laag, zodat de overigens entnousiaste zang niet altijd de resul taten afwerpt die mogelijk zijn. Een vrouwelijk koorlid zong op hoogst ver dienstelijke wijze de solo in Mozarts „Laudate Dominum". „Caecilia" o.l.v. Nico Hoogerwerf besloot qua koorzang op de meest majestueuze wijze dit con cert. Een apart woord van lof voor de uitstekende tenorsolist in „Mij old Ken tucky home". Alle prestaties werden met veel bijval beloond. JAN LAARVELD. De bond van oud-illegale werkers, afdeling Haarlem houdt op dinsdag 21 februari zijn jaarvergadering in de So ciëteit aan de Kokstraat. De drie be stuursleden die voor periodiek aftreden aan de beurt zijn, de heren J. Th. van den Boogaard (voorzitter), J. Kraak man en J. J. Peschar, stellen zich her kiesbaar. De Bloemendaalse wethouder van So ciale Zaken en Huisvesting mr. J. C. C. W. Hijszeler is verhinderd dinsdag avond 14 februari zijn wekelijks spreek uur te houden. Onder auspiciën van de vereniging Haarlem Zuid-west zal woensdag 15 fe bruari in „Ons Gebouw" aan dé Kamer- lingh Onnesstraat de heer Strjjbos een film vertonen over zijn reis door Zuid- Frankrijk en de Pyreneeën. Aanvang 8 uur. Wie op het ijs in Haarlem een eon- sumptietent wil exploiteren, schaatsen slijpen of andere diensten ten gerieve van het publiek verrichten moet een vergunning aanvragen bij de dienst Ha ven- en Marktwezen. De afdeling Haarlem en omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis or ganiseert zondagmiddag om twee uur in „Dreefzicht" een bridge-drive. Morgen zal er om half tien 's mor gens in het Francisca Romanahuis aan de Koudenhorn 34 een H. Mis worden opgedragen tot intentie van mejuf frouw L. Smits, oud-hoofdleidster van Romana. De heer F. Sj. van Paaschen is met ingang van 1 maart benoemd tothoofd van de afdeling pers en propaganda van het hoofdkwartier van de vereni ging „De Nederlandse Padvinders te Den Haag. Hij volgt de heer R. C. H. Rensen op die nu verbonden is aan de Nederlandse Televisie Stichting te Bus- sum. NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publicotie Nederlands Zuivelbureau, 's Gravenhoge 46 Het is weer zover. Alle Limburgers en Brabanders die ik ken, en dat zijn er nogal wat, hebben al dagen lang rond gelopen met nau welijks bedwongen pretge- zichten en zij Vertoonden nog meer dat air van los zinnige onverschilligheid, dat hun over het algemeen toch al gunstig onderscheidt van ons, Noorderlingen. Want morgen begint het Carnaval. En gelooft U maar niet dat U ze hier, boven de Moerdijk, houdt dezei dagen, de Zuiderlingen Ze vinden ons best aardig door de bank genomen, maar met Carnaval kunnen wij, als die uitdrukking ge permitteerd is, barsten. Dan vliegen ze uit als zwaluwen en laten oqs als keurige, maar saaie kraaien achter, om het nu maar eens in de ornitho logische beeldspraak te houden. En ik, kraai zijnde, benijd de zwa luw. Want ik vind Carnaval een ver rukkelijk feest. Ik zou best mee wil len vliegen en neer willen strijken op het Roermondse Munsterplein of op het Maastrichtse Vrijthof. En dan maar gek doen; dat wil zeggen jezelf zijn. Want het is een feit dat plezier hebben getuigt van een normale ge moedstoestand en dat verdriet hebben onweerlegbaar wijst op een manke ment, waar dat dan ook mag schuilen. Ze hebben mij wel eens verteld dat voor een oprechte Carnavalsvreugde nodig is het heldere besef, dat voor een mens de eeuwigheid begint op het moment van zijn geboorte. En daar lijkt mij wat voor te zeggen. Wie diep doordrongen is van die gedachte kan, dunkt mij, naar hartelust scha teren om bijvoorbeeld een breuk in de Stichting van de Arbeid en zelfs de heersende kou zal hem onverschil lig laten. Maar zie, daar verval ik, notabene schrijvende over Carnaval, tot rede neren. Dat is fout. Dat is mijn eeu wige fout. En dat zal mij altijd be letten óók een zwaluw te wezen. Nee, dan mijn Limburgse vriend. Laatst kwam ik hem tegen en wij kwamen over het Carnaval te spre ken. Lopende het gesprek keek hij mij steeds meer met oprechte verba zing aan. Toen zei hij: „Eeuwigheid? Eeuwigheid? J ong, loester noe 'ns good, de eeuwigheid dóert drei daag" D« secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarsjöld, is gis teren in Djakarta aangekomen. Hij brengt een bezoek van twee dagen aan de Indonesische hoofdstad. Vandaag wordt hq in Bogor ontvangen door president Soekarno. Hammarskjöld zal voorts een aantal Indonesische leiders ontmoeten. Morgen legt hij op het „kerkhof voor de nationale helden" bij Djarkarta een krans. Voor zijn ver trek uit Djarkarta zal Hammarskjöld Genève schrijft het blad: Hammar- Het socialistische dagblad „Pedo- man" gaf uitdrukking aan de hoop, dat de Indonesische leiders het Indonesische standpunt inzake de kwestie Nieuw-Gui- nea zullen toelichten aan de secretaris generaal. Verwijzend naar de huidige Neder lands-Indonesische onderhandelingen in Genève schrijft het blad: Hammars- skjöld zal in staat zijn zich een beeld te vormen van het resultaat en van de consequenties, indien de besprekin gen te Genève op een mislukking zou den uitlopen, aldus „Pedoman". Tijdens een plechtige bijeenkomst in het stadhuis te Enschede is gisteren aan de 82-jarige dr. J. H. van Heek de erepenning in goud van de gemeente Enschede toegekend naar aanleiding van zijn aftreden als directeur van het Rijksmuseum Twente. Dr. Van Heek, die drager is van meerdere koninklijke onderscheidingen, werd in 1952 het eredoctoraat in de letteren en wijsbegeer te aangeboden door de Universiteit van Amsterdam, wegens zijn zorg voor het behoud en herstellen van middeleeuwse kastelen, oude kerken en gebou wen. Hij ontving tevens de eerste zilveren anjer. Advertentie f-l-i-t-s-e-n Uw klachten weg t KKER et deze beschouwing over het grootse plan van Z. H. de Paus tot verbetering der menselijke samenleving besluiten wij de reeks ar tikelen aan dit onderwerp gewijd. De vorige week hebben wij aangegeven hoe de H. Vader zich voorstelt langza merhand, te beginnen bij de afzonder lijke personen, de gezinnen, de paro chies, de diocesen, de landen en ten slotte de hele wereld voor Christus te winnen. Dat hij daarbij op de eerste plaats aan de leden der Kerk denkt, ligt voor de hand. Zij immers hebben van God de taak opgelegd gekregen de Blijde Boodschap door te geven aan al le mensen. Maar om dit met succes te kunnen volbrengen is het nodig, dat zij eerst in eigen leven waar maken, wat aan anderen moet worden gepredikt. Dit is nooit zo dringende eis geweest als in onze tijd. Het vraagt bijgevolg een onophoudelijke inspanning van ieder afzonderlijk en van allen tezamen, al naar gelang men in groepsverband bij een behoort. Van vitaal belang is daarbij, dat de katholieken het bewustzijn van verant woordelijkheid ten aanzien van hun me demensen sterk ontwikkelen. Die plicht rust op ons allen zonder uitzondering. Maar laren wij vooral goed bedenken, dat Gods waarheid, die wij moeten uit dragen en anderen voorhouden, steeds in volledige vrijheid door ieder dient te worden aanvaard. Dwang, in welke vorm ook, is onder alle omstandighe den verkeerd, en uitdrukkelijk door het Kerkelijk Wetboek verboden. Het zou trouwens totaal geen zin hebben iemand een geloofshouding op te dringen, waar hij niet met heel zijn wezen uit overtui ging achter kan staan. God, die niet misleid kan worden, kan onmogelijk ge noegen nemen met een dergelijke on oprechte geloofsbetuiging. Geloof is een totale, vertrouwvolle overgave-in- liefde aan God. Zo iets kan niet af ge- aar kan men in de grote steden ruimte voor parkeergarages vinden of eventueel schep pen? Men moet niet alleen rekening houden met aan- en afvoerwegen niet te ver van een invalsweg, maar ook met het stedebouwkundig aspect. Een kolos van acht of tien verdiepingen stelt aan de bebouwing rondom eisen, die men niet te licht moet nemen. In de centra is veel al geen plaats te vinden. In Rotterdam nog wel. Daar is het zaak tijdig terreinen eventueel parkeerterrei nen te reserveren om hier te zijner tijd een of meer dergelijke garages op te richten. Een kapitale garage zou bij de moderne hoogbouw in deze stad niet misstaan. In Den Haag zou men den ken aan het gebombardeerde gedeelte van het Voorhout, waar de kelder reeds voor handen is, of aan het Malie veld of Koekamp. In Amster dam, de stad die het meest worstelt met het parkeer probleem, ligt de zaak verre van eenvoudig. Het plan om het havenfront vóór het C.S. te dichten en daar een der gelijk gebouw te plaatsen is te dwaas om over te spre ken Een veel beter plan is dat, wat beoogt een derge lijke grote garage te bou wen op de oude marktter reinen aan de Marnixstraat naast het hoofdbureau van politie. Men heeft daar en kele straten met slechts wei nig panden, die gesloopt zou den moeten worden. Een be langrijke vergroting van het toch al grote woningnood probleem zal hieruit niet voortvloeien. Men denkt dan verder aan de te saneren stadsdelen, Jordaan, Joden- en Weesperbuurt, de Pijp. Het ziet er echter niet naar uit, dat deze wijken vóór, zeg 1965, ten offer zullen vallen aan de slopershamer. Het biedt aan 900 wagens. Tóch komt er een ondergrondse garage in de hoofdstad, één verdieping, meer een kelder dus. Deze parkeergarage is gepland onder het nieuwe R.A.I.-gebouw, en begroot op twee miljoen, waarin de gemeente participeert. rla zien de uitgebreidheid het complex kan men met één verdieping Ge- van niet vol- woningprobleem zou bij snelle sanering hiervan eerst recht veel ernstiger worden. Maar gezien het steeds groeiende verkeer is. het dringend dat vér vóór 1965 voorzieningen in de vorm van parkeergarages tot stand komen. Het is in ieder ge val nodig nu al terreinen hiervoor te bestemmen. Ondergrondse garages dan? Deze zouden een veelvoud kosten van de bovengrond se en grote technische voor zieningen eisen o.a om de enorme waterdruk te weer staan. In Milaan heeft men een dergelijke ondergrondse garage gebouwd onder het Diazplein. Op de drie verdie pingen kunnen 500 wagens geherbergd worden. Kosten f 4.8 miljoen, ruim twee maal zoveel als het ontwerp van ir. Albarda. dat plaats staan. Er is plaats voor niet minder dan 800 a 900 auto's. Deze garage is op de eer ste plaats bedoeld voor de congresgangers en de bezoe kers van de tentoonstellin gen, maar daarnaast zullen zeer vele anderen van de parkeergelegenheid gebruik kunnen maken. Hoewel welkom, vormt de ze garage te zijner tijd slechte een geringe verlichting van het probleem. Er moeten er verscheidene komen maar plaats en financiering vor men vooralsnog een grote moeilijkheid. Men moet intussen de reeds penibele situqtie niet nog lastiger maken door nieuwbouw van grote maga zijnen en kantoren toe te staan en daarbij niet de eis te stellen, dat de gebruiker voor een redelijke parkeer gelegenheid zorg draagt. In Den Haag wordt midden in het centrum aan de Hofweg een nieuw gebouw van de H.B.U. opgericht met een parkeerruimte voor slechts een gering aantal auto's, veel te gering in verhouding tot het aantal bezoekers dat per auto arriveert. 't Zou lo gisch zijn, dat men bij elk nieuw gebouw dat verkeer aantrekt, parkeerruimte schiep, eventueel onder de grond. De A.N.W.B. in Den Haag gaat een nieuw gebouw op Clingendael oprichten met een royaal parkeerter rein. Onder het gebouw van de Sabena aan het Amster damse Leidseplein komt een parkeergarage, wel niet voor veel, maar toch voor een re delijk aantal auto's, die op dit drukke punt de schaarse parkeergelegenheid niet nog geringer maken. Doch hoe nodig ook, der gelijke voorzieningen zijn te klein van formaat en te gering in aantal. Er moeten massale parkeergelegenhe- den geschapen worden Ver keersdeskundigen zien geen andere oplossing dan de snel le bouw van volumineuze garages, niet alleen in de drie grote steden, maar in alle steden boven de 100.000 inwoners. In verscheidene daarvan is het probleem nu nog niet zo groot, maar men behoeft bij de versnelde toe name van het autoverkeer niet lang te wachten voor ook daar een chaos ontstaat. dwongen worden. Het zou bovendien niet de minste waarde hebben. Wanneer wij nu horen, hoe de Paus een betere wereld hoopt te zien ont staan door geestelijke en zedelijke ver nieuwing op alle terreinen van het le ven, hoe hij vooral op innige samen werking rekent, die een onmisbare voorwaarde is om dat te bereiken, dan moeten wij vooropstellen, dat alle me thoden, hiervoor aangeprezen, slechts algemene normen zijn, die de richting aanwijzen, waarin gewerkt moet wor den. Het is niet de bedoeling, dat de gegeven normen zonder meer overal letterlijk worden opgevolgd. Dat kan eenvoudig niet. Daarvoor zijn de om standigheden in de verschillende plaat sen en landen te verschillend. Daar komt nog bij, dat hier en daar reeds zeer vruchtbare bewegingen bestaan, die feitelijk hetzelfde doel hebben, zt) het in opzet buiten het grote verband, dat de Paus bedoelt. Hier zal dan aan het streven een wijder perspectief moe ten gegeven worden, terwijl de werk zaamheid en de gevolgde methoden de zelfde kunnen blijven. aar ook dit is in het algemeen gezegd. Wijsheid en inzicht moe ten in elk afzonderlijk geval uit maken wat voor die bepaalde omge ving het beste is. Men zal nauwkeurig moeten nagaan hoe de plaatselijke toe stand is, welke eisen deze stelt en waar op de eerste aanpak behoort gericht te zijn. Men zal vooral een soort inventa ris moeten opmaken van de beschik bare krachten en zijn plannen strate gisch en tactisch dienen op te bouwen. Binnen het parochieverband moet het de eerste zorg van geestelijkheid en le ken zijn, dat zoveel mogelijk mensen in staat van heiligmakende genade le ven en werkelijk als kinderen van God met elkaar omgaan. Pas dan kan «r verwacht worden, dat de apostolische taak. die op allen rust, ook vruchtbaar wordt. Het blijft onder alle omstandig heden de voornaamste waarheid, dat bekering het werk der genade is. Als de Heer het huls niet bouwt, zegt de psalmist, bouwen de arbeiders ver geefs. Laat nu niemand wachten tot hij in eigen parochie of stad een aparte, per soonlijke oproep ontvangt om met het pauselijke plan mee te werken. Die op roep is reeds aan ieder van ons ge richt. Elke dag van ons leven kunnen en moeten wij in ons eigen milieu alle krachten inspannen om ieder, die met ons in contact komt, door ons gedrag te overtuigen van de voortreffelijkheid van ons geloof. Ons gedrag moet getuigen van Gods waarheid. D rom is het nodig, dat wij door vurig gebed en het veelvuldig ont vangen der H. Eucharistie de staat van heiligmakende genade in ons tot hoge ontwikkeling brengen, opdat er van on ze houding een voorbeeld uitstrale, dat overtuigt. Sociale rechtvaardigheid moet ons na aan het hart liggen. Het kindschap Gods en de broederlijke lief de vormen daarvoor de onontbeerlijke basis, zonder welke het Evangelie in het leven van de nensen geen kans krijgt. De liefde vooral zal het grote kenteken moeten z}jn van de ware Christen. Daaraan twijfelt niemand. Maar die overtuiging alléén is niet vol doende. De dagelijkse praktijk is de hoofdzaak. En hoeveel daaraan nog ontbreekt kan elke dag overal gecon stateerd worden. Het komt er dus op neer, dat wij al len echte katholieken van de daad wor den, die wéten meer te doen te hebben dan 's zondags naar de kerk te gaan. De leken zijn de Kerk, heeft de Paus gezegd. Het is nu de tijd dit toe te pas sen. Daaraan mag niemand zich ont trekken. In zeer veel gevallen is het zo, dat de leken een veel grotere invloed hebben dan de priesters, al was het alleen maar, dat zij, alweer volgens de woorden van Z. H., overal „in de voor ste linie van het leven staan." Mochten allen deze woorden diep in zich opnemen en ernaar leven. Dan is het grote probleem al voor een aanmer kelijk deel opgelost.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5