Een kwart eeuw Radio Yaticana Nog dit jaar nieuwe senders gereed? De breuk in de de Stichting van Arbeid m De missie in Nyasaland is achterop geraakt Nederlands-Indonesisch overleg Conferentie in Genève „kan nog alle kanten uit" Onpa: KNEEDBAAR HOUT van Geta Bever Ziekte uit de vaderlandse geschiedenis N I Werknemers eensgezind 3000 stoorapparaten trachten de uitzendingen te verhinderen Mijnramp in België Mgr. J. G. v. Schaik 85jaar ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 PAGINA 7 „Geen misverstand" Resultaten te llang uitgebleven Voor ruim 40 mille gestolen Uit horlogerie in Schiedam Vergoedingen bijzonder kleuteronderwijs U itvoeringsbesluit verschenen Een vreselijke, dodelijke ziekte, scheurbuik geheten, bleek door het gebruik van sinaasappelsap te genezen. Brand in Venlosche Concertgebouw Maar carnavalsfeest gaat door De opvolging van minister Donker Pater Raeskin WP. t Liturgische weekkalender (Van onze Romeinse correspondent) 25 jaar geleden in de morgen van de 12e februari. Een korte stoet auto's rijdt door de Vaticaanse tuinen. Er klinken commando's, de Zwitserse gardisten bren gen het voorgeschreven saluut: geknield op een knie heffen zij de hellebaard rechtstandig voor zich uit. Aan de deur van een klein nieuw gebouw wachten prof. Marconi en prof. Gianfranceschi S.J. Zijne Heiligheid Paus Pius XI en diens staatssecretaris Eugenio Kar dinaal Pacelli op. Even later komt voor het eerst in de historie de stem der Vaticaanse radio in de ether. „Volkeren, hoort dit allen aan, luistert, bewoners der aarde, kinderen uit het volk en edelgeborenen, rijken en armen allen tezamen! Ons eerste woord zij: Eer aan God in den hoge, op aarde vrede aan de mensen van goede wil." Pius XI had Radio Vaticana in gebruik gesteld. Beschouwt men het uit puur technisch oogpunt, dan stond alles nog maar in de kinderschoenen op die 12e februari in de Vaticaanse tuinen. Zoals men zonder enige twijfel over 25 jaar of eerder! hetgeen nu gepresteerd wordt, technisch maar matig zal vinden. Terstond na het verdrag van Lateranen had de Paus opdracht gegeven een eigen omroep en zendstation te gaan voorbereiden. Twee geleerden, de uitvinder van de radio zelf: Giuseppe Marconi en prof. Gianfrance schi, rector-magnificus der Gregoriana, hoogleraar in de natuurkunde en president van de pauselijke Acade mie van (natuur-)Wetenschappen, werden daarmee be last. Pius XI deed nooit half werk! En zo kwam die dag de stem der Vaticaanse omroep uit door een 18 KW Marconi-zendertje. Maar de waar dering van het historisch evenement heeft niets van doen met latere technische appreciatie. Van nu af aan stond, hoe onvolmaakt ook, het Vaticaan rephtstreeks in verbinding met de wereld. En wie Vaticaan zegt, zegt: de Paus, het centrum der Christenheid, het opper ste leergezag der Kerk. Na 1870 hadden de pausen op Paasmorgen de zegen aan de „Stad en Wereld" gegeven vanaf de binnen- loggia, die uitkomt in de Sint Pieter. Pius XI deed het vanaf de loggia, die ziet over- het Sint Pietersplein. Maar morgen, vijf en twintig jaar geleden, klonk zijn stem bij de zegen Urbi et Orbi reeds overal, waar men in huiskamers en zalen met veel gepruts aan knoppen en ingewikkelde spoelen Radio Vaticana kon vangen. Het begin was gemaakt. (Vervolg van pag. 1) vorderen, hebben de werkgevers voor gesteld om op deze suggestie van de minister in te gaan. Zij beoogden daarmee volgens onze zegslieden eerf toenadering van de standpunten te bereiken. Hoewel de regering in loon politieke aangelegenheden altijd het laatste woord heeft, werd dit voor stel niet gedaan om de regering dat woord reeds nu te doen spreken. Men wenste de derde partij te horen, zon der daarmee te kennen te willen ge ven, dat men de onderhandelingen als geëindigd beschouwde. Men was dan ook zeer onaangenaam verrast, toen dit voorstel felle reacties bleek uit te lokken, die tot de bekende ge volgen geleid hebben. Van de heer Middelhuis, voorzitter van de K.A.B., vernamen wij echter, dat er van een misverstand geen spra ke is geweest. Het voorstel van de werkgevers om de twee voorstellen tot loonsverhoging aan de regering voor te leggen, maakte ieder verder overleg onmogelijk. Men zou ook van werkne- merszijde wel bereid geweest zijn om met minister Suurhoff te praten, maar niet eerder dan dat men in de Stich ting datgene gedaan zou hebben waar voor deze instelling, als orgaan van overleg, in het leven geroepen is. Hij achtte deze houding van de werkgevers, nadat zij reeds een onbevredigend voor stel tot een minimale loonsverhoging gedaan hadden, eenvoudig beledigend. Hij uitte verder zijn verbazing over het feit, dat de werkgevers, die tien jaar tnng gevraagd hebben om een vermin- flering van de overheidsbemoeiing, nu zonder verdere discussie de regering te hulp geroepen hebben. hiniii-IT® vraa« of men de gerezen gen ii in verband moest bren- gaa ™et de discussie die in de S.E.R. hevo<.<?,iiPT'eest is over de teak en de Stichtf„ n van de S-E.R. en de ^erkneiS Van de ^Hbeid, waarbij de de sti^?-rsvertesenwoordigers slechts fltgaan va? de Arbeid als het °ver hpt u n zien> dat kon beslissen ïerhogiL„e e" het hoeveel van loons- de,huis> antwoordde de heer Mid- aJ »og m ïet s-K.R.-rapport, flhkele rngj t, eff,cieei bekend is, geen fen- Op on»d g wenste te verschaf- Jdflarbaar ¥se ISf ko? het dan ver- Jeech verenièd h«5* stlchMng die zich Van heeft met het verrieh- S.E.j* n ®en ruimteonderzoek in iL voordat het onderhandelen ficieei beken?Pu°rt Ian S.E.^ deze onderhandeiingen^'m^re h«' dat omdat positieve result..* waren, lang z«n uitgebleven" De IZN te reeds vanaf l ju]; 195- -A-B- heeft ferenfaeerde loonsverhoging ®en *edif" Zü is eigenlijk nooit voor geVraaSd- Ir cl on*, dn O w n Prof. Gianfranceschi heeft het nog in gekomen en vaste programma's en de zijn eentje moeten opknappen. Hij was eerste vier permanente stafleden had directeur en programmachef, admini- den hun intrede gedaan. Ook de ech- strateur en technisch expert. In de nische apparatuur met het voor de be- eerste jaren overigens was de Vaticaan- diening vereiste personeel had zich se radio slechts bij bijzondere gelegen- toen al sterk uitgebreid, heden in de lucht. Prof. Soccorsi SJ, Gedurende de oorlog is het Vaticaan die de eerste directeur na diens dood in blijven uitzenden, in tien talen. Men 1934 opvolgde, kreeg één, later zowaar hoedde zich angstvallig voor enige par twee broeders der Sociëteit ter assis- tijdigheid, maar nam geen blad voor de tentie. In 1939 had Radio Vaticana zich mond, om die dingen te zeggen, die de ontplooid: er waren vaste uitzendingen waarheid en de moraal geboden. Radio Vaticana werd dus dan van de ene, dan van de andere zijde beschuldigd van „heulen met de ander." Terstond na de oorlog heeft de rege rende Paus Radio Vaticana geheel be schikbaar gesteld voor het verschaffen van inlichtingen omtrent het lot en de verblijfplaats van krijgsgevangenen en vermiste personen. Toen deze dienst af liep, heeft de Radio nog lange tijd sa mengewerkt met organisaties, als de I.R.O., de Duitse Caritas en anderen. Heden zenden de Vaticaanse zen ders uit op 28 verschillende golfleng ten en in 28 talen. Het zo juist uitge komen werk: ,,De activiteiten van de H. Stoel in 1955" vermeldt, dat in het afgelopen jaar in deze 28 talen 12.438 programma's verzorgd zijn ge durende een gemiddelde zendtijd van 9 uren per dag. Elf malen heeft de H. Vader voor de microfoon gespro ken. Voor zijn kerstboodschap om een voorbeeld te noemen stond Ra dio Vaticana in verbinding met 29 an dere zenders in en buiten Europa. Elf maal konden de luisteraars bij zondere plechtigheden door de radio volgen, zoals de Paassolemniteiten, gevolgd door de toespraak van de Paus en zijn zegen „Urbi et Orbi", zaligverklaringen, manifestaties en dergelijken. Iedere zondag werd een plechtige H. Mis in de latijnse en één in de Oosterse ritus uitgezonden en gedurende de mei en oktobermaand iedere dag een H. Mis. Iedere donderdag werden 's mid dags concerten gegeven en een novum voor de Italiaans sprekende luisteraars waren de voordrachten door acteurs van passages uit het Evangelie. Er wer den parafrases op de teksten gegeven in hedendaagse taal en in hedendaag se beelden, ontdaan van de liefelijke koekenbakkerskleuren, waarmede en niet alleen in Italië de zo mannelijke figuur van Christus bedorven wordt. Thans beschikt de leiding van Radio Vaticana o.a. over twintig volledig daar voor aangewezen medewerkers. Hierbij zijn uiteraard de grote staf van tech nisch personeel, de musici, de acteurs, de bijzondere sprekers niet meegere kend. De kosten voor Radio Vaticana wor den door de Heilige Stoel uitsluitend gedragen uit de bijdragen van de ka tholieken over de gehele wereld. Een bijzondere plaats neemt hier de Socië teit van Jezus in. In 1931 had de toen malige Generaal der Jezuiten de Paus de hulp van zijn orde aangeboden. Een of enkele paters Jezuiten zouden door de curie der Orde voor het radiowerk worden vrijgemaakt. Pius XI heeft dit aanbod gaarne aanvaard. Zo diep is men doordrongen van de noodzaak van het apostolaat via de radio, dat de So ciëteit de volle consequenties draagt van de uitbreiding van Radio Vaticana, een uitbreiding, waarvan zij ook van daag nog de pionier is. Zeide de di recteur van Radio Vaticana in 1950 niet, toen de Nederlandse katholieken de nieuwe 100 KW Philipszender aan de H. Stoel aanboden, dat deze kern de beste stimulans zou zijn om in de na bije toekomst Radio Vaticana tot een volledig modern zendstation uit te bou wen? Intussen is de bescheiden kamer, waar pater Gianfranceschi woonde, uit gebreid tot een huis, waar meer dan twintig paters Jezuiten wonen, afkom stig uit alle vijf de werelddelen. Het is overigens een merkwaardig huis: met een lift moet men vanaf de straat en kele verdiepingen hoog klimmen om er de rez-de-chaussée te bereiken. Daar naast zou men langs een andere weg te voet of per kuto ook op de derde verdieping kunnen komen, ware het hek slechts open. Het zijn de gevolgen van het bouwen in en op een heuvel. Is Radio Vaticana een „staatszender" van de H. Stoel, omgeven door een ze ker parfum van onfeilbaarheid of is het Het oude zendergebouw van Radio Vaticana. een van zo diepgaande en ingewikkel de aard als de S.E.R. momenteel heeft ingesteld. ■Het gemeenschappelijk optreden van de drie vakcentrales wordt in werkge verskringen wel geïnterpreteerd als een hernieuwd optreden van de vroe gere raad van vakcentrales. De heer Middelhuis was echter van mening, dat men aan dit incidenteel samengaan van de drie centrales geen verdere conse quenties mag verbinden, hoewel men natuurlijk niet kan zeggen wat de toe komst op dit punt zal brengen. Wat moet er nu verder gebeuren? De werknemers vinden, dat de Stichting van de Arbeid door de houding van de werkgevers heeft opgehouden te functio neren. Wat verstaat men onder niet meer functioneren? Volgens zegslieden van werkgeverszijde zal de regering ongetwijfeld pogingen in het werk stel len om het onderbroken overleg in het officieel erkende adviesorgaan weer te herstellen, voorzover het op haar weg ligt om dit te doen. Het ligt voor de hand dat het overleg in een of andere vorm weer tot stand zal moeten komen, als men tenminste wil voorkomen, dat de regering zelfstandig een uitspraak doet, Het kabinet, dat gedekt is door het ruimteonderzoek van de S.E.R., kan immers zonder meer een beslissing ne men. Functionarissen van de Stichting van de Arbeid deelden ons mede, dat deze beslissing over ongeveer veertien dagen te verwachten is. Misschien komt het overleg voor die tijd weer op gang. Men toonde zich in dit opzicht niet al te gealarmeerd, daar de gang van za ken volgens hen niet beschouwd kan worden als een voorbereide stap. Wel licht is het een kwestie van vergader tactiek, misschien ook heeft de over haasting tot al te uitgesproken menin gen geleid. In ieder 'geval is het een manoeuvre die strikt genomen secun dair is aan het eigenlijke loonconflict. zoek door de S.E.R. geweest 1L onde?" als het C.N.V. Het N.vTCt"!"! een onderzoek gewild, maar «en zeer summier onderzoek en zeker niet i pri Paters Jezuiten. Zij is werkelijk en ge lukkig geen van beiden! Pater Herman van der Kroft, de Nederlandse „spea ker" voor Radio Vaticana, heeft er in een herdenkingswoord over het 25-jarig bestaan van de omroep op gewezen, dat de Vaticaanse radio zeker niet de offi ciële spreekbuis van het Vaticaan is. Hij heeft hier fundamenteel gelijk. Te vaak wordt, vanwege het absoluut monar chistisch lijkende systeem van het be stuur der Kerk, door katholieken zowel als andersdenkenden gemeend, dat niet alleen in zaken van geloof en zedenleer, maar alles in de Kerk „dictatoriaal" geregeld wordt van boven af. Radio Vaticana is dus geen aan han den en voeten gebonden instituut, maar draagt in de Kerk bij tot de volle ont plooiing van het Woord in onze dagen. Inherent dus is daaraan, dat de Vati caanse radio ook vergissingen kan ma ken, desnoods blunders: het is een ge schiedkundig feit. Zijn wij dan beland in de „Macht und Geheimnis der Jesuiten"? Hier glim lacht de Romein, deze erfelijke kenner van mondiaal bestuur. Zeker zal de Ig- natiaanse spiritualiteit een rol spelen in Radio Vaticana, maar behalve het Woord is in de Kerk niets absoluut. De interne kritiek hebben de communisten van de Kerk afgekeken, niet in zijn spectaculaire vorm, maar wel in zijn bezinning op de principes. De paters, die de Vaticaanse radio bedienen, zijn zich wel bewust van hun dienende taak en van de critiek, waaraan zij bloot staan: van bestuurszijde, van de weten schappelijke wereld, van de gehele Kerk. De vraag, of men tevreden is over hetgeen Radio Vaticana heden doet, wordt beantwoord door twee partijen: door hen, die eraan medewerken, en door hen, die ernaar luisteren. Beiden antwoorden openhartig: Nee! Deze critiek is voor de communistische sta ten evenwel geen aanleiding om aan de Vaticaanse radio verder geen aan dacht te besteden. Drie duizend stoor apparaten (drieduizend!) pogen te verhinderen, dat hetgeen Radio Vati cana zegt, doordringt achter het ijze ren en achter het bamboe-gordijn. Voor de programma's zijn reeds lang allerhande vernieuwingen en uitbreidin gen uitgedacht, maar het is moeilijk deze verbeteringen te verwezenlijken. Nog steeds is de Vaticaanse zender op gesloten in het te kleine grondgebied. Van de 43 HA, die het gehele territo rium uitmaakt, wordt het grootste deel in beslag genomen door de Sint Pieter, de Vaticaanse paleizen en ge bouwen. De befaamde tuinen lijken langzamerhand volgebouwd en hoe fraai deze ook beplant zijn, zij halen nauwelijks het begrip van een heden daags park. De technische installaties en studio's zijn tegenwoordig voor het grootste deel ondergebracht in een oude en fraaie Saracenentoren, die Paus Leo IV in de negende eeuw liet bouwen als onder deel van de verdedigingswerken tegen de invasies der Saracenen. De toren ligt op het hoogste punt van het Vati caanse gebied, hoger dan het dak der St.-Pieter. De H. Stoel heeft nu op een afstand van ongeveer 20 km' van Rome een ter rein aangekocht, waar op het ogenblik een gebouw voor de radio verrijst. Het is te S. Maria di Galeria. De constructie van de gebouwen is zeshoekig. Vijf zen derinstallaties worden er in onderge bracht, de 100 KW Philipszender van Nederland en vier andere. Er zijn voorts vertrekken voor de controle en technische voorzieningen, welke de zen ders behoeven. Voor de transformatie van elektrische energie komt een aparte ruimte. An tennes zijn in aanbouw voor de midden golven, terwijl 24 zendmasten gebouwd worden in een systeem van 21 gerichte antennes voor de korte golven. Allerwege hoopt men dit jaar alles gereed te krijgen. Er wordt druk aan gewerkt en misschien lukt het. Hoog boven de stad rijst reeds de toren, waarop de nieuwe radiobrug gemon teerd is. Het was Paus Pius XII, die de tekst van de psalmist aanhaalde, een tekst, die een ijveren verzinnebeeldt van Ra dio Vaticana en een verwachting, die wellicht nog dit jaar in vervulling gaat: „Gene spraak en gene woorden zijn er, waar hunne stem niet wordt ge hoord. Hun richtsnoer gaat uit over de ganse aarde en hunne redenen aan het einde der wereld." (Ps. 19.445). Vrijdag heeft men bij de politie in Rotterdam aangifte gedaan van in braak bij een horlogerie aan de Schie- weg. Onbekenden hebben zich vannacht aan de achterzijde van het pand toe gang verschaft. Uit de vitrines ver dwenen gouden dames- en herenhorloges, zilveren vulpotloden, gouden dames- en herenringen en andere sieraden, alles ter warde van veertig a vijfenveertig duizend gulden. T~\ e situatie in Nyasaland is be- J J angstigend. Beangstigend i e situatie in Nyasaland is be angstigend. Beangstigend vooral, omdat de missie niet beschikt over de materiële midde len, die zij nodig heeft om zich in dit zich stormachtig ontwikkelen de gebied te handhaven. Om dat te begrijpen moet men er eigen lijk geweest zijn. Moet men gezien hebben hoe het missiewerk tege lijkertijd wordt bemoeilijkt door tovenaars, door animisme, door de glamour der moderne indus trie, door de enorme geldmidde len der Amerikaanse protestantse secten, door ziekten, door het wegkopen van geschikt personeel, door landvlucht en door het gi gantische beeld van de uit de grond oprijzende steden, dat de inlanders fascineert. Het heeft geen zin om te ontkennen, dat de missie daarbij achterop raakt. Het heeft evenmin zin om te loochenen dat de materiële voordelen van het industriële klimaat de belang stelling van het persoonlijk gees telijk leven verminderen en fnui ken. De missie is achterop. Ze heeft terrein verloren en al kan zij nog wijzen op prachtige resultaten, de 49 Nederlandse Montfortanen we ten, dat èn de infiltratie der Mohammedanen èn de schittering van de moderne industrie uiterlijk sterker en verlokkender zijn dan Gods Kerk. Zij hebben de strijd echter niet opgegeven. De kansen, haar door de overheid geboden, om missie-centra te bouwen mid den in groeiende metropolen, wil len zij benutten. Zij vragen daarvoor uw hulp. Het gironummer van de Stichting „Ziekenhuis Nyasaland" is 423000, Roermond. Een woordvoerder van de Nederland se delegatie in Genève heeft gister avond na afloop van een langdurige vergadering van de Nederlandse en In donesische ministers meegedeeld, dat men nog niet tot overeenstemming is gekomen over een geschillenregeling. De besprekingen over dit onderwerp zün hedenmorgen om elf uur hervat. Men hoopt, dat vandaag het verlossen de einde van de zich voortslepende con ferentie zal komen. Aan voorspellingen durfde men dch gisteravond nog niet te wagen. In gezaghebbende Nederland se en Indonesische delegatiekringen luidde het commentaar: „Het kan nog alle kanten uit". De geschillenregeling is thans de voornaamste hindernis van de Nederlands-Indonesische conferen tie. De Nederlandse voorkeur gaat uit naar een regeling, waarbij tijdens de mterim-periode, die ontstaat na de op heffing van de Nederlands-Indonesische Unie, een arbitragecommissie optreedt, die praktisch niet veel verschilt van het Hof, dat een der organen van de Unie vormt. In de instructie aan die commis sie zouden evenwel alle artikelen en verwijzingen worden geschrapt, die aan de vroegere Unie herinneren. De Indonesische delegatie is afke rig van de instelling van een vaste commissie. Zij zou voor elk geschil een commissie ad hoe willen benoe men. Het Nederlandse bezwaar daar tegen is, dat het in een reeds be staande conflictsituatie wellicht moei lijkheden zal opleveren om tot de aan wijzing van zo een commissie te ko men. De Nederlandse delegatie heeft toen [Voorgesteld om de president van het Internationaal Gerechtshof zo nodig bij de benoeming van leden van een der gelijke commissie-ad hoc in te schake len. De Indonesiërs bleven echter in hoofdzaak aan hun oorspronkelijk standpunt vasthouden. Zij handhaafden het standpunt, dat er voor ieder ge schil een commissie-ad hoc van zes le den wordt gevormd. Zouden de stem men in deze commissie staken, dan wil den zij aan de president van het Inter nationale Hof wel de bevoegdheid ver lenen een zevende lid aan te wijzen. Op dit punt zijn gisteravond de besprekingen afgesloten. (A.N.P.) In het vrijdag verschenen staatsblad 49 is gepubliceerd het Koninklijk Be sluit van 4 februari 1956, houdende voorschriften voor de besturen van de bijzondere kleuterscholen inzake de rea lisering van de aanspraak op de rijks vergoeding voor de salarissen van de in gevolgd. de bepalingen der Kleuteron derwijswet verplichte leidsters en van de aanspraak op de gemeentelijke ver goeding van de boventallige leidsters, voor zover deze bestaat. Bovendien re gelt genoemd Koninklijk Besluit de wij ze, waarop de vergoedingen van de ex ploitatiekosten, die de gemeente-bestu ren krachtens genoemde wet gehouden zijn aan' het bijzonder kleuteronderwijs te betalen, kunnen worden verkregen. Het besluit werkt terug tot 1 januari 1956. Advertentie VOOR DUIZEND EN ÉÉN DOELEINDEN Een der slachtoffers van de ramp in de kolenmijn „Rieu du Coeur" in het Belgische plaatsje Quaregnon wordt door leden van een reddingsploeg weg gedragen. Acht mijnwerkers verloren bij dit ongeluk, dat ontstond doordat een grote hoeveelheid mijngas plotseling vrij kwam, het leven. (Van onze medische medewerker) De ziekte waarover wij het vandaag gaan habben heeft al een zeer lange geschiedenis. Uit oude geschriften is gehleken, dat scheurbuik zeker 1000 jaar geleden al be kend was. Nu is het een hoge uitzondering gewor den, een triomf van de moderne voedingsleer. Na 1500 (1492: ontdek king van Amerika door Columbus) kwam de tijd van de grote ontdekkingsreizen, waarbij de Hollanders, zoals u zich uit uw schooljaren misschien herinnert, vaak haantje de voorste waren. Op deze reizen werden met kleine houten sche pen onbekende zeeën bevaren en nieu we landen ontdekt. De avontuurlijke tochten boeien onze verbeelding en hebben menig schrijver, niet alleen van jeugdboeken, geïnspireerd tot ver halen, beschrijvingen en gedichten over deze ontdekkingsreizen. De romantiek van de langdurige tochten was echter zeer betrekkelijk, want het comfort op de voor onze begrippen kleine scheepjes was verre van volmaakt, terwijl de voeding van de schepelingen heel wat te wensen overliet. Aan zoet water jvas altijd gebrek en verse groenten was er alleen de eerste dagen na het vertrek uit de haven. Verder deed men het met zou te inmaak. De hygiënische toestanden aan boord waren vaak onbeschrijfelijk; een gezond mens had het er al niet best, van verzorging van zieken was nauwelijks sprake. Het is waar dat onze voorouders minder week en week hartig waren dan wij, zij konden be ter tegen een stootje. Desondanks was de kans dat de zeeman een tocht overleefde niet erg groot. Afgezien van de kans op schipbreuk, geen zeldzaam heid in die dagen, werd de bemanning ook bij behouden vaart vaak sterk uit gedund door allerlei ziekten. Typhus, dysenterie en vooral scheurbuik hiel den lelijk huis onder het scheepsvolk. Deze laatste ziekte is zeker al be kend geweest bij de kruisvaarders en heeft de zeelieden tot in de achttien de eeuw het leven moeilijk gemaakt, nadat in de zeventiende eeuw een ken tering was gekomen. Men (de Hollan ders?) had toen namelijk opgemerkt, dat vers voedsel van grote betekenis was voor de gezondheidstoestand van de zeeman, zonder te weten hoe en waarom, want van de oorzaak van scheurbuik had men nog geen idee, evenmin trouwens van typhus en dy senterie. og niet zo lang geleden, in 1952, is in Nederland en Zuid-Afri- ka feestelijk het feit herdacht, dat Jan van Riebeeck in 1652 op last van de Heeren Zeventien, de bestuur- deren van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, een „tuin" gesticht heeft aan de Kaap de Goede Hoop. Van Rie beeck was eigenlijk chirurgijn, maar na één reis als scheepsarts gevaren medische denken tot dan toe. De tijd was er echter nog niet rijp voor en zo heeft het nog geduurd tot het begin van deze eeuw voor men door proef nemingen met dieren zekerheid kreeg dat scheurbuik ontstaat door een te kort aan een stof die voornamelijk voor komt in fruit en groente. In de dertiger jaren ontdekte men eindelijk het vitamine C als de ver antwoordelijke stof. Het bleek een be trekkelijk eenvoudige chemische ver binding te zijn, die nu op grote schaal synthetisch wordt bereid. Vitamine C beïnvloedt in het lichaam talrijke stofwisselingsprocessen en heeft ook te maken met de weerstand tegen infec ties en giftige stoffen. Een licht tekort aan vitamine C geeft weinig verschijnselen, hoogstens wat te hebben, had hij genoeg van de me dische professie: hjj zocht en kreeg een baantje op het kantoor van de V.O.I.C. in het toenmalige Batavia. Hij kwam snel vooruit en 12 jaar na het begin van zijn kantoorloopbaan wist hij genoemde opdracht te krijgen. Uit de door hem gestichte Kaapko lonie, oorspronkelijk bedoeld als moes tuin met een hospitaal om zieke sche pelingen op te nemen en een fort ter verdediging tegen inboorlingen, heeft zich de huidige Unie van Zuid-Afrika ontwikkeld. n de achttiende eeuw ontdekte men dat citroenen en sinaasappels scheurbuik kunnen genezen. Rond 1750 werd dit fruit op het menu van de Engelse vloot voorgeschreven. Het vermoeden rees toen, dat scheurbuik niet ontstaat door een of andere scha delijkheid, zoals een besmetting, maar door een tekort aan een onmisbaar voedingsmiddel. Deze gedachte zou een volkomen ommekeer brengen in het vermoeidheid en minder fit voelen; de eetlust wordt minder, de weerstand te gen infecties neemt af en er kan een lichte bloedarmoede ontstaan. Ook bloe dend tandvlees hoort erbij. Met opzet neem ik dit het laatst omdat de hin derlijke tandvleesbloedingen veelvul dig voorkomen en bij normale voeding nooit een gevolg zijn van een tekort aan vitamine~C. Extra vitamine C heeft dan geen zin. Meestal is de tandarts degene wiens hulp hier aangewezen is. Eerst bij een groot en langdurig te kort ontstaat scheurbuik; een ernstige, op den duur dodelijke ziekte, die tegen woordig gelukkig niet meer voorkomt. Behalve algemene zwakte en volkomen uitputting ontstaan bloedingen in alle lichaamsdelen, verder zware ontstekin gen van het tandvlees, de tanden val len zelfs uit. Men moet het indertijd wel wonderlijk hebben gevonden, toen men constateerde dat dit alles te voor komen en te verhelpen was eenvoudig weg door gebruik van sinaasappelsap. Voor de derde keer binnen twee jaar zullen morgen de rijke verdiensten ge memoreerd worden van een lang en arbeidzaam priesterleven in dienst van parochie en sociale organi satie, wanneer mgr. J. G. van Schaik, proost van het Metropolitaan Kapittel, zijn 85e verjaardag viert. Toen pastoor Van Schaik in 1954 zijn zestigjarig priesterfeest vierde, bij welke gelegen heid hij benoemd werd tot protono- tarius apostolicus, en toen verleden jaar in het hoofdgebouw van de K.A.B. te Utrecht een bronzen plaquette, die zijn beeltenis draagt, onthuld werd, hebben zeer velen in hartelijk gemeende woor den hun grote waardering geuit voor de persoon en het werk van hem, die de toenmalige aartsbisschop-coadjutor, mgr. dr. B. 3. Alfrink, in één adem noemde met grote sociale voormannen als Schaepman, Ariëns en Poels. Het feest van morgen zal bescheide ner van aard zijn. Ongetwijfeld zullen vele vrienden en bekenden de grijze proost weten te vinden in zijn tijdelijk verblijf te Driebergen, o.a. vertegen woordigers van de K.A.B. en van de Utrechtse St.-Martinusparochie. maar officieel feestvertoon zal achterwege blijven. De vele jaren zo vitale gees telijk adviseur van de K.A.B. begint de laatste tijd de lasten vein zijn ouder dom zwaarder te voelen, hetgeen overi gens niet wegneemt, dat hij in het rusthuis te Amersfoort het wel en wee van de sociale beweging, die hem in haar dienst heeft zien vergrijzen, nog op een afstand volgt. Het praktische werk laat mgr. Van Schaik over aan zijn assessor, rector J. Doesburg, maar zijn belangstelling heeft hij behouden en wanneer zijn conditie het hem maar even toestaat, is hij 's maandagsmor gens nog aanwezig in het Huis van de Arbeid om de wekelijkse vergadering van het K.A.B.-topbestuur bij te wonen. Onlangs nog verscheen hij in het open baar, op de receptie ter gelegenheid van de benoeming van mgr. Alfrink tot aartsbisschop, en uit een gesprek bleek ons toen, dat mgr. nog volop meeleef de met de veranderingen, die zich de laatste maanden in onze Kerkprovincie voltrekken. Vrijdagmiddag omstreeks half twee is door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in de foyer van het Con certgebouw Prins van Oranje te Venlo. Daar de brand tijdig door de directeur van het Concertgebouw werd ontdekt kon erger worden voorkomen. In een half uur tijds slaagde de Venlose brand weer erin om de brand te blussen. Des ondanks werd het interieur van de fo yer geheel vernield. Het buffet met al le voor het komende Carnavalsfeest reeds ingeslagen dranken en de vloer gingen in de vlammen op terwijl de wanden van de foyer zwart werden ge blakerd. De schade wordt geschat op pl.m. 15.000. Ondanks deze schade zal de foyer met Carnaval toch gewoon gebruikt kunnen worden, zo zelfs dat de Carnavalsgasten niet bijster veel van de ontstane brand zullen bemerken. In recordtempo is men reeds vrijdagmid dag met het herstel begonnen. Vrijdag avond waren de verbrande vloer en het buffet reeds vernieuwd en de wanden zullen nog voor zondag opnieuw bepleis terd, gekalkt en zelfs met Carnavals vieringen beschilderd zijn. (Van onze parlementaire redacteur) De vraag of de vacature in de minis terraad ontstaan door het overlijden van minister Donker alsnog vervuld zal worden, zal vermoedelijk maandag in de vergadering van de ministerraad worden beantwoord. De PvdA heeft te kennen gegeven dat zij een open blijven van deze vacature tot aan de verkiezingen niet gewenst acht Dat de vacature door mej. J. Zeelenberg zou worden ingeno men, berust echter op een misverstand. Deze conclusie was in de wereld gehol pen door een bezoek dat mej. Zeelen berg inderdaad aan de minister-president en de vice-minister-president heeft ge bracht. Daarbij is echter van deze va cature geen sprake geweest Het schijnt zo te zijn dat de PvdA er op staat dat de functionaris die deze post tot aan de verkiezingen zal waarnemen een zodanige zal zijn dat hieruit geen aanspraken kunnen ontstaan voor een blijvend ministerschap. 2 Februari is de overste van de pro cure der Witte Paters te Daressalaam, (Afrika), pater H. Raeskin, overleden. Pater Raeskin werd 8 mei 1873 te Hoorn geboren. Hij werd priester gewijd in 1901, het jaar waarin hij te Rome zijn doctors-graad behaalde in de theologie. Pater Raeskin was achtereenvolgens professor in de filosofie te Esch- Boxtel (tot 1912), vervolgens overste achtereenvolgens te Esch-Boxtel en van de procure te Boxtel. Van 1923 was hij overste te Daressalaam. ZONDAG 12 februari: Quinquagesima; eigen mis; 2 geb. H. zeven Stichters; Credo; pref. van de H. Drieëenheid; paars. MAANDAG: Mis van de zondag: paars. Haarlem: H. Amandus, bisschop-belijder: mis Sacerdotes tui; wit. DINSDAG: Mis van de zondag: 2 geb. H. Valentinus; paars. WOENSDAG: Asdag: eigen mis; pref. van de Vasten; paars. DONDERDAG, mis van de ferle; pref. van de Vasten; paars. VRIJDAG: mis van de ferie; pref. van de Vasten; paars. ZATERDAG: mis van de ferie; 2 geb H. Simeon: pref. van de Vasten: paars. Breda: Kerkwijding van de kathedraal, mis Terribilis; 2 geb. van de ferie; ge wone pref.; wit. ZONDAG 19 februari: le zondag van de Vasten; eigen mis; Credo; pref. van de Vasten; paars.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7