SPAAK: Wellicht begin mei reeds een Euratom-verdrag Op korte termijn ook rapport gevraagd over een gemeenschappelijke markt De tradities van ons ijs leven weer Bovennationaal beleid op atoomgebied dringend gewenst m v_. TOCH EUROPESE ATOOMBOMMEN? ERIC DE NOORMAN r Grotere offers voor de vrijheid Wij luisteren naar PAGINA Pater Methodius O.F.M. Gap. 25 jaar priester „Pastoor der Russen' Televisiedeskundigen naar ons land Alg. Hengelaarsbond vierde gouden feest Nieuwe gouverneur in Suriname aangekomen Minister Mansholt op P.v.d.A.-jubileumcongres P- ■nfü - wmmm ft fwJNJi mm „Onafhankelijke Televisiestichting" Beiaardiwedstrijd in Delft Tieleman en Dros Eerste uitkering aam schuldeisers Rusland wil conventie tegen dwangarbeid steunen Het scheppen van een gemeenschap pelijke Europese markt en de stichting van een Europese gemeenschap voor atoomenergie zijn onderwerp van be spreking geweest op een vergadering, die de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de drie Benelux-landen zaterdag in Brussel hebben gehouden. De ministers namen kennis van de rapporten, die door de intergouvernementele comité's (opgericht tijdens de conferentie van Messina) o.a. over deze kwesties- zijn uitgebracht. De ministers hebben op dracht gegeven aan de Brusselse inter gouvernementele commissie van deskun digen om uiterlijk 15 maart a.s. een aanvullend rapport uit te brengen. In dat aanvullend rapport moet zo moge lijk een oplossing worden aangegeven voor enkele problemen, die met be trekking tot de oprichting van een atoomgemeenschap (in de wandeling reeds „Euratom" geheten) bestaan. Volgens de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul-Henri Spaak zijn de belangrijkste problemen: Moet de organisatie van Euratom de mogelijkheid openlaten, dat naast het civiele gebruik van atoomenergie de militaire toepassing daarvan kan plaats vinden of moet ook deze laatote ondei Euratom vallen? Moeten de grondstof fen voor de opwekking van aiooniener fie door het executieve orgaan van luratom worden verkocht of alieen ver huurd? En bovenal, met welke volmach ten moet dit executieve orgaan worden uitgerust? Op deze en andere vragen moeten de deskundigen in betrekkelijk korte tijd een antwoord vinden, want hun aanvullend rapport moet uiterlijk op 15 maart voltooid zijn, zodat de mi nisters er omstreeks 20 maart over kunnen beraadslagen. Daarna zullen de regeringen vijf of zes weken tijd nemen voor bestudering van het rap port en consultatie over de daarin vervatte conclusies, waarna dus vol gens minister Spaak omstreeks begin mei de tijd rijp zou zijn voor het op stellen van een verdrag. Men streeft ernaar, om ongeveer ge lijktijdig met deze conferenties over Euratom ook conferenties over de in stelling van de gemeenschappelijke markt te houden, want in het bijzonder de Benelux en West-Duitsland hebben met nadruk betoogd, dat de twee ont werpen niet geheel van elkaar mogen worden losgemaakt. Hoewel het duide lijk is, dat de volledige verwezenlijking van het Euratomplan veel sneller kan geschieden dan die van de gemeen schappelijke markt, streven zij er toch naar, dat met de realisatie van beide projecten althans een gelijktijdig begin wordt gemaakt. (Van onze Haagse redacteur) De liturgie van de H. Joannes Chry- sostomos is bijzonder mooi, zelfs voor wie geen Russisch kent. De plechtighe den zijn zeer indrukwekkend en in de ge zangen ligt een warmte, die diep ont roert. Op vele zondagen hebben Neder landse gasten in de Russische kapel aan de Raamweg te Den Haag dit kunnen ervaren, rhaar zelden maakte men zo een feestelijke luister mee bij de H. Mis volgens de slavisch-bijzan- tijnse ritus als zondag bij de viering van het zilveren priesterfeest van pater Me thodius O.F.M. Cap., de „pastoor der Russen". Het kerkje was voor een goed deel opnieuw geschilderd en aangekleed; hel koor onder leiding van de heer J. A. M. v.d. Heijden zong met extra gloed en in de liturgie was een apart gebed inge last voor de jubilaris. Diaken was de eerwaarde heer C. A. Bouman. De feestviering was zaterdagnamid dag al begonnen, toen de kinderen van de Russische emigranten pater Metho dius inhaalden op de Raamweg. Na de plechtige Vespers hebben deze kinderen de jubilerende priester gefeliciteerd. Er kwamen hele verzen in het Russisch aan te pas en er heerste een bijzonder opgewekte stemming. Zo was het ook zondag na de plech tige liturgie toen vele Slavische en Ne derlandse vrienden van pater Methodius ter receptie kwamen. Men zong enthou siast „Mnogaia Ljeta" (Nog vele jaren) en de hartelijkheid, waarmee dit ge schiedde, bewees met het feestgeschenk, een nieuwe bromfiets, wel overtuigend, hoeveel sympathie de pastoor der Rus sen geniet bij allen, die hem kennen. Het „Comité consultative internatio nal du radio" (C.C.I.R.), bestaande uit 90 deskundigen, die 22 landen verte genwoordigen, zal binnenkort een reis maken door Amerika, Engeland, Frankrijk en Nederland, om zich op de hoogte te stellen van de ontwikkeling van de kleurentelevisie, en wel in hoofdzaak van de standaardisatie. De deskundigen, die op 3 april in ons land gullen aankomen, zijn de gasten van de P.T.T. De C.C.I.R. is ongeveer vijf Jaar geleden ook in Nederland geweest, teneinde een advies over het aantal te- levisieltjnen uit te brengen. Het aantal van 825 lijnen, dat toen in Nederland gebruikelijk was, werd aanvaard. In Frankrijk en Engeland worden afwij kende lijnensystemen gebruikt. Dit wil men ten aanzien van de kleurentelevi- *i« voorkomen. Als op 27 mei a.s. op het congres van de „Algemeene Hengelaarsbond", die za terdag tijdens een zeer druk bezochte re ceptie in Krasnapolsky te Amsterdam zijn vijftigste verjaardag vierde, het bestuurs voorstel wordt aangenomen om tot stich ting van een eigen hondsbureau over te gaan, dan is er tot nu toe al een bedrag van 5833 gulden, het jubileumgeschenk van 280 aangesloten afdelingen, bijeen om het bureau in te richten en aan te kleden. Met enige toepasselijke woorden heeft de heer J. Karsten, bestuurslid van de Hengelsportvereniging „Zaanstreek", het ge schenk in de vorm van een cheque aan de bondsvoorzitter, de heer L. Bode, over handigd. De heer J. N. de Wit, afgevaardigde van het Centraal Nederlands Hengelaarsver- bond, memoreerde in zijn felicitatiespeech, dat er de laatste maanden een hecht con tact tussen beide organisaties groeiende is dat de beste beloften voor een spoedige algehele fusie inhoudt. De heer D. E. van Drimmelen, inspecteur der visserijen te Utrecht en tevens voor zitter van de Organisatie ter verbetering van de binnenvisserij, wees er o.a. op dat, dank zij gewijzigde inzichten over het sporthengelen bij de overheid, er 10 jaar terug van een keerpunt in de A.H.B.-histo rie gesproken kan worden. De toekomst dient te consolideren, wat er na een pe riode van voortdurende strijd, het laatste decennium aan constructieve arbeid ver zet is. Namens de beroepsvissers voerde het woord de heer C. Kok, voorzitter van de hoofdafdeling zoetwatervisserij van de Ned. Heide Mij., en de Kamer voor de Bin nenvisserij was vertegenwoordigd in de per soon van haar president,, mr. Broekhuij- sen. Onder de aanwezigen bevond zich ook de heer C. Misset, een der weinige nog in leven zijnde oprichters. Hij releveerde op precies hetzelfde tijdstip, waarop 50 jaar geleden te Amsterdam het stichtingsbe- sluit met een hamerslag bezegeld werd, enkele interessante bijzonderheden uit deze belangrijke eerste bijeenkomst. Tot slot heeft nog de heer W. Kuilman, voorzitter van de Ned. Castingfederatie, gesproken. Er werden tal van nuttige en fraaie ca deau voor het op komst zijnde bondsbu- reau aangeboden. West-Duitsland In Bonn is een ten toonstelling geopend waarop het publiek voor het eerst een gipsmodel kan zien van een 50 meter hoog standbeeld van Christus, dat aan de ingang van de haven van Bre men zal worden opgericht. Het beeld wordt „Christus bij de zee" genoemd. Zondagmiddag is de nieuwe gouver neur van Suriname, de heer J. van Til burg, met zijn echtgenote met de Wil lem van der Zaan in Paramaribo aan gekomen. De ontscheping geschiedde onder het geluid van vijftien saluut schoten. Daarna volgde de begroeting ten paleize door de ministers, de sta ten, de raad van advies, de rekenka mer, het nof van justitie en andere au toriteiten. Bij zijn ambtsaanvaarding in de Sta ten, van Suriname heeft de nieuwe gou verneur o.a. tot de leden gezegd: „Er wacht u hier een zeer zware taak, waarvan niemand mag aannemen, dat zÜ zonder Nederlandse bijstand en me dewerking van anderen kan worden volbracht. Maar allereerst zal van u Surinamers mogen worden verwacht een voortdurende zorg voor de ontwik keling van uw eigen land." De voorzitter van de Staten, de heer Van Ommeren, zei o.m.: „Wij mogen ons gelukkig prijzen, in u iemand te be groeten, die de moeilijkheden van de opbouw uit eigen ervaring kent. Moge het zo zijn, dat, als uw vertrek is aan gebroken, geconstateerd kan worden, dat land en volk van Suriname zich meer eigen hebben gemaakt van die vorm van energie en voortvarendheid, waardoor uw vaderstad zulk een grote naam heeft verwerven." Intussen hopen de delegaties, dat de zes regeringen het reeds op zeer korte termijn eens zullen kunnen worden over het studieproject betreffende een of twee Europese gasdiffusiefabrieken en over een „stand still agreement", dat, hangende de onderhandelingen, het ne men van nieuwe maatregelen, zoals ver hoging van invoerrechten voor atoom materialen en andere handelsbeperkin gen door de afzonderlijke regeringen, moet voorkomen. Wat de instellingen van Euratom en van de gemeenschappelijke markt be treft, bleek er op de conferentie in principe voorkeur te bestaan voor het gebruik maken van drie Organen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal: de Assemblee (die dan echter met nieuwe leden zal moeten worden aangevuld), de ministerraad en het ge rechtshof. Het executieve orgaan (bij de E.G.K.S. dus de Hoge Autoriteit) zou echter volgens sommigen van de ministers minder in aanmerking komen voor een personele unie met de nog na der te presideren executieve organen tot de gemeenschappelijke markt en Euratom. Minister Spaak zei nog o.m. dat Italië, Nederland, België, Luxemburg en Frank rijk zich het recht voorhielden geen be perkingen op hun eventuele produktie van atoomwapens te aanvaarden. De Franse minister van buitenalndse za ken had er op gewezen, dat er een ver schil bestaat tussen Euratom en een „belofte om nooit atoomwapens te produceren". De woordvoerder van de Franse delegatie heeft medegedeeld, dat Frankrijk van de Britse ambassadeur in Parijs de mededeling heeft ontvan gen, dat Groot-Brittannië alle moge lijke hulp bij de totstandkoming van Euratom wil verlenen en dat het be reid is met deze organisatie een over eenkomst te sluiten. De zes ministers delen in een com muniqué mee, dat de deskundigen over de vorming van een gemeenschappelijke markt een rapport hebben opgesteld, waarin niet alleen de etappes worden beschreven, die tot een douane-unie moe ten leiden, maar waarin tevens de me thodes van harmonisatie en coördinatie van de economische en sociale politiek en van de onderlinge bijstand van de regeringen. Tevens wijst het de weg naar een volledig gebruik van de Eu ropese hulpbronnen, o.a. door de vor ming van een omscholingsfonds en een investeringsfonds en door geleidelijke opheffing van de beperking op de vrij heid van vestiging der werknemers, dit alles onder leiding van daartoe geschik te instellingen. In een mondelingen toelichting op dit onderdeel van het rapport heeft de voorzitter van de conferentie, minister Spaak, verklaard dat alle étappes tot verwezenlijking van de gemeenschappe lijke markt in uiterlijk twaalf jaar kun nen zijn afgelegd. De voorgestelde Europese organisatie voor atoomenergie zal volgens het rap port der deskundigen de volgende functies krjjgen: de bevordering van het wetenschappelijk onderzoek en van de uitwisseling van kennis, de schepping van de benodigde gemeenschappelijke bedrijven, de voorziening der indus trieën met ertsen en atoombrandstof fen, het houden van nauwlettend toe zicht op splijtbare stoffen, het tot stand brengen van vrije handel in de produc ten en de technische benodigdheden van de atoomenergie en van vrije ves tigingsmogelijkheden voor deskundigen op dat gebied. De ministers hebben nogmaals beves tigd, dat hun regeringen niet streven naar een autarkisch stelsel, maar naar een zo nauw mogelijke samenwerking met alle landen, die zich ten behoeve van hetzelfde doel met hen willen as sociëren, aldus het communiqué. Hun besluit om onderling nauwere metho des van samenwerking toe te passen dan die welke door da. O.E.E.S. worden gebruikt, is, zo verklaren zij, „volko men verenigbaar met het werk dat in het grotere verband van die organisatie wordt verricht." (A.N.P. - Belga.) eze merkwaardige zondag, waarop I duizenden voetballers en voetbal- liefhebbers met hun ziel onder hun arm hebben gelopen, maar honderd duizenden anderen zich. plotseling spor tief wisten, heeft de herleving van een aantal schone tradities teweeggebracht. De tradities van het Nederlandse ijs. Het moet eerst een paar weken vriezen, voor we ons de vindingrijkheid herinneren, waarmede onze voorouders ooit zijn be gonnen zich op het ijs te vermaken. Maar gisteren, in 't wijde Zaanse slotenland, hebben we alles weer aangetroffen: de mannen met hun driehoekige ijszeiltjes, de grote ijszeilboten, die met formida bele snelheid langsdenderden, de dans feesten in met vlaggen afgepaalde Zaan se hoekjes, de Hindeloper sleeën, moe ders met de kinderwagen aan de wan del op de sloot. En in Wervershoof heb ben we wedstrijden in priksleeën voor mannen gezien. Op het Zwet by Wormer dat vanaf de drukke schaatsr'oute uit Zaandam niet te be- er even vat op heeft wordt de schaatser aantal bijeen is geweest. Doch. de enkele reiken was waren mooi geïsoleerd op meegesleurd in een vaart, die al gauw aan de Zaan verleenden het totaalbeeld de ruime witte vlakte een aantal stoere veertig kilometer per uur is. Het vereist toch wel een dankbaar ontvangen ca- Zaankanters met schoongewassen ijszeil- een enorme behendigheid. Wie niet ge- chet. Letterlijk alles wat er op ijs- en ties biieen We hebben ooit wel eens zo'n oefend is, wordt bij de eerste de beste schaatsgebied te beleven si, was aan de aravvia driehoekig zeil met baleinen hoek ruw en botweg het hardbevroren Zaan present. Voor de eerste maal in „„aar hamboe vastgehouden. Het grasland op gekwakt. Aan behendigheid de geschiedenis werd er in de bevlagde ontbrak het de mannen op het Zwet séparé'tjes langs de kant van de schaats- overigens niet. Zij gijpten met hun zei- vlakte gelegenheid tot ijsdansen gegeven len uitgekiend op het juiste moment en bij gramofoonplaten van Johnny Jor- wisten de wind altijd te vangen. De daan, ook op het ijs blijkbaar al favoriet. Wormenaar Van Saanen was de ge- WnM Wmtwhsj gvut» 24. Er zit voor Eric niets anders op dan de opdracht uit te voeren. Hij stemt echter niet zonder meer toe, maar bedingt het meekrijgen van wapens, paarden en vertrouwde mannen uit zijn eigen troep waarbij hij aan Halfra denkt. Wel wil Moru hem, hoewel na enige aarzeling, zijn twee krijgers, met wie hij is gekomen, meegeven. Voor iedere man stelt hij, eigenlijk neg tot Erics verbazing, een pony, benevens een speer en schild beschikbaar, maar dat is alles, waartoe hij is te bewegen. Dgar hij over zee gekomen is, laat Eric zich eerst grondig uitleggen welke richting hij moet nemer. Vervolgens gaat hij met de beide krijgers op weg. Ongeveer op dezelfde plaats, waar ze op de heenweg de heirbaan hebben betreden, buigt een der mannen af, om Winonah van alles op de hoogte te brengen en met het dringende verzoek van Eric, niets te ondernemen. Eric volgt met de ander de heirbaan, tot deze een bocht naar links maakt. Hier zetten ze hun weg dwars door de heuvels voort. Uitermate voorzichtig gaan ze verder, want ze naderen Tugwals grondgebied. Onder het rijden pijnigt Eric zich ver geefs de hersens met de vraag, hoe de helm machtig te worden. Hoewel zich, niets verontrustends voordoet, blijven zij op hun hoede, vooral wan neer ze een laagvlakte naderen. Omzichtig verlaten zij het bos, maar op hetzelfde ogenblik houdt Eric met een ruk zijn paardje in. „Terug, snel", sist hij zijn metgezel toe. Zij zijn in het volle gezicht van een troep rui ters, die in hun richting door de vlakte rijden. Zaterdag heeft de Partij van de Ar beid in Amsterdam ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan een jubileum congres belegd. De ministers Drees, Mansholt en Suurhoff, benevens de voorzitter van de Eerste Kamer mr. Jonkman, oud-ministers en Kamerleden woonden het congres bij. De K.V.P. had een telegrafische gelukwens gezonden. Partijvoorzitter Evert Vermeer heeft aan het slot van zijn openingswoord medegedeeld, dat de partij thans 129.963 leden telt. Het woord werd voorts gevoerd door prof. dr. W. Banning, minister S. L. Mansholt, dr. W. Drees en Geert Ruy- gers. Minister Mansholt heeft er op ge wezen, dat Europa aan zijn oostgrens geconfronteerd wordt met een commu nistische machtsgenerator die, als de huidige ontwikkelingslijnen binnen dat communistische gebied worden door getrokken, het westen volkomen zal kunnen overvleugelen. Willen wij in Europa de vrijheid behouden, dan zul len wij daarvoor veel groter offers moe ten brengen dan thans het geval is. - t- i ;-V. f- i >.<5- |g| i'.v... i V' UU.lt> 4WUUI vumruuv v lijkt speelgoed, maar wanneer de wind De kinderwagens waren talrijk aan de wiekste van allen. Vrijwel zonder een stille kant van de sloten. Dit dan voor streek met zijn schaatsen te doen won de allerkleinsten, want wie al weer zit- hij de wedstrijd. ten kon, werd in een Hindeloper slee gezet en voortgeduwd door een jonge Op het eerste gezicht ziet een prikslee- broer 0f zus> die zo en passant zijn of wedstrijd er veel minder mannelijk uit. haar schaatstechniek ophaalde. Het mooi- Wie grote kerels met opgetrokken kmeen ste staaxtje gezinsleven-op-het-ijs heb- op een klein sleetje aan de start ziet ben we eckter bij Krommenie gezien: zitten, is misschien geneigd aan deze vader voorop met in zijn kielzog zeven mannen te gaan twijfelen. Maar de schijn koters keurig aflopend, allemaal ge- bedriegt. Dat hebben we m Wervers- kromd met grijze truien en Friese hou- hoof weer eens gezien, waar ruime be- ten schaatsen, de achterste, een jaar af vijf oud, telkens uithalend tot schouder- langstelling van dèelnemerszijde en pu bliek was. Ook hier wordt stuurmans- hoogte.... en manoeuvreerkunst gevraagd. Dat be zitten vele mannen in Wervershoof zon- Er tussendoor vonden duizenden nog der twijfel, evenals trouwens de weten- gelegenheid om deel te nemen aan ver schap, dat er altijd iets van het kind schillende georganiseerde tochten of om in de man blijft hangen. Vandaar dat zomaar een flink stuk te schaatsen. Voor het een waar ijsfeest is geworden, gister middag. al die duizenden was er plaats. Ze wa ren kwistig uitgestrooid over het pevro- Terug op de route in de Zaanstreek ren waterland als krenten in de rijste stuitten we op enkele ijszeilboten, die brij. Uitvallers waren er zo goed als kris-kras met indrukwekkend geraas niet. Daar stak de zon, die niet ophield over het ijs stormden. Het dorado voor om van ieder der duizenden schaatsers de ijszeilboten is natuurlijk op de Gouw- een keurige zwarte schaduw op het ijs zee, waar er dit weekend een record- te trekken, een stokje voor. Duizenden vogels van velerlei soort dreigen in de barre ijswoestijn van het IJsselmeer de strijd tegen de snerpende kou te verliezen. In enorme troepen hebben zij het open water aan het eind van de rioleringsbuis, die het vuil van Amsterdam in het water stort, opge zocht: tientallen soorten eenden, water hoentjes, meeuwen enz. Maar als de mens hen niet helpt, zullen honderden toch nog jammerlijk omkomen. Welnu, de mens tracht te helpen. Aan een van de Amsterdamse politiebureaus komen wagens vol graan, vlees, vis en brood aan. Zaterdagmorgen maakten de man nen van dit politiebureau driemaal de moeilijke tocht naar het wak. Met een eigengemaakte slee vol met zakken voedsel strompelen zij anderhalf uur lang langs de rioleringsbuis, vallend over de vastgevroren ijsschotsen, hun oren beschermend tegen de wind, die nergens feller blaast dan op het bevro ren IJsselmeer. Bij het wak strooiden zij hun voedselzakken leeg. Voor hon derden, mischien duizenden vogels za het de redding betekenen, voor de hon derden, die als zielige zwarte stippen zaten vastgevroren in het ijs, kan het niet meer baten. De in 's-Gravenhage gevestigde „On afhankelijke nationale televisiestichting" heeft thans desgevraagd meegedeeld, dat de oprichting van de Televisie-ex ploitatiemaatschappij geen verandering heeft gebracht in haar plannen tot ver zorging van commerciële televisieuit zendingen. De O.N.T.V. heef ter van het begin af mee gerekend, dat er meer dan één concessie zou worden verleend. Tot nu toe hebben 33 bedrijven deelneming toegezegd in de O.N.T.V., die een open organisatie zal zijn, zodat zowel naar aantal als naar soort het bedrijfsleven onbeperkt in deze stichting kan deel. nemen. De O.N.T.V. deelt nog mede, dat de toegezegde deelneming van het be drijfsleven ruim voldoende geldmidde len garandeert. De groepering die zich O.N.T.V. noemt, heeft al geruime tijd geleden een aan vraag om concessie ingediend bij de minister van Onderwijs, Kunsten en •we tenschappen. De initiatiefneemster is de firma Schreiner-Hafkemeijer en Co. te 's-Gravenhage. Wjj zullen veel meer moeten steken in de modernisering en de uitbreiding van ons totale produktieapparaat en er vooral voor moeten zorgen dat inves teringen geschieden, die de produktivi- teit van de arbeid verhogen. Geen ogenblik geloof ik, dat het par ticuliere initiatief by de opzet en de organisatie van het atoombeleid dat Europa behoeft, zonder een nauw sa menspel met nationale en bovennatio nale overheid, de rol kan vervullen die noodzakelijk is. Op dit nieuwe terrein is de enige mogelijkheid de instelling van een bovennationaal beleid, dat or denend optreedt en bij machte is Eu ropa te leiden naar die ontwikkeling, die noodzakelijk is. Realiseren wij ons, aldus minister Mansholt wel voldoende dat de met dwang gelelde Russische planpolitiek, die zich ook uitstrekt over de satel lietstaten, leidt tot een versterking van het communistische industriële potenti eel, dat zeer groot is. Kunnen wij dit zelfde in vrijheid bereiken terwille van ons eigen behoud? Het consumptieni veau in Rusland. In de satellietstaten is schrikbarend laag en wordt bewust laag gehouden, ter wille van de opvoe ring van het industriële potentieel. Maar zelden heb ik tot nu toe de overweging gehoord wat de politie ke consequenties voor het vrije Euro pa zouden zijn wanneer Rusland en de satellieten dit. industriële potenti eel, dit met dwang en bloed opge bouwde apparaat, zouden gaan ge bruiken: voor een verhoging van de consumptie-niveaus. Realiseert men zich duidelijk dat het enige antwoord hierop een gezamenlijke krachtsin spanning op sociaal en economisch gebied van een sterk, vrij en ver enigd Europa moet zijn? Wij moeten naar die grootscheepse internationale planning, waarmee wij de tweede wereldoorlog hebben gewon nen. De koude vrede die wij thans beleven is een even ernstig situatie als de oorlog dat was. Daarom mogen de nieuwe middelen, die ons ter be schikking staan voor het bereiken van ons doel, alleen gemeenschappelijk worden gebruikt. Tegen deze achtergrond vind ik het geschrijf en gepraat over de benade ring van het Europese atoomvraagstuk en de voorkeur die zovelen daarbij heb ben voor het behoud van de nationale soevereiniteit en het veilig stellen van particuliere belangen, hetgeen hoog stens kan leiden tot een verbrokkelde vorm van samenwerking op atoomge bied, kortzichtig en gevaarlijk. Minister-president, dr. Drees, zei in zijn redevoering, sprekende over de komende verkiezingen: „Wij behoeven niet pessimistisch te zijn, maar het is best mogelijk, dat de Partij van de Arbeid na de komende verkiezingen niet meer de grootste partij m het land zal zijn". Hij voegde daaraan toe dat het geen „slappe en flauwe" verkiezingsstrijd zal worden. Ook bracht dr. Drees de recente gebeur tenissen in de Stichting van de Ar beid ter sprake. „Bij de Stichting van de Arbeid", zo zei hij „schijnt het een beetje in de war gelopen te zijn. La ten we hopen en vertrouwen, dat we ook daar weer overheen komen". Hij gaf als zijn verwachting te kennen dat Nederland aangaande de samen werking tussen werkgevers en werk nemers aan andere volken het goede voorbeeld zal blijven geven. Namens de Vara heeft haar voorzit- Op het Hemony-carillon* van de Nieuwe Kerk te Delft zal deze zomer op 7 juli a.s. een beiaardwedstrijd worden gehouden. De „Stichting Delfesta" te Delft heeft als bijdrage hieraan prijzen van 250, 150 en 100 beschikbaar gesteld met de bedoeling, dat de Nederlandse Klok- kenspelvereniging een prijsvraag zal uit schrijven voor beiaardcomposities. Deze composities, welke wat de speeltijd betreft niet langer dan tien minuten mogen duren, kunnen t/m 31 maart a.s. worden ingezonden aan het secretariaat der Ned. Klokkenspelver eniging per adres H. H. E. War- naars, O.Z. Voorburgwal 101 te Am sterdam. De uitslag van de prijsvraag zal vóór 1 mei a.s. worden bekend gemaakt en de bekroonde inzending zal als verplicht nummer gelden voor de te houden beiaardwedstrijd. De jury, welke de inzending zal be oordelen, is samengesteld uit: mr. Romke de Waard, voorzitter; Sjef van Balkom, Leen 't Hart, Wouter Paap en Rien Ritter. De curator in het faillissement van öe C. V. Tieleman en Dros, mr. dr. N. G. Geelkerken, heeft ter griffie van öe recht bank te 's-Gravenhage de eerste uit- delingslijst in het faillissement van deze C.V. gedeponeerd. Mr. Geelkerken deel de mee, dat thans een bedrag valt 1.015.989 o.a uit de verkoop van voor raden en ten name van de C.V. staande vorderingen is binnengekomen. Na af trek van algemene faillissementskosten en boedelschulden blijft thans in eerste1 instantie een bedrag van acht ton be schikbaar voor de 554 preferente en con currente schuldeisers. Voor de concur rente schuldeisers korrit dit neer op een eerste betaling van circa veertien pet. Het zal echter nog minstens een maand duren, voordat tot uitbetaling kan wor den overgegaan. Hoewel mr. Geelkerken zeer voorzichtig is met het doen van een concrete uitspraak staat het volgens hem thans al wel vast, dat alle vorderingen op de C.V. in de toekomst voor het overgrote1 deel uitbetaald kunnen worden. De Sovjet-Unie heeft in antwoord op een desbetreffende vragenlijst an het secretariaat van de Internationale Ar beidsorganisatie verklaard dat Zij voor stellen voor een nieuwe conventie tegen dwangarbeid zal steunen. Volgens Sovjet-Unie dient de kern van de nie" we conventie aldus te luiden: „Ieder _l'a van de internationale arbeidsorganisa* tie, die deze conventie ratificeert, neemt op zich om zo snel als de wetgeving in t betrokken land zulks toelaat, alle vor men van dwangarbeid hetzij open lijke of verkapte te verbieden en om maatregelen te treffen tot een snelle en feitelijke opheffing van dwang arbeid." (Rtr.) ter, mr. J. A. W. Burger, een door de Rotterdamse kunstenaar Cor van Kra lingen vervaardigde kop van Koos Vor- rink aangeboden. In zijn slotwoord noemde Evert Ver meer het conflict in de Stichting van de Arbeid in menig opzicht een teken aan de wand. Een symptoom van een stuk restauratie, dat in ons volksleven poogt door te zetten. Nu dreigt de Stichting uiteen te vallen en de grote vraag is of wij allen zullen delen ln de welvaart, produkt van het werk aller handen. Op dit stuk van de verdeling van de welvaart staat de partij achter de georganiseerde arbeiders, aldus de heer Vermeer. DINSDAG 13.15 ork.conc., 14.30 amus.muz., 16.00 HILVERSUM I, 402 m. - AVRO: 7.00 A1,pen,h„e$e3. I6-.?° pianospel, 16.45 mil. nieuws, 7.10 gym, 7 20 gram. VPRO: 7.50 1800 Amerik. mu2., 23.20 jazzmuz. prot. pr. AVRO: 8.00 nws., 8.15 gram., °-15 amusjnuz. 9.40 5' p™UWTO grl1miSTo,5o'1klegute™'; NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. ll^O mil. ork 11 SO alt"en'piano ll-SÓ m: 12.00 ork.conc., 13.15 operette gram., 12.00 mandoline-ens en solist, 12.35 J®-®° kamermuz., 17.20 kamermuz-, orgel, 13.00 nws., 13.16 gram., 13-30 Pro- 17.45 poulaire muz., 19.15 camavalsprogr,, 22.10 dansmuz., 0.10 dansmuz., 1.15 idem. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m: 12.30 ork.conc., 14.05 zang, 20.00 ork - conc., 23.15 instr. ens. BRUSSEL, 324 m: 12.15 pianospel, 12.34 pianospel, 13.15 tafelmuz., 15.45 operette selecties, 17.10 pianorecital, 21.15 ork. conc., 22.15 kamermuz. 484 m: 13.15 gevar. muz., 15.00 symf- ork. en solist, 16.05 lichte muz., 22.15 kamermuz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederland: 17.45-18.15 Nieuws. Feiten v. d. dag. Vraaggesprek met onze menade-ork., 13.55 beursber., 14.00 gram-, 14.40 schoolradio, 15.00 vrouw, 15.30 piano, 16.00 gram., 16.30 Jeugd, 17.20 caus., 17.30 jazzmuz., 18.00 nws., 18-15 piano, 18.30 caus., 18.40 lichte muz., 18.55 Paris vous parle, 19.00 kleuters, 19.05 muzikale caus., 19.45 film, 20.00 nws., 20-05 gevar. progr., 21.45 hoorspel, 22.15 viool en harp, 22.40 de antwoordman, 2255 caus., 23.00 nws., 23.15 New York calling. 23.20 act. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nws., 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.40 Lichtbaken. 10.00 kleuters, 10.15 gram 10.30 Franse muz., 1,1.00 vrouw, 1,1.30 schoolradio, 11.50 caus., 12.00 Angelus, 12.03 Metropole-ork. en sol., 12.55 zonne- luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op wijzer, 13.00 nws., 13.20 amus.muz., 13.50 224 en 50 m). gevar. progr., 15.00 schoolradio, 15.30 gram., 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA S jeugd, 17.40 koersen, 17.45 regeringsuitz., 16.30 V. d. kind. 17.00 V. d. vrouw. 18.00 jeugd, 18.20 sport, 18.30 dansmuz, ±20.00 Marionettentheater v. Ausburg 18.55 gram., 19.00 nws., 19.10 gram., 19.15 20.30 Pol. caus. 20.45-± 22.15 Der Vogel- Boek der Boeken, 19.30 gram., 20.20 act., handier, operette. 2055 de gewone man, 20.40 camavals progr., 22.45 Avondgebed,, 23.15 gram. 23.00 nws., WU KIJKEN NAAR TELEVISIE. NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV' 20.15 Progr. over het wegverkeer in Ne derland. 20.18 Apen kijken u aan. 20.30 Karas pringt uit het room, detectivespel. 21.50 Dagsluiting. ENGELAND. BBC. home service. 330 m: 18.30 gevar. muz., 22.45 kamermuz. BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz Tussen 15.00 en 16.00 Camavalsprogr. 18.45 Testbeeld. 19.00 V. d. jeugd. 18.30 De club v. uitvinders. 20.00 Act, 20.15 Nws. 20.40 A vous Londres. 20.45 Tele- Night-Club 56. 22.10 Lectures pour tous. ±23.00 Wereldnws. BELG. TELEVISIEPROGR. Vlaamse 15.15-16.00 Camavalsprogr. 19.31 De kath. gedachte en actie. 20.00 Nws. 20.25 Cham pagne. Charlie, speelfilm. 21.40 Vergeet pagne, Charlie, speelfilm. BBC,lfght progr.'. 1500 en 247 m: niet te lezen. 22.10 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2