Een 16-jarig meisje redt kleuter uit een wak in Noorder Buiten Sp aarne Schaats- en sneeuwpret in Haarlem en omgeving niet zonder ongevallen verlopen "SSS"». Twintig-jarig pontificaat mgr. J. P. Huibers Katholieke bouwvakarbeiders vieren het 39-jarig bestaan van hun bondsafdeling Chris Almekinders heeft het moeilijk zijn met kudde De schapen en lammeren vinden geen voedsel op de hard bevroren heide Groot aantal deelnemers uit Bloembollenstreek aan West- friese Florate Bovenkarspel De staking te IJmuiden Het liart op de tong van tssrdjsSvF Tw' OP DIE KOUDE G001SE HEIDE..., Amsterdam wint jeugd-basketbal- toernooi Vanmorgen plechtige H. Mis kathedrale basiliek Sint-Bavo 14 jubilarissen gehuldigd Opening op 21 februari Zoon van prof. Romme gehuwd SHERRY Ié M MAANDAG 13 FEBRUARI 1956 PAGINA 3 Pastoor J. B. Karskens te Halfweg benoemd Betonvlechters stalen 2200 kg schroot Yports beid Baaiweger Koek viert 40-jarig jubileum Aantal wachtverboden in Haariemj uitgebreid Kruising Wilhelminastraat Pr. Hendrikstraat voorrangskruising Bobadilla Sherry wordt geleverd in verschil lende types en smaken, alle oude, belegen Sherrywijnen in ™De°„ar1L5Jung,c"- LtófrS. -ma.», REMBRANDT-'6" rier°W'815 Jubilarissen Feestavond Weinig last in buitenlucht Onze tijd vraagt sterke zenuwen! 47 reserve-visknechts worden ontslagen De waterleiding De woningbouw in Bloemendaal es Weer werd Haarlem bij het krieken van de morgen geconfronteerd met een dik sneeuwpak, dat de jeugd met een kreet van plezier de straat op lokte, maar degenen, die de ernst des levens te dragen hebben, opnieuw de nodige moeilijkheden bezorgde. Bakkers, melkboeren, postbodes en groente handelaren ploegden met moeite door de droge witte laag en voor wiel rijders en automobilisten was het zaak het stuur stevig in handen te houden. In Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort trokken de mannen van de reiniging er weer op uit met zand, zout en sneeuwruimwagens. Zaterdag en zondag waanden de schaatsliefhebbers zich in een waar paradijs; alle ijs banen in Haarlem en omtrek mochten zich in een overweldigende belang stelling verheugen. Vooral de grote baan aan de Kleverlaan trok duizenden bezoekers. Enkele ongevallen op het ijs konden helaas niet uitblijven. De vierjarige Henk Krol uit de Lijsterstraat zou zeker in het Noorderbuiten- spaarne zijn verdronken, als de 16-jarige Maria Luyten uit de Archipelstraat hem niet had gered. De knaap zakte zondagmiddag kwart over een plotseling door de nog niet geheel bevroren vaargeul. Het Spaarne is daar erg diep en het zou er voor Henk, die zich met moeite nog aan de rand van het ijs kon vasthouden, somber uitgezien hebben, als het meisje hem niet had opge merkt en hem op het droge had getrokken, door op het ijs te gaan liggen en hem de hand te reiken. Op de ijsbaan aan de Kleverlaan zijn het weekeinde drie ongevallen gebeurd. Gistermiddag omstreeks vier uur stond een dame even uit te puffen toen zij in de rug werd aangereden en kwam te vallen. Met een gebroken rechteronder- been werd zij naar het Marinehospitaal vervoerd. Voorts kneusde een 16-jarig meisje haar rechterenkel en een andere dame kwam te vallen en brak j haar rechterpols. Ten aanschouwe van ongeveer 2000 mensen vond op de kunstrijbaan een interessante demonstratie plaats door De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft tot pastoor van de pa rochie Onze Lieve Vrouw Geboorte te Halfweg; benoemd pastoor J. B. Kars kens, uit Zuid-Zijpe (post Burgerbrug). De nieuwe herder van de Halfwegse parochie werd geboren te Zaandam 25 ïooaw-904 en Priester gewijd 2 juni t' u was achtereenvolgens kapelaan te Langeraar, 'sGravenhage (H. Jaco- eds'. Delft (Allerheiligst Sacrament), Rotterdam H.Willibrordus), Amster- ft?11!,, Petrus en Paulus), waarna ho 17 oktober 1952 benoemd werd tot pastoor van de parochie van Onze Lieve Vrouw Geboorte te Zuid-Zijpe. Het eerste nationale basketbal-jeugd- toernooi in Haarlem is in een verdien de zege voor Amsterdam geëindigd. De Amsterdammers ondervonden in de jongensafdeling grote tegenstand van het Haarlemse team. De Haarlemse meisjes kwamen verzwakt binnen de lijnen, zodat dit team thans niet opge wassen bleek tegen de pittige tegen standsters uit de hoofdstad. Verheu gend was vooral de grote vooruitgang van de andere deelnemende districten. De Haagse meisjes behaalde met alge mene stemmen de extra prijs voor de beste prestatie. Haarlem-jongens zege vierde in de morgenuren overtuigend ovei Amsterdam, dat echter via een herkansing toch nog in de finale kwam. De eindklassering was als volgt: 1. Amsterdam; 2. Haarlem; 3. Velsen; 4. Den Haag; 5. Rotterdam. In de heren overgangsklasse van de basketbal-competitie moest het leiden de White Stars deze week wederom ge noegen nemen met een nederlaag. Het team van de Indisch-Hollandse jonge ren won na een bijzonder aantrekkelij ke wedstrijd met 43-29, nadat de rust nog met een 19-10 voorsprong van de Stars was ingegaan. De Haarlemse kampioen Black Pira tes begon in de belangrijke districts klasse-wedstrijd tegen de Haagse kam pioen S.S.D. eveneens uitstekend door een 6-0 voorsprong te nemen. De rust ging echter nog in met een 24-20 voor sprong van de gasten, die na de hervat ting de Pirates-ploeg geheel uit ver band wisten te spelen. Het Antilopen damesteam behaalde ln de eerste klasse tegen Typhoons een kleine zege, waardoor H.O.C., White Stars en Antilopen in deze klasse defi nitief de bovenste plaatsen bezetten en daardoor eventueel recht verkrijgen op plaatsen in de districtsklasse. De uitslagen waren: Dames: S. C. Haarlem 2 I.H.J. 17-11: Typhoons Antilopen 13-24. Heren: Exercitia 2 I.H.J. 3 2-0 (regl.); Tramvogels Au rora 12-63; I.H.J. White Stars 43-29; Black Pirates S.S.D. 32-55. Door de Haarlemse politie zijn een p-jarige en een 27-jarige beton vlech ter aangehouden, die bekend hebben in bet geheel 2200 kg. schroot te hebben ontvreemd van een opslagplaats aan uf. Sohalkwiikerweg. Zij hadden hun VvïL gedeelten gesloten en verkocht. Ir, gavond werd het tweetal midden teerd" transactie de heer Knaape en mejuffrouw van Ros- sem. De verschillende dansen werden perfect uitgevoerd. De heer Knaape is reeds 68 jaar. Ook mejuffrouw Edel man wist telkenmale een uitbundig ap plaus uit te lokken. Dank zij de voortreffelijke samenwer king tussen de IJsclub en de ijsbaan commissie van de gemeente Haarlem, bij welke samenwerking ook de 12 baan vegers met ere genoemd mogen worden, wordt het schaatsgenot tot het uiterste opgevoerd. Men weet zich verzekerd van eerste hulp bij ongelukken, gebo den door leden van de Ongevallendienst en iedereen spant zich in de baan in zo goed mogelijke conditie te brengen en te houden. Om deze reden is de baan vanavond gesloten. Morgen zullen, bij aanhouden van dit weer, de uitgestelde interscholaire wedstrijden gehouden wor den. De gladheid speelde zondagmorgen een dame uit Hilversum parten. Zjj gleed uit op het trottoir in de pre sident Steynstraat en brak haar enkel. Voorts kwam gisteravond omstreeks 11 uur een 62-jarige vrouw te vallen op het Emmaplein, waardoor zij haar rechterknie brak. Zij werd naar het Grote Gasthuis vervoerd. De Haarlemse politie doet een beroep op de burgerzin der bevolking en vraagt haar zoveel mogelijk de trottoirs sneeuw vrij te maken ten gerieve van de voet gangers. De sneeuw behoort niet op de rijbaan geschoven te worden, maar moet worden gedeponeerd op de rand van de stoep. De dienst van Publieke Werken in Bloemendaal treft voorbereidingen om de sleebaan op de Hoge Duin en Daals- weg vanavond open te kunnen stellen. Het traject van he Kopje is reeds af gezet, stropakken zijn aangebracht en een wagen van Publieke werken biedt weer tijdelijk huisvesting aan een EHBO ploeg van de Bloemendaalse reddings brigade. Gezien de kwaliteit van de sneeuw mogen bobsleeërs vanavond een waar festijn tegemoet zien. De schaatswedstrijden voor leerlingen van de Bloemendaalse lagere scholen, die door de commissie voor school sportevenementen waren vastgesteld op vrijdag en toen niet konden doorgaan, zijn nu bepaald op dinsdag 14 en don derdag 16 februari des middag op de banen van ,,Duin en Daal" te Bloemen daal. De heer Francisous Johannes Koek, wonende in de Emostraat 25 in Haar lem, viert een merkwaardig jubileum. Een jubileum, dat niet aan een dag, maar wel aan deze maand is verbon den. Sinds 1916 trekt de nu vijf en zeventig-jarige Haarlemmer bij vorst en kans op schaatsenrijden naar Over- veen om aan de politie vergunning te vragen als baanveger op de Brou werskolk te mogen optreden. Dit is hem nog nooit geweigerd. Sinds zijn vijf en dertigste jaar houdt h(j de Brou werskolk sneeuwvrij. In het begin werkte hij in de bouw vakken en had toen in de winter alle gelegenheid voor deze bijverdienste. Maar ook in de periode, dat hij in de Amsterdamse buurt later gedurende een slordige vijftien jaar achter de groentekar liep, bleef hij des zondags naar Overveen komen. De heer Koek werd toen nog geholpen door een in middels overleden broer en de laatste jaren door een van zijn elf kinderen, zijn tweeëndertig-jarige zoon A. Koek, In de beginperiode van zijn veer tigjarige baanvegersloopbaan behoorde de Brouwerskolk nog tot het bezit van de familie Van der Vliet. Later kwam dit gebied aan de gemeente Bloemen daal. Het ijs wordt door de politie ge keurd vroeger reed er zelfs een politie-agent rond om een wakend oog op de menigte schaatsenrijders te hou den maar het is een onjuiste mening bij het publiek, dat de gemeente de baan in het belang van de schaatslief hebbers in orde houdt. Dat men deze mening vaak is toegedaan, maakt de jubilaris op uit het financieel veel min dere gedenken van de baanveger zo als een bordje verzoekt dan vroeger het geval was. B. en W. van Haarlem hebben beslo ten om voor het oost-west lopende ge deelte van het Kennemerplein tussen de Kruisweg en de Jansweg, voor de noor delijke weghelft van het gedeelte van de Ridderstraat tussen de Korte Wijn gaardstraat en de Jansstraat en voor de meeste oostelijke wegbaan van het Soendaplein langs de garage van de NZHVM een wachtverbod in te stel len. Voorts hebben B. en W. besloten om de kruising Wilhelminastraat-Prins Hen drikstraat aan te wijzen als voorrangs kruising in die zin; dat het verkeer, dat door de Wilhelmmastraat rijdt voor rang heeft boven het verkeer, dat van uit de Prins Hendrikstraat de kruising nadert. Tenslotte hebben B. en W. besloten om het gedeelte van de Brouwersvaart tussen de Burgemeester Rampstraat en de Houtvaart gesloten te verklaren voor verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen in de richting van de Burgemeester Rampstraat naar de Houtvaart en voor verkeer met alle voertuigen, welke met inbegrip van de lading een hoogte van 2.90 m te boven gaan in beide richtingen. Hierdoor is een eerder besluit van B. en W. komen te vervallen. Voor het examen Metafisica slaagde te Culemborg de heer Th. K. M. Mees ters uit Haarlem. Advertentie Bo&adiMd Voor de hondelf JACOBUS BOELEN AMSTERDAM Zaterdag was het twintig jaar gele den, dat mgr. J. P. Huibers, toen deken van Hoorn, tot bisschop van Haarlem werd gewijd in de kathedraal Sint-Bavo" te Haarlem. Consecrator was de pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, medeconsecratoren waren mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda en mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch. In het bisschoppelijk paleis werd Haarlems bisschop zaterdagochtend een intieme hulde bereid. Men greep de feestelijke stemming die ochtend met een aan om de bisschoppelijke pala- verrast en gearres- is een 42-jarige fabrieksar- ingesloten, die er van wordt ver- hovfi? Wlogram ijzerafval ontvreemd van een machinefabriek in n pÜT P°'der- Het ijzerafval was n opkoper verkocht. CINEMA D1nsdag 14 februari 13 .ia»- ^.ALACE: „Blackboard ■15, 7 ;hai >.15. tt "v" wiBii, om 2, 4,15 2Us® °4 _bamboe" r^ANsar' St°ry"' 18 i»«*- LlDQ. éen voorst, om 8 uur 14 jaar. Tijden: 2.30. 7 en%?gUden stad". aUe |eMdend:°2; 3% rel." volTTijden :h2e,15?n7 en* Dj!™06'1*"- Dinsdag 14 februari •tadssehouwburg: Het Rotterdams Toneel toet „De ware vriend", 8 uur. ^eI Onder zeer grote belangstelling van de leden heeft de r.-k. boüwvakarbei- dersbond „St.-Jozef" gisteren zijn 39e jaarfeest gevierd. Nadat de leden en hun dames in de St.-Jozefkerk de H. Mis hadden bijgewoond en ter H. Tafel waren genaderd, verenigden allen zich rond een feestelijk ontbijt, dat gereed stond in de grote zaal van het gebouw „St.-Bavo". Voorzitter C. van Straaten riep de aanwezigen een hartelijk wel kom toe en in het bijzonder de ver bondsvoorzitter, de heer H. J. van Werkhoven, de districtsbestuurder E. Wortel, oud-districtsbestuurder G. Mil joen en geestelijk adviseur, kapelaan C. Nieuwenhuis. De voorzitter richtte zijn blik reeds op het 40-jarig bestaan van de bond komend jaar en riep de leden op door een kleine extra-contributie een waardi ge viering mogelijk te maken. Dit jaar kan goed gebruikt worden om het leden tal wederom op te voeren en de orga nisatie verder uit te bouwen, Hij pro testeerde heftig tegen de vaak geuite klacht, dat er te weinig huizen gebouwd worden door de te geringe prestaties der bouwvakarbeiders. Zij die een vol waardig loon verdienen, zijn zich be wust van hun plicht. Een beroep op de leden werd gedaan om zich op het bouwwerk als katholiek georganiseerden te gedragen. Het is een plicht op deze wyze de woningbouw te bevorderen. Het bleek nodig de leden aan te spo ren hun contributie tijdig te betalen. Eind december was er pas 2.000.— opgehaald, waardoor grote moeilijk heden waren ontstaan bij het uitbe talen van de vacantiebonnen. De jongere leden werden opgeroepen het hunne bij te dragen tot het verster ken van de organisatie. Bondsvoorzitter Van Werkhoven bleef in zijn toespraak een ogenblik staan bij de waarde van de H. Mis en de algemene H. Communie, die hij van grote betekenis achtte voor het vaak harde leven op het bouwwerk. De bouwvakarbeider heeft als ieder ander christen de taak om zijn christendom uit te dragen. Sprekend over de woning nood, zei de heer Van Werkhoven dat het jammer en nadelig is, dat buiten staanders de omstandigheden niet ken nen en daarom zo vaak lichtvaardig oordelen. Hij deed een beroep op de bouwwereld om samenwerking. Hard moet geijverd worden voor het verkrijgen van behoorlijke cantines en schaftlokalen. De geleide loonpolitiek is, zo zei de bondsvoorzitter, een zege geweest voor de bouwvakarbeiders, dank zij de medewerking van de vakcentra les. Ook, al is er dan wel eens verschil van mening geweest en al staat de KVP thans een vrijere loonpolitiek voor. Aan de rijksbemiddelaars zullen nieu we richtlijnen worden verstrekt voor toekenning en honorering der vakantie bonnen. Het ledental van de bouwvak arbeidersbond bedraagt thans 58.000. Niet minder dan 14 leden vierden hun 25-jarig jubileum en dat was voor de bondsvoorzitter een gerede aanleiding om hen te complimenteren en hun aa i de overige leden ten voor beeld te stellen. Hij speldde hun het zilveren insigne op de borst en over handigde de heren jubilarissen een doos sigaren en hun dames een doos bonbons. De secretaris, de heer J. W. Dams kreeg bovendien een extra woord van lof voor het vele werk dat hij heeft opgelost. De leden tonen daarvoor doorgaans weinig waarde ring, wanneer hun moeilijkheden tot ieders tevredenheid zijn opgelost Onder applaus van de vergaderden, kreeg mevrouw Dams bloemen aan geboden. Kapelaan Nieuwenhuis, de nieuwe geestelijk tdviseur, wekte de leden op tot dankbaarheid voor de medewerking die zij mogen verlenen aan de opbouw van de gemeenschap. In zijn hulde be trok hjj de hoofdbestuurders die zo veel werk verzetten ten behoeve van de leden. Hij vroeg de aanwezigen om waar dat mogelijk is anderen gelukkig te maken en de liefde uit te dragen. Tot slot voerde districtsbestuurder E. Wortel het woord. De dames L. Jans sen en A. van Duin luisterden de och tendbijeenkomst op met hun accordeon- spel. Gisteravond werd de feestelijke vie ring voortgezet in de gemeentelijke concertzaal. Voorzitter Van Straaten heette in het bijzonder welkom de vertegenwoordigers van de patroonsor ganisaties. Hij deelde mede, dat de afdeling Haarlem van de bouwvakar beidersbond nu de 600 leden gepasseerd is. Hij riep de leden op om de KAB op te voeren tot de 400.000 leden. Een woord van aanbeveling sprak hij ten behoeve van de collecte voor de zieken en bejaarden van de bond. Het feestprogramma van gisteravond werd onder het motto .Humor is troef" verzorgd door het cabaretgezelschap Anova-Cabaret-Revue. Het uitgebreide program werd met applaus ontvangen en vooral de conferencier, de heer Willy Rex die de zaal op amusante wjjze bezig wist te houden. Een ge slaagd jaarfeest alles bij elkaar. dijn, Willem Bloem, te fêteren. Hij her dacht het feit, dat hij dertig jaar gele den in dienst kwam bij mgr. A. J. Cal- lier. Na diens dood bleef hij in functie bij mgr. J. D. J. Aengenent en nu is hij reeds twintig jaar de bediende van mgr. J. P. Huibers. Het twintig-jarig pontificaat van mgr. Huibers werd vanmorgen plech tig gevierd met een gezongen H. Mis in de kathedrale basiliek, welke werd opgedragen door de deken van Amster dam, mgr. G. P. J. van der Burg. De bisschop verleende daarbij pontifi cale assistentie. Diaken en subdiaken waren de kape laans C. W. J. Wenneker en W. J. F. de Lange van de kathedrale parochie. Als troondiakens fungeerden twee ere kanunniken, pastoor J. A. Ruhe uit 's-Gravenhage en em. pastoor C. N. J. Meijsing uit Wassenaar. De overige assistenties werden verricht door ver schillende priesters uit Haarlem. Vrij wel het gehele kathedraal kapittel woon de de plechtigheid bij alsmede deken W. N. Zijlstra uit Haarlem. De ge zangen werden verzorgd door de koor school onder leiding van de heer E. H. Nicolaas. '4 '~:'J Op de Gooise hei heeft de vorst de aarde onbarmhartig hard gemaakt en bedekt met een ijslaag van bevroren sneeuw. De harde wind uit de oost hoek schuurt laag over de hoge hei, die zich hier en daar heeft weten uit te werken boven de witte vlakte en blaast koud door de schaarse dennebomen, waarvan het groen dof en doods is. Het Goois natuurreservaat tussen Bus- sum, Laren en Hilversum ligt stil in de greep van de strenge winter, die met meer dan zestien graden vorst hier onbetwist heer en meester is geworden. Onder de dwang van deze scepter zijn de paar hazen, die in dit gedeelte nog zwerven, in hun hol gebleven en laten de korhoenders zich niet zien. Het lever, is verstard tussen de koude vlagen en de perioden van dooi. Het geblaf van de honden van de herder Christiaan Almekinders lijkt zo nu en dan veel op hei. hongerig geblaf van wolven, zoals men zich dat kan voorstellen na het lezen in boeken. De schaapskooi ligt eenzaam aan de rand van dit stuk bevroren hei. Uiterlijk zonder leven met zwaar afgegrendelde deuren. Het huis van de her der, modern en fors, heeft dik-gebloemde ruiten. Wanneer hier een deur open gaat, dan is het alleen om Almekinders door te laten, die naar de kooi gaat, om zijn dieren wat hooi en „biks" te geven. De vlakte houdt haar voedsel bij zich in deze dagen en te drinken is daar niets. Daarom zet de herder, die zelf steekt in een oude, maar dikke soldatenjas, een paar emmers koud water klaar naast het hooi. Want drinken is voor dieren in deze tijd voedsel. Onontbeerlijk voedsel, dat nu veel belangrijker is dan het vaste eten. De winter van 1956 zal hem de man, die zijn leven lang met de scha pen is opgetrokken, die op 19-jarige leeftijd het vak van schapenhoeder al onder de knie had in het tochtige Zee land lang in het geheugen blijven. Langer en bewuster dan de beruchte wintermaanden in 19281929, toen ook de vorst een despotisch gebruik maak te van haar macht. Verleden week zijn bij vier van zijn schapen de oren be vroren. Dat is iets, wat hij zijn leven lang nog niet heeft meegemaakt, en waarover hij nooit heeft horen verha len. Zwart bevroren schapenoren zijn beter dan een goede barometer. Zij zeg gen, dat de winter op een hoogtepunt is gekomen, dat zelden wordt bereikt. Zij zeggen ook, dat de dieren met de grootst mogelijke voorzichtigheid be handeld moeten worden. Tot welke trieste gevolgen bevroren ledematen bij dieren kunnen leiden, weet de herder uit een ervaring, die hij gistermorgen heeft opgedaan. De jonge, parmantige en krachtige haan, die aan het hoofd stond van twaalf flinke kippen, heeft toen de geest gegeven. Zijn kam, die verleden week bevroor, viel af en het beest bloedde dood. De 225 dieren, die zich in de warme schaapskooi met water en hooi in het leven houden, hebben in de buitenlucht echter weinig last van de kou. De grond is hard en daarom lopen zij wat onwennig en de kleintjes kruipen onder het lopen uit veiligheidsoverwegingen toch maar dicht tegen moeder aan. De lammeren, waarvan er tot nu toe in de kooi van Almekinders dit jaar 37 gekomen zijn waaronder drie twee lingen missen nog de beschermende vacht, die bij het zien alleen al warm aandoet. De eerste veertien dagen van hun jonge leven hebben zij thuis, in het warme hooi mogen doorbrengen en als ze slim geweest waren en net had den gedaan, alsof ze na twee weken nog niet goed konden lopen, hadden er wel een paar dagen bij gemogen. Mis schien leren zij dit trucje, waarvan zij uit ervaring de waarde hebben kunnen vaststellen, in de lopende maand wel a. de veertig diertjes, die in deze dagen nog moeten komen. Voor de herder is deze tijd van ijs en sneeuw nu niet direct de meest ple zierige. Hjj denkt over het hoeden van schapen anders dan zijn weinige col lega's in Drente, die thuis blijven, zo dra er op de hei geen voedsel meer te vinden is. „De dieren gaan niet alleen naar buiten om te eten", verklaart hij. „Hun poten moeten door het lopen sterk blijven of sterk worden en ook voor de wol is een dagelijkse wandeling uit stekend". Hij heeft echter wel de uit- gaanstijden sterk bekort. Bij normaal zomer- en winterweer leeft hij met het opkomen en ondergaan van de zon. Als ha licht wordt, dan roept hij zijn die ren naar buiten, doet het hondehok open en Nerc of zijn kameraad zorgt er dan wel voor dat de schapen in de kortste tijd buiten statin. Tussen de middag even naar huis om de dieren water te geven en zelf te eten en 's middags weer de hei op tot de duisternis achter het bosje aangeslopen komt. De dieren heb ben dan genoeg voedsel gevonden en mekkeren om de stal. Maar nu de hei als eetbak toch vrijwel waardeloos is geworden en er alleen voor de volwas sen schapen, die bij de takken van de dennenbomen komen kunnen, nog wat groen te verschalken is, is een uurtje lichaamsbeweging voor de beesten wel genoeg. Dan kan meteen de broeierig- Advertentie Sanatogen kan aan het wereldgebeuren niets veranderen, maarSanatogen geeft U wel de zenuwsterkende kracht, die U in deze tijd zozeer nodig heeft. Sanatogen is een versterkend voedsel, dat een blijvende verbetering in Uw gezondheid teweegbrengt. v het zenuwsterkend tonicum De grootste jaarlijkse tentoonstelling van bloeiende bolgewassen benoorden het IJ, die onder de naam „Westfrie- se Flora" in de veilinghallen van Bo venkarspel wordt gehouden, dit jaar samenvallend met „Bloemlust n" te Lisse, wordt op dinsdag 21 februari ge opend door de heer E. H. M. v.d. Ven uit Hoorn, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland. Reeds thans is men met enkele tien tallen vrijwilligers bezig de grote vei linghal gereed te maken voor de komst van tienduizenden bloemen, die deze Flora zuilen maken tot een show die al haar voorgangsters zal overtreffen. Meer dan 70 exposanten hebben plaatsruimte gevraagd, niet alleen uit „De Noord" maar ook uit de oude bollenstreek, „De Zuid", Santpoort, Hillegom, Oegstgeest, Noorwijker- hout. Het zullen niet allemaal indivi duele inzendingen zijn, want enkele af delingen uit Noord-Holland doen het collectief. Deze grote belangstelling maakt het nodig, dat er, ondanks de beschikbare ruimte van niet minder dan 2500 m2, gepast en gerekend zal moeten worden om alles zo goed mogelijk te bergen en op te stellen. De tuinarchitect Wou denberg, die verantwoordelijk is voor de algemene aanleg van de tentoonstel ling, heeft zich daarbij niet aan een bepaalde stijl gebonden. Zijn doel is een goed overzichtelijk geheel te krijgen, slechts hier en daar „gebroken" door een pergola, een waterpartij of een fon- tijn. Alle bolgewassen zullen worden geëx poseerd, terwijl het de bedoeling is wat meer speciaal werk te maken van de tulipa's als Kaufmannia-, Greigij- en Fosterianasoorten. Ook van het zgn. bijgoed worden flinke inzendingen ver wacht. Aan de bloemenshow is tevens een grote mechanisatie-tentoonstelling ver bonden. Vanavond wordt in de aula van de HBS-A aan de Raaks aan de 250ste geslaagde deelnemer van de brom fiets-cursus, die onder auspiciën staat van de afdeling Haarlem en omstreken van het Verbond voor Veilig Verkeer, het diploma uitgereikt. De Nederlandse Zeevisgroothandel- vereniging te IJmuiden heeft als gevolg van de voortdurende staking moeten be sluiten 47 z.g. A.-lijsters te ontslaan, die bij toerbeurt opgeroepen worden wanneer er grote aanvoer is. Door het ontbreken van grote aanvoer is er voor deze mensen al geruime tijd geen werk meer te doen en betekenen zij een zware belasting van het garantiefonds. Het ont slag vindt plaats zonder dat hierover overleg is gepleegd met de werknemers organisaties. Het NW heeft zaterdag protest aangetekend tegen deze gang van zaken. Zaterdag liep het ultimatum af dat de stakende vissers in hun tweede open brief aan de redersvereniging hebben gesteld. Wij vernemen van de zijde der reders dat men er niet aan denkt om op deze brief te reageren. (Van een verslaggever) In de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw van de Allerheiligste Rozenkrans in de Jaob Obrechtstraat te Amsterdam is zaterdagmorgen het huwelijk inge zegend van mr. R. G. R. M. Romme, de zoon van de KVP-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, en mejuffrouw C. M. S. M. Deelen uit Amsterdam. De plechtige H. Mis werd opgedragen door prof. L. J. C. Beaufort O.F.M., lid van de Eerste Kamer. Als diaken fun geerde pater G. Laudy O. Praem. en als sub-diaken de kapelaan van de paro chie, de weleerw. heer Th. van der Hey- den. Het parochiële zangkoor zong een gregoriaanse H. Mis. De heer Ton Thoolen, kapper in de Marnixstraat te Haarlem, gaat donder dag 16 februari jubileren. Zijn bedrijf bestaat dan vijf en twintig jaar. Alwie naar de vernieuwde en gereorganiseer de zaak van de heer Thoolen wil ko men kijken is op die dag welkom vein 10 tot 12 uur des morgens van 2 tot 5 uur des middags. In de winter hebben ook de schaven op de Gooise heide het moeilijk heid van de stal eruit waaien. Voor de lamschapen kan ijs en ijzel zelfs funest zijn. Teveel vocht is ook niet goed voor de voeding, zoals elke overdaad schaadt. De grootste zorg voor de herder Christiaan is het intact houden van de waterleiding. Met stroo en stapels kranten zijn alle leidingen ingepakt en de vrouw moet steeds als zij wat water voor het huishouden wil heb ber., de hoofdkraan open draaien. Een dag zonder water zou in de schaaps kooi een ramp brengen, waarvan de herder zich de gevolgen liever maar niet voorstelt. Verleden week had hij de angst van deze winter, toen de leiding bij het openstaan van de hoofd kraan gedurende een half uur totaal bevroor. Met de grootste moeite en met massa's emmers warm water slaagde hij erin de boel weer aan de gang te krijgen. „De winters in Zeeland waren mil der", zegt hjj. In de omgeving van Rilland Bath liet hij zijn kudde, die zijn eigendom was, grazen. „De zee wind haalde het ergste van de vorst weg en nooit was het er zo koud als hier op de Gooise hei". In de ramp nacht sloeg echter vijfhonderd meter van zijn schaapskooi een gat in de dijk. Toen hij naar buiten wilde gaan om zijn dieren uit de kooi te halen, was het al te laat. Zijn 250 dieren waren reeds verdronken en hjj werd zelf met zjjn gezin na twee dagen gered van de zolder van hun woning. Sinds die tijd is hjj niet meer naar Zeeland ge gaan. Hij aanvaardde de betrekking bij het Gooisch Natuurreservaat en kreeg de zorg over een goede tweehonderd dieren. De omgeving van de schaapskooi lijkt veel op een dierentuin. Allerlei geluiden hoort men er. In de huis kamer zingt een kanarie het hoogste lied. In de keuken mauwen een zwarte en een rode kat. die van de kinderen zijn. De twee herdershonden in de hokken blaffen, omdat ze de hei op willen en vlak bij de poesen liggen drie jonge honden in een mand. In de schuur staan twee bokken en een geit te filosoferen over de lente, die hopelijk het goede weer brengt. Aan de drinkbak van de schapen zitten zes duiven naast elkaar en zonder angst voor de wollige vachten, water te nippen. En in het kippenhok kakelen de twaalf kippen. Ze hebben nog wat verdriet over de dode haan, maar verder zijn ze best tevreden met hun lot. De vrouw van de herder zorgt voor al deze dieren. En dat is in deze winter ook geen kleinigheid. Zij ontdooit des morgens het voer en dekt 's avonds de hokken af. Zij zet emmers water klaar en schoteltjes melk. Maar voor de schapen zorgt Christiaan Almekinders, die, diep in het groen weggedoken en met zjjn stafje in de hand, trouw elke dag met zijn dieren de hei opgaat. Zon der hoed en met zijn handen diep in de zakken. Hij weet precies wat de schapen toekomt en waar hij op moet letten in deze koude tijd. En of de wind nu uit het noorden komt, het oos ten of het westen, altijd weet hij wel een plaatsje, waar zijn dieren rustig en beschut hun voedsel kunnen zoeken. (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten verantwoor delijkheid der Redactlei. Anoniem inge zonden brieven voorden terzijde gelegd.) Er is door de voorzitter van de plaat selijke K.A.B. geklaagd over de trage gang te Bloemendaal in de zogenaamde woningwetbouw, vooral indien men bij vergelijking een snellere houw waar neemt van woningen, welke voor ande re beter gesitueerde groepen worden op getrokken. Ik moet erkennen en het hindert mij bepaald, dat er sedert 1945 zo weinig woningwetwoningen in Bloemendaal zijn gebouwd; en het vreemde is dat in de aangrenzende gemeenten blijkbaar zon der veel moeite woningwetwoningen ge bouwd kunnen worden. Het moet toch mogelijk zijn voor ge boren Bloemendalers die niet in over- heids- of semi-overheidsdienst zijn, doch een vrij beroep in Bloemendaal of elders uitoefenen, met steun van rijk en provincie woningwetwoningen te bou wen, indien zij wegens gebrek aan gel delijke middelen en gezien hun lagere inkomens, daartoe zelf niet in staat zijn. De Wetgever heeft aan alle gemeenten, zonder uitzondering, richtlijnen aange geven en wat elders mogelijk is moet toch ook in Bloemendaal uitvoerbaar zijn. De katholieke fractie draagt de over tuiging bij zich dat de wethouder van sociale zaken ernstige pogingen in het werk stelt om tot de bouw van goedkope woningen te geraken, minder enthou siast zijn wij over het tempo der voor bereidingen en de vraag is menigmaal gerezen waarom de aanbevelingen en plannen van een katholiek architect op Publieke Werken, zowel voor Vogelen zang als Bloemendaal ter zijde zijn ge schoven en andere architecten in de arm worden genomen, die in hun ont werpen te duur zijn, hetgeen stagnatie tot noodzakelijk gevolg heeft. Bij elke begroting is overigens door de fractie op het aanwezige tekort van goedkope woningen gewezen en steeds heeft het college zijn medewerking toe gezegd; wij moeten aannemen dat deze toezeggingen geen loze woorden zijn. Wij hebben overigens onlangs bij de opge richte woningbouwvereniging voor amb tenaren geconstateerd dat een regeling met de provinciale instanties voor de bouw van woningen op korte termijn kon worden getroffen en wij hebben daarom goede hoop dat Publieke Wer ken met dezelfde voortvarendheid door overleg met de Planologische Dienst tot goede resultaten in Bloemendaal-Noord zal komen. F. K. J. Fijen (gemeenteraadslid voor de K.V.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3