DE PLANETEN IN DE MAAND FEBRUARI -★ *- Waarnemingsprogram bevat vijf nummers M JOZEPH BLANKENAAR STAAT BOVENAAN A T' Puistjes DDD Minister wijst verhoging van garantiemelkprijs af :r< voor verkoudheid 1 MBMB» IBM f p ,1 Hl £,££UW WINTER.en toch MOOIE HANDEN Schaatskalender Zo is mijn zoon Van t Oever wint in Amsterdam Satumus Mars Mercurius m/3 yrcegscJiAAl, DINSDAG 14 FEBRUARI 1956 PAGINA 7 Yan de vijf met het blote oog zichtbare planeten kunnen er thans vier zonder enige moeite worden waargenomen, twee aan de avondhemel en twee aan de ochtendhemel. Wie scherp Uitkijkt en wat geluk heeft, zal ongetwijfeld ook de vijfde ontdekken. Dat ziet er dus voor onze planetenzoekers deze maand niet slecht uit: vijf van de vijf, dat is toch zeker wel het maximum. De planeten mogen hier achtereenvolgens de revue passeren. :A;v! Finale hoofdklasse dammen <*~tu r nu s 0\P/O£JP •jr 3" Examens vloeistof Galea-beker NEDERLAND IN BELGISCHE ZONE door CL. BUDINCTON KELLAND Vertaling van Sjoerd de Vries) Neem tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHILIPS E0///H3 R O X A N 8 Zwaar geschut van Cambridge in de boat race Chelsea en Burnley kunnen geen doelpunten maken Nederlands studenten elftal 6000 RIJDERS IN ELFMERENTOCHT Bedrijfsjeugd gaat schaken Toni Sailer in Oostenrijk onderscheiden Geesink naar wereld kampioenschap Judo Luisterwedstrijd N.O.C. komt Jupiter tot „stilstand", even staat hij roerloos tussen de sterren, om daar na zün reis door de dierenriem weer in oostwaartse richting voort te zetten. De eerste planeet die onze aan dacht vraagt, is Venus, de „zus ter der aarde". Kort na zons ondergang prijkt zij in zilveren luister aan de zuidwestelijke hemel, hoog bo ven de gezichtseinder. Naarmate het donkerder wordt treedt zij schoner naar voren, tegelijkertijd dieper da lend, tot zij, rossig gekleurd als feest- lampion, wegzinkt achter de westerkim. Het is hier de plaats over Venus het een en ander te vertellen, temeer daar zij nog geruime tijd, tot einde mei, zichtbaar blijft en hoog genoeg aan de hemel staat om zowel door de bewoners van de grote stad als die van het platteland te kunnen worden waargenomen. Welnu, om te beginnen: Venus is een binnenplaneet, d.w.z. haar baan ligt binnen de aardbaan. Stelt men de straal van de aardbaan op 1, dan be- draegt die van de Venusbaan 0.7. Ve- nu bevindt zich dus dichter bij de zon dan de aarde. Nu geldt in de ren baan der planetet e:lraseeghoe nved baan der planeten de vaste regel: hoe dichter bij de zon, des te groter baan- snelheid. Het zal dan ook wel niemand verwonderen dat Venus per seconde 35 km haalt (de aarde 30 km) en even min dat zij voor één rondreis-om-de-zon slechts 225 dagen nodig heeft. Laten we in onze gedachten de aar de stilstaan en Venus zich in tegenwij- zerzin (tegen de wijzers van een uur werk in) bewegen met het verschil der baansnelheden (5 km per seconde), u zien wij' dat Venus zich voor ons aardbewoner, op een gegeven tijdstip achter de zon plaatst. Dit was voor het laatst het geval op 1 september van het vorige jaar. Venus stond toen, zo als men het noemt, in bovenste con junctie. van de planeet was toen na tuurlek geen spoor te bekennen. Om nu tot de werkelijkheid terug te keren: na 1 september 1955 verwijder de Venus zich aan de hemel langzaam in oostwaartse richting van de zon. De eerste weken hield zp zich nog schuil in de zonnestralen, maar eindelijk, be gin december 1955, kwam zij toch links van de zon weer te voorschijn, als een zilveren stip in de prille avondscheme ring. Geleidelijk aan verwijderde zij zich erder van de zon, terwijl haar afstand tot de aarde gaandeweg klei ner werd, waardoor haar helderheid gedurig toenam. En thans praalt zij in blinkende schoonheid aan de avond hemel, bekleed met een schitterende mantel van zonlicht. Een goed uur nadat Venus onder de westelijke kim is gedaald, ver rijst statig uit het oosten de fiere Leeuw. Een welbekende, indrukwekken de verschijning: een reusachtig sterren trapezium met aan de rechterkant een geweldig vraagteken-in-spiegelbeeld, in welks voetpunt Regulus schittert, de koningsster. Ruim een vingerbreedte rechts van Regulus prijkt een buiten gewoon heldere „ster" met een prach tige zilverglans Deze schone „ster", die door haar helderheid onmiddellijk in het oog springt, is Jhpiter, de op perste der planeten. Een ware ge weldenaar in het planetenstelsel, die meer dan 1300 maal zoveel ruim te in beslag neemt als de aarde. Wel een planeet dus om er respect voor te hebben. Jupiter is in tegenstelling met Ve- nu, een buitenplaneet, d.w.z. zijn baan ligt buiten de aardbaan. Hij is meer dan 5 maal zo ver van de zon ver wijderd als de aarde. Nu is de gang van zaken in ons zonnestelsel momenteel zodanig dat de aarde zich op 16 febru ari a.s. precies tussen de zon en Jupi ter plaatst. Op die datum staat Jupi ter, vanuit de aarde gezien, recht te genover de zon of in oppositie met de zon. Zijn afstand tot de aarde is dan zo klein mogelijk geworden en bijgevolg zijn helderheid zo groot mogelijk. Op 16 februari heeft Jupiter dus zijn ma ximale helderheid bereikt. Hij is dan aanmerkelijk helderder dan Sirius, de helderste ster van de gehele hemel. In nevenstaande figuur duiden de cij fers 1, 2 en 3 de plaats van Jupiter aan resp. op 18 december 1955, 16 fe bruari 1956 en 17 april 1956. Stand 2 is de oppositiestand. De opmerkzame waarnemer zal al spoedig tot de ont dekking komen dat de boogafstand tus sen Regulus en Jupiter gaandeweg gro ter wordt. De planeet beweegt zich h'tikbaar tussen de sterren door nog steeds in westwaartse richting, de „ver keerde" kant dus uit. Deze „averecht se beweging is eenvoudig een gevolg Van het feit, dat de aarde thans tus sen de zon en Jupiter doorloopt, waar door de verbindingslijn aarde-Jupiter h wjjzerzin draait (met de wijzers van een uurwerk mee). Daardoor zien wij r? plspeet schijnbaar naar rechts, in h1']':" r>'',!v. lopen. Op 17 april edio februari omstreeks 6 uur in de ochtend hangt laag boven het zuiden de hemelse Weeg schaal. Dit beeld is gemakkelijk te her kennen aan twee middelmatig heldere sterren schuin boven elkaar, op een onderlinge afstand van een vuistbreed te. De onderste is alpha, de bovenste beta. De eerste ster ligt nagenoeg op de ecliptica. Twee vuistbreedte links van alpha, een weinig ten noorden van de eclipti ca, vindt men een bescheiden „ster", rechts boven de scharen van de Schor pioen. Deze „ster" is de planeet Sa- turnus, onze derde buitenbuur in het zonnenstelsel. Hij is bijna tweemaal zo ver van de zon verwijderd als zijn col lega Jupiter en daardoor verplaatst hij zich op het sterrentoneel veel langza mer dan deze. Als een slak zo traag kruipt hij door de dierenriem. Tot 12 maart schuift hij voetje voor voetje oostwaarts, maar dan staat hij een hele poos onbeweeglijk tussen de sterren, om eindelijk, tergend langzaam, west waarts te gaan lopen. In fig. 2 is Saturnus getekend op de plaats waar hij zich omstreeks midden februari a.s. bevindt. (Van onze dammedewerker) Eindelijk kon de wedstrijdleider schoon schip maken met de damcompetities. Be halve de finale v. d. hoofdkl, waarmee zo juist gestart werd, kwamen aüe afge broken partijen en extra beslissingswed strijden tot een einde. Alle gepromoveer de en gedegradeerde clubs werden daar door definitief bekend Voor een juist en compleet overzicht volgen hieronder de laatste uitslagen en de officiële slot- standen in de diverse damcompetities: Hoofdklasse (finale): Jozeph Blanke naar AJozeph Blankenaar B 155, Jo zeph Blankenaar AIJmuiden 10—10. Volgorde der finalisten daardoor: Joz. Blank. A IJmuiden Gez. Sam. Joz. Blank B 25—15 10—10 5—15 Eerste klasse: CrescendoAalsmeer 911, DSTOSt.-Canisius 614, Ouder kerkCrescendo 119, DiemenOuder kerk 8—12. Ouderkerk—DSTO 12—8, St- CanisiusCDA 14—16, De Kwakel DSTO 11—9. Aalsmeer—CDA 9—11, CrescendoSt.-Canisius 911. De defi nitieve slotstand in deze klasse werd hierdoor: St.-Canisius De Kwakel Aalsmeer DSTO Ouderkerk Crescendo Diemen CDA 0 14 2 9 90—50 75—65 70—70 74—66 65—75 69—71 65—75 53—87 Waar de spullen, waarmee de man op de onderste foto op pad is, ook op mogen, lijken, in elk geval niet op een.vliegtuig, en toch vormen zij een vliegtuig, n.l. een, dat moet worden opgeblazen voordat men er mee kan vliegen. Op de schouder draagt de piloot-in-spe de 400 pk.-motor, die boven op de romp moet komen en op het wagentje, dat eigenlijk het landingsgestel is, ligt de rest Het geheel kan gemakkelijk in de koffer van een auto worden opgeborgen. Hoe het wonderlijke geval er in opgeblazen toestand uitziet, toont Je bovenste foto vap het toestelletje in actie. Het materiaal is „airmat", een door Goodyear ver vaardigd nylon-weefsel, overtrokken met rubber. Voor het oppompen van het vliegtuigje, dat voor proeven wordt gebruikt en niet aan de lopende band wordt gemaakt, is nog minder druk nodig dan voor een normale autoband. £-e»*&o/a Figuur I. Jupiter in het sterrenbeeld Leeuw. De cijfers 1, 2 en 3 duiden de piaais van Jupiter aan, resp. op 18 dec. 1955, 16 febr. 1956 en 17 april 1956. Stand 2 oppositiestand. „De Leeuw" staat midden februari omstreeks 22 uur aan de zuidoostelijke hemel. wee vuistbreedten ten oosten van Saturnus staat een vrij heldere, rossige „ster", linksboven de roodgekleurde Antares in de Schorpi oen. Deze „ster" is de planeet Mars, onze eerste buitenbuur in het zonne stelsel. Van alle buitenplaneten ver plaatst hij zich aan de hemel het snelst. Met rasse schreden loopt hij thans oost waarts door de dierenriem en einde februari is hij al bij de Schutter aan geland. Daar zit dus flink schot in; de waarnemer die Mars geregeld volgt, kan zich daarvan met eigen ogen over tuigen. Een interessante planeet met op vallende allures. Slechts met enige aarzeling wordt hier tenslotte nog Mercurius ge noemd, de snelle bode der goden, die meestal aan onze waarneming ont snapt. De kans om hem deze maand, aan de ochtendhemel, in het vizier te kEÜSen is niet bijster groot. De beste tijd om naar hem te speuren is om streeks 21 februari, kort voor zonsop gang. Op deze datum heeft hij zich namelijk, in westelijke richting, zo ver mogelijk van de zon verwijderd, niet minder dan 27 graden drie vuist breedten. Men moet hem dan zoeken aan de zuid-oostelijke hemel, laag bo ven de kim. Hjj is helder genoeg, maar in februari maakt bij zonsopkomst de ecliptica een kleine hoek met de gezichtseinder en dientengevolge blijft Mercurius laag aan de hemel. Men ziet: bijzonder gunstig staan de kansen niet. Maar enfin, een rasechte planetenzoeker laat zich daardoor niet afschrikken. Integendeel, het riskante van het geval prikkelt hem juist tot scherper speuren naar Mercurius, op hoop van zegen. Fig. 2. Saturnus UTRECHT, 13 febr. Semi-arts examen: F. H. L. Beyaert, Utrecht; J. Blom, Utrecht; G. H. Mensink, Utrecht; mej. M. J. Pieters, Utrecht, P. J. W Smits, Den Bosch; arts-examen: mej. Th. M C. J. v. d. Eerenbeemt, Vught; mej. M G. P. Overwater, Gorinchem; J. C. Wag ner, Stad aan 't Haringvliet; mej. A. M. Zevenbergen, Utrecht; tandartsexamen: G. A. v. d. Burg, Utrecht; R. v. d. Sande, Velp; H. M. Schintz, Delden; kand. rech ten: W. J. Doude v. Troostwijk, Utrecht; mej. T. Alma, Utrecht; mej. M. Joll v. Charante, Rotterdam, kand. theologie: J. A. Geusebroek, Utrecht, J. Smit. Vinkeveen; doet. theoioie: M. J. G. v. d. Velden, Soestdijk; kand. tandheelkunde: W. v. Linden Tol, Amsterdam. LEIDEN 13 febr. Doctoraal Ned. recht G. W. H. v. Imhoff, Aerdenhout, semi artsex. mej. H. J. M. Blom, Heemstede, mej. E. J. M. Reijnhart, Velsen, J. C. Collenteur. Voor burg, J. L. Glatt (USA), J. Pijl, Den Haag en L. v. V/ijk, Eindhoven; artsexamen mej. M. v. d. Vlis, Vlaardingen, P. F. L. H M Deckers, Nijmegen, E. M. N. Oosterbaan, Wassenaar, H. van Vloten, Heerlen en A. de Vos. Leiden. Advertentie wnmm Advertentie zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. Kampioen St.-Canisius zal in een hal ve competitie nu mogen trachten één der twee vrijgekomen plaatsen in de hoofdklasse-competitie te bereiken. Zo als men weet degradeerden uit de hoofd klasse de damclub Zaandam en ODV uit Amsterdam. CDA, dat de gehele eerste klasse-competitie onder protest heeft gespeeld, beleefde daar weinig ple zier van en degradeert nu automatisch naar de tweede klasse. Tweede klasse: DV. NoordJozeph Blankenaar 119, ODVFahrenheit 10— 10, DID—APGS 13—17, Ouderkerk— DCG 11—3, DV Noord—ODV 12—8, Jo zeph BlankenaarFahrenheit 182, AP GS—DCG 10—10, DID—Ouderkerk 15—5 Doordat ODV in het verloop van de competitie twee strafpunten incasseerde, kwam deze club in gelijk wedstrijdpun tental als DCG. De daardoor benodigde beslissingswedstrijd tussen beide degra- datiecandidaten werd door de DCG-re- serves met 137 gewonnen. Een nar- rowescape dus, dank zij een strenge wedstrijdleider! De eindstand werd zo doende: geneesmiddel tegen huidaandoeningen BALSEM ZEEP DID DV Noord Joz. Blank. Ouderkerk Fahrenheit APGS 0 13 1 11 2 10 3 7 2 6 3 5 91—49 79—61 76—64 64—76 61—79 64—76 Minister Mansholt heeft medegedeeld niet te kunnen treden in de voorstellen van het Landbouwschap welke een ver hoging beogen van de garantiemelkprjjs. Het Landbouwschap had de minister gevraagd met handhaving van de ga rantieprijs van 22,4 ct. voor de weide gebieden, aan de zandgebieden een extra-toeslag te geven boven de ga rantieprijs van 24,1 ct. teneinde aan de zandgebieden compensatie te geven voor het kostprijsverhogende effect van de geringe bedrijfsgrootte. Deze extra- toeslag zou dan 0,8 ct. kunnen bedragen. De bewindsman wees er allereerst op, dat de regering gezien de juistheid van de door haar genomen beslissing onvoldoende argumenten aanwezig acht voor een verdergaande prijsdifferentia tie. Indien het Landbouwschap deson danks toch een dergelijk voorstel'zou willen doen, had de minister het in overweging willen nemen op voorwaar de, dat de verdergaande prijsdifferen tiatie zich afspeelt binnen de ruimte van de mogelijkheden, voortvloeiende uit de gemiddelde landelijke kostprijs van 23,25 cent per kg. Dit betekent, dat een hoger» garantieprijs voor de zand gebieden automatisch gepaard gaat met een lagere garantieprijs voor de weide gebieden, omdat een toeslag voor ge bieden met onvoldoende bodemvrucht baarheid leidt tot een lagere algemene garantieprijs, evenals een toeslag voor relatief kleine bedrijven. Noch in de onvolkomenheden van de afspraken inzake kostprijsberekening, noch in de algemene welvaart zijn vol gens de mening van'het ministerie mo tieven te vinden om dit jaar een hogere melkprijsgarantie vast te stellen dan overeenkomt met de berekende gemid delde landelijke kostprijs van 23,25 cent. DCG ODV 8 3 69—91 1* 60-100 ODV kreeg reglementair twee straf punten en degradeert automatisch naar de derde klasse. DID daarentegen pro moveerde, na een eenjarig verblijf in de tweede klasse, naar de eerste. Derde klasse (groep A): WeespCDA Diemen 10—10, DSTOWeesp 137, CDADiemen 911, AmincoCDA 14— 6, De Kwakel—DSTO 8—12, Gezellig SamenzijnWeesp 155. Slotstand daar door: Gez. Sam. Aminco Diemen DSTO De Kwakel Weesp CDA 0 12 86—34 76-44 57—63 59—61 48—72 52—68 42—78 Derde klas (groep B): Gezellig Sa menzijn BFahrenheit 812, APGS Crescendo 317. Eindstand: Gez. Sam. Crescendo Fahrenheit Diemen APGS Gez. Sam. 0 10 75—25 58—42 58—42 43—57 32—68 32—68 De beide tientallen van Gezellig Sa menzijn, die op zo fraaie wijze beslag legden op de bovenste plaatsen in bei de groepen, mogen onder elkaar nu uit maken, wie de vrijgekomen plaats in de tweede klasse mag gaan bezetten. Ge lukkig voor CDA en Gezellig Samenzijn B bestaat er geen degraderingsgevaar, omdat de Kon. Ned. Dambond geen lage re klassen kent! De volgende schaatswedstrijden staan op het programma: Woensdag 15 februari Giessen-Nieuwkerk: korte baanwedstrij- den voor mannen, aanvang 14 uur. Ap- pingedam: nationale lange baanwedstrij- den over 500, 1500 en 5000 meter, aanvang elf uur. Broekerhaven: nationale lange baanwedstrijd om de grote IJsselmeer wisselbeker, over 500, 1500 en 3000 meter, aanvang 10 uur. Winsumer ijsbaan (Gr.) korte baanwedstrijden voor vrouwen. Kampen: revanchewedstrijden voor de Nederlandse juniorenkampioenschappen korte baan. aanvang 13 30 uur. Uitgeest: korte baanwedstrijden voor mannen, aanvang 13.30 uur. Streefkerk: korte baanwedstrijden voor mannen, aanvang 14 uur. De schaatskalender van de K. N. S. B. vermeldt nog de volgende wedstrijden voor de komende dagen: Dinsdag 14 februari; Woubrugge: Kor- tebaanwedstrijden voor mannen. Woensdag 15 februari: IJsclub Nova Zembla te Wormer: revanchewedstrijden van de Nederlandse kampioenschappen langebaan dames over 500, 1000 en 1500 meter. Te Parijs zijn de 11 landen, die inge schreven hebben voor de competitie om de Galea-beker, in de verschillende groepen ingedeeld. Nederland zal met Duitsland, Frankrijk, Italië en België in de zgn. Belgisch zone uitkomen, ter wijl in de Spaanse zone Luxemburg, Zwitserland en Spanje zijn onderge bracht. Tsjechoslowakije, Oostenrijk en Joegoslavië vormen de Tsjechische zone. in de finale, die van 2 tot 6 augustus te Vichy wordt gehouden, plaatsen zich de nummers een en twee van de Bel gische zone en de winnende ploegen van de beide andere zones. v Een vindingrijk vader uit de Amerikaanse stad Parsons, die wel van ijs- en sneeuwvermaak hield, maar niet van het onvermijdelijk trekken aan de slee van zijn dochtertje, scharrelde in zijn monteurswerkplaats een oud benzine motortje en een reusachtige ventilator op en loste daarmee het probleem op. De slee, die niet ten onrechte de naam „vaderredder" kreeg, haalt een zo hoge snelheid, dat men ze hollend maar zeer moeilijk bij kan houden. scharen van d°eP ScLrnfoenknf,?5 va1 het sterrenbfeld 6 uur in rt.» ~eeegschaal staat midden februari omstreeks Weegschaal, boven uur in v- ccystiHiui smul unuuen fet uur m de ochtend laag aan de zuidelijke hemel. 46 „Precies! Daarom laat Vivien Long zich dus nu Ingrid Ash noemen. Dat was een van de dingen, die mi) altijd bezig gehouden hebben." „En wat zou je kunnen weten, dat enig licht op de moord op Bergamo zou kunnen werpen?" Mollie Tacker dacht enkele ogenblikken diep na. En dan antwoordde ze: „Ik zou het heus niet kunnen zeggen." „Dit komt meer oor," merkte Jenner geduldig op. „Misschien schiet het je later nog wel te binnen. Zodra we op de ranch van Strawn zijn, dan „Als ik de ranch van Strawn tenminste ooit zal bereiken!" zei Mollie Tacker. „Dan moet je alles, wat- je over Bergamo en de rest weet maar eens rustig opschrijven," ver volgde Jenner. „Misschien kunnen we in je rapport wel enige houvast vinden voor de oplossing van dit mysterie." „Waarom werd Bergamo vermoord?" vroeg Mollie i acKcr. „Hjj stond op het punt om het een en ander over de Liefdadigheids-Loterij tt onthullen," zei Jen ner. „Maar misschien waren er ook nog wel andere redenen om hen. van kant te maken. Alles, wat je over die man weet hoe onbetekenend het ook lijkt! moet je op papier zetten." „Dat zal ik dan maar ais een plezierig tijdverdrijf beschouwen," merkte Mollie Tacker op. „Je moet ook maar eens nadenken, of je net woord Guaymas ooit hebt horen noemen," hernam Jenner onverstoorbaar. „De ranch van die knappe Mexicaan is in de buurt van Guaymas," antwoordde Mollie. Zij fronste haar voorhoofd en vervolgde: „Ik meen dat ik die naam in de stad ook wel eens door iemand anders heb horen noemen." „Probeer je i aar eens goed te herinneren, waar precies en door wie," ried Jenner haar aan. „Dat zou van groot belang kunnen zijn." We waren i 'ussen in de ouurt van de weg ge komen en we dienden hier dus uiterst op onze hoede te zijn. Butterick kon hoogstens zes man hebben om de afstand van ongeveer twaalf mijl te bewaken en hij zou zijn krijgsmacht waarschijnlijk concentre ren op de plaatsen, waar hij vermoedde dat we de weg zouden oversteken. „Ik geloof dat - ons niet al te veel kopzorg over de weg behoeven te maken," merkte ik op „Waarom niet?" vroeg Straight. „Omdat de weg veel te lang is om volledig onder controle te houden," ..ntwoordde ik. Jenner wendde zich naar me toe en keek me vragend aan. „Ze weten, waar we heengaan," hernam ik. „Ons gebied van bewegingsvrijheid wordt steeds kleiner, naarmate we dichter bij onze ranch komen. Als ik Butterick was, zou ik mijn mannen zo dicht mogelijk naar de Flying H sturen." Op enkele honderden meters van de weg hielden we de teugels in en Jenner steeg van zijn paard. „Ik ga eens een kijkje nemen," zei hij en was even later al onzichtbaar. Mollie wendde zich naar me toe en merkte schert send op: „Ik hoop dat er op jouw ranch enkele comfor tabele staanplaatsen zijn. Ik denk dat ik in de naaste toekomst niet vgel zal kunnen zitten." De rit door het onherbergzame gebied moest een kwelling voor haar geweest zijn, maar zij had geen enkele klacht geuit. Mollie scheen niet uit slecht hout gesneden. „Wie is die Jenner eigenlijk?" informeerde zij. „F.B.I.," lichtte ik haar in. „Aha!" zei ze veelbetekenend. „Juist aha!" antwoordde ik. Even later keerde Jenner weer terug. ..De weg schijnt veilig te zijn," kondigde hij aan. „Laten we maar verder gaan." We reden een helling af en moesten dan weer stijgen om de rand an de weg te bereiken. Er viel in deze omgeving niets te bespeuren en een voor een staken we zonder ongelukken de weg over. Na dat we weer enige tijd voortgereden waren, keerde Jenner zich naar ons toe. „Jullie zijn nu in veiligheid," zei hij. „Ik moet je hier aan jezelf overlaten!" „Ga je dan niet mee naar de ranch?" vroeg ik. Ik wilde graag dat Jij bjj ons bleef. Zijn aanwezigheid gaf me een veilig gevoel. Maar hij schudde zijn hoofd. „Ik heb hier een taak te verrichten," zei hij. „Tot nu toe ben ik nog niet herkend en dat moet zo lang mogelijk zo blijven. In mijn werk kan ik me niet om andere mensen bekommeren. Veel ge luk en tot ziens!" Hij had natuurlijk gelijk. „We zijn je veel verschuldigd," antwoordde ik uit de grond van mijn hart. „We hopen stellig je nog eens te ontmoeten." „Ongetwijfeld!" zei hij droog „En ik hoop dat je dan wat behulpzamer zult zijn." We gaven elkaar geen hand. Voordat hij weg reed, vroeg ik echter: „Waarom heb je die baal hooi eigenlijk uit elkaar geplukt op de Rancho Paloma?" Jenner grinnikte en antwoordde „De F.B.I. houdt er nu eenmaal van om rom mel te maken." Nadat hij in de duisternis verdwenen was, reden wij langs een omweg naar de ranch toe. Mollie Tacker keek onderweg belangstellend naar ons ge bied en merkte plotseling op: „Als ik een koe was, zou ik in dit eenzame gebied uit protest geen melk geven." „Daarom melken we de koeien hier ook niet vaak," antwoordde Straight. „Maar we doen toch onze best om de dieren wat ^--elschap te bezorgen. Dit voor jaar hebben we nog een do:-ijn stieren laten komen om de koeien wat op te vrolijken." We waren de ranch nu op ongeveer een mijl genaderd en de diepe stilte werd alleen verstoord door de hoefslagen van onze paarden. (Wordt vervolgd) Advertentie Voor circa 1500 belangstellenden heeft Bertns van "t Oever tijdens Invitatie wedstrijden op de gemeentelijke ijsbaan aan de Kruislaan te Amsterdam een ge® decideerde overwinning op de jongere rijders behaald. De jeugdige Kroon uit Aalsmeer reed een goede 500 en 1500 meter maar moest op de 3000 meter genoegen nemen met de vijfde plaats. In het eindklassement bezette hij de tweede plaats achter Van t Oever. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Van 't Oever (Lisse) 48.0 sec; 2. Kroon (Aalsmeer) 48.4 sec.; 3. Kappel (Amsterdam) 48.5 sec.; 4. J. Roozendaal (Warmenhuizen) 49.0 sec.; 5. Vermeulen (Breukelen) 49.3 sec. 1500 meter; i. Van t Oever 2 min. 39.6 sec.; 2. Kroon 2 min. 41.1 sec.; 3. Paping (Dedemsvaart) 2 min. 42.0 sec.; 4. Koe- leman (Ter Aar) 2 min. 44.8 sec.; 5. Hopman (Egmond a/d Hoef) 2 min. 45.1 sec. 3000 meter: 1. Van 't Oever 5 min. 33.7 sec.; 2. Hopman 5 min. 35.1 sec.; 3. Paping 5 min. 35.8 sec.; 4. Koeleman 5 min. 37.2 sec.; 5. Kroon 5 min. 37.7 sec. Algemeen klassement: 1. Van t Oever 156.817 p.; 2. Kroon 158.383 p.; 3. Paping 159.667 p.; 4. Vermeulen 161.683 p.: 5. Koeleman 162.033 p.; 6. Hopman 162.383 p. Cambridge, dat verleden jaar de boat- race tegen Oxford heeft gewonnen, zal ditmaal de zwaarste bemanning in de strijd brengen van de 101 wedstrijden, die tot nu toe zijn gehouden. De roeiers wegen gemiddeld ongeveer 85 kilo de man, dat is 1.4 kilo boven het record. De race wordt 24 maart a.s. gehouden op de Theems, over de klassieke afstand van 4 y, mijl (ongeveer 7.2 km) tussen Putney en Mortlake. Voor de vierde ronde van de com petitie om de F.A.-voetbalcup is maan dag voor de derde maal de wedstrijd ChelseaBurnley overgespeeld. Na ver lenging was de stand 0—0. Op 15 fe bruari zullen de ploegen elkaar voor de vierde keer op het terrein van Tot tenham Hotspur ontmoeten. Voor de wedstrijd te Gent op 22 fe bruari a.s. is het Nederlandse studen tenvoetbal als volgt opgesteld: Doel: Van der Lee (HFC); achter: Dekker (HFC) en Oepkes (Haarlem! midden: Van Bruggen (DFC), Op de Camp (Kimbria) en Van de Borg (For ward); voor: Wijkhuizen (HFC), Fabels (Be Quick, Groningen), Abarbassel (BTW), Engels (Heerenveen) en Wilde (HW). Ondanks de zware sneeuwval is de Elfmerentocht, waarvan de wedstrijd- tocht werd afgelast, een groot succes geworden. Niet minder dan 6000 toer rijders vertrokken tussen negen en twaalf uur uit Sneek, om 85 km op het ijs af te leggen. Het traject was aanvan kelijk 78 km, doch toen men de baan door de sneeuwlaag niet meer kon on derscheiden, werd deze verlegd en daar door tevens verlengd. Aangezien in het ijs vele scheuren zaten, die door sneeuw waren opgevuld, kwamen talrijke val partijen voor. Onder auspiiiën van de Kon. Ned. Schaakbond worden in verschillende steden pogingen aangewend de bedrijfs jeugd, in de leeftijd tot en met 20 jaar, in competitieverband te doen schaken, met het uiteindelijk doel jaarlijks een toernooi om een landelijk kampioen schap bedrijfsjeugd te houden. Een be drijf in de hoofdstad had zaterdag de primeur van dit bedrijfsjeugdschaak. Twintig jongelui zaten achter de bor den: tot tegenstanders hadden ze vijf teams van diverse lagere en middel bare Amsterdamse scholen. Toni Sailer, die tijdens de Olympische skiwedstrijden te Cortina d'Ampezzo op drie gouden medailles beslag wist te leggen, heeft als beloning voor deze prestatie de grote ere-medaille van de Oostenrijkse republiek gekregen. De pre sident van Oostenrijk, Theodor Koer- ner, overhandigde Ton Sailer deze te Wenen. Nederland zal bij het wereldkam pioenschap judo, dat op 3 mei te Tokio wordt gehouden, vertegenwoordigd worden door de Utrechtenaar Anton Geesink. De uitslag van de radio-luisterwed- strijd van het Nederlandsch Olympisch Comité zal dinsdag 21 februari worden bekend gemaakt. Voor het inzenden van de oplossing is de termijn verlengd tot 20 februari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7