„Indonesië schuilt interne politieke vm moeilijkheden op rug van Nederland" .«Zij. die meenden, dat wij in feite voor een ultimatum zijn gesteld, schijnen gelijk te zullen krijgen Nederlandse arrestanten schijnen de dupe te worden Woningsoorten naar behoefte Nederland officieel op de hoogte gesteld Djakarta wil de diplomatieke betrekkingen op normale basis brengen Khroesjtsjev wil proeven met de waterstofbommen staken Partijsecretaris ziet levens standaard in kapitalistische landen dalen MINISTER LUNS OP PERSCONFERENTIE: Vakantietoeslag Tl 1 «f. 1 1 ambtenaren Grote moeilijkheden bij Spoorwegen Het weer Het Protocol Ramadier minister van Financiën Drei dolle dagen in Djakarta Communisten in Egypte gearresteerd Stuifsneeuw en bevroren wissels Sturka teddy gev. windjackets Strenge vorst Ambassadeurs i.p.v. Hog;e Commissarissen? Indonesiërs in Genève: Drastisch optreden tegen Nederlanders? TOESPRAAK VAN ZES UUR WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 79sfe JAARGANG No. 26527 (Van onze redacteur) Va zijn verklaring in de Tweede Kamer hield minister Luns gistermid dag een persconferentie in „Buiten landse Zaken", die druk bezocht werd door de binnenlandse en buitenlandse pers. De minister maakte gewag van de aarzelingen van de Nederlandse re gering om over een zo belangrijke zaak als de algemene verhouding tussen Nederland en Indonesië 'n conferentie te beginnen met de vertegenwoordigers van een zo wankel kabinet als het ka- binet-Harahap. Tenslotte heeft de Ne derlandse regering in de conferentie toegestemd, mede om geen kans on benut te laten de kwestie van de Ne derlandse gevangenen in Indonesië te regelen. Minister Luns stelde met na druk, dat van Nederlandse zijde de grootste soepelheid en welwillendheid is betoond. De na 7 januari in Djakarta afge legde verklaringen van ministers en anderen maakten het wel noodzakelijk op klaarheid aan te uringen. Het was namelijk geheel onjuist, zoals te Dja karta werd beweerd, dat de Neder landse delegatie alleen nuiar naar Ge neve behoefde te komen om de voor 7 januari bereikte accoorden formeel te aanvaarden of af te wijzen. Zo ver was het nog lang niet. Er waren vóór 7 januari nog slechts informele bespre kingen gehouden en er waren nog Vele geschilpunten. Toen in 1954 met de delegatie-Soe- narjo formele overeenstemming be reikt was en de stukken reeds waren gedrukt, wenste de Indonesische de legatie nog enige wijzigingen. De Nederlandse delegatie heeft toen het formele recht daartoe erkend. Hoe veel te minder was er sprake van, dat op 7 januari de besprekingen een eindstadium padden bereikt. Van Nederlandse zijde is nog ge vraagd, of het niet beter ware de be slissing over te laten aan de nieuwe kauin'diieiï, die binnenkort in de beide landen zouden optreden. Dit paste blijk baar niet in het politieke spel. De con ferentie is tenslotte gestrand, niet zo zeer omdat de Indonesische delegatie, maar omdat de Indonesische regering te hoge eisen stelde. De conferentie is gestrand op de ge schillenregeling. Het ging daarbij niet tussen een Indonesisch voorstel en een Nederlands voorstel, want de Indone- De woningnoo(j maakt het onver mijdelijk, dat de woningpro- duktie door de rijksoverheid wordt geleid. Het in dat opzicht te voeren beleid moet er dan ook op gericht zijn, dat de woningproduktie, Wat de soort der woningen betreft, een zodanige nuance zal vertonen dat daardoor voldaan wordt aan redelij ke behoeften van de verschillende maatschappelijke groeperingen. De volkswoningbouw neemt Uiteraard in het woningbouwpro gramma een overheersende plaats in. Voor 1956 rekent men op een to tale produktie van 70.000 woningen, Waarvan 32.000 woningwet-woningen (eenvoudige arbeiderswoningen), 30.000 woningen met hele of halve rijkspremie, 7000 ,,herbouw"-wonin- gen en 1000 woningen in de vrije sec tor. Men neemt aan, dat ongeveer een derde deel van de premie-wonin gen ook aan de volkswoningbouw ten goede komt. In 1956 zullen dus als zich geen onverwachte tegenslagen Voordoen 32000 plus een derde Van 30.000, dus in totaal 42.000, Volkswoningen in ons land gebouwd borden, 60 pet. van de totale pro duktie. Een interessante vraag is, hoe de overblijvende 40 pet. van de produk- lle zich verhoudt tot de behoefte der ^Maatschappelijke groeperingen wei- Ma niet tot de arbeiders-klasse kan w°rden gerekend. j In het tijdschrift „Bouw" becij- jj®rde het katholieke Tweede Kamer- yd, de heer W. J. Andriessen, dat de in het eerste halfjaar van a55 geree(j gekomen woningen on teer 30 pet. door de eigenaar be hind wordt. Als deze tendenz aan- ^judt, zullen er in 1956 dus 21.000 gebouwde woningen door de t3|iaars worden betrokken. De be- V'ejp lijk kleine groep der bevolking ten e ondanks de enorme bouwkos- to bn°8 in staat is een eigen woning aanz°UWen krijgt, naar het zich laat aan7|eM. een te groot deel van de Won een te Sr°°t deel van de ln§Produktie toegewezen, ren n 0et men hier niet generalise- hehh or de woningnood gedrongen tot d talrÜke kleine spaarders, die nen middengroepen gerekend kun- kas-onrinden' -hun teöoed aan bouw- teneinrifrnemingen toevertrouwd woning tePkon Wi;ize aan een eigen heeft men dia'™In,.vele gevallen plichtingen op a°n°ce ft?ancl.?le V6r' vaard, welk zwaaf lT'l" uan' delijk budget drukken. huishou- (Vervolg op pagina sische delegatie wenste geen eigenlijke geschillenregeling. Minister Luns betwistte verschillen de passages uit een verklaring van de Indonesische minister van Voorlichting, Makmoer. Dat Indonesië zich bereid had verklaard tot 9 februari te onder handelen, vernam hij voor het eerst. Dat tijdens het tweede deel van de conferentie alleen gepraat zou worden op basis van de voor 7 januari bereik te overeenstemming, is onjuist. Het gesprek zou een open gesprek zijn over alle agendapunten waaronder punt- 4. Uitvoerig ging de minister in op de geschillenregeling. De Indonesische tekst was vaag en voor tweeërlei uit leg vatbaar. Onaanvaardbaar voor Ne derland was, dat Indonesië alle zaken, die het onder zijn nationaal recht wenste te laten vallen, aan de geschil lenregeling meende te kunnen ont trekken. Inzake de aanwijzing van ar biters was Nederland tot een verre gaande en zeer ongebruikelijke con cessie bereid. De Indonesische regering is blijk baar niet bereid een geschillenrege ling te aanvaarden, die nog minder inhoudt dan tussen bevriende staten normaal is. Daarop baseert .zij dan de opzegging van plechtig gesloten en rechtens geldige verdragen. Minister Luns zeide te betwijfelen, of dit Indonesië in internationale kringen veel goed zal doen. Die opzegging waarvan de Nederlandse regering nog niet officieel in kennis was gesteld doet de Indonesische regering dan vóór dat zij het mondeling rapport van haar eigen delegatie heeft kunnen aanhoren. Daardoor schijnen diegenen in het ge lijk te zullen worden gesteld die meen den, dat wij in feite voor een ultima tum zijn gesteld geweest. Het is droevig dat in Indonesië interne politieke moeilijkheden weer eens op de rug van Nederland wor den geschoven. De Nederlandse re gering zal intussen rustig de ontwik keling afwachten. Met leedwezen had ministtf Luns vernomen, dat de Indonesische minister van Voorlichting de zaak van de Ne derlandse gevangenen gekoppeld had aan de uitslag van de conferentie. Het schijnt, dat door een dergelijke koppeling de arme arrestanten de dupe zullen worden, al betwijfelde de minis ter wel of hij iets voor hen zou heb ben bereikt. Nieuw-Guinea is in de tweede helft van de conferentie niet meer besproken. Toen formeel geconstateerd was dat de conferentie was mislukt en uiteen zou gaan en toen men zich opmaakte voor de formele slotzitting vroeg Anak Agung plotseling: „Wat is het standpunt van uw regering over punt Het derde agendapunt namelijk be trof vraagstukken betreffende Nieuw- LtUinea. Daarop antwoordde minister Luns, dat het, nu de conferentie toch reeds mislukt was, weinig zin had daar nader op in te gaan. De Nederlandse regering blijft bereid alle redelijke stappen ter verbetering van de beti ekkingen tussen beide lan den te nemen. In Caïro zijn 25 personen gearresteerd. Er is tevens een hoeveelheid revolu tionaire lectuur in beslag genomen. De politie spreekt van het onschadelijk maken van een communistische cel Een voorstel van het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken om de va kantietoeslag voor rijkspersoneel van twee op vier procent te brengen, is door de regering goedgekeurd. Ook wordt het minimum aantal verlofdagen verhoogd van veertien tot vijftien. Naar wordt verwacht zullen ook de gemeenten de toeslag voor hun personeel verdubbe len. Hebben de Spoorwegen de vorige week een verwoede strijd moeten le veren tegen de zich op de elektrische bovenleidingen vastgezette ijzel, thans is de grootste vijand van de N.S. de stuif sneeuw, die zich tussen wissels, motoren en tussen de schuifdeuren van de rij tuigen nestelt. Gisteravond vooral heb- ben vele reizigers met verkleumde han den getracht de deuren los te trekken, maar tevergeefs. Muurvast bleven de deuren, de minder parlementaire uit drukkingen van de reizigers ten spijt. Met grote moeite heeft het N.S.-perso- neel enkele deuren open kunnen hou den. Maar ook onder de trein koekte de stuifsneeuw die daardoor de ver warmingsapparatuur uitschakelde. Het probleem van de vastgevroren wissels is thans door de fijne sneeuw nog groter geworden. Door al deze factoren is ver traging op de lijnen niet te vermijden. Zelfs vallen treinen uit, sommige moe ten worden omgelegd. In Nijmegen, Venlo en Best heeft men het vanoch tend zwaar te verduren gehad, vertra gingen van meer dan een uur deden zich hier voor. Maar ook in het westen op de meer drukke lijnen zijn velen te laat op kantoor en fabriek gekomen. De spoorwegen doen wat ze kunnen, maar staan voor een vrijwel hopeloze taak. Bij het station Hemmen-Dodewaard is dinsdag een locomotief door een onveilig signaal gereden en op een op vertrek staande goederentrein gehotst. Een hou ten wagon werd volkomen versplinterd uit de rails geperst en de daaraan gekoppelde stalen wagon werd meters omhoog gedrukt. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. A avert entte Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk wat sneeuw. Over het al gemeen zwakke wind. Vannacht vrijwel overal strenge en plaatselijk zeer strenge vorst. Morgenmiddag overwegend matige vorst. Zon; 7.57-17.56. Maan: 9.06-23.45. ln de communistische landen krijgt het protocol altijd een bijzondere na druk. Buitenlandse waarnemers me nen uit de rangschikking van de autoriteiten vaak te kunnen aflezen, hoe de onderlinge machtsverhoudin gen zijn. Bij de opening van het twin tigste partijcongres te Moskou z:\ten rechts van Khroesjtsjev premier Boelganin, die voor het eerst sinds 3 januari in het openhaar verscheen, vice-premier Kaganowitsj. oud-pre mier Malenkov en partijsecretaris Soeslov. Links van Khroesjtsjev za ten president Vorosjilov, minister Molotov et. de vice-premiers Miko- jan, Saboerov en Pervoechin. Als buitenlandse vertegenwoordi gers waren er o.m. de Spaanse me vrouw Dolores Ibarruri, „la Passio- naria", die, naar men gelooft, in de Sovjet-Unie of een der Oost-Europese landen in ballingschap vertoeft, Ma- tyas Rakosi (Hongarije), Boleslaw Bieroet (Polen), Walter Ulbncht (Oost-Duitsland), Villem Siroky en Antonin Nowotny (Tsjechosiowa- hije), Vulko Chervenkov (Bulgarije), Palmiro Togliatti (Italië), Maurice Thorez en Jacques Duclos (Frank rijk), Harry Pollitt (Engeland) en Max Reimann (West-Duitsland). (Reuter) De Indonesische regering heefi Ne derland officieel medegedeeld, dat zij de Nederlands-Indonesische Unie als niet meer bestaand beschouwd, nadat het Indonesische kabinet reeds maan dagavond laat had besloten de Unie eenzijdig op te heffen, als gevolg van het mislukken van de conferentie in Genève. De algemene adviseur van het Indo nesische ministerie van buitenlandse zaken, dr. Sudarsono, heeft hedenmor gen aan de Nederlandse Hoge Commis saris in Djakarta, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, een nota over dit onder werp overhandigd. De inhoud van deze nota is nog niet bekend gemaakt, maar uit betrouw bare bron wordt vernomen, dat de kwestie van de diplomatieke betrek kingen ter sprake is gebracht. Op grond van de Unie-overeenkomst heb ben Nederland en Indonesië Hoge Commissarissen uitgewisseld; Indone sië wenst thans de diplomatieke be trekkingen op een normale basis te brengen door het uitwisselen van am bassadeurs. De zegslieden herinnerden in dit ver band aan de verklaring van de Indo nesische minister van voorlichting, Su- tan Makmur, dat de opheffing van de Unie niet betekent, dat ndonesië geen normale diplomatieke betrekkingen met Nederland wenst. In kringen van de Indonesische dele gatie, die gisteren Genève zou verlaten, werd volgens United Press te kennen gegeven, dat er nu, na de mislukking van de onderhandelingen en het op heffen van de Unie met Nederland, „drastische maatregelen" verwacht kun nen worden om de Nederlanders „uit Indonesië weg te werken". Daarbij zou b.v. sprake kunnen zijn van „nationali sering van alle Nederlandse bezittingen in Indone. De 67-jarige Franse socialistische oud premier Paul Ramadier heeft zich be- rc verklaard als minister van Finan ciën tot de regering Mollet toe te treden. Ra "Her volgt Robert Lacoste op, die on" jS is benoemd tot minister-resident i in Algiers. In de Grote Zaal van het Kremlin is gisteren het twintigste congres van de Russische communistische partij geopend door partij-secretaris Khroesjtsjev, die een rede uitsprak, welke in totaal zes uur duurde. Tijdens zijn betoog werd twee maal een half uur gepauzeerd. Men had eerst gedacht, dat Molotov de openings toespraak zou houden en dat Khroesjt sjev pas later aan het woord zou komen, maar de partij-secretaris begaf zich di rect na aankomst van de voornaam ste gasten naar het spreekgestoelte Khroesjtsjev legde sterk de nadruk op de wenselijkheid van een vreedzaam naast elkaar bestaan van oost en west. De stelling van Marx, dat oorlog onvermij delijk is, zolang er imperialisme bestaat, achtte hij thans niet meer juist. Grote waakzaamheid aan de kant van de volksdemocratieën blijft volgens Khroe sjtsjev geboden. De Sovjet-Unie is be reid, zo deelde de partij-secretaris mee, om in tè stemmen met het stopzetten van de proefnemingen met waterstof bommen, zulks in afwachting van over eenstemming over meer essentiële ont wapeningskwesties. Ook zou de Sovjet- Unie voorstandster zijn van een weder zijdse vermindering van de militaire begrotingen en van een overeenkomst Zó gingen in Leeuwarden de vijf eerst-aankomenden van de tiende Elfstedentocht over de finish. V. i. n. r.: Jeen Nauiu Wijnhout, Aad de Koning, Anton Verhoeven en Van den Hoorn. Ze legden de 198 km lange tocht af in 8 uur en i8 min. om geen atoomwapens te verstrekken aan de troepen, die in Duitsland zjjn gelegerd. Khroesjtsjev verkondigde deop- vatting, dat de „kapitalistische" econo mie „steeds onstabieler" wordt, dat de uitbuiting van de arbeidersklasse in de „kapitalistische" staten toeneemt en dat de levensstandaard van het werkende volk er daalt. De drie belangrijkste problemen, wel ker oplossing „een basis voor een sta biele en duurzame vrede kan schep pen", zijn, aldus de partijleider: collec tieve veiligheid in Europa, collectieve veiligheid in Azië en ontwapening. Door collectieve veiligheid in Europa zou een oplossing van het Duitse vraagstuk, dat bij de huidige stand van zaken „niets dan ongerustheid kan ver oorzaken", mogelijk worden. Een „as Washington-Bonn" was bezig te ont staan, hetgeen het gevaar van een oor log vergroot. Het opnieuw ontstaan van monopolies in West-Duitsland ver groot het gevaar van een herleving der krachten, die het fascisme aan de macht brachten. Khroesjtsjev noemde onder de voor naamste taken van de Sovjet-Russische buitenlandse politiek o.a.: versterking van de vriendschappelijke betrekkingen met Indië, Birma en Afghanistan en steun voor die landen, die zich niet bij agressieve blokken willen aansluiten. Over de overgang van het kapitalisme naar het socialisme in een staat zei Khroesjtsjev, dat in sommige kapitalis tische landen „de omverwerping van de bourgeois door middel van geweld" on vermijdelijk is. Maar het is waarschijn lijk, dat de methoden om deze over gang te bewerkstelligen steeds meer gevarieerd zullen worden. Het is niet noodzakelijk, dat de overgang naar het socialisme in alle omstandigheden de vorm aanneemt van een burgeroorlog: „Er zijn verschillende vormen van so ciale revolutie". Ten aanzien van de landbouw legde Khroesjtsjev de nadruk op het belang van het bewerken van 33 miljoen ha onontgonnen land. De produktie van graan was in 1955 met 22 procent toe genomen. Tijdens het vijfde vijfjarenplan steeg het nationale inkomen met 68 procent. In 1960 zou de produktie van verbruiks- goederen bijna drie maal zo groot zijn als in 1950. Binnen tien jaar moet Si berië tot de leidende producent van steenkool en elektriciteit in de Sovjet- Unie worden gemaakt. De bevolking van de Sovjet-Unie is in de afgelopen vijf jaar met 16.300.000 mensen toegenomen. De communistische partij telt thans 6.795.896 leden en 419.609 aspirant-leden. Over de topleiders van de commu nistische partij zei de partij-secretaris: „De leidende kern van de partij is geen groep van mensen, die door persoon lijke betrekkingen of wederzijds voor deel bjj elkaar wordt gehouden. Zij vormen een werkcollectief van leiders, wier betrekkingen gebasseerd zijn op ideeën en beginselen, die noch verge vensgezindheid, nocb persoonlijke machtstrijd toestaan." Khroesjtsjev zei nog dat de V.S. on der de banier van de Atlantische ge meenschap van plan zijn de hand te leggen op de sleutelbezittingen van het Britse imperium en dat Frankrijk een derde-rangsmogendheid wordt als gevolg van de Amerikaanse steun voor West- Duitsland. Hij waarschuwde Engeland en Frankrijk voor de gevaren van aan moediging van West-Duitslands econo mische herlevmg. (AFP-Reuter-UP) BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143430 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie;. J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERikNHfciAKlfch 28 cents per mitnmeter- hoogte. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich hel recht voor sdvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, 12.17 per maand, 1650 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds teL 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1