Vijf rijders tegelijk over de finish van Elfstedentocht n Koudegolf heeft in Europa al 500 slachtoffers gemaakt -ff- Bijt B in het Verenigd Koninkrijk Nauta - Verhoeven -De Koning - Wijnhout—Van der Hoorn Toer voor velen te zwaar Klassement van Elfstedentocht F. Anema eerste tochtrijder Bevriezingen in alle drie graden ERIC DE NOORMAN Betogers hinderen mevrouw Bouman In Italië sneeuwtunnels van huis tot huis, Kattegat meters diep bevroren jPPÜ Koninklijk paar bij opening Boekenweek Conflict Stichting van de Arbeid KRUISWOORDRAADSEL Malta wil opgenomen worden AAD DE KONING ECONOMISCHE RAMP IN FRANKRIJK r i i WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 PAGINA Ik vind het kinderachtig Tocht voor een deel van de deelnemers afgelast 4 26-39 Geen tiende, maar elfde Zaak-Schmidt J. R. van Ronnen hoogleraar Mr. Burger wil interpelleren MGR. J. REESINOK 75 JAAR Katholieke Illustratie Oipi! ossin g kr ui-s woo r dr a a dse I van dinsdag mmm Nationalistisch China houdt grote manoeuvres Prijsvraag voor heiligdom op Siracuse Pater PI. Jansen O.F.M. Provinciaal in Brazilië (Van onze speciale verslaggever) De elfde georganiseerde Elfstedentocht is zonder winnaar gebleven. Vijf wedstrijdrijders, Aad de Koning uit Purmerend, Jeen Nauta uit War- tena, Anton Verhoeven uit Dussen, Jan van der Hoorn uit Ter Aar en Maus Wijnhout uit de Haarlemmermeer, passeerden dinsdagmiddag om zestien minuten over twee gelijktijdig de eindstreep, de armen om eikaars schouders geslagen. Zij hadden reeds voor Dokkum de afspraak gemaakt om elkaar in de eindfase geen strijd te geven. De zesde man uit de kopgroep, de Friese favoriet Jeen v. d. Berg, was door een defect aan zijn schaats en een morele inzinking van Vrouwbuurstermolen af achterop geraakt. Hij kwam zeven minuten na het vijftal aan de finish aan. De situatie zette een domper op de geestdrift van de enorme mensenmassa, die aan de voet van de Olde- hove, langs het ijs van de finish was samengestroomd. En de stemming zakte nog verder toen ongeveer een kwartier na aankomst der vijf het bestuur van de Friese Elfstedenvereniging liet weten, dat het geen prijzen en geen lauwerkrans had toegekend, omdat men de handelwijs van de vijf in strijd achtte met de regels en de geest van dit sportieve evenement. Teleurstellend slot van een Elfsteden-festijn, dat door een record-deelname en de enorme belangstelling, en ondanks alles ook door het fascinerende winterweer, een groot succes had kunnen wezen. Een lint van stoere mannen trekt door het Friese land. Inderdaad valt de houding van de kopgroep te betreuren. Het was niet zo, dat zij man voor man aan het eind van haar krachten was. Ondanks de slechte conditie van het ijs en de hin der van de sneeuwjacht was het alles achteraf erg meegevallen, vooral voor de geharde favorieten. Verhoeven, die wfj onmiddellijk na aankomst spraken, verklaarde zelfs, dat hij ondanks alle bezwaren plezierig gereden had. Tot Franeker voorbij was gevochten, ook door de kopgroep van acht, die zich reeds in de zuid-westhoek geleidelijk had losgemaakt van de rest. In Fra neker was Tichelaar voorop, waarna Jeen v. d. Berg als eerste uit het op onthoud bij de controle wist weg te ko men. Aan zijn vrouw, die hier op hem had gewacht om hem een halve sinaas appel in de hand te drukken, zei hij toen al dat hij vermoeid raakte. Tus sen Franeker en Berlicum verloren Ti chelaar en Van der Meer het contact en vielen terug op de tweede groep, die op dat ogenblik drie minuten ach terstand had. En bij Vrouwbuurstermo len volgde het malheur van Jeen v. d. Berg. Hij was reeds enkele malen ko men te vallen en thans raakte hij met een van zijn schaatsen in een verrader lijke, met sneeuw gevulde scheur, waarbij het ijzer krom boog. Jeen v. d. Berg moest van schaat sen verwisselen, een oponthoud waar mee hfl de makkers in de groep niet wilde belasten. Op zijn reserve noren kwam hjj hen later achterop, maar van inhalen was geen sprake meer. De slechte toestand van het ijs had te veel van zijn krachte. gevraagd, en na de tegenslag met de schaatsen miste hij de energie om zich nog te herstellen. Zoals Verhoeven ons later zei, had v. d. Berg dit seizoen te veel op licht ijs gereden, op gladde banen, en was hij niet opgewassen gebleken tegen de moeilijkheden op het bar slechte en zware parcours. Voor Friesland, dat vast op hem gerekend had, een deceptie, zoals trouwens heel het onbevredigend slot van de grote strijd. Zc werden ditmaal de 200 kilometer van het Elfsteden-parcours door de snelsten verreden in 8 uur en 46 minu ten, iets langer dan de fantastische tijd van twee jaar terug, maar toch opmer kelijk gunstiger dan men aanvankelijk had verwacht, met het oog op de baai erd van ijs en sneeuw, die de rijders kregen te bevechten, tegelijk met de titanische krachtmeting onderling en voor iedere man met zichzelf. Zoals gebruikelijk werd twee uur na het tijd stip van eerste aankomst aan de fi nish de officiële eindcontrole beëindigd. Op dat ogenblik, om zestien minuten over vier dus, waren 116 van de 259 wedstrijdrijders binnengekomen en ge classificeerd. En intussen bleken ook reeds 25 deelnemers aan de tocht present, tal va ntoerrijders Sneller en beter in conditie dan velen, die zich lieten inschrijven voor de wedstrijd. Echter was ook een deelname van meer dan 6000 aan c'.e toer, waar alle records mee werden geslagen, voor een krachtprestatie als de Elfstedentocht, en dat onder de huidige omstandighe den, onmiskenbaar te groot geweest. Er waren dan ook honderden uitvallers en tientallen licht gewonden. Velen, die totaal uitgeput in het late uur de fi nish bereikten, verklaarden er niet aan te denken nog ooit voor deze monster rit in te schrijven. Dit was ook de me ning van de 26-jarige mevrouw Bajen ga-van Dfjk, die om tien over vieren als eerste deelneemster arriveerde. Zij Aad de Koning gaf als commen taar op de beslissing van het bestuur: „Ik vind het kinderachtig, en hier Wijnhout ook". Anton Verhoeven zei: „We hadden wel graag een prijsje gehad. Het laatste stuk was zeer gevaarlijk. We zijn tegen het einde alle vijf een keer gevallen. Zo kón je er onrrio- gelijk een wedstrijd van maken. Wij hebben de maatregelen van de mry wel overdacht. Maar wij hebben on derweg gezegd: .Allemaal wat of allemaal niets". Jeen van den Berg verklaarde: ,Ik heb 80 km alleen gereden. Ik kon niet meer winnen. Alleen kon dit niet in deze omstandigheden. De be slissing van de commissie vecht ik niet aan, maar ik vind het jammer voor de vijf jongens. Een eerste pi ijs had ik voor mijzelf niet bevredigend gevonden. Een tweede prijs even tueel wel". had de tocht kunnen uitrijden dank zij de steun van haar man en tal van sympathieke mederfjders, maar zij moest verklaren, dat het eigenlijk bo ven de krachten ging van een meisje of vrouw. Heeft heel Friesland van ogenblik tot ogenblik met het grootse evene ment meegeleefd, de ontvangst, die de rijders aan het eind van de tocht in Leeuwarden te beurt viel, was in een woord grandioos. Langs de Sin gelgracht bij de finish stonden reeds lang te voren duizenden te wachten, rijen dik langs de wallekant en op het bolwerk aan de overzij, het zwart der mensenmassa tegen de hellingen om hoog. Naarmate het uur van de aan komst naderde, groeide de menigte nog steeds aan, tot in de bomen en op de daken had men zich een uit zicht verzekerd. En als een waarmerk van Leeuwarden en Friesland verhief zich hoog boven alles uit de Olde- hove, feestelijk bevlagd, als een ko los van kracht tegen de grauwe, strak ke winterlucht, hier aan de finish als het ware een symbool. En het Friese volk van schaatsenrijders was samengestroomd aan zijn voet om de helden van het ijs te vieren; de man nen en vrouwen, wier sportieve pres tatie zozeer tot de verbeelding spreekt. En men kwam niet alleen om de favorieten te zien, de eerst- aangekomenen, men bleef ook allen toejuichen, die in de volgende twee uren tijds zouden binnen komen. En ook daarna nog, tot laat in de avond, volhardde een groot getal van enthou- siasten om ook de toerrijders, een zaam of in groepen, bij hun aankomst hartelijk toe te juichen voor hun pres tatie. Een woord van hulde verdient de or ganisatie Niet alleen van de wedstrijd zelf en van de toer, maar ook van het enorme stuk werk, dat is verzet om over een afstand van 200 kilometer overal de baan vrij en schoon te hou den. Ook de E H.B.O. is langs heel het parcours en aan de finish paraat geweest om in talloze gevallen hulp te bieden. Er waren door de vele val partijen enkele ernstige ongelukken, zo als hersenschudding, heup- en been breuk, maar .erder in hoofdzaak kneu zingen, bloedige verwondingen, gevallen van bevriezing in eerste graad en ook sneeuwblindheid. Opmerkelijk was het verschil in conditie van hen, die het 1 eindpunt bereikten, sommigen nog vol komen fit, anderen totaal leeggereden en uitgeput. Het succesvol uitrijden van de Elfstedentocht blijft een prestatie, die alleen aan de sterksten is voorbe houden. 1. ex aequo J. van der Hoorn, Ter Aar; A. J. P. de Koning, Purmerend; J. Nauta, Wartena; M. Wijnhout, Haar lemmermeer en A. Verhoeven, Dussen, allen in 8 uur 46 min. 2 sec. 6. J. van den Berg, Nij Beets, 8 uur 54 min.; 7. Kruger, Middelstem, 9 uur 2 min.; 8. Tichelaar, Franeker, 9 uur 2 min.; 9. Klaas Leffertstra, Stobbega, 9 uur 3 m.; 10. Lamberts, Wageningen, 9 uur 4 m.; 11. P. van Zantvoort, Eindhoven, 9 uur 10 min.; 12. H. Nieuwendijk, Nes a. d. Amstel, 9 uur 16 min.; 13. ex aequo S. Haarsma, Jellum; J. van der Lely, Maasland; G. Weerman, Nyeholtwoide, en J. Bloemendaal, Breukelen; allen in 9 uur 22 min. 17. J. Weerman, Nyeholt woide, 9 uur 30 min.; 18. G. J. C. van Ooyen, Zaandam, 9 uur 30 min.; 19. A Middelkoop, Lage Zwaluwe, 9 uur 31 min.- 20. K. Meeuwisse, Voorburg, 9.32; 21. N. de Wit, Grootebroek, 9.34; 22. W. A. v. d. Zwet, Noorden (Z.-H.) 9.34; 23. J. v. d. Berg, Amerongen, 9.34; 24. J. van Spanje, Amerongen, 9.34; 25. J. Woudstra, Britsum, 9.34; 26. H. Schue- ler, Oss, 9.34; 27. P. J. Bakker, Hilver sum, 9.35; 28. J. J. Blok, Krabbendijke, 9.35; 29. J. v. d. Meer, Roordahuxzen, 9.36; 30. C. H. Meeuwisse, Voorburg, 9.36; 31. G. J. van Ooyen, Zaandam, 9.37; 32. T. van Eijk, Breukelen, 9.37; 33. S. Meeuwisse, Voorburg, 9.39; 34. M. Meeuwisse, Voorburg, 9.39; 35. S. Kals- beek, Hempens, 9.39; 36. J. M. Bakker, Hilversum, 9.41; 37. P. Leffertstra, Stob bega, 9.45; 38. C. Kranenburg, Beerta, 9.46; 39. J. van Dam, Gouderak, 9.49; 40. J. van Aarsen, Scherpenzeel (Fr.), 9 51; 41. J. Taam, De Rijp (N.H.), 9.51; 42. K. Schipper, Steenwijkerwold, 9.51; 43. M. Hamstra, Oude Leye, 9.51; 44. W. Augustin, Amsterdam, 9.54; 45. P. S. Venema, Murmerwoude, 9.54; 46. J. Scharloo, Rotterdam, 9.54; 47. H. J. Kempers, Geesteren, 9.54; 48. J. Hut- tinga, De Bilt, 9.54; 49. A. Keisers, Hoofddorp,' 9.4; 50. M. van Zandvoort, Eindhoven, 9.55. In totaal hebben 109 rijders de wed strijd binnen 2 uur na de eersten vol bracht. De wedstrijdrijders, die meer dan 2 uur na de eersten zijn binnenge komen, krijgen het Elfstedenkruis met. De eerste niet-wedstrijdrijder in de Elfstedentocht, de heer F. A. Anema uit Buitendijk, kwam gistermiddag reeds om 15.31 uur aan. Het zal nog wel enkele dagen duren, voordat bekend is, hoeveel tochtryders de rit volbracht hebben. Er waren vele uitvallers en boven dien heeft de Elfstedencommissie dins dagavond de toertocht bij Vrouwbuur stermolen voor een aantal rijders afge lopen moeten verklaren. Reeds in de vooravond waren berich ten binnengekomen over slechte plek ken in de Bilkvaart en later in het ijs tussen Sint Anna Parochie en Vrouw buurstermolen. Aanvankelijk besloot de elfstedencommissie de deelnemers over deze stukken per autobus te laten vervoeren, maar toen tegen half acht berichten binnenkwamen, dat de auto riteiten niet meer konden instaan voor de betrouwbaarheid van het ijs tot Barthlehiem, moesten de organisatoren noodgedwongen op dit moment de tocht voor de rijders, die Vrouwbuurstermo len nog niet gepasseerd waren, verder afgelasten. In Leeuwarden bleek het ijs van de Noordersingel, waarop in de middag de finish was geweest, niet meer betrouw baar te zijn. Om kwart over tien wer den de rijdxrs bij het Diaconessenhuis opgevangen en moesten de laatste 250 meter te voet afleggen. Bevriezingen in alle drie graden zijn ie deze zware Elfstedentocht voorgeko men. In enkele gevallen zullen deel nemers tenen moeten missen. Ook heeft de Leeuwardense arts C. W. A. Wienier, die aan de finish werk zaam is geweest, medegedeeld: Uit het aantal hechtwonden, dat veel groter was dan de vorige keer, kon hij opmaken, dat de kwaliteit van het ijs slecht moet zijn geweest. Ook het aantal verstuikingen en ontwrichtingen wijzen in deze richting. Dokter Wiemer vertelde, dat in het bestuur van de Elfstedenvereniging overwogen wordt in de toekomst al thans de wedstrijdrijders voor de Elf stedentocht medisch te laten keuren. Dit is zelfs mogelijk op de dag -an de in schrijving. m •N- 26. Voorzichtig komen Eric en zijn krijger te voorschijn, blij, dat ze het er goed hebben afgebracht. Plotseling horen zij echter achter zich het kra ken van takken en zich vliegensvlug omdraaiend ziet Eric een aantal gewa pende mannen op zich afkomen; nog juist heeft de Noorman tijd snel zijn makker op zij te trekken, als een speer rakelings langs hem heen suist. In een tel zijn beide Noren bij hun paardjes, die merkwaardig rustig zijn blij ven staan, en gaan er spoorslags vandoor. Speren en pijlen vliegen achter hen aan en van overal duiken krijgers op. „Wij zijn ingesloten", denkt Eric grimmig, „we komen er nooit door". Toch besluit hij verbeten het niet op te geven. „Naar links", roept hij, maar zijn metgezel hoort het niet meer. Door een pijl getroffen, zakt hij van zijn paard. Eric, die niets van dit voor- val heeft gemerkt, rent door, doch ziet dan voor zich uit wederom krijgen met geheven speren opspringen. Wanhopig geeft hij zijn paard een scherpe zwenking naar links. Dit wordt hem noodlottig, want het paardje, dat gewend is in dergelijke omstandigheden zijn eigen weg te zoeken, verliest door deze plotselinge beweging zijn zekerheid. Met een der hoeven raakt het dier verward in half onder het gras verborgen dode takken en struikelt voorover. In een grote boog schiet Eric over de hals van zijn rijdier en belandt met een harde smak op de grond. Hoewel er gisteren in Friesland officieel van de tiende Elfstedentocht werd gesproken, is dit eigenlijk niet juist. De Friese Elfstedenvereniging heeft er inderdaad tien georgani seerd, n.l. in 1912, 1917, 1929, 1933, 1940, 1941, 1942, 1947, 1954 en 1956. Maar op initiatief van de baanbreker op sportgebied, Pim Muiier, heeft de Friese Ijsbond in het jaar 1909 een Elfstedentocht doen houden, die thans ten onrechte min of meer ver doezeld wordt. De Elfstedentocht van 1956 was dus de elfde Elfstedentocht. Een groep van ongeveer 150 jonge lui, onder wie velen lid van de com munistische organisatie Pemuda Rak jat en van de communistisch oudstrij- dersorganisatie Ferbepbsi, heeft maan dag, voordat de veertigste zitting in de zaak Schmidt begon, weer een resolu tie overhandigd aan de Officier van Justitie ,Soenario, waarin de doodstraf voor Schmidt wordt geëist. Voordien groepten de jongelui op het voorerf van het gerechtsgebouw bijeen. De verde digster, mevrouw Bouman, vertelde een verslaggever, dat de jongelui tegen haar aandrongen, toen zij het gebouw wilde ingaan. Ook bij het verlaten van het gebouw werd zij lastig gevallen. Toen zij in haar auto wegreed renden enige jongelui met haar mee en spogen in de auto. Voordat de zitting begon, sprak de Officier van Justitie de jongelui toe en wees er op, dat de rechter niet mag worden beïnvloed tijdens de zit ting. „Jullie hebt natuurlijk het volste recht op je eigen mening en ik ver zeker jullie, dat aan jullie wensen de nodige aandacht wordt besteed, maar in de rechtszaal dient rust te heersen". De Officier wees er op, dat de naam van Indonesië in het buitenland ge schaad wordt door verstoring van de gang van het recht. Daarna stroomden de betogers de zaal in. Na afloop van de zitting verzamel den zij zich weer voor het gebouw. Toen beklaagde Schmidt werd wegge reden, schudden zij hun vuisten, spron gen driftig op en neer, schreeuwden on verstaanbare kreten en riepen scheld woorden. (A.N.P.) Naar vernomen wordt is zeer binnen kort de benoeming te verwachten van de heer J R. van Ronnen, thans rönt genoloog aan het ziekenhuis Bronovo te Den Haag, tot gewoon hoogleraar in de röntgenologie aan de rijksuniversi teit te Leiden, waar hij prof. dr. D. J Steenhuis zal opvolgen. Jan Rudolf van Ronnen werd 24 no vember 1910 te Amsterdam geboren. Hij studeerde medicijnen aap de univer siteit te Leiden, waar hij in 1935 cum laude het doctoraal examen aflegde en in 1937 het artsdiploma behaalde. Een groot aantal publikaties is van de hand van de heer Van Ronnen verschenen. De koudegolf, die Europa overspoelt, heeft tot vandaag al 500 mensenlevens geëist. De landen met een doorgaans zacht klimaat werden het zwaarst getroffen, omdat daar de mensen onvoorbereid waren, en zich niet wisten te bescher men tegen de verschrikkelijke koude. Zo stierven in Frankrijk 129 personen en in Italië 99. Het Kattegat tussen het Scandinavisch schiereiland en Denemarken is meters diep bevroren. De honderden Deense eilanden zijn door zeeën van ijs omge ven. Een zware sneeuwval heeft het spoor- en wegverkeer in Zweden lam- De huidige weersomstandigheden en de daarmede gepaard gaande ver tragingen in het vervoer, waardoor latere aankomst in verschillende plaatsen onvermijdelijk is, hebben in sommige gevallen ook een latere bezorging tot gevolg. Wij doen al het mogelijke om de bezorging, on danks deze moeilijkheden, snel en correct te doen plaatshebben, doch wij vertrouwen dat onze lezers ons zullen verontschuldigen voor ver tragingen, welke wij niet kunnen voorkomen en welke wij ten zeerste betreuren. Afd. Exploitatie Het ligt in de bedoeling van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Ne derlanden de officiële openingsavond van de een en twintigste Boekenweek in de Stadsschouwburg te Amsterdam op 24 februari a.s. bij te wonen. Die avond zal het toneelstuk „Het geheim van den idioot" van Cornelis Veth opgevoerd worden door een twintigtal bekende schrijvers onder regie van A. Koolhaas. (Van onze parlementaire redactie) Het lid der Tweede Kamer mr. Bur. ger (PvdA), heeft aan de Kamer verlof gevraagd om een aantal vragen te stel len aan de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volks gezondheid over de besprekingen van prof. Zijlstra met de werkgeversorgani saties, die in januari op de Hoge Velu- we werden gehouden, en het daaropvol gend conflict in de Stichting van de Arbeid. De Kamer zou vandaag over de interpellatie-aanvrage beslissen. Woensdag 22 februari zal mgr. J. Ree- sinck van de St. Joseph-Congregatie voor vreemde missiën, oud-apostoliscn vicaris van de Boven-Nijl, te Hoorn zijn 75e verjaardag vieren. Hij is geboren in Delft en werd in 1908 te Mill Hill tot priester gewijd, waarna hij naar de mis sie vertrok. Van 1938 tot 1950 was mër* Reesinck apostolisch vicaris van de Bo ven-Nijl met zetel Tororo. Mr. G. van den Steenhoven vervr.lgt in de K. I. van deze week het vernaai over zijn maandenlang verblijf onder de Eskimo's en illustreert het met een reeks eigen foto's. J. W. Hofwijk neeft op Curagao de Nederlandse Dominicaan pater Vitus Brenneker ontmoet, die dikwijls onder water duikt, om de tan- tastische wereld van vissen en kora len van de Caraïbische Zee te leren kennen, en vertelt van deze tochten; er zijn een aantal van de prachtige onder-water-foto's bij afgedrukt, we'ke de pater telkens maakt. Wist u, dat de wolven geleidelijk uit Rusland en Polen naar het westen opdringen en reeds in Oost-Duitsland en Silezië zijn gesignaleerd? Mr. H. C. M. Edel man vertelt er over cn ook hoe Indië reeds van de wölvenplaag te lijden heeft. Verder is er een artikel o ver wijlen de bekende Duitse schrijver Karl May, de geestelijke vader van Winnetou en Old Shatterland, en over de moeilijkheden in zijn leven, welke voor een deel aan eigen onvoorzichtig heid te wijten zijn geweest. Een repor tage over de Speelgroep Limburg stelt het vermoeiende, maar toegewijde werk van deze dilettanten in het licht en geeft voorbeelden van de soms amu sante, soms benauwende ervaringen, welke zij op primitieve toneelruimten van het platteland opdoen. Er wordt een artikel gewijd aan Kubitschek, de nieuwe president van Brazilië, en zijn recente reis door Europa. Het korte verhaal is van Ernest Claes. Jan Cot taar schrijft een nabeschouwing over Cortina. gelegd. Stockholm werd geïsoleerd door onbegaanbare sneeuwhopen. In Ovindoli, een der bekendste Ita liaanse sportplaatsen, ligt de sneeuw zo hoog, dat de bewoners tunnels in de sneeuw hebben gegraven om contact met hun buren te kunnen onderhouden. Intussen blijkt dat de koude in Frankrijk een economische ramp heeft veroorzaakt. De onverwachte koude heeft onherstelbare schade berokkend aan de tuinbouw in het zuiden en midden van Frankrijk. In Perpignan nabij de Pyreneeën werden de aan plantingen van groente, die een waar de hadden van meer dan 20 miljoen gulden, praktisch vernield. Men neemt aan, dat het jaren zal duren voor de bloemkwekerijen aan de Rivièra zich van de schade zullen hebben hersteld. Lissabon baadde zich gisteren in een warm zonnetje, doch elders in Portugal had men evenals de rest van Europa van de kou te lijden. Hongerige wolven zijn van de bergen afgedaald op zoek naar voedsel in de bevolkte gebieden. Een troep zwaluwen, die twee weken ge leden van hun trek naar warme stre ken waren teruggekeerd, bevroor in hun nesten. (U.P.) s=a Horizontaal: 1. huid 3. omroepvereni ging 5. watervogel 7. bevel 9. kleur 12. levenslucht 15. water in Friesland 16. graansoort 17. en andere (afk.) 18. vul kaan 20. verharde huid 22. deel v. e. schip 24. enkelspel 25. plant 26. aan slibbing Verticaal: 1. roofdier 2. bijb. naam 4. smak 6. holte in de muur 8. graan soort 9. watering 10. beetje 11. Oosterse titel 12. godin 13. drank 14. vloerbedek king 19. nieuw (lat.), 21. ik flat) 22. Spaanse titel g3. broeiplaats. Horizontaal: 1. hansworst 2. adem - gemaal 3. ivoor - debat 4. finesse - brij 5. as - je 6. elevators 7. duel - gondel 8. orgie - e.k. - no 9. agent - oir 10. opa - judo 11. rotatiepers Verticaal: 1. Haifa - donor 2. adviseur - Po 3. neon - legaat 4. smoezelig 5. R-S - eelt 6. O.G. - slag 7. rede - toetje 8. SME - jonk - U.P. 9. tabberd - ode 10. aar - senior 11. altijd - lor De bewoners van het eiland Malta hebben zich in een volksstemming uitge sproken over het al of niet opnemen van hun eiland, dat tot heden toe een Engelse kolonie was in het Verenigde Koninkrijk. Een verkiezingsambtenaar (met papieren ir de hand) toont hier aan Britse waarnemers bij de stemming binnengekomen stembiljetten. De dame, die staat toe te zien, is me j. Mabel Strickland, de leidster van de progressieve constitutionele partij, welke er bij de bewoners van Malta op aandrong tegen de voorgestelde wijziging m de status van Malta te stemmen. Inmiddels bleek, dat drie-kwart van de bevoluing vóór stemde. Gemeld wordt, dat de Nationalistisch- Chinese weermacht oefeningen „op reus achtige schaal" zal houden. Van Amerikaanse militaire zijde is thans verklaard dat de Amerikaanse zevende vloot niet aan de oefeningen zal deelnemen. Indertijd hebben wij bericht over de internationale prijsvraag voor een ont werp van het heiligdom van de Ma donna der tranen te Siracuse. Wij ont vangen thans nog enkele bijzonderhe den: „Het ontwerp zal de uitwerkingen moeten omvatten, noodzakelijk voor de bouw van een heiligdom, plaats bie dend aan 20.000 gelovigep, alsook een globaal plan voor de plaatsing in het stadsbeeld' van de gebouwen, die hij het heiligdom horen, d.w.z. een pastorie met woonruimte voor de pastoor en vier kapelaans, een parochiezaal, bu reaus enz. Aan het winnende ontwerp zal een prijs worden toegekend van 8.000 000 lire; de tweede en derde prijs bedragen resp. vier en twee miljoen lire. De ontwerpen moeten vóór 31 ok tober in het bezit zijn van het „Co mitate del Santuario della Madonna delle Lacrime", Viale Cadornal. S'ra- cuse". Nadere inlichtingen verschaft het Italiaans Cultureel Instituut, Mau- ritskade 21, Den Haag. Tydens het op 11 februari te Divino- polis (Brazilië) gehouden kapittel van de paters Franciscanen in Brazilië is pater Hyeronimo Jansen tot provinci aal gekozen. Pater Hyeronimo Jansen werd 12 fe bruari 1917 te Delft geboren. Hjj maak te zijn humaniora aan het gymnasium der paters Franciscanen te Venray en trad in september 1935 in de orde. 2' september 1939 vertrok hij als frater naar Divinopolis om daar zijn theolO" gische studies te voltooien. 26 oktoüe 1941 ontving pater Jansen in de kathe draal van Belo Horizonte de H. Lries- verwijding uit handen van Dom Antoru dos Santos Cabral. Sindsdien was werkzaam als lector en sinds 1945 o als magister der fraters te Divinopoi Van 1949 al maakte hij als definiw deel uit van het provinciaal bestuu De zetel van net provincialaatv de paters Franciscanen in Brazilië gevestigd te Divinopolis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2