28 maart opening van „Keukenhof" Woningsoorten naar behoefte Chefarine 4 13 Ontploffing bij Pernis VOORTREKKERS Niemeijer tabak Onderwijzers hebben geen reden tot klagen Loonconflict voor de K.R.O.- microfoon besproken Amerikanen warmen hun handen boven het eeuwige vuur F D I D Tachtigen nog in de Missie Veranderingeneigen postkantoor streekdag en beeldenexpositie Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Diesellocomotief grijpt autobus k Erkend de beste Scherpe reactie op de kritiek op het onderwijzersbeleid Verklaring van artsen: Eisenhower kan zich herkiesbaar stellen Prof. Van Oven minister van Justitie Tussen neus en lippen Steen te koop Afrikaans Woningnood J Inbrekers reeds blij met f 270 Mgr. A.C. Oomen MINISTER CALS IN TWEEDE KAMER V. WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 PAGINA I üfeTs- - ii - duizend dekens naar ITALIË BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Op onbewaakte overweg VIJF PERSONEN MET SNIJBRANDERS BEVRIJD Twaalf arbeiders met brandwonden bedekt Half jaar wegens dienstweigering LICHTE HOLLANDSE BAAITABAK flCCORDEONVOUW: V alemtijn-bloemenhulde voor mevr. Bonman Missieprocuur S.C.J. Rotterdam Duizend gulden over het hoofd gezien Vijf jaar geëist tegen inbreker Rotterdamse Lijnbaan onveilig gemaakt -- j- ||v S V 'k j$ Ofschoon koning Winter Nederland Hog onderworpen heeft aan zijn abso lutisme van sneeuw en ijs, en de fleu rige lente verder verwijderd lijkt dan ooit, is het bestuur van de Keukenhof te Lisse met de heer Tom van Wa- veren aan het hoofd toch al weer ge ruime tijd bezig met het treffen van voorbereidingen die uiteindelijk zullen resulteren in een prachtige weelde van bloemen welke van 28 maart af tot eind mei op de Keukenhof te be wonderen is. Dit jaar wordt de Keukenhof zeven jaar. De heer v. Waveren en de zijnen Zijn bijzonder optimistisch gestemd ten Opzichte van het aantal bezoekers. Vo rig jaar heeft men veel last ondervon den van de schadelijke propaganda die teo.en de Duitsers in de zomer van 1954 Werd gevoerd. Slechts 425.000 bezoekers werden in de registers van het gasten boek ingeschreven; het jaar daarvoor bijna 100.000 meer. Maar ondanks Bre da" verwacht men dit keer bijzonder veel vrienden en kennissen uit Duits land. In het terrein zijn vele en belangrijke Veranderingen aangebracht, vooral het Zgn. perkenbosje, dat tegenover de in gang aan de Loosterweg is gelegen, Heeft bijzonder de aandacht van de ter- feincommissie gehad. Van het theehuis kuiert de bezoeker langs een nieuwe Weg naar dit bosje, waarbij hij iinks een Pas aangelegde waterpartij passeert. (Vervolg van pag. 1) Zo komt ook hier het vraagstuk van de middengroepen om de hoek kijken. De heer Andries- sen vestigt er in zijn bovengenoemd artikel terecht de aandacht op, dat te weinig woningen voor de midden groepen worden gebouwd. Namelijk Woningen voor die maatschappelijke groepen, welke een zodanig inkomen Hebben, dat zij meer aan huur kun- hen betalen dan de huur van een Volkswoning bedraagt, terwijl hun Maatschappelijke positie en hun Vctie het redelijk verantwoord ma- Htn hun een beter woningtype te Verschaffen. Het ontbreken van een op de be hoeften der middengroepen gerichte Nningproduktie heeft tengevolge ge had, dat grote aantallen woningwet- vvoningen nolens volens bewoond wor- hen door huurders, die er eigenlijk grond van hun inkomen en paat- hebappelijke positie niet in thuis ho- He bouw van middenstandswonin- Sfh zal op Tcorte termijn door speciale "jMatregelen bevorderd moeten wor- ?en. Men zou kunnen beginnen met 'et - tijdelijk opleggen van de hrplichting tot verhuur van een be- ghaid deel van de met rijkspremie jj?Pouwde woningen, indien het com- t'hxen van een bepaalde omvang be lt»?". Hier zal het echter niet bij kj'hnen blijven. Naar analogie van de V-f, ragen-regeling welke voor woning- eetP'0ningen van kracht is, zou men l^h speciale bijdrage-regeling in het vaph kunnen roepen voor de bouw hiel hiiddenstandswoningen door ge- Pa^hten, woningbouwcoöperaties of baUJhuliere ondernemers. In dit ver- eet.h zij er aan herinnerd, dat na de de E? wereldoorlog bij de leniging van groer>°nin6nood wèl aan de midden- het is gedacht. In 1919 verscheen Sluif. ?genaamde „Middenstandsbe- hie btj<qrachtens hetwelk het rijk rui- rniddg h^gen in de bouwkosten van enkele fa ndswoningen verleende. In ruim 27 nvn tpds verstrekte de Staat Van 85on ■'oen sulden voor de bouw ministp hdddenstandswoningen. De huisvpsfi Van Wederopbouw en Volks- probleemg zi* in verband met het de miri.i van de woningbouw voor eminentpngroepen de arbeid van zijn Professor S"*"; die da®en' aanbevolen se> ter overweging Ea'lk zij de belangeloze medewerking van de K.L.M. heeft het Nederlands^» Roode Kruis duizend dekens ter waarde van f20.000 naar het Italiaanse Rode Kruis verzonden. Voorts is in dit gedeelte van de Keu kenhof een nieuwe vfjver aangelegd, waarin straks, vijf rose flamingo's sta tig zullen rondstappen. Een noviteit is het eigen postkantoor over de vestiging waarvan men na lang durige onderhandelingen met de PTT overeenstemming heeft bereikt. De posl die via dit kantoor wordt verzonden, zal voorzien zijn van een speciaal stem pel. Zoals reeds tweemaal is gebeurd zal ook dit seizoen een streekdag worden georganiseerd. Dit keer is de keuze ge vallen op Limburg. De commissaris der Koningin in deze provincie, dr. F. J. M. A. H. Houben, heeft reeds de nodige medewerking toegezegd. In samenwer king met de culturele raad van Lim burg wordt momenteel een programma voorbereid. In overleg met de Nederlandse kunststichting worden er op de Keu kenhof ook dit jaar beelden van Ne derlandse kunstenaars geëxposeerd, die door een jury, bestaande uit mevr. Fri Heil uit Arnhem, W. Couzijn uit Amsterdam, prof. P. Gregoire uit Te- teringen, K. E. Schuurman uit Den Haag en T, M. H. van Waveren uit Bennebroek beoordeeld worden. In afwijking van vorige jaren zullen de beelden thans zoveel mogelijk bij el kaar worden geplaatst namelijk op het grote middenstuk van het zgn. smalle bos achter het theehuis. Tevens zal er een kleine collectie Franse beel den worden getoond. Omdat het de initiatiefnemers in het verleden meer dan eens gebleken is dat de smaak van het publiek geheel af wijkt van het oordeel van de jury, krijgt het publiek dit jaar voor het eerst de gelegenheid zijn oordeel over deze ex positie uit te spreken. Het kan op een kaart de rangorde vermelden die naar zijn oordeel en smaak aan de mooiste zes beelden zouden dienen te worden gegeven. Aan dit opinie-onderzoek is een prijs verbonden. Het aantal treinen dat tijdens de Keu- kenhoftijd in Lisse zal stoppen, is uit gebreid. Bovendien zullen op vele sta tions in den lande speciale kaarten met een toegangsbewijs voor de Keukenhof verkrijgbaar zijn. Deze service verlenen ook de Belgische spoorwegen aan hun reizigers. Thans tyraniseert Koning Winter de wereld nog, maar binnen enkele weken zal „Keukenhof" weer het oude ver trouwde beeld bieden van ieder jaar. Advertentie vier werkelijk bebouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen f De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld mei uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen ^at gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen. in doet wonderen.' Dinsdagmiddag heeft zich bq de pro vinciale sluis te Noord-Scharwoude een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij minstens vijf personen min of meer ern stige verwondingen opliepen. Een dienstbus van de N.A.C.O., die om 16.15 van Alkmaar vertrok op weg naar Leeuwarden, is bij de onbewaakte overweg in botsing gekomen met een diesel-locomotief, die, rijdend op een zij lijn van het hoofdspoor Alkmaar - Den Helder, op weg was naar de groentevei ling te Noord-Scharwoude. De bus werd ernstig beschadigd en de gewonden moesten met snijbranders worden verlost. Een vijftal gewonden is naar het centraal ziekenhuis in Alk maar overgebracht. In de bus bevonden zich ongeveer vijf tig personen. wp het terrein van de Shell installa ties en fabrieken Pernis heeft zich dins dagmiddag een ongeval voorgedaan, waarbij twaalf arbeiders zijn gewond. Er ontstond een ontploffing in een der fornuizen van de katalytische kraakin stallatie. De hier werkzame arbeiders liepen brandwonden op. Zij werden on middellijk vervoerd naar het gebouw van de medische dienst op het terrein waar "ij werden verbonden. De be drijfsbrandweer heeft de op de explo sie volgende brand met eigen midde len bedwongen. De rechtbank .a Almelo heeft dinsdag een 20-jarige graveur uit Goor conform de eis veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf en een jaar plaatsing in een Rijkswerkinrichting, omdat hij zich onttrokken had aan een dienstopdracht om zich naar Eindhoven te begeven, teneinde in overheidsdienst te werk ge steld te worden. De opdracht was ver dachte gegeven, nadat een commissie van onderzoek zijn bezwaren tegen de militaire dienstplicht hij was Jehovah- getuige gegrond had verklaard. Advertentie CENT meer ruimte voor gemakkelijk stoppen Een melange van 16. edele tabakken". - BLIJVEND VERS in deze w patent-tabaksizak De artsen van president Eisenhower hebben verklaard, dat, medisch gezien, de president in staat kan worden ge acht zeker nog vijf tot tien jaar het nresidentschap te vervullen. Dokter j White, een der artsen van de president, heeft op een persconferentie gezegd dat de hartspecialisten het niet eens zijn over de oorzaak van hartaanvallen. Persoon lijk gelooft hij niet, dat lichamelijke en geestelijke inspanning de hoofdoorzaak is. Gevraagd naar de reactie van de pre sident op de uitslag van het medisch onderzoek zei dr. White: „Hij zal zelf een beslissing nemen en deze binnen niet al te lange tijd aan het volk be kendmaken". Als de president in dit tempo blijft vooruitgang, aldus dr. White, kan hij binnen het jaar weer alles doen wat hij voor zijn ziekte gewoon was. (Reuter) Zoals wq reeds in een deel van on ze oplage van gisteren hebben gemeld is prof. mr. J. C. van Oven, oud-hoog leraar te Leiden, benoemd tot minister van Justitie als opvolger van wijlen mr. Donker. Vandaag zal prof. v. Oven door H.M. de Koningin ten paleize Lange Voorhout te 's-Gravenhage worden be ëdigd. Hü zal zün taak onmiddellijk aan vangen. (Van onze Haagse redactie) Voor de K.R.O.-microfoon spraken dinsdag de heer Middelhuis, voorzit ter van de K.A.B., en de heer Ter- windt, tweede voorzitter van de Al gemene Katholieke Werkgeversver eniging, over het conflict in de Stich ting van de Arbeid. De heer Middelhuis zei. dat er ook vroeger na de onderhandelingen wel ge schilpunten overbleven, welke dan aan de regering voorgelegd werden. Dit zou nu echter niet juist zijn geweest, omdat er geen sprake van onderhande len is geweest. Nu het conflict gere zen is, zal men moeten afwachten wat er gaat gebeuren. De K.A.B. draagt in ieder geval haar eigen verantwoorde lijkheid. Als een oplossing niet mogelijk is, gaat zg haar eigen weg en als het kan graag samen met het N.V.V. en het C.N.V. Hy verklaarde verder, dat de vakcentrales altijd bereid zijn tot re- deiyk overleg waarbij men als gelijk waardige partners beschouwd wordt. Indien dit niet mogelijk blijkt volgen de werknemers echter een andere weg. De heer Terwindt zei, dat er tussen de werkgevers en werknemers over eenstemming bestond over de manier waarop de stijging van de welvaart tussen hen verdeeld moet worden, ter- rance Soir", het Franse avond blad, heeft dezer dagen een boze brief ontvangen van een verschrikkelijk boze Parijzenaar. De a bonne vertelde in zijn schrijven, hoe kort geleden drie Amerikaanse solda ten ae toeschouwers en de wachtpos- ten bij het monument voor de onbe kende soldaat in Parijs geschokt had den door hun handen te warmen bo ven...... het eeuwige vuur. De brief schrijver, een veteraan uit de tweede wereldoorlog, vraagt in zijn ingezon den stuk aan de geallieerde comman danten, om hun soldaten eerst eens een paar lessen in de Franse geschie denis te geven voor ze worden losge laten op de vaderlandslievende ge voelens van de Franse burgerij. e New Yorkse juwelier Harry Winston ontving onlangs per aangetekende luchtpost een pakket ter waarde van maar liefst 8.400.000 dollar. Het was een zending diamanten uit Londen. Er was een steen bij van 426 karaat, die alleen al anderhalf miljoen dollar waard is. Winston vindt de post nog maar de veiligste weg. „Ik ben op die manier nog nooit wat kwijt geraatk", aldus Harry, die nogal eens wat kostbaar heden aan tante Pos toevertrouwt. Winston vertelde verder, dat de kost bare steen nog geen naam heeft. „Wij zijn op zoek naar een koninklijke fa milie, die er de hare aan wil geven door de ste ente kopen," aldus de juwelier. lasting. Deze „chèque" ter waarde van 125 gulden, was getekend door een zekere majoor Moxon, die zijn bijdrage gezonden had aan de ontvan ger van de inkomstenbelasting. De bankemployé, die de chêque verzil verde, plakte de vereiste zegels op het varken en voorzag die van het stempel „betaald". Het varken is nu ondergebracht op de eerste verdie ping van de bank, in afwachting van de boeking van deze post e bank van Blantyre in Nyas- saland in centraal Afrika heeft een „cheque" geschreven op een knorrend varken, dat werd aan vaard als betaling van inkomstenbe- n Oost-Duitsland roepen de rode leiders wel verschrikkelijk hard over de leniging van de woning nood, waaraan landen in het westen nog wel eens een voorbeeld zouden kunnen nemen, maar intussen ver scheen in een Neder-Saksisch dag blad toch maar de volgende adver tentie; „Moeder en dochter zoeken voor onmiddeliyke bewoning een gro ter varkenshok met vrije loop". Wes halve de rode bonzen de chef van de advertentieafdeling op zijn hart heb ben gepriemd om voortaan voorzich tiger te zijn inet deze soort publika- ties. wjjl men het pok eens is over het prin cipe van vrijere loonvorming. Dit be tekent echter niet dat er geen orgaan moet blüven bestaan, dat aan onge wenste ontwikkelingen een halt moet kunnen toeroepen. Dat orgaan is mo menteel het College van Rijksbemid delaars. Hij merkte op, dat de K.A.B. juist door voorstander van vrqere loon politiek te zijn eigenlijk altijd tegen het verleggen van de richtlenen was, omdat dit haars inziens toch op een algemene loonronde uitloopt. Hij benadrukte verder de waarde van een politiek van prysstabilisatie, die er voor zorgt dat de loonsverhogingen ook inderdaad welvaartsvermeerderin gen worden. Deze politiek is de laat ste jaren geslaagd, zodat de lonen met 16 pet. konden stijgen en de prijzen slechts met 8 pet. Over het voorstel tot loonsverhoging van de werkgevers merkte hij op, dat dit samen met andere verhogingen, die reeds zijn gegeven of hog zullen wor- den gegeven, een verbetering van 10 pet. tengevolge zou hebben, hetgeen hij niet minimaal achtte. De werkgevers hebben bü hun voorstel rekening ge houden met de volgende overwegingen: 1. dat een meerderheid in de SER van mening is, dat de lonen gelijke tred gehouden hebben met de stijging van het nationale inkomen, en dat plotselin ge loonbewegingen onze economie kun nen verzwakken. 2. dat in de toekomst gerekend moet worden met een verdere loonsverhoging ten compensatie van de huurverhoging en de ouderdomsvoorziening. 3. dat er een ruim gebruik gemaakt zal worden van de reeds bestaande toestemming om de secundaire arbeids voorwaarden met 3 pet. te verruimen. De heer Terwindt sprak ook nog over het misverstand dat bü de werknemers moet bestaan over het voorstel der werkgevers om over de standpunten in de Stichting van de Arbeid pverleg te plegen met de regering. Hy zei, dat zowel minister Zijlstra als minister Suurhoff deze suggestie voor de aan vang van de vergadering gedaan had den. Hiervan is de vergadering op de hoogte gesteld. Over de toekomst zei spr. niet al te pessimistisch te zün. Er hebben zich in het verleden meer geschillen voorge daan, welke met behulp van de rege ring tot een oplossing werden gebracht. Mr. H. A. Bouman heeft dinsdag ten huize van zqn broer te Zwolle een gro te bloemenmand in ontvangst genomen namens zijn echtgenote die sedert zijn vertrek uit Indonesië in Djakarta de verdediging voert van de Nederlanders Jungschlager en Schmidt. Deze bloe menmand is de Valentijn-hulde van de vereniging De Nederlandse Bloemiste rij. Mevrouw Bouman was een dergenen, die dit jaar zyn uitverkoren voor deze jaariykse bloemenhulde. De heer H. Rigter, die de bloemen aanbood, zei dat zü een symbool bedoelen te zijn van de dankbaarheid, die ons volk voelt voor de belangryke diensten, die de heer en mevrouw Bouman het land hebben be wezen en speciaal voor de energieke en volhardende wijze, waarop mevrouw Bouman in Djakarta de verdediging voert. De heer Bouman zei zich bijzonder ge troffen te voelen door deze bloemenhul de. Hq was er zeker van, dat ook zijn vrouw stellig ontroerd zal zijn door dit blijk van medeleven. De missieprocuur van de congre gatie var de priesters van het H. Hart zal in de loop van het volgend jaar een nieuwe behuizing krijgen. De procuur zM worden ondergebracht in het ge bouw van de General Motors te Rot terdam. Het tegenwoordige gebouw „Oud Walenburg" wordt afgebroken ten behoeve van de woningbouw. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals heeft in de Tweede Ka mer by de duplieken naar aanleiding van zijn begroting gesproken over de impasse, waarin de onderhandelingen over de onderwyzerssalarissen zyn ge komen. Om daaruit te geraken en de consequenties van de voorstellen van de Algemene Onderwözers Federatie en die van de regering nader aan te geven en oplossingen aan de hand te doen is aan een interdepartementale commissie de opdracht gegeven om te onderzoeken met welke ambtelijke rang de onderwijzer kan worden gelijk ge steld. De minister verweerde zich fel tegen de kritiek op zijn beleid. Hij had er veel plezier in, interrupties terug te kaat sen en maakte zich een paar maal boos, omdat de heren Van Sleen (PvdA) en Gortzak (CPN) en me vrouw Fortanier de Wit (WD) het po sitieve van zijn beleid eenvoudig had den genegeerd en alleen het zuur van hun kritiek hadden opgestapeld. Hij herinnerde aan de regelingen die in zijn ambtsperiode waren getroffen. De onderwijzers en alle andere leerkrach ten, tot de wetenschappelijke staven en hoogleraren toe, hebben daarvan ge profiteerd. Voor de onderwijzers is de salarisverbetering zelfs heel wat meer geweest in de afgelopen tien jaar dan de verhoging voor de overheidsdiena ren in het algemeen, die een stijging met 60 pet konden toucheren. De voor stellen van het ANOF, die in april 1954 waren ingediend, konden onmogelijk worden aanvaard. Dat de onderhande lingen zo lang geduurd hebben is voor een groot deel hieraan te wijten, dat de ANOF geen behoorlijke toelichting op de voorstellen heeft verstrekt. Eerst in februari 1955 is er iets van dien aard gekomen, maar ook dat was niet exact. Een ander punt waarop de minister fel reageerde was de motie van me vrouw Fortanier de Wit inzake de scholenbouw. Hij wees erop, dat een van de ondertekenaars van deze motie, de heer Ritmeester, bij het debat over het bouwprogram van Weder opbouw namens de VVD precies het tegenovergestelde heeft beweerd van wat in de motie als uitgangspunt wordt genomen, n.l. dat de woning bouw wel degeiyk een belang is van de allereerste orde en dat de rest daaraan ondergeschikt is. De minis ter vroeg de Kamer om een duide lijke uitspraak, temeer omdat in deze motie, zoals de heer Tilanus had op gemerkt, een afkeuring van het be leid van de minister verwerkt is. De heer Van Sleen werd uitgenodigd zijn kaarten op tafel te leggen. Hij heeft tot dusver nog niets over de motie gezegd. Eerst werd echter nog de afdeling kunsten en wetenschappen behandeld. Hierbq kwam het radio-vraagstuk aan de orde. Freule Wttewaall van Stoetwe gen (CH) herinnerde eraan, dat de mi- Onbekenden hebben maandagnacht een bezoek gebracht aan een woning aan de Burgemeester le Fèvre de Mon- tignylaan te Rotterdam. Zp doorzoch ten de benedenverdieping en maakten in totaal 270,- buit. De indringers heb- t evenwel eei geldkistje, waarin dui zend gult en zat, over het hoofd gezien. Eind vorig jaar werden dè winkeliers van Rotterdams winkelpromenade Lijn baan herhaaldelijk geplaagd door in braken. Uit de methode van „werken" kon de politie afleiden, dat het één be paalde man moest zqn, die hier de nach telijke tochten ondernam. Toen een 32- jarige Rotterdammer werd gearres teerd, maakte deze meteen schoon schip, en bekende ruim twintig inbra ken, die hij in de Lqnbaan had ge pleegd, plus nog een aantal elders in de stad. De officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam heeft tegen hem een gevangenisstraf van vqf jaar met aftrek geëist. Uitspraak 28 februari nister de WD zendtijd heeft toegezegd. AR en CHU hebben thans eveneens een verzoek daartoe ingediend. De heer Cornelissen (VVD) vond dat dit een geheel andere kwestie is, daar de CH en de AR bij bijzondere gelegenheden steeds zendtijd krijgen. Hij protesteer de tegen de uitzendingen van de VARA op Oudejaarsavond, waarin het NW op een ongepast moment ten tonele was gevoerd. Freule Wttewaall zei, dat de financiering van de radio-omroep in moeilijkheden is gebracht door een ver mindering van het budget met twee ton, terwijl vanwege de stijgende on kosten juist meer nodig is. De oplos sing kan niet gevonden worden in het verhogen van de luisterbijdragen. De heer Cornelissen vond het niet onrede lijk, dat de Wereldomroep uit de luis terbijdragen wordt gefinancierd, omdat de omroepverenigingen slechts 50 pet van de luisteraars achter zich heeft. Zij hebben dus niet het recht op alle bijdragen. Prof. Lemaire vroeg om spoedige in lichtingen omtrent de commerciële te levisie in verband met de oprichting van de N.V. Televisie Exploitatie Maatschappij, waardoor deze zaak ac tueel wordt. Hq vroeg om overlegging aan de Kamer van de statuten van de nieuwe stichtingen inzake culturele sa menwerking met de transatlantische gebiedsdelen en het buitenland. Hij meende dat het goed zou zijn in het bestuur van de eerstgenoemde stich ting figuren uit de Pujksdelen te be trekken. „Mislukte contacten doen meer kwaad dan goed," waarschuwde prof. Lemaire. Aan het ANP verklaarde prof. Van Oven, dat in hoofdzaak zqn taak zal zyn. het door wijlen minister Donker voor bereide belangryke wetsontwerp tot op heffing van de handelsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw, dat reeds bij de Tweede Kamer aanhangig is, verder met de Staten-Generaal af te doen. Prof. v. Oven is geboren te Dord recht. Hq volgde daar het gymnasium en de H.B.S., studeerde rechtsweten schappen aan de universiteit van Am sterdam, waar hq in 1905 promoveer de en is in Amsterdam aan een groot dagblad journalist geweest. In 1917 werd hq hoogleraar in Romeins recht aan de universiteit van Groningen en hij doceerde van 19251952 aan de uni versiteit van Leiden. Hij is de oprich ter van het Nederlands Juristenblad. Prof. Van Oven is lid van de Party van de Arbeid. Hoewel mgr. A. C. Oomen W.P-, oud-apostolisch vicaris van het vicariaat Mwanza tn Tanganyika, donderdag tachtig jaar wordt, werkt hij nog steeds als missionaris. Dat wil niet zeggen, dat hij nog de rimboe intrekt, maar wel, dat h\j op zijn missiepost in Urundi nog steeds een werkzaam aan deel heeft in het missiewerk. Dat typeert de figuur van deze onvermoeide missionaris wel duidelijk. In 1946 vroeg hij ontslag als apostolisch vicaris, omdat de zware lasten van hel bestuur voor hem te zwaar werden, maar aan rusten, aan werkelijk rusten, dacht hij niet. Hij keerde niet terug naar zijn vaderland, maar naar zijn dierbaar Urundi, het missiege bied in Belgisch Afrika, waar hij in 1904 als jonge man van acht en twintig jaren zijn mis siewerk begonnen is. Mgr. Oomen, die te Ginne- ken in 1876 geboren werd, stu deerde voor priester aan de beide seminaries van het bis dom Breda. In 1901 wijdde mgr. Lepten hem tot priester, waarna hij bijna twee jaar werkzaam was cis kapelaan in Aerdenburg. Daarna trad hij irt bij de Witte Paters van Kar dinaal Lavigerie, omdat hij zich aan het missiewerk wilde gaan wijden. Een broer was reeds eerder bij de Witte Paters ingetreden, maar die was nog voor zijn priesterwij ding overleden. Urundi was de eerste missiepost voor pater Oomen en daar heeft hij het grootste deel van zijn missionarisleven doorgebracht Hij was er kapelaan, pastoor en later op verschillende plaatsen overste- In 1920 werd hij benoemd tot regionaal overste van Kivu en Boven-Kongo en negen jaar' later tot apostolisch vicaris. Zijn consecratie geschiedde in Afrika. Had pater Oomen reeds als missionaris steeds geijvera voor een inlandse clerus, mgr. Oomen beschouwde dit als een van de eerste en belangrijkste onderdelen van het missiewerk. Hij stichtte aanstonds in Mwanza een eigen klein-seminarie, waar de negerjongens hun eerste opleiding ontvingen. Zwaar drukken echter ook in ander opzicht de zorgen op een mis siebisschop. Het uitgestrekte en moeilijk te bereizen gebied van Mwanza stelde zware eisen aan het uithoudingsvermogen van deze West-Braban der. Vervoermiddelen voor missionarissen waren in die tijd een nog vrijwel onbekende luxe. Te voet en per fiets trok mgr. Oomen door zijn vicariaat, om er zijn herderlijke taak te vervullen. Dagreizen ver is hy zo gegaan, om al zijn missieposten te bezoeken, om het Vormsel toe ze dienen, om de zielen te brengen tot God. In 1936 maakte hij gebruik van het Algemeen Kapittel te Algiers, om door te reizen naar het vaderland en daar familieleden en oude vrienden nog eens te zien en te groeten. Tien jaar lang zwoegde hij daarna nog in zijn vicariaat, maar toen hij zeventig jaar geworden was, vroeg hij het bestuur in andere handen te mogen leggen, een verzoek, dat werd ingewilligd. Maar de werklust van mgr. Oomen was te groot, om tot een werkelijk „otium" te komen. Zijn hart van missionaris trok trouwens ook naar zijn zwarte kinderen. Niet in Nederland, maar in Urundi wilde hij verder leven, om er nog deel te nemen aan het missiewerk zoveel in zijn ver mogen ligt. Tachtig jaar wordt mgr. Oomen, maar nog steeds geeft hij zich met hart en ziel aan de geestelijke verzorging van de negers, en zijn biecht stoel wordt nog steeds druk bezocht. Twee en vijftig jaar heeft mgr. Oomen nu gestreden in de voorste gelederen aan het missiefront. Tachtig jaar is hij, maar nog niet si-ij- densmoe. Hij behoort tot degene, die in de linie sterven. Moge voor hem die dag nog verre zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5