Zware brand te Haarlem het Palais Bourbon de vinnige kou stijgt onrustbarend Koudste nacht sinds 1942 WOLYEN KOMEN TOT IN ROME Aantal slachtoffers van ivFaroekn verwekt tumult in Alle voetbal weer afgelast Ponten ploeteren door het ijs van het IJ Zelfs de evers worden tam Weer kind met tong vastgevroren aan brugleuning Acht ton voer voor de Biesbosch Werkgevers en werk nemers bij minister Suurhoff ie MORRIS (cjmtjcu fmj! Het weer Zo koud was het: Arresleewedstrijd te Halfweg „Lang leve RavachoF' Dak van bondskanselarij in Bonn onder sneeuwlaag bezweken hoogovens Geen interpellatie over loonconflict Veerboot vast gelopen op ijsschots Paard met arreslee rijdt in op publiek DONDERDAG 16 FEBRUARI 1956 o 79ste JAARGANG No. 26528 Zo nodig hulp van helikopter Tweede verdieping van woonhuis vernield ANORAKS - SP0RTTRU1EN Aanhoudend zeer koud De gevolgen van de strenge kou in Europa worden elke dag erge- Het aantal mensenlevens, dat direct of indirect ten gevolge van sneeuw en vorst verloren is gegaan, nadert nu de 575. Troepen hongerige wolven komen naar de bewoonde streken in Zuid- en Oost- Europa. Een persfotograaf, die op weg was naar het lawinengebied van Mavrovo in Joegoslavië, is door een troep van deze ondieren aan gevallen en ernstig gewond. In de buitenwijken van Rome zijn gister morgen drie wolven gesignaleerd. Men slaagde er in één er van te doden. Visserijdeskundigen in Noorwegen vrezen, dat door de ernstige kou in het Skagerrak en de Noordzee een ernstige slag zal worden toegebracht aan de visstand. Aan de fruit- en bloemkwekerijen in Zuid-Frankrijk is onberekenbare schade toegebracht. Het kan wel vier tot zes jaar duren, voordat de vruchtbomen weer normaal vrucht zullen dragen. De ijsvorming in de Rijn en in de Donau neemt ramp zalige afmetingen aan. Bij de Lorelei heeft zich een ijsdam van zestien meter hoogte gevormd. Hoewel de toestand nu reeds zeer ernstig is, maakt men zich vooral bezorgd over de periode van dooi, die straks komen gaat. In het Duitse kustgebied van Noord- en Oost zee komt steeds meer drijfijs voor. Het gevaar bestaat, dat schepen worden afgedreven naar nog niet geruimde mijnenvelden. POUJADISTISCHE REL EXPLOSIE BIJ Door steekvlammen gewond Binnenkort nadere mededelingen Oponthoud van iVi uur Twee personen gewond in Friesland Voor de tweede maal binnen een week is een kind met zijn tong vast gevroren aan de leuning van een brug in Amsterdam. Nu was het de twaalf jarige Arthur Baars die woensdagavond zes uur op de Berlagebrug met grote aandacht naar het voederen van de meeuwen stond te kijken en daarbij met zijn tong over de brugleuning streek. Onmiddellijk vroor de tong vast aan de leuning tot grote schrik van de knaap. De brugwachter snelde op het gehuil van de jongen te hulp en wist de tong los te weken met war me thee. De bovenkant van de tong werd ernstig beschadigd. De Amsterdamse politie verzoekt de onders hun kinderen te wijzen op het gevaar, dat ontstaat wanneer bij vrie zend weer de tong in aanraking wordt gebracht met ijzeren voorwerpen. Woensdag hebben pontonniers van de Vaar- en Duikerschool te Geertrui- denberg in samenwerking met de Rijks politie te water in Drimmelen op ver schillende plaatsen in de Biesbosch voedsel afgezet voor de hongerende vogels. Met behulp van vletten en stormboten, die per vrachtauto naar het open water van de Amer werden ver voerd heeft men acht ton voer in het Biesboschgebied gedeponeerd. Dank zij de gulle toezending van granen, brood en ander voer kan men op het ogenblik royaal voeren. Op het ogenblik ligt in Drimmelen nog ongeveer drie ton voer opgeslagen. Inmiddels blijkt de actie overal in het land weerklank te vinden. Van alle kanten ontvangt men geldelijke bijdra gen, zodat er voor de eerste dagen nog voer genoeg kan worden aangekocht. Het ministerie van Oorlog heeft ook voor de verdere hulp alle medewerking toegezegd. Indien nodig, is men bereid een helikopter beschikbaar te stellen om de zwanen, die zich diep in het gebied hebben teruggetrokken, omdat zich daar open water bevindt, van voer te voorzien. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff heeft woensdagmiddag op zijn depar tement een informele bespreking gehad met vertegenwoordigers van werkge vers- en werknemersorganisaties, die in de Stichting van de Arbeid zjjn ver tegenwoordigd. Een zware uitslaande brand heeft vanmorgen de tweede verdieping van een woonhuis aan de Berken rodestraat volkomen vernield. Om ongeveer kwart over elf werd de Haarlemse brandweer gewaar schuwd. die direct met groot mate rieel uitrukte. Op de bovenverdie ping van perceel 17 woedde een felle brand, die waarschijnlijk ver oorzaakt werd door het ondeskun dig aansteken van een Salamander kacheltje door een der bewoners, een 86-jarige heer. Met drie stralen op de waterleiding bestreed de brandweer het vuur. Zowel aan de voor- als achterzijde van de wo ning pakten de mannen van de brand weer het vuur kordaat aan. Ook bin nendoor werd een slang naar de vuur haard gebracht. Grote vette wolken rook stegen uit de verdieping omhoog. De daken van de belendende percelen liepen inmiddels ook gevaar en met be hulp van de grote Magyrusladder gin gen brandweerlieden naar boven om het dak open te hakken. Bij de blus- singswerkzaamheden werd een der be woners aan het hoofd gewond. Haar lems loco-burgemeester, de heer D. J. A. Geluk, was op het terrein van de brand aanwezig. Alle wedstrijden voor de competitie van de K.N.V.B., zowel voor het be taalde als het amateurvoetbal, zijn in verband met de ongunstige weersom standigheden voor zaterdag 18 en zon dag 19 februari afgelast. De program ma's worden een week verschoven. Aavenenaa BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 fERD BQLSTR. 48 A DAM TEL 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt 11.15 uur) Nevelig weer met enkele over drijvende wolkenvelden, maar vrij wel nergens sneeuw van betekenis. Zwakke tot matige wind uit ooste lijke richtingen. Opnieuw strenge tot zeer strenge vorst. Zon: 7.55-17.58. Maan: 9.30—.— BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20600 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVbRitNiiti AKitr ra cents per miuimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENT SPRITS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na SJ0 uur 's avonds teL 21544. Schiphol 17 Volk el —25.8 Ypenburg 16 Vlissingen 10 Eelde —23 De Bilt 21.6 Twente 21 Eindhoven 20 Zuid-Limburg 18 Den Helder 18 In Den Helder daalde de tempera tuur dus tot 18 graden onder nul, een koude als daar sedert het begin der waarnemingen in 1850 nooit eerder was voorgekomen. In De Bilt werd een temperatuur gemeten, die zolang daar waarne mingen zijn verricht nooit eerder in februari was voorgekomen en die slechts tweemaal sedert het begin der waarnemingen in 1848 is over troffen, namelijk op 21 januari 1850 en op 27 januari 1942 toen resp. 22.0 graden Celsius en 24.8 gra den Celsius werd genoteerd. Tijdens een wedstrijd met paard en arreslee, die woensdagmiddag te Smal le Ee (Fr.) is gehouden, is een paard van een der deelnemers, schrikachtig geworden, zodat het met slee en al over de kop sloeg en daarna in volle ren uit de baan vloog, en op het pu bliek, dat in paniek geraakte, inrende. Twee personen, een man en een vrouw, werden gewond. De eigenaar van het paard, de heer Klaver uit Hemrik, werd tegen de grond geslingerd, maar bleef onge deerd. Te hulp schietende omstanders konden het paard tot stilstand brengen. Zaterdagmiddag om twee uur worden in Halfweg bij de suikerfabriek arre- sleewedstrijden gehouden. De organisa tie van deze wedstrijd, waarvoor op tien deelnemers wordt gerekend, is in handen van de ijsclub „Halfweg-Zwa- nenburg". Dat Violettahet willige ezeltje van Pepino, ten leven gewekt door „het kleine wonder" van Sint Frans, dit nu nog moet beleven! Tussen muren van sneeuw moet het lieve dier zijn weg gaan in de Abruzzen. In de verte huilen de wol ven en zijn kleine ezelshart trilt van angst. En groter dan ooit is zijn hunkering naar zon en warmte. De winter heeft vannacht in ons land met ijzige knuisten toege slagen. Hij greep naar de tin telende uitstraling boven het sneeuw dek, dat op sommige plaatsen in het Centrum van het land dertig centi meter dik was en verkilde de tempe ratuur tot meer dan twintig graden onder nul. Het werd de strengste ivinternacht sinds 1942, toen het kwik daalde tot 30 graden onder het vries punt. Weliswaar was de kou niet zo bijtend en indringend als een tien dagen geleden, toen de vorst verge zeld ging van een scherpe wind, maar nochtans vroor het toch, dat het kraakte. De sneeuw werd hard als steen en op de vensterruiten kon men de kristallen bloemen zien bloeien. Op het vliegveld Volkel kreeg de nachtwacht als bijzonder consigne: Pas op je oren, 26 graden onder nul. In Vlissingen, waar de pure sterren hemel schuil ging achter wolken, bleef het kwik op 10 graden onder nul staan. In Groningen en op het vlieg veld Deelen werden vannacht even wel temperaturen gemeld van 20 graden onder nul. Alle optimistische voorspellingen in almanakken ten Spijt, is de verwachting van de weers- Instituten, dat de eerste dagen nog geen einde van de vorst te verwach ten is. De komende nacht zal plaat selijk weer strenge tot zeer strenge vorst voorkomen. De barre winter, welke gans Euro pa onder sneeuw heeft bedekt, wordt op het ogenblik met name veroor zaakt door een gebied van hoge druk boven noordoost-Rusland. In de ge schiedenis van de Europese winters is maar zelden een zo sterk gebied van hoge druk waargenomen. Het gebied heeft intussen een uitloper gekregen in de richting van de Scandinavische landen. Tegelijkertijd komt ook het centrum zelf langzaam naar het zuid westen afzakken Een storing uit het zeegebied ten zuiden van IJsland trekt met sneeuw over de Britse eilanden in de richting van Frank rijk, maar zal het weer in ons land slechts matig beïnvloeden. Een hoge- drukgebied ten westen van Ierland verspert intussen verdere oceaansto ringen de weg naar Europa. Vooral het verkeer ondervindt"van de Strenge vorst steeds meer hinder. De Spoorwegen hebben het al niet gemak kelijker dan het scheepvaartverkeer. Ondanks alle hardnekkige pogingen om de treinenloop zoveel mogelijk nor maal te doen functioneren, kan door vorstaanzetting op wissels en treinma- terieel niet worden voorkomen, dat de dienstregeling in vele gevallen niet meer klopt. Ook worden vertragingen veroor zaakt door het vastvriezen van de cou pédeuren, waardoor het in- en uitstap pen van reizigers aanmerkelijk meer tijd m beslag neemt. Op de potdicht bevro ren binnenwateren liggen de vracht schepen in het vaak decimeters dikke ijs verankerd. Het goederenverkeer over water ondervindt op het ogenblik dagenlange vertraging. Weliswaar trachten op belangrijke' waterwegen ijsbrekers een vaargeul te maken, doch de meeste schippers nemen het zekere nu liever voor het onzekere. Een scheeps schroef is door het bikkelharde ijs snel beschadigd. Het uitgaand en inkomend zeever- keer vindt, zij het met enige vertra gingen, normaal doorgang. De havens van Amsterdam en Rotterdam worden vrijgehouden van ijs, zoals ook de di recte kanalen naar zee. Het IJ in Amsterdam is met een dikke laag „papijs" bedekt, die het de Amsterdamse gemeente-ponten niet gemakkelijk maakt. Met moeite kunnen ze door de dikke brij heenkomen. In de Franse Nationale Vergadering feeft zich gisteren een spectaculair ■jnndgemeen voorgedaan. Er was een ®«bat gaande over de vraag, of twaaii 'etels, die door Poujadisten worden be- wel rechtsgeldig zijn verworven, registeren had de Vergadering a' h- zetels ontnomen aan de Pouja- 'sten en nu /ou er gestemd worden eer een derde, die van Cyprien Cal- hp uit het departement Haute Garon- Plotseling echter snelde de Pouja- 0rn dean Damasio, die wegens zijn ge?VaHg de bijnaam ,,Faroek" heeft tl- jfgen, naar het spreekgestoelte met Vanbe"°elin? zich meester te maken c0|' de microfoon. Socialisten en >h yljunisten zetten de achtervolging btim bleken echter geen portuur voor de6ÏÏasi°. die enkele fikse klappen uit- B'unen de kortst mogelijke tijd P0üj nkelde zich nu een gevecht tussen Een sten en ,inkse afgevaardigden, biet HVan de Poujadisten trachtte zich kea. stem-urn uit de voeten te ma- de sir„arr>er voorzitter Le Troquer liet triht)tu.T"5s loeien en gaf opdracht de ruimen ,v°°r publiek en pers te ont schoten f ia<Tuet gestoken suppoosten den. e„ om de vechtenden te schei- bune we zoeker van de publieke tri- Rans-eiA door het schouwspel zozeer Van "'at hij onder het uiten een BtLkreet Lang leve Ravachol" enkele p'st°ol voor de dag haalde en geen de „°ten 1,1 de lucht loste, het- bon deed het Pa,ais P°ur" lijk in ldePt^stun slaagden er uiteinde geen vooral ri £nden te scheiden, het- de kwam ou.iadisten zeer te sta- van het numeriftZien zij de gevol§en begonnen te nrZ overwicht van links ten vormden een *eVlnden- De suppoos- dwars door de ,®°ortJlr>enselijke keten afgevaardigden «S /zaal heen' D.e ge tjjd door met het daarna n°S em" net uiten van beledi gingen. De Poujadisten werden „fascis ten" gescholden en zij repliceerden met „Ga naar Moskou" of „Zeg dat nog eens". Inmiddels was de ordedienst op de publieke tribune erin geslaagd de man met het pistool te overmeesteren. Het b'eeK deal-.iarige George Vincent te zijn, die eigenlijk gekomen was om de echtgenote van een der Poujadisti- sche afgevaardigden te begeleiden. Door nog onbekende oorzaak ont stond hedenochtend 4 uur in de wals- slijperij van Walserij West van Hoog ovens een explosie, waarbij vijf perso- nen door steekvlammen werden getrof- fen. De ovenbaas C. Jonker uit IJmui- den en de eerste man van de slijperij, L. Kruiswijk uit Haarlem, liepen ern stige brandwonden op, de overige drie, de bankwerker P. Durge uit Wijk aan Zee, de hulpbankwerker J. C. van We.s- terop uit Heiloo en de slijper D. Klem kregen lichte brandwonden. Zij zijn al len opgenomen in het Rodekruis Zieken huis te Beverwijk. Hun toestand is re delijk goed. Intussen is de toestand van het slacht offer C. Jonker uit IJmuiden in de loop van de morgen dermate verergerd, dat hi] hedenmiddag van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden is voor zien. Amerika Een plotseling opkomen de storm heeft voor miljoenen dollars schade aangericht in het vakantie-oord Hot Springs. Het dak van de kanselarij in Bonn is gisteren bezweken onder de sneeuw en het plafond van de werkkamer van kanselier Adenauer is naar beneden ge komen. De kanselier werd uit een ka binetszitting gehaald en met de hulp van anderen bracht hij belangrijke pa pieren haastig naar een ander vertrek. De rest van de kabinetszitting werd af gelast. Met het herstel van de schade zal wel enige dagen gemoeid zijn. Het heeft de afgelopen dagen bijna voort durend gesneeuwd in Bonn en de sneeuw ligt er al 30 cm. hoog. Vijfenvijftig grote Amerikaanse trans portvliegtuigen van het type „vliegen de verhuiswagens" hebben een lucht brug tussen Landstuh! in West-Duits- land en Zuid-Italië geopend. Honder den bergdorpen in Zuid-Itatië zijn reeds tien dagen verstoken van voedsel, wa ter en medicamenten Hulpcolonnes po gen door sneeuwversperringen heen te komen. Het aantal slachtoffers van de koude bedraagt tot dusver zestig. De toestellen vervoerden dekens en levensmiddelen. Troepen hongerige wolven vielen gis teren reddingsploegen aan, die in Joe- goslavisch Macedonië zoeken naar slachtoffers van lawines. Het aantal do den tengevolge van lawines en de koude is tot dusver op 97 vastgesteld. Het bestuur van Neder-Oostenrijk, waar de toestand „catastrofaal" wordt genoemd, heeft de noodtoestand afge kondigd. Dorpen tussen de Donau en de Tsjechoslowaakse grens zijn door sneeuw geïsoleerd De Tweede Kamer heeft besloten voor lopig geen beslissing te nemen over het al of niet houden van de Interpellatie- Burger over het conflict in de Stichting van de Arbeid en de voorgeschiedenis daarvan Binnenkort worden van de re geringszijde mededelingen verwacht, die betrekking hebben op de loonpositie, zo als de voorzitter heeft medegedeeld (Publikatie van het rapport van de SER over de vraag of er nog ruimte is voor loonsverhoging is zeer binnenkort te verwachten - Red.). De veerboot, die de dienst tussen Anna Jacobapolder en Zijpe op Schouwen Duiveland onderhoudt is op een ijs schots gevaren. De boot kon pas na twee uur de reis voortzetten. De tocht over het Zijpe, die anders vijf minuten vraagt, duurde nu twee en een half uur. Door de langdurig<- koude en de dikke sneeuwlaag zijn de wilde zwijnen in de Amerikaanse sector van het Grüne Wald bij Berlijn zo tam geworden, dat zij de wandelaars dankbaar het voedsel uit de hand eten. Zelfs het blaffen van een hond kan de hongerige dieren niet verjagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1