K. V.P. eist kostendekkend tarief voor het Sint- Elisabeths Gasthuis Kruiswoordraadsel Het Iiart Raadslid Spek: B. en W. zijn mede-verantwoordelijk voor uitblijven van directeur ERIC DE NOORMAN Zo is mijn zoon op de tong Vele vragen werden gesteld over de wegen in en rond Haarlem Onzekerheid omtrent positie van jeugdpsychologisch bureau funest Conflict dieren bescherming Onverstoorde winterslaap DONDERDAG 16 FEBRUARI 1956 PAGINA OPENBARE WERKEN IN HAARLEM W egenvr aags tuk WIELRENNEN SOFTBAL INBRAAK GEPLEEGD OP KLAARLICHTE DAG Westelijke randweg Dammen om persoonlijke kampioenschappen W. H. de Monchy opent 30ste Bloemlust- tentoonstelling in Lisse Prijsvraag Teylers Genootschap Uitspraken Haarlemse Rechtbank ZANDVOORT Haarlems Raad over Volksgezondheid F i f ste d'entoohtr ijde rs behouden thuis door CL. BUDINCTON KELLAND (Vertaling van Sjoerd de Vries) 7 8 9 10 11 - - - - - - Oplossing van woensdag „Comibmatie"-affaire berecht Nederlander veroordeeld tot 2 jaar Times geeft volgend Indonesisch kabinet meer kans R.-k. middenstand Bö de behandeling van het hoofdstuk .Openbare Werken" waarmee de Haar lemse gemeenteraad gisteravond een begin heeft gemaakt is door de heer SPEK (AR) nog eens duidelijk gesteld, dat niet alleen de raad, maar ook het college van B. en W. schuldig is aan de vertraging bij het benoemen van een directeur Openbare Werken. De heer BLOKDIJK (PvdA) had even te voren als zijn mening te kennen gege ven, dat zowel het vasthouden aan zijn formele standpunt door de raad, als de stroefheid van B. en W. in deze kwestie fnuikend waren geweest. Zozeer zelfs, dat het bedrijf Openbare Werken nog altijd zonder directeur zit. De heer Spek (AR) sloot zich bij deze opvatting aan en wees dan ook de beschuldiging van wethouder HAPPé, gedaan tijdens de algemene beschouwingen verleden week. als zou de raad alleen hiervoor verantwoordelijk zijn, van de hand. Zoals men zich herinneren zal, is de benoeming van een directeur Openba re Werken verleden jaar afgestuit op een weigering van de raad om in te gaan op een eenhoofdige voordracht van B. en W. De raad eiste een voor dracht met meer namen en B. en W. verklaarden naar eer en geweten slechts één kandidaat te kunnen voor dragen. Toen B. en W. weigerden een meerhoofdige voordracht in te dienen, hebben enkele leden onder leidng van de heer SCHIPPERS (KVP) een motie ingediend, waarbij het College verzocht werd een nieuwe, nu meerhoofdige voordracht samen te stellen en daartoe opnieuw de sollicitatie open te stellen. Tot op heden zijn B. en W. nog niet met een nieuwe voordracht gekomen, zodat Openbare Werken nu al bijna een jaar zonder directeur zit. Een ander punt van bespreking vormde gisteravond de kwestie van de wegen rond Haarlem. Zowel de heren Blokdijk (PvdA), VAN VEL- SEN (KVP), STOFFELS (WD) als de heer Spek (AR) vroegen naar ge gevens omtrent de Oostelijke rand weg. Geen van allen beschouwden zij het vaststellen van het tracé als een zuivere rijksaangelegenheid, zoals B. en W. in hun Memorie van Antwoord hebben gesteld. Zij vroegen dan ook of het College terzake reeds overleg heeft gepleegd met rijk en provincie. De heer Spek (AR) vroeg ln dit ver band naar de nieuwe Oostelijke weg die de provincie wil aanleggen van Bui tenhuizen. aansluitend op de Prins Bernhardlaan. Hij herinnerde eraan des- Advertentie WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS Evenals in vorige jaren houdt de Leidse wielervereniging Swift" in het komende seizoen weer twee maal de Ronde van Sint Bavo op het terrein van de St. Bavostichting in Noordwjjker- hout. Als voorlopige data voor deze wedstrijden zijn geprojekteerdzondag 20 mei en zondag 21 augustus. Voorts vernamen we dat dg supportersclub ,,Arie van Houwelingen" voorbereidin- fjen treft om ook in Sassenheim een wie erronde te organiseren. De Haarlemse amateur Tonny Pe ters heeft bij de K.N.W.U. in Den Haag een licentie aangevraagd om onafhan kelijke te worden en zal nu ook in wed strijden voor professionals mogen uit komen. Ook de sterke Krijn Post uit Nieuw Vennep loopt met dergelijke plannen rond, terwijl Arie van Wetten uit Noordwijkerhout zodra hij zijn topvorm te pakken heeft meteen over wil gaan naar de professionals. In haar clubgebouw houdt de r.-k. Sportvereniging „T.Y.B.B." maandag 20 februari de traditionele hersengym- nastiekavond waaraan behalve door le den van de softbalafdeling van T.Y.B.B. nog zal worden deelgenomen door H. C.K. Haarlem en Pinguins (Heemstede). In hetzelfde clubgebouw organiseert de Nederlandse Softbalbond vrijdaga vond a.s. een spelregelavond voor le den en belangstellenden, waarop de heer R. Kok (Amsterdam) een uiteenzetting van de spelregels zal geven. De jaarlijkse algemene ledenverga dering van de softbalbond is vastgesteld op zaterdag 10 maart des middags om kwart voor drie in Brinkmann aan de Grote Markt te Haarlem. Zaterdag 18 februari geeft het man nenkoor „Electrisch materieel" o.l.v. Joh. v. d. Vlie een feestconcert in het Haarlems Concertgebouw. Aan deze avond werken mee Leni Cramer, so praan, Leni Veldhuis, piano en het ca baretgezelschap „De Witte Kraaien". Tijdens de afwezigheid van de be woner is maandag een inbraak gepleegd in een woning aan de Bestevaerstraat te Amsterdam. De inbreker is 's mor gens tussen tien en twaalf uur op be zoek geweest. Hij heeft de deur van de etagewoning geopend en heeft in de huiskamer en slaapkamer de boel over hoop gehaald. De buit bestond uit een portefeuille, inhoudend ruim 1545 gul den. tijds bij motie gevraagd te hebben om gemeentelijk overleg met rijk en pro vincie over het tracé van de Oostelijke randweg. De heer Spek sprak de hoop uit, dat nog dit jaar een begin kan worden gemaakt met de uitvoering van de Oostelijke stadsrandweg, opdat Haar lem kan tonen dat het zelf niet stilzit op het punt van wegenaanleg. Ook is een verheldering van B. en W. gevraagd omtrent de situatie van de Westelijke randweg en de moeilijk heden, waarin de Nederlandse Spoor wegen Haarlem in dit verband dreigen te brengen. De heer Stoffels (WD) stel de in verband met de Oostelijke rand weg voor een streekontwikkelingsplan te construeren en aangaande het tracé rekening te houden met de landbouwbe drijven. De heer VAN VELSEN (KVP) vroeg zich zoals ieder jaar af, waarom nog steeds geen uitvoering is gegeven aan het raadsbesluit van 1949 om voor Haar lem een structuurplan vast te stellen. Hij was nieuwsgierig o.m. naar de uitwerking van het verkeersfacet. De heer Spek (AR) viel hem hierin bij en benadrukte nogeens, dat Haarlem zijn aantrekkelijkheid behalve in oude his torische gebouwen, ook in moderne ar chitectuur moet zoeken. Sanering van het Bullenhofje achtte deze spreker hard nodig en hij wilde graag iets we ten over de bouw van het nieuwe poli tiebureau. Hij verzocht het college aan dacht te hebben voor het volslagen te kort op gebied van sportaccommoda tie hier ter stede. De besprekingen zijn hedenmiddag om 2 uur hervat. Voor de wedstrijden om de verschil lende damtitels is in de afgelopen week ernstig gespeeld en er begint in de rang lijsten enige tekening te komen. Voor groep A van de Hoofdklasse wer den de volgende uitslagen genoteerd: P. Hollenberg - H. Belien 02; P. Hol- lenberg - J. H. Meure 11; H. v. Berk - N. Blom 11; P. Belien - J. Poppen 02; N. Blom - J. H. Meure 20; A. Douma - P. Hollenberg 20; H. v. Berk - H. Belien 11. In deze groep heeft Berk de leiding met 6 uit 4, gevolgd door H. Belien met 5 uit 4 en Poppen, Drayer en Blom met elk 4 punten. Hoofdklasse groep B.: T. Tielrooy - T. Postma 11; W. v. Wort - P. v. d. Berg 02. Laatstgenoemde leidt met 6 gevolgd door T. Postma en M. Krijgs man met 4, allen uit 3 partijen. In de eerste klasse groep A kwamen vele partijen tot een beslissing: Schal- f out—Jötten 11; v. Horickv. Leuf- fen 11; Persoon - Schuringa 11; Oudhof - Hekelaar 02; Schuringa - Oudhof 20; v. Leuffen - Persoon 11; v. HorickJötten 20 PersoonRoest 11; Oudhof - v. Leuffen 11; Heke laar - Schuringa 11; Faay - Schel- faut 11. Dat in deze afdeling fel gestreden wordt blijkt wel uit de vele remises. Aan de kop is de stand nu: v. Leuffen 9 uit 7, Persoon, Hekelaar en Schurin ga 8 uit 6, terwijl Roest, die nog enige partijen achter is 5 uit 4 heeft en dus nog met de leider minstens gelijk kan komen. Van groep B Eerste klasse behoefde nog maar slechts één partij gespeeld te worden, n.l. D. Ott - C. Lodder. Hier hebben J. Slager met 5 uit 4 en C. Lodder met 6 uit 4 de finale bereikt. Ook de tweede klas heeft een flink stuk van het programma afgewerkt: Teeuwen - v. d. Meer 02; Vrolijk - v. d. Hoogen 20; v. d. Hoogen - v. d. Does 11; Teeuwen - Masteling 02; C. Belien - Zwaab 02; Bot - Vrolijk 02; Gortzak - Prins 20; Lange veld - v. d. Meer 11; v. d. Does - v. d. Meer 02; Vrolijk - Gortzak 20; Zwaab - Bot 02; Prins - Langeveld 11: v. d. Hoogen - Teeuwen 20; C. Belien - v. d. Hoogen 20. Hier komen de volgende kandidaten zich melden: Masteling 8 uit 4, C. Be lien en Vrolijk 8 uit 5, Bot 6 uit 4 en Zwaab met 6 uit 5. Voor de tweede klas groep B hebben D. v. As en A. Albers met resp. 10 ei 7 punten uit 5 partijen de finale bereikt. Dinsdag 21 februari, des middags om half drie, wordt de dertigste Bloemlust- tentoonstelling in de veilingzaal van de HBG te Lisse door de directeur van de Holland Amerika Lijn, de heer W. H. de Monchy, geopend. Op deze expositie, die ook wel wordt aangeduid als „Daf- fodilshow", zullen bezoekers drie dagen lang kunnen genieten van een voortref felijk arrangement van narcissen, hya cinten, tulpen en tulipa's. Was deze expositie vóór de oorlog een typische vaktentoonstelling, waarop de inzenders hun pannen en kisten nar cissen aan de vaklieden toonden, na de bevrijding kreeg de tentoonstelling een meer decoratief accent. Ondanks de vele moeilijkheden, o.a. op broeigebied, ver wacht men toch een groot aantal in zendingen, die in frisse en fleurige ar rangementen zullen worden geëxposeerd in de twee veilinghallen van de HBG, die een oppervlakte van Ongeveer 2000 m2 beslaan. Vanouds is deze daffodil- show de arena der narcissenkwekers ge weest, waarin felle zij het evenwel geruisloze gevechten geleverd wor den om de ere-palm. Aan de ontwerper van de Keukenhof, de heer J. van der Lee is opdracht ge geven de beide enorme betegelde hal len van de HBG te herschapen in een feestelijke bloementuin, die telken jare duizenden bezoekers trekt. Voor het inrichten zal men ongeveer 1000 balen turfmolm en 12000 graszoden nodig heb ben. De directeuren van Teylers Godge leerd Genootschap te Haarlem hebben een prijsvraag uitgeschreven, waarbij een verhandeling gevraagd wordt over de functie van de term „oecumenisch" in de geschiedenis van de christelijke kerk tot op heden. De antwoorden moeten (voor 1 januari 1958) in het Nederlands, Engels, Frans of Hoogduits geschreven, zijn ingezonden. Bij bekro ning van het ingezonden antwoord, wordt een gouden erepenning toegekend of indien de bekroonde daaraan de voor keur geven mocht een bedrag van vier honderd gulden. Een Haarlemse arts is vanmorgen door de strafkamer van de rechtbank te Haarlem een gevangenisstraf opgelegd van twee maanden en een boete van 5.000, conform de eis van de officier van justitie. De arts had zich schuldig gemaakt aan belastingontduikingen ten bedrage van ongeveer 20.000. De rechtbank veroordeelde verder een koopman van Santpoort, die de fis cus voor 10.000 had ontdoken, tot een gevangenisstraf van drie maanden en 5.000 boete (subs, twee maanden hech tenis). De rechtbank gaf opdracht tot onmiddelijke gevangenneming van de koopman. 27. Voordat Eric zijn positieven weer wat bij elkaar heeft, is hij al om singeld door krijgers. Bliksemsnel wil hij nog overeind springen, maar de aanvoerder drukt hem terug met zijn speer. „Komaan", grijnst de man, „ik geloof, dat we daar een goede vangst hebben gedaan! Als ik me niet vergis, ben jij de hoofdman van die bende zeeschuimers. Ik zou je kunnen doden, maar het lijkt me beter, je eerst eens aan de tand te voelen". Dan stijgen allen weer te paard, waarbij op een kort bevel van de hoofdman het groot ste deel van de troep er spoorslags van door gaat. Een paar krijgers komen naar voren en Erics handen worden op de rug gebonden, waarop de Noor man te voet tussen twee ruiters moet lopen. Erics paardje is in geen velden of wegen meer te bekennen. Zo komen ze tenslotte op Tugwals burcht aan. Op een niet al te zachtzinnige manier «jordt Eric naar binnen gesleurd, een lange trap af. Hij ziet, dat ze hem voorbij een soort kerker slepen tot bij een luik in de grond. Met een voldane grijns opent de hoofdman hetluik. „Hier zit je goed opgeborgen. Vooruit, spring", kommandeert hij. De Noor man kijkt in het donkere gat beneden hem en doet onwillekeurig een stap terug. Dan krijgt hij eensklaps een harde duw in zijn rug en tuimelt voor over in de duistere diepte. Nog heeft hij de tegenwoordigheid van geest, zich in zijn val zodanig om te wenden, dat hij schuin op zijn schouder te recht komt. Hij voelt, hoe hij in een muf ruikende hoop stro belandt, terwijl boven hem het luik met een harde knal dicht slaat. Na de mededeling van de waarne mend voorzitter van de gemeenteraad, wethouder D. J. A. GELUK, dat de raad bij de begrotingsbehandeling ruim vier uur achter is op het tijdschema en na het verzoek in verband daarmee om kort te zijn, is gistermiddag de be handeling voortgezet van het hoofd stuk Volksgezondheid van de begroting 1956. De heer VISSERS (KVP) heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om bij de replieken duidelijk te stellen dat zijn critiek van verleden week vrij dag niet gold het economisch beheer van de bestuurderen van het Sint Eli sabeth's Gasthuis, maar wel het feit, dat deze semi-gemeentelijke instelling niet een kostendekkend tarief berekent, zoals de particuliere ziekenhuizen doen Daardoor voorkomt het Elisabeth's Gast huis, dat het in een ongunstige concur rentiepositie komt ten opzichte van de particuliere ziekenhuizen, maar daar door moet de gemeente dan ook jaar lijks grote sommen gelds bijpassen om tot een sluitende begroting te komen. Twee Zandvoorters hebben deelgeno men aan de elfstedentocht, namelijk de gemeenteambtenaar D. Bokma en de brigadier van politie Van Akooij. Beiden hebben de 198 km. lange tocht geheel volbracht. De ambtenaren van het Zandvoortse om kwart over zes en kwam 's avonds om half negen na een lange rust poos in Dokkum in Leeuwarden aan. De heer van Akooy was van zes uur tot half tien 's avonds op de schaats. Beiden kwamen woensdagmorgen weer in Zandvoort terug. De ambtenaar van het Zandvoortse raadhuis waren zó verheugd over de prestatie van hun collega dat zij een bloemstuk op zijn bureau plaatsten met een kaart waarop geschreven stond: „Us hulde oan 'e TROCHSETTER!". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Wethouder BAKKER stelde, dat de overheidsziekenhuizen noodzakelijk duur der moesten werken dan de particuliere aangezien de personeelsbezetting en de outillage bij de overheidsziekenhuizen beter is. Bovendien herhaalde hij, dat het gemeentelijk ziekenhuis niet hoger mag gaan bij het vaststellen van zijn tarieven. De heer Vissers (KVP) ver klaarde nog, dat het loon- en salarisbe- leid bij de particuliere ziekenhuizen af gesteld is op de gemeentelijke verorde ning, althans zeker in Haarlem. De heer MENSINK (PvdA) bleef bij zijn opvatting, dat de heer Vissers (KVP) als economisch bestuurder van particuliere ziekenhuizen zijn opmerkin gen over het gemeentelijk ziekenhuisbe- heer aan een van zijn fractiegenoten had moeten overlaten. De heer Vissers zelf noemde dit „Koek" verbergen oftewel kiekeboe spelen. Mevr. KERKHOF (PvdA) en de heer MOL (CPN) meenden in tegenstelling tot wethouder BAKKER, dat de ge meente wel verwachtingen had ge wekt in Haarlem-Noord met betrekking tot het vestigen van een nieuw badhuis aan de overzijde van de Jan Gijzen- vaart. Beide raadsleden betwijfelden of men in plaats van dit badhuis kon stellen, dat vele bewoners over een ei gen douche-gelegenheid beschikten en of die anders op korte termijn zou zijn aan te brengen. De wethouder zette uit- CopyrtpM MB. 9 Kun je je moeder niet vinden? Hoe ziet ze er dan uit? een, dat vooral het wijkcomité valse verwachtingen heeft gewekt. De gemeen te heeft slechts plannen overwogen van het Witte Kruis, dat de badhuizen ex ploiteert. Daarbij is gebleken dat het exploiteren van een badhuis ter plaat se onverantwoord is. Hij meende, dat er heel wat huizen in die buurt een douche gelegenheid hebben, al vormde de inten sieve bewoning een belemmering voor het regelmatig gebruik door allen. Aan een spoedige aanleg van nieuwe douche cellen kon hij ook moeilijk geloven. Tussen mevrouw SMITZ (PvdA) en de wethouders ANGENENT en HAPPé ontspon zich een verschil van mening over de overlast die de gasfabriek be zorgt. aan de omliggende wijk. Mevrouw Smitz wist op grond van recente infor maties, dat b.v. op de machinerieën van „Figee" stof viel dat afkomstig is van de gasfabriek. De wethouders kon den zich dat niet voorstellen, aangezien zij een uitgebreid onderzoek hebben la ten instellen en de omliggende industrie- en een half jaar geleden gevraagd heb ben eventuele klachten bij B en W be kend te maken. Daarop is van geen enkele zijde meer iets vernomen. Wan neer recentelijk toch overlast is gecon stateerd, zullen B. en W. de zaak op nieuw onderzoeken. De heer VOOGD (PvdA) wilde weten waarom het rapport inzake de positie van het jeugdpsychologisch bureau en dat voor school- en beroepskeuze nog altijd op zich laat wachten, terwijl de begrotingsbehandeling verleden jaar ai is toegezegd. Uit de cijfers blijkt, dat beide bureaux enorme wachtlijsten heb ben, die nog groter zouden zijn wanneer de onderzoekmogelijkheden groter wa ren. De heer Voogd (PvdA) wilde we ten waarom de bureaux niet uitgebreid worden en de heer WENSING (CHU), die zich met dit alles goeddeels ac- coord verklaarde, vroeg ol de leiders van de bureaux niet te veel met andere taken worden belast, zoals het advise ren van B. en W. De heer Voogd eiste een spoedig rapport en dreigde zelfs anders zelf met voorstellen te komen tot bepaling van de positie der beide bureaux. Wethouder BAKKER verklaarde veel lust te hebben om met de heer VOOGD in discussie te treden, maar hij wist „zijn tong met handen en voeten gebon den". De rapporten zijn binnen en B. en W. bepalen thans hun standpunt, al dus de wethouder. Hij kon nog niet zeg gen of het college bepaalde voorstel len zou doen aan de raad. Misschien is uitbreiding nodig en dan zal de raad om een hoger crediet worden gevraagd. De heer Bakker voelde er het meest voor een en ander in een besloten zit ting te behandelen. IIIUlllllllllllllllllllllltfimillMMIIIIIIIUIMIIIIIIIMIUIIIIIIIIIINIIMlMHMKKIMUMUII 48 Alsof hij geroepen was, kwam Bunny op dit ogen blik met een schaal gebakken eieren binnen. Hij zette de schaal op tafel en veegde zijn handen aan zijn zitvlak af. „Die halve Yaqui-vrouw, die ik bemind heb, spoog vuur, als er een blondine in de buurt was. Blond haar en blauwe ogen werkten op haar als een rode lap op een stier," vertelde hij. „Als de jongens eens een avondje plezier wilden hebben, brachten zij een blondje bij mij in huis." „Dat zou ik best eens meegemaakt willen heb ben," merkte Mollie Tacker op. Maggie Jones zei niets en daar was ik blij om. Al haar aandacht was bij het ontbijt, dat zij met grote happen naar binnen werkte. Moliie Tacker was wat kieskeuriger en aarzelde lang, voordat zij eindelijk met lange tanden begon te eten. „Als er soms arsenicum in mijn koffie zit, zou ik bet op prijs stellen netjes begraven te worden," zei zij. Niemand gaf antwoord. Nadat ik lijn ontbijt ge nuttigd had, voelde ik me wat zekerder van mezelf en meende zelfs in staat te zijn om de situatie onder de ogen te zien. Ik schoof mijn stoel achteruit en wendde mij tot de twee vrouwen. „Kunnen we hier openhartig met elkaar praten, of moeten we naar buiten gaan?" vroeg ik. „Laten we hier maar blijven," antwoordde Maggie „Ik ben bereid m mijn kaarten op tafel te leggen." „Goed!" zei ik. „Maai voordat we beginnen, zou ik Miss Tacker willen zeggen dat de expeditie naar de Rancho Paloma de volle instemming van Miss Jones had." „Natuurlijk," antwoordde Mollie. „Waarom, natuurlijk?" Zij antwoordde niet dadelijk, maar keek me met samengeknepen wenkbrauwen aan. „Door jouw reputatie meende ik dat ik je volkomen vertrouwen kon," sprak ze dan. „Ik dacht dat ik me niet in je vergist had." „Misschien wil je je wat nader verklaren?" ver zocht ik haar. „Ik dacht dat je aan de kant van je vader stond, zei Mollie. „Maar dat doe ik ook," antwoordde ik. „Door dik en dun!" „De schijn is anders tegen je," merkte Mollie scherp op. Zij maakte een gebaar in de richting; van Maggie en voegde er aan toe: „Wat doet zij dan hier?" „Zij is hier gast, net als jij," verklaarde ik. „De laatste keer dat ik haar zag, was zij de gast van iemand anders," zei Mollie Tacker. „In de „Opal Horseshoe"!" „Wiens gast was zij daar dan?" informeerde ik. „Van Bolitho," antwoordde Mollie Tacker. „Maar ik heb haar daar ook wel gezien met Butterick en met Bergamo. In mijn vak krijg je soms wel eens inlichtingen over bepaalde personen en de inlichtin gen over haar luiden ontvanderlijk: Handen af! Ze heeft een knap toetje, maar zelfs de jongens, die veel werk van aardige meisjes maken, kijken de andere kant uit, als zij in de buurt is. In de onderwereld zou zij een amaniet genoemd worden." „Een wat?" vroeg Straight. „Een anamiet," antwoordde Mollie Tacker achte loos. „Dat is een bijzonder vergiftige paddestoel. Die wordt ook wel eens Doodsengel genoemd." „Aha!" zei Straight. „Toen ik haar hier gisteravond eensklaps in de woonkamer aantrof, was ik dus enigszins verbaasd," zei Mollie Tacker. „Ik wist niet dat er ook botanische termen in de vocabulaire van de zware jongens voorkwamen," merkte ik belangstellend op. „Het is een nieuw woord, dat pas kortge leden ingevoerd is," zei Mollie. „Maar het is toch al tameljjk bekend." „Ik kende die term ook," merkte Maggie eensklaps op. „En ik moet zeggen, dat de feiten, die Miss Tacker genoemd heeft, juist zijn. Maar mag ik nu een paar vragen stellen, Miss Tacker?" ,,Ga je gang!" antwoordde Mollie met een licht schouderophalen. „Kwam ik niet altijd alleen in de „Opal Horse shoe" en ging ik ook niet altijd alleen weg?" vroeg Maggie. „Dat is waar," zei Mollie Tacker. „En dat maak te het mysterie nog groter." Maggie grinnikte en informeerde spottend'. „Heb je ooit gehoord, dat ik iemand kwaad ge daan heb, Miss Tacker? Zou je misschien enkele gevallen kunnen noemen?" Mollie dacht diep na en antwoordde na een korte pauze: ,Nee, dat niet. Maar je werd tot alles in staat geacht!" „Aan die reputatie dankte ik mijr. veiligheid en rust," verklaarde Maggie. „Is dat alles?" vroeg ik teleurgesteld. „Dat is alles," zei Maggie met een knipoog in mijn richting. „Ken je de geschiedenis van Lucretia Borgia?" „Min of meer," antwoordde ik. „Het schijnt his torisch bewezen te zijn, dat zij een tamelijk ver velend wicht was en volkomen onschuldig aan de vergiftigingen en andere laaghartige misdaden, die haar toegeschreven worden. Zij schijnt zelfs in een waas van heiligheid gestorven te' zijn om de goede werken, die zij verricht had." „Het enige wezenlijke verschil tussen Lucretia en mij is dat ik geen vervelend wicht ben," zei Maggie Jones. Zij wendde zich weer tot Mollie Tacker en vervolgde grinnikend: „Nu we elkaar zo intiem hebben leren kennen, mag ik je misschien wel Mollie noemen, nietwaar? Als we nu samen eens een wandelingetje gingen maken om als vrouw tegenover vrouw met elkaar te praten? Ik zou je graag willen bewijzen, wat een lief karakter ik de laatste tijd gekregen heb. En je mag me vooruit op dodelijke wapens onderzoeken." „Is dat een uitdaging of een uitnodiging?" vroeg Mollie Tacker. „Het is een uitdaging," zei Maggie. „Voor Mollie Tacker dagen er altijd weer nieuwe dingen op," merkte Mollie op. (Wordt vervolgd) Horizontaal: 1. stevig spierpijn 2. hemelsteen delfstof 3. leger eivormig 4. vergelijk 5. spoed het zij zo (Fr). 6. duivenhok 7. oude lengte maat hemellichaam volente Deo (afk.) 8. proper gegiste honig- drank 9. kinderspeel goed (m.v.) 10. waanzinnig bouwland pausennaam 11. moderne taal oudste zoon van Adam Ve r t i c a al: 1. hevige dorst hebben lidwoord 2. te der vliegtuigroer 3. 24 uren huidsmeer 4. rij 5. bewaardoos voor meelge- bak 6. niet eensge zind 7. kinderen ieder 8. godvruchtig <N» oo 9. de man van de wonder lamp - staatsiekledij 10culpa - ten dienste van (afk.) - meetlat 11. licht bier - bekend Ame rikaans uit vinder Horizontaal: 1. vel, 3. avro, 5. eend, 7. sa, 9. lila, 12. asem, 15- ee, 16. gerst, 17 e.a., 18. etna, 20. eelt, 22. dek, 24. solo, 25. aloë, 26. nes. V e r t i c a al: 1. vos, 2. lea, 4. val, 6. nis, 8. tar we, 9. lee, 10. iet, 11. aga, 12. ate, 13. eel, 14. mat, 19. neo, 21. ego, 22. don, 23. kas. Een ploeg Zweedse houthakkers doet haar werk nabij de plaats Lulea, in Noord-Zweden, met de ogen ge richt op een dampend berenhol, dat zich in de onmiddellijke nabijheid van haar werkterrein ligt. In het hol, diep onder de sneeuwdoezelt een luie bruine beer zijn traditionele win- terslaapje. De houthakkersdie van mening zijn, dat je een beer zeker niet wakker moet maken, proberen hun werk zo zacht mogelijk te doen. De paarden en het materiaal worden zo zacht als maar mogelijk is wegge leid en het omhakken van de bomen geschiedt met kalme, zachte slagen. „We weten, dat de beer daar is, maar wij maken ons niet zo erg on gerust, omdat beren doorgaans in dit jaargetijde vast slapen", aldus een van de houthakkers. Een gerechtshof in Marseille heeft een Amerikaan en een Nederlander veroordeeld tot respectievelijk drie en twee jaar gevangenisstraf wegens smokkelen van sigaretten. De sigaret ten waren afkomstig van het Neder landse kustvaartuig „Combinatie", dat in 1952 in volle zee door rovers werd overvallen en leeggeplunderd. Het ge rechtshof achtte zich echter niet be voegd een uitspraak te doen inzake de diefstal. Vijftien beklaagden zijn ver oordeeld tot straffen variërend van zes maanden tot vier weken gevangenis straf. Voorts is een aantal beklaagden bij verstek veroordeeld tot gevangenis straffen. De bendeleden moeten met elkaar een boete van 2,5 miljoen gulden be talen wegens het smokkelen van de la ding sigaretten van de „Combinatie" en 5 miljoen gld. voor de eerste overval op het schip „Riff-rock", die aan de overval op de „Combinatie" voorafging. De Times constateerde gisteren in een hoofdartikel dat de Indonesische be trekkingen met Nederland „ongelukki gerwijs teruggevallen zijn tot de staat van achterdocht en vijandigheid van de afgelopen drie jaar". „De opzegging van de Unie zelf zal weinig verschil uitma ken. Geen van de jaarlijkse bijeenkom sten tussen de twee landen, die hierin zijn vastgelegd, zijn ooit gehouden. Zij heeft slechts naar de vorm bestaan aldus schrijft het Britse blad. „De een zijdige opzegging van het Unie-statuut kan misschien betekenen dat de status van de Nederlandse vertegenwoordiger van Hoge Commissaris wordt gewijzigd in ambassadeur. Een besluit over de fi nanciële en economische overeenkomst zal echter niet zo gemakkelijk door de tegenwoordige Indonesische regering genomen kunnen worden. Het blad ver wacht dat een nieuwe Indonesische re gering eerder dan men verwacht ge vormd zal zijn. „Indien een regering van gematigde elementen kan worden gevormd (uit de drie grote partijen) waarbij de communisten in de oppo sitie worden gelaten, dan zal Indonesië althans een stabiele regering hebben die een nieuwe overeenkomst met de Nederlanders kan trachten te bereiken, vrij van de atmosfeer van partijtwist en -voordeel", aldus de Times. (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten verantwoor delijkheid der Redactiei. Anoniem inge zonden brieven worden terzijde gelegd.) De blijkbaar spoedig te verwachten jaarlijkse ledenvergadering van de Haarlemse; dierenbescherming werpt haar donkere schaduwen weer vooruit. In de Pers verschijnen wederom be richten, uit welke kan worden afgeleid dat enige groepen aan het woord zijn geweest. Indien een voorlopige en uiteraard onvolledige balans wordt opgemaakt, moet wordén vastgesteld dat na de stormachtige vergaderingen van het vorig jaar: a. de heer D. J. H. Dreux bedankte als bestuurslid; b. de beheer der van het asyl is weggegaan; c. me vrouw Rechsteiner zich tot het Hof in Amsterdam heeft gewend met haar klacht tegen het bestuur; d. een aan tal leden van de z.g. oppositiegroep ontboden is voor een royementscom missie te verschijnen; e. mevrouw S. Hillinga-Boersma zich genoodzaakt zag haar functie van secretaresse onmid dellijk neer te leggen. Daaraan voorafgaande hadden reeds als bestuursleden bedankt mevrouw J. C. S. Strebe-Langendonck en de heren G. Ramkema en E. J. Beumer. Resumerende moet men tot de con clusie komen dat het hoogst jammer is geweest dat op de laatste vergadering de voorgestelde neutrale commissie van onderzoek niet in het leven is ge roepen, doch rekening houdende met de thans weer geschapen situatie, zou het blijk geven van een moedig en ver standig beleid, indien de nog overge bleven bestuursleden hun mandaat ter beschikking stelden en er een geheel nieuw bestuur, los van alle groepen, zou worden gekozen, met als eerste vereiste dat de a.s. jaarvergadering zal worden voorgezeten door een neu trale figuur, geen lid van de vereni ging zijnde, opdat eens en vooral aan deze hoogst onverkwikkelijke geschie denis een einde wordt gemaakt. Zulks in het belang van de vereniging met haar mooie doelstelling. Die boven de partijen staande figuur zou b.v. een kantonrechter kunnen zijn, gesteld dat deze zich voor een avond in dit wespennest zou willen steken. Door op de tot heden gevolgde wijze verder te gaan, maakt het bestuur het van kwaad tot erger, dit te meer, om dat in brede kring wel de overtuiging leeft dat de huidige voorzitter niet de juiste man op de juiste plaats is. Het voortdurend uittreden van bestuursle den zou hierop wijzen. Tenslotte: Critiek moet niet worden gesmoord, maar weerlegd. AUG. D. HONING, Lorentzkade 89, Haarlem. Voor de leden van de r.-k. Midden standsvereniging, afdeling Haarlem wordt vanavond in de tuinzaal van het Concertgebouw het functioneel gebruik van kleuren gedemonstreerd door een Rotterdamse firma.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2