Bloemendaals Kopje IHoogtepunt sleepret Bouwvolume voor 1956 is thans geheel verdeeld Extra volume gevraagd voor nog 690 woningen Nieuwe contingentering op basis van het realiseerbare bouwvolume HAARLEMS WATERLEIDING BEDRIJF HEEFT DRUK WERK Tot nu toe konden 1500 klachten worden afgewerkt Jongen hakt bijt voor brandweer Subsidie voor NOC AGENDA WONINGBOUW HAARLEM Productiviteit DONDERDAG 16 FEBRUARI 1956 PAGINA 3 Socia'Ie commissie Haarlemse studenten Volleybal DAMES VAN VELOX WINNEN VAN HBC BLOEMENDAAL G. J. van Abs verlaat gemeentedienst Scholieren schaatsen vrijdag HEEMSTEDE Spreekuur burgemeester Begroting Aalsmeer Waterstanden Daardoor woonhuis van boerderij behouden APELDOORN SLUIT SOHOLEN Wegens kolenschaarste Tarwewet overtreden Burgerlijke Stand Haarlem ONTHULLING MOZART- GEDENGSTEEN U it gesteld tot 24 maart Vrachtwagen na aan rijding in de sloot Ijsbaan aani Kleverlaan vandaag gesloten Badende vogelsi in de kou V erkeer szondaar s veroordeeld Zand^oorter voor de radio PATER ZEGWAARD OVER NIEUW -GUINEA Huisvesting Houtrijke huizen «titf ML 3?FFELS (VVD) de Het v^or Premiewomn'gen Woningbouw verenigingen Krotopruiming Arbeidskrachten De mannen van de Haarlemse Water leiding beleven thans drukke dagen. De vorst heeft ook een aanval gedaan op de leidingbuizen in de woningen en vele mensen zitten tijdelijk zonder stromend water. Sedert 31 januari heeft het klachten gestroomd bij het waterleiding bedrijf over bevroren meters en niet werkende hoofdkranen. Gemiddeld kwamen er 300 meldingen bij het be drijf binnen en met bekwame spoed heeft men 1500 klachten kunnen afwer ken. Naar de directeur van het bedrijf, ir. H. Hollaar, ons vanmorgen mede deelde, kan men op het ogenblik het werk nog af. Er komen nu gemiddeld 100 klachten per dag binnen, maar de toestand is bü te houden. Met 6 tot 8 wagens trekken de man nen van de waterleiding rond om al het ongerief weg te nemen. Er moet langer gewerkt worden en ook de gehele zater- Het bestuur van de Sociale Com missie Haarlemse Studenten is als volgt samengesteld: mej. Ch. D. Roe land, praeses. Dennenstraat 4, Haar lem, Tel. 24531: E. J. Welborn, secre taris, Wilhelminastraat 14, Haarlem, tel. 19828. Studenten die voor een baan in aan merking wensen te komen, kunnen zich tot deze commissie wenden. Ook het bedrijfsleven en particulieren, die werk krachten nodig hebben, kunnen gebruik maken van de bemiddeling van de So ciale Commissie. Tevens werd deze commissie bij mi nisterieel besluit goedgekeurd. Zij staat onder auspiciën van de spoorstudenten verenigingen ..Haerlems Studenten Gildt" en ..Sanctus Bavo". Vooral tijdens de akademische vakan ties heeft zjj aan vraag en aanbod tot nu toe zeer bevredigend kunnen vol doen, waarbij de aard van het werk va rieerde van baby-sitten en bijles geven tot administratieve en fabrieksarbeid. Ook staat de commissie regelmatig in contakt met het Arbeidsbureau van Haarlem. De laatste ontmoeting in de dames hoofdklasse tussen Velox en het Heem- steedse H.B.C. is in een 3-1 overwin ning voor de thuisclub geëindigd, waar door dit team zich vast op de tweede plaats heeft genesteld. De herenploeg van H.B.C. die kans loos is voor de eerste plaats, behaalde tegen het Bloemendaalse P.S.C.B. een 3-0 zege. De H.V.S.-reserves zullen in deze le klasse vrijwel zeker het kam pioenschap in de wacht slepen. In de heren hoofdklasse is het her stel van Cios de laatste wegen opval lend. Verleden week moest Velox, na het vertrek van de jeugdige Latte min der sterk, een 3-1 nederlaag incasseren tegen de. Overveense sportleiders, ter wijl het nog steeds goed volgende die Raeckse-team dit keer de kracht van Cios moest ondervinden. De ploeg van Molenaar kwam in deze belangrijke ont moeting niet verder dan tot een punten verdeling. De uitslagen waren: Dames: Velox 2-A.V.C. 0-3, Velox- H.B.C. 3-1. Blinkert-die Raeckse 2 2-2, S.S.O. 2-Velox 4 2-2, die Raeckse 4- O.S.S. 2-2, Haarlem 2-Rapiditas 2 2-2, Gios 2-O.V.R.A. 2 2-2, Santpoort-Sizo 2 4-0, Velox 3-Haarlem 1-3. Jeugd (Meis jes): WIK-die Raeckse 0-3. Heren: P.S.C.B.-H.B.C. 0-3 Haarlem 2- Santpoort 0-3, die Raeckse-Cios 2-2, Haarlem-Rapiditas 3-1, O.V.R.A.-Blin- kert 2 3-1, WIK 2-Velox 3 0-4, A.W.- P.W.N. 2 2-2, Ready-Blinkert 3 4-0, Spaarnestad-Gios 4-0. De heer G. J. van Abs, hoofdambte naar ter gemeentesecretarie van Bloe- mendaal en chef van de afdeling alge mene zaken, zal met ingang van 1 april met pensioen gaan. Hjj wordt in maart 65 jaar. De heer Abs zal worden opgevolgd door mr. L. C. Kolff, die thans in het bijzonder belast is met de ruimtelijke ordening van Bloemendaal, waaronder men dus dient te verstaan het toezicht op de verschillende uitbrei dingsplannen voor Bloemendaal. Met de heer Van Abs verlaat een be kend man het openbare leven van Bloemendaal. Nadat hij in gemeente dienst was getreden klom hij via vele tussenrangen op tot de rang van hoofd kommies eerste klas. Vele jaren heeft hij de notulen van de raadsvergade ringen verzorgd. Als chef van de afde ling algemene zaken hield hij toezicht op de aan- en verkoop van grond, op eigendommen van de gemeente, en hij was verantwoordelijk voor de uitvoering van de verschillende wetten. De heer Van Abs heeft zitting in de Gewestelijke Bond voor Vreemdelingenverkeer en is secreatris van de Bloemendaalse V.V.V. De schaatswedstrijden voor de Bloe mendaalse scholieren, die oorspronke lijk vrijdag 10 februari zouden worden gehouden, maar toen werden verschoven naar dinsdag en donderdag, zijn nu definitief vastgesteld op vrijdag 17 fe bruari, ijs en weder dienende uiteraard. De lagere scholen zullen om tien uur hun vertegenwoordigers aan de start zien verschijnen, de beide ULO-scholen en de IVO-school te Bloemendaal hebben hun wedstrijden van twee tot vier uur 't middags. De burgemeester van Heemstede houdt niet vrijdag, maar zaterdag zijn wekelijks spreekuur. De gemeenteraad van Aalsmeer zal de jaarlijkse begroting niet op dinsdag 28 februari behandelen, maar op woens dag 29 februari s middags om kwart over twee. donderdag *16 februari. Hoog water: 6.27 u. en 18.38 u. Laag water: 2.05 u. en 14.24 u. vrijdag 17 februari. Hoog water: 7.03 u. en 19.19 u. Laag water: 2.36 u. en 15.01 u. dag is bezet. Op zondag worden alleen ernstige spoedgevallen geholpen. Het waterleidingbedrijf heeft nu ook enig materieel en personeel van Open bare Werken in „bruikleen" en vrijwel steeds zijn er 20 mensen in de weer. Dankbaar wordt er gebruik gemaakt van de zgn. stoomontdooier, die onmis baar blijkt te zijn. De grond is meestal tot 50 cm diep bevroren en moet met die machine hanteerbaar gemaakt wor den. Zonder dat apparaat zouden vloe ren en tegels kapot geslagen moeten. Een heel karwei heeft men in de Waarderpolder, waar ten dienste van de nieuwe te vestigen Amerikaanse phar- maceutische industrie een waterleiding gelegd moet worden. Ook daar moet de grond eerst flink ontdooid worden. De heer Hollaar vertelde, dat de toestand momenteel nog niet zo erg is als in 1942, toen zijn bedrijf maar liefst in 6000 gevallen de helpende hand moest bieden. Hij verwacht echter, dat bij het in treden van de dooi het aantal klachten plotseling zal stijgen en bij voorbaat roept hij de clementie van het publiek. Het waterleidingbedrijf zal alles doen om de mensen zo spoedig mogelijk te helpen. Te Dodewaard (Betuwe) is woensdag morgen brand ontstaan in de boerderij, bewoond door de landbouwer Van G. Toen omwonenden de brand ontdekten was het vuur in de veeschuur reeds zo ver gevorderd, dat het niet mogelijk was het daarin ondergebrachte vee in veiligheid te brengen. Zes stuks rundvee kwamen in de vlammen om. Enige andere runderen waren zo verwond, dat zij ter plaatse moesten worden afgemaakt. Een buur jongetje van twaalf jaar bezat de te genwoordigheid van geest een gat in het ijs te hakken, voordat de brand weer ter plaatse kwam. Toen deze was gearriveerd kon uit dit gat direct wa ter worden gegeven, waardoor het ge lukte het woonhuis met een aange bouwde schuur te behouden. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals heeft alsnog een extra- subsidie toegezegd aan het Nederlands Olympisch Comité, in verband met de Olympische Spelen die dit najaar in Australië worden gehouden. Een aan tal sportbonden heeft voor het "eerst in 1955 reeds met het oog hierop subsidie gekregen. (Van onze correspondent) In verband met de kolenschaarste worden met ingang van morgen (vrij dag) alle openbare en bijzondere sctio- len in de gemeente Apeldoorn ge sloten. In ons rechtbankverslag van dinsdag j.l., waarin sprake was van een over treding van de tarwewet, werd door ons vermeld dat de overwinst ongeveer 36.000 zou hebben bedragen. Het be drag was aanzienlijk minder. Donderdag 16 februari FILMS: CINEMA PALACE: „Blackboard Jungle", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Sjanghai story", 18 laar. Tijden: 2.30. 7 en 9.15. Di.-avond één voorst, om 8 uur. LIDO: „House of bamboo", 18 J. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15. LUXOR: „Les Diaboliques", volw. Tijden: 2, 6.45 en 9.15. REMBRANDT: „Helena van Troye", 14 J. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15. ROXY: JPe koninklijke reis", alle leeft. Tijden: 2. 3.45. 7 en 9.15. STUDIO„De helden zijn vermoeid", str. volw. Tijden: 2.15. 7 en 9.15. Donderdag 16 februari Stadsschouwburg: Toneelvereniging „De Kennemer Kunstkring" met „De heksen ketel" (dil.), 8 uur. Concertgebouw: Lezing voor Haarl. Kunst gemeenschap, 8 uur. Vrijdag 17 februari Stadsschouwburg: Lezing voor de Ver. „Geloof en Wetenschap". 8 uur. Concertgebouw: Concert N. Fh. O. Sol.: Dick de Reus. 20.15 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling Arie Pe ters. Van 11.3012.30 uur. Ondertrouwd: K. Plantinga en M. F. Glaser; A. G. Nieuwveer» en K. Frank fort; L. van der Weert en C. G. Boers; F. J. Vissers en A. J. M. G. Wildeboer; G. P. de Leth en A. van Beek; J. J. Horn en H. H. Snijder. T. van Slooten en F. Roelofse; W. J. S. Stam en J. T. Ruijgh; C. Blansjaar en D. Kruijer; J. W. Huis in 't Veld en C. F. M. Kobes; P. C. Hokke en Y. E. van Ham; G. van Delden en J. M. van der Putten; C. van der Klugt en H. Oostrom. Getrouwd: M. van Eemeren en H. Vermeulen; J. Th. Huflbens en M. Ken- sen; Th. P. M. Peters en M. H. J. van Staveren; F. W. Sijbrandi en M. H. Bot- tinga; P. L. Roskam en J. M. Mose man; D. de Jonge en M. J. Keesmaat; L. Grasman en M. W. Hoogenboom; J. Knape en A. Tiekstra. Geboren: A. Soellaart - Toorenent, z.; E. Siepel - Amelink. z.; J. A. Schulting - Derksen, z.; M. Mantjes - Groen, z.; A. M. Wit - van Moppes, z.; J. M. Kos termans - Roozen, z.; L. Augustinus - Philippo, z.; E. M. van Kampen - Bar- thel, z.; H. H. M. Silvis - van den Bosch, z.J. W. Njjman - Rupert, d.; D. Starink - de Jong, d.; M. H. Kujjt - de Jong, d.; G. Overkamp - Meijer, d.; Th. J. van 't Hof - Quasters, d.; E. M. W. van Buuringen - Zandbergen, d.N. C. de Vries - Eriks, d. Overleden: W. Monderen, 82 j.t Ti- morstraat; W. van Gasteren, 85 j.. Ke naupark; A. N. Erkelens, 63 j., Klever laan; G. W. van den Hoek, 81 j.. Oudt Raamstraat; C. Krikke, 14 m, Rozen- prieelstraat; C. J. A. van Offeren, 41 j.. Willem de Zwijgerlaan; C. J. M. Cillekens, 11 m, Linschotenstraat; W. C. van Wijk - Verkerk, 73 j., Van Zeg- gelenplein; W. C. Vlaskamp - Vorssel- man, 62 j., SpaarndamsewegH. J. Snel, 64 j., Leidsevaart. Zaterdagmiddag 18 februari zou in de oude St. Baaf een steen worden ont huld ter herdenking van het feit dat Mozart in 1766 het orgel in die kerk bespeelde. De plechtigheid is echter uitgesteld tot 24 maart, omdat een de fect aan het orgel verhindert, dat de muzikale omlijsting wordt uitgevoerd. Vanmorgen om ongeveer half 8 reed op de Herenweg te Heemstede een vrachtwagen, die omgeven was door een dichte stoomwolk. Dit ongewoon ver schijnsel was het gevolg van het loslaten van de radiatorslang van de motor, waardoor het koude water over de hete motor liep. De chauffeur, de 39-jarige H v. d. Z. uit Heemstede bracht zijn vrachtwagen aan de kant van de w.eg tot stilstand. Even later botste een trek ker met oplegger, die bestuurd werd door de 43-jarige W. Z. uit Eerbeek, tegen de in stoomwolken gehulde vrachtwagen aan, die daardoor in een langs de weg gelegen sloot werd ge duwd. De trekker kwam dwars over de weg te staan. Beide wagens werden zwaar beschadigd, maar persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De chauffeur van de onfortuinlijke vracht wagen belandde eveneens in de sloot. De ijsbaan aan de Kleverlaan is van daag de gehele dag gesloten. Men wil het ijs eerst in goede conditie brengen, waarna morgen de liefhebbers er weer op terecht kunnen. Van verschillende zijden heeft men ons er op geattendeerd, dat wat wij gisteren schreven over de verzorging der dieren in deze winter een correctie be hoeft. Het is inderdaad gevaarlijk vo gels in de gelegenheid te stellen zich te baden, weshalve het aanbeveling verdient om een niet zo groot bakje buiten te zetten, waarin de dieren zich niet geheel kunnen begeven. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen vonnis gewezen in twee ver keerszaken, die beide reeds eerder voor de kantonrechter dienden. Een 37-jarige koopman uit Amsterdam werd thans in hoger beroep conform de eis veroordeeld tot een geldboete van 250.en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. Hij had als automobilist zeer onvoorzichtig ge reden en op de hoek Kruisweg-Nieuwe- gracht geen voorrang verleend aan een van rechts komend voertuig. De aan rijding, die hierdoor onvermijdelijk werd, had geen ernstige gevolgen ge had. Verder deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen een vertegenwoordi ger uit Haarlem, die een jeugdige wielrijdster met zijn auto de weg had afgesneden. Het gebeurde op de Leidse vaart en het meisje kwam op de weg terecht. De officier requireerde op de zitting een hechtenisstraf van een week en twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De rechtbank veroordeelde hem tot een geldboete van 100.en drie maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. rij hebben gisteren gepoogd door te dringen tot het wezen van dat spe ciaal winterse tijdverdrijf, dat sleeën heet, daarbij steunend op eigen herinneringen en op hetgeen zich gisteren op de Hoge Duinendaalseweg in Bloemendaal afspeelde. Toen wij gisteren die honderden kinderen zagen, die dankbaar gebruik maak ten van hun vrije woensdagmiddag, en hun uitgelaten heid op ons overdroegen, begrepen wij, dat onder sleepret een samenstel van veelsoortige genoegens verstaan moet worden, waartoe bijvoorbeeld behoren: het zich plat op de buik liggend laten voortbewegen in neerwaartse richting; het rakelings scheren langs toeschouwers en andere obstakels, het joelend elkan der inhalen in pijlsnelle vaart en meer van die opwindende activiteiten. Slee pret is zelfs niet volmaakt als men niet eens een draai van 360 graden met zijn voêrtuig heeft gemaakt en op de gladheid is terecht gekomen, liefst met 4 of 5 personen tegelijk. Tezamen voeren deze elementen tot een hoogtepunt van plezier en enerverend genot. Het Bloemendaalse Kopje is zulk een hoogtepunt van echte sleepret. De spanning daar bij de start van de baan is het grootst en onder aan de weg wordt het dieptepunt bereikt, want daarna moet eerst weer een moeizame tocht van enige honderden meters worden gemaakt, om opnieuw zulk een bevrijdende glijtocht te kunnen maken. De foto geeft een goed bpeld van de enorme belangstelling voor deze unieke baan in Kennemerland. De Zandvoortse missionaris, pater G. Zegwaard M.S.C., die met verlof uit Nieuw-Guinea ten huize van zijn moeder verblijft, heeft in de regeringsuitzending voor de radio een causerie gehouden onder de titel „Nieuw-Guinea, land van tegenstellingen". Pater Zegwaard heeft negen jaar gewerkt in het zuidelijke moerasgebied van Nieuw-Guinea. Hij schetste de enorme moeilijkheden wel ke dit gebied oplevert, omdat het bij elke vloed van zee uit onder water loopt. Nederland zal van Nieuw-Guinea niet rijk worden, maar het is te hopen dat het Nederlands bestuur de Papoea's tot zegen zal zijn, zodat Nieuw-Guinea van Nederland rijk zal worden. Rijk ook in cultureel opzicht, waarhij pater Zeg waard in de eerste plaats dacht aan de bekering tot het christendom van de inheemse bevolking. e tocht is begonnen, soms in versneld tempo door een stevige duw van baanveger J. Broekhof. De sneeuw ligt prachtig dik, het panorama over de witte duintoppen, waartussen donkere sparrenbosjes afsteken, is uniek en om de ruime bocht ligt een prachtig traject uitgemeten. Stuurmanskunst is een eerste vereiste om de duik goed te volbrengen. tussen arbeiderstekort en dus gebrek aan bouwcapaciteit, en gebrek aan bouwvolume. Hij deelde mede, dat de mogelijkheden van het aantrekken van werkkrachten worden onderzocht. De heer Hennevelt (CPN) had berekend, dat 20 pet van de eigen Haarlemse bouwvakarbeiders buiten de stad werkt. De heer Happé verklaarde te geloven, dat die arbeiders hier gehouden kunnen worden, wanneer er maar voldoende continuïteit zit in de woningbouw, wan neer de plannen dus gereed zijn en het bouwvolume verkregen is. Overigens achtte hij het materiaaltekort eveneens een belangrijke factor bij de te geringe bouwactiviteit. Veel waardering werd uitgesproken voor de ambtenaren van het huisves tingsbureau. Suggesties om de jongge huwden eerder een woning ter beschik king te stellen kon de wethouder zonder meer niet overnemen. Hun urgentie moet afgewogen worden tegen die van anderen die ook om een huis zitten te springen. Ook in dit verband achtte hij het nuttig de resultaten van de woning telling van dit jaar af te wachten. Eni ge dwang kan het huisvestingsbureau niet uitoefenen op degenen die inwo ning verlenen om meer ruimte af te staan. Gemeenschappelijk overleg zal hier uitkomst moeten bieden. De woningtelling zal voor wat Haar lem betreft gericht worden op 't aan leggen van een woningkartoteek, zo deelde de wethouder mee in antwoord op vragen van de heren DE LEEUW (PvdA) en VAN VELSEN (KVP). De ze laatste vond een woningkartoteek te duur in vergelijking met het pro fijt dat men er van heeft. Op zijn ver zoek deelde de wethouder mee, dat het inrichten van een woningkarto teek binnen afzienbare tijd als voor stel bij de raad zal worden ingediend. Het bouwen van houtrijke woningen, zoals de heer Van Velsen (KVP) had voorgesteld, omdat men hierdoor buiten het bouwvolume om kan werken, zal de wethouder nader in studie nemen. Een oordeel behield hij zich voor. In antwoord op vragen van de heer De Leeuw (PvdA) over de vele woningen die aan het woningbezit onttrokken wor den voor het inrichten van kantoor- of winkelpanden, deelde de heer Happé mee, dat B. en W. zich bewust zijn van het feit dat dit niet teveel moet geschie den, maar anderzijds dat daarmee ook een economisch belang Is gediend en de welvaart ten goede komt. Nauw overleg wordt hierover gepleegd met de Ka mer van Koophandel. T~7 Uy, Pierre en Alex Speelman poseren even voor onze fotograaf. Het kleine rt broertje mag wel op de slee blijven zitten, maar de beide anderen hijgen •*-—nog na van de zware tocht terug naar de start. Uitrusten is er echter niet bij en nauwelijks was de foto genomen, of zij schoten er met hun drieën al weer vandoor, het avontuur tegemoet. v-: t J ''y V T~\ e sleepret op het Kopje is niet alleen een feest voor de jeugd, maar even- J goed voor een groot aantal sportieve volwassenen, die met minstens evenveel overgave en plezier, maar met iets meer overleg en omzichtig heid, de snelle sleeën loodst over de met sporen doorploegde tneeuwbaan. Enige agenten van de Bloemendaalse politie houden toezicht op de gang van zaken. Op de foto het fraaie landschap, dat zich aan de bobsleeërs ontvouwt. Men ontwaart in de verte de Overveense watertoren, die in de terminologie van de strateeg een „markant punt" in het terrein genoemd zou worden. De Haarlemse gemeenteraad heeft gisteren zijn begrotingsbehan deling voort moeten zetten on der leiding van loco-burgemeester D. J. A. GELUK. Burgemeester Cremers is sinds zondag ziek. De waarnemend Voorzitter moest de raad gisteren waarschuwen, dat men reeds ruim vier uur op het schema achter lag. In verband daarmee verzocht hij de leden zich bondig uit te drukken. Inderdaad sprak men korter, maar nu liet men meerdere leden van dezelfde fractie over eenzelfde onderwerp praten. Het gevolg was, dat men weer meer op het schema achter is geraakt. Aan het einde van de zit tingsdag van gisteren heeft de loco burgemeester zich genoodzaakt ge zien het seniorenconvent bijeen te roepen teneinde de mogelijkheid na te gaan de begrotingsdebatten ook volgende week voort te zetten. B. en W. wensen niet, dat de laatste hoofd stukken van de begroting een min der gedegen behandeling krijgen om dat men in tijdnood raakt. Daarom hebben zij voorgesteld de begrotings debatten volgende week woensdag avond voort te zetten. Vandaag zul len de fracties dit voorstel bespreken en vanavond zal het college in over leg met het seniorenconvent een be slissing nemen. Het belangrijkste nieuws uit de be grotingsbehande ling van het hoofdstuk „Volks huisvesting", was de mededeling van wethouder HAPPÉ, dat de ge meente thans ook het restant aan bouwvolume van 157 woningen heeft verdeeld. Het is bestemd voor klei nere complexen, t,7 zodat daarbij Wethouder Happe voorai kleinere aannemers worden ingeschakeld. Het beschikbare bouwvolume tot en met 1956 is nu verbruikt, maar men heeft Ï-oede hoop voor dit jaar nog extra vo- ume te kunnen bemachtigen. Het schijnt in de bedoeling van de regering te liggen voor 1956 de gemeen ten zoveel bouwvolume beschikbaar te Stellen als zij aannemelijk kunnen ma ken, dat gebouwd kunnen worden. Voor Haarlem betekent dat, dat mogelijk een extra-volume beschikbaar komt van 690 woningen, waarvan 520 woningwet woningen. 200 daarvan zijn bestemd voor Sint-Bavo"-noord en zullen in het hoorden van Delftwijk worden gebouwd. Voor deze woningen is de architect reeds aangewezen en hopelijk zal nog dit jaar een begin gemaakt kunnen worden met het uitvoeren van deze plannen. Haarlem is op het ogenblik in onder handeling met enkele beleggingsmaat schappijen en pensioenfondsen over de bouw van ruim 350 middenstandshuur woningen in het jaar 1957. De archi tecten kunnen voor deze complexen reeds aangewezen worden. Een bekwa me aannemer, die reeds eerder bewe zen heeft snel en degelijk te kunnen bouwen, zal 250 van deze woningen bou wen. Daardoor ontstaat continuïteit, aangezien hij de arbeiders die hij thans bij een ander project hier ter stede ge bruikt, volgend jaar meteen kan inscha kelen voor het nieuwe complex. Deze continuïteit streeft men ook na bij de Woningwetbouw. Vele leden hebben zich ongerust ge toond over de trage gang van de wo- W°Uw in Haarlem, vooral in ver- "K tot andere steden. Op vragen „Yu d® verdeling van het bouwvolume K Periode na 1956 moest de wet- aaneezien rientWoord schuldiK blijven, tien regering daarover nog „Ji-A RoïllfT6- pIannen heeft gepubli- Se resuhaten wil d,at de minister eerst te taZ afwachten van de dit 'i H? woningtelling. Haar lem zal dus zorgen zoveel mogelijk bouwplannen gereed te hebben tenlinde op alles voorbereid te zijn. Voorkomen zal worden, dat Haarlem onder de nieu we verdelingsregeling, die waarschijnlijk gebaseerd zal zun op de aanwezige bouwcapaciteit ter plaatse, nog verder achterop zal raken. Maatregelen ter versnelling van de bouwproduktie werden door verschillen de leden gesuggereerd, het uitvoerigst door de heer VAN VELSEN (KVP). Itór - f-m Wethouder Happé J nam graag zijn IIMI suggestie over om JË|3| huisvrouwen te r- doen vertegen- «L* SÊ.§1 Woordigen in een IflIË voorgestelde stu- t V diecommissie ter fc'n, de kwaliteft en de t jjjl kwantiteit van de woningbouw. krachten^ in het BBkHBBhBBB bouwbedrijf en Van Velsen bet aantrekken van bouwvakarbeiders, het stimuleren van de animo bij jonge mensen voor de bouwvakken, het op- y°freJ> van de arbeidsproduktiviteit etc. W°k de heer Happé te zullen voor een1? aan degenen die belast zijn met jii?;. algemeen onderzoek naar de moge- VKJteden van het versnellen van de °hingbouw in Haarlem. «^T?eren SPEK <AR> en WENSING sen (KtnSf me* ^eer Vim Vel- voor het instellen van een tin di e dienst voor Volkshuisves- zou moeten worden e hfeJrSSSÏ Bouw~ Woningtoezicht. "aPpé ri» ,j van maar wethouder •'ellen tot „thee dat ook deze voor- beiangen coördinatie van de bouw- mi, de raad "™de™oek zijn en dat B. en hopen j hierover zo spoedig moge- in te lichten. »en (KVp) van de heer Van Vel- centage premio^rh?ginS van het per- by de heren stnff"?lnge" vond steun (AR) en bestrifd/n cVVD) en SPEK nevelt (CPN) d» g bu de heer Hen- reerden de mogeliik^,tanders snëSe- bouw voor de bouw v van Ptemie- fen door particuli^n arbeiderswonin- 9d W^tb.a Happé zag hij de mogelijkheden daartoe nog niet. Overigens houdt men zich slechts in grote lijnen aan de percentagever deling van premie- en woningwetwonin gen, deelde hij mee, en moet men dit vraagstuk steeds over een langere pe riode bekijken. Systeembouw vond voorstanders in de heer DE LEEUW )PvdA) en in min dere mate ook bij de heren Van Velsen (KVP), Spek (AR) en Wensing (CHU). De wethouder deelde mee, dat men ge rede hoop heeft dat het toe te passen systeem deugdelijk is. Mocht dit on verhoopt niet zo zijn, dan kan men de bouwplannen gemakkelijk geschikt ma ken voor traditionele bouw, zodat geen vertraging hoeft te ontstaan. Meer samenwerking tussen de wo ningbouwverenigingen werd bepleit door de heren De Leeuw (PvdA) en Van Velsen (KVP), al vond de heer VAN DER VELDT (KVP) dat die blijkens de uitlatingen van wethouder Happé verleden jaar niets te wensen overliet. De wethouder kwam daar nu gedeeltelijk op terug. Sommige wo ningbouwverenigingen, zo deelde hij mee, tonen zich achteraf niet bereid eenmaal gemaakte overeenkomsten na te leven. Hij hoopte, dat hierin spoe dig verandering zou komen. Overi gens kunnen B. en W. geen dwang uitoefenen en zullen de corporaties zelf veel kunnen verbeteren. In antwoord op vragen van de heren Spek (AR) en Hennevelt (CPN) deel de de heer Happé mede, dat de curve- prijs voor de woningbouw de laatste tijd voor Haarlem geen onoverkomelijke bezwaren heeft opgeleverd. De curve- prijs is weliswaar te laag, maar B. en W. gaan er boven om de woningen de noodzakelijke voorzieningen te geven. De regeringsdepartementen maken daar geen bezwaar tegen. De heer Van Velsen (KVP) had voor gesteld de zg. atelierwoningen voor beel dende kunstenaars meer bij elkaar te bouwen in plaats van ze op te nemen in nieuwbouw-complexen. De heer PROPER (CPN) geloofde, dat de kun stenaars over het algemeen liever in de oude binnenstad zitten, of ergens he lemaal buitenaf. Wethouder Happé voel de iets voor dezesuggesties en zou ze op hun mogelijkheden laten onderzoe ken. Het vraagstuk van de krotopruiming heeft aanleiding gegeven tot een bewo gen bespreking. De heer DE LEEUW (PvdA) meende, dat men in plaats van het onbewoonbaar verklaren in de we tenschap, dat door een gebrek aan ver vangende woonruimte toch niet tot ont ruiming kan overgaan, beter de vast stelling van een lagere huur kan uit lokken van de zijde van het departe ment van Volkshuisvesting. De heren VAN DER VELDT (KVP), DE LAND METER (CHU) en HENNEVELT (CPN) en mevr. SMITZ (PvdA) voel den meer voor onbewoonbaar verkla ring, maar daarbij spoedige leniging van de meest schrijnende noden. De katholieke woordvoerder meende, dat bq onbewoonbaar verklaring toch reeds de huur verlaagd wordt tot het peil vaP voor de huurverhoging, terwijl Volkshuisvesting" toch geen lagere duur zal toestaan, wanneer een lagere nuurvaststelling wordt gevraagd. Het joornaamste bezwaar achtte hii ech- "T' at m,en dan zo gemakkelijk ver- c woningen in feite onbe- tiorin zi,n- B(i onbewoonbaar ver- .de raad jaarlijks met de neus op de feiten gedrukt, hetgeen tot nadenken stemt en tot spoedig ingrij- pen'j Pe Ee®W (PvdA) meen- de, dat men huuryerlaging moest vra gen en tegelijkertijd de raad jaarlijks een nota moest verstrekken over de toestand van deze woningen. Maar wet houder Happe voelde daar weinig voor De overwegingen van de heer Van der Veldt (KVP) hadden hem getroffen zo deelde hij mee, en hij stelde zich daar volkomen achter. Overigens meende hij, dat niet ieder gezin uit een onbewoonbaar verklaarde woning speciale verzorging behoeft Voor zulke gezinnen worden o.a. in „Parkwijk" speciale complexen ge bouwd en de wethouder zegde mevrouw Smitz (PvdA) op haar verzoek toe, dat deze complexen met voorrang gebouwd zullen worden. De andere gezinnen heb ben waarschijnlijk alleen maar moeilijk heden met huuraanpassing. De nieuwe huizen zijn voor hen vaak te duur. B. en W. komen dan met een overgangs regeling te hulp. Over het aantrekken van arbeids krachten in het bouwbedrijf naar Haar lem juist in verband met het vergroten van de bouwcapaciteit en in verband daarmee met de mogelijkheid van het verkrijgen van meer bouwvolume, had de heer Van Veisen (KVP) voorgesteld te overwegen de Haarlemse bouwvak arbeiders voorkeur te geven bij de ver deling van het nieuwe woonbezit. De wethouder is hierop niet ingegaan. De wethouder erkende wel het verband

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3