Radiobelasting in plaats van zegels? Davitamon IO Worden matrozen geronseld voor het ïoen r DROSlE Met pleegt Cacao Spook in de ondergrondse U D O Nieuwe publikaties contra de Haagse burgemeester Sportief Hun vader 40 jaar stierf steleden Hebt u vandaag uw al gehad HAMEA Vragen aan ministers Meisje overreden en gedood Tussen neus en lippen Leraar tijdens les overleden Zuivering sou onvoldoende sijn geweest Kekkonen tot Fins president gekosen Film inspireert Britse inbreker Slavenhandel tussen Afrika en Arabië Mutaties in de Spaanse regering <r\ Manager-ziekte DONDERDAG 16 FEBRUARI 1956 PAGINA Omroepwet eerst na de verkiezingen Last van zenuwen? DIE UITWISSELING VAN ARRESTANTEN Nederlandse reactie op uitlatingen van Djakarta Binnenkort installatie raad voor jeugdvorming Meer subsidie voor de lectuurvoorziening Een 10 voor gezondheid! Meer Kamerleden Eerste Kamer akkoord V rijetijdsbesteding in studie „h er niet eerder sprake van mensenroof dan van normale recrutering Correctie In prijs verlaagd: ALT IJ D WELKOM Mgr. Giobbe bij her denking Stille Omgang ƒ3.000 GESTOLEN; DADERS GEGREPEN Het ongeluk te Pernis Nog drie gewonden Inbreker gearresteerd Zaak-Hazerswoude SS Vragen over dossiers Zorgvuldiger bewaring bepleit Met geringe meerderheid (Van oi.*.e parlementaire redacteur) Minister Cals heeft de Tweede Kamer medegedeeld, dat de financiering van de radio-omroep zulke hoge eisen gaat stelle dat op een of andere manier de inkomsten zullen moeten worden aan gevuld. De regering heeft nog geen be slissing genomen, maar wel zijn drie mogelijkheden in overweging. Men zou de luisterbijdragen van 12,- tot 15,- of tot 18.- per jaar kunnen opvoeren, hetgeen 7,- resp. 14,- miljoen meer zou opleveren. De regering ziet echter tegen de consequenties op in verband met het prijsbeleid. De tweede moge lijkheid is, dat de Wereldomroep niet meer ten laste van de luisterbijdragen komt, hetgeen 5,- miljoen zou bespa ren. Dan zou het parlement echter be reid moeten zijn om in deze uitgave op andere wijze te voorzien. Een derde Weg welke zou kunnen worden gekozen is, dat de kosten voor de omroep ge heel ten laste van het rijk komen en dat de inning van luisterbijdragen door middel van radiozegels plaats maakt voor invoering van een soort radiobe- lasting. In dat geval zou een bedrag van f ZVz miljoen aan administratie- en inningskosten bespaard worden, hetgeen deze derde mogelijkheid wel aantrekkelijk maakt. Uit het debat bleek verder dat de Nederlandse Radio Unie in 1956 slechts een zeer beperkt bedrag voor reserve ringen heeft. In vorige jaren wist men hiervoor altijd 1 a 2 miljoen opzij te leg gen. Thans zou slechts 700.000,- be schikbaar zijn. De ontwikkeling van de techniek eist echter veel meer. De mi nister heeft de N.R.U. het vorig jaar laten weten, dat hij niet kon aanvaar den, dat men de begroting ging over schrijden. Er is een voorlopige oplos sing gevonden, waardoor het bedrag iets verhoogd kon worden. Wat in 1957 moet worden gedaan is nog niet te Zeggen. Het huidige kabinet zal aan een beslissing terzake wel niet toeko men, meende de minister. Hij deelde mede, dat verschillende gegadigden voor de functie van rege ringscommissaris voor het Radiowezen zijn aangezocht. Men heeft nog nie- Advertentie M£jnö«trdt'> Z,cn u w tablettea helpen U ei overheen. Advertentie Een woordvoerder van het Nederland se ministerie van buitenlandse zaken heeft commentaar geleverd op enkele Indonesische uitlatingen over de kwestie van de uitwisseling van arrestanten. Hij zei: ,,Naar aanleiding van de uitlating van de Indonesische woordvoerder te Djakarta, dat de Indonesische regering de toestand, ontstaan uit het mislukken van de conferentie te Genève, niet gun stig zou achten om met Nederland be sprekingen te voeren over het uitwisse len van gevangenen, wordt er aan herin nerd, dat juist Indonesië de kwestie der gevangenen buiten het kader der con ferentie wilde brengen. De twee ministers van buitenlandse zaken zouden in hun kwaliteit van mi nister het Indonesische voorstel tot uit wisseling van arrestanten tegen veroor deelde Indonesische infiltranten op Nieuw-Guinea verder uitwerken. Dat Indonesië thans de regeling van deze aangelegenheid aan de teleurstel lende resultaten van Genève zou binden en net lot der Nederlandse arrestanten en der Indonesische onderdanen afhan kelijk zou stellen van de politieke ver standhouding tussen beide landen, schjjnt zo zeer in strijd te komen met de humanitaire aspecten van deze uitwis seling, dat men wel moet hopen en ver wachten, lat dt betreurenswaardige uit lating van Indonesische woordvoer der niet ernstig gemeend zal blijken te SÖn". (A.N.P.) (Van onze parlementaire redactie) Minister Cals heeft de Tweede Kamer medegedeeld, dat de installatie van cle raad voor de jeugdvorming nog slechts een kwestie is van bereidverklaringen door enkele personen, die voor het lid maatschap gevraagd zijn. Binnen af zienbare tijd kan de installatie geschie den. De Kamer had de minister gevraagd °f hij niet kon voorkomen, dat bij de ^erkoop van terreinen zoals de Gouds- derg te Lunteren onbehoorlijke winsten gorden gemaakt. Het bekende terrein, $at in het bezit was van de Nationale fmdvindersraad, zo betoogde men, mag ais recreatieterrein niet verloren gaan. V6 minister kon geen reden vinden om 61t te voorkomen, al gaat het verlies de Goudsberg hem wel aan het hart. een31 een particuliere vereniging die Particulier bezit verkoopt kan daar- met belemmerd worden, de °ip dij de lectuurvoorziening kwam de ter sprake. Er komt, zoals in dG 'dister mededeelde, een wijziging Zaïeq jï^ssubsidies voor openbare lees- krijg'leeszalen zullen meer subsidie althans V°or filialen en jeugdafdelingen, ^'ordt v°or zover daarbij rijkssubsidie ïeKelintj even. Gemeentelijke subsidie- duiten f.®n vormen een apart hoofdstuk Pe heer ^^woordelijkheid van O.K.W. mand bereid gevonden. Uit de Kamer was gevraagd, of deze functie verenig baar is met het lidmaatschap van de Eerste Kamer. Er was daarbij gesug gereerd, dat de functie zou zijn wegge legd voor „het jongste lid dier Kamer", waarmede men slechts de heer Broeksz van de VARA kan hebben bedoeld. De minister ging hier niet op in. Hij wees erop, dat in de nieuwe omroepwet de functie van regeringscommissaris niet meer voorkomt. Het is dus een tijdelij ke functie, die bovendien niet een ge hele dagtaak in beslag neemt. Er wordt uitgezien naar iemand, die wel heel wat tjjd heeft en die een groot gezag en wijsheid bezit. „Wanneer komt eindelijk de om roepwet in openbare behandeling? vroeg de heer Peters (KVP), die zich beklaagde, dat in de afgelopen tien jaar het radiobestel nog geen volle dige parlementaire behandeling heeft gehad. De minister beloofde, dat hij zijn best zou doen om voor de verkie zingen in ieder geval de memorie van antwoord in te dienen. De wet, die een groot aantal moeilijke kwesties aan de orde stelt, zal echter eerst na de verkiezingen kunnen worden behandeld. Minister Cals acht het niet uitgeslo ten dat er een eigen Friese regionale omroep komt. De regionale omroep noord-oost is hierover om advies ge vraagd. Er zijn plannen om de wereldomroep aan een nieuw gebouw te helpen. Het project zal vele miljoenen kosten. De minister kon niets begrijpen van de bezwaren die de heer Peters had te gen het uitzenden van grammofoonpla ten door de P.T.T. voor de aangeslote nen bij de radiodistributie. Of men nu buitenlandse muziek uitzendt of gram mofoonplaten, dat is volgens hem het zelfde. Zendtijd voor politieke partijen De radioraad zal binnenkort advies uitbrengen inzake het geven van zend tijd aan politieke partijen. Het feit dat de A.R. en de C.H. zendtijd hebben aan gevraagd brengt het probleem van de versnippering van zendtijd naar voren. De heer Van Sleen (PvdA) kondigde bij interruptie reeds aan, dat ook de PvdA om zendtijd zal verzoeken. Dat de VARA in de oudejaarsnacht het jubi leum van het NW aan het gehele luis terende volk had voorgehouden kon hij niet als een zodanige faux pas beschou wen, dat ingrijpen van hogerhand no dig was, zoals mevrouw Fortanier-de Wit had gesuggereerd. De commerciële televisie is bij de Radioraad in studie. Er zijn hearings gehouden en een aantal commissies is aan het werk om hierover advies uit te brengen. De aanleiding daartoe is de aanvrage van de Televisie Exploitatie Mij om goedkeuring van de statuten. De strop van 300.000,- die de Neder landse Televisie Stichting volgens bere kening van de heer Van Sleen dit jaar zou behalen, kon de minister verande ren in een voordeel van 500.000,- daar de bouw van relaiszenders niet" door gaat. De heer Van Sleen maakte zich bezorgd over de juiste besteding van het kijkgeld. De heer Peters waar schuwde voor al te grote verschillen in zendtijd met het buitenland. Deze laat ste spreker wees op de ongewenste toestand dat films die in Nederland niet zijn goedgekeurd, in het zuiden en het oosten van het land op het televi siescherm verschijnen en dat nog wel in openbare gelegenheden. Minister Cal;: antwoordde dat hij het buitenland moeilijk ter verantwoording kan roe pen over deze uitzendingen en dat de plaatselijke autoriteiten maatregelen kunnen nemen tegen openbare verto ningen. Vandaag zal de beraadslaging over de begroting van O.K.W. tot een einde kunnen komen. Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davitamon-10 per persoon. Flacons a 50 en 100 dragées ORGANON-OSS (Van onze Haagse redactie) Het merendeel der Eerste-Kamerleden heeft zich in het voorlopig verslag op het ontwerp tot uitbreiding van het aantal leden der volksvertegenwoordi ging bereid verklaard de regering hier in te steunen. Naast de redenen, reeds door de regering bij de indiening van het ontwerp gegeven, komt als voor naam argument naar voren, dat de wens tot zetelvermeerdering van de Twee de Kamer is uitgegaan en men zich daar met grote meerderheid voor het ontwerp heeft verklaard. De waarde van de uitbreiding geldt vooral voor de Tweede Kamer en dit brengt als con sequentie mee, dat ook de Eerste Ka mer zal moeten worden uitgebreid, wil de numerieke verhouding ongewijzigd blijven, zo wordt betoogd. Van andere zijde is men echter niet zo overtuigd van het nut, dat een uit breiding tot resp. 75 leden met zich zal meebrengen. Verschillende groeperingen maken, evenals in de Tweede Kamer, nog be zwaar tegen de methode van de rege ring om de periodieke Tweede-Kamer verkiezingen aan te grijpen om een aan tal grondwetsherzieningen tot stand te brengen. Dit zou, volgens deze leden, de eerbied voor de grondwet verzwak ken. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals heeft de Tweede Kamer medegedeeld dat een inventarisatie aan de gang is naar vrijetijdsbesteding in het algemeen, welke nog door een breder onderzoek zal worden gevolgd. De mi nister ontkende dat er op dit gebied nog nooit iets zou zijn gebeurd, zoals van de zijde van de PvdA werd gesuggereerd. De jeugdorganisaties, de amateuristische kunstbeoefening en het werk van de sportorganisaties zijn er om het tegen deel te bewijzen. Het Tweede Kamerlid jhr. Ruijs de Beerenbrouck heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken, de minister zonder portefeuille en aan de minister van Oor log en van Marine gevraagd of het waar is, dat de koopvaardijmatrozen G. B. Hoen en A. Mulderij te Bayonne geron seld zijn voor het Franse Vreemdelin genlegioen, doch betrekkelijk kort na dien vluchtende de Nederlandse grens hebben weten te bereiken? Is het waar, dat deze Nederlanders in een toestand van verdoving, feitelijk tegen hun wil, aangenomen zijn voor deze buitenlandse strijdkrachten, waar van het gebruik in de huidige tijdsom standigheden doorlopend aanzienlijk le vensgevaar met zich kan brengen? Andere vragen van de heer Ruijs de Beerenbrouck luiden: Zijn de ministers bereid een diepgaand onderzoek in te laten stellen naar de omstandigheden, waaronder dit dienstnemen bij het Vreemdelingenlegioen heeft plaatsge had, en menen zij niet aanvankelijk dat het de schijn heeft, dat hier eerder sprake was van mensenroof dan van een normale recrutering? Is de regering bereid ten krachtigste bij de Franse regering te protesteren tegen dergelijke methoden? Is de regering bereid een Frans-Ne- Advertentle panier al ?s KVP) vroeg om op deze de jeug,j Minderwaardige lectuur voor Deters jeuert 1111116- - Positief te bestrijden. In het verci namen van ~fag hat wij woensdag op- Terwindt, v radiorede van de heer tholiek ve,iCe"voorzitter van het Ka- verenigingen ?h van Werkgeversvak- slopen. In dé la een storende £out ge" merkte op ria+Z?' beginnende met: „Hij stander van vV- KAB' luist door voor" etc. moet het 1r? lo°nP°htiek te zijn, worden door-V:^rwoord vervangen derlandse overeenkomst na te streven, waarbij aan Nederlanders, die voor het Vreemdelingenlegioen tekenen, gelegen heid wordt geboden binnen vierentwin tig uren voor een Nederlandse consulai re vertegenwoordiger een verklaring af te leggen dat zij vrijwillig in deze strijd krachten dienst nemen, bij gebreke waarvan de Franse regering zich ver bindt aanvankelijk tot stand gekomen verbintenissen als nietig te beschou wen?, zo vraagt het Tweede Kamerlid tenslotte. In Nijega, nabij Drachten, is de der tienjarige Anneke Boonstra, toen zij met haar fiets kwam te vallen, door een auto overreden. Zij werd zwaar ge wond naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar zij is overleden. Naar wij vernemen zal ook mgr. Paolo Giobbe, de Pauselijke Internuntius, de grote herdenkingsbijeenkomst bijwo nen, die ter gelegenheid van de 75- jarige traditie van de Stille Omgang op zondagmiddag 4 maart wordt ge houden in het Concertgebouw te Am sterdam. it Londen komt het verhaal, dat de geest van een vermoorde acteur de nachtelijke arbei ders van een ondergronds station de stuipen op het lijf jaagt. Een Lon- dens blad meent, dat het spook de geest is van een zekere William Ter- riss, die bijna zestig jaar geleden in een Londens theater met messteken om het leven werd gebracht. Vol gens de ooggetuigen is de geest een keurig verzorgd en goed geklede heer, tamelijk lang van gestalte. Een van de arbeiders, een Westafrikaanse ne ger, was zo geschrokken, dat hij de volgende dag ziin ontslag is gaan aan bieden. Het spook verscheen voor het eerst in november van het vorig jaar. Het pleegt de trappen van de onder grondse op en af te gaan en door de wachtkamers van het station te dan sen. Voor de rest moogt ge er van ge loven wat ge wilt 1 1 van het land. Voor 19i8 bestond zij Militair SCnaaksP6l praktisch niet, althans hoorde men er niets van. Sedertdien is de hoogcon- e militaire complexjes zijn er junctuur begonnen en daarmee deed bij de Japanners toch niet he- de managerziekte haar intrede. Het lemaal uit. Men kent in Japan is 11161 te verwonderen, dat boze ton al wel lang het zogenaamde militaire gen beweren, dat „managerziekte" schaakspel waarbij de figuren be- een ander woord is voor overvoeding, staan uit maarschalken, generaals, H°e dan ook, het probleem is zo ern- maioors en gewone soldaten, maar stig geworden, dat men zich in West- men heeft er nu kort geleden drie Duitsland tegenwoordig speciaal te- fi rn ren aan toegevoegd, namelijk de gGn de managerziekte kan verzeke- atoomborn de spion en de militaire Volgens de verzekeringsmaat- politie Wij willen maar zeggen: als schappij zijn er drie stadia in de ziek- het maar bii een spelletje blijftte-, a. de zakenman voelt zich gede- het maar dij een speu j primeerd, heeft last van weersver anderingen en kan zich niet op zijn werk concentreren; b. hij haalt moei lijk adem, lijdt aan slapeloosheid, in digestie en duizeligheid, heeft pijn nder de Westduitse industriëlen in de linker arm en in de rug, voelt is een ware campagne gaande zich steeds meer gedeprimeerd en tegen wat tegenwoordig de wordt allengs dikker; c. hij sterft. „Managerkrankheit", de manager- Remedie tegen de managerziekte: ziekte, het. De laatst tijd treedt een postzegels verzamelen, piano spelen, in de tuin werken en rozen kweken, kortom de 80-jarige bondskanselier welke worden toege- dr. Adenauer navolgen. In ieder ge- aan het nieuwe ziek- val varen de pianobouwers en de bloe- menkwekers er tegenwoordig best bij. niet onaanzienlijk aantal sterfge vallen op onder leidende indus triëlen, schreven tetype. Het merkwaardige is, dat de managerziekte gelijke tred schijnt Als die nu maar weer niet de mana- te houden met de industriële opbloei gerziekte krijgen Tijdens het geven van gymnastiekles sen aan leerlingen van de Chr. Kweek school in het gymnastieklokaal van het Willem Lodewijk-gymnasium te Gronin gen is maandagmorgen plotseling over leden de heer C. B. J. Balder, leraar in lichamelijke opvoeding bij het middel baar en voorbereidend hoger onderwijs te Groningen. De heer Balder werd tijdens de les plotseling onwel. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht, maar bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. Uit een winkel aan de Boschstraat te Maastricht is ongeveer f 3000 gestolen. De politie heeft de daders gearresteerd. Het zijn twee jongens, respectievelijk 17 en 18 jaar oud en afkomstig uit Maas tricht. Het geld kon nog worden ach terhaald. Bij het ongeluk op de terreinen van de Shell-installaties en -fabrieken Per nis, dat dinsdag is geschied toen zich daar een ontploffing voordeed, zijn naar nader blijkt vijftien personen ge wond. Twaalf hunner konden, na ver bonden te zijn, huiswaarts keren. Drie andere gewonden liepen brandwonden op. Zij werden ter observatie in het ha venziekenhuis te Rotterdam opgenomen. Een 28-jarige textielhandelaar uit Rot terdam is gearresteerd omdat hij in de nacht van 23 op 24 januari heeft inge broken in het winkelmagazijn van C. en A. te Dordrecht en daarbij dertien bontmantels ter waarde van f 4500.— heeft meegenomen. De man trachtte de mantels in Rotterdam te verkopen in café's en nachtclubs. Een 28-jarige tex tielhandelaar, eveneens uit Rotterdam, die hem daarbij assisteerde, is eveneens gearresteerd. Op zijn verzoek is eervol ontslagen als lid van de Raad van Advies voor de Gemeentefinanciën J. v. Tilburg en in zijn plaats is benoemd mr. F. H. C. van Wijck, wethouder van Amsterdam. Het „Haags Dagblad" is wederom met een publikatie gekomen contra de bur gemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking. In deze nieuwe publikatie wordt gesteld, dat door een samenloop van omstandigheden in de zaak-Schok king niet het onderzoek heeft plaats gevonden, dat, gelet op de ernst der fei ten, had dienen te geschieden. Het Haagse blad is van mening, dat uit de voorwaardelijke buitenvervol- gingstelling van de oud-marechaussee K. blijkt, dat deze politieman slechts in geringe mate verantwoordelijk is ge weest voor de uitlevering van het Jood se gezin Pino aan de S. D. De procu reur-fiscaal heeft niettemin volstaan met mr. Schokking .te horen als getuige in de zaak-K., zonder hem als hoofdver dachte aan te merken. De verklaring hiervoor construeert het „Haags Dag blad" als volgt: De procureurs-fiscaal bij de Bijzondere Gerechtshoven hadden de gewoonte, indien de vervolging van een ambtsdrager werd overwogen, het zuiveringsdossier op te vragen bij het Centraal Orgaan voor de Zuivering van Overheidspersoneel. Het ligt voor de hand, dat zulks ook gebeurd is in dit geval en wel vóór de toenmalige minis ter van Justitie, mr. J. H. van Maar- seveen, zijn z.g. barmhartigheidspolitiek afkondigde t.o.v. hen, die in de bezetting hadden gefaald. Deze politiek was er op gericht het aantal gedetineerden op korte termijn drastisch te beperken en tot een snelle afdoening te komen van de zaken, die in het openbaar berecht moesten worden. Ais gevolg van dit mi nisteriële beleid is de behandeling van vele gevallen, waarin een vervol ging gerechtvaardigd was, doch die slechts in een eerste stadium van voor bereiding verkeerden, gestaakt. Volgens het Haags Dagblad is men t.a.v. mr. Schokking niet verder gekomen dan tot het opvragen van het zuiveringsdossier, welk dossier men tot heden ten dage te vergeefs kan zoeken. Voor wat de zuivering van mr. Schok king betreft, stelt het Haagse blad, dat deze niet is geschied volgens de in het Zuiveringsbesluit voorgeschreven wijze. In een met deze publikatie vrijwel pa rallel lopend artikel in „Het Parool" wordt opgemerkt, dat de burgemeesters zuivering in Zuid-Holland niet over matig kritisch is geweest. De zuive- ringsonderzoeken waren ten aanzien van die burgemeesters, die niet werden gestaakt, geschorst of ontslagen, van volstrekt te verwaarlozen betekenis. De klacht inzake het gezin-Pino bestond destijds nog niet. Een zuiveringsdossier bleef dan ook bij mr. Schokking ach terwege. Die Elfstedentocht vind ik echt wel een mooi, stoer Fries en Nederlands ge bruik. Vooral als het mij gepermitteerd blijft het op een royale afstand te be kijken. Ik juich met ieder een mee, maar men moet het mij toestaan, dat ik een flink eind uit de buurt blijf. Want reeds als ik mij zo'n barre onderneming goed ga voorstellen raak ik door de koude bevangen. Maar nou zal het je gebeuren dat je even elf Friese steden langs schaatst in meteorologische omstandigheden die ten hemel schreien en dat je dan, aan de „finish" komende, beschuldigd wordt van onsportief te zijn. Zoals dat eergisteren met die vijf brave kerels is gebeurd. Dat lijkt mij om zó, uit louter nijd, in een wak te rijden. Ze hadden niet met zijn vijven te gelijk over de eindstreep mogen gaan; nou vraag ik U. Er had maar één win naar mogen zijn. Alsof ze niet als één man binnen zijn gekomen, de vijf. Nee, ik begrijp helemaal niet meer wat er aan de hand is. Wij verheugen ons over één winnaar, maar wij wor den boos als er vijf zijn. Hoe nu? Zijn wij dan niet sportief? Advertentie Geneest ruwheid en schraalheid „Ot, Ot!" Ot hoort zijn Moe-der niet. „Ot, waar ben je?" Moe-der kijkt door het raam. Ze ziet Ot niet. Moe-der kijkt in de gang. Daar is hij ook al niet. „Ot, Ot! Waar zit je dan toch?" „Hier, Moe-der." „Waar is dat? In de tuin?" „Ja, Moe-der." Dat kan men lezen in „Het Boek van Ot en Sien", de twee kinderen, die, vermoeden wij, heel Nederland kent, omdat zij, als een toch wel dier bare jeugdherinnering in ieders ge heugen voortleven. Voor ons horen er de suizende gaslampen en de snorren de potkachel bij, alsof het in de school onzer jeugd alleen maar winter is ge weest. Wie nog ouder is dan wij zal Ot en Sien vermoedelijk alleen maar van de eigen kinderen hebben leren kennen, want het eerste boekje „Nog bij moeder" van Jan Ligthart en H. Scheepstra is in 1904 bij Wolters in Groningen verschenen, met prentjes van C. Jetses, die zijn eigen dochter tje als model voor Sien gebruikte en zijn buurjongetje voor Ot. In de der tiger jaren heeft Jetses de prentjes uit 1904 gemoderniseerd. Dat ze nu ook niet modern meer zijn is uit de reproduktie hiernaast wel af te lezen. De herinnering aan het eerste leesboekje uit on ze jeugd, dat op de scholen van al lerlei richting nog druk gebruikt wordt, kwam bij ons op, toen wij lazen, dat het van daag veertig jaar geleden is, dat Jan H. Ligthart, de bekende peda goog, in Dieren is overleden. De dokter had hem voor herstel van zijn gezondheid rust voorgeschre ven, en toen hij in Dieren langs het kanaal wan delde, is hij, hoe weet men niet, in het water gevallen. Een schipper haalde hem vrij snel op het droge, en alhoewel, zoals prof. Kaze- mier in zijn Jeugdherinneringen schrijft, zijn baard nog droog was en zijn horloge nog liep, waren de le vensgeesten geweken. Wat zijn betekenis voor de prakt! sche pedagogiek in Nederland is ge weest, kan men al vermoeden bij het grote succes van zijn nieuwe lees methode, neergelegd in de leesboekjes over Ot en Sien „Nog bij moeder" „Dicht bij huis", „De wereld in", om een paar series te noemen. De invloed van zijn „hartepedagogiek" is naspeur baar in de verzachting der schooltucht in Nederland. De faam, die hij in zijn dagen had, wordt wellicht het best geïllustreerd door het vertrouwen, dat H. M. de Koningin in hem stelde: hij was haar raadsman voor de opvoe ding van prinses Juliana. Zijn jeugd heeft Jan Ligthart in de Amsterdam se Jordaan beleefd, waar hij zulke pardige herinneringen over geschre ven heeft. Maar zijn loopbaan ligt gro tendeels in Den Haag, waar hij jaran- lang hoofd ener school is geweest. Daar is zijn nagedachtenis ook geëerd met het lieve beeld van Ot en Sien in het Zuiderpark. Ot en Sien in de gemoderniseerde versie, die de tekenaar Jetses zelf in de dertiger jaren gemaakt heeft. Het Eerste Kamerlid Baron de Vos van Steenwijk (WD) heeft de minis ters van Binnenlandse Zaken en van Justitie de volgende vragen gesteld: Kunnen de ministers verklaren. hoe het mogelijk is, dat het z.g. dossier be treffende de burgemeester van 's-Gra- venhage, blijkbaar in handen is geko men van onbevoegden, althans onbe voegden gelegenheid hebben gevonden daarvan inzage te krijgen of afschrift te nemen? Moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat nog meer dossiers uit de zuiveringstijd in verkeerde han den zijn gekomen? Zijn de ministers bereid een onder zoek naar een en ander in te stellen en zo nodig maatregelen te nemen, opdat dergelijke dossiers voortaan zorgvuldi ger worden bewaard, ten einde te voor komen, dat daaruit publikaties worden gedaan? De 55-jarige Finse premier Frho Kek konen is gisteren door driehonderd kies mannen tot president van het land ge kozen. Zijn verkiezing wordt op 1 maart van kracht. Kekkonen behoort tot do Agrarische Partij en volgt de 85-jarige conservatief Juho Paasikivi op. Hy ver kreeg in de derde stemronde 151 stem men, het vereiste minimum, en ver sloeg de sociaal-democraat Karl Au gust Fagerholm, voorzitter van de ka mer, met een meerderheid van slechts twee stemmen. Paasikivi, die niet tot de officiële kandidaten behoorde, had laten weten, dat hjj opnieuw voor zes jaar president wilde zijn, indien alle partijen dit wens ten. De keuze werd gedaan door de drie honderd kiesmannen, die bij de algeme ne verkiezingen van de vorige maand de overwinning behaalden. Alle zes Fin se partijen hadden een kandidaat ge steld. (Reuter) De Franse film „Rififi" heeft een 25- jarige Londense glazenwasser op de gedachte gebracht de in die film uit gebeelde inbraak te imiteren. H;j is wegens diefstal van juwelen ter waarde van 200 pond ten nadele ran zijn werk geefster veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. De glazenwasser had een gat gezaagd in het plafond van de slaapkamer van zijn werkgeefster en zich toen naar beneden laten zakken. Jammer voor hem zag de bestolene, toen zij haar slaapkamer binnenkwam, zijn benen nog juist door het gat in dt zoldering verdwijnen. De twee aan el kaar geknoopte lakens, die hij als „touwladder" had gebruikt, hingen nog naar beneden. Zijn verdediger zei, dal „Rififi" hem op de gedachte had ge bracht. (U.P.) De Algemene Vergadering van de Franse Unie is gisteren te Versailles een debat begonnen over het bestaan van slavenhandel tussen Frans Afrika en Arabië. Er werden mededelingen ge daan over een onderzoek naar onthul lingen, gedaan in een in 1954 te Am sterdam uitgegeven brochure. De rap porteur, La Gravière, sprak met name over het geval van de Soedanees Awad el Joud, die door zijn meester bij een pelgrimstocht naar Mekka aan een Ara bier verkocht zou zijn. Eenzelfde lot zou den ook anderen hebben ondergaan. In een rapport van de Franse am bassadeur te Djeddah dd. 7 november 1953 wordt uiteengezet, hoe de slaven handel georganiseerd is: de slachtof fers, Soedanezen, worden door ronse laars, die zich als geloofspredikers voor doen, meegelokt voor 'n „pelgrimstocht naar de heilige plaatsen van de Is lam". Bij de Rode Zee worden de pel grims op boten ondergebracht, dan als „verstekelingen" gevangen gezet en ten slotte, na tussenkomst van een Saoedi- sche handelaar, verkocht. Meisjes beneden 15 jaar zouden twee- vierduizend gulden opbrengen. In het rapport van de ambassadeur wordt een aantal namen van handelaars genoemd. Op de beschreven wijze zouden enkele honderden slaven verhandeld zijn. Er zal nader gesproken worden over een voorstel tot het uitzenden van een commissie van onderzoek. (AFP) Gisteravond werd in Spanje de be noeming van een nieuwe minister van onderwijs en van een nieuwe secretaris generaal der Falangistische partij offi cieel bekrachtigd. De nieuwe minister van onderwijs is Jesns Rubio, vroeger onder-staatssecretaris van onderwijs. De nieuwe secretaris-generaal der falangis- ten, die de positie van minister bekleedt, is Jose Arrese. die deze functie als voor juli 1951 bezette.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5