Bijzondere sociale zorg en maatschappelijk buurtwerk Haarlem Heemstede, Bloemendaal en Velsen kunnen nog meer leerlingen leveren Wethouder Hijszeler: bouw volume is niet verspeeld flyBEA Nederlandsche Ford gaat haar capaciteit verdubbelen 11 ZWITSAL K ru iswoord raadsel RAI-tentoon stelling 1956 slaat alle records schrale huid? Mr. dr. E. Brongersma benoemd tot algemeen directeur Opnieuw geldboete tegen koopman geëist Verwijten van K.A.B. ontzenuwd Patiënt stak dokter met mes ERIC DE NOORMAN Ook DeenseZweedse en Belgische Fordmijen breidden aanzienlijk uit 10.821.111 inwoners in ons land Nieuw gebouwencomplex zeker niet voor 1959 gereed GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL Sedert 1947 zijn bijna 450 woningen gebouwd wa aenéést Extra brandstoffenbijslag wegens strenge kou VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956' PAGINA J Samenwerking en overleg Nylonkousen op de bon T elefooninstallatie Sint-iElisabethsgastfiuis 77.510 Katholiek V.H.M.O. Markt Ged. Oude Gracht Trottoirs en ventweg voortaan zonder kramen Leniging voedselnood vogels Rijksbijdrage van MM) Kolenkisten en schuren bij woningen van de „Vooruitgang" Jaarvergadering r.-k. Haar lemse tennisvereniging „iBastione" Op 1 januari 1956 Eisenhower kandidaat voor het vice- presidentschap? 1 Nederlands paviljoen Nieuw RAI-gebouw Oplossing kruiswo o rdlraadlse van donderdag Op de vergadering van de Stichting „Bijzondere sociale zorg en maatschap pelijk buurtwerk Haarlem" is benoemd tot algemeen directeur van de Stichting mr. dr. E. Brongersma uit Utrecht. In het zojuist verschenen jaarverslag van de Stichting over 1955 wordt nog eens op haar doelstelling gewezen: een samenwerking tot stand te brengen tus sen overheid en particuliere instellin gen onderling om in gecoördineerde aanpak de maatschappelijke heraanpas sing van sociaal-zwakke bevolkings groepen in de gemeente Haarlem te verwezenlijken. Het bestuur staat onder voorzitter schap van mr. O. P. F. M. Cremers. Vice-voorzitter is mevrouw M. van der V/all-Duyvendak, secretaris pater S. Duynstee O.F.M. en penningmeester de heer D. Rookhuiszen. Het ligt in de bedoeling van de Stich ting verschillende wijken in de tsad on der de loep te nemen. In 1955 bleef haar werkzaamheid tot één dier wijken beperkt, welke tevens als het proefveld diende, waarop de deugdelijkheid van methoden en organisatie kon worden ge toetst. Hierbij werd uitgegaan van een voor lopig memorandum, opgesteld door drs. W. Hazevoet en pater S. Duynstee. Ge tracht werd daarin een zeer oppervlak kige structuurschets van deze wijk te geven. Aan dit memorandum waren van ge meentewege voorafgegaan een „statis tisch rapport" en „enige gegevens om trent de maatschappelijke situatie", wel ke gegevens echter, naar de mening van de Stichting, onvoldoende houvast bo den. Een werkgroep, bestaande uit ge- interesseerde werkers op dit gebied uit de wetenschappelijke en de praktijk sector, uit verschillende plaatsen af komstig, kwam aanvankelijk te Haar lem bijeen om de planning van het werk der Stichting te ondersteunen. Later bleek het juister de directe rela tie met de Stichting te verbreken en de groep verhuisde naar Utrecht. Twee der Haarlemse bestuursleden bleven daar echter deel van uitmaken. In het jaarverslag wordt met dank baarheid melding gemaakt van de goe de samenwerking met het Bureau Volkshuisvesting, Sociale Zaken, afde ling Bevolking en verschillende andere gemeentelijke diensten. Bij het buurtwerk stond steeds voor op, dat zoveel mogelijk de bewoners zelf moesten worden erkend en bij het werk betrokken. Daartoe werd drie maal een groep bewoners, die formeel Tegen de 31-jarige Haarlemse koop man J. v.d. M. eiste de officier van justitie bij de Haarlemse Rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouwman gisterenmiddag wegens overtreding van de loterijwet een geldboete van ƒ10.000 subsidiair zes maanden hechtenis. De koopman, die in hoger beroep terecht stond, had kaarten in omloop gebracht, waarop men middels een ingewikkeld systeem een paar nylonkousen kon be machtigen tegen het luttele bedrag van een gulden per stel. De kantonrechter had hem op 21 november van het vo rige jaar veroordeeld tot een boete van 1500, nadat de ambtenaar van het Openbaar Ministerie veertien dagen te voren 2500 subsidiair drie maanden hechtenisstraf had geëist. De (Haarlemse koopman is in 1950 op het lumineuze idee gekomen om zoveel keer hij maar wilde een „nylonwonder" te laten geschieden. Een „nylonwonder, dat evenwel per keer vijf gulden kostte en dan kon het uog wel eens mislukken. In die vijf jaar had hij 400.000 ont vangen en een der rechters had in de gauwigheid uitgerekend, dat de koop man er zo een dikke 75.000 aan ver diend had. ,,Ik begrijp niet waarom de overheid nu ineens zoveel bezwaren heeft tegen dit systeem. Een boekhouder van „Bij zondere Wetten", die steeds mijn zaken heeft gecontroleerd, heeft er nooit iets van gezegd", aldus de koopman, die voorts opmerkte, dat hij niet geweten had dat zijn systeem in strijd was met de loterijwet. In zijn rekwisitoor merkte de ofiicier van justitie op, dat hij volledig accoord ging met de strekking van het oordeel van de kantonrechter, die destijds had betoogd, dat de koopman geen over wegende invloed kon uitoefenen op de gang van zaken, waardoor in feite op de goklust van de deelnemers werd gespe culeerd. De straf vond mr. Van der Valk Bouwman aan de lage kant en daarom eiste hij een aanmerkelijk ho gere geldboete. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. De telefooninstallatie van het Sint Elisabethsgasthuis te Haarlem heeft wegens ouderdom dusdanige gebreken, dat niet meer kan worden ingestaan voor behoorlijk functioneren. Daarom zal een nieuwe installatie moeten wor den aangelegd, bestaande uit een auto matische huistelefooncentrale, voorzien van de onderdelen voor aansluiting van 140 toestellen en 10 netlijnen, bene vens 10 aansluitmogelijkheden bestemd voor ruggespraak. Door het aanbren gen van onderdelen kan de centrale worden uitgebreid tot 190 toestellen. Verder zal de installatie moeten heb ben een bedieningstoestel voor maxi maal tien netlijnen; een stroomvoorzie ningsinrichting; 53 tafeltoesteilen en 51 wandtoestellen; 1 koster.teller een vol ledig leidingnet. Het zal nodig zijn voor de inrichting een gebouwtje op te trekken in de tuin van het Gasthuis, terwijl voorts een kelder onder de hoofdtrap van het gasthuis moet worden ingericht voor accumulatoren enz., waarvan de kos ten worden geraamd op rond 10.000,-. B. en W. menen, dat de installatie aangelegd kan worden, daar niet te verwachten is, dat het nieuwe zieken huis binnen enkele jaren gereed zal «ijn. In totaal zal een bedrag nodig zijn van J 77.510,-. of informeel de publieke opinie schenen te vertegenwoordigen, tot onderling overleg met de maatschappelijk wer kers der stichting uitgenodigd. De re sultaten van dit overleg in beperkte kring werden op aansluitende buurt- contactavond in groter verband be sproken. Over het algemeen mocht het winter- program zich in veler belangstelling verheugen. Over het individueel maat schappelijk werk wordt in het jaarver slag medegedeeld, dat daarmede vier maatschappelijke werk(st)ers, twee na mens de katholiek sociale jeugdzorg en twee namens de overige groeperingen belast waren. In totaal werden 1540 bezoeken afge legd bij 162 gezinnen; ongeveer 50 per sonen bezochten het spreekuur; 290 maal werd contact gezocht met derden ten behoeve van deze gezinnen; 10 maal werd de hulp ingeschakeld van de Ge zinszorg; 3 maal van een psycholoog psychiater, 6 maal van het bureau voor beroepskeuze. Voor de maatschappelijke werkers en het wijkbureau kon onder dak gevonden worden, maar de toe stand van het groepswerk bleef wat dat betreft volkomen onbevredigend. In het begin van 1955 stelde de ge meenteraad voorlopig f 28.000 beschik baar voor het werk van de stichting. Later werden de lasten zo verdeeld, dat 60% voor rekening van de gemeente zou komen en 40% voor rekening van het Rijk. Binnen het rayon Haarlem bestaan er wat de belangstelling voor het katho liek V.H.M.O. betreft grote verschillen, zo wordt geconstateerd in het rapport, dat het Katholiek Sociaal-Kerkelijk In stituut in opdracht van het R.K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding heeft opgesteld over het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs In Haarlem zelf is de belangstelling vrijwel overeenkomstig hetgeen van deze stad verwacht mag worden, doch in de forensenplaatsen Heemstede en Bloemendaal is de situatie minder gun stig. Weliswaar leveren deze plaatsen vele leerlingen aan het katholiek V.H.M.O., doch op grond van de be roepsstructuur der katholieke bevol king, welke getuigt van het welvarende karakter dezer gemeenten, zou een nog veel hoger belangstellingsniveau ver wacht mogen worden. Ook te Velsen blijft de deelneming aan het katholiek V.H.M.O. beneden de norm, die gesteld mag worden. In alle drie de plaatsen zou een aanzienlijke uitbreiding van het aantal katholieke leerlingen mogelijk zijn. Het Kaski heeft uitgerekend, dat het aantal leer lingen in het schooljaar 19521953 320 bedragend, in werkelijkheid ongeveer 580 had moeten zijn. Met het oog op deze tekorten, die zich grotendeels voordoen aan de noordzijde van Haarlem, is het een gelukkige omstandigheid, dat in 1954 in Haarlem-Noord het nieuwe Men- delcollege geopend is. Dit college, dat oorspronkelijk ook ten behoeve van Beverwijk is gesticht, maar dat ten gevolge van de oprichting van het Pius X-college in Beverwijk een veel engere verzorgingsfunctie heeft ge kregen, zal veel kunnen bijdragen tot het optrekken van de belangstelling voor het katholiek V.H.M.O. in Velsen en Bloemendaal. Wethouder HIJSZELER (Prot. Chr.) heeft gisteren in de vergadering van de Bloemendaalse gemeenteraad de stand van de woningbouw besproken, daartoe uitgenodigd door de heer VAN HAASTER (KVP), die wel eens een weerlegging wilde horen van hetgeen op de onlangs door de Bloemendaalse KAB belegde vergadering over dit on derwerp was beweerd. Er was by die gelegenheid gesproken over de over dracht van bouwvolume aan de ge meente Velsen, waarvoor minder volu me zou zijn terugverkregen. De wet houder zette duidelijk uiteen, dat Bloe mendaal in het geheel niet tekort is gekomen en zelfs van G.S. nog meer volume had terugontvangen dan nood gedwongen moest worden afgestaan. In feite bracht de heer Hijszeler de raadsleden alleen maar de gang van zaken in herinnering, want er was in dertijd in de vergaderingen uitvoerig over gesproken. Toen in 1953 de drie jarige periode van het toenmaals ver leende bouwvolume ten einde liep was er nog een restant van 130 woningen, die niet gebouwd konden worden, om dat de provincie geen goedkeuring wilde geven voor woningbouw aan de Domp- vloedslaan (zulks in verband met de plannen tot aanleg van de westelijke randweg. Red.) Bloemendaal wilde De officier van justitie bij de Haar lemse Rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouwman heeft gisterenmiddag te gen de 25-jarige elektrisch lasser R. de J. uit Haarlem, die op 9 juni van het vorige jaar de Bloemendaalse arts H. C. A. O. in de psychiatrische inrichting nabij Santpoort met een mes gestoken zou hebben, onvoorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering ge- eist. De steekpartij is voor de dokter nogal goed afgelopen, want het mes ket ste af op een rib. Volgens een psychiatrisch rapport kan de verdachte deze daad niet ten volle worden aangerekend, want hij zou in grote mate ontoerekeningsvatbaar zijn. Volgens de verklaring van de ver dachte zou hij niet de bedoeling hebben gehad om de dokter van het leven te beroven. Hij had slechts een verzoek om ontslag uit de inrichting kracht wil len bijzetten door een mes, dat hij op de markt te Haarlem had gekocht, te gebruiken. Toen de dokter dit verzoek afwees had hij zijn zelfbeheersing ver loren. Een verpleger, die zich in de buurt van de dokter bevond, had de aanvaller onschadelijk weten te maken. In zijn rekwisitoor achtte de officier van justitie het primair ten laste ge legde poging tot moord niet be wezen, wel de poging tot doodslag. Maar omdat hij meende, dat de ver dachte tijdens de volvoering van zijn daad niet ten volle over zijn geestver mogens beschikte vroeg hij de recht bank ontslag van rechtsvervolging. On voorwaardelijke ter beschikking stelling zou volgens hem het meest op haar plaats zijn. Over veertien dagen zal de rechtbank vonnis wijzen. Te beginnen over veertien dagen zul len de kramen van de markt op de Gedempte Oude Gracht voort?. -i op de rijweg worden geplaatst. De trot toirs en de ventweg zullen voortaan vrjj- blfjven, zodat de klachten van de daar gevestigde middenstanders over het ge ringe bezoek aan hun zaken gedurende de marktdagen goeddeels tot het ver leden zullen behoren. Een en ander heeft wethouder ANGENENT gistermiddag meegedeeld in antwoord op enige va gen van raadsleden by de behandeling van de begroting van Openbare Wer ken. De thans getroffen regeling, waarbij de kramen in vier rijen op de rijweg geplaatst zullen worden is het resultaat van een bespreking, die enige tijd ge leden is gehouden en waaraan alle be trokkenen hebben deelgenomen. daarop andere gemeenten met het over tollige bouwvolume van dienst zijn en G.S. hadden daartegen geen bezwaar. Zij zouden, wanneer Bloemendaal voor de volgende drie jaar plannen had, het bovendien in welwillende overwe ging nemen om de gemeente extra bouwvolume te geven. De Provinciale bedrijven telden op dat ogenblik 100 woningzoekenden en Bloemendaal bood Velsen een extra volume aan van 70 woningen, waarvan 16 Bloemendalers gebruik maakten. Aan Haarlem wer den 60 woningen afgestaan, waarvan 15 Bloemendaalse ingezetenen profi teerden. In totaal raakte Bloemendaal derhalve 100 woningen kwijt, maar er was altijd nog de toezegging van* de pro vincie. Sedert 1 januari 1954 heeft Bloe mendaal nu een totaal volume gekre gen van 164 woningen, waarvan 41 in gevolge de normale toewijzing en 123 extra. De gemeente heeft bij de trans actie dus slechts voordeel getrokken. Het verwijt, dat er te weinig aandacht wordt geschonken aan de bouw van kleinere woningen weerlegde de wet houder aan de hand van overtuigende cijfers. Naast de 36 inmiddels tot stand gekomen woningen aan de Dompvloeds- laan zijn er plannen voor ongeveer 100 kleinere huizen, waarvan 37 in Voge lenzang, 32 aan de Bovenweg 16 aan de Donkerelaan, 24 aan de Noordlaan en een aantal op gronden van ,,De Goede Herder". Mr. Hijszeler deelde nog mede, dat er sedert i september 1917 in Bloe mendaal in totaal 446 woningen wa:; i gebouwd, waarvan 179 of ongeveer 40 pet. bestaat uit .demare hu.„en. Men moet nu eenmaal rekening houden met de structuur van de gemeente, die tot een grotere vraag naar middenstands- en duurdere woningen leidt, aldus de wethouder. De heer VAN HAASTER toonde zich met dit antwoord bevre digd, evenals de overige raadsleden. De meeste voorstellen werden giste ren zonder slag of stoot aanvaard. De raad besteedde geen woord aan het uit breidingsplan Oosterduin", dat slechts ten dele door G.S. is goedgekeurd. Plet uitblijven van enige reactie uit de raad betekent, dat de gemeente Bloemendaal in beroep zal gaan tegen dit besluit der provincie. Mevrouw DALMEYER (PvdA) vond, dat Bloemendaal met een verzuim van 20 pet. der bevolking op het tbc-onder- zoek maar een slecht figuur sloeg. Zij constateerde, dat in elk geval de actie niet zonder succes was gebleven. Naar kwam vast te staan is echter een aan tal ingezetenen elders reeds onderzocht, zodat het verzuim van 20 pet. niet zo ernstig is als het wel lijkt. De raad ging na afloop van het open bare deel der vergadering nog over tot een besloten zitting. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een rijksbij drage van f 1000 doen overschrijven op girorekening no. 653500, ten name van de penningmeester v2n het comité „Wintervoedering van /ogels" te Amers foort ten behoeve van de leniging van de voedselnood onöeT de vogels. 28. Als Eric wat is bijgekomen, kijkt hij eens rond, maar het is aarde donker om hem heen. Alleen van boven uit de trechtervormige opening, vmardoor hij naar beneden is gegooid, komt een zwakke lichtschijn. „Ik. moet eerst mijn handen zien vrij te krijgen", is zijn eerste gedachte en meteen begint hij de stevig geknoopte koorden tegen de muur te schuren, hoewel hem dit danig pijn berokkent. „Ze zullen me toch wel doden", denkt hij, „maar dan zullen ze er eerst van lusten!" Terwijl hij even uitrust, hoort hij ineens een vreemd geluid, dat uit een hoek van het hol schijnt ie komen. Het is een hees hijgen en ademloos luistert de Noorman.... Mis schien een dier, denkt hij. Doodstil wacht hij af en hoort dan een fluiste rende stem: „Is daar iemand?" Nogmaals komt de stem uit de duistere hoek, zwak en trillend: „Wie is daar?" Met een schok dringt het tot Eric door, dat het een vrouwenstem is. Ogenblikkelijk schuift hij door het vieze, stin kende stro naar de hoek, vanwaar de stem kwam. Een hand strekt zich uit en even later onderscheidt Eric in het schemerig duister het bleke, smalle gelaat van een meisje. „Wie zijt ge en hoe komt ge hier?" vraagt hij even eens fluisterend. „Zij ge gewond?" „Ze schoten me neer, toen we vluchtten", antwoordt ze; zij ademt moeilijk. „Ik geloof wel, dat de jonge krijger en de slaaf met de helm zijn ontkomen". „De helm?" vraagt Eric, die nu begint te vermoeden, dat die jonge krijger niemand anders is dan Axe. „De Ro meinse helm? Maar hebt gij daar dan ook al mee te maken?" „Ik ben Orisia, dochter van Pertasus, de Romeinse Centurio", fluistert het meisje. „De helm was van mijn vader". De Haarlemse raad wordt voorge steld een bedrag van 103.655,- uit te trekken ten bate van de Haarlemse woningstichting „Vooruitgang". Het bedrag is bedoeld voor het vernieuwen van schuren en het maken van vrij staande betonnen kolenkisten bij het blok van 119 woningen, welke vallen onder het complex, gelegen aan de Graafschapstraat, Hoimeijerstraat, Ka- rolingenstraat, Keizer Karelstraat, Paus Leostraat en Pepajnstraat. In hun voorstel delen B. en W. mede, dat de nieuwe schuren geen huurver hoging meebrengen. Voor de kolenkis ten zal aan de bewoners 0.15 per week vergoeding gevraagd worden. In de Bilderdjjkzaal van restaurant Brinkmann zal zaterdagavond om 8 uur de jaarvergadering worden gehouden van de r.-k. tennisvereniging „Bastione" Naast de verschillende jaarverslagen staat een bestuursverkiezing op het pro gramma. Ook belangstellende niet-leden zijn op deze vergadering van harte wel kom. Advertentie EUROPE'S FAVOURITE AIRLINE üfer- LONDEN nu in een goed uur per VISCOUNT. Door de vier Rolls-Royce lurbo-prop motoren wordt deze tijd tot een ongekend vlteggenot. Door weer uoch motorgeronk gestoordOmringd door een uitstekende service. Retour slechts f. 153.-. Inlichtingen en boekingen bij Utf reisbureau of bij de BEA, Letdseplfiin 29. Amsterdam-C. Tel. 64848. BRITISH EUROPEAN AIRWAYS' f* De Ford Motor Co. heeft bekend ge maakt dat onmiddellijk bij Ford in Nederland, België, Denemarken en Zweden een expansie zal worden uit gevoerd, waarmee in totaal een bedrag van 7.375.000 dollar gemoeid zal zijn. Van dit bedrag zal in Nederland 4.370.000 dollar besteed worden, met het doel de bestaande capaciteit van Ford daar te verdubbelen door middel van modernisering en uitbreiding der as semblage-faciliteiten. In Denemarken zal 1.625.000 dollar ge ïnvesteerd worden, in hoofdzaak in een nieuw kantoorgebouw en opslagplaats voor onderdelen. 200.000 dollar zal in Zweden geïnvesteerd worden voor hetzelfde doel, terwijl in België 1.180.000 dollar besteed zal worden aan expan sie van de bestaande produktie-facili- teiten. De President van Ford, Henry Ford II, zeide dat in dit cijfer werk is be- grepen dat al voltooid is. De naoorlog- se programma's van Modernisering en expansie in de Verenigde Staten belie pen reeds een bedrag van 3.750.000.000 dollar. Ford zeide dat van de 500 miljoen dollar die na de oorlog besteed zijn of nog zullen worden over zee, 450 mil joen dollar investeringen vertegenwoor digen in fabrieken van Ford in Eng land, Canada en Duitsland. Deze fabrie ken zijn, evenals de fabrieken der on derneming in de Verenigde Staten, de bron van componenten die gebruikt worden voor plaatselijke overzeese produktie door Ford-assemblagefabrie ken overal ter wereld. Het voor Nederland, België, Dene marken en Zweden genoemde bedrag van 7.375.000 dollar is in deze 500 mil joen dollar begrepen. Advertentie Nederland telde op 3 ia£juajj ^56 vol gens opgave van het C. B. S. 10.821.111 inwoners tegen 10.667.000 op 1 januari 1955. Het aantal huwelijken heeft in 1955 88.841 bedragen tegen 88.103 in 1954. Het aantal levend geborenen be droeg in het afgelopen jaar 229.899 tegen 228.892 in 1954, terwijl het aantal over ledenen- steeg van 79.295 in 1954 tot 81.288 in 1955. Het aantal huwelijken per 1000 inwoners per jaar bedroeg voor 1955 evenals voor 1954 8.3, terwijl het cijfer per 1000 inwoners voor het aantal levend geborenen is gedaald van 21.6 in 1954 tot 21.4 in 1955 en het sterftecijfer is gestegen van 7.5 tot 7.6. Copyright P. t R Bom 6 Coponhoqao CQSfrtR Geen skiën nodig .,,,SSSSS///////////j>. Horizontaal: 1. bediende, 4. kinder- groet, 6. pers. vnw., 7. ind. winkel, 10. rijksgrens (afk.), 12. boom, 15. compag non (afk.), 16. temperatuursverhoging, 19. pl. in Gelderland, 22. Fr. onbep. vnw., 23. deel v. d. vinger, 24. Fr. lidwoord, 25. IJslandse literatuur, 26. listig, 27. bij woord, 29. als volgt (afk.), 31. als eerder (afk.), 32. deel v. e. Fr. ontkenning, 33. rivier in Nederland. 35. te drinken ge ven, 38. troefkaart, 39. godheid, 41. staaf, 42. wintervoertuig, 44. punt, 45. jongens naam, 46. de onbekende (afk.), 48. ge droogde halmen, 50. verdriet, 52. jon gensnaam, 54. muziekinstrument, 57. die met anderen hetzelfde lot deelt, 61. als eerder (afk.), 62. en anderen (afk.), 63. soort landbewerking, 67. leesteken, 70. bekende motorraces (afk.), 71. geluid loos, 73. zijrivier v. d. Donau, 76. be- (Van onze verslaggever) Dat de komende R.A.I.-tentoonstel- ling van personenauto's en accessoires alle voorgaande in grootte en belang rijkheid zal slaan, ligt voor de hand. Men weet immers van de nog steeds groeiende ontwikkeling van de auto mobielindustrie. De cijfers spreken reeds duidelijke taal. Op de tentoon stelling in het R.A.I.-gebouw te Amster dam, van 23 februari tot en met 4 maart, exposeren 175 producenten hun mees terproeven. Op de vorige tentoonstel ling had men 144 exposanten. De ruimte die gebruikt wordt voor de tentoon stelling is navenant uitgebreid: 23.000 m2 tegen 19.500 m2 in 1954. Aleen ai wat het aantal merken personenwagens betreft, ziet men dat de zesendertigste R.A.I.-tentoonstelling niet zonder be tekenis is. Fabrikanten uit acht verschillende landen tonen in totaal 64 merken. En geland komt met de grootste verschei denheid (20) en dan volgen de Ver enigde Staten (17), West-Duitsland (13), Frankrijk (6), Italië (4), Oost-Duitsland (2), Tsjechoslowakije en Zweden (1). Voorts worden er 25 merken combina tiewagens getoond in 1954 waren het er achttien acht merken kampeer wagens in 1954 éénen een aantal merken microbusjes en ambulances. Welke betekenis de R.A.I.-tentoon- Volgens de Democratische senator Russel Long uit Louisiana zou president Eisenhower van Amerika zich mogelijk beschikbaar stellen voor het vice-pre- sidentschap, met Earl Warren, de presi dent van het Hooggerechtshof, ais kan didaat voor de presidentsfunctie. Aldus zouden de republikeinen de naam van Eisenhower toch in hun campagne kun nen gebruiken. (A.F.P.) stelling in de loop der jaren heeft ge kregen, spreekt duidelijk uit hetgeen de heer E. F. Eriksson, algemeen voor zitter, gisteren op een persconferentie heeft meegedeeld. De R.A.I.-tentoon stelling, aldus de heer Eriksson, is de meest internationale expositie van de iiet-producerende landen geworden. De groei van het automobilisme in Nederland is daar uiteraard nauw mee verbonden. Ook hier spreken de cijfers voor zich. Vijf jaar geleden importeerde Nederland ruim 24.000 automobielen. In 1950 bedroeg het totaal 46.235. Nog duidelijker is de groei van de assemblage in ons land. In 1950 assembleerde men 8750 wa gens. Vijf jaar later is het getal ge stegen tot nagenoeg achttienduizend. Nederland exporteert ook automobie len. Het vorig jaar gingen 3300 in ons land geassembleerde automobie len de grens over. De Nederlandse industrie laat ook van zich horen op de tentoonstelling. Op de markt der personenwagens mo gen wij dan ontbreken, bij de produk tie van accessoires laat Nederland zich niet onbetuigd. Men zal zich daar deze keer bijzonder goed van kunnen over tuigen. De Nederlandse industrieën hebben na gezamenlijk overleg beslo ten zich te verenigen in een nationaal paviljoen. Het nieuwe R.A.I.-gebouw is natuur lijk ook ter sprake gekomen. Welnu, de stand van zaken is momenteel dat alles wat de bouw van dit miljoenen project betreft, in kannen en kruiken is. Het wachten is op de toestemming die „Den Haag" nog moet geven. De hoop dat het complex in februari 1958 ge reed zou zijn, heeft het bestuur van de R.A.I. echter moeten laten varen. Men heeft nu het oog gericht op 1959. De mogelijkheid bestaat dat men voor de bouw van het bijna vijfentwintig mil joen gulden kostende gebouw buiten landse werkkrachten zal aantrekken. Men zou op deze wijze geen arbeids krachten aan de woningbouw behoeven te onttrekken. staat, 78. water in Brabant, 79. omroep vereniging, 81. wat gesproken wordt, 83. mak, 85. meisjesnaam, 86. inhoudsmaat, 87. geducht, 90. te gelegenertijd (afk.), 92. titel (afk.), 94. meisjesnaam, 95. nummer (afk.), 97. vogelprodukt, 98. onbewoonbare woning, 100. plaats, 101. in orde, 103. keurtroep, 104. pers. vnw., 105. bridgeterm. 108. deel v. e. breuk, 111. onder andere (afk.), 112. indien. 114. voorzetsel, 115. iedere, 116. op dit ogenblik, 117. titel (afk.), 118. pl. in Noorwegen. Verticaal: 2. oorsprong, 3. ik (lat), 5. de somma van (afk.), 6. voorzetsel, 8. uitroep, 9. fris, 11. heilige (afk.), 13. nauwe, 14. de oudere (afk-L 16. projec tiel, 17. verstand', 18. deel v. e muziek instrument, 19. wandeldreef, 20. muziek- teken, 21. vogel, 28. smalle opening, 30. in delen scheiden, 31. pl. in Duitsland. 32 naar beneden, 34. kleingoed, 35. titel (afk.), 36. windrichting (afk.), 37. ver- voerbedrijf (afk.), 38. juiste gewicht, 40. voorzetsel, 43. de lezer heil (Lat. afk.), 44. drank, 45. water in Friesland, 47. lekkernij, 49. Eng. voorzetsel, 50. soort onderwijs (afk.), 51. zangnoot, 53 voorzetsel, 55. lidwoord, 56. kippen- eigenschap, 58. voorexamen, 59. nieuw (Lat.), 60. familielid, 61. tegen, 63 schaap, 64. bewijs van verdriet, 65. het zelfde (afk.), 66. verlaagde toon, 67. in houdsmaat (afk.), 68. maand, 69.,Ooster se titel, 72. dierengeluid, 74. sprakeloos, 75. rondhout, 77. gedroogde halmen, 79. van onderen (afk.), 80. woede, 82. rang in het leger (afk.), 84. de somma van (afk.), 85. deel v. e. Fr. ontkenning, 86. zangstem, 88. wondvocht, 89. kleur, 91. rivier in Italië, 93. voederbak, 96. deel v. e. trap, 99. pl. in Gelderland, 102. soort groente, 104. kleur, 106. speelgoed, 107. voegwoord, 109. voegwoord, 110. soort onderwijs (afk.), 112. uitroep van pijn, 113. zangnoot. Horizontaal: 1. sterk, - kramp; 2. me teoor, - lei; 3. armee, - ovaal; 4. ak koord; 5. haast, - soit; 6. til, - rotonde; 7. el, - zon, - V.D.; 8. net, - mee; 9. ram melaars; 10. dol, - enk, - Leo; 11. Engels, - Kaïn. Verticaal: 1. smachten, - de; 2. ter, - aileron; 3. etmaal, - talg; 4. reeks; 5. koektrommel; 6. oneens; 7. kroost, - elk; 8. vroom; 9. Aladin, - gala; 10. mea, - t.d.v., - rei; 11. pils, - Edison. De minlste: van Maatschappelijk Werk heeft de gemeentebesturen be richt, dat zij wegens de strenge koude ook over de week van 12 tot en met 18 februari een extra brandstoffenbijslag mogen uitkeren aan lo-'logsslachtoffers, gerepatrieerden uit Indonesië en de ge dupeerden van de watersnood 1953. De bijslag bedraagt f 4.10 voor gezinnen en alleenstaanden die in eigen huishouding 1 oorzien en aan gezinnen die bij der den zijn ingekwartierd en dus niet in eigen huishouding voorzien, f 2.05 voor alleenstaanden die niet in eigen huis houding voorzien. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft andermaal goed gevonden, dat de brandstoffenbijslag voor de sociale voorziening over de week van 13 *0} en met 18 februari wordt verdubbe-d- Dit betekent, dat deze brandstoffenbij slag voor kostwinnaars en alleenwonen- den wordt verhoogd van f 4.10 op f 8.2 en voor kostgangers van f 2.05 op f 4.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2