Katholiek V.H.M.O. heeft nog steeds een achterstand Oprichting van negen nieuwe scholen urgent Militaire opstand in Peru» regiem van Odria tegen Twee wagons van sneltrein Bazel-Amsterdam ontspoord Blocker's Cacao Zo Ondanks sterke groei na de oorlog Brandstichting en oplichting Jeugdige gangsters staan terecht Democratisering van V.H.M.O. nog in beginstadium Ongeregeldheden in Paraguay Sneeuw op het Forum Romanum Geen gewonden i$ mijn zoon Verhoging van Britse rentevoet Australië vraagt Djakarta excuus Minister Vanoni in Senaat overleden Engeland bereid met Euratom samen te werken PUROL in huis! SI ROO p VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 PAGINA 4 (Van onze Haagse redacteur) e naoorlogse scholenbouw heeft voor wat het V.H.M.O. betreft J nergens zo'n omvang aangenomen als bij het katholiek onder wijs; 63 pet. van de nieuw gebouwde scholen valt in de sector van het katholiek onderwijs. De katholieke scholen vormen thans na de openbare de grootste groep. Inmiddels is echter de omvang van het katholiek onderwijs nog niet evenredig aan het aandeel der katholieken in de totale Nederlandse bevolking. Dit laatste bedroeg in 1953 in de leeftijdsklasse van 12 tot 20 jaar ruim bb pet., terwijl in hetzelfde jaar het aantal katholieke V.H.M.O.-scholen eenderde uitmaakte van het totaal. Dit gegeven vormt een van de uitgangs punten in het rapport, dat het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut op verzoek van het R.K.-Centraal Bureau voor Ondemoijs en Op voeding heeft samengesteld over het katholiek voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Drie en half jaar Twee jaar tot acht maanden geëist tegen drie Eind- hovenaren Boerderij afgebrand in Barneveld Veel natuurlijke begaafdheid blijft ongebruikt Boerderij bij Sittard afgebrand Ton schade A a n; wijz i n,g middenstands leden voor de S.E.R. „Vatbare" Kinderen...? Mr. dr. J. Ongering ten grave gedragen FLINKE JONGEN BELOOND Derde slachtoffer auto ongeval oye rieden Heffingen groenten en fruit worden verlaagd ARIBEIDER GEDOOD Woonhuis te Wylre uitgebrand1 Mutaties in de abdij O. L. Vrouw van Sion geurig - gezond en. Carton h 100 gram f 0.65 Carton a 200 gram f 1.20 door CL BUDINCTON KELLAND (Vertaling van Sjoerd de Vries) De kwestie -Nil eu w-Gui n e a Senator noemt Soekarno „pro-Japanse Quisling" Opsteller van tienjaren plan voor Italië Advertentia Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale huid. Het KASKI constateert in dit rap port, dat de structuur van het katho liek onderwijs nogal afwijkt van die van heet niet-katholieke onderwijs. In het ka tholiek onderwijs zijn namelijk het gym nasium en de middelbare meisjesschool relatief sterk vertegenwoordigd. Dit laatste schooltype is zelfs voor de helft in handen van katholieke scholen. In alle andere schooltypen blijft het ka tholieke onderwijs echter bij de norm van rond 44 pet. ten achter. Dit geldt vooral voor de HBS, die juist het om vangrijkste schooltype vormt. Gesteld wordt, dat bij de verdere uitbouw van het katholiek middelbaar onderwijs vooral gestreefd moet worden naar uit breiding van het aantal hogere burger scholen en dat daarbij vooral het be zoek aan de B-richting gestimuleerd dient te worden. Opgemerkt wordt ver der, dat wat betreft het volgen van het VHMO door meisj.es de katholieke scholen onderaan staan. Bij de verdere uitbouw van het katholiek onderwijs- apparaat zal daarom vooral het be zoeken van VHMO-scholen door meis jes gestimuleeerd moeten worden. Een ander punt in het rapport van het KASKI is, dat volgens een globale raming tien procent van de katholieke VHMO-leerlingen in ons land een niet- katholieke school bezoekt Het aantal van deze leerlingen vertoont de neiging klei ner te worden, hetgeen samenhangt met de groei van het katholieke VHMO-ap- paraat, dat steeds meer de optimale spreiding benadert. Opmerkelijk is, dat deze leerlingen in relatief sterke mate voortkomen uit de maatschappelijk be ter gesitueerde milieus. De nog bestaande achterstand van het katholiek VHMO is te verklaren uit drie factoren: het bezoek aan de klein seminaria, die bij het VHMO niet zijn meegeteld, het bezoek van katholieke leerlingen aan niet-katho lieke scholen en de achterstand der katholieken in sociale positie. Het opgestelde ontwikkelingsplan gaat uit van de opvatting, dat de katholieken in ;eüjke mate als andere bevolkings groepen gediplomeerden van het VH- MO aan de maatschappij hebben af te everen (de seminaristen zijn van wege de ongelijkwaardige functie van de priesteropleiding b.v. de vor ming van missionarissen niet op één HJn te stellen met de VHMO-leerlin gen) en dat dit in hoofdzaak langs katholieke onderwijsinstellingen dient te geschieden. De uitbouw van het ka tholiek VHMO-apparaat vertoont met name leemten in de Randstad Holland Daartegenover staat, dat in Limburg, dat slechts 21 pet. van de katholieke VHMO-leerlingen levert, 30 pet. van de r.-k. scholen gelegen is. Het KASKI heeft een zeer uitvoerige regionale De rechtbank te 's-Gravenhage heeft donderdag een 39-jarige koopman uit Leidschendam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar en zes maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. Beklaagde werd er van be schuldigd opzettelijk brand te hebben gesticht in zijn auto, waarin zich een aantal schilderijen zou hebben bevon den en hierdoor een verzekeringsmaat schappij voor 150.000 gulden te hebben willen oplichten. De koopman had in maart 1955 een verzekering gesloten op een transport van vijf kostbare niet in de verzekeringspolis omschreven schil derijen, die hij met zijn eigen auto van Zoetermeer naar Arnhem moest vervoe ren. Op 29 maart 1955 zouden deze doe ken, onder welke zich volgens beklaag de twee Ruysdaels, een Aertv. d. Meer en een Adriaan v. d. Velde zou hebben bevonden, worden vervoerd. Bij het starten van de auto ontstond evenwel, volgens beklaagde, een ontploffing en brandde de auto geheel uit. Na het ver hoor van achttien getuigen, onder wie enkele deskundigen, kwam de rechtbank tot de conclusie, dat er in het geheel geen kostbare schilderijen in de auto aanwezig waren geweest en beklaagde het vuur zelf had aangestoken om an derhalve ton van de verzekeringsmaat schappij te kunnen incasseren. Enkele maanden lang heeft een viertal jongelieden, die een gangster bende hadden gevormd, de binnen stad van Eindhoven geterroriseerd door op straat voorbijgangers te over rompelen en hunrgeld afhandig te ma ken. Zü gebruikten bij deze berovin gen een namaakpistool en vaak ook een mes en een boksbeugel, waar mee zij onwillige slachtoffers meer malen tot bloedens toe verwondden. Drie van deze vier stonden donder dag voor de rechtbank te 's Hertogen bosch terecht. De vierde is nog straf rechtelijk minderjarig. Een 19-jarige plaatbankwerker, die als de hoofdman van de bende werd aangemerkt, doch niet als initiatiefnemer, heeft twintig tot vijfentwintig maal aan berovingen deelgenomen. Tegen hem eiste de offi cier van justitie een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. Tegen zijn vriend, een fabrieksarbeider, die doorgaans met het mes of de boksbeugel mani puleerde en die reeds eerder met de justitie in aanraking is geweest, werd eveneens een gevangenisstraf van twee jaar geëist. Tegen het derde lid van de bende eiste de officier acht maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met aftrek en ondertoezichtstelling. De jongelui, die afkomstig zijn uit achtenswaardige gezinnen, hebben zich waarschijnlijk laten inspireren door gangsterfilmen en door een overeenkom stig soort lectuur. Uitspraak 1 maart. Donderdagochtend omstreeks 6 uur is brand uitgebroken in de boerderij van de heer G. Gerritsen in het Kal- lenbroek te Barneveld. De heer Ger ritsen zou een gaslamp aansteken, maar, volgens zijn lezing, bleek het kraantje er van bevroren. Kort daarop ontstond een plotselinge toevoer van een grote hoeveelheid gas. Ofschoon bo ven de lamp een ijzeren plaat was be vestigd, sloegen de vlammen er toch kon 'euSd in Nederland vanwege haar so- neen kon grijpen en de boerderij weldra c;aie afkomst verstoken hliift van He analyse gemaakt van de verspreiding van het katholiek VHMO en komt op grond daarvan tot de volgende con clusies; In verschillende gebieden waar in het schooljaar 1952-1953 een groot tekort aan katholieke VHMO-leerlingen werd geconstateerd, heeft de situatie zich nadien in gunstige zin gewijzigd, zodat de tekorten vrijwel zeker in de naaste toekomst zullen verdwijnen. Dit geldt voor Beverwijk, Twente, Gouda, Zwolle, Veghel, Groenlo, Boxmeer en Den Haag met omgeving. 2. In een aantal andere gebieden is of wordt de situatie verbeterd, maar zal men het nuttig effect nog moeten af wachten. Het gaat hier om het Gooi, Amersfoort, de stad Utrecht, Nijmegen en Haarlem. 3. Urgent is de oprichting van een katholieke VHMO-school te Emmen, Arnhem en Amstelveen. Voor Emmen denkt men aan een semi-internaat. Ver der zijn er nog zes gebieden, waar de oprichting van een nieuwe school urgent is, maar waar de vestigingsplaats nog nader gekozen zal moeten worden, na melijk Zeist of De Bildt, Purmerend of Zaandam, Oudenbosch of Etten (alleen een jongensschool), Geldrop of Eindho ven-Oost, Waalre of Valkenswaard (al leen in meisjesschool) en Asten of Deurne of Someren. Tenslotte worden in deze categorie acht plaatsen ge noemd, waar uitbreiding van het be staande VHMO noodzakelijk wordt ge acht: Oosterhout uitbreiding met onder wijs voor meisjes), Venray (uitbreiding van het jongensgymnasïum met een HBS voor niet-priesterstudenten)Doe- iinchem en Deventer (uitbreiding met een MMS, later met een gymnasium), Zwolle, Groenlo, Boxmeer en Bolsward (alle eventueel uitbreiding met een MMS). 4. In een aantal plaatsen zal de on derwijssituatie nader bestudeerd die nen te worden; voor het merendeel gaat het hier om gevallen in Noord- Brabant, namelijk Tilburg, Breda en Eindhoven, een aantal kleinere plaat sen gelegen binnen de driehoek Tilburg- Den Bosch-Eindhoven en de Kempen. Enige andere gebieden, die nog verder onderzocht moeten worden zijn het Land van Maas en Waal, Apeldoorn, Alk maar, de kop van Noord-Holland en de stedenagglomeratie langs de Nieuwe Waterweg. 5. Tenslotte wordt de aandacht ge vestigd op Deventer, Doetinchem en Leiden met Oegstgeest, waar de ver eiste schoolvoorzieningen wel aanwezig zijn, maar de belangstelling voor het katholiek VHMO nog gestimuleerd moet worden. Dit geldt tot op zekere hoogte ook voor Helmond en Bolsward. Het ontwikkelingsplan van het K.A.S. K.I. behandelt ook de internaten. Het concludeert, dat er voor de bestaande internaten nog slechts weinig ontwikke lingsmogelijkheden aanwezig zijn en dat het uiterst riskant zou zijn alsnog nieu we inte.uaten te openen. De katholieke internaten hebben hun functie zeker niet geheel verloren, maar naarmate de spreiding van het katholiek V.H.M.O. beter wordt, verzwakt de bestaansgrond van de internaten toch wel. Thans zijn van de 26 internaten er 18 in Noord-Bra bant en Limburg gelegen. Wel ziet men toekomstmogelijkheden voor semi-inter- naten, d.w.z. externaten, waar leerlin gen, die veraf wonen, gedurende de werkweek intern kunnen verblijven. De plaatsen Bolsward, Groningen, Goes, Hulst, Emmen en de kop van Noord- Holland komen hiervoor in aanmerking. De beroepsstructuur van de katholieke bevolking in ons land heeft een na delige invloed op de deelname van katholieken aan het V.H.M.O., aldus wordt geconstateerd in het rapport van het A.S.K.I. over het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs. Interessant is het volgende overzicht: BEROEPSGROEPEN GEZINSHOOFDEN IN 1947 le laarsleerlingen Totale bevolking r.-k. kath. V.H.M.O. In 1949 Bedrijfshoofden in de nüverheid met personeel 5,7 6,4% 7,6% Intellectuelen 2,4 1,9 12,2 Nieuwe middenstand („middengroe pen") 18,9 15,9 44,2 Oude middenstand 14,6 14,6 23,3 Boeren 11,9 14,2 5,2% arbeiders 46,5 47,-% 5,7 Onbekend 1,6 Men ziet dat de katholieken in de zo belangrijke beroepsgroepen intellec tuelen en nieuwe middenstand een vrij grote achterstand hebben. Daartegen over staat, dat zij iets sterker verte genwoordigd zijn onder de arbeiders en aanzienlijk sterker bij de boeren. Het valt echter op, dat juist de boeren en arbeiders slechts een zeer geringe bij drage leveren aan het leerlingental bij het V.H.M.O. Vooral uit de arbeiders bevolking komen weinig V.H.M.O.-leer- lingen voort. Ofschoon deze groep bij na de helft van de Nederlandse be volking omvat, treft men op de ka tholieke V.H.M.O.-scholen slechts spo radisch arbeidersleerlingen aan. Het K.A.S.K.I. merkt hierbij op, dat hoewel een groot deel van de groepen boeren en arbeiders ongetwijfeld de voor het V.H.M.O. vereiste verstande lijke capaciteiten mist, toch niet ont kend kan worden, dat in de huidige situatie heel wat natuurlijke begaafd heid ongebruikt blijft Dat men zij het met enige overdrijving kan stel len, dat bijna 50% /an de katholieke in lichterlaaie stond. Drie koeien kwa men in het vuur om. De brandweer, die ciale afkomst verstoken blijft van de mogelijkheid tot het volgen van voor bereidend hoger en middelbaar onder snel ter plaatse was, bestreed het vuur wijs> vormt wel een bewijs hoezeer d; -water uit tankwagens en zij slaagde democratisering van dit onderwijs nog er in het woonhuis te behouden. De in een beginstadium verkeert boerderij en de koeien waren verze kerd In de nacht van donderdag op vrijdag is een ernstige brand uitgebroken in de kapitale boerderij „Huize Muilen" te Nieuwstad bij Sittard, die eigendom is van de heer M. Haan. Toen de brand weer van Sittard om half drie met groot materieel arriveerde, stonden de stallen aan de noordzijde en aan de oostzijde in lichter laaie. Het woongedeelte en de overige stallen konden worden gespaard. Het vee is ongedeerd. De schade wordt geraamd op 100.000 gulden. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het blus- singswerk werd zeer bemoeilijkt door de koude. Bij K.B. heeft de minister voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen te zamen met de Christelijke Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Katholieke Middenstandsbond aangewe zen als bevoegd tot het benoemen van drie leden en drie plaatsvervangende leden van de Sociaal-Economische Raad voor de zittingsperiode van 1 april 1956 tot 31 maart 1958. Tot nu toe was het Nederlands Ver bond van Middenstandsverenigingen niet aangewezen voor die bevoegdheid. De middenstandsvertegenwoordiging in de S.E.R. wordt hiermede niet uitge breid. Advertentie Moeder, bestrijd voortaan bij «altijd verkouden" kinderen dat hoesten met: KINDER.HONING Advertentie m In het noord-oosten van Peru is een militaire opstand uitgebroken tegen het bewind van president Odria. De op stand staat onder leiding van een be roepsmilitair, generaal Marcial Perino Pereira, sinds enkele maanden com mandant van Oost-Peru. Zijn troepen ter sterkte van minstens één volledige divisie hebben zich meester gemaakt van Iquitos, de hoofdstad van de pro vincie Loreto, aan de bovenloop van de Amazone. Generaal Pereira is in 1948 minister van justitie geweest in een militaire junta, die aan het bewind van president Odria vooraf ging. De Onder grote belangstelling van het katholieke organisatieleven is gister morgen mr. dr. J. C. M. Ongering, di recteur van het Katholiek Nederlands Persbureau, op het katholieke kerkhof te Den Haag ter aarde besteld. In de parochiekerk van Onze lieve Vrouw van Goede Raad werd de plech tige H. Requiemmis opgedragen door de vriend van de overledene, dr. F. H. Thijssen, kapelaan van de H. Martinus- parochie te Utrecht, geassisteerd door de paters F. Wesseling en F. Steenman. Aan de zijaltaren werden voor de zie- lerust van de overledene H.H. Missen opgedragen door pater M. Bogaartz S.J., aalmoezenier van de pers, en door pa ter K. van Rijckevorsel S.J., directeur van de Academische Circel, een gods dienstige vereniging, waarvan de overle dene lid was. Dr. Thijssen verrichtte eveneens de absoute. Onder de velen, die na de H. Mis bun medeleven kwamen betuigen, waren o.a. dr. J. Geerdinck, officiaal van het Aartsbisdom Utrecht, mgr. kolonel J. F. M. de Sain, hoofdvlootaalmoezenier, talrijke geestelijken en leken uit het ka tholieke verenigingsleven, waarin as overledene een groot aandeel heeft ge had, rector J. Kraakman en leden "an het bestuur van de K. A. in het bisdom Haarlem en Rotterdam, mr. F. Baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de St.-Adelbertvereniging, mr. J. J. Ber- gansius namens de Haagse afdeling van de St.-Adelbertvereniging, mr. \V. A. M. van der Kallen, hoofdredacteur van „De Tijd", als gedelegeerd commissaris van het Katholiek Nederlands Persbu reau, mej. Driessen namens het Katho liek Bureau van Huwelijksaangelegen heden, de heer J. Kortenhorst met echt genote als vertegenwoordiger van dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Twee de Kamer, en als vertegenwoordiger van het bureau Kortenhorst. Verder verte genwoordigers van de Katholieke Mid denstand, van de K. A. B., van de Ka tholieke Werkgevers en van het Katho liek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg. De overledene werd bijgezet in het familiegraf op de Ka tholieke begraafplaats aan de Kerkhof laan te Den Haag. Toen vorig jaar de veertienjarige Johannes Put uit Rotterdam aan de Rotte zat te vissen, viel er vlak bü hem een vierjarig kind in het water. Johannes wierp zijn hengel neer en sprong het drenkelingetje na, dat hjj wist te redden. Het Carnegie-heldenfonds te 's-Gra- venhage heeft de redder beloond met een polshorloge met inscriptie. Donderdagavond is in het ziekenhuis Charitas te Roosendaal overleden de heer L. Hendrikx uit Leur (NB) die zaterdagavond ernstig werd gewond, toen hij op de Bredase weg onder St.- Willebrord met zijn auto tegen een stil staande oplegger reed. Zoals is gemeld werden bij dat ongeluk een 15-jarig dochtertje van de heer H. en een 13-jarig zoontje van de familie Rijken uit Leur op slag gedood. De heer H. laat een echtgenote en drie kinderen na. De heffingen op groenten en fruit zul len per 1 april worden verlaagd. Dit heeft het bestuur van het produktschap groen ten en fruit bij verordening vastgesteld. De verlaging bedraagt 25 procent, name lijk van vier tot drie promille bij veiling door telers. Besloten werd, de administra tieve importheffingen op niet in Neder land geteelde produkten, zoals verse en gedroogde zuidvruchten en grondnoten na het horen van partijen nader te be spreken. De heffing van vroege aard appelen zal de helft van de normale blijven. iiis t KsKÜ v'-v- Een sneeuwballengevecht van enige priesterstudenten in de buurt van het „Forum Romanum" in Rome. De internationale exprestrein Ba zel - Amsterdam, die donderdagavond omstreeks half negen in Amsterdam moest arriveren heeft 's middags om kwart over twaalf een kilometer of tien voorbij Metz nabij Mondelan- ge een ontsporing gehad van de twee achterste wagons van het treinstel, n.l. de restauratiewagen en een per sonenwagen. Behoudens een kleine verwonding aan een hand en een flauwte bij twee reizigers heeft geen enkele van de inzittenden enig letsel bekomen. Reeds vóór Metz hadden inzittenden van de restauratiewagen een sterke olieverbrandingslueht waargenomen. In Metz is de wagen nagekeken, maar toen men niets ontdekte werd de reis voort gezet naar Thionville. Reeds enkele mi nuten na het vertrek uit Metz werden opnieuw de olieverschijnselen gemerkt. De restauratiewagen begon plotseling geweldig te schokken, zodat er een lich te paniek ontstond onder de reizigers, onder wie verscheidene families uit Am- Gisteravond omstreeks kwart over zeven is in de houtkapperij van de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. te Velsen een dodelijk ongeluk gebeurd. De arbeider J. C. Joosten uit Bever wijk, geboren in 1913, is daarbjj op een transportband gevallen en beklemd ge raakt. Hij overleed vrijwel onmiddel lijk. sterdam. De restauratiewagen en de laatste wagon braken van de in volle vaart rijdende expres los. De laat st? wagon schoof schuin tegen een paal van enige meters over dwarslig gers, maar kantelde niet. Vrijwel alle ruiten van deze wagons zijn gebroken. Vijfhonderd meter verder kwam de locomotief tot stilstand. Door het her stel der koppelingen en het verwijderen van de wagens op het zwaar gehavende baanvak kreeg de expres een vertraging van bijna twee uur. Donderdagmorgen is brand ontstaan in een winkelpand te Wylre, eigendom van de weduwe Hellenbrand. Het huis brandde geheel uit, evenals de winkel. Alleen de buitenmuren staan nog over eind. Alleen een klein gedeelte van de winkelinvantaris kon nog worden gered. De vermoedelijke oorzaak is kortslui ting. De schade is aanzienlijk. De eige nares was verzekerd. De abt van de Cisterciënser abdij O.L Vrouw van Sion te Diepenveen heeft de volgende veranderingen aan- gebracht in de bedieningen van deze abdij: Tot prior claustralis is benoemd pater Adoiphus van der Zeijden. Pater Hilariu_ Feijen neemt voortaan de func tie van cellerier (econoom) waar. Pa ter Rayneras Daggers is aangesteld tot magister van de lekebroeders. Advertentie lllililiiiliiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu 49 „Tot dusver heb ik nog nooit een ratelslang aan m(jn boezem gekoesterd." „En toch kunnen die heel aardig zün," verzeker de Maggie haar. Tot mijn verbazing stonden de beide vrouwen op en gingen naar buiten. „Lust je nog peultjes?" vroeg Straight. We begaven ons naar de veranda en zagen de twee dames bij de corral staan, waar zij de kal veren over hun snuit wreven en de paarden met klontjes suiker voerden. Zij gedroegen zich als twee boezemvriendinnen. Straight krabde zich op zijn hoofd en begon dan peinzend een sigaret te rollen. „Een koe kun je leren kennen," verklaarde hij. „Een vrouw nooit!" Ik wist hier geen antwoord te geven, maar stelde Straight voor eens een kijkje bij de werkzaamhe den voor de bron te gaan nemen. Samen liepen we er heen en merkten tot onze voldoening dat het werk hier alweer flink vorderde. Ook de mannen, die met de bulldozers op het irrigatieterrein bezig waren, schoten behoorlijk op. Toen wij ons weer omdraaiden, zag ik Maggie en Mollie langzaam op ons toekomen. Zü schenen in een druk gesprek met elkaar te zijn en glimlachten opgewekt, also! ze na een lange schelding weer met elkaar her enigd waren. Het hele gedoe prikkelde me, omdat ik er geen touw aan kon vastknopen. „Voor urn zijn jullie allebei giftige zwammen!" ver klaarde ik, toen ze ons genaderd waren. Ze begonnen gelijktijdig te giechelen. „Mannen zijn altijd zo onlogisch," zei Maggie tot haar nieuwbakken vriendin. „En zij begrijpen niets," vulde Mollie aan. „In een gekkenhuis lijkt een verstandig mens een vreemdsoortig wezen," merkte ik wijs op. „Die is niet slecht!" prees Mollie. „Als je die tenminste van jezelf hebt." „Mannen gaan altyd langs een omweg op hun doel af, maar vrouwen stevenen recht door zee," zei Maggie. „Dat is het grote verschil!" „Zijn jullie samen tot overeenstemming geko men?" informeerde ik tamelijk overbodig. „Waarom denk je dat we anders dat wandelinge tje zijn gaan maken?" vroeg Maggie. „En zijn jullie dus nu vriendinnen?" „Vanzelfsprekend," antwoordde Mollie. „We heb ben elkaar het een en ander verteld en gevraagd en nu weten we precies waar we aan toe zijn." „Maar hoe weten jullie dan van elkaar, dat er de waarheid gesproken is?" vroeg ik argwanend. „Wat doet hij toch dwaas, niet?" merkte Maggie tegen Mollie op. Deze knikte. „Laten we maar eens in de schaduw gaan zit ten, dan kunnen we de balans opmaken," voegde Maggie er aan toe. We begaven ons naar een lommerrijke plaats bij het erf en gingen op de grond zitten. „Begin maar!" verzocht ik humeurig. „Wat gaat er nu gebeuren?" informeerde Mag gie belangstellend. „Dat moet je maar eens raden," antwoordde ik boosaardig. „Jullie hebben Mollie gisteravond ontvoerd," zei Maggie, „Maar hebben jullie ook wel eens over de ge volgen van die daad nagedacht?" „De gevolgen, die van de kant van Butterick kunnen komen," vulde Mollie aan. „Dat hangt er helemaal van af, hoe belangrijk Mollie voor Butterick was," merkte ik op. „Zü was in elk geval zo belangrük voor hem dat hy zich in Mexico van haar wilde ontdoen," zei Maggie. „En er wordt nooit een moord voor de aardigheid gepleegd." Ik knikte instemmend. Het meisje had gelük. „Butterick zal het hier wel niet bü laten," erkende ik peinzend. De beide vrouwen knikten. „En ik ben hier ook," hernam Maggie. „Denk je dat Butterick en de albino hiervan op de hoogte zijn?" „We moeten maar net doen, alsof ze hier niet van op de hoogte zyn," antwoordde ik. „Maar wat zün je verdere plannen dan?" wilde Maggie weten. „Ik ben van plan jullie allebei naar veiliger stre ken te brengen," zei ik. „Dat zou voor mij persoon lek ook al een grote opluchting betekenen. De hele geschiedenis gaat me langzamerhand danig de keel uithangen!" „Maar er zün geen veilige streken voor ons," merkte Mollie Tacker op. Straight mengde zich nu voor het eerst in het gesprek en verklaarde: „Het enige, wat we kunnen doen, is deze streek zelf veilig te maken." „Nu hoor ik eindelük eens de stem van een flinke kerel," zei Mollie Tacker. Ik sloeg geen acht op haar woorden en vroeg ironisch: „Hoe wil je dat dan aanleggen, Straight?" „We moeten hun een slag voor zün. Niet alleen de veiligheid van deze twee dames maar ook voor onze eigen veiligheid. De- albino zal heus niet vergeten, wat hem aangedaan is en alles op alles zetten om zich te wreken." „Dat is waarschünlük wel juist," beaamde ik. „Jouw voorstel komt dus hierop neer dat wy tot de aanval moeten overgaan." „Inderdaad," antwoordde Straight. Hü wendde zich tot Mollie Tacker en zei: „Luister eens, Miss Tacker, je bent lang genoeg op de Rancho Paloma geweest om het een en ander op te merken. Wanneer j- alles eens ronduit aan ons vertelde, dan hebben we misschien een middel om de heren in het nauw te drüven. Bovendien schünt Miss Jones ook het een en ander te weten. Als we alle feiten verzamelen, dan kunnen we waar- schünlük wel eenbeetje opschieten." Ik keek Maggie aan en vroeg: „Ben je bereid om ons in vertrouwen te nemen?" (Wordt vervolgd regering in Lima heeft de noodtoestand afgekondigd en maatregelen genomen om de opstand de kop in te drukken. In een officieel decreet wordt ver klaard, dat de opstand, die in Iquitos is uitgebroken, het gevolg is van de agitatie van bepaalde politieke par- tyen, die zich in december 1.1. begon nen te roeren. De rebellen hebben op hun beurt een manifest uitgegeven, waarin geëist wordt, dat er een eind komt aan het autoritaire regiem van Odria, en dat er waarborgen zullen worden gegeven, dat de presidentsver kiezingen, die op 3 juni a.s. gehouden worden, geheel vrij zullen zijn. Vluchtelingen en reizigers, die te Mon tevideo in Uruguay zijn aangekomen, hebben verklaard, dat het thans ook in Paraguay onrustig is. In verscheidene steden zouden zich vechtpartijen heb ben voorgedaan en er wordt melding gemaakt van aanslagen met brandbom men. Volgens deze verklaringen heeft de regering van Paraguay het luisteren naar een illegale zender, die een „zenu wenoorlog" voert en de bevolking op roept tot verzet tegen generaal Stroess- ner, de president en opperbevelhebber van de strijdkrachten, verboden. In Can- go zouden vijf doden gevallen zün bü gevechten tussen politie en verzetsgroe pen. In Concepcion zouden talrüke men sen gearresteerd zün wegens het luis teren naar de illegale zender. In Ovie- do zouden aanhangers van de rege ring brandbommen geworpen hebben naar de woning van de liberale leider, Barrio. In december onderdrukte president Stroessner een militaire samenzwering, die door geestverwanten van Peron óp touw was gezet. LONDEN, hedenmorgen Het kwam niet geheel als een ver rassing, toen gisteren bekend werd ge maakt, dat de Bank of England de ren tevoet had verhoogd van 4.5 tot 5.5 p-, o- cent. Deze maatregel is wederom geno men ter beperking van het krediet en tot bestrijding van de inflatie, nadat de tot heden genomen maatregelen ontoe reikend waren gebleken. Het is de vraag of zelfs met de nieuwe rentevoet het oude monetaire wapen van kre dietbeperking effectief zal blijken, ge zien het feit, dat een zo groot deel van de tot inflatie bijdragende liquide mid delen afkomstig is van lonen en sa larissen. Vandaag wordt verwacht, dat Mao- millan in het Lagerhuis verdere maat regelen zal aankondigen ter bestrijding van inflatie, wellicht verdere beperkin gen van verkoop op afbetaling, een ver laging van het broodsubsidie, het be snoeien van investeringsplannen van de regering, de staatsindustrieën en plaat selijke overheden, en mogelijkerwijs aantrekkelijker spaarvoorwaarden. Een uitlating van een Australische senator is voor de regering in Can berra aanleiding geworden haar excu ses aan te'bieden aan president -Soe karno en de Indonesische regering, he- nator George Rankin, een gepensio neerd generaal-majoor, heeft in dn Australische Senaat uiting gegeven aan zijn verontwaardiging over het Indone sische voornemen om „zich meester te maken van westelijk Nieuw-Guinea", zoals hij het uitdrukte. Rankin kwam ertoe te zeggen, wat hij dacht van de Indonesische leiders en zo noemde hjj o.a. president Soekarno een „pro-Japan se Quisling". De Australische minister van buiten landse zaken, Casey, riep daarop de Indonesische ambassadeur by zich en deelde hem mee, dat hij de uitlating van de senator betreurde. Het is niet waar, aldus Casey, dat Australië in het geschil om westelük Nieuw-Guinea par- tü kiest tegen Indonesië. Het hoopt al leen, dat het geschil op een bevredi gende wüze wordt opgelost. De bena ming, die senator Rankin voor presi dent Soekarno heeft gebruikt, noemde de minister grievend voor het Indone sische volk en hü verzocht da ambas sadeur zün verontschuldigingen aan Djakarta over te brengen. (U.P.) De Italiaanse minister voor begro tingszaken en financiën ad interim, Ezlo Vanoni, is gisteren, nadat hjj een rede had gehouden in de Senaat, on wel geworden en in de ambtswoning van de Senaatsvoorzitter overleden. Vanoni heeft Internationale vermaard heid verworven als de opsteller van een tienjarenplan, dat ten doel had Italië te verlossen van het chronische euvel van de werkloosheid en de wel vaart van het land te vergroten. Spe ciaal de ontwikkeling van Zuid-Italië en van de eilanden Sardinië en Sicilië ging hem ter harte. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft het Lager huis woensdag meegedeeld dat Engeland bereid is samenwerking met Euratom, de atoompool van de zes landen van „Klein Europa", te overwegen, voorop gesteld dat die nieuwe organisatie ver enigbaar is met de O.E.E.S. Dit was zijn antwoord op de verkla ring van Alfred Robens, woordvoerder voor de socialistische buitenlandse po litiek, dat Engeland de kwestie van Euratom en O.E.E.S nog eens diende te onderzoeken als zynde haar enige kans controle uit te oefenen op de kern energie voor Europa, met inbegrip van Duitsland. (U.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4