Vingerhoedt en Van Oosterhout op de eerste plaats na de eerste dag PEERKE DONDERS VAN DE POL BEGINT MET TWEE NEDERLAGEN uarium\ an Schaatskalender Coppi als adviseur naar Rusland? Schwartz-Oppel wereldkampioen kunstrijden EUROPEES BILJARTKAMPIOENSCHAP HEEFT BRINKMAN EEN KANS IN LUXEMBURG? VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 PAGINA 7 Wereldkampioenschap cycle-cross Olympische kampioen ook nu bovenaan Elfstedentocht voor Valkenzeilers Bussura Hilversum. Eerste Kamer over K.N.A.C. wil verbetering van weg door het Gooi Voor 35 miljoen aan militaire orders De vragen over het dossier in de zaak-Hazerswoude F. Wind overleden Stichter technicum P.BJV.A. N ieuw-Guinea Meer aandacht voor het onderwijs gevraagd H.H. WIJDINGEN F. J. van der Reijtt op de grote serie waarmee Wafflard, die daartoe in staat is, de situatie zou herstellen. Die kwam in de 19e beurt, toen de Belg, met een slotserie van 162, het pleit beslechtte, Spielmann achter latend op 344. De klasse had gesproken. Pas na twaalven begonnen de laatste avondpartijen. De laatste partijen van de tweede ronae, die omstreeks twaalf uur ge ëindigd behoorden te zijn, begonnen pas na middernacht. De twee partijen brach ten bij vlagen spel van het hoogste ge halte. Aanvankelijk leek het alsof het geen krachtmetingen maar demonstra ties zouden worden. Zowel Van Ooster hout als Vingerhoedt speelden in 't be gin biljart uit het boekje, en toen Van Oosterhout zitten ging, na in zijn vierde beurt 161 caramboles te hebben ge scoord, ging Vingerhoedt nog steeds voort met de opbouw van een monu mentale reeks die tot 215 zou stijgen Daarmee bracht hij zijn totaal in twee beurten op 283, terwijl Van de Pol 15 achter zijn naam had staan. Van de Pol repliceerde met 28, leek volkomen ge demoraliseerd maar veerde op toen Vingerhoedt poedelde en het ivoor in gunstige positie in het korte kadervlak liggen liet. Plotseling kwam de inspi ratie, het materiaal gehoorzaamde als van ouds aan de hand van de meester en Van de Pol ging op zijn beurt pro duceren. Ruim een half uur bleef hij aan het woord en al evenaarde hij niet de kapitale serie van Vingerhoedt hij kwam op 195 het zelfvertrou wen was hersteld en er kwam weer spanning in de strijd. Na 8 beurten scheidden Van de Pol nog 105 punten, indien niet van de zege, dan toch zeker van een remise. Hij maakte er 95, tien te weinig, want in de volgende beurt scoorde Vingerhoedt de 31 caramboles, die hij nog voor de overwinning nodig had. De uitslagen luiden: Vingerhoedt 400 12 86 33.33 Wafflard 327 12 211 27.25 Spielmann 400 33 116 12.12 Galmiche 390 33 60 11.81 Galvez 173 18 91 9.61 Ossorio 40Ö 18 134 22.22 Van Oosterhout 400 11 131 36.36 Van de Pol 55 11 15 5.— Ossorio (Spanje) 208 22 34 9.45 Galmiche (Fr.) 400 22 129 18.18 Spielmann (Did.) 344 19 91 18.10 Wafflard (België) 400 19 162 21.05 Van de Pol 390 9 195 43.33 Vingerhoedt 400 9 215 44.44 Galvez 275 18 64 15.27 Van Oosterhout 400 18 161 22.22 Het klassement na de eerste dag luidt' Vingerhoedt 4 800 21 215 38.09 v. Oosterhout 4 800 29 161 27.58 Wafflard 2 727 31 211 23.45 Ossorio 2 608 40 134 15.20 Galmiche 2 790 55 129 14.36 Spielmann 2 744 52 116 14.30 v d. Pol 0 445 20 195 22.25 Galvez 0 448 36 91 12.44 Dat was het werk van die jongen, die nergens voor deug de, van de grote Peerke Don ders. Zes en twintig jaar werkte deze held onder de melaatsen van Batavia. Er kwamen meer priesters, die een deel van zijn taak overnamen. Maar niet om aan Peerke Donders meer rust te geven. Andere gebieden lagen nog op bewerking te wachten. Daarom trok pater Donders er in de smalle boten op uit het bin nenland in, om ook aan de heidense bosnegers het evange lie te brengen. Tot God eindelijk zijn grote dienaar tot zich riep. Peerke Donders stierf op 77-jarige leeftijd in het melaatsendorp Batavia. In de Rotonde van „Houtrust" in Den Haag is het toernooi om het Euro pees kampioenschap biljarten kader 47/2 begonnen. De verrassingen zijn niet uitgebleven. De ranglijst na één dag wordt aangevoerd door Vinger hoedt en van Oosterhout, terwijl Van de Pol met uitsluitend verloren par- partijen in de laagste regionen ver toeft. Van Oosterhout versloeg ach tereenvolgens Van de Pol en Galvez Spanje). De Belg Vingerhoedt toonde zich sterker dan zijn landgenoot Waf flard en Van de Pol. De verrassing, men mag wel zeggen de sensatie, van de eerste ronde was het volkomen falen van Van de Pol. Zijn partij tegen Van Oosterhout was geen wedstrijd, maar meer een executie die onverbiddelijk voltrokken werd. In acht beurten vergaarde Van Ooster hout, zonder dat hij op zijn best speel de, 207 caramboles, dank zij nuttige series van 52, 63, 34, 34. Van de Pol stond toen op 36. Het was een mo- zo rustig opereerde hij en zo dicht lagen de ballen bij elkaar. Maar hij kwam toch niet verder dan 211. Daarmee was de stand 218 tegen 92 in zijn voordeel geworden. Het leek een vrij veilige voorsprong. Vingerhoedt gaf zich ech ter niet zo maar gewonnen. Hij vocht terug terwijl Wafflard de juiste cadans verloor. Na tien beurten, bij de stand 305—287 in het voordeel van Wafflard, was alles weer mogelijk. Vingerhoedt was tenslotte de man, die met series van 55 en 58 de 400 vol maakte. Het Franse—Duitse duel tussen Gal miche en Spielmann kreeg een zonder ling verloop door toedoen van Spiel mann. Achttien beurten lang faalde hij, wat hem een achterstand van meer dan 200 caramboles bezorgde (112 tegen 319), maar toen plotseling toonde hij ■zijn werkelijke capaciteiten met twee opeenvolgende series van 116 en 94. De Duitser won de marathon. De eerste avondpartij, OssorioGal- zou hun leven van ellende nog waard zijn, als hun na dit leven niet een beter en veel scho ner leven te wachten stond? Zo bracht hij velen tot God. Ze kwamen naar zijn kerk; lo pend, of kruipend. Wie hele maal niet voortkon werd er heen gedragen door de pater zelf. Hij liet hen grote kerkelij ke feesten mee vieren. Hij doop te, hoorde biecht en reikte de heilige Communie uit aan ve len. En voor ze stierven waren tal van melaatsen kind van God geworden en gereed de eeuwige vreugde binnen te gaan. 1856. Peerke Donders pastoor van het melaatsendorp Batavia in Suriname! Peerke Donders, de jongen, die nergens goed voor was, een sukkelaar, zwak van gestel, tel de 47 jaar, toen hij dit zware werk op zich nam. Wie had dit ooit kunnen denken? ,,God zal .wel voor mjj zor gen," had Peerke altijd gezegd. En hij ondervond het. Opnieuw werd zijn verlangen vervuld: want Peerke Donders wenste niets liever, dan zijn zorg en liefde te geven aan de meest hulpeloze en verlaten mensen op de wereld: de melaatsen. Enige jaren later zou een an der, pater Damiaan naar de melaatsen van Molokay gaan. Het is alleen de liefde, die deze mensen naar zulke oorden van ellende drijven kon. Wat vond Peerke Donders in Batavia? Een onbeschrijflijke ellende. Lichamelijke ellende: geen behoorlijke hutten, geen kleding voor de zieken en onvoldoende voedsel. Geestelijke ellende: geen kerk, geen altaar, geen pries ter. Alleen maar mensen, die nergens meer om gaven; men sen, die wisten, dat ze lang zaam wegteerden en die daar om maar raak leefden. Ze ga ven om God noch gebod! Wat moest Peerke Donders hier doen? Alles! Hij begon met het eenvoudig ste, met de dingen, waar de mensen, het meeste naar ver langden. Betere hutten en kleding. Meer en beter voedsel. Echte bedden, om op te rusten en sla pen. Het kostte veel moeite, om de melaatsen al die dingen te bezorgen. Maar Peerke Don ders deed veel meer. Hij gaf die arme stumpers zijn liefde. Hij trad hun hutten binnen om woorden van troost te spreken. Hij hielp de zieken, waste hun wonden uit, hoe af schuwelijk ze ook waren. Hij maakte het eten voor hen klaar en voerde ze, als kleine, hulpe loze^ kinderen. Hij sleepte water aan en hak te hout voor hen. Geen werk, hoe weerzinwekkend ook, of hij verrichtte het. Uit liefde voor die arme stumpers. Maar nog veel belangrijker werk deed hij. Want toen hij eindelijk ook de liefde van deze mensen ge wonnen had, kon hii hun gaan spreken over God. En over het hiernamaals, waarvan deze wegterende mensen nog maar zo kort verwijderd waren. Wat IJmuiden, vlak aan zee ge legen, is toch geen badplaats. Hoe zou dat komen? zul je zeggen. Wel, dat is heel een voudig, IJmuiden is een haven plaats en in een havenplaats gaan de mensen niet zo graag in zee zwemmen. In IJmuiden komen alle grote en kleine schepen aan, die door het Noordzeekanaal naar Amsterdam gaan om daar gelost of geladen te worden. Bij IJmuiden ligt Velsen met de enige hoogovens die Neder land bezit. Hoogovens zijn in derdaad ovens, maar dan hele grote, waar men ijzererts, dat is steen waar ijzer in zit, ver werkt door het heel heet te laten worden en dan het ijzer eruit te halen. Het ijzer wordt dan verwerkt bij de Hoogovens tot staal en aluminium. Nu gaan we naar het Gooi en vinden er als voornaamste plaats Hilversum, de plaats vanwaar je de radio kunt ho ren. Hilversum is een echte buitenplaats, d.w.z. een plaats waar je tussen veel mensen woont en toch buiten bent. Hoe dat komt? Wel, in Hilversum worden de huizen niet zo dicht bi) elkaar gebouwd als b.v. in Amsterdam, maar er worden flinke stukken grond open ge laten en daar worden dan door de bewoners mooie tuinen aan gelegd, met bomen en strui ken. Zo'n stad kun je je dus wel voorstellen als een echte buitenplaats. Tussen al dit groen liggen dan de studio's waar de programma's van de radio wor den voorbereid en uitgezonden. miche, bracht twee spelers van het zelf de type tegenover elkaar: bedachtzaam, elke stoot wikkend en wegend, traag sto tend, maar vastberaden hun kansen tot het einde verdedigend. De beslissing viel al in het begin, toen Galmiche dank zij een serie van 129 een voorsprong had van 193 tegen 48 in 3 beurten. Zijn pad voerde verder over rozen, want de titel houder kwam deze slag niet te boven, al bleef hy verbeten zoeken naar het meesterschap over het weerbarstige ivoor. Hij kwam niet verder dan wat klein werk, waardoor zijn totaal slechts langzaam steeg. Zo kon Galmiche nog straffeloos heel wat steken laten vallen voordat hij in zyn 22ste beurt de 400 vol maakte. Spielmann heeft tegen de tengere Wafflard bijna eenzelfde huzarenstukje uitgehaald als tegen Galmiche, toen hij uit een schijnbaar hopeloze positie de zege nog uit het vuur sleepte. Wafflard, vlot scorend, telkens struikelend door een nonchalance, die hem vaker parten speelt, liep uit tot 171 tegen 47 in tien beurten. Maar zes beurten later keek hij tegen een achterstand van 90 pnt. op (230320), want Spielmann was eindelijk op toeren gekomen en had onder meer fraaie reeksen van 56, 91 en 88 bijeen gestoten. Het wachten was nu rele en daardoor ook technische en tak- tische ineenstorting. Geen ogenblik maakte hij de indruk in staat te zijn een ommekeer te kunnen forceren. Hij miste lastige, maar ook gemakkelijke stoten. Hij zag veelbelovende posities telkens weer verloren gaan door stoten die met zijn vermaarde coup de queue niets gemeen hebben. Van Oosterhout bracht zijn voorsprong in de negende beurt op een kleine 300 caramboles, dank zij een reeks van 131, en bezegel de in zijn elfde beurt met een slot serie van 59 één van de zwaarste ne derlagen welke Van de Pol in zijn loopbaan heeft geleden. Ossorio, de houder van de titel, van wie men alleen wist dat hij met een laag ge middelde het Europees kampioenschap te Granada had gewonnen, ontpopte zich in de partij tegen zijn landgenoot Galvez als een degeiyk speler met een zeer behoor- lUke techniek. Hij liet zich niet van de wijs brengen door de vlotte serie van 91, welke Galvez in de tweede beurt op tafel bracht, werkte geleidelijk zyn achterstand weg en toonde zijn onmis kenbare kwaliteiten met reeksen van 81 in zyn achtste en 134 in zijn elfde beurt. Galvez bracht er weinig meer van terecht, en verloor met grote ach terstand. De eerste grote serie in het toernooi is geproduceerd door de donkere, vin nige. Waalse kaderspecialist Wafflard, in zijn duel met de goedmoedige, Vlaamse allrounder Vingerhoedt. Vin gerhoedt had in de vierde beurt, fijn tjes spelend en kort met lang spel af wisselend, 86 caramboles gescoord. Hij strandde op een niet te moeilijke stoot. Wafflard kreeg het ivoor in gunstige positie en hield het zo, vele tientallen punten vergarend, op de kaderlijnen, met grote precisie rappellerend en ook niet terugschrikkend voor een drie- bandenstoot als die een enkele maal noodzakelijk bleek. Toen Wafflard de 200 had overschreden leek hij nog goed voor zeker honderd caramboles meer, Aan de kalender van de KNSB kunnen nog de volgende wedstrijden worden toegevoegd. Zaterdag 18 februari: in het merenge bied in de kop van Overijssel zal een „Hollands-Venetië"-tocht worden ge houden over 50 km. Start wedstrijd half elf te Giethoorn, Steenwijk, Wate ring en Wanneperveen tussen 12 en 14 uur. IJsclub Kralingeri, Rotter dam: proefwedstrijd lange baan, voor stafkaarthouders van het gewest Zuid-Holland van 15 tot en met 19 jaar, over 500 en 1500 meter. Aanvang 14 uur. IJsclub Dodewaard (G.):: na tionale lange-baanwedstrijd over 500, 1500 en 3000 meter Zondag 19 februari: IJsclub Groote broek te Lutjebroek: nationale koppel wedstrijd, aanvang 14 uur. Heerenveen: een NVBHS-wedstrijd voor dames over 500, 1000 en 1500 meter, aanvang elf uur. deze grootte 10 x 20 vierkante cm is 200 vierkante cm. 6 zwaarddragers 6 x 50 vier kante cm is 300 vierkante cm. 20 barbelen van plusm. 9 cm 20 x 125 vierkante cm is 2500 vierkante cm. In totaal dus 3400 vierkante cm. Platies staan ongeveer gelijk met de zwaarddragers en ge middelde barbelen eisen zo wat hetzelfde als vissen van gelijk gewicht. We hebben dus een bak van ongeveer 60 x 60 cm of 50 x 65 cm of 40 x 85 cm nodig. De hoogte van de bak doet voor de zuurstofopname weinig terzake daar het werkzame op pervlak beslissend is. Natuur lijk kunnen we de bak (voor ge wone vissen althans) niet te ondiep kiezen, daar dan het gedrang te groot wordt en er geen ruimte is voor goede be planting. Nu heeft men langzamer hand wel standaardmaten en verhoudingen voor de aquaria aangenomen, maten die in de praktijk het best voldoen, maar dikwijls hebben we met bijzon dere omstandigheden te ma ken, als we het aquarium op een bepaalde plaats neer wil len zetten, bijvoorbeeld tussen twee kamers of op een tafel van een bepaalde maat. In elk geval moeten we met de bere kende minimale maten rekening houden en als beginner niet afgaan op de goede werking van de planten. De plaats van een aquarium (Vervolg van Vivona van vorige week) Voor een aanvankelijke bere kening is het beter eerst de aanwezigheid van planten uit te schakelen en ons te base ren op een bak zonder flora. Nu heeft elke vis zuurstof nodig. Deze zuurstof komt in principe rechtstreeks uit de dampkring, de buitenlucht. Opstijgende bellen van door- luchtingsapparaten helpen meer doordat ze het water in beroering houden dan door gas- oplossing. We moeten het van het wateroppervlak hebben. Gesteld dat we willen gaan houden: guppies, zwaarddra gers of platies (van platycoepi- lus: platys is vlak breed) en barbelen. We nemen dus maar theoretisch wat vissen zonder op de wenselijkheid in te gaan deze bij elkaar in een bak te doen, dus alleen om de bereke ning met een voorbeeld te ver duidelijken. Daar de guppie een sterk vis je is, zo sterk, dat hij een slechte behandeling beter ver draagt dan andere vissen, moe ten we voor andere visjes van dezelfde grootte eigenlijk iets meer rekenen. Een paar guppies heeft een kleine 20 vierkante cm water oppervlakte nodig (andere iets meer, doch we kunnen ons wel aan dit gemiddelde houden). 20 paar guppies 20 x 20 vier kante cm is 400 vierkante cm. 10 paar andere van ongeveer Na een felle stryd tussen de Canadese titelverdedigers Francis Dafoe en Nor- ris Bowden en Sissy Schwartz en Kurt Oppel (Oostenrijk) is het wereldkam pioenschap kunstrijden voor paren in het bezit gekomen van de Oostenrü- kers, die ook in Cortina het Olympisch kampioenschap op hun naam brachten. Het jonge Duitse paar Marika Kilius en Franz Ningel, dat als eerste op de baan verscheen, legde beslag op de eer volle derde plaats. Volkomen volgens de verwachtingen heeft de wereld- en Olympisch kam pioen Alan Hayes Jenkins na de ver plichte figuren van het kampioenschap heren de leiding genomen. Met plaats- cijfer 10 en 1018,6 pnt behoeft hij van zijn grootste concurrent Ronald Robert son, die hem al tweemaal in het vrij rijden heeft verslagen, niets te vrezen. Robertson werd tweede met plaatscij- fer 17 en 998,0 pnt. Vandaag beginnen de dames met het rijden van de verplichte figuren. Met de loting hiervan toonden de beide Ne derlandse meisjes Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra zich bijzonder ver heugd. De Olympische kampioen, de Ameri kaan Hayes Alan Jenkins, heeft na de eerste dag van de wedstrijden om het wereldkampioenschap de leiding geno men. Op de tweede en derde plaats volgen respectievelijk de Amerikanen Robertson en David Jenkins. De wed strijden worden in Garmisch Parten- kirchen gehouden. De club van Valkenzeilers „Jacoba van Bieren" zal in de zomer van 1957 efP Elfstedentocht langs dezelfde Friese elf steden, die de schaatsers aandoen, voor valkenzeilers als wedstrijd organi seren. Men wil deze tocht in drie dagen volbrengen en aan de hand van klasse menten wil men tot een eindresultaat komen. Op bepaalde trajecten zal men van een peddel gebruik mogen maken. De K.N.A.C. heeft zich naar aanlei ding van de steeds toenemende inten siteit van het verkeer op rijksweg no 1 (Amsterdam-Naarden-Bussum-Baarn -Hoevelaken) en het aantal ongevallen op deze weg met een uitvoerig adres, waarin dringend om haars inziens noodzakelijke maatregelen wordt ge vraagd, tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend. Zij merkt daarin op dat rijksweg no 1 tot in de verre toekomst de steeds drukkere verbin ding tussen de hoofdstad en een groot deel van het oosten van Nederland zal vormen, en dat tevens het forensen verkeer van dien aard is, dat ten ba te van de verkeersveiligheid de aanleg van een ononderbroken vierstrooksweg met gescheiden rijbanen in hoge mate urgent is. Daarbij zou tevens moeten worden overwogen of voor deze ook na zonsondergang druk bereden verbin ding bij volledige scheiding der rijba nen met de gebruikelijke heg op de middenberm kan worden volstaan, dan wel de gehele weg van een passende verlichting moet worden voorzien. De K.N.A.C. acht laatstgenoemde oplos sing meer aan te bevelen ómdat zij twijfelt of de heg een voldoende oplos sing zal brengen. Het ministerie van Economische Za ken heeft een nieuwe opgave bekend gemaakt van contracten tot een to taal bedrag van ruim 35 miljoen gul den, welke door de ministeries van Oor log en Marine werden gesloten met Ne derlandse en buitenlandse ondernemin gen. Hiervan is een bedrag van elk onge veer 3 miljoen gulden bestemd voor le vering van camouflagenetten. Een be drag van ruim 700.000 gulden voor de bouw van een legeringskamp bij Budel en ruim 1,4 miljoen gulden voor het maken van een ontspanningszaal met kantine in de legerplaats Oirschot. De ministers Beel en Van Oven heb ben op de donderdag gepubliceerde vragen van het Eerste Kamerlid Baron de Vos van Steenwijk (WD) betref fende het dossier in de zaak-Hazers woude geantwoord, dat naar de in de vragen bedoelde feiten een onderzoek wordt ingesteld. De ministers zullen naar aanleiding daarvan, zodra moge lijk, aan de Staten-Generaal de nodige mededelingen doen. Te Arnhem is donderdag in de ouder dom van 72 jaar plotseling overleden de heer F. Wind, stichter en president commissaris van het Koninklijk Ne derlandse technicum P.B.N.A. en pionier op het gebied van het schriftelijk on derwijs in Nederland. (Van onze Haagse redactie) De Eerste Kamer heeft bij de schrif telijke voorbereiding van de behande ling der begroting voor Nieuw-Guinea over 1955 nogmaals gepleit voor een zo goed mogelijke opbouw van het onder wijs. Vooral een verbetering van de op leiding en de salarisvoorwaarden van de zgn. goeroes wordt daarbij van grote betekenis geacht. Ook pleiten vele leden voor een betere subsidieregeling voor missie- en zendingsscholen. Vele leden spreken hun teleurstelling er over uit, dat de ontwikkeling van Nieuw-Guinea wordt vertraagd door het tekort aan vaklieden op menig gebied. Zij bepleiten het doen van een beroep op de Nederlandse jeugd, zich voor de dienst in Nederlands Nieuw-Guinea te melden uit idealistische motieven en uit ondernemingsdrang. Inzonderheid geldt hun pleidooi de sector van het on derwijs aldaar. Z.H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts zal zondag 26 febr. in de kapel van het missie-semi narie der paters v. d. H. Geest te Gemert (N.-Br.) de H. Wijding van het subdiaco naat toedienen aan de fraters C. Vree burg (Leidschendam), Th. Rutjes (Pan- nerden), A. v. Lankveld (Boekei), N. Noordermeer (Den Haag, M. Keunen (Deurne), H. Meuwissen (Maasbracht), A. Lamberts (Someren), P. van Home (Vlierden), C. Hogervorst (Amsterdam), J. van Vegchel (Eindhoven), J. Verber- ne (Stiphout) en H. Hoffmans. B. en W. van Enschede hebben aan de gemeenteraad voorgesteld zich er iri principe mee te verenigen, dat slechts met „Sportclub Enschede" de besprekin gen worden voortgezet inzake het be spelen van het hoofdterrein, het sta dion. Te Rotterdam is op bijna tachtigjarige leeftijd overleden de heer F. J. van der Reijt, oud-lid der Provinciale Sta ten van Noord-Brabant en ere-voorzit ter van de r.-k. bond van granen- en meelhandelaren „St.-Victor". Indië zal van de Sovjet-Unie steun ontvangen bij de bouw van een tech nisch instituut in Bombay. Deze hulp wordt geboden volgens het technisch program van de Unesco voor 1956.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7