Het rnimte-rapport van de S.E.R. Meerderheid acht geen achterstand van de lonen aanwezig Slachtoffers van ijs en gladheid NEDERLANDSE VLIEGERS MAKEN NOODLANDING OP IJSKOUDE WATER VAN HET NAUW VAN CALAIS Overgeleverd aan de genade van wind en stromingen Vlot verkiezingsconclaaf Verkiezingsraad der K.V.P. stelt kandidaten Arbeiders krijgen elf, de middenstanders vijf en de boeren negen vertegen woordigers in de Kamer té» I riUKKIQ befmycu duif! Het weer Vorst houdt aan Gasvergiftiging in Amsterdams hotel ti Opdracht aan BerghoefVegter Politiek advies Uit medegevoel MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 79sfe JAARGANG No. 26531 i 11 &ÈU0RISSTR. Haarlem tel. 13439 B0LSTR 48 A DAM TEL. 717162 Weinig wind (Van onze Haagse redactie) Blijkens het zogenaamde ruimte-rapport, dat de Sociaal Economische Raad met betrekking tot het loonvraagstuk aan de regering heeft uitgebracht, is een meerderheid van deze raad van mening, dat er niet gesproken kan worden van een achterstand in de ontwikkeling van de lonen ten opzichte van het nationale inkomen, wanneer men rekening houdt met de loonstijgingen, die reeds hebben plaats ge vonden, of waartoe de mogelijkheid open staat. De raad heeft zich bij de berekeningen gebaseerd op de verhouding, die bestond in de periode 1949-1952. Hij is van mening, dat er bijzonder grote gevaren verbonden zijn aan het nastreven van een verhouding, die belangrijk hoger is, dan blijkens de ervaring van de afgelopen jaren zonder verstoring van het evenwicht kan worden gerealiseerd. Kleinere groepen in de raad, die zich ieder voor zich op een andere verhouding willen baseren, komen tot andere conclusies. De verst afwijkende mening wordt gehuldigd door een groep van 17 leden, die zich wil baseren op een afspraak, welke vorig jaar in de Stichting van de Arbeid werd gemaakt. Die afspraak houdt een, thans om streden, aanbeveling in om uit te gaan van een basis, waaruit men een ernstige achterstand van de lonen zou kunnen afleiden. Dit uitgangspunt ontmoet in de raad echter ernstige bezwaren van weten schappelijke aard. Drie Amerikaanse militairen om het leven gekomen - - 'mm - mm Laag, ste temperatuur vanmorgen 7 uur Amsterdams nieuw raadhuis Het weer in Europa BUREAU SMEDES1RAAI b - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: 8reestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr fJ. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERlbNiltiAKiti- zfc cents pei millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiaeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand f6 50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5JT uur 's avonds 'ei. 21544 i Toto boven: Zo ziet de Rijn eruit bij St.-Goarshausen, gezien vanaf de top van de Lorelei en vlak na de 20 km lange barrière van drijfijs, welke zich aan de voet ^an de Lorelei in een scherpe bocht van de Rijn heeft gevormd. In de haven voor Rijnaken houdt een dikke laag ijs de vaartuigen gevangen, maar de rivier zelf is a®hter de barrière zo goed als ijsvrij. Vier ijsbrekers zijn er n.l. tijdig in geslaagd *en kanaaltje door de versperring te breken, zodat het opgestuwde water met kracht kon wegstromen en de meeste schotsen kon meevoeren. Toto beneden: Door een overstroomde straat in Lorch, een van de meest door °verstromingen bedreigde en geteisterde dorpjes in het Duitse Rijndal, rijdt een _a?en met landbouwwerktuigen, welke ternauwernood zijn gered van een over- oomde boerderij. Voor het grote gebouw op de achtergrond staat een brand- ?Tuit, welke dag en nacht ononderbroken pompt om het water uit de kelder te °uden, waarin een telefooncentrale is gevestigd. Als deze kelder zou vollopen _an zouden de telefoonverbindingen in een omtrek van 20 km volkomen worden 'erbroken. De overstromingen worden veroorzaakt door die 20 km lange barrière van drijfijs aan de voet van de Lorelei. Advertentie Verwachting tot dinsdagavond 'opgemaakt te 11.15 uur) opklaringen, maar hi^ranvankeljjk mende "bewnit.1"'^- Morgen toene- wat sneeuw met plaatselijk uit oostelijk» kke tot matige wind tot matige vorstnChtingren- Strenge Zon: 7.47-18.05. Maan: 12.34-4.24 Het KNMI deelt mede: Gecurende het weekeinde bleef de vorst in rijwej ge heel Europa zonder veel verandering voortduren. Enkele zwakke storingen veroorzaak ten opnieuw sneeuwval, waardooi net plaatselijk toch al dikke sneeuwdek nog verd—- aangroeide. In ons land is de meeste sneeuw de laatste dagen op de Waddeneilanden gevallen. In ons land meldde Groningen met —17 graden de iaagste temperatuur In de algemene circulatie kwamen ,nog steeds geen belangrijke veranderm- gen voor, zodat een flinke aanval oo he; vorstgebied nog uitblijft. Wel daalt de luchtdruk in Noord- Scandinavië en Noord-Rusland onder invlo" va~ een uit Groenland afkom stige weinig betekenende depressie, doch nieuwe drukstijgingen breiden zien alweer in deze richting uit. Als het grote gevaar van loonsver hogingen wordt aangegeven, dat zij de prijzen kunnen doen stijgen, waardoor men in conflict komt met de doelstel lingen van de nationale economische po litiek. Algemene loonsverhogingen wor den in dit opzicht het meest geducht. Minder bezwaren ontmoeten uit dat oog punt de eenmalige uitkering uit de winst In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in een hotel aan de Geldersekade te Amsterdam drie Amerikaanse neger- soldaten door gasvergiftiging om het leven gekomen. De soldaten waren ge legerd in Duitsland en met verlof in Amsterdam. Twee van hen waren pas in Nederland aangekomen en hadden hun intrek in het hotel genomen. Vroeg in de avond hadden zij zich ter ruste begeven. In hun kamer, die zij met nog een derde Amerikaanse militair deelden, brandde een gaskacheltje. Zij lagen reeds geruime tijd in bed toen de derde Amerikaan om ongeveer half vier 's nachts thuis kwam. Hij had zijn ver lof er op zitten en zou weer naar Duits land vertrekken. Vermoedelijk hebben de mannen het kacheltje ook gedurende de nacht laten branden. Toen zaterdag ochtend om acht uur het personeel van het hotel de soldaten wilde wekken en dr deur van de kamer opende, zag men de drie mannen levenloos op bed liggen. In de kamer hing een sterke gaslucht. Uit het Kacheltje stroomde het gas nog vrij uit maar het kacheltje was niet ontstoken. Een onmiddellijk ge waarschuwde dokter kon slechts de dood constateren. De drie slachtoffers zijn resp. 21, 22 en 24 jaar oud. Zaterdagavond hebben voorbijgangers op de Vandjjck-laan te Antwerpen het bewusteloze lichaam van een vreemde ling aangetroffen, die aan totaal verlies van zijn geheugen bleek te lijden. De man, die niet gekwetst was, doch erg aan de gevolgen van de koude leed, zou volgens een op hem gevonden noti tieboekje de 29-jarige Willem van den Braak zijn, fotograaf van beroep en af komstig uit Amsterdam. Hij sprak echter wartaal en kon zich niet herinneren hoe hij te Antwerpen was beland. Hij werd in het Stuyven- berggasthuis opgenomen. De gerechte lijke instanties hebben zich met de auto riteiten van Amsterdam in verbinding gesteld. Een tweejarig meisje uit Assendelft is zaterdagmiddag, toen zij met schaat sende kinderen op het ijs speelde, in een brandbijt geraakt en verdronken. In Waalwijk is de 54-jarige heer H. S. uit Sprang-Capelle vanwege het glad de wegdek met zijn fiets gevallen. Hij werd overreden door een achter hem komende B.B.A.-bus en overleed vrij spoedig. en een gedifferentieerde loonsverhoging. Andere maatregelen welke in verband met het inhalen van een eventuele ach terstand nog besproken worden zijn: een tijdelijke verhoging van de vereve ningsheffing tot 6 pet en een uitstel van de huurverhoging tot 1 juli 1957. (Vervolg op pagina 6) IV» é&sse&wkisimwmmm&ir - If* i'iiihfiitn (Van een verslaggever) Vier mannen van de Marine Lucht vaartdienst hebben zaterdag rond het middaguur het angstigste en meest kommervolle uur van hun leven be leefd toen zij met hun vliegtuig, een Avenger, een noodlanding moesten ma ken in het woelige, ijskoude water van het Nauw van Calais en bijna een uur lang in barre kou ronddobberden in een rubberboot, voordat zij door een am- De vier Nederlandse vliegers, die zaterdag met hun amfibievliegtuig op de Noordzee een noodlanding moesten maken, toen de motor van hun machine defect werd. Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Z.-Limburg 12 12 15 8 17 14 10 10 9 (Van onze parlementaire redacteur) Belangrijke aanwijzingen omtrent de vermoedelijke samenstelling van de fractie van de K.V.P. na de verkiezingen deze zomer zijn te vinden in het advies dat de Verkiezingsraad van deze partij zaterdag heeft uitgebracht. Opvallend was dat de Verkiezingsraad zich in snel tempo door de gewoon lijk vrij lastige materie heelt heengewerkt en enige uren eerder klaar bleek dan was berekend. „Eenheid en constructief samenwerken deden zich krach tig gelden", aldus de voorzitter van de K.V.P. mr. Van Doorn op een pers conferentie die na afloop werd gehouden. Gaat de Tweede Kamer inderdaad 150 leden tellen dan zou de fractie van de K.V.P., zoals wordt aangenomen, uit 48 leden bestaan. Hiervan zouden, wanneer het thans gegeven advies wordt opgevolgd, 11 vertegenwoordigers uit de arbeiderswereld, 4 midden standers en 8 vertegenwoordigers van boerenorganisaties met kans op een negende, deel uitmaken. Ook de werkgevers zullen vertegenwoordigd zijn met een eigen deskundige, evenals de overheidsdienaren. Opvallende kandidaturen zijn die van de voorzitter en de secretaris van de partij, mr. H. W. van Doorn en dr. L. A. H. Albering, die beiden op een verkiesbare plaats zijn gesteld, zelfs wanneer de Tweede Kamer niet tot 150 leden zou worden uitgebreid. De heer Albering is gesteld als kandidaat voor het noorden (hij is geboren en getogen in Groningen). De naam van de heer Van Doorn komt als zevende op de lijst van het westen voor. Onder hem vindt men de heer Ch. J. I. M. Welter, die door geen invloed van de leden zelfs meer kan worden verschoven, omdat men hem volgens af spraak in verband met het akkoord met de voormalige K.N.P. een „aan gewezen zetel" heeft gegeven. Een tweede soortgelijke vaste plaats heeft de heer A. E. M. Duynstee gekregen op de lijst voor Den Bosch en Tilburg. Hij is de tweede kandidaat van degenen die door de K.N.P. zijn geadviseerd. De heer Duynstee heeft een positie bij de K.L.M. en heeft economische stu dies gemaakt. Voor de heer Weiter komt op dezelfde lijst nog een plaats vervanger voor, mr. J. H. C. M. van Meerwijk, rechter bij de rechtbank te Zwolle. Voor de heer Duynstee is nog geen plaatsvervanger aangewezen. (Vervolg op pag. 5) phibievliegtuig van de Amerikaanse Marine werden gered. De 27-jarige lui tenant ter zee 2e klasse, F. van Meer wijk uit Terneuzen, was gistermorgen met zijn Avenger van de Engelse vlieg basis Ford in Sussex, met drie man be manning, de 33-jarige sergeant-telegra fist <J. Fransen uit Lisse, de 23-jarige vliegtuigmaker Ch. Boer uit Oegstgeest en de 20-jarige konstabel A. Romijn t Gorinchem, opgestegen voor een oefen- vlucht, terug naar het vliegveld Valken burg. Tegen twaalf uur, vlak boven het Nauw van Calais, merkte hij dat er iets haperde aan zijn motor. Rijpafzetting op de carburator belemmerde een nor male toevoer van brandstof en het vliegtuig verloor snel hoogte. Onmiddel lijk zond J. Fransen een s.o.s. sein uit en weinige ogenblikken later moest commandant Van Meerwijk een nood landing op het woelige water maken. Hij speelde het klaar om het vliegtuig goed te laten neerkomen, maar het zonk snel. De vier mannen hadden nau welijks drie minuten de tijd om zich in de snijdende boude wind in de rubber boot te begeven. Stuurloos dreven zij rond in het kille water, meer dan vijf tig minuten iang. Geruime tijd verkeerde de vliegbasis Valkenburg in onzekerheid omtrent het lot van de vier mannen. Het s.o.s.-sein van telegrafist Fransen was door ver schillende kuststations opgevangen en onmiddellijk steeg van Valkenburg een amphibievliegtuig op, terwijl ook de reddingboot „President J. V. Wiersma" uit Breskens ter redding uitvoer. Door de Britse Koninklijke Luchtmacht wer den alle schepen in de buurt van Duin kerken verzocht uit te kijken naar de vier man in hun reddingboot. Die vier waren, zoals commandant Van Meerwijk later in Calais bekende, de wanhoop nabij. Snel drong de kou de door hun vliegerspakken. Zij zoch ten in hun wankele boot bescherming bij elkaar en speurden de omgeving af naar redding. Een ijzige sneeuwjacht woedde echter boven het Kanaal en de mannen konden vrijwel geen hand voor ogen zien. Zij waren overgeleverd aan de genade van wind en stromingen. Inmiddels was echter van de Engel se vliegbasis Mason een „Albatros" van de Amerikaanse luchtmacht opge stegen. Vijftig minuten nadat het toe stel van de Nederlanders was veronge lukt kreeg de commandant Cap tain Joyce Aly. de -dd'-><»hoot m het oog. Hij landde zijn toestel op de wilde golven. De Nederlanders schreeuwden van geluk en vielen el kaar van vreugde in de armen toen zij het toestel naast zich neer zagen ko men. In weinige jgenblikken waren zij aan boord. Bij de landing echter had de „Albatros" een van zijn drijvers zo ernstig beschadigd dat het toestel niet meer kon opstijgen. Terwijl de Ameri kanen de Nederlanders verzorgden taxiede Captain Aly zijn vliegtuig veer tien kilometer over het water naar Ca lais. Een inmiddels gearriveerde red dingsloep en een helicopter van de Royal Air Force vergezelden het toe stel. De geredden zullen morgen door een Catalina van de M.L.D. uit Valken burg worden opgehaald. B. en W. van Amsterdam hebben de raad verzocht ben te machtigen bet maken van een schetsontwerp voor de bouw van het nieuwe raadhuis aan de Amstei op te dragen aan de architecten- combinatie prof. dr. J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter. Het voorstel komt woensdag Z9 fe bruari a.s. in discussie. De opdracht zou alleen gelden voor het maken van een voorlopig ontwerp. Uitdrukkelijk is vastgesteld dat het ge meentebestuur zich het recht voorbe houdt andere architecten aan te trek ken als de ontwerpen geen goedkeuring zouden verwerven. Dit voorstel is een uitvloeisel van de verplichtingen, welke het college van B. en W. van Amsterdam indertijd je gens de beide architecten heeft aange gaan na de prijsvraag voor de bouw van het raadhuis aan het Frederiksplein. Toen de keuze later op het terrein aan de Amstei viel, achtte de gemeen telijke bouwcommissie zich aanvanke lijk van de verplichtingen jegens Berg hoef en Vegter ontslagen. Thans blijkt echter dat men aan deze architecten de voorrang geeft. rLiiuS. De vier bemanningsleden van de Ne derlandse amfibiemachine, die tenge volge van motorstoring een noodlanding op de Noordzee moesten maken, wer den kort, nadat zij hun machine had den verlaten, door een Amerikaanse vliegboot opgepikt. De Amerikaanse machine kon echter niet meer opstij gen, daar de golfslag te hevig was. Een Franse motorreddingboot bracht uit komst door het vliegtuig op sleeDtoutc te nemen. Zo taxi-de de stoet de haren van Calais binnen, waar deze foto werd gemaakt. Er begint enige tekening te komen in de kandidaatstelling voor de Twee de Kamer. De Verkiezingsraad van de KVP heeft het zijne daartoe bij gedragen. Men heeft in Utrecht op vlotte wijze het politiek advies sa mengesteld voor de kiezers. Het is een belangrijke vergadering geweest al weten wij minder omtrent de in houd dan omtrent degenen die daar bijeen zijrr geweest: het kader van de partij, die onder rijn leden boeren middenstanders, wei kgevers en ar beiders verenigt en die op een an dere basis, een supra-partijpolitieke basis, elkaar vinden. Deze ontmoeting is wederom gelukt. Minder optimis tisch gestemden in de partij hadden anders verwacht en meenden dat de tijd die er voor uitgetrokken was te kort zou zijn. Met de herinnering aan een bepaalde soep, die de laatste tijd nog al heet werd opgediend, zou den we willen concluderen: W(j moe ten meer verkiezingen voorbereiden. Het werkt bepaald stimulerend wan neer het om moeilijke zakelijke en politieke beslissingen gaat. j x e langdurige, hevige koude, die I I Europa teistert, brengt zorg en nood in veel huisgezinnen. Ook in ons welvarend NederlandWant bij alle aepraat over de periode van welvaart, waarin ons land op het ogenblik verkeert, is het onloochen baar dat nog grote categorieën van ons volk tot de „minimum-lijders" behoren, wier inkomen hen niet of nauwelijks in staat stelt zich het noodzakelijk levenscviderhoud te ver schaffen. De nu al enige weken aan houdende koude heeft dan ook in me nig Nederlands huisgezin grote zor gen veroorzaakt. Als christenen hebben wij allen de plicht om naar vermogen de helpen de hand te bieden daar waar wij kunnen vermoeden a at armoede en gebrek geleden wordt. Ieder van ons weet uit zijn per soonlijke levenssfeer wei gezinnen of alleenstaande mensen, die hulp be hoeven. Rechtstreekse hulp van per soon tot persoon is, voor zover mo gelijk. uit een oogpunt van christe lijke menselijkheid a'tijd te verkiezen boven steun via organisatie of instel ling. En laten overigens de armbe sturen en andere charitatieve instel lingen of verenigingen zich beraden over een bijzondere, aan de noden van dit ogenblik aangepaste, hulp verlening. Men denke daarbij ook aan groepen die niet tot de geregeld gesteunderi behoren, grotere gezin nen met niet-verdienende kinderen, weduwen en bejaarden. De nood van het dier staat, blij kens de berichten, in aller aandacht. Laten we bij dat alles de mens niet vergeten. Want anders zou ons gevoel ontaarden in valse sentimentaliteit. Stations Stockholm Oslo Kopennagen bonden Amsterdam Brussel Parijs Nice BerlijD 'Vlünchen Zürlcb Geneve Wenen Innsbrue* Rnme Wee» sneeuw sneeuw geh. bew. zw. bew. mist sneeuw nevel half bew. nevel mist P.-sneeuw nevel sneeuw P.-sneeuw nevel Min. temp heden morgen -3 -9 -4 -6 -12 -8 -11 0 -12 -18 -12 -11 -7 -13 2 oeersi af gel 24 uur 8 0.1 1 0 2 0.2 0 2 3 1 0.1 2 3 0.6 3 Advertentie HAZETF ABRIEKEN TE ZEVENBERGEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1