Het verleden herleeft! Indonesië zegt alle akkoorden met ons land op EüBH Nieuwe sneeuwval in vele gebieden van Europa Men vreest voor grote overstromingen wanneer straks de dooi invalt 4 Hulp voor van overal duizenden stervende vo Drukke publiciteit in de affaire-Hazerswoude Djakarta haalt streep door de R.T.G.-overeenkomst Vandaag in Den Haag de nota overhandigd Tot 20 graden onder nul Dodencijfer thans: 758 Nog steeds vorst Vrouw bij brand omgekomen Glijdend meisje door auto gedood Door sneeuw verblind Met auto over ijs mm DE TRAGIEK VAN DE STERVENDE ZWANEN Bedenkelijk Het weer Oefenden socialistische wethouders pressie uit op mr. Schokking? Vanmorgen 7 uur 100.000 OP No. 11371 u j W Enige sneeuw DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 79sfe JAARGANG No. 26532 ff#.. v - Dochter springt uit het raam P PP MM GABARDINE REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. j. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dra. H. v. Run en W. Se ver In. HAAfiLEMSCHE COURANT ADVERlbNIIblAKIfch 10 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van rédenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel- 21544. Het Indonesische kabinet heeft beslo ten naast het Nederlands-Indonesische uniestatuut ook alle andere overeen komsten op te zeggen, die in 1949 op de Ronde-Tafelconferentie in Den Haag zijn gesloten, dus met inbegrip van de financiële en economische overeen komsten. Nederland zou vandaag later op de dag van dit besluit officieel op de hoogte worden gesteld door de In donesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo. Op ongeveer hetzelfde tijdstip zou de Indonesische minister van Buitenlandse r V V' - Door de witte seizoenen van de eeuwen heen heeft de winter zijn eigen geschiedenis. Getekend als hij is door de wisselende tafereel tjes van het bontgekleurd beweeg van mensen en dingen in de ver stilde witheid van het landschap. Nevenstaande foto's laten zien, hoe men anno 1845 in Groningen op sledevaart ging. Nee, de foto's zijn niet uit het archief. Ze zijn van deze winter, maar ze werden gemaakt in het Openluchtmuseum te Arnhem, waar men de vrolijke folklore uit het grijs, of liever uit het wit verleden aan de barre winter van nu heeft aangepast. ■H i .- i Dit vele gebieden van Europa is gis pen melding gemaakt van nieuwe jjheeuwval, lawines en slachtoffers van koude. Gevreesd wordt voor grote "verstromingen wanneer het gaat dooi- Het aantal doden als gevolg van de ?°udegolf in West-Europa zou nu 758 j!®dragen. De stad Passau in Zuidwest- "U'tsland heeft de hulp van de Ame- 'kaanse strijdkrachten ingeroepen voor opruimen van een ijsdam in de ~°«au. Duizenden West-Duitsers hebben 0or kolen in de rij gestaan. Pogingen om bergwegen in Mid- dnrl" en Zuid-Italië, waar honderden Wei-^5 al drie weken van de buiten- ziin ri ziin afgesloten, vrij te maken, Tp tj 0r nieuwe sneeuwval belemmerd. e ™c<apia werden tien woningen door wol, lawine beschadigd. Uitgehongerde rn Jj. drongen in de dorpen door. czen V01 is een schooljongen voor de 7an zijn onderwijzer en kamera- dood °r een Tawine bedolven en ge- offI!.cJ?,egOS'?vië is het aantal slacht- oU.is van de koude in de afgelopen drie weken tot 106 gestegen. Vier boe ren in Montenegro zijn in een sneeuw storm doodgevroren. Lawines in Bosnië en Herzegowina hebben de spoorlijn van Serajewo met de kust afgesneden. Drie treinen werden ingesloten. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. Door ongunstige weersomstanuigheden konden gisteren vliegtuigen, die voed sel zouden neerlaten voor schepen in het ijs bij de Deense kust, niet ver trekken. In Denemarken heeft de koude tot dusver 33 slachtoffers geëist. Deskundigen zijn van oordeel, dat rampzalige overstromingen in Frankrijk slechts achterwege zullen blijven als de dooi zeer geleidelijk verloopt. Het openbare vervoer tussen Nice en Can nes is door sneeuw verlamd. In Oost- Frankrijk zijn zelfs wilde zwijnen aan de koude ten prooi gevallen. Bij Windsor, op 40 km afstand van Londen, is de Theems geheel dichtge vroren. '"euter-UP) Amsterdam 10 Den Helder 8 Ypenburg 13 Vlissingen 20 Eelde 9 De Bilt 12 Twen the 12 Eindhoven 17 Z.-Limburg 16 Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Het vorstgebied boven Europa neemt nog steeds niet in omvang af. Integen deel, nieuwe hoeveelheden zeer koude lucht, welke de laatste dagen door een stcrmachtige oostelijke wind over de laagvlakten van Zuid-Rusland naar het westen werden geblazen, deden in Roe menië, Bulgarije en Joegoslavië de tem peratuur opnieuw dalen. In Polen daal de de temperatuur sinds maandag ge middeld ongeveer 8 graden. Er kwam vanmorgen overal weer meer dan 10 graden vorst voor bij krachtige ooste lijke tot zuidoostelijke winden. Daar de luchtdruk in Scandinavië in middels is gaan stijgen en de baro meterstanden in het Middellandse-Zee- fv fd laSer worden, zullen ook boven West-Europa de oostelijke winden ge leidelijk wat in kracht gaan toenemen, waardoor de koude, nu boven Polen aangekomen lucht zich verder naar het westen zal kunnen uitbreiden. De algemene luchtdrukverdeling blijft nog steeds zodanig, dat geen belangrijke aanval op het vorstgebied in Europa binnen enkele dagen is te verwachten. Wegens de door de koude ontstane kolenschaarste hebben B. en W. van de gemeente Epe besloten de openbare scholen te sluiten tot nader order. De bijzondere scholen hadden reeds eerder hun deuren gesloten. Zaken, Anak Agung gde Agung, in Djakarta een toelichting geven op het Indonesische standpunt. De Indo nesische minister van Voorlichting, Sjamsuddin Sutan Makmur heeft dit vandaag na een kabinetzitting in Dja karta meegedeeld. Intussen worden onder de Indonesi sche politici nog steeds verhitte de batten gevoerd over de vraag of de op zegging van de RTC-overeenkomsten juridisch wel mogelijk is. Mohamed Yamin stelt zich bijvoor beeld op het standpunt dat de beslissing van het kabinet ongrondwettelijk is. In antwoord hierop heeft een regerings woordvoerder evenwel verklaard dat de regering haar constitutionele ver plichtingen niet zou vergeten. Jusuf Wibisono, een vooraanstaand lid van de Indonesische delegatie bij de besprekingen met Nederland was, be toogt dat internationale overeenkom sten alleen bij de wet gesloten of ver broken kunnen worden. Tot dusverre is het besluit, de R.T.C.-overeenkomsten op te zeggen, alleen door het kabinet genomen. Jusuf Wibisono, een vooraanstand lid van de grootste regeringspartij, heeft eveneens verklaard dat de regering de grondwet niet geschonden heeft met de opzegging van de R.T.C.-overeenkom sten. Volgens hem heeft de regering haar toevlucht tot de opzegging moe ten nemen omdat een noodsituatie be stond. Het besluit is een spontane re actie op de mislukking van de Indone- sisch-Nederlandse besprekingen te Ge neve, aldus Wibisono. De Indonesische regering heeft in; middels echter bekend gemaakt dat zij vandaag een wetsontwerp over de op zegging van de Unie zal indienen. Maandagmiddag omstreeks half drie is een felle uitslaande brand uitgebro ken op de bovenverdieping van een huis in de Maarten van Rossumstraat te Arnhem. Daarbij is de 59-jarige be woonster mevr. M. van Kloeken omge komen. De brand ontstond doordat de 24-jarige inwonende dochter te dicht bij een petroleumkacheltje kwam, waardoor haar kleren vlam vatten. Toen de moeder het vuur wilde down vatten haar eigen kleren vlam. De dochter vloog naar het raam, riep om hulp en sprong daarop uit het venster. Zij werd ongedeerd opgevangen door te hulp gesnelde omwonenden. Een man trachtte de vrouw uit de brandende bovenverdieping te redden, doch moest deze pogingen opgeven doordat het bovenste gedeelte van de trap reeds in brand stond en een ver stikkende rook hem belette verder te gaan. Hij zette daarop een ladder voor het venster van de bovenverdieping, sloeg een ruit in en beduidde de reeds brandende vrouw naar hem toe te ko men. Deze vluchtte echter een kast m. Brandweerlieden haalden daar korte tijd later het totaal verkoolde lichaam van de vrouw uit. De inboedel, die slechts ten dele verzekerd was, ging grotendeels verloren. In de Ruysdaelstraat te Tilburg had den kinderen maandag op het trottoir een glijbaan gemaakt, die ongeveer twee meter op de rijweg doorliep. Toen daar een militaire vrachtauto passeer de is een 7-jarig meisje uit Tilburg, die aan het glijden was, onder het redhtejr achterwiel terecht gekomen. De klei ne werd op slag gedood. Een vertegenwoordiger uit Venlo is daar zondag nabij de Crayenhut met zijn auto tegen een boom gereden. Waarschijnlijk werd hij verblind door de sneeuw. Hij werd met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis te Deur- ne vervoerd, waar hij in de loop van maandagochtend is overleden. Maandag is een inwoner uit Culem- borg, op eigen risico, met een lichte be stelauto over het ijs in de Lek bij Culem- borg gereden. De veerbaas heeft een weg over het ijs uitgezet. Hij acht dit sterk genoeg voor lichte auto's. Wiel rijders en motorrijders maakten ras ge bruik van de nieuwe verkeersmogelijk heid. Zolang niet officieel is vastgesteld dat het over het ijs in de Lek rijden zonder gevaar kan geschieden, gaat de tocht op eigen risico en behoeft geen geld te worden betaald aan het personeel van de veerdienst. In de 530ste Staatsloterij, 4e klasse, 2e lijst, is de f 100.000 gevallen op num mer 11371. Voorts viel een prijs van f25.000— op lot 11602. Van het nummer waarop de f 100.000 viel werden de diverse series verkocht te Amsterdam (2), Hoorn, Arnhem en Heerenveen. A :rv- voedselgebrek verzwakt, sterven de meerkoeten aan de rand van een wak. bij honderden, zelfs De hulpactie voor de vogels, die door de langdurige koude, de bevroren wa teren en de ,-ele sneeuwval niet meer aan voedsel kunnen komen, neemt on gekend grote vormen aan. Vrijwel alle helicopters van de luchtmacht, de land macht en de Marine zijn ingezet om op de concentratieplaatsen in de Bies- bosch, langs alle grote rivieren, het IJselmeer en de Zeeuwse eilanden, waar zich honderdduizenden uitgehonger de vogels bevinden, grote hoeveelheden voedsel uit te werpen. Militairen, po litiemannen en de schooljeugd gaan op vele plaatsen in het land langs de deuren om voedsel op te halen. Graan- en broodfabrieken stellen tonnen van hun producten beschikbaar om de bij duizenden stervende vogels te redden. Hoe bitter slecht de toestand onder de vogels is, mag blijken uit het relaas van de luitenant ter zee vlieger eerste klasse J. Adriaanse die getracht heeft 500 kg voedsel met zijn helicopter af te werpen boven een troep van ten minste vierduizend zwanen, die in de omgeving van Ramspol verhongert. Hij vertelde dat de dieren niet meer in staat waren het voedsel te halen dat is neergelaten op enige afstand van de plaats waar zij zich bevinden. Dieren die schrikken van het lawaai van de wentelwieken en proberen weg te vlie gen, vallen enkele meters verder uit geput neer. Bij de sluizen in de Friese zeewering, zjjn door het uitstromen van water gro te wakken ontstaan. In de stukken open water kwamen talloze dode palingen boven drijven. Meeuwen die zich op deze gemakkelijke prooi wilden stortten hadden geen kracht meer om hun last uit het water te krijgen. Zij waren ech ter zo uitgehongerd dat zij hun buit nie' meer los lieten en daardoor onder het ijs schoven, de verdrinkingsdood tegemoet, met hun eerste vette hapje sederi lange tijd nog in de bek. Bij een wak in de Noorderhaven van Harlingen zat 'n blauwe reiger met zijn poten aan 't ijs vast gevroren. De 17-jarige Klaas Bouma, die het dier wilde red den, realiseerde zich niet dat het Üs ter plaatse door het voortdurend ope nen van de sluizen zeer zwak was. De jongen zakte door het ijs en kwam in een snelle stroming terecht. Gelukkig wist hij zich aan een plank vast te houden en met behulp daarvan weer op het ijs te klimmen. De blauwe rei ger zit echter nog in het ijs. Wy gevoelen ons niet geroepen In „de zaak-Schokking" de taak van de justitie of van de opsporing over te nemen en de bevindingen van een eigen onderzoek te Hazerswoude te publice ren. Dat is onze taak niet en bovendien gaat het helemaal niet in eerste instan tie om een onderzoek naar de gebeur tenissen te Hazerswoude in 1942. Die komen aan de orde, wanneer gebleken is, dat bij de zuivering van burgemees ter Schokking deze feiten niet op nor male wijze zijn afgedaan. En dan nog: wanneer door een verzuim van enige zuiveringsinstantie de heer Schokking te goeder trouw de indruk heeft gekre gen, dat hem niets ten laste werd ge legd, welke indruk, als de berienten juist zijn, in 1952 is bevestigd, toen hij zelf de zaak op hoog niveau nog eens aansneed, is het dan niet redelijk bij de vraag, of het onderzoek naar de feiten heropend moet worden, overwegingen van billijkheid en opportuniteit te la ten gelden? In geen geval mag daarbij meetellen, dat door een zekere pers druk is en wordt uitgeoefend. Die druk van de zijde van het Haagsch Dagblad en andere leden van de Pa rool-groep heeft zijn bedenkelijke Kavt. Artikel 284 Wetboek van Strafrecht luidt in het tweede lid: „Hij, die een ander door bedreiging met smaad of smaadschrift dwingt iets te doen, niet te doen of te dulden". Nu heeft heel de procedure rond de eerste publikatie van het Haagsch Dag blad iets, dat ons sterk aan dit artikel doet denken. Terstond hebben wij er aanmerking op gemaakt, dat het Haagsch Dagblad met zijn publikatie een politiek doel scheen te dienen. Men publiceert zoiets ter wide van het recht, niet om er iets mee te bereiken. Het blijkt nu, dat in de drie dagen, voorcj- gaande aan de publikatie, allerlei hoog en laag geplaatste personen een bood schap hebben doorgegeven aan de heer Schokking, dat publikatie door het Haagsch Dagblad achterwege zou blij ven mits de heer Schokking aftrad cis burgemeester. Of het doorgeven vun deze ajdreigende boodschap medeplich tigheid oplevert aan het deüct ven artikel 284 lid twee, zal mede afhangen van de vraag, of het doorgeven ge schiedde in strikt neutrale en medede lende vorm (ook dan is het bedenke lijk, wanneer dit door een chef van mr. Schokking is geschied), dan wel met een aanbeveling om af te treden, zoals volgens De Nieuwe Haagsche Courant gebeurd zou zijn in het onderhoud, dat de Haagse socialistische wethouders Van Zwijndregt en Van den Oever daags voor de publikatie, na een gesprek met dr. Drees, met hun burgemeester hebben gehad. Deze wethouders waren mede namens het Haagsch Dagblad toen niet afkerig van de doofpot als de burge meester maar zijn ontslag indiende. Als er dus reden is naar een onder zoek in i e zaak-Schokking, dan moet dit gebeuren, maar laat niemand zich daar bij storen aan de onblusbare dorst naar gerechtigheid van hen, die een poging hebben gedaan het recht in eigen nr.na te neingn. Zak na zak wordt in de helicopter ge laden. Toch is er voor de hongerende vogels nog steeds onvoldoende voer. Advertentie Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk enige sneeuw Aanvanke lijk zwakke later matige en in het noorden van het land af en toe krachtige oostelijke wind. Matige tot strenge vorst. Zon: 7.45-18.07 Maan: 13.49-5.14 uuiumun (Van onze Haagse redacteur) De affaire-Hazerswoude houdt in Den Haag nog altijd zeer druk de gemoederen bezig. Burgemeester Schokking heeft vorige week onver stoorbaar een vergadering van de Haagse raad voorgezeten, maar in middels gaat er vrijwel geen dag voorbij zonder dat er publikaties aan hem gewijd worden. Publikaties, die overigens nogal eens met elkaar in strijd zijn. Van deze artikelen verdient op de eerste plaats aandacht dat van het weekblad van de Nationale Federatieve Raad Voormalig Verzet, waarin o.m. gezegd wordt dat de aanval door het Haagsch Dagblad op mr. Schokking gelanceerd zeker niet uit de koker van de officiële oud-illegaiiteit komt. Verder wordt in een publikatie van Het Vrije Volk erop gewezen, dat er in de herfst 1942 te Hazerswoude niet drie, doch vier arrestaties zijn geschied. Behalve het gezin Pino werd ook de heer D. Slui, bij wie dit gezin was ondergedoken, opgepakt. De heer Slui is in leven gebleven. Hij heeft thans verklaard na de bevrijding de zaak-Pino bij drie verschillende instanties aan hangig te hebben gemaakt zonder dat hij er ooit iets van gehoord heeft. Aan tekening verdient, dat de heer Slui be vriend is geweest met een NSB-er en vreemd stond iri de Hazerswoudse ge meenschap. Het Vrije Volk wijst op de mogelijke subjectiviteit in de verklaring van de heer Slui. De illegaliteit van Hazers woude heeft, hoewel zij kennis droeg van de arrestatie Pino, daarin geen aan leiding gevonden de grote trom te roeren toen mr. Schokking na de be vrijding weer naar voren trad. Ten derde heeft het Algemeen Dag blad de letterlijke tekst gepubliceerd van een verklaring, afkomstig uit een dossier, dat zich kennelijk niet meer daar bevindt waar het zou dienen te zijn. In deze verklaring, op 14 augustus 1945 afgelegd voor de Kamer van onder- derzoek van de adviescommissie voor de zuivering van de Koninklijke marechaussee in het district 's-Gra- venhage, schetst mr. Schokking de gang van zaken bij de arres tatie van het gezin Pi »o. Hij zegt daar in, zich niet te herinneren, dat hij na de arrestatie de SD heeft opgebeld; wel heeft hij na verloop van een aantal dagen bij de SD gevraagd wat er met de arrestanten diende te gebeuren. Tenslotte zij vermeld, dat volgens een publikatie in de Nieuwe Haagsche Cou rant de twee socialistische wethouders van Den Haag, de heren C. H. P. W. van den Oever en J. van Zwijndregt, in dc nacht van 1 februari (voorafgaan de aan de publikatie van het Haagsch Dagblad) een onderhoud hebben gehad met mr. Schokking te zijnen huize. In dit onderhoud zou druk rijn uitgeoefend hebben plaats gevonden tussen dr. Drees en mr. Schokking over de op op de burgemeester om af te treden. Zondag 29 januari zou een gesprek handen zijnde aanval.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1