Oud-KNIL-er eist salaris over bezettingsperiode Staat ontkent sijn rechten Regering Noordrijn- Westialen gevallen RUSSISCH PARTIJCONGRES KEURT RAPPORT VAN KHROESJTSJEV GOED Arren en looikes wedijveren in schoonheid Krui swo o rd raadse l Van het jaar experimenteer- scholen voor L.O. en U.L.O. Per slee naar Marken en terug Moedige vrouw overbluft autodieven ERIC DE NOORMAN Scherpe kritiek op letterkundigen Brand in kazerne te Kampen Acht gedeserteerde legionaires gepakt IR De vrouw naast Khroesjtsjev Jaarprogramma van Katholiek Pedagogisch Centrum WW®» DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 PAGINA n Steinhoff volgt Arnold als premier op Bus contra tram H. C. A. van Dijk, ridder orde SU-Gregorius Zestien gewonden Verkiezingen Francis caans kapittel in Brazilië Laatste groet aan Jo Sternheim Woensdag opgebaard in Stadsschouwburg In Amsterdam Gustave Charpentier overleden Arthur Rank actief h Pi pil Concours d'élégance in Midwolda 4 5 6 7 8 9 10 11 Onderwijsvernieuwing set door Benoemingen bij het H.O. Donderdag zijn voor de rechtbank te Den Haag onder presidium van mr. P. Meijes de pleidooien gehouden in het proces, dat mr. E. J. Froeling, gepen- sionneerd majoor van het voormalige K.N.I.L. en hoofdbestuurslid van de „Nederlandsch-Indische Officiersvereni ging" aanhangig heeft gemaakt te gen de staat der Nederlanden ter ver krijging van zijn achterstallig salaris over de periode van de Japanse be zetting. Het proces steunt op artikel 2a van de „Garantiewet militairen K.N.I.L.", waarbij gegarandeerd wordt de voldoening van alle rechten en aan spraken, welke deze militairen geduren de hun dienst hij het voor malige K.N.I.L. toekwamen volgens de op 26 december 1949 geldende be palingen. Pleitend voor eiser zeide mr. Van Rijckevorsel in zijn pleidooi, dat het gaat om twee beslissende vragen: 1) bestaat het recht op bezoldiging gedu rende de Japanse bezettingsperiode en 2) indien dit zo is, valt dit recht dan onder het betreffende artikel van de garantiewet? Pleiter voerde aan. dat in de voor het K.N.I.L. geldende bezoldigingsre gelingen niet wordt vermeld, dat krijgsgevangenschap geen recht geeft op bezoldiging. Z.i. bestaat er dus niet de minste twijfel, dat de" K.N.I.L. militairen het recht op bezoldiging hebben behouden. Pleiter herinnerde er hierbij aan. dat aan de K.N.I.L.- militairen, die bij het uitbreken van de oorlog in Nederland waren en in De 58-jarige socialist Fritz Steinhoff zal optreden als de nieuwe premier van het Westduitse „Land" Noordrijn-West falen. Hij zal trachten zijn nieuwe re gering volgene week woensdag aan de Landtag voor te stellen. Zoals wjj gis teren in een deel van onze oplage heb ben gemeld, heeft de Landtag in Düssel- dorf zich gisteren met 102 tegen 96 stem men uitgesproken vóór een z.g. „con structieve" motie van wanvertrouwen in de regering van de Christen-Democra tische premier Karl Arnold. Het „con structieve" element van de motie be stond hierin, dat zij niet tegen de per soon van Arnold was gericht, maar te gen het gevaar, dat de C.D.U.-meerder- heid in West-Duitsland het karakter krijgt van een één-partijenregering De motie van wantrouwen was ingediend door de socialistische oppositie en door ''de Vrije Democraten (liberalen), die tot dusver de regering-Arnold altijd hebben gesteund. In de federale politiek staan de Vrije Democraten van dr. Thomas Dehler of ficieel achter de regering van bondskan selier Adenauer, maar in werkelijkheid bestaat de samenwerking slechts hierin, dat de Vrije Democraten telkens op het laatste ogenblik hun neiging tot on enigheid met Adenauer hebben bedwon gen. Het is dus te verwachten, dat de nederlaag van premier Arnold in Noord- rijn-Westfalen van invloed zal zijn op de gehele politieke toestand in de bondsrepubliek. Dat blijkt al dadelijk uit het feit. dat door de regeringswisseling in Düs- seldorf een dusdanige verschuiving optreedt in de verhoudingen binnen de Bondsraad (vertegenwoordiging der Lander) dat dr. Adenauer daar niet meer automatische over de twee derde meerderheid beschikt, die b.v. nodig is om de grondwet te herzien. Hij is thans afhankelijk van de be slissing, die de socialistische premier van Beieren, Wilhelm Höaner, neemt over de wijze, waarop de vijf vertegen woordigers van Beieren in de Bonds raad (totaal: 38 leden) hun stem zullen uitbrengen. Högner heeft beloofd zijn beslissing van geval tot geval afhanke lijk te stellen van de zienswijze van zijn coalitieregering. De nieuwe premier van Noordrijn- Westfalen, Steinhoff, heeft gezegd, dat de socialisten en de Vrije Democraten in zijn regering elk vier portefeuilles zullen beheren. De negende portefeuille komt ter beschikking van de r.-k. Cen trumpartij, als die geneigd is met de nieuwe coalitie samen te werken. Van de 200 zetels in het parlement van Noordrijn-Westfalen bezetten de Chris ten-Democraten er 90, de socialisten 75, de Vrije Democraten 25 en de Centrum partij 9. De voorzitter van de Vrije Demo craten in Noordrijn-Westfalen, Fried- rich Middelhauve, die bij de beslis sende stemming in Düsseldorf niet aanwezig was, zal vermoedelijk af treden, aangezien hij steeds de rege ring Arnold heeft gesteund. Zijn functie in de partij zal worden overgenomen door de 38-jarige Willi Weyer, een vooraanstaand figuur onder de jongere liberalen die tot dusver mi- nistes van Wederopbouw was en in de nieuwe regering de portefeuille van fi nanciën krijgt te beheren. Bondskanselier Adenauer heeft gis teren verklaard, dat de regeringswis seling in Noordrijn-Westfalen moet wor den bestudeerd om te zien, of zijn Chris ten-Democratische partij de coalitie met de Vrjje Democraten in de federale re gering kan voortzetten. De bondskanselier deelde mee, dat het dagelijks bestuur van zijn partij vrijdag bijeenkomt om de toestand te bespre ken. (AFP-DPA-Reuter) Duitse krijgsgevangenschap zijn ge raakt, het salaris wel is uitbetaald. Bovendien heeft het gerechtshof in december bij een proces, dat door voormalige Nederlands-Indische amb tenaren tegen de staat wordt gevoerd, beslist, dat de ambtenaren inderdaad recht hebben op uitbetaling van hun salaris over de periode van hun in ternering door de Japanse bezettings troepen. De aan de K.N.I.L.-militairen uitge keerde rehabilitatiegelden dienden aldus pleiter als een gedeeltelijke vergoeding van de geleden oorlogsscha de en doen niet af van de eis, zoals die door de K.N.I.L.-militairen wordt gesteld. De tweede vraag beantwoordend kwam mr. Van Rijckevorsel tot de con clusie, dat de tekst van de garantie- wet niet de geringste twijfel laat be staan. Pleitend voor de staat zeide mr. Hoogeweegen in een uitvoerig pleidooi, dat uit het feit, dat de bezoldigings regeling van 1938 niet aangeeft, dat de salarissen tijdens krijgsgevangen schap dienen te worden uitbetaald, niet het recht kan worden ontleend op be zoldiging over deze periode. Bovendien werd na de Japanse capitulatie door het toenmalige Nederlands-Indische gouvernement besloten tot het doen van rehabilitatie-uitkeringen en werd het recht op salaris over de tijd van de krijgsgevangenschap niet erkend. Vervolgens ging pleiter uitvoerig in op de achtergrond van de „Garantie- wet K.N.I.L.-militairen", die z.i. niet de bedoeling heeft de K.N.I.L.-militai ren een garantie te geven indien de Re publiek Indonesië haar bij de R.T.C. aangegane verplichtingen niet zou na komen. De president van de rechtbank merk te hierna op, dat men er wel van uit gaat. dat er geen recht bestaat op uit betaling van de salarissen, doch dat dit nergens uitdrukkelijk is gesteld. Bij de replieken bestreed mr. Van Rijckevorsel aan de hand van schrif telijke stukken het door de pleiter van de staat gestelde, waarbij hij opmerkte, dat de staat door juridische spitsvon digheden aan zijn aansprakelijkheden tracht te ontkomen. De president bepaalde de uitspraak op 26 maart a.s. Zaterdagavond wam de heer R. A. S. de B. van de Schansweg in Rotterdam tot de ontdek king, dat zijn personenauto, die voor de deur had gestaan, verdwenen was. De hospita van de heer B„ mevrouw S. J. van der Burg-Verb rugeen, ging met hr~ eigen ruto op zoek en na enige tijd zag zij de bewuste wagen inderd d in een straat staan. Twee mannen stonden erbij te morrelen aan het stuurslot. Mevrouw van der -urg ging onverschrokken op hen af en slaagde er in hun na een korte worsteling het contactsleuteltje te ontfutselen. Verbluft door dit kordate optreden nam het tweetal de vlucht. De politie werd gewaarschuwd en na een speurtocht door de omgeving vond me- - e->- twee mannen, die als verdachten in aanmerking kwamen. Het waren de 20-jarige fa brieksarbeider B. IJ. en de 21-jarige instrumentmaker R. S. Een van hen viel direct door de mand, maar de an der bleef hardnekkig ontkennen, tot dat mevrouw Van der Burg er bij kwam en hem herkende van hun ontmoeting bij de auto De heer H. C. A. van Dijk, notaris te Amsterdam, Qui do Gezellestraat 18, is benoemd tot ridder in de Orde van St.-Gregorius. Zaterdag j.l. heeft de de ken van Amsterdam, mgr. G. P. J. v. d. Burg hem de versierselen opgespeld. De heer Van Dijk heeft zich op vele wijzen voor de katholieke gemeenschap verdienstelijk gemaakt; Het is o.m. kerk meester van de Begijnhofparochie, be stuurslid van de stichting Fonds voor Kerkenbouw in het bisdom Haarlem, voorzitter van het bestuur van het Ge sticht van Liefde „St.-Bernardus", se cretaris van de Vereniging tot Wel dadigheid van de Allerheiligste Ver losser, regent van de stichting Begijnhof en St. Andrieshof, bestuurslid van de sportstichting van het St.-Ig- natiuscollege en van het Katholieke Jeugdwerk in de Obrechtparochie. De heer Van Dijk heeft onlangs de zestig jarige leeftijd bereikt. 31. Eric is zich volkomenbewust van het feit, dat hij geheel in de macht van Tugwal en zijn knechten is. Er is niets waarmee hij de despoot schaak mat kan zetten. Met een snijetende stem vraagt Tugwal: „Ken je de vrouw beneden?" „Nee", geeft Eric kortaf terug en voegt er hatelijk aan toe: „Het is jammer, dat ik hier niet meer levend uit zal komen, want dan kon ik, al was het alleen maar voor wat je dat arme meisje hebt gedaan, je er eens ongenadig van langs geven!" Tugwal heeft zichtbaar moeite, zich in bedwang te houden en geeft een teken aan een paar beulsknechten. Deze grijpen Eric en binden hem aan een eigenaardig gevormde paal vast. „Voor de laatste maal", snauwt Tugwal dreigend, „wat is het geheim van de. helm?" Er komt een vreemde roekeloosheid over de Noorman. Als ik dan toch moet gemarteld worden, denkt hij, en het einde de dood is, zal ik er het mijne nog van hebben en deze ellendige kerel dwars zitten tot mijn laatste ademtocht. Hij lacht Tugwal in zijn gezicht uit en zegt temend: „Ik weet er alles van, allei wat jij zo graag wilt weten, maar ik zal wel wij zer zijn, het jou aan je neus te hangen". Rood van drift springt Tugwal op en schreeuwt, machteloos van woede: „Dat wil ik dan wel eens zien!" „Ja", knikt Eric, „je ziet maar, hoor. Maar, weet je, ik ben dol op gehei men.... om ze te bewaren!" Snakkend naar adem valt Tugwal in zijn zetel terug. Hijgend stottert hij: „de, de ijzers, vooruit!" Met een uiterst vriendelijke blik staat Eric hem aan te staren en de man maakt in zijn razernij een beweging, alsof hij Eric aan wil vliegen. Op dit moment komt een krijger haastig binnen en fluistert Tugwal iets in de oren. Deze steekt zijn hand op en de kerels, die reeds doende waren, de ijzers uit het vuur te halenstaken hun bezigheid. De deur gaat open en gesteund door twee krijgers, die kennelijk beschaamd zijn over hun taak en medelijden hebben met hun gevangene, strompelt Orisia naar binnen. Haar blik valt op Eric, die nog aan de paal gebonden staat. Betekenisvol kijkt ze hem aan, als ze naar voren treedt. Tugwal wenkt driftig met zijn hand. „Breng haar hier naast", beveelt hij, maar het meisje is hem voor. Terwijl haar blik die van de Noorman vast houdt, stoot ze haastig uit: „Het geheim van de helm zit in het vizier". Gisteren ontstond er op de G. J. de Jonghweg in P tterdam een aanrijding tussen een autobus van de „Twee Pro vinciën" en een tramwagen van lijn 15. De bus slipte in een bocht en botste tegen de voorzijde van de tram. Van de zeventien arbeiders, die in de bus op weg naar Dordrecht waren, werden er zestien gewond. Het ergst bleken er aa-i toe te zijn de 40-jarige chauffeur H. Groenendijk, de 60-jarige los werk- rr W. C. van Klaveren en de 52-jarige los werkman W. de Neef. Zij zijn naar het ziekenhuis Coolsing ->bracht In de tram waren geen gewonden. Zowel de tram als de bus werden ernstig be- ■chadigd. Op het twintigste communistische partijcongres, dat in Moskou wordt ge houden, is gisteren met algemene stem men Khroesjtsjevs ontwerp voor het communisme in het „Na-Stalinistische tijdvak" aangenomen. Men verwacht, dat premier Boelganin vandaag zijn verslag over het zesde vijfjarenplan zal uitbrengen. Er rest dan nog de verkiezing van de leden van het cen trale comité. Het congres eindigt mis schien op vrijdag. Voor de eerste maal zal ter gelegenheid van de sluiting een volksmanifestatie worden gehouden waarschijnlijk in het Dynamo-stadion, waar meer dan 80.000 personen bijeen kunnen komen. Tot degenen die gisteren het woord voerden, behoorde de president van het presidium van de Opperste Sovjet, Kli- menti E. Vorosjilov. Het belangrijk ste deel van zijn rede was gewijd aan ,,de ontwikkeling van de democratie in de Sovjet-Unie", in het bijzonder de groeiende rol van de plaatselijke Sov jets bij het opstellen van economische plannen. Vorosjilov kondigde aan, dat de Op perste Sovjet spoedig een aantal nieu we wetten zal aannemen ter verho ging van pensioenen, verzekeringsuitke ringen, lonen en salarissen. Hij zei dat de arbeidswetgeving hervormd moet worden, omdat deze „verouderd is en geen weerspiegeling vormt van de jong ste economische veranderingen." Hij bevestigde, dat wettelijke her vormingen en een nieuwe strafwetge ving in de maak zijn. De hervorming van het wetboek van strafrecht werd in 1953, na de dood van Stalin, aan gekondigd. De natuurkundige M. I. V. Kurchatov, lid van de academie van wetenschappen, verklaarde, dat de Sovjet-Unie voornemens is twee atoom energiestations in de Oeral te bouwen. Zij zullen elk een capaciteit van een mil joen kilowatt hebben. Een atoom-ener- giestation zal ook worden gebouwd in de omgeving van Moskou. De atoom- stationa zullen meer energie produce ren dan enig bestaand hydro-elektrisch station in de U.S.S.R., zei hij. De atoom-ijsbreker die de Russische ge leerden voornemens zijn te bouwen, zal volgens Kurchatov „twee of drie jaar lang zonder nieuwe brandstof in te ne men" langs de noordelijke Russische zeeroutes kunnen varen. Kurchatov zei dat de Russische ge leerden ook werken aan atoommachi nes voor andere schepen, vliegtuigen en landvoertuigen. „De Sovjet-geleerden zouden graag aan de oplossing van vraagstukken be treffende thermo-nucleaire reacties wil len werken tezamen met geleerden van andere landen, met inbegrip van de Verenigde Staten." De Russen, zei hij, schatten de technische en wetenschap pelijke prestaties van de Amerikanen zeer hoog. De Russische auteur Mikhail Sholok- hov leverde scherpe kritiek op de vereniging van Sovjet-schrijvers. Hij was van oordeel dat zekere Sovjet schrijvers „zich voor de werkelijkheid isoleerden." Niettemin noemde Sholok- hov de Sovjet-literatuur de grootste van de wereld. Hij betoogde, dat in Rus land „weinig nieuwe, goede, intelligen te boeken worden gepubliceerd als ge volg van het feit dat vele schrijvers zich van het leven isoleren." „Vele schrijvers in Moskou leven in een vicieuze cirkel - Moskou, villa in de buitenwijk, Zomeroord," aldus Sholokhov, „dezelfde toestand zien wij n Leningrad, Kiev, Minsk en an dere grote steden. Om deze reden is het moeilijk goede boeken te verwach ten, tenzij er verandering in de situ atie optreedt. Het is noodzakelijk dat de schrijvers hun helden creëren op Tijdens het kortelings te Divinopolis (Brazilië) gehouden kapittel van de pa ters Franciscanen werd tot custos ge kozen de aftredend provinciaal pater Seraphim Lunter uit Bolsward en tot definitoren de Nederlandse paters Ber- trando van Breukelen uit Woerden, Pa ter Gaudeoso Nieuwenhuizen uit Am sterdam, pater Carlos Schep uit Zaan dam en de Braziliaanse pater Aloysio Lorscheider. Zoals reeds bericht werd op ditzelfde kapittel pater Hieronymo Jansen tot provinciaal gekozen. collectieve boerderijen, op machine- tractorstations, in arbeiders-neder zettingen." Sholokhov, schrijver van het boek „Rustig vliedt de Don", is een van de bekendste romanschrijvers van de Sovjet-Unie van dit ogenblik. Hij maakt ook deel uit van het centrale comité van de communistische partij. Gisteren sprak ook nog D. N. Aidit, die de afgevaardigden de groeten over bracht van de Indonesische communis tische partij. (Reuter-U.P.) In het bovenste stuk van het oudé gedeelte van de Koornmarktkazerne van de koninklijke landmacht, staande aan de Koornmarkt te Kampen, is brand uitgebroken. In de Koornmarktkazerne is de twee de C.O.A.K. (Centrale opleidingsschool administratief kader) gevestigd. Een deel van de machines van de garni zoenswerkplaats en een leslokaal met schrijfmachines zijn verloren gegaan. De materiële schade is vrij groot. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Omstreeks drie uur had men de .brand, die om een uur was uitge broken, in bedwang. De brand is ont staan in dat gedeelte van het gebouw, waarin tot 1923 de officiersopleiding, de zogenaamde „hoofdcursus" was geves tigd. In de onmiddellijke nabijheid van de kazerne staat de historische Boven kerk. De brandweer pakte het vuur met negen stralen aan. De bovenverdieping, waar onder andere de kleermakerij en de wapenkamer gelegen waren, brand de geheel uit. Het voorste deel van de kazerne kon door de aanwezigheid van een brandmuur behouden blijven. Het stoffelijk overschot van Jo Stern heim zal woensdagmiddag een uur op Zorgvlied in Amsterdam worden begra ven. De directie van de Stadsschouwburg in Amsterdam zal degenen, die de toneelspe ler een laatste groet willen brengen, hier toe woensdagochtend van elf tot twaalf uur in de stadsschouwburg de gelegen heid bieden. Om twaalf uur wordt de schouwburg gesloten. De ingang naar de chapelle ardente is bij de Marnixstraat. De uitvaart geschiedt van de Stadsschou- burg uit om half een, nadat de wethou der voor de Kunstzaken mr. A. de Roos namens het gemeentebestuur onder de pe ristyle van de schouwburg een krans aan de baar zal hebben gehecht. Als slippendragers(sters) zullen funge ren Albert van Dalsum, A. Defresne, J. Defourny, Ben Groenier, Ferd. Sterneberg, Nell Knoop, Marie Hamel, mr. Boekei, Rob de Vries en Johan Walhain. Vier leden I van het gezelschap Theater uit Arnhem, waaraan de overledene het laatst was ver bonden, zullen de dodenwacht betrekken. Acht uit het Franse Vreemdelingen legioen gedeserteerde soldaten, vermoe delijk allen Duitsers, zijn de vorige nacht door de Havenbrigade der Ko ninklijke Marechaussee in Amsterdam van het Duitse m.s. „Henry Böge" ge haald. De verstekelingen zijn overge geven aan de vreemdelingendienst der Amsterdamse politie, die hen na con trole over de grens zal doen zetten. De „Henry Böge" was afkomstig uit de Franse haven Oran in Algerië. De Franse componist Gustave Char pentier is zaterdagavond op 96-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Parijs overleden. In 1950 dirigeerde Charpentier zeif nog tijdens een opvoering van de opéra comique Louise, zijn bekendste werk, dat in 1900 in première ging. „Louise" speelt in Montmartre, de Parijse wijk, waar Charpentier jarenlang woonde en werkte. In 1912 nam hij Massenets plaats in als lid van het Institut de France. In 1950 werd hij benoemd tot groot-offi cier in het Legioen van Eer. Met zijn cantate „Didon" won hij in 1887 de Prix de Rome. Hij componeerde nog twee andere opera's, een orkest suite „Impression d'Italie" en een koor werk tqr gelegenheid van de Victor Hugo-eeuwfeësten in 1903. De belangrijkste Britse filmmaat schappij, de „J. Arthur Rank organi sation", heeft de meest grootscheepse filmplannen bekend gemaakt, welke ooit door een Britse studio zjjn onderno men. De directeur van de Rank organisatie, John Davis, zeide, dat zijn maatschap pij plannen klaar heeft voor het maken van 20 speelfilms, waarvan de kosten in het totaal een 30 miljoen gulden zullen bedragen. Door de aanhoudende vorst is het eiland Marken al sinds enige tijd ge- isoleerd. Men onderhoudt nu echter een geregelde taxidienst tussen Monniken dam en Marken. De Markers houden het echter bij de ouderwetse manier en gaan met sleden en een paard heen en weer. De „Pravda", het blad van de Rus sische communistische partij, publiceer de gisteren een foto van het twintigste partij-congres, waarop men de 46-jarige mevrouw Ekaterina Foertsewa, secre taris van de Moskouse partij-afdeling, ziet zitten tussen de leiders van het land, aan de rechterzijde van Khroesj tsjev. Zij is geen lid van het presidium van het centrale partijcomité, In 1955 deed Khroesjtsjev een onge wone stap door haar uit te nodigen de parade ter gelegenheid van de eerste mei gade te slaan op het. platform dat voor de hoge partijleiders gereserveerd is. Zij is de enige vrouw in de hogere regionen van de partij. Waarnemers houden het voor mogelijk, dat haar ster nog verder zal stijgen. Duizenden Groningers hebben zich maandagmiddag in Midwolda op de bij na 10 hectaren grote ijsbaan van „Eigen kracht" kunnen verlustigen in een schouwspel dat ongetwijfeld lang in het geheugen zal blijven. Een concours d'élégance voor arren en looikes had maar liefst 22 van deze combinaties naar de door het Midwolder Bos omzoomde baan gebracht, waar het echt winters landschap, argeloos beroerd door de ijle zonnestralen, eenieder zich terug deed wanen in vroeger tijden. Felle kleuren, rinkelende bellen, snui vende paarden en bovenal de sierlijke ranke lijnen van de arren maakten van dit concours een evenement zoals er in jaren niet in het noorden is geweest. Het programma vermeldde een ringrij- derij over een parcours van 300 meter, waarbij de looikes zich door hun vaste re ligging favoriet toonden. Maar bij de wedstrijd in schoonheid wonnen de arren het toch verre. Aan het eind volg de een lange tocht door het Midwolder Bos over de besneeuwde lanen van de Ennemaborgh, wier strakke lijnen een fel contrasterende entourage vormden voor deze pittoreske stoet, die door tal lozen met bewondering werd gadege slagen. Uitslagen Ringrijderij: 1. O. Ch. Mel- lema, Beerta (looike-tweespan), Con cours d'Elégance: Arren 1. J. P. Mel- lema, Nieuw Scheemda, Looikes-een- spannen 1. H. Zijlker, Midwolda, Looi- kes-tweespannen 1. D. D. Dijkstra, Mid wolda. co tri Horizontaal: 1. gevechts wagen - stipt 2. volmaakt - akelig 3. tafelfles - Padvinders- Vereniging Nederland 4. dag vóór van daag 5. deel van ge laat - rijstbrande wijn 6. opnieuw - uitroep van Pijn 7. de maat nemen 8. wortel r» - wilde woud ezel 9. typograaf <X> - voedsel 10. meisjesnaam - adellijk per- soon 31. gezelschapspel o Verticaal: 1. klap fff, - voedseltas 2. langzaam muziekstuk - echtgenoot 3- bedrijf - Europ. vul kaan 4. zuivelprodukt - opgewekt 5. eerste trap bij voetbal - Europeaan 6. patrouille- leider (afk.) - liefdegod 7. pochen - voegwoord 8. domheid 9. hemelbrood - landbouw werktuig - getij 10. familielid - specerij 11. overborstrok - 500 vel papier V Nog dit jaar, in september, zullen 5 ik 6 katholieke lagere scholen in Nederland het nieuwe leerjaar beginnen als experimenteerscholen, waarin de onderwijsvernieuwing concrete gestalte krijgt. Tegelijkertijd zullen de nieuwe denkbeelden op onderwijsgebied ook een begin van experimentele toepas sing vinden op een klein aantal katho lieke u.l.o.-schoten. Een en ander onder auspiciën van het Katholiek Paedago- gisch Centrum, het centraal katholiek orgaan voor vernieuwing van opvoe ding en onderwijs, dat samen met ge lijksoortige organen uit de kringen van het protestants-christelijke en het neu trale onderwijs de drang naar vernieu wing van het onderwijs tracht te con cretiseren. De overheid, overtuigd, dat onderwijsvernieuwing niet moet wor den opgelegd, maar moet groeien uit het onderwijs i-elf, steunt het streven van de drie centra met een royale sub sidie; voor 1956 is op de rijksbegroting hiervoor een half miljoen gulden uit getrokken. Het Katholiek Paedagogisch Cen trum werd tien jaar geleden reeds op gericht, maar verkeert nog in het jeugdstadium, zoals de voorzitter, prof. H. Robbers S.J., tijdens een te Utrecht gehouden persconferentie mededeelde. Het centrum is ontstaan als advies college van het Katholiek Onderwijzers- verbond en nadien uitgebreid, via de organisaties van leerkrachten, tot alle takken van katholiek onderwijs, uitge zonderd het hoger onderwijs. Het ka tholiek l.o. beschikt, gemeenschappelijk met het b.l.o., v.g.l.o., u.l.o. en de kweekscholen, over een eigen pedago gisch bureau, evenals het nijverheids onderwijs en het middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs. De drie pe dagogische bureaus werken coördinerend samen in het Katholiek Paedagogisch Centrum, dat bepaalde studie-objecten uitbesteedt aan de R.-K. Centrale voor Studie en Research, waarin o.m. het Kaski, het Mgr. Hoogveldinstituut en het Instituut voor Toegepaste Psycholo gie vertegenwoordigd zijn. Voor 1956 heeft het centrum een aan tal plannen opgesteld, die gedeeltelijk een voortzetting zijn van de werkzaam heden in 1955. Hiertoe behoort o.m. de voorbereiding van de experimenteer- scholen voor het l.o., zoals het uitwer ken van leerplannen en de instructie van de betrokken leerkrachten. Het cen trum meent, dat thans voldoende leer krachten zijn „omgebogen in de nieuwe richting" om op beperkte schaal offici eel me; het experiment te beginnen, waarbij speciale aandacht zal worden gewljs aan individueel onderricht, gro tere zelfwerkzaamheid van de leerlin gen, creatieve uitingen en de sociale opvoeding. Het doubleren zal zoveel mogelijk beperkt worden. Ook voor het U.L.O. wordt gewerkt aan uitvoerige richtlijnen. Een klein aantal experimenteerscholen zal onder supervisie van het paedagogisch bu reau voor bet L.O. c.a, volgens moder ne didactische en methodische beginse len gaan werken. Het personeel zal in periodieke bijeenkomsten voorlichting ontvangen en gelegenheid krijgen er varingen uit te wisselen. Dit experi ment moet gezien worden ais een eer ste, maar belangrijke stap naar alge hele hervorming van net U.L.O., welke hervorming naar het oordeel van de voorbereidende commissie enerzijds be hoort te steunen op het inzicht in aard. kunnen en behoeften van de leerlingen, anderzijds op de eisen, die het gods dienstige, sociale, economische, cultu rele en politieke leven van deze tijd aan de abituriënten stellen. De com missie meent, dat men vooral ten aan zien van de eisen, die het leven aan hun stelt, nog geheel in het duister tast. Dit maakt het onmogelijk voor stellen te formuleren met betrekking tot de differentiaties en de leerplannen van de eventuele bovenbouw van het gereorganiseerde U.L.O. Voor dit we tenschappelijk onderzoek zal een ge schikte instantie ingeschakeld dienen te worden. Een belangrijk project, waaraan deelgenomen wordt door alle bij het centrum aangesloten organisaties, is het samenstellen van een rapport over de vernieuwing van opvoeding en onderwijs, dat richtlijnen zal be vatten voor het katholiek onderwijs in deze tijd van het kleuteronderwijs af t.m. het V.H.M.O. en de kweek scholen. Voor het V.H.M.O. staat in 1956 o.m. op het programma een aantal studie conferenties over de psychologie van de klassegemeenschap en de conse quenties daarvan voor het lesgeven. Voor 1956-1957 is een aantal studiecon ferenties in voorbereiding over de mo derne onderwijsmethoden van Dalton, Montessori, enz. Voorbereid door een werkgroep zal in het najaar een lande lijke bijeenkomst voor leraren gehou den worden over de plaats en beteke nis van de overdracht der cultuurgoe deren binnen het katholieke V.H.M.O. In deze sector van het onderwijs zijn enige werkgroepen opgericht, o.a. een voor moderne talen, die de mogelijk heid bestudeert tot coördinatie bij het onderwijs in Nederlands, Frans, Duits en Engels. Op het gebied van het kleuteronder wijs staat een kadercursus op het pro gramma voor leerkrachten, die betrok ken zijn bij de theoretische en prakti sche opleiding van a.s. kleuterleidsters, welke cursus o.m. lessen over psycho logie, kleuterhygiëne en paedagogie omvat. De plannen voor het L.O. omvatten o.m. een voortgezette cursus over on derwijsvernieuwing en een cursus over- de expressie op de lagere scholen. Tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd om onderwijs te geven in het fiscale recht, mr. H. Schuttevaer, thans lector aan deze universiteit. Voor het tijdvak van 1 februari tot en met 31 december 1956 is benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar bij de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen M. Botte- ma, thans hoofdassistent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2