Georganiseerde hulpverlening door „Dierenrampcomité 1956" Actie van burgerij „broodnodig" Geestelijke volksgezondheid en het huwelijk In de H.B.G.-hallen te Lisse is het enkele dagen hoogzomer fm m Vakman en liefhebber komen volkomen aan hun trek A BEVROREN SANTPOORT MAAKT W0EST1JNT0CHT Visserijgolf Kampioensvlag van TYBB uit de mottenballen Vogels tot bedelstaf gebracht Helpt bejaarden en gebrekkigen! Daffodilshow vanmorgen geopend Lesing met film over Pakistan DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 PAGINA 3 Het voer Adressen Stand Haarlem s- zoi.haf: Wethouder Geluk doet beroep op de burgerzin PROVINCIALE GELDLENINGEN Binnenbrandje in huis aan Van Ostadestraat VGBDERACTIE IN BLOEMENDAAL Waterstanden Dr. M. J. de Jong voor leden van Geloof en Wetenschap - 1 is dan vanouds Bloemlust II de daffodilshow, dit jaar zijn nu toch de rollen eens omgedraaid, want Bloemlust I, die enkele maanden geleden werd ge houden, herbergde naar verhou ding meer narcissen dan deze prachtige en onweerstaanbare show. Er zijn narcissen, in massa's zelf, maar het zwaartepunt van deze expositie ligt toch zonder twijfel bij de tulpen. We behoeven ditmaal zelfs de ietwat versleten gemeenplaats van „De lente in huis" niet te gebruiken, want wat Bloemlust II zijn bezoekers biedt is meer dan de lente, het is een hoogzomer door al die daverende kleuren en tinten van tulpen in ontelbare soorten en overweldi gende hoeveelheden. Wij willen geen vergelijking trekken met vorige exposities of andere ten toonstellingen, maar wat deze da gen in de grote veilinghallen van het H.B.G. wordt getoond is het summum, hèt neusje van de zalm. Algemeen overzicht De inzendingen Auto slipte en botste tegen hek Zaak-Anneke Beekman in hoger beroep Gestolen auto in Velsen teruggevonden TAFELTENNIS IN KEA'NEMIERLAXD Blasfemie in Oost Duitsland Communist verkleedt zich tijdens carnaval als Jezus Christus Indonesië verbiedt tabaksimport Als mensen tot de bedelstaf worden gebracht is dat erg, als er echter vo gels zijn die van de steun moeten trek ken, ziet men onmiddellijk de directe gevolgen: het wegkwijnen van duizen den vogels, die zodra zjj een dag, soms langer, hun maal ontberen, van honger de geest geven. Dit geldt voor reigers, roerdompen, ijsvogels, eenden, ja voor al die afhankelijke dieren, die in het voorjaar zo vrolijk en onbekommerd het leven aandurven, doch in deze gure wintertijd met'overal sneeuw en bikkel hard ijs, op de meest tragische wijze met het begrip honger worden gecon fronteerd. In Haarlem en omstreken is het als overal elders; bij duizenden be vriezen de vogels omdat hun lichaam geen weerstand meer heeft tegen de kille aanval der weergoden. Het enige wat hun redding kan zjjn, is voedsel: brood, granen, groenten (vooral gesne den boerekool) gras (voor de meerkoe ten), levertraan, zaden, appelschillen, visafval, enz. De Dierenbescherming voor Haarlem en omstreken kent de moeilijkheden als geen ander. Zij weet ook wat er gedaan moet worden om de vogels in leven te houden en heeft daarom,'nu de nood het hoogst is, de redding aangepakt met een kloek élan. Zondagnacht heeft een comité, bestaande uit een achttal leden, waaronder de ornithologen Jan P. Strij- bos en de heer L. van 't Zand, J. A. Dorresteyn, directeur van „Hout en Plantsoenen", mr. B. W. Stomps en mr. W. Boers als voorzitter, plannen gesmeed, gepiekerd en gecijferd om een grootscheepse actie te beginnen, die de vogelstand in Haarlem voor een nog aanzienlijker ramp zal behoeden. De burgerij wordt ingeschakeld, tientallen vrijwilligers, die geld en tijd opoffe ren, brengen de zaak aan het rollen en scholieren zullen meewerken door spon tane hulp: de dierenrampactie Haarlem en omstreken 1956. Wat de particulieren op het ogenblik doen voor de vogels is slechts een drup pel op een gloeiende plaat. Nationaal organiseert men een leniging van de nood, maar de misère en het aantal kleumende dieren is té groot om te spreken van een succesvolle actie. Men moet bedenken dat het niet zo zeer gaat om de vogels in plantsoenen en doen. Wethouder Geluk heeft toegezegd zijn medewerking in deze te verlenen, en het comité hoopt dat de jongens en meisjes brood en dergelijke van huis zullen meebrengen om in de daartoe neergezette manden te vullen. Bovendien zal hun assistentie worden gevraagd bij het transport van het voedsel van de centrale plaatsen, de depots, naar de wakken en sneeuwvrije plekken. Het voeren is een probleem op zich. Iedere vogel prefereert slechts enkele menu's en versmaadt bijvoorbeeld aard appelen en erwten met de grootste stelligheid. Bonen liggen hun ook niet, maar oliehoudende zaden en brood nut tigen ze met voorliefde. De spreeuwen en merels doen het verder ook wel met sneeuw. Het zou gemakkelijk zijn als in deze dagen alle vogels met deze kost zouden toekunnen. Lastig is het dat de meeuwen zo inhalig zijn; men kan kruimels en groente strooien voor de toch heus niet schuchtere mussen, maar ze moeten al van goeden huize komen om een graantje van de buit mee te pikken. De reigers zijn zeer geporteerd van afvalvis en vlees en dit dient gebracht te worden naar de wak ken. Vogels die bijna dood zijn kunnen naar de Kinderboerderij bij het Noor dersportpark gebracht worden, waar men alles zal proberen om hen in le ven te houden. Op 19 plaatsen in Haarlem en omge ving is of zal elke dag gevoederd wor den. Tot voorheen placht men de Oran jekom in het duingebied van de water leiding de Cruquius en een wak in de Tooropkade te Heemstede te bezoeken, maar vanaf vandaag kunnen de vogels (konden ze het maar lezen!) ook op twee plaatsen in Spaarndam periodiek terecht, verder op de Algemene Be graafplaats aan de Kleverlaan, bij het wak voor de Droste fabriek, op Elswout, het Sluiseiland, Duin en Kruidberg, ten Noorden van de Rustenburgerbrug, in Haarlemmerliede (ergens op het ijs), op het strand van IJmuiden en van Bloemendaal. Voorts rekent men op de Kennemerduinen en andere duinterrei nen. Voor de Haarlemmers, die graag wil- parken, dus in de bebouwde kom, maar len meehelDen aan dezè nrachtice ar vooral om de eenden, de wuleen en al- mt;eneipen aan aeze pracntige ac- gen, kortom zij die kebonden £jn aan JA vermelden wy dat het mogelijk is zout- of zoetwater. Voor vele van hen a Personen eetbare waren aan de is het lot al beslissend geweest Ge i t Ur komen afhalen; men kan het ech- vindt ze met ijsklompen bedekt, bèvan- altijd brengen op verschillende adres gen door de kou, of verhongerd. In Jen' t Üie wij hiorbi.i geven. Sommige Westzaan is er van de vijf reigers op °®Pot"houders bezitten een auto en kun- een bepaalde plek nog één over, in de j ev®ntueel grote hoeveelheden ko- polder van Spaarndam vond een jongen trHn»„„„+a.' zijn ook bereid het drie dode hazen, ergens anders zat een ken vQe(f„lni verzorgen naar de betrok- groepje meeuwen vastgevroren aan de erpiaatsen rand van een wak. Men kan zo door gaan, de vogels zitten in een „Struggle for live"-tijdperk en er kan veel ge daan worden om deze strijd ten goede te wenden. Er waren gisteravond in Brinkmann aan de Grote Markt Haarlemmers bij een. voor wie de dierenliefde geen paskwil is, maar een levende noodzaak. Op eigen houtje hadden zij soms voedsel verzameld door langs de huizen te gaan, of hun handen stuk gesneden op de keiharde broodstom- pen, die met zakkenvol werden thuis bezorgd. Anderen waren dag in dag uit de diepe polder ingetrokken om bij de verborgen rietkragen halfdode reigers te zoeken en mee naar huis te nemen om te voeden. Een boer redde er tot nu toe 121 van een wisse ondergang en verpleegt zijn gasten thans liefdevol. Al die mensen vinden het eigenlijk niets bijzonders, voor hen is dierenbescherming de normale praktijk. Hoe goed bedoeld en van innerlijke be schaving getuigend deze stille manifes taties echter ook zijn, de hulp zou veel doeltreffender kunnen worden bij een snel en soepel functionerende organi satie onder bekwame leiding. Die orga nisatie is er nu. Zij regelt de transpor ten van het voedsel naar de voeder plaatsen, geeft aanwijzingen omtrent de aard van de fourage, roept vrijwillegers op voor het snijden van brood en groen- t?' t,^acbt 20 veel mogelijk eten van par- vrai +r *n en verheid te betrekken en bet gh„ ïïunciële tegemetkomingen aan uiteraara der vereniging, dat schone sympathiseert met het Haaïïemïe Cafrili van de zeer actieve enige is met een"'Ir?'® S0* °P heden de actie. speciale dierenramp- telefoontjes r?n de6 Ri%R e tgehele dag IrlTLl1-heA b«-eauSvan'deWdie- is. De ar VOO, de wilde graag een paasweken Hon on oon vnloronrla linn Snij» De een ophalen van de zakken brood een twee- renbescherming gevestigd is ot„iao „,,t0 beschikba 3 zakken broc ig een paar ilgende liep verlet en dacht zijn vrije tijd'goed^to besteden door 's morgens en 's mirt dags de velden in te trekken om het ge vogelte te voeren. De scholen vooral zullen veel kunnen ^.It^W.kbaar voor het eer Mep" in' het vorst- FILMS: CINEMA PALACE: „De jacht op kapitein Ehrlich", 14 jaar. Tijden: 1.45, 4.15, 6.45, 9.15. FRANS HALS: „De vrouw zonder vrees", 14 jaar. Tijden: 2.30, 7, 9.15. Di.avond één voorsteling om 8 uur. LUXOR: „Les Diaboliques", str. volw. Tij den: 2, 6.45 en 9.15. MINERVA: wo. en do. 8.15: „Ich tanze mit air REMBRANDT: „De luit droeg een rokje", Rnvv' TlJden: 2' 415- 7' 9-15- STltrfii-,na"Volw. Tden: 2.30, 7, 9.15. 9io - oud van Napels", volw. Tijden: 2-15, 7 en 9.15. Dinsdag 21 januari 8.15°üurrtSebOUW: N' Ph' Mozartconcert, J- p'^trTihn*56 Avo"d Wereldreizigersserie: A£rika"" 8 ?s uu" "KleurenPracht van Zuid- Stadssoh Wo®nsdag 22 februari toernoo Ch2°Zb"r9: Interscholair Jeugd- Vleeshal. 7'.30 Pur- eert door 'a '2-30—13.30 uur: Pauze-con- het N. Ph"-"® B°"ter, piano en leden van (Mozart-herdenking). M. Kales en H. ondertrouwd- A. van Sabb D' ^en; F u t XVtlAes e" xi, Adm.^aal; P. j u *L L. Roden en A. Th Blom; l. Kror,v enk en O. M. S. Veldhoven en J p E- Tuilan; Elferen en W. m Ph,; Derks; N. van GETROUWD: j.™' p„ Jonker. an pbpen en R. GEBOREN: N. Roelof» r, M- A. Schous-van den Hoek ke?es' z> ringa-van Zanten, zF 't?' M- Kor- kens z J. G. Driessen'-Beetf^T J- Sabelis-Staring, d.; G van wi» A- huizen-Kaart, d.; M. A. DraiwTei1- man d^ D. Reitsema-van Baarên°'dJ- C J. Pieterse-Hoenderdos, d t A' R. D. Stolp, 16 u.; J. Kaslandèr 89 A Bouman, 1 m.; H. Burger-Brusseé', 81 J. In Haarlem-Noord zijn de opslag ruimten gevestigd in de Kedoestraat 42, ten huize van de heer Drayer, de Vergierderweg 109 (,,De Dieren vriend"), tel. 22541, de Jan Gijzenvaart, waar in de woonark Joho Bora Me vrouw Schous woont, tel. 23951 en de Johan de Breukstraat nr. 10, de heer Rijneke. In het Centrum: de heer Kuipers, Kleine Houtstraat 112, tel. 11142 (in het bezit van auto), de heer L. van 't Zand, Wagenweg 54, tel. 13669 en de heer J. Brouwer, Wouwer- manstraat 79, tel. 18213. In Haarlem- West: de heer Holwerda, Zuider Tuin dorplaan 27 (auto), en mevrouw Stre- be-Langendonck, Ruysdaelweg 3, tel. 22846. In Oost: de heer Everts, Hof dijkstraat 32 (auto), tel. 22181. In Heemstede: de heer Roosendaal, Chrysantemumlaan 4, telef. 27580 en mevrouw Kwakerna, Bernard Sweer- straat 28, tel 39807. In Haarlem-Zuid: de heer Wehnes, Barendsestraat 27, (auto), tel. 15539. In Bennebroek: de heer Mellema Bijweglaan 33, tel. K 2502, 634. In Aerdenhout: mr. B. W. Stomps, Vondellaan 7 (auto) tel. 26847. In Santpoort: mevr. Stokman, Willem de Zwijgerlaan 7, tel. K 2560, 8792. Wie zich voor het in leven houden van de vogels overigens verdienste lijk wil maken, kan zich als vrijwil- lige'r(ster) bij de Dierenbescherming in de Ridderstraat aanmelden en alle inlichtingen verkrijgen op het tele foonnummer 12823. De barre winter heeft al heel wat slachtoffers geëist. Meng en dier wordt in zijn bewegingen belemmerd en het spreekt dat op de eerste plaats de ge brekkigen en bejaarden nu een moei lijke t\jd doormaken. De sneeuw en de gladheid zijn er de oorzaak van, dat zij zich niet dan met de grootste moei te buiten wagen. Hun toch al niet ster ke gezondheid loopt gevaar. De moei lijkheden van de ouden van dagen en van de gebrekkigen is van buitenaf niet zo te zien, zoals die van de hongerende dieren. Maar dat is een reden temeer om eens aan deze categorie te denken. Wethouder D. J. A. Geluk heeft daar om vanochtend een brief gezonden aan alle Haarlemse scholen voor voortge zet onderwijs om de opgroeiende jeugd te herinneren aan de moeilijkheden waarmee de bejaarden en gebrekkigen te kampen hebben. Hij heeft de jonge mensen, voor wie de winter vaak een bron1 van plezier is, herinnerd aan de mogelijkheid om hier burenhulp te ver lenen. Het gaat niet om een georgani seerde actie, maar veeleer om het hel pen waar dat mogelijk is. Iedereen kent immers in zijn directe omgeving wel bejaarden of gebrekkigen, die juist in deze tijd dringend hulp nodig hebben. Misschien kan men eens bij die mede burgers langs lopen en vragen of men wellicht boodschappen voor ze kan doen of de vuilnisemmer buiten kan zetten. Er zijn tenslotte mogelijkheden genoeg om te helpen. Iedereen kan daaraan meedoen en kan zelf uitmaken op welke manier hij het beste kan hel pen. Dat geldt trouwens niet alleen voor de jongeren. Ook de volwassenen kun nen hier metterdaad hun burgerzin to nen. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land vragen Provinciale Staten hun te machtigen ten laste van de provincie de volgende geldleningen aan te gaan: 1.600.000,- wegens kapitaalverstrek king aan het P.E.N. ten behoeve van uitbreidingswerken; 110.500,- wegens kapitaalverstrekking aan het Provin ciaal Ziekenhuis te Santpoort voor uit- breidings- en verbeteringswerken; 62.600,- voor hetzelfde doel ten behoe ve van „Duinenbosch" en 6.500,- voor het ziekenhuis te Medemblik; 126.000,- wegens aankoop en inrichting van het perceel Florapark 6 te Haarlem. Gistermiddag kwart over vjjf brak een brandje uit in een huis aan de Van Ostadestraat. De oorzaak was, dat een droogrekje met wasgoed tegen de ka chel viel en daardoor in brand raakte. Enig wasgoed en een gedeelte van de houten schoorsteenmantel werden ver brand, terwijl ook een gedeelte van het vloerkleed aangetast werd. De brand is door de bewoner geblust. De brandweer was aanwezig doch behoefde niet op te treden. Ook Bloemendaal levert zijn aandeel in de actie om het hongerend gevogel te in zijn lijden zoveel mogelijk te ver lichten. Onder leiding van de heer P. C. van der Maas, hoofd van de Bloemen- daalse plantsoendienst worden regelma tig voorraden voedsel getransporteerd naar het strand, de Kennemerduinen bij het duinmeertje, het Bloemendaal- se bos en de verschillende vijvers in de gemeente. De ingezetenen worden op gewekt de actie te steunen door het beschikbaar stellen van voedsel zoals brood en graan, dat afgeleverd kan worden aan de politiebureaus in Over- veen, Aerdenhout en Vogelenzang. Ook geld wordt gaarne in ontvangst geno men. IJMUIDEN Dinsdag 21 februari Hoog water: 10.48 u. en 23.41 u. Laag water: 5.53 u. en 18.46 u. Woensdag 22 februari Hoog water: 12.25 u. Laag water: 7.32 u. en 20.27 u. Dr M. J. de Jong, secretaris van het bisdom Haarlem, heeft gisteravond in zijn tweede lezing voor de leden van Geloof en Wetenschap in het kader van de cursus geestelijke volksgezondheid gehouden in „De Leeuwerik" speciaal het huwelijk besproken in zijn verhou- dil}g tot deze geestelijke volksgezond heid. Hij bouwde daarbij voort op de basis van het algemeen menselijk con tact, die hij in een vroegere voordracht ?.?,schetst en zonder welke hij het nuwelyk een hachelijke, bijna niet te vomrengen zaak achtte. Wanneer men er met m geslaagd is naastenliefde aan de dag te leggen ten opzichte van zijn me- v?™™aenv het zeker niet gelukken blijvende liefde te voelen jegens iemand, met wie men zyn leven lang zo na ver keert. De spreker poogde aan de hand van enkele voorbeelden uit de praktijk zijn gehoor het wezen van de liefde jegens verloofde cn echtgeno(o)t(e) bij te brengen, daarbij het geslachtelijk ele ment niet verwaarlozend, maar er toch zeker niet een overdreven waarde aan toekennend. Men moet de sexuele as pecten als vanzelfsprekend beschou wen, ze gewoon benaderen met toch een grote eerbied en een diep besef van hun schoonheid. Met enige schroom waagde dr. De Jong te veronderstellen len, dat de man één procent meer ver stand heeft dan de vrouw, een bewe ring, die door de hilariteit uit de zaal niet overtuigend weersproken werd. Dit ene procent meer behoort de man te gebruiken om zijn liefde op persoon lijke wijze te demonstreren, aldus dr. De Jong. Op welke wijze hij dat moet doen is zijn eigen zaak, daarvoor zyn geen richtlijnen te geven, omdat het uitingen moeten zijn van een persoon lijk beleefde affectie. De man is de acti vator, hij moet de liefde van de vrouw weten te wekken, ook als hij al twintig jaar getrouwd is. Het speet dr. De Jong tot de uit zijn ervaring gegroeid: conclusie te moe ten komen, dat een klein percentage der huwelijken volmaakt, een klein per. centage mislukt en een zeer groot per centage alleen maar saai is. De oor zaak van die saaiheid moet vaak ge zocht worden in het feit, dat de man zijn rol van activator niet voldoende meer beleeft. Doch ook tot de vrouw had dr. De Jong gisteravond wel het een en ander te zeggen. En alweer kwam hij met een omstreden stelling op tafel: de man is en blijft een klein kind. (Weer hilariteit uiteraard, maar geen protesten). De man heeft behalve echtelijke liefde derhalve ook de liefde van een moeder nodig en het is de de licate taak van de vrouw, dat zij deze beide nuances beheerst. Het huwelijk is een opgave, een taak, en vraagt of fers, offers, die alleen maar gedragen kunnen worden, als man en vrouw zich geheel aan elkaar kunnen geven, zich kunnen overgeven met verloochening van zichzelf. In zijn laatste lezing zal dr. De Jong de godsdienstige middelen bespreken om deze overgave te kunnen realiseren, namelijk de sacramenten, de liturgie en het gebed. Uw artikel is het fraaiste en het mooiste dat Nederland het buitenland te bieden heeft; u exporteert geen atoomenergie, maar zon en vreug de", aldus de heer W. H. de Monchy, directeur van de Holland-Ame rika Lijn in zijn openingswoord op de Bloemlusttentoonstelling die tot en met zaterdag in de enorme hallen van de H.B.G. te Lisse wordt gehouden. De heer De Monchy, die bekende dat hij voor het eerst van zijn leven een bloemententoonstelling ging openen, zei respect te hebben voor de vak bekwaamheid van de kwekers, die de afgelopen weken ongetwijfeld vele moeilijkheden te overwinnen hadden. Deze tentoonstelling is niet alleen van belang voor de streek, maar bepaald voor het gehele land, immers in grote, zeer grote mate zelfs, draagt de bloembollenstreek bij tot de algemene wel vaart van het land. Tijdens de openingsplechtigheid waren o.m. aanwezig jhr. mr. R. Sand- berg van Boelens, burgemeester van Sassenheim, prof. dr. E. v. Slogteren, directeur van het laboratorium voor blocmbollenonderzoek, en de rijkstuin- bouwconsulent, ir. C. Vlag. De aanleg van het geheel, waarvoor de tuinarchitect Buurman verantwoor delijk is, is ondanks de geweldige mas sa bloemen die zjjn verwerkt, toch be trekkelijk rustig te noemen. In land schapstijl, lichtelijk geaccidenteerd, met waterlopen kronkelend door de ge hele ruimte, hier en daar gebroken door een enkele of een groepje heesters, is de ontwerper er in geslaagd een har monieus geheel te verkrijgen en staan de op een der verhoogde, rustieke brug gen heeft men een uitzicht op het ganse complex. Hoewel iedere exposant afzonderlijk zijn stand kan inrichten naar believen, is het toch goed te zien dat de heer Buurman daarin adviseert want geen inzending werkt storend ten opzichte van een andere. Wondermooie hoekjes zyn er te zien zoals een waterval in een versmald vijvergedeelte met daarbij een krom en scheefgegroeide pijnboom. Er zijn meer van die punten waarop het oog welge vallig rust en die het zomerlandschap- binnen-de-muren tot een heerlijk Arca- dië maakt. Ook de individuele inzenders hebben stuk voor stuk veel werk gemaakt van Veel meer mensen dan verwacht mocht worden hadden de koude tocht door het besneeuwde Santpoort ge maakt om maandagavond warmte te zoeken in een filmvoorstelling in Zo- merlust. 's Middags kwam de jeugd in schoolverband in groten getale opzetten, maar ook 's avonds bleven maar wei nig stoelen onbezet. Wat pater Adel- bert Hermans van de paters Francis canen van Weert te vertellen had, maar meer nog wat hij op het witte doek kon laten zien, was dan ook werkelijk ver warmend: zwerftochten en missiear- beid in het woestijngebied van Pakis tan, het land van de Mohammedanen, waar vijftig priesters in twintig jaar tijd niet meer dan twintig bekeerlingen hadden kunnen maken, maar waar zij middels onderwijs en ziekenverpleging het zaad uitstrooien in de zielen, op dat het eens, wellicht in een volgend ge slacht, tot wasdcfcn kan komen. Pater Hermans gaf eerst een kort en bevattelijk historisch overzicht van dit gespleten land, waar de Hindoes ver zameld zijn in India, de Mohammeda nen in de beide delen van Pakistan. Toen de grenzen naar godsdienstig ge bied werden vastgesteld, gaf dat een periode van zeer veel ellende. De Hin- dies, die in het Mohammedaanse land woonden, trokken, voor zover zij niet vermoord werden, naar India, dat om gekeerd de Mohammedanen vermoordde of afstootte naar Pakistan. De Neder landers zijn in Pakistan zeer gewild, maar de Mohammedanen zijn fanatiek in hun godsdienst en het bekeringswerk is er uitermate moeizaam. De genade, afgesmeekt door gebed en offer van het „thuisfront" is ook hier onontbeerlijk. Na een filmpje vol onwaarschijnlijk heden, maar daardoor toch wel grap pig, kwam de grote rolprent in kleu ren, die mr. A. Hustinx maakte onder de titel „Waar woestijnen bloeien gaan" Het is niet het geijkte type van een missiefilm, vol van inlanders, vol van bekeringswerk. Men zou het kunnen noemen een boeiende reportage in beeld die begint met de zeereis naar het mis siegebied, en die, de missionaris volgen op zijn weg, gelegenheid biedt een kijk je te nemen in dit land van maat schappelijke tegenstellingen, maar ook met zijn uitgestrekt en ondanks zijn dorheid boeiend natuurschoon. Met de gedachte aan de sneeuw buiten op de, wegen was het in Zomerlust hartver warmend toeven en de missie-ijver en missieliefde zullen er ongetwijfeld weer door gewonnen hebben. de hun toegewezen standruimte en op vallend is wel dat de show werkelijk wordt gemaakt door de bolbloemen. „vreemde" onderbeplanting is slechts zeer spaarzaam gebruikt. Een enkele azalea, een bontblad hier en daar of een bloemheester als afsluiting, dat is al. Het is vanzelfsprekend ondoenlijk om al die duizenden soorten te gaan noemen en we zullen ons moeten be palen tot hier een daar een enkele greep of een globaal overzicht. De i kwaliteit is wel het beste van het bes te bij elke exposant al is het verschil bij bepaalde soorten toch wel heel duidelijk zichtbaar, en de verschillen in het werk van de vele broeikunste- naars lopen by vergelijking wel in het oog. Wij willen daarmee zeggen, dat het moeilijk is om een oordeel te vel len over alle hoedanigheden van de geëxposeerde soorten. Een prima ge broeide tulp als een juweel kan in de praktijk maar zo-zo blijken terwijl een ander, minder opvallend, een best werkpaard kan zijn. Maar daar gaat het in eerste instantie bij een tentoonstelling als deze niet om, de eerste bedoeling is vakman en lief hebber te laten zien wat er bereikt kan worden en wat er te koop is, niet alleen in de letterlijke, ook in figuur lijke zin. Harry Vreeburg, Lisse, heeft o.m. een flinke inzending Dvt. Scarlet Car- dinaal, een oude doch nog altijd veel gevraagde dubbele tulp. Daarnaast bracht deze firma ook verdienstelijk de rode tulp Réveil naar voren. Een ge varieerde tulpen-inzending is die van Gebr. Eggink, Voorschoten, waarin ver schillende nieuwe aanwinsten nog onder nummer. De sierlijke leliebloemïge tul pen vinden we vooral in de grote stand van Gebr. Nieuwenhuis, Lisse, zoais de paarse, lichtgerande Mary land en de iets lichtere Maytime, de gele Westpoint, de oranjerode lichtge rande Aladin en niet te vergeten de fraai-getinte rose China Pink. Veel ruimte wordt ingenomen door de fa. Gebr. de Vroomen en Zonen, Sas senheim, waarin een fraaie collectie hyacinthen met een tussenbeplanting van crocussen. Ook de narcissen zijn in deze stand best vertegenwoordigd en wjj noteerden o.m. trompet Dutch Mas ter, de lieve cyclamineus February Gold en de fraaie grootkronige Spencer Tracy alsmede de witte sierlijke Tri- andus Thalia. Bij de tulpen was het vooral de felrode International die op viel. Een beste narcisseninzending was weer die van T. Vos en Zonen, Sassen heim. Hier zagen we b.v. een machtige trompetzaailing onder nr. 10, bicolor Patria, trompet Tuba met de wat typi- schè kleur, cycl. March Sunshine, de witten Mount Hood en Beersheba, het aardige rockery-narcisje W. P. Milner en de welriekende jonquiile Trevithian, alles in prima, prima kwaliteit. In een zeer grote opstelling, ver zorgd door Ruigroks Broeiproevenbe- drjjf, Hillegom waren diverse kleinere en middelgrote inzendingen onderge- bracht van tulpen,, hyacinten nar- J cissen en vooral krokussen. De bekende parkiet Karei Doorman van J. IB. Meskers en Zn., Hillegom, was in flinke hoeveelheid aanwezig. Gebr. Lem mers, Lisse, toonde in deze stand o.m. de beste rood met gele Aureool. Ma giër van L. v. Staalduinen is wit met een heel licht rose schaduw. Hier ston den ook diverse veelbelovende narcis- senzaailingen zoals nr. 33 van N. Zand bergen Wz., Rjjnsburg. en de nummers 15 en 16 van Nic. Reeuwijk, Abbenes, drie soorten die ook op de keuring in Haarlem reeds zijn opgevallen. De cro cussen die in deze grote stand voorkwa men bleken allen van uitstekende kwa liteit. Mooi is ook de opstelling van War- naar en Co. die zjjn narcissen heeft onderbeplant met diverse Tulipa Kauf- mannianasoorten, Wij zien hier een gro te groep van de beste trompetten Un surpassable en Golden Harvest en de reeds genoemde jonquiile Trevithian. Beste tulpen stelt Jac. Uittenbo- gaard uit Oegstgeest ,?n toon. De rode TT. Atom heeft een mooie kleur. Pri ma was Evt. Bellona, geel. We wisten niet dat die bloemen zó groot konden zijn. De intens witte Hobernia was me de aanwezig. Verder noteerden we nog de zuiver oranje Orange Fire, de oran je Korneforos, Sweden, best roserood en Siam, een Alberiosport met een zeer fijne rose tint en crèmegeel randje. De kwaliteit die Dirk Boon Wz., uit Bovenkarspel bracht, deed voor die van de voorgaande niet onder. Hier vielen vooral op de rose Korneforos en de apart getinte Gudosnick, deze laatste vooral in ongekend beste kwaliteit. De uitblinker was hier de zeer fijn getinte lichtrose Bartigon zaailing Pink Attrac tion, naar onze smaak een der mooiste tulpen van de tentoonstelling. Deze tulp wordt wel op bijzonder smaakvolle wij ze naar voren gébracht in het door Dick Schuyt verzorgde bindwerk. Verwerkt met prunustakken én ander materiaal, maar vooral door het gebruik van de donker getinte Azalea Violatia. is deze tulp onweerstaanbaar. Dit bindwerk is te zien in combinatie met meubelen en andere entourage van de fa. Tissing. J. J. Grullemans en Zonen, Lisse, brengen vooral hun Ideaal-darwintulpen naar voren, een ras met exclusieve tin ten, alsmede leliebloemige en enkele late Tulpen als de rose Sunny Side en de gele Golden Treasure. Het Rijkstuinbouwconsulentschap bracht een zeer leerzame hyacinthen collectie met een groot aantal soorten. Hyacinthen bracht ook G. W. Vink, Lis se waaronder beste Ew. Nevada en een grote lichtblauwe onder de naam Le- tifa, naast een aantal soorten narcissen en tulpen. Deze laatste inzending treft men aan in de zaal waar ook het res taurant gevestigd is, Zoals reeds gezegd was het ons on mogelijk om allen en alles te noemen. Wij kunnen niet meer doen dan een ieder aan te raden kou en sneeuw buiten te trotseren, de reis naar Lis se te maken en binnen de muren van het H.B.G. te gaan zien dat het mo gelijk is de lente èn de zomer te brengen in een Siberische winter. Hij zal er als een gelukkiger mens van daan gaan. Gistermiddag omstreeks half drie reed een personenauto, bestuurd door de 42-jarige J. J. V. uit Hillegom, op de Herenweg te Heemstede in de rich ting Haarlem. Toen de bestuurder een vrachtauto had gepasseerd en weer naar de rechterkant van de weg wilde gaan. slipte de auto en de wagen kwam na vele zwenkingen tegen het hek van perceel no. 60 aan. De Hillegommer kwam er met een enkel schrammetje af, maar zijn auto werd zwaar bescha digd en moest met een kraanwagen worden weggesleept. Het gerechtshof te Amsterdam zaJ donderdag 8 maart de zaait van haj verdwenen Joodse oorlogspleegkind An neke Beekman in hoger beroep behan delen. De procureur-generaal te Amster dam, mr. A. A. L. F. van Dullemen, onder wiens supervisie het onderzoek in deze zaak sedert enkele jaren wordt gevoerd, zal zelf ter zitting het open baar ministerie vertegenwoordigen. Van de zes verdachten werden er 24 oktober van het vorig jaar vier door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld. De drie hoofdverdachten, de 54-jarige ex-pleegmoeder, haar 56-jarige zuster, „tante Bets" (die reeds zeven jaar met het meisje is ondergedoken) en de 67- jarige moeder-overste van het kloos ter Ave Maria te Valmeer (België), die de Nederlandse nationaliteit bezit, zijn zoals bekend echter voortvluchtig. Des tijds is een verzoek tot uitlevering aan België gedaan. Bij de uitspraak beval de r htbank hun onmiddellijke gevangen neming. De ex-pleegmoeder, die tot acht maanden werd veroordeeld, heeft enige tijd geleden aan de president van het hof een brief geschreven waarin zij me dedeelt, dat zy niet ter zitting zal ver schijnen. Van de drie andere verdachten zijn er twee door de rechtbank vrijgespro ken. Mochten de drie hoofdverdachten in derdaad niet op de zitting verschijnen, dan zal hun raadsman, mr. F. J. M. Nederveen uit Roermond, geen pleidooi mogen houden. De verdediger zei des gevraagd niets te weten over het al of niet verschijnen van de ex-pleegmoeder. Maandag werd in Velsen een bestelauto onbeheerd aangetroffen, die in Amsterdam gestolen bleek te zijn. De eigenaar, een Amsterdamse handelaar, heeft intussen zijn wagen opgehaald. De inhoud van 85.000 si garetten bleek echter verdwenen te zijn. Maandag kwamen er te IJmuiden 67 vaartuigen aan de markt met een totale aanvoer van 5.000 kisten verse vis en ruim 25.000 kilo tongen. Voor de eer ste beurt werden er gelost; 355 kisten schelvis, 80 kisten gul en kabeljauw, 940 kisten schol, 265 kisten wijting, 1.075 stuks stijve kabeljauwen en 30.000 kilo tongen. Voor de tweede beurt onder meer 1.130 kisten schol. 1.190 stijve ka beljauwen, 4.200 stijve kabeljauwen van 2 Deense kotters en 45.000 kg. tongen. Een aantal van de 67 vaartuigen werd door de weigering van de reserve-vis- knechten om als los arbeider vis te verwerken, niet gelost. De prijzen waren maandag tijdens de eerste afslag reeds tamelijk laag. Door het conflict tussen de stichting IJmui der Visverwerking en de reserve-vis- knechten werd de vis tijdens de twee de afslag nog goedkoper. Haring noteer de 17,- tot 22,- per kist tijdens de eerste afslag, makreel 28,- tot 27, grote schelvis 30,- tot 26,-, groot middel 30,- tot 25,-, klein middel 28,- tot 24,-, pennen 28,- tot 22,- en braad 30,- tot 25,- per kist van 50 kilo. Grote schol deed 15,- tot 14,-. groot middel 16.- tot 15,- klein mid del 33,- tot 30,-, schol I 37,- tot 32,- en schol II 35,- tot 29,- per kist van j0 kilo. Schol HI deed f 22,- tot 19,- per kist van 50 kilo. Wijting deed 30,- tot 24,- en dichte wijting 20,- tot 17,-, radio 19,- tot 18,-, schar 30,- tot 22,- per kist vein 50 kilo. Grote tong noteerde 2,70 tot 2,50, groot middel 2,24 tot 2,20, 2,74 tot 2,54, tong II 2,46 tot en tarbot 2,- tot f 1,90 per kilo. klein middel 2,24 tot 2,20, tong I - - 1,30 per Voor de dinsdagmairkt bleven een aan tal loggers van maandag overliggen plus een Deense kotter met kabeljauw aan boord. Uit zee kwamen zeer weinig meldin gen. Om de noord was het erg koud. Óók op 58. 59 en 60 graden noordei> breedte hadden de schepen nu last van ijsafzetting. De vangsten waren schraal. Het .is deze week rustig geweest in de eerste klasse van de tafeltenniscom- petitie in Kennemerland. Slechts één wedstrijd werd gespeeld, n.l. tussen To- gido 2 en Urowano, die in een ruime winst voor de adspirant-kampioenen eindigde. In de tweede klasse heeft TYBB de titel thans voor het grijpen en dit zal deze week ook wel gebeuren in de uit-wedstrijd tegen Rapidity 2. De Haarlemmers zijn goed in vorm. terwijl de Beverwijkers de laatste tijd maar slecht op dreef zijn. Dit keer versloeg TYBB Heemstede 3 met 7—3. HBC 3 schoot danig uit zijn slof door Rapidity 2 te kloppen en verwierf hierdoor de derde plaats. Onderaan veranderde er weinig, maar zoals uit de ranglijst blijkt is er geen r.-k. team in degradatiege vaar. In B geldt voor Johez hetzelfde als voor TYBB, met dit verschil dat de „Geld"-mensen er hard voor zullen moeten vechten tegen VGZ. Johez klop te TOG 3 met 9—1, terwijl VGZ PSVH met 82 in het zand deed bijten. Oranje-Zwart en TYBB 2 deelden de punten gelijk op, maar belangrijk is dit niet meer, daar de beide teams niet in gevaar zijn. Anders is het nog gesteld met GTTC 3, dat deze week echter rust had. Bij de dames in 3 A ziet het er wei naar uit, dat TYBB moet gaan denken aan degradatie naar de vierde klasse. GTTC 2, dat plotseling aardig op dreef is een goed versterkt blijkt te zijn, klopte de geel-zwarte dames en ont nam hen daarmede de laatste hoop. Bovenaan nam Johez 2 de leiding van TOG over, door met 64 van CSV te winnen. Ook in B gaat het eerste van Johez aan de leiding. Heemstede werd met 100 verpletterd. En zo ziet het er naar uit. dat Johez alle kans heeft drie kampioenen te begroeten. Togido mocht reeds de eerste kampioenen begroeten, daar het zesde heren-team door 10—0 wints op DSB 4 de titel behaalde. Ranglijsten tweede klasse; A: B: TYBB 13 26 Johez 15 29 Winfried 2 12 19 VGZ 15 25 HBC 3 13 16 DIOS 15 22 Rapidity 2 14 15 PSVH 15 16 CSV 14 13 TYBB 2 15 14 Togido 3 13 12 Hotac 2 15 13 GTTC 4 12 9 Or. Zwart 2 15 10 DIOS 2 14 4 te Zaanen 15 6 Heemst. 3 14 4 GTTC 3 15 6 TOG 3 15 5 De uitslagen luiden: Heren le kl.: Togido 2—Prowano 7—3; 2e kl. A: HBC 3—Rapidity 2 8—2, Heemstede 3—TYBB 3—7, CSV—DIOS 2 8—2; 2e kl. B: DIOS—Hotac 2 8—2, TOG 3Johez 19, PSVHVGZ 28, Oranje Zw. 2TYBB 2 55; 3e kl. A: Prowano 2Togido 5 100, ZPSV Heemstede 4 0—10, te Zaanen 2—DIOS 3 82: 3e kl. B: Prowano 3Plaatwel- lerij 91, VelsenOranje Zw. 4 5—5, TYBB 3—Prak 8—2, GTTC 7— te Zaa nen 4 91; 3e kl. C: ColumbiaGTTC 6 82. Johez 2VTC 82. te Zaanen 8— Oranje Zw. 5 64; 4e kl. A: Heemskerk 2—CSV 2 1—9, RKTVU—VGZ 3 10—0; 4e kl. B: DSB 2—Heemstede 5 2—8, TZB 2—Togido 8 0—10. VTC 5—Ready 2 8—2. TOG 5—Columbia 2 3—7; 4e kl. C: DSB Johez 4 100, BoruTogido 10 82, Togido 7Spinneweb 4 100. Prowano 4—DIOS 5 6—4. Rytelbi—VTC 4 5—5; 4e kl. F; TZBRampl.kw. uitg., Togido 6DSB 4 100 (Togido 6 kampioen), CorodexRytelbi 91, Johez 5Boru 2 4—6. Dames. 3e kl. A: TogidoDIOS 28, TYBB—GTTC 2 3—7. CSV—Johez 2 46: 3e kl. B: HeemstedeJohez 010; 4e kl. A: Togido 2Hotac 010; 4e kl. B: VGZBoru 100. Johez 3Spinne web 2 82, Oranje Zw. 3te Zaanen 3 82; 4e kl. C: TZBte Zaanen 2 5—5, ReadyJohez 4 73, TYBB 2TZB 2 10—0. Het bestuur van de Duitse Evangeli sche Kerk heeft opdracht gegeven in de Oostduitse stad Brandenburg alle kerkklokken te laten zwijgen en boete diensten te houden, uit protest tegen de godslasterlijke verschijning van een communistische acteur in de rol van Jezus Christus op een carnavalsfeest Het bestuur beschreef dit geval als een „ongelooflijke belediging van het christendom en dito staaltje van gods lastering". De acteur gaf een scherts- zegen aan een carnavalsgezelschap en hield een scherts-preek. De gewraakte gebeurtenis dateert van vorige week dinsdag, maar eerst vandaag is er mel ding van gemaakt (U.P.) M'-t ingang van 21 februari is de ge hele import van tabak in Indonesië ver boden. zo heeft het Ministerie van Eco nomische Zaken bekend gemaakt. Hier aan werd toegevoegd dat geen buiten lands- valuta beschikbaar worden ge steld voor de import van tabak. Tot dusverre heeft Indonesië aanzienlijke hoeveelheden virginia-tabak geïmpor teerd voor haar sigarettenindustrie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3