Aan twee kanten van de IJmuidense Vissershaven is nu een conflict W I Dakota 4 Fruitbomen in de Betuwe hebben het hard te verduren Geweten Na 22 dagen Boodschap van het vlot „La (antuta „Ik ben geen predikant U bent in de wolken met een nmER Losse visknechten weigeren plaatsen der A-liisters in te nemen Met 14 kinderen bij de mijnen Nederland en het Gemenebest Ruzie om foto's Tussen neus en lippen Met lipstick en kruizemuntkoekjes de bergen van de Himalaya op J In koelcellen van de jamfabrieken is het minder koud dan buiten Gerbrandy terug in de Kamer Te weinig vrouwen op kandidatenlijst Andries Rost is ziek; tekort aan mondvoorraad en brandstof Waar een wil is is een weg Dameshanden J DINSDAG 14 FEBRUARI 1956 PAGINA Bemiddeling gevraagd Kampioene der mij nwer'kersf amilies Motie van walging in Wanssum D»e hiffitóS ,S2S"b=fv1nei voor deze wens te voelen Losse visknechten solidair Drieling te s-Heerenhoek Mannen: geen cultuur Vreemde marathon Mysterie in vereniging m 85 ct per pakje Winkel te Rotterdam uitgebrand Minister Zijlstra lijsttrekker Dr. Marga Klompé: Nederlander slaagt als tandarts in Australië ruwofschraal?, MIJN PRINCIPE Altijd het beste, zo voordelig }nogelijk"i IN1 AUTO CABINE GES'LAPEX Chauffeur gestikt Pater dr. A. A. Maltha O.P. Sedert maandagmorgen zeven uur heeft IJmuiden thans een conflict aan heide zijden van de Vissershaven. Aan he zuidzijde liggen al van het begin van 1956 de treilers renteloos voor de kant, terwijl sedert het begin van deze week aan de overzijde moeilijkheden zijn ont staan over het ontslag, dat 47 A-lijsters hebben aangezegd gekregen, doch dat *'1 niet willen erkennen, omdat hier door geen vergunning door het gewes- teliik arbeidsbureau is verleend. Dit laatste blijkt juist te zijn. De stichting Omuider visverwerking heeft wel een ontslag vergunning aangevraagd, doch hierover is nog niet beslist. De A-lijs- tera hebben zich daarom maandagmor sen normaal voor het verrichten van werk aangemeld, doch zii werden niet '"gedeeld. En zoals 's middags op een Vergadering van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel werd gesteld ziin dus niet in staking, maar de stich- "S IJmuider visverwerking. De reserve visknechten hebben by hhn actie steun gekregen van de losse arbeiders, waarvan er op drukke da gen veertig tot vijftig bij verschillende Vlskopers werkzaam plegen te zijn. De- j:e. losse visknechten hebben zich soli- Qair rnet ,je A-lijsters verklaard en ge wegerd om de plaatsen in te nemen, h'e anders door de reserve visknech ten worden bezet. En de reserve vis rechten hebben, toen in de loop van morgen bleek, dat zij niet meer zou- h.eh worden ingedeeld voor werkver richting, bij aangetekend schrijven de jhchting IJmuider visverwerking me egedeeld, dat zij zich overeenkomstig v1111 contract, voor dienstverrichting adden beschikbaar gesteld. Het ge estelijk arbeidsbureau is hiervan eheens in kennis gesteld, j,,?'" is maandagmorgen op allerlei Sen druk geconfereerd. De A-lijs- rs en de losse visknecb.ten waren °0r het merendeel in de cantine van het staatsvissershavenbedrijf te vinden. h>e voorzitter van de plaatselijke afde ling van de Nederlandse bond van ver voerspersoneel stelde telefonisch het Mi nisterie van Sociale Zaken van de si tuatie op de hoogte, omdat het minis terie van de inproductieve uren der A- Ijjsters 50 pet. van het loon voor zijn tekening neemt. De bond heeft het mi nisterie er op gewezen, dat de stich ting, wettelijk verplicht de A-lijsters in te delen, door het weigeren van werk gelegenheid, terwijl er vis volop was, Onnodig inproductieve uren liet maken. De bond richtte zich ook tot het col lege van rijksbemiddelaars met de Vraag of dit college zou kunnen bemid delen. De toezegging werd gedaan, dat overwogen zou worden, welke stappen gedaan kunnen worden. Het geweste lijk arbeidsbureau had een bespreking met het bestuur van de stichting, waar bij het bestuur er op gewezen werd, dat hangende de beslissing op de aan- l'raagde ontslagvergunning, verplicht IjSs de mensen in dienst te houden. de heer C. van Kuilenburg, voor zitter van de afdeling IJmuiden van de Ned. Bond van vervoerspersoneel heeft Verklaard het bestuur van de stichting zün wettelijke verplichting gewezen te hebben, maar men wilde daar niet °P ingaan, aldus verklaarde hij. 's Middags werd in het „Witte ge bouw" aan de zuidzijde te IJmuiden door de Nederlandse bond van ver- voerspersoneel vergaderd met de re serve visknechten (A-lijsters) en de losse visknechten. De laatsten kregen Van voorzitter C. van Kuilenburg het advies zich te melden bij het centraal administratiekantoor, bij het geweste- mk arbeidsbureau en bij de wachtgeld en werkeloosheidsverzekering. Hij kon bun daarbij meedelen, da zij niet on middellijk elders te werk gesteld zui len worden. En voor het geval hun geen In 1919 is de thans 70-jarige Andreas Peeters met zijn gezin van Venlo naar Treebeek verhuisd. Hij trad in dienst bij de staatsmijn Emma, waar hij stoker Werd in het ketelhuis. Daar is hij geble- Ven tot 1948, toen werd hij gepensioneerd. Achteraf bezien, betekende zijn komst baar Zuid-Limburg voor de staatsmijn ftma een flinke versterking van de Personeelsbezetting. Het gezin Peeters erd gezegend met veertien kinderen, ,.®yeh jongens en zeven meisjes. Zonder vltzondermg volgden de jongens het Q°6tspoor van hun vader naar de Emma. fa??- de meisjes zijn in de stijl van de j^bfilie gebleven. Zes van hen huwden j,®t personeelsleden van de staatsmijn ep b'-a. Bovendien werkt nu ook reeds b kleinzoon op de mijn. Tifjet Nieuws van de staatsmijnen in hip rg stelt de vraaS: „Hebben wij f jf met de kampioene der mijnwerkers- amiiies te maken?" maan,! K.V.P. afd. Wanssum heeft eeri dagavond met algemene stemmen Waari°tie van walging aangenomen, °bveh partijbestuur wordt verzocht haar 1Jid een onderzoek in te stellen Vendeeen „bijzonder onvaderlandslie- derlanaact'e"' dic door een aantal Ne- Wan<j„, s z°u worden gevoerd. De ftien jmse K.V.P.-ers hadden verno- aan Pp i verscheidene Nederlanders den d-p ?r'ts Lagerhuislid brieven had- baar ~even waarin zij de wens ken- Britse^?akten dat Nederland bij het sloten G?menebest zou worden aange- wil „f.r® K.V.P.-afdeling Wanssum actie af£.Uveten uit welke hoek deze actie afVA uu weme huca utrz.e huislid F*0» is- Het Britse Lager- heeft dezer a Maitland (Conservatief) vraag eestoio g?n in het parlement de Britse Gerne« ^-Nederland niet in het zou aan kunnen wórdlneb«il opgenomen tal brieven van iv ofN® ee?- üitkering hij mede, nen. zou worden verleend, deelde dat zij op hem konden reke- Hü gaf een overzicht van de stappen, die ondernomen waren om de belan gen van de reserve- en losse visknech ten te behartigen. Besloten werd, dat allen hedenmorgen om 7 uur weer in de hal aanwezig zouden zijn om zich voor werk te melden. Daarna zou wel verder gezien worden. De losse vis knechten zullen solidair blijven en wei geren aan het werk te gaan waar eigen lijk de A-lijst voor aan de beurt is.. Op deze vergadering kwam ook een ander oud zeer naar boven: het te werk stellen door vishandelaren van hoog oven-arbeiders die continu-dienst lopen. Hiermee moet volgens de vergadering eens en voorgoed afgerekend worden. En de losse visknechten kregen daarbij tevens de toezegging, dat nog voo'r het begin van het haringseizoen, ook aan hun positie gedaan zal worden wat mo gelijk is. Zjj krijgen geen vakantie-bon nen, e.d., zodat zij vakantie moeten ne men van hun huishoudgeld, aldus werd door een van de betrokkenen opge merkt. Vanmorgen hebben de A-lijsters zich opnieuw gemeld, maar ook nu werden zij weer niet tewerk gesteld. De heer T. v. Slooten van de christelijke be drijfsgroepen-centrale en de heer C. v. Kuilenburg van de Ned. Bond van Ver voerspersoneel hadden daarop een be spreking met het bestuur van de stich ting IJmuider Visverwerking. Dit be stuur beriep zich weer op overmacht, maar zegde toe alles in het werk te zullen stellen, om tot een oplossing van de moeilijkheden te komen. Na deze bespreking bleef het stichtingsbestuur bijeen, om zich nader te beraden. Om streeks het middaguur kon hiervan het resultaat tegemoet gezien worden. Di verse leden van de stichting hebben in tussen al hun ontevredenheid geuit over de gang, van zaken, omdat zij ten gevolge van het conflict zonder perso neel zitten. Advertentie gezonde ikracht omdat bouwstoffe behoeft De zomerhoed 1956, ook dit gevaarte van fijn blauw stro, wordt laag op het voorhoofd gezet. Het afgebeelde model wordt dag in, dag uit gedragen door de mannequins in de salon van Pierre Balmain bij de voorjaarscollecties, die overal in Parijs reeds weken lang getoond wor den, maar waarvan de foto's behalve hoeden en accessoires nog niet mogen worden gepubliceerd. Daarover heerst bij de dagbladpers toene mende ontstemming. En de spanning tussen pers en modehuizen is er niet beter op geworden nu de twee grote Parijse couturiers Balenciaga en De Givenchy de journalisten toegang geweigerd hebben tot vier weken na hun première. Het Engelse dagblad de „Daily Express is recalcitrant geworden over het lange embargo op publikatie der foto's en heeft voortijdig in zijn kolommen enige japon-modellen uit de collectie van Balmain gerepro duceerd en daarbij vermeld, dat het niet langer van de invitaties, om de shows te komen zien en daarover verslag uit te brengen, gebruik zal ma ken als deze onmogelijke maatregel van kracht blijft. Wij zijn benieuwd, of deze rel in de Parijse haute couture met een sisser zal aflopen, of dat het gevolg er van zal zijn, dat de modehuizen iets soepeler gaan worden. Inderdaad is de situatie, zoals die nu is, viij onhoudbaar voor de dagbladpers. Zij moet, heet van de naald, het gezicht van de nieuwe mode beschrijven en zij mag dat gezicht pas een maand later aan de hand van fotomateriaal aan de geïnteresseerde lezer laten zien. Zoals men weet, is publikatie van de modellen der zotnermode die de wereld in spanning houdt vanwege de hoge taillelijn bepaald op 29 februari. De achttien-jarige mevrouw Grim- Vermeulen te 's-Heerenhoek op Zuid- Beveland heeft het leven geschonken aan drie meisjes, die elk ongeveer vier pond wegen. Zij kregen de namen An na Marijke, Johanna Wilhelmina en Pe- tronella. Daar deze drieling werd gebo ren op de verjaardag van Prinses Ma rijke, zond burgemeester C. van Hor- sigh een gelukwenstelegram namens de drie meisjes aan Prinses Marijke. De negentienjarige vader heeft voor zijn eerstelingen bij de aangifte ter gemeen tesecretarie drie spaarbankboekjes van elk f 25 ontvangen. De winkeliers hebben de handen in eengeslagen en zullen trachten hulp te bieden aan de jonge mensen. Moeder en kinderen, die het goed ma ken, worden verpleegd in het R.-K. ziekenhuis te Goes. Het jonge gezin woonde bij de ouders van de man, waar nog zes broers en zusters thuis zijn. Vier dappere Britse vrouwen zullen in mei een aantal meer dan 6000 meter hoge bergen gaan beklimmen in het Bara Sherpa-gebied van het Himalaya- gebergte. Zij zullen op deze expeditie enige dingen meenemen, die men bij uit mannen bestaande expedities tot dusverre gemist heeft. Hiertoe be horen o.a. lipsticks, kruizemuntkoek jes, ananas in blik en een fluit. mannen, die zij zullen zijn Sherpagidsen. De LJe enige meenemen, f>o„ TsVan de expeditie, mevrouw Ff„c.y Ounsheath, die gehuwd is met c;tP;+ yan de Londense univer- ^.ei' dat de lipsticks niet uit om Hn? worden meegevoerd, doch linnpn toer ,ruwe weer gebarsten wil riio loot Baan' En de fluit? n,?i'=biatb 2 v,mee' omdat mevrouw Dunsheath gehoord heeft dat sher- pa's verschrikkelijk dol óp fluitau- ziek zijn. Mevrouw Dunsheath die lid is van een amateurorkest zal de fluit zelf bespelen. De ingeblikte ana nas gaat mee, omdat het een lieve lingsgerecht van mevrouw Dunsheat is; de kruizemuntkoekjes, omdat de ze favoriet ziin bij een- ander lid van de expeditie. ie er ook onder de hevige koude in Italië lijden, blijk baar niet een groep toeris ten uit de Sovjet-Unie, het eerste toeristenbezoek sedert de Russische revolutie die dezer dagen uit Ve netië in Rome aankwam. In Vene tië hadden de Russen met plezier in de gondels gevaren. De bezoekers legden in Rome grote belangstelling aan de dag voor de kunstschatten van het Vaticaan Dat zij de Six tijnse kapel niet konden zien .de kapel is gesloten ter voorbereiding op de herdenking van de dood van paus Pius XI was een grote te leurstelling. Er was een 17-jarig Mos kous meisje bij het gezelschap. Zij vond Italië „erg mooi" en zij lach te daarbij. Maar niet, toen een van de verslaggevers haar vroeg, hoe zii de mannen in Italië vond. „Wij kij ken niet naar mannen" antwoordde zij ietwat snibhig. „Het is de moeite niet waard. Wat de moeite is, is de cultuur. Daar horen de mannen niet onder..." Waarop de verslagge ver zijn notitieboekje maar heeft gesloten... De pianist Heinz Arntz is ein delijk opgehouden met piano spelen en heeft een nieuw we reldrecord onafgebroken pianospel ge vestigd. Arntz speelde 2b dagen en nachten met slechts één uur rust per 24 uur. In totaal zat hij dus 550 uren achter het klavier en consumeerde intussen 30 flessen limonade en kop pen koffie per dag om deze vreem de marathon te kunnen volhouden. Het uurtje rust gebruikte hij om zich te scheren en een warme maaltijd te gebruiken. I'1 EaaS is dezer dagen opge- Eui een "Vereniging van Lief hebbers van detective- en mys- tenelectuur", die de naam van „Gof- frey Gill-Club" heeft aangenomen. Goffrey Gill was de held van de eer tijds bekende detectiveromans van Ivans Het voorlopige bestuur meent, dat voor de liefhebbers van detective- lectuur thans het ogenblik is aange broken, zich in verenigingsverband aaneen te sluiten, teneinde indrukken, gedachten en opvattingen uit te wisse len en voorts hun kennis, inzicht en smaak te ontwikkelen. Advertentie Maandag tegen de avond brak door het omver lopen van een petroleum stel brand uit in een drogisterij in de Eerste Pijnackerstraat- te Rotterdam. Door het wegstromen van de petroleum vatten de achter de toonbank staande goederen vlam en snel breidde de brand zich uit. De brandweer was spoe dig met groot materieel ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de win kel uitbrandde. Aan de eerste etage werd ook enige schade toegebracht. (Van onze correspondent) In het Betuwsc fruitland wacht men gelaten op het einde van de vorstpe riode. Weliswaar loopt de prijs van het opgeslagen fruit met de dag op, maar dit voordeeltje weegt niet op tegen de vele nadelen, die aan deze jjstyd zijn verbonden. Met zorg zien de fruittelers naar hun bomen, die het hard te ver duren hebben. De dikke sneeuw laag vormt een veilige bescherming voor de wortels. De schade aan takken en stam, die voornamelijk optreedt bjj sterke temperatuurwisselingen, zal pas over enkele maanden geconstateerd kunnen word n. De aanvoar van verse groente ligt praktisch stil. Op de meeste veilingen is het opmerkelijk rustig. Prei, worte len en spruiten worden slechts in klei ne hoeveelheden ter veiling gebracht en op sommige veilingen waar men an ders dagelijks uren veilt, is men nu met een half uurtje kant en klaar. Door het uitvallen van de import uit Spanje stijgt de prijs van het binnenlands fruit regelmatig. Veel, goed ingepakt fruit verlaat de Betuwe dagelijks met export bestemming. Ook de kaskweek komt met de kou de achterop, wat betekent dat de jon ge groenten in het voorjaar een goede prijs zuilen maken. Bij enkele kwekers zijn door het uitvallen van de ver warmingsinstallaties de kasprodukten bevroren, wat voor de kwekers een ge voelige schadepost vormt. Ook de jamfabrieken in de Betuwe maken een rustige tijd door. De fus ten met vruchtensappen en andere halffabrikaten bevriezen e- hoewel het produkt daardoor in waarde niet be hoeft in te boeten, brengt het ont dooien extra moeilijkheden mee. Ver scheidene fabrieken en veilingen zijn er dan ook al toe overgegaan om deze halffabrikaten op te slaan inkoel cellen. In de koelcellen is de tempe ratuur namelijk maar enkele graden onder he* vriespunt en dat is aanzien lijk warmer dan buitenZo vervul len koelcellen op het ogenblik pre- Prof. Gerbrandy heeft op de gead viseerde kandidatenlijst waarmee de Anti-Revolutionaire Partij op mogelijk kleine wijzigingen na bij de Tweede- Kamerverkiezingen zal uitkomen, de vierde plaats gekregen. In tegenstel ling tot de heren dr. Schouten, C. v. d. Heuvel en Stapelkamp, die resp. 73, 69 en 70 jaar zijn, en zich teruggetrok ken hebben, heeft de 71-jarige oud minister-president zich wederom ver kiesbaar gesteld. Alle geruchten ten spijt, dat men in de A.R.-Partij deze even briljante als onafhankelijke afge vaardigde liever niet meer in de fractie terug zou zien, heeft het bestuur hem de vierde plaats gegeven na minister Zijlstra, die lijstaanvoerder wordt, mi nister Algera en mr. Roosjen. een schandaal, dat slechts voor de K.V.P. Kamer- „Het is drie vrouwen fractie zijn aangewezen, temeer nu er ook nog een goede kans bestaat op uit breiding van het aantal Kamerleden. Het aantal vrouwelijke Kamerleden zou, gezien het feit, dat er evenveel vrou wen als mannen zijn. heus wel wat groter mogen zijn." In deze geest kritiseerde een van de ze drie vrouwelijke Kamerkandidaten, mej. dr. Marga Klompé maandag op een vergadering van katholieke arbei dersvrouwen te Sittard het beleid van de K.V.P.-Verkiezingsraad. Vergoelij kend liet mej. Klompé op de boven aangehaalde kritische uitlating volgen: „Intussen is het wel zó, dat de man nelijke Kamerleden zó ridderlijk zijn, dat ze de specifieke vrouwenbelangen evengoed voorstaan als alle andere be langen." Advertentie Uw hond - kern gezond Van het vlot „La Cantuta" is voor het eerst sinds 22 dagen een boodschap ont vangen; gemeld werd, dat Andries Host, het 27-jarige Nederlandse lid van de bemanning, ziek is en hulp nodig heeft. De Tsjechische radio-telegrafist op het vlot, Mirko Guerecky, meldde, dat men temidden van een gebied van felle zeestromingen terecht was geko men. De bemanning, vier mannen en een vrouw, hebben, blijkens de boodschap van Guerecky, gebrek aan voedsel en benzine voor de hulpmotor. In de mededeling van Guerecky wordt over de ziekte van Rost niets naders gezegd. In zijn boodschap, olijk- baar gericht tot passerende schepen, wordt tot het dichtstbijzijnde schip de oproep gedaan de Cantuta te praaien, Rost aan boord te nemen en het viot van voedsel en brandstof te voorzien. Als positie van de Cantuta gaf Gue recky op drie graden 37 noord 108 gra den 30 west. Dat om mondvoorraad wordt ver zocht schijnt er op te duiden, dat de expeditie voornemens is haar pogingen, om de Stille Oceaan over te steken, voort te zetten. Leider van de groep is de 24-jarige Eduardo Ingris, Tsjech van geboorte, maar genaturaliseerd als Peruaan. Be halve Rost bestaat de bemanning van „La Cantuta" uit Joaquin Guerrero, een 30-jarige Argentijn en een Peruaanse vrouw, de 30-jarige Natalia Matazue- los. Op 4 december zijn zij uit Peru trokken. (U.P.) cies de omgekeerde functie als waar voor ze bestemd zijn. Bloemkwekers en -verkopers zitten helemaal met de handen in het haar. De prjjzen zijn enorm gestegen en het publiek heeft nagenoeg geen belangstel ling voor dure bloemen, zodat de bloe misten van de weinige aanvoer hoege naamd niets durven kopen. Een eenvou dig bruidsbouquet komt in deze dagen al gauw op dertig gulden en een bosje anjers komt zo op een tientje. Een Nederlandse emigrant, de oud- Hagenaar E. Brands, die vier jaar geleden met vrouw en vier kinderen naar Australië vertrok, heeft zich via vele beroepen een weg tot de tand heelkunde gebaand. Hij slaagde dezer dagen als tandarts aan de universi teit van Queensland. Hij werd „bache lor of dental science", hetgeen hem het recht geeft een praktijk als tandarts te beginnen. In een der Australische bladen werd daarvan melding gemaakt onder het kopje ,,a big „gamble" on dental de gree". Het blad schreef, dat de Neder lander „every imaginable job" ter hand nam, om zijn weg tot de tandheelkun de te vinden. De heer Brands was twee jaar me disch student te Amsterdam. Hij was krijgsgevangene in Duitsland en was kapitein van het K.N.I.L. De thans 37-jarige heeft, om zijn gezin te on derhouden en- zijn studie aan de umvr- siteit van Queensland te kunnen beta len, buiten zijn studietijd elk vrij ogen blik benut. Hij heeft dienst gedaan als chauffeur, ziekenoppasser, bouwvakar beider, krantenbezorger en meer. Hij was voor geen enkel baantje te kieskeu rig. De heer Brands zal zich als tand arts in Australië vestigen. Dezer dagen zal hij tot Australiër worden genaturali seerd. Advertentie II qeeft handen om trots op te zijn. In de laatst verschenen Staatscourant een boei end nummer dit keer kan men lezen, dat bij de ontvanger der directe be lastingen ergens in Neder land een bedrag van f 400.000 aan gewetensgeld binnen is gekomen. En de ontvanger weer ergens an ders in Nederland kreeg een bedrag van f 0.90 toegesteuurd wegens te weinig betaalde dividendbelasting. Ook in de vorm van gewetensgeld. Wat mij nu verbaast is, dat zoveel mensen toch nog sukkelen met hun geweten ten aanzien van de belas tingen. En nu doel ik eigenlijk al leen op die heer van die f 0,90. Die van die vier ton had m.i. geen last van zijn geweten, maar kennelijk van een dreiging van meer tastbare cor rectie-elementen. Je stuurt geen f 400.000 naar de ontvanger omdat je plotseling tot betere gedachten bent gekomen; wél f 0.90. Wat mij betreft, mijn geweten knaagt bij voortduring. Maar nooit ten opzichte van welke ontvanger van welke belasting dan ook. Als ik voor f 0,90 aan de belasting te wei nig had betaald, zou ik juichend door het leven gaan, dat mag U wel weten. Ik zou er meteen feest mee gaan vie ren met dat geld. In de wetenschap overigens dat ik er in dit geval wellicht f 9.90 aan belasting over zou moeten betalen. Advertentie Jllllllllll iAAROM koop ik voortaan die voordelige gezinsver- pakking „Actifral 10" - vitaminen van Philips-Roxane: 150 dragees voor f 3.75. Slechts S één dragee Actifral 10" per dag is voldoende om de winter ge- i zond en fit door te komen. rillMIIIIIIIMHIMIIIIIIIIIIIHIMIIIIIIIIIIIIIHIIIimillHltllllllllli Maandag is in het Binnengasthuis te Amsterdam een 18-jarige chauffeur uit het Groningse plaatsje Eenrum overle den, tengevolge van verstikking. Samen met zijn 27-jarige broer is hij vrijdag aangetroffen in de cabine van een vrachtauto, die op de Prins Hendrik kade geparkeerd stond. Zij waren be wusteloos en zij moesten in ernstige toestand naar het ziekenhuis gebracht worden. Het bleek dat zij de nacht in de auto cabine hadden doorgebracht, bij de warmte van een butagasstel. Daardoor is alle zuurstof in de cabine verbruikt. 5? Pater dr. A. A. Maltha OP. houdt dit jaar de Lijdensmedi taties voor de K. R. O. Dat wil zeggen, hij houdt ze eigenlijk voor de r.-k. studenten in Delft en de K. R. O. zendt ze vanavond voor het eerst uit. Het feit van het „dubbele publiek" levert voor de predi kant een klein dilemma op, maar daarover zullen wij de pater hieronder aan het woord laten. Voorop gesteld zij, dat pater dr. A. A. Malta O.P. zijn op leiding heeft ontvangen in het Nijmeegse „Albertinum", wear hij nu dogmatiek doceert. Hy deed dit laatste ook tien jaar in Rome en drie jaar aan de universiteit van Freiburg „ik ben dus altijd in hetzelfde vak gebleven", zegt hij; en hij voegt er glimlachend aan toe: Jk behoor dus niet tot die semina rieprofessoren, van wie profes sor Brom heeft gezegd, iai ze nog wel eens stuivertje willen wisselen". Toen eenmaal vast stond, dat zijn meditaties over de radio zouden worden uitge zonden, stelde de pater zichzelf verschillende vragen. De eer ste en de meest beslissende was deze: „Heeft het in deze rijd nog zin Lijdensmeditaties te houden"'' Hij beantwoordde haar uiteraard mag men wel zeggen bevestigend. Het Lijdensverhaal immers gaat boven de tijd uit en de Waarheid van de Verlossing was, is en blijft altijd dezelfde. Vervolgens vroeg hij zich in verband met de te nouden meditaties af: „Ben ik in mijn preken Bijbels?" De pater meende ook die vraag bevestigend te kunen beantwoorden in zoverre hij het is op de wijze van na de eerste wereldoorlog en niet op die van na de tweede. Vraagt men hem naar het verschil in beiderlei manieren, dan zegt hij: „Dat is een kwestie van accent. Ik zoek het in de theologische verwerking van het Bijbelse gegeven, in een synthese van beide; tegenwoordig gaat men meer in de richting van een getuigende uitleg van het Bijbelse verhaal" Er zijn voor pater Maltha echter ook vragen van meer praktische aard. Daar is die van het simpele „hoe zeg ik het?" Hij is zich, met het oog op het uitgebreide auditorium, dat hij ongetwijfeld gaat krijgen, wél bewust van „een reëel gevaar". „Het kan gebeuren", zegt .lij, „dat je din gen te sterk zegt; je benadert daarmee, maar je stoot een ander af'. Dat is echter een risico, dat hij neemt, in de hoop, dat de hoorder begrip zal tonen. In dezelfde sfeer liggen ongeveer de zaken, wanneer pater Maltha, wetende, dat hij, zich in feite richtende tot de intellectualiteit, beseft een zeer grote groep mensen van allerlei aard en milieu te moeten berei ken: het „dubbele publiek". Hij weet, dat het moeilijk is zich daarop psychologisch in te stellen maar hij hoopt en verwacht de moeilijkheden, geplaatst in de concrete situatie, op te lossen. „Ik ben helemaal geen predikant", :egt pater Maltha, „geen beroeps- predikant althans; alleen als u de retraites, die ik voor studenten heb gegeven, meereken, hoor ik er bij. Ik beoefen niet de rhetorica, noch die in de kwade, noch die in de goede zin, al ben ik mij bewust van de waarde van de rhetorica in de goede zin. Ik meen goed te doen te zeggen wat ik meen te moeten zeggen". Wat allemaal niet wegneemt, dat pater Maltha zich terdege heeft voorbereid. De kern van de meditaties, die hij gaat nouden, bestaat uit ge dachten van St.-Thomas. En hij heeft bovendien zowel klassieke werken, betrekking hebbende op het Lijden Onzes Heren (die van Garrigou-la 7range bijvoorbeeldals moderne werken (prof. Grossouw, prof. v. d. Meer) bestudeerd; en zelfs enige Protestantse literatuur heeft hij met verwaarloosd. Als wij ons niet vergissen, heeft dus met pater dr. Maltha een geheel nieuwe figuur zijn intrede gedaan in de rij van „vastenpredikers", die in de loop der jaren via de K. R. O.-microfoon hun meditaties voor katho liek Nederland hielden. Wij zouden hem als het in dit verband niet ietwat profaan klonk oeel succes kunnen toewensen. Maar wij kunnen nog veel beter hesluiten met te citeren, wat hij ons zelf vertelde. Er zijn mensen", zo zei hij, ,die mij mondeling of schriftelijk hebben nelo-nd voor mij te zullen bidden"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5