Ford ConsulZephyr en Zodiac in geheel nieuwe gedaante Z1 L 1IE Verzet verantwoordelijk voor oorlogsmisdaden K 77 de snelle VELPON Van de felle Europese kou naar een behaaglijk wintertje I LANGER, LAGER EN BREDER Hi Opnieuw Befehl ist Befehl Zo Mgr. Oomens V icaris-Generaal van Den Bosch Nieuwe pier voor HA L. in New York Als er een paradijs bestaat op aardedan is het hier Impressies uit Indië is mijn zoon KNSB organiseert toernee door Nederland AAN DE VOORAVOND VAN DE R.A.I. WINTER .en toch MOOIE HANDEN MBwMMMI DUITSE REPLIEK OP BREDASE KWESTIE DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 (Van onze verkeersmedewerker) De donderdag te openen R.A.I.- automobieltentoonstelling in het gebouw aan de Ferdinand Bol straat te Amsterdam zou waarlijk niet volmaakt zijn, wanneer er na de exposities te Frankfurt, Parijs, Londen en Brussel niets werkelijk nieuws te zien zou zijn. Welnu voor dat nieuws heeft de Engelse Fordfabriek gezorgd, want zij is gisteren te Lorjden uitgekomen met drie nieuwe modellen, die men over twee dagen ook op de R.A.I. voor het eerst zal kunnen aanschouwen. Ontploffing in fabriek te Veendam Standbeeld Koningin Juliana op Curasao Zeeman te Rotterdam na vechtpartij overleden Directeur R.T.V. vrijgesproken iNiet aansprakelijk voor toestand van wissel 55 ENGELAND—RUSLAND GAAT NIET DOOR DE SNELSTE LIJMER Geestelijk adviseur van de katholieke kapperslbond door CL. BUDINGTON KELLAND (Vertaling van Sjoerd de Vries) KALENDER K.N.S.B. N.K.S. uit kritiek op zalenbeleid in Brabant Kwestie Santee in senaat ter sprake Sportforum in Tilburg Naar het K.N.P. verneemt is de zeer- eerw. Heer M. A. P. J. Oomens, tot dusver adjunct-secretaris van het bis dom Den Bosch, tot Vicaris-Generaal van de bisschop benoemd. Mgr. Oomens werd op 17 januari 1911 in Tilburg ge boren en op 6 juni 1936 tot priester ge wijd. Daarna was hjj vjjf jaar kapelaan in Nuenen. In 1941 werd hij rector van de kweekschool in Den Bosch en op 8 december 1944 adjunct-secretaris van het bisdom. Mgr. F. Hendrikx blijft voorlopig eveneens vicaris-generaal. Broederlijk op een rij de drie nieuwe modellen van de Engelse Ford fabrieken. Links de luxueuze Zodiac, in het midden de wat motorisch vermo gen betreft even sterke Zephyr en daarnaast de eenvoudige Consul. Men ziet het, de wagens zijn lager, langer en breder geworden. Consul 1700 vanuit een andere hoek gezien. Een geheel nieuwe wagen. Het betreft hier geheel nieuw ont worpen. wagens, n.l. de Consul 1700, de Zephyr 2500 en de Zodiac 2500. Zij hebben met de tot dusver bekende modellen niets meer gemeen, hetgeen dus wil zeggen, dat zij nieuw zijn van bumper tot bumper. Aan de lijnen van het drietal is, zoals trouwens te ver wachten was, alle zorg besteed, het geen een des te dankbaarder opdracht was, omdat de wagens langer, lager en breder moesten worden. Construc tief gaat het hierbij feitelijk om de modellen van de Consul en de Zephyr. De Zodiac is een luxe uitgave van de Zephyr, hetgeen wil zeggen, dat hij wat de afwerking van het koetswerk betreft zowel uiterlijk als innerlijk van de Zephyr verschilt. Wanneer wij dus de gegevens vermelden van de laatstgenoemde, dan betreffen zij ook die van de Zodiac. De Consul heeft een nieuwe vier- eilirider vierkante kopklep-motor sis krachtbron gekregen met een com- pressieverhouding van 7.8:1 en een vermogen van Advertentie n De Holland-Amerika Lijn heeft er mee ingestemd, een half miljoen dollar per jaar te betalen voor het gebruik van een nieuwe pier in de haven van New York, die in 1958 gereed zal zijn. Een gezamenlijke bekendmaking hier over werd gedaan door burgemeester Robert Wagner, de heer Wierdsma, de directeur van de H.A.L. in Amerika en de met scheepvaart- en luchtvaart zaken belaste ambtenaar Vincent A. G. O'Connor. De bouwkosten van de moderne pier Voor passagiers- en vrachtverkeer zijn geraamd op 16 miljoen dollar. De pier zal een oppervlakte hebben van 805 tot 810 voet en zal zodanig worden gebouwd, dat tegelijkertijd vier schepen kunnen aanleggen. Ook zal ze een parkeer ruimte voor duizend auto's bevatten. De pier wordt gebouwd aan de North River aan het eind van de West Houston Street. De heer Wierdsma zei, dat de maat schappij de Hoboken-pier „met tegenzin en spijt" zal opgeven. Maandagmiddag omstreeks half vier is in de zwellerij van P. J. Meijers dextrine-fabrieken te Veendam een ont ploffing voorgekomen. Aangezien dex trine een zeer explosieve stof is, was men bevreesd voor meer explosies. On middellijk werden daarom met veel om zichtigheid maatregelen ter voorkoming van uitbreiding van de door de ontplof fing ontstane brand genomen. Het per soneel begon het vuur direct met brand- Musapparaten te bestrijden. Doordat de sPrenkel-installatie in werking trad, die r°hd de brandende afdeling een nevel- ?°rdijn hing, kon de brand tot de zwel- {Sfij worden beperkt. Ook de gemeente- i^e brandweer pakte het biussingswerk ontlastend aan. Mede dank zij haar jPfieden kon worden voorkomen, dat Prand naar andere afdelingen over- y'0pK. Ware dit het geval geweest, dan zouden de gevolgen niet te overzien geweest zijn. De explosie veroorzaakte mtternin aanzienlijke materiële scha- w' wie arbeiders werden licht ge- ziin De fabricage zal enkele weken gestagneerd. hp?ftt bestuurscollege van Curagao ontvane-en M' de KoninSin bericht mine fppfV at 21J gaarne haar toestem- •tanrihpp?rf y°or bet opstellen van een Curacan A aarzeif voorstellende, op had de wo?e».tlandsraad van Curagao had de wens hiertoe uitgesproken. 59 pk en een cilinder inhoud van 1.703 liter. De Zephyr-mo tor, een zes-cilinder kopklep-motor, heeft een cilinderinhoud van 2.553 liter en een vermogen van 86 pk bij 4200 toeren per minuut. De cilinderinhoud is groter geworden dan die van de be staande modellen. De voorwielen zijn onafhankelijk ge veerd door schroefveren met dubbel- werkende hydraulische schokbrekers, de achterwielen zijn geveerd door lange half-elliptische veren, eveneens voorzien van dubbelwerkende hydraulische schok brekers Dat zulks een goede wegligging in de hand werkt, een belangrijke vei- ligheidsfactor, is begrijpelijk. En nu wij het toch over veiligheid hebben, diene er op te worden gewezen, dat de geheel gelast stalen koetswerken door hun sterkte, het laag gelegen zwaartepunt en de krachtige hydraulische vierwielrem- men en een stuurwiel met diepliggende stuurkolom eveneens als belangrijke veiligheidsfactoren kunnen worden aan gemerkt. Zoals reeds gezegd vertonen de drie nieuwe modellen geheel andere lijnen, aangepast aan vorm en grootte der wa gens. Daarbij is ook het front geheel ge wijzigd. En wat de binnenafwerking be treft zij er op gewezen, dat deze alle kenmerken bezit van wat men van een moderne automobiel mag verwachten, zoals binnenverlichting, welke bij het openen der portieren aangaat, met smaak uitgevoerd instrumentenbord met de ge bruikelijke meters en waarschuwings lichtjes voor lampen, knipperlicht, oliedruk en accu, en niet te vergeten onder het dashboard, behalve een handschoenenkastje, tevens nog een grote bergruimte voor kaarten, pakjes e.d. Natuurlijk bevindt het versnel- lingshandle zich onder het stuur. Dank zij de grote ruiten uit één ge heel, zowel voor als achter, heeft men een goed uitzicht op de weg. Teneinde de bestuurder in staat te stellen zo ge makkelijk mogelijk te zitten, is de voor bank verstelbaar, waarbij een vecr- systeem de voorwaartse beweging be krachtigt. Trouwens, ook aan het gemak van de passagiers is alle zorg besteed. Want de inwendige ruimte is zo groot, dat er voor zes personen gemakkelijk plaats is met flinke beenruimte. En be halve een opvallend grote kofferruimte is er. voor wie gewend is op reis veel bagage mede te nemen, ook nog een extra flinke bergruimte achter de leu ning van de achterbank. Wat wij tenslotte nog zeer belangrijk vinden is, dat de beide voorportieren van deze vierdeurs Sedans kunnen wor den afgesloten, hetgeen dus betekent, dat men steeds aan de trottoirzijde kan in- en uitstappen en de wagen afsluiten, hetgeen voor de veiligheid uiterst ge wenst is. De 18-jarige Finse zeeman K. is aan boord van zijn schip, de „Serpen", die in de Waalhaven te Rotterdam ligt, overleden, waarschijnlijk ten gevolge van een mishandeling opgelopen bij een vechtpartij. Zaterdagavond werd het slachtoffer, toen hij met enige medeopvarenden op Katendrecht aan het passagieren was, op hardhandige wijze een café uitgezet. De man bleef op straat liggen en een der cafébezoekers gaf hem nog enige trap pen in de zij en tegen het hoofd. De Fin klaagde over hevige pijnen, maar kon toch aan boord van zijn schip wor den gebracht. De politie heeft inmiddels een ver dachte in een café op Katendrecht aan gehouden, de 25-jarige Surinamer L„ die bekend heeft de Fin te hebben geschopt. De verkeerskamer van de Rotterdamse rechtbank heeft de 44-jarige directeur van de Rotterdamsche Trmawegmaatschappij, uit Rotterdam vrijgesproken. Hem was ten laste gelegd, dat hij als di recteur er niet voor zou hebben geezorgd, dat een wissel voortdurend zodanig werd onderhouden, dat ze veilig en met de grootst toelaatbare snelheid kon worden bereden. Bij een ongeluk In de Rosestraat ontspoor de indertijd een stoomtram, doordat de z.g. rechtertong van de wissel anderhalf tot twee centimeter kon afwijken zonder dat de wissel werd bediend. De kantonrechter had de directeur reeds veroordeeld tot f 250.boete of 25 dagen hechtenis. De officier van Justitie had veertien dagen geleden een geldboete van f 500.of 50 dagen hechtenis geëist. Opnieuw heeft het Westduitse Ver bond van gerepatrieerde krijgsgevan genen de vrijlating van de Bredase gevangenen bepleit in een brochure, die het antwoord wil geven op de in december door de Nederlandse am bassade in Bonn uitgegeven verkla ring over deze veroordeelden. „Wij willen allerminst de verliezen baga telliseren, die tijdens de oorlog door de Nederlandse bevolking zijn gele den, of excessen rechtvaardigen zo als er ongetwijfeld zijn voorgekomen en die, ook wanneer men de turbulen te verhoudingen der laatste oorlogs maanden in acht neemt, gebleven zijn wat zij waren, namelijk misda den. Evenwel mag nooit over het hoofd gezien worden daarover ech ter zwijgt de Nederlandse ambas sade dat de Nederlandse verzets beweging voor een groot deel schuld draagt aan deze ontwikkeling, daar ze in deze tijd een meedogenlo ze strijd vanuit het donker tegen de Duitse bezettingstroepen heeft ge- •voerd, waaraan menige Duitse sol daat ten offer gevallen is", aldus heet het in de brochure. „Juist met het oog op het feit, dat in deze tijd ook echte misdaden zijn ge pleegd, is het des te meer te betreu ren, dat de Nederlandse regering niet de enige weg heeft gevolgd, die haar het recht zou kunnen geven van „een strafprocedure van een rechtsstaat" te spreken. Veeleer heeft zij, en wel zon der onderscheid voor alle met de oor logsgebeurtenissen samenhangende han delingen, een bijzondere wetgeving en een bijzondere" rechtspraak in het leven geroepen, welker dubieusiteit duide lijk is", zo zegt het verbond. Het handhaaft zijn opvatting, dat de gevangenen als krijgsgevangenen beschouwd zouden moeten worden. Het verbond acht de Nederlandse stel ling onjuist, dat de betrokkenen uit sluitend wegens niet-militaire hande lingen zijn veroordeeld. Represaille maatregelen moeten volgens het ver bond als handelingen in overeenstem ming met oorlog- en volkenrecht wor den beschouwd. Zij werden tot dusver door iedere oor logvoerende staat uitgevoerd, zo ook door Nederland in Indonesië na de twee de wereldoorlog. Volgens het verbond zouden de verde digers der betrokkenen voor de bijzon dere rechtbanken nauwelijks gelegen heid hebben gehad hun verdediging te voeren. Duitse getuigen a décharge zou den met de opmerking: „De Duitsers liegen allemaal" zijn afgewezen. De Ne derlandse i tuigen waren volgens het verbond niet objectief, daar zij bijna uitsluitend uit de gelederen der verzets beweging voortkwamen. Wat de behandeling der Bredase ge vangenen aangaat meent het verbond, da', deze uiterlijk weliswaar verbeterd is, doch dat zij „nog ver verwijderd is van menswaardige omstandigheden". D brochure voert voor de meeste der Bredanaars aan, dat zij niet strafbaar zouden zijn, daar zij op bevel zouden hebben gehandeld. De Engelse Voetbalbond heeft beslo ten, dat in plaats van de wedstrijd te gen Rusland, waarvoor geen geschikte datum kon worden gevonden, het En gelse elftal op 20 mei in Helsinki tegen Finland uit zal komen. In de toekomst zullen 4 procent van de netto-inkomsten der in Engeland ge speelde internationale wedstrijden ten goede komen aan het voetballersfonds van de Football League. In mei 1957 zal een Engelse ploeg een toer door Brazilië maken. De eerste di visie-club Everton zal gedurende het ge sloten seizoen in 1956 een trip maken naar Canada en de Verenigde Staten om drie wedstrijden te spelen tegen Aberdeen, een club uit de Schotse lea gue en een wedstrijd tegen de Duitse club Schwaben Augsburg te New York op 30 mei. Advertentie 55 NEW DELHI, februari. n New Delhi vertelt men u, dat de winter eigenlijk nog niet voor bij is, maar voor iemand die net uit Nederland arriveert, klinkt dat wel erg vreemd. Het is hier immers even. warm als bij ons op een mooie juni-dag, alleen koelt het nu in fe bruari 's avonds nog sterk af. Loopt men 's middags heel behaaglijk in een tweed-jasje, als de zon onder is, wordt in de hotelkamer een elek trisch kacheltje aangestoken. Op de zojuist aankomende bezoeker maakt de hoofdstad van Indië een bijzonder prettige indruk. Komend van het vliegveld rijdt men door lommerrij ke lanen, langs brede pleinen met indrukwekkende monumenten. New Delhi is nog maar een heel jonge stad, zo wordt u verteld. Een stad die eerst in 1931 ontstond, maar die na het einde van de Britse heer schappij in 1947 snel is uitgegroeid. Het is een merkwaardige gewaar wording als men reeds twee dagen na het vertrek uit Amsterdam plot seling in het hart van Indië ver toeft. De groep van vier Nederland se journalisten, waarvan ik deel uit maak, verliet op een koude ochtend een met sneeuw bedekt Schiphol, en arriveerde reeds een uur later te Dusseldorp, waar overgestapt werd op een Superconstellation van Air India International. Het laatste wat ik van Europa zag, waren de don kerbruine en witte pieken van de Zwitserse bergen, waar men soms rakelings over scheen te vliegen. In het licht van de ondergaande zon boden deze toppen een magnifiek schouwspel. Zeven uur lang spoedde de kolossale viermotorige machine met een interieur als van een luxueuze trein zich in het donker voort, tot de lichten van Cairo zicht baar werden. Na een kort oponthoud op het vliegveld van deze stad waar de in lange witte gewaden gehulde Egyp tische bedienden in het restaurant mjj voor het eerst deden beseffen dat hier de oosterse wereld was be gonnen, ging de tocht verder naar Bombay. Een sprong die acht uur zou duren. Als men tenslotte na een verkwikkende slaap in een geriefelij ke stoel de ogen opent, ziet men on der zich de Arabische Zee en dan... een landtong met wat palmen. De afstand van een 8500 km is in on geveer 17 uur vliegen afgelegd. Per vliegtuig neemt de tocht zowat evenveel uren in beslag als de reis per boot dagen! In de kunstmatig op de juiste temperatuur en de juis te druk gehouden cabine heeft men intussen niets van de klimaatsver andering gemerkt, en de hittegolf die u bij het uitstappen tegemoet treedt is dan ook hoogst verrassend. In Bombay blijkt het in deze tijd van het jaar al bepaald heet te zijn. Men behoeft er niet meer dan een shirt te dragen. Laat ik ove rigens mijn impressies van deze miljoenenstad opschorten. De toer door heel Indië die wij gedu rende een maand, op uitnodiging van de Indische regering, gaan maken zal ons opnieuw in deze stad brengen, en na een paar da gen in dit uitgestrekte land dat zes keer zo groot is als Frank rijk is men bijzonder voorzichtig geworden met het uiten van me ningen. Maar van de rassenver- scheidenheid van de 362 miljoen inwoners van Indië kreeg ik de eerste avond al een zeer vluchtige indruk bij een wandeling door het Kamala Nehru Park, een van de meest populaire ontspanningsoor den van Bombay, waar de bou gainville weelderig bloeide en het gekras van de raven onze gesprek ken soms overstemde. Van Bombay naar New Delhi, een afstand van 1500 km, vliegt men in drie en een half uur. Men arri veert dan op een knooppunt van land- en luchtwegen. Een ideale plaats voor de vestiging van de ze tel van de jonge republiek. Vóór de president en de premier van Indië zich hier installeerden, bevond zich in New Delhi reeds het Britse be stuur. Maar het waren niet de En gelsen die in deze streek voor het eerst een hoofdstad bouwden. Vlak bij New Delhi ligt immers het oude Delhi, een stad met een geschiede nis van duizenden jaren. Het Rode Fort Tot de prachtigste monumenten van Delhi behoort ongetwijfeld het Rode Fort (zie foto), een bouwwerk van rode zandsteen, dat ongeveer een kilometer lang en een halve ki lometer breed is. Het is een schep ping van de beroemde Moslem-kei zer uit de dynastie van de Moghuls, Shah Jahan. Het fort, dat in het midden van de 17e eeuw werd vol tooid, werd toen door een buiten- landse reiziger beschreven ais „het meest magnifieke paleis in het oos ten, of misschien wel in de wereld." Als men het nu nadert, ziet men bo ven de kantelen van de ingang, de Poort van Lahore, de Indische na tionale vlag wapperen. (Saffraan geel, wit en donkergroen zijn de kleuren van deze vlag; op de mid delste van de drie horizontale banen bevindt zich een blauw embleem). Men passeert by het binnengaan van het fort het Koninklijke Tromhuis, waar het orkest van de vorst mu siceerde, en men ziet vervolgens een aantal audiëntie-zalen, waar men een denkbeeld krijgt van de vroegere pracht, als men de bloem motieven op de muren aandachtig bekijkt. Deze versieringen immers blijken mozaïeken te zijn in half-edel stenen. Ergens in een hoekje is een man geduldig bezig met de restau ratie van een beschadigde voorstel ling. De Shah Mahal, of Particuliere Audiëntiezaal, is van bijzondere his torische betekenis, omdat hier de vermaarde Pauwentroon stond, die zo kostbaar geweest moet zjjn, dat de waarde in de 17e eeuw al ge schat werd op het aequivalent van vele miljoenen guldens. Nog leest men in deze zaal op een der muren een Perzisch vers van de volgende inhoud: „Als er een paradijs bestaat op aarde, dan is het hier, dan is het hier, dan is het hier!" Vermeldenswaard is tenslotte ook, dat het fort een eigen moskee heeft, die wij slechts binnen moch ten treden na ons rood-linnen over schoenen te hebben laten aantrek ken. Behalve het Rode Fort heeft men ons in het oude Delhi ook In- dië's fraaiste en grootste moskee getoond: Jama Masjid. eveneens gebouwd door keizer Shah Jahan, die er he* hoogste punt van de stad voor uitzocht. De zeventig meter hoge koepel in het midden wordt geflankeerd door een twee tal veertig meter hoge minaretten. We zagen er een groot aantal In dische moslems, met het gezicht naar Mekka gekeerd, diep gebo gen in gebed. In een kamer wer den ons hoog in ere gehouden re lieken van de Profeet getoond: een haar uit de baard van Mo hammed, een sandaal, en een door Mohammed zelf gedicteerde blad zijde van de Koran. Op deze sight-seeing tour zijn we tenslotte Delhi's vermaarde histori sche winkelstraat doorgewandeld. Aan weerszoden van Chandni Chowk de Avenue van de Maneschijn ziet men een onafgebroken reeks kleine open winkeltjes, waar men de speciale artikelen vindt waarop Del hi zich vanouds terecht beroemt Men ziet er het vermaarde zilver en goudsmeedwerk en de sieraden in jade; uit ivoor gesneden voor werpjes, en damestasjes die bezet zijn met fijn borduursel in zilver- of gouddraad. Er wordt echter in deze bazaarstraat ook heel veel rom mel verkocht, en de tourist heeft de grootste moeite zich de opdringende kooplieden van het lijf te houden. Het hele schouwspel biedt intussen een hoogst kleurige aanblik, die nog verlevendigd wordt door de karren met een kameel er voor en door de witte koeien die hier en daar mid den op straat ongestoord wat rusten. Van de oude stad is men weer spoedig in New Delhi. Men vindt er het Parlementshuis; de omvangrij ke studio van All India Radio; het zogenaamde Secretariaat (waar de regering zetelt); de residentie van premier Nehru; het monument voor de Indische doden van de Eerste Wereldoorlog: India Gate etc. Al deze bouwsels zijn van vrij recente datum. Bijzonder indrukwekkend is intussen: Rashtrapati Bha- v a n het in rode en witte zand steen gebouwde paleis van de Pre sident? dr. Rajendra Prasad, In- dië's staatshoofd. Toen dit gebouw nog de officiële residentie was van de Britse onderkoning, mocht men slechts met bijzondere toestemming de hekken voor de oprijlaan binnen gaan. Nu kan een ieder vrijelijk rond het gebouw wandelen, en in dien de president in New Delhi is, kan iedere Indische staatsburger, zonder voorafgaande afspraak, op weekdagen 's morgens tussen 7 en 8 uur :t paleis betreden, om er dr. Prasad zijn moeilijkheden voor te leggen. Inderdaad onderhoudt de president zich dan met een aantal van deze bezoekers uit alle lagen van het volk. (Voor een gesprek met premier Nehru bestaat een soortge lijke regeling). De Indische ambte naar die me het bovenstaande met zekere trots, als typerend voor de democratische staatsvorm, vertelde, deelde me ook mee dat de Presi dent slechts enkele van de 340 ka mers van het paleis heeft willen be trekken en zfln vrouw, zo zei mijn zegsman, bereidt zelf de maaltijden. HANS BRONKHORST Het Rode Fort Namens het hoogwaardig Episcopaat van Nederland heeft Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, pa ter Rembertus O.F.M. Cap. te Voorburg benoemd tot landelijk geestelijk advi seur van de Nederlandse katholieke kappersbond, onder gelijktijdig eervol ontslag aan pater W. van Rijnsover O. Carm. te Amstelveen. 52 Straight keek haar aan en trok een diepe rimpel in zijn voorhoofd. „Je praat onzin," mompelde hij. „Maar ik moet nu aan het werk, want de ranch zorgt niet voor zichzelf. „Als ik paard kon rijden, zou ik met je mee gaan om je hart te veroveren," zei Mollie. „Het moet wel en heel bijzondere techniek zijn om in het zadel te minnekozen." „Heel bijzonder!" beaamde Maggie. „Maar ook heel amusant." Straight liep haastig^ weg en Mollie en Maggie- wierpen elkaar een blik van verstandhouding toe. „Ik ga eens proberen, of ik in de badkamer wat verkoeling kan vinden," zei Mollie, terwijl ze op stond. „Dank je!" antwoordde Maggie waarderend. Ik kon me niet indenken, waarom Maggie de andere vrouw dankbaar was dat deze een bad ging nemen, maar ik brak er mijn hoofd verder maar niet over. Maggie en ik bleven nu alleen op de veranda ach ter. Het meisje trok haar benen behaaglijk onder zich in de stoel en keek me vol verwachting aan. „Ga me nu maar bezighouden," beval ze. Ik voelde me wat verward door de impertinentie van het meisje en wist niet goed, wat ik tegen haar moest zeggen. „Ik weet jammer genoeg geen society-schandalen," antwoordde ik kortaf. „Probeer dan maar eens een intelligent gesprek te voeren," zei ze. „Over welk onderwerp?" Och, dat doet er niet toe. Als het maar elegante conversatie is!" Haar stem klonk ironisch en haar ogen glinsterden, toen zij vervolgde: „Iets lichts en sprankelends, waar een aardig meisje plezier in heeft. Bijvoorbeeld de regeling van de ouderdoms pensioenen onder de regering van Hendrik de Acht ste. Dat is een onderwerp, waar bijna iedereen warm voor loopt." „Er waren geen ouderdomspensioenen tijdens de regering van Hendrik de Achtste," zei ik. „Vertel me dan maar iets, dat zo in je opkomt," stelde het meisje schouderophalend voor. „Ik ben overal in geïnteresseerd." Ik gaf haar geen antwoord, maar luisterde aan dachtig, toen ik een auto voor het huis hoorde rem men. Dan hoorde ik voetstappen en even later kwam Butterick het trapje van de veranda op. Hij be groette ons glimlachend en toegenegen als een wel willende buurman. „Hoe gaat het, Miss Jones," zei hij achteloos te gen het meisje. ,,U bent hier wel ver van huis." „Ik heb nu eenmaal een rusteloze natuur," ant woordde Maggie kalm. Butterick wendde zich tot mij met de woorden: „Ik kom alleen maar even voor een buurpraatje." „Ga zitten," zei ik uitnodigend. „Wat wil je drin ken?" „Vanmorgen alleen maar water," antwoordde hij. „Ik moet nuchter blijven, want ik maak me egn beetje bezorgd." „Waarover?" wilde ik weten. „Onze ranches liggen tamelijk afgelegen en heb ben praktisch geen bescherming," zei hij. „Maar dit is een vreedzame streek," merkte ik op. „Ook in een vreedzame streek kan rijkdom wel eens ongewenste elementen aantrekken. Jij en ik zijn een paar kapitalisten uit het Oosten, waaraan men in dit land niet gewend is." „Wat is de reden van je bezorgdheid?" informeer de ik. „Ik vrees dat enkele ongure lieden hun operatie- terrein naar deze buurt verlegd hebben," zei hij. „Dat kan ik aannemen," antwoordde ik. „Heb je daar iets van gemerkt?" „Heel duidelijk Gisteravond heb ik ongenode be zoekers op mijn ranch gehad. Mijn vriend Bolitho is hen toevallig tegen het lijf gelopen en kreeg bij de eerste kennismaking al een behoorlijke tik. Hij moet een half uur buiten bewustzijn geweest zijn, voordat hij in staat was om weer naar het zwem bassin terug te kruipen." Er was geen emotie op het gezicht van Butterick te lezen en toch moest hij weten, wie de indringers geweest waren. Bolitho had hem daar natuurlijk van op de hoogte gesteld. Alleen Jenner was onher kenbaar gebleven. „Heeft hij de aanvallers ook herkend?" informeer de ik. „Hij heeft geen glimp van hen gezien. Eén klap en hij was gelijk buiten Westen." „Dat is verbijsterend," zei ik. „Is er nog meer ge beurd?" „Ja. Onze truck is in de omgeving van Bridle Wash door drie gemaskerde schurken aangehouden. Ze hebben de chauffeur van al zijn duiten beroofd en wat levensmiddelen buitgemaakt. Men zou gaan denken dat ze ergens een kamp hebben." „En wat ben je van plan te gaan doen?" vroeg ik. „Bolitho is vanmorgen naar Prescott om alles aan de sheriff te rapporteren." „Bedankt voor je waarschuwing," zei ik beleefd. „Ben je nog niet van gedachten veranderd over de verkoop van je ranch?" vroeg Butterick plotseling. „Nee nog niet", antwoordde ik. „Ik heb gehoord dat er een ongelukje met je nieuwe broninstallatie geweest is," merkte hij langs zjjn neus weg op. „Hoe kan jü dat gehoord hebben?" informeerde ik. „Het is eenvoudig niet te begrijpen, hoe het nieuws zich in de streken verspreidt," zei hij beminnelijk. „Maar op de een of andere wijze kom je alles, wat er gebeurt, te weten." Hij stond op en voegde er hoffelijk aan toe: „Ik hoop dat ik je niet gestoord heb". „Nogmaals bedankt", zei ik. Voordat Butterick het trapje afging, draaide hij zich nog eens om. „Het was een verrassing voor me om u hier aan te treffen, Miss Jones", zei hij to: het meisje. „Vraag of Strawn u eens mee naar de Rancho Paloma neemt. U bent daar hartelijk welkom." (Wordt vervolgaj De volgende punten kunnen nog aan de agenda van de K.N.S.B. worden toe gevoegd: Dinsdag 21 februari: ijsclub Rijnsa- terwoude nationale koppelwedstrijd op het Brasemermeer. Aanvang 14 uur; ijs- club „Houdt Moed" te Korte Zwaag: kortebaanwedstrijden voor oud-hardrijd- sters. Aanvang i3 uur. Woensdag 22 februari: ijsclub Mak- kum: nationale langebaanwedstrijd over 500, 1500 en 3000 meter. Aanvang 11 uur; ijsclub Enkhuizen: kortebaanwedstrijden voor mannen. Aanvang 14 uur. De Dordtse sneeuw- en ijsclub te Dordrecht: ringrijderijen voor paarden en arresle- sleden. Aanvang 14.30 uur; ijsclub Aals meer: nationale langebaanwedstrijd Am- sterdam-Aalsmeer om de grote wissel- prijs, over 500, 1500 en 3000 meter. Aan vang 13.30 uur. De twee diocesane besturen van de Nederlandse Katholieke Sportbond in Brabant, hebben scherpe kritiek uitge oefend op de gang van zaken met be trekking tot het beschikbaar stellen van gymnastiekzalen en patronaatszalen in de beide Brabantse bisdommen. Naar de mening van deze besturen worden deze zalen, die meestal overdag in ge bruik zijn door de scholen, 's avonds en op vrije dagen niet of veel te weinig beschikbaar gesteld voor verenigingen, die in dit gewest met een groot gebrek aan geschikte sportruimte te kampen hebben. De N.K.S. acht het van groot belang voor de sportvorming van de jeugd, dat hierin spoedig verandering zal komen. De beslissing om de Amerikaanse atleet Wes Santee voor het leven te schorsen wegens overtreding van de amateurbepalingen, is in de Amerikaan se senaat wreed en unfair" genoemd. De kwestie werd ter sprake gebracht door senator Frank Carlson uit Kansas, de staat waarin ook Santee woont. Hij zei, dat de schorsing voor Santee een levenslange blaam betekent. Verder noemde hij de amateurbepalingen van de AAU verouderd. Santee, Amerika's hoop voor de 1500 meter tijdens de Olympische spelen te Melbourne, heeft aangekondigd dat hij de zaak voor het gerecht wil brengen. De K.N.S.B. gaat op toernee, om op een aantal plaatsen in het land goede schaatssport te laten zien en.... om het nogal verzwakte trainingsfonds weer een beetje op peil te brengen. De top- rijders van de bond, voorzover zij ten minste in Nederland verblijven, zullen van woensdag 22 februari af in een serie langebaanwedstrijden uitkomen. Er zul len ook enkele dames van de partij zijn. Het idee is niet nieuw. Ook vorig jaar heeft men iets dergelijks ondernomen. Maar juist het succes van deze wedstrij den heeft tot een herhaling geleid. As sendelft heeft woensdag de primeur, donderdag volgt Medemblik, vrijdag Bergen (N.H.) en zaterdag komt Ber- kenwoude aan de beurt. De bedoeling is, dat gereden zal worden op de 500, 1500 en 3000 meter, maar de organisa toren denken ook aan koppel- en afval- wedstrijden. Per telegram zijn o.a. uit genodigd Jeen van den Berg (Nij Beets), Bruyne de Bruyn (Aalsmeer), Adriaan Doets (Loosdrecht), Siem Hopman (Eg- mond), Anton Huiskes (Enschede), J. C. Koeleman (Langeraar), C. J. Kroon (Ter Aar), Egbert van 't Oever (Lisse), Nico Olsthoorn (Maasdijk), Reinier Pa ping (Dedemsvaart), J. S. Pesman (Hol- wierde), J. Vogels (Wassenaar), M. E. Wijnhout (Haarlemmermeer), C. P. Biesheuvel (Aalsmeer) en de dames Rita Meijer (Wormer), Ietje Louwen (Am sterdam!, M. Ottenschot (Bentelo) en M. C. Stijn (Lisse). In Tilburg zal donderdag 8 maart een sportforum gehouden worden, georga niseerd door de Nederlandse Katholieke Sportbond. In het forum zullen ir. F. Hopster, voorzitter van de K.N.V.B., Leo Pagano, mr. F. Belien uit Tilburg, de heer H. Aerts uit Eindhoven, rector P. J. Boymans, adviseur N.K.S. en drs. G. Stubenrouch, wethouder uit Breda, zitting hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7