Arbeidsbeurs besliste nog niet over ontslagaan vrage A.-lijsters Chef van Bloemendaalse gemeentelijke kwekerij I. Vermeer jubileert Zieken Omroepen in de Z.O.N. verenigd Wie heep de mooiste voortuin in Haarlem en Heemstede? Besmetting* Veertig jaar tussen bloemen en planten BL0EMLU5T Vrijspraak oud-lid van de BS. Wedstrijd herstelt fleurige en vooroorlogse traditie Automobilist doodgereden Aan Zuidzijde van de Vissershaven te IJmuiden blijft het stil „Floralia" wordt in Haarlem weer opgericht enKen voor ver sneeuwverkeer Wilhelmina' onder nieuwe leiding Waterpolo in Haarlem Dames van D.W.T. speelden gelijk tegen Neptunus Ontspanning voor 8.500 patiënten Schaatswedstrijden in Spaarndam KOTERS PAGINA 15 WOENSDAG 22 FEBRUARI 1956 De moord op Gerdo Bakker te Velsen Buschauffeur voor het gerechtshof V ELSEN-1JM U1DE1S Weer aan het werk Scholieren kunnen potplanten opkweken Jubileum bij het P..E,NV IH AA RLE M1MIER Z'EIER ERNSTIG GEWOND Klaverjastoernooi Haar lemse scheidsrechters (KJNLVJB.) VELSER-VARIA Benoeming gemeente- ontvaniger Heemskerk Onjuiste maatregel Belligerï trainen op circuit De toekomst van onze kinderen Waterstanden „Onderbroken Melodie" Op banen van „Nova Zembla" De keelontsmettende tabletten ,L LI55E De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft drie we ken hechtenis en negen maanden in trekking van het rijbewijs geëist tegen een 33-jarige Haarlemse chauffeur we gens het veroorzaken van een dodelijk ongeluk met een bus van de N.Z.H. De Haarlemse rechtbank had de chauf feur tot drie weken hechtenis en drie maanden intrekking van het rijbewijs veroordeeld. Op 23 mei van het vorig jaar kwam hij met een lege bus uit Den Haag naar Haarlem rijden. Hij was te laat vertrok ken en had al het grootste deel van zijn achterstand ingelopen, toen hij onder Aerdenhout over de Boekenrodeweg de vrij onoverzichtelijke bocht naar de Zonnebloemlaan naderde. Het had tevo ren juist even geregend, zodat het as- faltdek van de 6 meter brede Boeken rodeweg glad was. Bovendien waren de beide voorbanden van de elf meter lan ge bus in slechte staat. Juist in die bocht kwam mr. E. H. Halbertsma in zijn per sonenauto uit de tegenovergestelde richting. Bij de bocht naar rechts remde de buschauffeur iets af en daarbij begon zijn bus te slippen. De chauffeur slaagde er niet in het gevaarte weer onder con trole te krijgen. Het gevolg was, dat de bus, inplaats van de bocht iaar rechts te volgen, vrijwel rechtuit zeulde en dus de doorgang voor de personenauto geheel blokkeerde. Met een harde slag ramde de bus de wagen van mr. Hal bertsma en sloeg hem tegen een boom aan. Mr. Halbertsma werd naar het Ma rineziekenhuis gebracht en overleed aan een hersenbloeding. De procureur noemde de snelheid van tenminste 45 km per uur, waarme de de verdachte gereden had, te hoog vor de bocht met het natte wegdek en achte roekeloos rijden bewezen. De verdediger meende, dat men een bocht zeker met 55 km per uur kan nemen al ontkende hij niet dat de chauffeur wat onvoorzichtig had gere den. Roekeloosheid achtte hij niet be wezen. De chauffeur heft het vertrou wen van zijn maatschappij niet verlo ren. Hij is in zijn dienst op de buslijnen als chauffeur gehandhaafd. Uitspraak 6 maart a.s. Vier loggers, drie kotters en één Deense kotter zorgden er dinsdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voor zien van een totale aanvoer van 1.410 kisten verse vis. 2.355 stijve kabeljau wen, 315 ijskabeljauwen en 3.000 kilo tong. Er waren 535 kisten schelvis, 150 kisten schol, 140 kisten gul en kabeljauw, 390 kisten wijting, 35 kisten poon, 35 kisten koolvis en 60 kisten haring. De prijzen van de aangevoerde vis soorten waren dinsdag, ondanks het voortduren van de moeilijkheden rond om de zgn. A-lijst, iets hoger dan maan dag. De geringe aanvoer, die makkelij ker door de vaste visknechten kon wor den verwerkt, kan hiervoor als een oorzaak worden aangemerkt. Grote schelvis deed nu 38,- tot 25,-, groot middel 35,- tot 29,-. klein middel 34,- tot 27,-, pennen 32.- tot 23.-, braad 30,- tot 23.- per kist van 50 kilo. Makreel deed 34,- tot 26.-, ha ring 24,- tot 22,- en schar 26.- tot 25,- per kist van 50 kilo. Grote kisten kabeljauw waren iets duurder met 80.- tot 71,-, grote regels deden 80,- tot 50,-, kleine regels 45, -tot 32,-, grote zwarte koolvis 70,- tot 59.- en kleine zwarte koolvis 19,- tot 17,-. Grote schol noteerde 18,- tot 15.-, groot middel 19.- tot 18,-. klein mid del 44,- tot 42,-, schol I 43,- tot f 41,-, schol II 44.- tot 40,-, schol III f 25,- tot 24,. Heilbot werd verkocht voor 3. -tot 2,20 per kilo, grote tong deed 2,72 tot 2,64, groot mid del 2,44 tot 2,30, klein middel 2,70 tot 2,44, tong I 2,85 tot 2,72. tong II 2,50 tot 2,34 en tarbot 2,50 tot 2.15 per kilo. Voor woensdag kwam de IJm. 221 binnen met een zgn. gebroken reis. Het schip had 70 kisten verse vis aan boord, waarvan ondermeer 300 kilo tongen en 25 kisten schol. Verwacht werd voorts de grote logger Kw, 81 met verse vis uit de noord aan boord. Als gevolg van de moeilijkheden met de reserve-visknechten van de zgn A- lijst zijn er maandag een aantal log gers en kotters met hun vangs' nog aan boord weer naar zee vertrokken Door het koude weer kan men de vis makkelijker dan anders goed houden in het visruim, hoewel de kwaliteit er uiteraard niet beter op wordt. De logger Onderneming Sch. 27 van de rederij C. Vrolijk te IJmuiden is dinsdag door de loodsafhaler ..De Geep" binnengesleept. Tussen de pieren sloeg plotseling de motor van de Sch. 27 af. Sleepboten probeerden dit ..sleep- klusje" in handen te krijgen. ,,De Geep" hield echter vast en bracht de logger veilig binnen. Om de noord klaagden de schippers van de grote loggers over zeer slecht weer. het sneeuwt onophoudelijk en het vriest er hard. Er werden toch nog trékken van 20 tot 25 manden hoops gedaan. Bil de Pittboei werd 20 kilo tong en 2 man den andere vis per trek gevangen. De krijgsraad te velde heeft een vroe ger lid der Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten, die beschuldigd werd van uitlokking tot moord op Gerdo Bakker te Velsen, vrijgesproken. De krijgsraad overwoog bij déze uit spraak dat beklaagde zich tijdens de rechtszitting heeft beroepen op ae om standigheid dat hij van zijn,;,,militaire chef Van der W. opdracht had gekre gen de liquidatie van Gerdo Rakker uit te voeren of te doen uitvoeren en dat deze bevoegd was een dergelijk be vel te geven. Van der W. nam voor de raad van verzet deel aan de Delta-be sprekingen, die door de kopstukken der ondergrondse verzetsbeweging te Haar lem werden gevoerd om tot een bun deling van het verzet te geraken en hij werd reeds tijdens deze besprekingen beschouwd als een topfiguur van het of ficiële verzet. Van der W. had be klaagde vagelijk omtrent de redenen van de liquidatie- ingelicht en had hem slechts verklaard dat Bakker zich in de illegaliteit had ingedrongen, in ver binding stond met N.S.B.-ers en gevaar lijk werd voor de ondergrondse. Be klaagde heeft Van, der W. steeds be schouwd als iemand die 'bevoegd was een liquidatiebevel te geven en hij meende ook dat uitvoering van een der gelijke opdracht binnen de kring van zijn illegale werkzaamheden lag. Het lijkt de krijgsraad aannemelijk dat beklaagde heeft gehandeld in uit voering van een ambtelijk bevel, hem daartoe door het bevoegde gezag gege ven. De krijgsraad aqht derhalve het tenlastegelegde niet bewezen en con cludeert tot vrijspraak. In Heemstede zullen drie commissies rondtrekken, ieder uiteraard in een eig endistrict. De keuring geschiedt naar twee af delingen: grote en kleine tuinen. Voor iedere afdeling en in ieder district zijn er drie prijzen beschikbaar, zodat in totaal voor de zeven districten twee en veertig prijzen uitgereikt zullen worden. Men zal reeds begrepen hebben, dat het er niet alleen om gaat, wie de best aangelegde tuin heeft. Per slot van za ken zijn er verscheidene mensen, die hun tuin laten aanleggen door een vak man. De jury zal echter evenzeer let ten op de verzorging en zij zal het niet bij één kijkbèurt laten. Zij trekt namelijk in het voorjaar, de zomer en de nazomer rond en geeft iedere keer een punt. Het gemiddelde van de drie kijkjes zal het definitieve cijfer aangeven, dat een bepaalde voor tuin verdient. Het is intussen wel duidelijk, dat de uitgestrektheid van Haarlem en Heem stede zodanig is, dat het voor de com missies onmogelijk is om in het haar toegewezen district alle voortuinen te bezichtigen. De commissies zullen zich moeten beperken tot die wijken, waar de meeste voortuinen te vinden zijn. Iedere inwoner van Haarlem en Heem stede echter, die er prijs op stelt, dat zjjn voortuin in de beoordeling wordt betrokken en die vermoedt, dat hij on der de „vergeten groepen" zal vallen, kan zich wenden tot de secretaris van de afdeling, de heer A. de Zoete, Rijks straatweg 602, Haarlem. Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. van Haarlem aan de gemeen teraad om aan de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een subsidie te geven van 250.hébben wij vorige week reeds bericht, dat genoemde afdeling van plan is dit jaar in Haarlem een wedstrijd te houden onder het motto: „Wie heeft de fraaiste en best onderhouden voor tuin?". Uit een onderhoud met mr. J. J. Hage, voorzitter van de afdeling, bleek, dat Heemstede eveneens onder het wedstrijdgebled zal vallen en dat er ook van het Heemsteedse gemeen tebestuur steun valt te verwachten. Met deze tuinwedstrijd wordt een vooroorlogse traditie in ere hersteld. In de jaren van voor 1940 werden er geregeld tuinkeuringen gehouden. Er is echter wel enig verschil aangebracht. Daar het namelijk de bedoeling is om via de wedstrijd het uiterlijk van Haar lem en Heemstede te verfraaien en het op een ongeveer gelijk peil te brengen als dat van de van gemeentewege ver zorgde openbare parken en plantsoenen, worden nu niet zoals dat vroeger het geval was de achtertuinen onder de loupe genomen. De wedstrijd geldt alleen de voortuinen. Verder zullen, in tegenstelling tot vroeger, toen de tuinbezittérs zich voor de keuring konden opgeven, alle voor tuinen in ogenschouw worden genomen. Iedereen, die een voortuin bezit, doet dus automatisch mee. De keuring vereist uiteraard een enor me organisatie. Haarlem wordt name lijk in vier districten verdeeld. In ieder district gaat een uit drie alleszins des kundige personen rond om te keuren. beschouwen zich daarom zeven jaar in dienst en dat zou betekenen, dat voor hen een opzegtermijn geldt van zeven weken. Mocht inderdaad zo worden be slist, dan zou de situatie voor de stich ting nog moeilijker worden, omdat zij, geen geld hebbende, dan nog voor ze ven weken loon op tafel zou moeten brengen. Waar dat dan vandaag moet komen, weet niemand. Het stichtingsbestuur, dat verwacht dat de ontslagvergunning wegens over macht zal worden verleend en dat het alleen maar betreurd, dat deze vergun ning, zo lang op zich laat wachten, had het van de werknemers verstandiger gevonden, wanneer zij het ontslag had den aanvaard. In plaats van nu geen en kele zekerheid te hebben over loonbe- taling, zouden zij dan reeds zeker zijn geweest van een uitkering ingevolge de Wachtgeld- en Werkeloosheidsverzeke ring- Vanmorgen zijn de A-lijsters weer nor maal ingedeeld. Zij zijn dus weer aan het werk. De stichting IJmuider Visver werking heeft hiertoe dinsdagavond in een ledenvergadering besloten omdat de stichting hiertoe formeel verplicht blijft zolang geen ontslagvergunning is ver leend. Donderdag heeft de stichting een bespreking met de bedrijfsvereniging, waarbij getracht zal worden via deze weg de kosten die uit het te werk stel len voortvloeien, terug te krijgen. Dinsdagmiddag heeft een commissie onder voorzitterschap van de wethou der van sociale zaken, de heer C. P. J Maas, ten raadhuize van Velsen verga derd over de ontslag-aanvrage van de stichting IJmuider visverwerking voor .de 47 A-lijsters, waarvoor geen geld meer is. Het betrof hier slechts een voorlopige bespreking. Hedenmiddag komt de vertrouwens-commissie voor de haven- en transportbedrijven bijeen om een definitief advies op te stellen, waarna het arbeidsbureau op de aan vrage kan beslissen. En officieel zijn de A-lijsters dus nog altijd niet ontsla gen. De vishandel beroept zich echter op overmacht. Er is geen geld om deze miensen te betalen en men waagt er zich niet aan zich nog dieper in de schuld te steken om toch loon te betalen, ter wijl er geen kijk op is wanneer de staking in het treilbedrijf afgelopen is En het is door die staking, dat het fonds van de stichting IJmuider visverwer king een belangrijke bron van inkom sten mist. Het bestuur van de stichting ziet thans geen uitweg meer. 's Mor gens heeft men de vakbondbestuurders toegezegd alles te zullen doen wat mo gelijk is. Maar er is niet aan geld te komen om uit de moeilijkheden te ge raken. Ook een na deze bespreking ge houden bestuursvergadering heeft geen licht in de zaak gebracht. Dinsdagavond zou daarom een ledenvergadering van de stichting gehouden worden. Een moeilijkheid, die hier tussendoor loopt, is de kwestie van de opzeggings termijn. Wanneer een ontslagvergun ning verleend zou worden, dan kan wet telijk bij de eerstvolgende uitbetaling het ontslag aangezegd worden. Maar wanneer gaat het ontslag dan in? De stichting IJmuiden viswerking bestaat goed een jaar. Dat zou dus betekenen een opzegtermijn van een week. De stichting heeft de A-lijst echter overge nomen van de vakgroep. De A-lijsters Onder auspiciën van de afdeling Haar lem en omstreken van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde zal in Haarlem de zgn. Floralia- vereniging opnieuw worden opgericht. Bij de gemeenteraad komt daartoe een voorstel in behandeling om 300,*- sub sidie te geven. Voor de oorlog werkte de vereniging reeds met veel succes. Jaarlijks werden er aan de leerlingen van de lagere scholen potplanten uitgereikt, die zij ge durende het seizoen thuis moesten ver zorgen. In gebouw Sint Bavo werd ieder jaar op koninginnedag (31 augustus) een grote tentoonstelling gehouden. Men wil deze mooie traditie weer opnemen, zij het dan met een beschei den begin. Het is nu nog niet mogelijk alle lagere scholieren in te schakelen. Men wil zich dit jaar beperken tot de leerlingen van de vierde of vijfde klas. De grote -tentoonstelling, zal niet centraal geschieden, maar .de. organi satoren geven er de voorkeur aan, dat er kleinere exposities pér Wpk gehóu- deen zullen worden. Op donderdag 1 maart is de heer J. van Lohuizen, Schaepmanlgan 35 -te Santpoort-Station, inspecteur van de in stallaties van het Provinciaal Elektrici teitsbedrijf van Noord-Holland vijfen twintig jaar bij dit bedrijf in dienst. De heer Van Lohuizen wordt 's mor gens door de directie ontvangen en zal 's middags van half drie tot half vier een receptie houden in hotel Zomerzorg aan de Brederodelaan te BloemendaaL Advertentie Ondanks het slechte weer was er een geweldige belangstelling voor de derde ronde. De stand van de eerste tien is nu: 1. Bakker, 2. Boveneind, 3. v. d. Pol, 4. Mein, 5. Verveer, 6. Merks, 7. De Groot, 8. Altena, 9. Bon, 10. Pot- harst. 5 maart vindt de laatste ronde plaats en op 19 maart de uitreiking van de prijzen in café Suisse, Rijksstraat weg. Bij de aanhoudend gladde en be sneeuwde wegen blijft extra voorzich tigheid geboden om een veilig verkeer te handhaven. Voor de automobilisten is het zaak bijzondere aandacht te be steden aan hun banden. De politie deel de ons mede, dat agesleten banden op de gladde wegen extra gevaarlijk zijn. Bovendien moeten autobestuurders bij zondere aandacht besteden aan de sneeuw, die zich vastzet aan de binnen kant van de spatborden. Vooral opho ping van sneeuw in de voorspatborden is levensgevaarlijk, omdat de wagen ongemerkt onbestuurbaar wordt. Vele voetgangers begeven zich, vooral als het donker is, op de middenweg om op het trottoir uitglijden te voorkomen. Dit is alleszins begrijpelijk, maar het is ook gevaarlijk. Wanneer de toestand van een weg het niettemin noodzakelijk maakt om op de rijweg te lopen, dan doen de voetgangers er goed aan zoveel mogelijk links van de weg te lopen. Zij lopen dan geen gevaar van_het achter opkomende verkeer en kunnen het te gemoetkomende verkeer tijdig zien aankomen. Santpoortse K.A.B. De kring Sant poort van de K.A.B. houdt donderdag avond in de zaal van Zomerlust de jaarvergadering. Er komt een hele rij jaarverslagen, de begroting voor 1956 wordt besproken en daarna is de be stuursverkiezing aan bod. Aftredend maar herkiesbaar zijn de bestuursleden Arisz, Plak en Graas. Na de rondvraag wordt er nog enige tijd gekiend. Dure slippartij Op de Stationsweg remde een melkauto voor een stilstaan de bakfiets, om een van de andere kant komende "tankwagen te laten passeren. Maar de melkauto slipte, drukte de tankauto naar de kant van de weg,zo dat deze tegen een boom tot stilstand kwam en raakte en passant de gepar keerde bakfiets. De tankauto was zo zwaar beschadigd, dat deze weggesleept moest worden. De slippende melkauto bleek vijf volkomen afgesleten banden te hebben. Bejaarde gleed uit Op de Juliana- brug te IJmuiden is de 80-jarige G. J. ten H. uit IJmuiden door de gladheid gevallen. Hij brak daarbij zijn linker arm en moest in het Antonius-zieken- huis worden opgenomen. Kolendamp In het woonwagenkamp heeft zich bij een bejaard echtpaar een geval van kolendampvergiftiging voor gedaan. De man was de kachel aan het opporren, toen hij onwel werd. Toen hij weer bijkwam bleek ook zijn vrouw het bewustzijn verloren te hebben. Een dok ter heeft met een zuurstof-apparaat het echtpaar behandeld en daarna zijn ze getweeën uit voorzorg in het zieken huis opgenomen. Karretjes weg Een oude dames fiets, die onbeheerd stond voor het kan toor van de middenstandsbank aan de Oosterduinweg, is daar door een ander dan de rechtmatige eigenares weggeno men. Uit een garage achter een wo ning aan de Lange Nieuwstraat ver dween ook een damesfiets. Het is dus zaak goed op uw karretje te passen, want ook in de kou zijn ze niet veilig. Het was dinsdagavond tien minuten voor half negen, toen voorzitter P. Kalkman een nagenoeg geheel gevuld patronaatsgebouw kon begroeten bij de uitvoering van de muziekver. „Wilhel- mina" uit IJmuiden. Het concert was door allerlei omstandigheden later in het seizoen dan gebruikelijk. De aan vang dezer avond werd vertraagd door de besneeuwde wegen, waardoor de di rigent, die uit Amsterdam moest ko men, opgehouden was en omdat men een invalide lid nog gauw even met de auto gehaald had. Het publiek, dat wel wat ongeduldig geworden was, aan vaardde dit excuus direct. Voor een vriendendienst, als door „Wilhelmina" aan een van haar leden bewezen, heeft men graag wat over. Sedert een maand of vier staat „Wil helmina" onder directie van Adr. E. Boorsma, Volgens de heer Kalkman heeft men na drie jaar sukkelen de dokter gevonden, die de vereniging zal genezen. En afgaande op de uitvoering van deze avond, is er alle reden tot hoop op een voorspoedig herstel. Het was een geheel ander „Wilhelmi na", dat zich deze avond presenteer de. Er werd gemusiceerd op een wijze die respect afdwong. Het was uiter aard nog niet allemaal feilloos, maar er viel een grote vooruitgang te bespeu ren. De mars Saint Triphon van A. Ney klonk direct al veelbelovend, maar mét het moeilijke werk Caesar en Cleopatra van Gerard Boedjjn. kwam de muzikale aap uit de mouw. Voordracht en muzi kaliteit brachten dit werk tot leven. Het ging „Wilhelmina" beter af dan de eerste suite van G. Holst, welke laatste vooral in het middendeel veel techni sche moeilijkheden opleverde. Over het algemeen is trouwens de indruk, dat zodra piano geblazen moet worden, de moeilijkheden groter worden. Maar dat is een kwestie van doorzetten. Zoals er ook bij het forto hier en daar gerust wel wat getemperd kan worden. Het zijn echter allemaal zaken, waar op ge makkelijke manier wat aan te doen is. En wij menen dan ook te kunnen constateren dat de toekomst er voor „Wilhelmina" rooskleurig uit ziet. v. K. De heer M. B. P. van den Berg, amb ténaar ten kantore van de gemeente-ont vanger van Zandvoort, komt als no. 1 voor op de aanbeveling ter benoeming van een gemeente-ontvanger van Heems kerk. (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten verantwoor delijkheid der Redactiei. Anoniem inge zonden brieven worden terzijde gelegd.) Onlangs las ik in een dagblad, aat het protestants seminarie te Madrid op last van de overheid gesloten en ver zegeld is. Hiermede rijst bij mij de vraag, hoe een christelijk leider als Franco tot zulke maatregelen kan over gaan. Want naar mijn inzicht moet het uitbreiden van ons geloof geen harde strijd worden in de vorm van zulke maatregelen. Heeft Christus niet zelf gezegd „gaat en onderwijst alle volkeren" en onder wijzen wij dan niet één en dezelfde Christus? Is een protestant niet met dezelfde idealen bezield als wij, om de mensen nader tot God te brengen? In een na de bevrijding gehouden kerkdienst in de grote St. Bavo hebben wij gezamenlijk met alle kerken dank aan God gebracht, dat hij ons had be hoed voor het oorlogsgeweld. Laten we dan ook nu tonen: allen te samen vooi één Christus. H. KOEK Pepijnstr. 28, Haarlem (Van redactiewege ingekort) NASCHRIFT: Om precies te kunnen oordelen over de een of andere gebeur tenis in een ander land zou men op de hoogte moeten zijn met alle omstan digheden onder welke die gebeurtenis heeft plaats gehad. Maar dat neemt niet weg dat de door u aangehaalde geste van de Spaanse regering in ieder geval afkeurenswaardig lijkt. Wat u overigens opmerkt is in zo verre juist, dat de katholieken en bijna alle protestanten Christus erkennen als Gods Zoon en verlosser van de wereld. Maar men vergete niet, dat Christus één Kerk heeft gesticht, die wij door ons geloof als de ware erkennen. Pro testanten en katholieken hebben beslis sende punten van overeenkomst, en het is goed deze te accentueren en er naar te handelen, maar niemand of niets is gediend met het verdoezelen van werkelijke verschillen. REDACTIE. De Belgische auto-rensport-vereni- gjng „l'Equipè Nationale Beige" heeft vor zaterdag 3 maal het circuit van Zandvoort afgehuurd voor training van haar leden. Een aantal renwagens, o.a. Ferrari en Maserati zullen op de baan verschijnen. O.a. zullen de volgende Coureurs aan de training deelnemen: Paul Frère, Pierre Stasse, Roger Lau rent en Jacques Swaters. Uit de manier, waarop de heer I. Vermeer, chef van de Bloemendaalse gemeentelijke kwekerij aan de Veld- laan in Aerdenhout. spreekt over de duizenden bloemen en planten, die aan zijn zorgen zjjn toevertrouwd, ze op kweekt en strelend betast, zou men tot de gedachte kunnen komen, dat al die gewassen met de veellettergrepige Latijnse benamingen hij kent ze feil loos een ziel hebben en welbewust een eigen leven leiden. Veertig jaren zijn de heer Vermeer nu al beschoren geweest om tot het wezen van de Co- rea Flava, de Diosma Ericaoides, Spar- monnia Afrioana, Myrthus Edulus en hoe ze volgens het plantenkundig voca bulaire allemaal heten mogen, door te dringen en vertrouwd te raken met de speciale zorgen, die iedere plant en el- De K.A.B.-ers van afd. noord hadden dinsdagavond gezorgd voor een op komst, welke boven de verwachting uit ging, toen het hoofd van de St. „Rayo- school, de heer Peeters, in het Kajot- tersgebouw aan de Linegestraat, een inleiding hield over „De toekomst voor onze kinderen". Uitgaande van het standpunt, dat iedere ouder graag wil, dat zijn kind het hoogste bereikt, wat mogelijk is, wees hij er op, dat men bij de toekomstige richting voor het kind. rekening dient te houden 'met twee fac toren, de verstandelijke vermogens en de wilskracht. Met die toekomst voor hun kinderen hebben jaarlijks 300.000 ouderparen te maken, 200.000 wier kinderen de lage re school en 100.000 wier kinderen een andere onderwijsinrichting verlaten. Voor hen komt dan de vraag: „Wat gaan we met dit kind doen?" In dit verband adviseerde spr. dan eens te gaan praten met de onderwijs- leerkrachten, daar de school vergelij kingsmateriaal bij de hand heeft en het gezin niet. Daarom is het zo goed, als de ouders met de school een eenheid vormen. Naast een juiste beroepskeuze is voor de toekomst van het kind het mi lieu, waaruit het voorkomt belangrijk. Na nog andere aspeétgn te hebben belicht, volgde een geanimeerde discus sie. IJMUIDEN Woensdag 22 februari Hoog water: 12.25 u. Laag water: 7.32 u. en 20.27 u. Donderdag 23 februari Hoog water: 1.12 u. en 13.41 u. Laag water: 9.02 u. en 21.43 u. Als abonné van uw blad en moeder van een groot gezin wilde ik gaarne even mijn hart luchten. In uw blad las ik onlangs een arti kel, getiteld „De tradities van ons ijs leven weer." Op het artikel als zodanig heb ik geen critiek maar wel op een zinsnede die er in voorkomt. In het laatste gedeelte komt de zin ■voor: „Vader voorop met in zijn kiel zog zeven „koters". Ik kon mijn ogen niet geloven, dat een dergelijke uitdruk king in een principieel r.-k. dagblad ge plaatst kon worden. En dat in een blad, wat toch zo gaarne zijn katholieke prin cipes tracht hoog te houden. Ik dacht, dat wij als katholieken onze kinderen als een geschenk van God zien. Als men dit zo ziet, dan mag er toch wel met wat meer eerbied over gesproken wor den en niet met een minderwaardig woord als „koters". Mevr. Miiatz, Ten Katestraat 73, H'lem. Nachrift: De briefschrijfster kent aan het woord „koter" een gevoelswaarde toe, die het in het spraakgebruik in het geheel niet heeft. Daarmee ontvalt iede re grond aan haar verontwaardiging. Het woord „koter" komt in betekenis ongeveer overeen mef „peuter" en „dreumes". Zo het al een speciale ge voelswaarde heeft, dan is dat eerder een liE.telijk vertederende dan een misprij zende. Dat komt ook tot uiting in het verband waarin het gebruikt werd: „Het mooiste staaltje gezinsleven-op- het-ijs hebben we echter bij Kromme nie gezien: vader voorop, met in zijn kielzog zeven koters, keurig aflopend, allemaal gekromd, met grijze truien en Friese houten schaatsen, de achterste, een jaar of vijf oud, telkens uithalend tot schouderhoogte Ons dunkt, dat alleen reeds de toon van deze beschrijving van een waar genomen tafereel voldoende had kunnen zijn om ieder misverstand uit te sluiten. REDACTIE. Advertentie Over deze boeiende film schrijft Jan Spierdijk in de Telegraaf van 11 februari o.a.: Regisseur Curt Bernhardt heeft van dit moeilijke gegeven een mooie, ooeiende film gemaakt, die niet ten onder is gegaan in een gemakkelijke en goedkope sentimentaliteit. Het mu zikale gedeelte is vaak indrukwek kend. Leo Riemens: Marjorie Lawrence's carrière historisch juist verfilmd. Dit imposante filmwerk van vrijdag af in Rembrandt. Advertentie In Amersfoort is opgericht de orga nisatie „Zieken Omroepen Nederland" (Z.O.N.), die een overkoepelend li chaam hoopt te zijn van alle vereni gingen in ons land, die zich bezig hou den met het brengen van verantwoorde ontspanning aan patiënten in ziekenhui zen, sanatoria e.d. Deze verenigingen: zijn: „A friend of yours" te Amsterdam, de „ARON (Amateur Radio Omroep Noord) te Groningen, „de Golfbreker" te Amersfoort, „Helioradio" te Wijk aan Zee, de „JOKO" (Jeugd Omroep Kla- zienaveen en Omstreken) te Klaziena- veen, „Radio Ignatius" te Breda. „Ra dio Kalorama" te Beek (bij Nijmegen), „Radio Sole Mio" te Noordwijk, de RA- NO afdelingen van Amsterdam, Dord recht, 's-Gravenhage, Haarlem, Hilver sum, Rotterdam en Utrecht, de „RA- VOZ" (Radio Amusements Vereniging: Onze Zieken) te Oostvoorne, de „RA- ZO" (Radio Zonnestraal) te Delft en de „RUA.Z IJMUIDEN" (Radio Uitzen ding Antonius Ziekenhuis) te IJmuiden. Genoemde verenigingen, meest ge vormd door jonge mensen van alle ge zindten, maken belangeloos ontspan ningsprogramma's met behulp van bandrecorders, o.m. bestaande uit mu- ziekverzoekprogramma's klankbeelden en reportages van plaatselijke gebeur tenissen en in diverse ziekenhuizen wor den deze programma's dan de verpleeg den aangeboden om deze zo te betrek ken in het gewone leven in hun woon plaats. Becijferd is, dat op deze ma nier ontspanning wordt gegeven aan 8.500 patiënten, van wie 3.000 in sana toria. Door de oprichting van de „ZON" is het mogelijk geworden ideeën en pro gramma's uit te wisselen en van el- kaars ervaring te leren. Programma onderdelen zoals hersengymnastiek, be hoeven nu niet meer tot één ziekenhuis of woonplaats beperkt te blijven. De „ZON" wil verder contact^ opnemen met buitenlandse zusterverenigingen om zodoende Nederlanders in de vreemde gelegenheid te geven zieke familie leden in ons land per band te groeten. Het centrale adre.. is gevestigd: Post bus 66 te Amersfoort (Amoris Fortum kracht der liefde.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 15