Versterkt offensief tegen honger en kou Amerika biedt Europa hulp aan H. VADER DANKT PILOTEN VOOR HULP AAN ITALIË Brandstoffen schaarste dwingt tot sluiting van scholen Geen toestemming voor kath. ziekenhuis in Amsterdam-West Indonesië beticht van rechts schennis Drie kinderen bij brand gewond Geen verandering 1 (mui nUKKIO bcfmifcu in ijif Het weer „Pleegkinderen" in Artis Nog geen zachter weer; Brand stof fenpositie moeilijker; Wegen versperd; Rivieren bevroren Overheidspersoneel en 5 Mei-viering Echtpaar door kolendamp Velddieren komen tot in de steden IJsland liet walvissen bombarderen Grote teleurstelling in Katholiek Amsterdam Minister Suurhoff bespreekt loon- geschil Nederlandse regering: Een hoogst ernstige zaak zonder precedent Staking bij B.B.G. beëindigd WOENSDAG 22 FEBRUARI 1956 o o 79ste JAARGANG No. 26533 Brand'stoffenbijslag BARTEUORISSTR. HAARLEM IEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A DAM TEL. 717162 AUTO- en M0T0RKLED1NG Matige tot strenge vorst Binnenkort beslissing Dieren vormden een gevaar voor de visserij Laagste temperatuur vanmorgen 7 uur Omvang bevolkingsgroep niet bepalend DE OPZEGGING DER R.T.C.-AKKOORDEN Openbare schuilkelders in Amsterdam Hongersnood in Honan Drie kinderen van een gezin aan de Prins Hendrikweg te Putten zijn dins dag vrij ernstig gewond, doordat zij in een onbewaakt ogenblik petroleum wier pen op de kolenberg, die hun moeder even later in de kachel stortte. Door de petroleum ontstond een steekvlam, waardoor de kinderen resp. 4, 6 en 7 jaar ernstige brandwonden aan hoofd, armen en benen opliepen. Buren en po litie hebben geholpen met het blussen van de brand, zodat de daardoor ont stane schade betrekkelijk gering bleef. De minister van Maatschappelijk Werk heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat zij in verband met de aanhoudende koude ook over de week van 19 tot en met 25 februari een brandstoffenbijslag kunnen uitkeren aan oorlogsslachtoffers, gerepatrieerden uit Indonesië en slacht offers van de watersnood 1953. De laagste temperaturen werden van morgen gemeld uit Noord-Scanöinavië, waar het plaatselijk meer dan 30 gra den vroor. In Oost-Polen werden tem peraturen van omstreeks 20 graden on der nul gemeten. In Zuid-Duitsland en Noordoost-Frankrijk vroor het vannacht minder evenals in het zuiden van Ne derland. In de noordelijke provincies daarentegen was het weer iets kouder als gevolg van aanvoer van een nieu we hoeveelheid koude lucht uit Oost- Europa. Vanmorgen 9 uur stond het kwik in Eelde op min 14 bij een vrij krachtige oostelijke wind. Een diepe depressie op het westelijk deel van de oceaan veroorzaakte storm achtige zuidelijke tot zuidoostelijke win den waarmede warme lucht van de om geving van de Azoren in de richting vari IJsland en Groenland werd getrans porteerd. Een station aan de westkust van Groenland meldde vannacht een temperatuur van 16 graden boven nuL In West-Europa worden de komende 24 uur slechts geringe veranderingen in de weerstoestand verwacht. Dat bete kent dat de vorst nog onverminderd aanhoudt. Advert en tt« Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele overdrijvende wolkenvel den. Overwegend droog. Matige tot strenge vorst. Aanvankelijk nog af en toe vrij krachtige, overigens ma tige oostelijke wind. Zon: 7.43-18.09 Maan: 15.10-5.54 BUREAU SMEDES1RAA1 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant 8everwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v, Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENlIEIAKIbf' 28 cents per mtllimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds tet. 21544. De Verenigde Staten zün bereid hulp te verlenen aan negentien landen, die door de koudegolf in Europa zgn ge troffen. Aanvankelijk was meegedeeld, dat de hulp niet zou worden uitgestrekt tot de landen achter het IJzeren Gor dijn, maar daar zijn de Verenigde Sta ten blijkbaar van teruggekomen, want onder de genoemde negentien landen komen vier volksdemocratieën voor, n.I. Roemenië, Hongarije, Polen en Tsjechoslowakije. De andere landen zijn Nederland, Engeland, Denemarken, Noorwegen, België, Luxemburg, Frank rijk, Spanje, Portugal, West-Duitsland, Oostenrijk, Italië, Joegoslavië, Grieken land en Turkije. De Amerikaanse di plomatieke vertegenwoordigers in die negentien landen hebben opdracht ge kregen na te gaan, of er behoefte be staat aan de aangeboden hulp en op welke wijze de Hulpverlening het beste kan worden georganiseerd. De Heilige Vader heeft gisteren de bemanningen van de Amerikaanse transportvliegtui gen, die hebben geholpen bij de bevoor rading van Italiaanse dorpen, in bij zondere audiëntie ontvangen. De Paus dankte de mannen en deelde tevens me de, dat de Pauselijke hulpactie aan de getroffen streken voorlopig nog op dezelfde voet zal worden voortgezet. Tot dusver zijn reeds 1400 ton mate rialen, 1400 ton meel, 800 ton kaas, 10 ton vet en grote hoeveelheden kle ding, dekens en medicamenten onder de slachtoffers in geïsoleerde dorpen uit gereikt. Er zijn nog steeds geen tekenen, die er op wijzen, dat spoedig zachter weer te verwachten is. Weldooide het gis teren in een groot deel van Italië. Maar volgens de weerkundigen heeft men hier slechts te doen met een tijdelijk verschijnsel en moet men daar op ver dere koude en sneeuw rekenen. Vliegtuigen van de S.A.S. zijn van de Poolroute afgevoerd en brengen thans niet langer passagiers naar de Ver enigde Staten, doch worden gebruikt voor het „overzetten" van Denen over de dichtgevroren Grote Belt tussen het eiland Seeland en het Deense moeder land. De brandstoffenpositie wordt op vele plaatsen in Europa kritiek. Er wordt zware sneeuwval gemeld en de tempe ratuur blijft onder nul. Kanalen en ri vieren zijn bevroren en veel wegen zijn versperd door lawines. De Westduitse bond voor autover voer heeft om een schorsing van de beperkingen voor vrachtrijtuigen ge vraagd, om vrachtwagens van alle ty pen in staat te stellen kolen te vervoe ren, nu de waterwegèn bevroren zijn. De cokes is bevroren, zodat niet nor maal gelost kan worden. Engeland heeft aan Italië het gebruik van zes marine-helikopters aangeboden voor hulp aan slachtoffers van het weer. Aan de Rivièra dooide het, doch de haven van Bordeaux lag vrijwel stil. In Straatsburg werd in de nacht van maandag op dinsdag een temperatuur van 22 graden onder nul gemeten en in Beieren 25 graden. In Oostenrijk is het stroomverbruik met tien procent beknot. De telecommunicatie tussen Skandi- navië en de rest van Europa verkeert in gevaar, doordat de kabel tussen de Deense eilanden Seeland en Funen door de ijsgang vernield is. Een reserveka bel werd eveneens vernield, zodat het televerkeer via Denemarken en Duits land door de Oostzee verlegd moest worden. Deze kabel heeft echter een beperkte capaciteit, zodat het draad- verkeer aanzienlijke vertraging zal on dervinden, zolang geen andere verbin ding tot stand gekomen is. In Londen deelde het ministerie van luchtvaart mede, dat voor de Britse eilanden nieuwe koude en sneeuwval wordt verwacht. In de. hoofdstad wer den gisteren niet minder dan 10.000 be vroren waterleidingen gemeld. Een he likopter van de Royal Navy heeft een voortijdig geboren baby van vier dagen in een zuurstoftent van Weymouth over gebracht naar Bristol, waar de kleine een speciale behandeling moet onder gaan. (K.N.P. - Rtr - U.P.- In antwoord op een vraag van de heer Brandenburg (CPN) heeft minis ter-president dr. Drees in de Eerste Ka- me verklaard, dat binnenkort een be slissing is te verwachten inzake het re geringsstandpunt in de 5e Mei-viering. Enige tijd geleden is een advies ont vangen van het G.O. over het geven van een vrije dag aan het overheids personeel, zoals in de door de Tweede Kamer aanvaarde motie-Koersen (KVP) was gevraagd. 4 In de gemeente Rietveld, bij Woer den, is een echtpaar door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. De 73-jarige man lag ziek te bed, zijn 67-jarige vrouw sliep in een ander bed in dezelfde kamer De bakker, die za terdagmorgen aan de deur kwam kreeg geen gehoor. Omdat hij dit erg vreemd vond, verschafte hij zich met een loper toegang tot de woning. Daar vond hij de beide mensen bewusteloos te bed liggen. Hij waarschuwde onmiddellijk een geneesheer uit Bodegraven, die een zuurstofbehandeling toepaste en daarna de bewusteloze slachtoffers naar het r.-k. ziekenhuis in Woerden liet overbrengen. In de loop van zaterdag was de vrouw reeds overleden en dins dag is ook de man gestorven. Vermoe delijk heeft de vrouw vrijdagavond de kachel gevuld en deze te ver dicht 'e- zet, waardoor de gevaarlijke dampen zijn ontstaan. De autoriteiten op IJsland hebben gis teren erkend, dat zij eind vorig jaar de Amerikaanse luchtmacht toestem ming hebben gegeven een school van ongeveer duizend walvissen te bombar deren en met machinegeweervuur te bestoken omdat de dieren de IJslandse kust onveilig maakten. De wereldfede ratie ter bescherming van dieren pro testeerde maandag telegrafisch bij de regeringen van de Verenigde Staten en IJsland tegen dat optreden. Officiële zegslieden in Reykjavik, deel den gisteren mee, dat de school wal vissen in oktober van het vorige jaar was aangevallen en dat daarvoor een soortgelijke aanval was uitgevoerd in september. In totaal ondernamen Ame rikaanse vliegtuigen in september en oktober acht aanvallen op de walvis sen. Het is niet bekend, hoeveel walvissen gedood werden. Na de ontploffing van één bom temidden van een school wal vissen kwamen 33 dode dieren boven drijven. Amsterdam 9 Den Helder 8 Ypenburg 10 Vlissingen 9 Eelde 11 De Bilt 9 Twenthe 10 Eindhoven 11 Z.-Limburg 14 .Kei college van regenten van. "J'chting R.-K. Ziekenverpleging te Am- Afdam heefi van de minister van So- s-^'e Zaken en Volksgezondheid J. G. il9hrhoff mededeling ontvangen dat de "lister geen medewerking zal verle- i aan de bouw van een nieuw katho- heA ziekenhuis in Amsterdam-West. De "nister is van mening dat liet door 'f"i als streefcijfer aanvaardbaar ge bate getal van 5500 bedden voor Am- j er"am reeds ruim wordt overschre- ,.en door de bouw van het academisch ickenhuis voor de Vrije Universiteit ^voorlopig 400 bedden, later 700) en enkele kleinere uitbreidingsplan- Een door het KASKI gerapporteer- G "ehoefte van 6300 bedden voor het t T'°n Amsterdam ontmoet bij de minis- eiu ernstig bezwaar. Zo ook het prin- vap"at de katholieke bevolkingsgroep 6eh! Amsterdam aanspraak kan laten aari, n op een evenredig deel van het plaatselijke ziekenhuisbedden. zij^bister Suurhoff heeft bovendien volk v^Btgenoot van wederopbouw en bou\?huisvesting geadviseerd om geen hu^yplume voor een katholiek zieken- Een Jp West beschikbaar te stellen. 2°hde gelijkheid.dus om het ziekenhuis daarm rijksbijdrage te bouwen wordt den lv?e bij voorbaat de pas afgesne- ster'dam bei"icht heeft in katholiek Am- het schl--^l'ote teleurstelling gewekt. Uit hij (J fVven van de minister blijkt dat ingriiU "anciële medewerking aan de Lieve iPe verbouwing van het Onze oost r- ""wegasthuis in Amsterdam- komim. als een belangrijke tegemoet- lieke Laa,n ,"e wensen van de katho- katholiek., '"Ssgroep beschouwt. De West zijn Poliklinieken, die reeds in de definitiP?lb01Jwd in afwachting van de minister t Zlekenhuisvestiging, acht e«i redelijke voorziening. lieke zhfkeifm -Voor het nieuwe katho- ziekenhuis jn West verkeerden in een vergevorderd stadium. Het terrein was reeds lange tijd gereserveerd aan de Jan van Galenstraat. De bouwcom missie was reeds zover gevorderd dat het schetsontwerp voor een gebouw van 400 bedden bij de gemeente was ingediend. Op aanmoediging van minister Suur hoff had men zich in verbinding ge steld met het Bouwcentrum in Rotter dam voor een nauwkeurige studie van verschillende technische onderdelen. De weigering van enigerlei medewerking van het Rijk en het advies voor wei gering van bouwvolume is - een buiten gewone teleurstelling voor het college van regenten, dat zich voor een zorg vuldige voorbereiding van de noodzake lijke nieuwbouivplannen grote offers heeft getroost. De door de minister in zijn schrijven gestelde mening dat de huidige of toe komstige omvang van een bevolkings groep niet uitsluitend bepalend kan zijn voor de verdeling der beddencapaciteit heeft tot gevolg dat katholiek Amster dam in de toekomst met een groot te kort aan katholieke ziekenhuisbedden te kampen zal krijgen. De minister van sociale zaken en volksgezondheid de heer J. G. Suurhoff heeft, naar aanleiding van de geschillen in de Stichting van de Arbeid over de lonen, de brtrokkenen tegen aanstaande donderdag 23 februari voor een bespre king by zich genodigd. 'n Achterveld, op de grens van de provincies Gelderland en Utrecht, komen de hongerige herten uit de bossen zich dagelijks te goed doen aan de bieten in de huilen op de boerderijen, waarheen zij door de honger, veroorzaakt door deze bijzonder strenge winter, worden gedreven. Foto boven: twee herten bij een bietenkuil, waarvan zij zich niet laten verdrijven door de afschrikvlaggen, die de boeren plaatsten om hun veevoeder zoveel mogelijk te sparen, of door de aan wezigheid van fotograven of cameramannen van de televisie. Foto midden: een Van de hongërie dieren boven op een bietenkuil bjj een van de vlaggen die het zouden moeten verdrijven. Foto onder: een camera klikt en in vliegende vaart gaat het hert er vandoor, de witte wereld en de honger tegemoetStraks keert het echter toch weer terug. De schaarste aan brandstoffen doet zich steeds ingrijpender voelen. In Amsterdam moesten vele kolen.' handelaren hun klanten onverrich ter zake naar huis sturen. Anderen waren zo gelukkig eierkolen te be machtigen en konden die met mond jesmaat of liever zakjesmaat distribueren. Antraciet was vrijwel nergens te krijgen. Thans hebben ook de gemeentebesturen van Amers foort en Deventer zich genoodzaakt gezien de openbare lagere scholen wegens kolengebrek te sluiten. Zo veel mogelijk wordt getracht de zes de klassen te centraliseren, teneinde de leerlingen op hun overgangsexa men voor te kunnen bereiden. Tot vreugde van velen is de boot verbinding tussen het vasteland en Vlieland en Terschelling hersteld. Ook heeft gistermiddag de pont van Anna Jacobapolder naar Zijpe op Schouwen- Duiveland weer gevaren. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat dit door de mist niet mogelijk zou zijn, maar later op de dag klaarde het weer op. Ame land is echter al 23 dagen van een bootverbinding verstoken. Met moeite kon de luchtbrug tussen Leeuwarden en dit eiland gehandhaafd blijven. On danks felle sneeuwstormen bleven de twee Domini-vliegtuigen van de Ko ninklijke Luchtmacht vliegen. De helikopters van land- en lucht macht en marine gaan onverminderd voort met het uitwerpen van voedsel voor de hongerende vogels. In totaal is nu boven de Biesbosch alleen al meer dan 20 ton voedsel uitgeworpen Desondanks kan niet voorkomen wer den, dat duizenden vogels van honger sterven. De heersende kou drijft ook de velddieren naar de steden. In Amersfoort is in een dichtbevolkte wijk De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Graven- hage heeft bevestigd, dat de zaakgelas tigde van Indonesië gistermorgen ten departemente een nota heeft overhan digd, waarin de Indonesische regering mededeelt zich niet meer gebonden te achten aan het Uniestatuut en de daar aan gehechte overeenkomsten en brief wisselingen. „De Nederlandse regering acht dit een hoogst ernstige zaak", al dus de woordvoerder. „De eenzijdige ont trekking aan plechtig aangegane over eenkomsten als deze, welke in 1949 ter Ronde-Tafel-Conferentie werden gesloten met medewerking van de commissie van de Verenigde Naties voor Indonesië, is zonder precedent in het internationaal verkeer in vredestijd en levert een slecht voorbeeld aan de wereld. Deze rechtsschennis door Indonesië treft de Nederlandse regering bijzonder, omdat de vertegenwoordigers van dat land laatstelijk nog tijdens de conferentie tc Genève de nadruk plachten te leggen op de noodzaak voor beide landen elkan der vertrouwen te schenken. De unilaterale verbreking van de Unie band is ook daarom niet gerechtvaar digd, waar Nederland steeds bereid is geweest en nog steeds genegen is in ge meenschappelijk overleg met Indonesië een overeenkomst te sluiten voor een andere basis van de onderlinge betrek kingen. Het in 1954 reeds gesloten protocol tot opheffing van de Unie en daarmede samenhangende overeenkomsten en de bereidheid om bovendien een regeling te treffen ter vervanging van de finan- cieel-economische overeenkomst, waar van in Genève werd blijk gegeven, tonen duidelijk aan, dat een Indonesische re gering, die terzake werkelijk overeen stemming met Nederland zoekt, deze ook kan vinden". Aan de Amsterdamse raad wordt voor gesteld drie openbare ondergrondse schuilkelders in '.de binnenstad te doen bouwen, elk voor 100 personen en in te richten als openbare toiletge legenheid. De kosten hiervan bedragen 315.000 gld. West-Duitsland Een voormalige Duitse marine-officier,' Kurt Göbbel, die in augustus 1944 op het eiland Bor- kum heeft deelgenomen aan de moord op zeven Amerikaanse vliegers, is door de Amerikaanse autoriteiten in Duits land ontslagen uit de gevangenis van Landsberg. Op 11 februari vond de heer Keunen in de Holterhoek (gemeente Eibergen) een volkomen verkleumd haasje in de sneeuw. Hij nam het diertje mee naar huis, waar het bij de warme kachel op verhaal werd gebracht. Het jonge dier tje, dat nog met melk gevoed moet wor den, krijgt om de twee uur zijn flesje en is nu al weer zo tierig, dat de red dingspogingen alieszins geslaagd mogen heten, 's Avonds als het bedtyd is ontfermt de hond zich over zijn nieuwe kameraadje en maakt een plaatsje in de mand vrij. Een klein dierendrama met een happy end (Van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen. De BBC, die tijdens de staking van de muzikanten bij de Britse nationale omroep reeds zeven orkesten had ge schorst, kwam gisteren tot een verge lijk met de stakers, dat in feite neer komt op een wapenstilstand. Na een be spreking van zestien uren op het mi nisterie van arbeid besloten de beide bij het conflict betrokken partijen om te trachten hun meningsverschillen op te lossen door middel van vreedzame on derhandelingen. De zeven orkesten zijn wederom in dienst en de BBC heeft haar normale programma's hervat. Het officiële Chinese nationalistische nieuwsagentschap Tatao heeft gisteren bericht, dat er in de provincie Honan in Centraal-China een ernstige hongers nood heerst. Volgens Tatao was de oogst vorig jaar minimaal klein geweest en de mees te mensen in Honan zouden zich aan de rand van de hongerdood bevinden. (UP) een fret binnengedrongen. Het dier glipte een kippenhok in, waar het een haan wist te bemachtigen. In het hartje van de stad trof de politie ten f .zant aan die zo uitgehongerd was, dat zij zich gemakkelijk liet pakken en „opbrengen" naar het bureau. De Haagse ooievaar heeft concurren tie gekregen van een reiger, die mid den in de stad in de bomen langs de Mauritskade zijn toevlucht heeft ge zocht. Oppasser I. Helm van Artis heeft er een stel pleegkinderenbij gekregen: een zwerm duiven, vrije vogels, die kunnen gaan en staan waar ze willen, maar in deze koude weken van bittere nood toch liever in de grote dieretituln- mef-de-tralies verblijven. Iedere dag strijken ze neer aan de voeten, op bet hoofd, de handen en de schouders van oppasser Helm, die het onontbeerlijk voedsel met gulle hand rondstrooit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1