INDONESIË ZEGT ALLE OVEREENKOMSTEN OP Soekarno set er vaart achter: wetsontwerp nu al verzekerd van presidentiële steun ft verstopping Mevrouw de presidente r~ Verkouden..? Nota in Den Haag overhandigd Juin: Euratom moet ook A-bommen maken Lagerhuis verwerpt motie van wantrouwen Zes jaar geëist wegens moord e~\ ERIC DE NOORMAN KRUISWOORDRAADSEL Welterusten WOENSDAG 22 FEBRUARI 1956 PAGINA ,C Nederlands kapitaal zal als al Jiet overige buitenlandse worden behandeld J Brandstoffenbijslag verdubbeld ZAAK-HAZERSWOUDE Verklaring B. en W. van 's-Gravenhage Engelands economie Winkelierster te Zeist doodgeschoten Godsdienstonderricht op Argentijnse scholen nog steeds verboden Rumoer rond Schokking De rustende Boeddha Neem tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend PHILIP SGffl/EdR O X A N E F AMSTERDAMSE JEUGD SPEELT GELI JK IN LONDEN Geef de strijd niet op tegen Indonesische jeugd demonstreert tegen mevrouw Bouman Mevr. R. Witteveen Oipilasisiing kruiswoordraadsel van dinsdag 4739 toerrijders halen E'lfstedenkruis 95 dames volbrengen de schaatsmarathon Wembley raakt uitverkocht Voor hockeywedstrijd EngelandN ederland dames Zwemfestijn in Amersfoort J. Jaspers in-bestuur sectie amateur-voetbal Nadat het Indonesische kabinet vorige week reeds de Unie-overeenkomst met Nederland eenzijdig had opgezegd heeft Djakarta thans ook alle overige ak koorden, die op de Ronde Tafel Confe rentie ziin gesloten, verbroken. Gister middag is in Den Haag een nota over handigd, waarin de Indonesische rege ring meedeelt, dat zij zich, ais gevolg van haar besluit uit de Nederlands-In donesische Unie te treden, met ingang van heden niet meer gebonden acht aan het Uniestatuut en alle daaraan ge hechte overeenkomsten en briefwisse lingen. De Indonesische regering acht deze overeenkomsten en briefwisselin gen dan ook met ingang van vandaag vervallen, aldus de nota. Hieronder val len dus ook de financiële en economi sche overeenkomsten. Vandaag is in Djakarta een wetsontwerp ingediend over het opzeggen van deze overeen komsten. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat aan dit wetsontwerp een boodschap van pre sident Soekarno is gehecht. Dit geeft de wet feitelijk presidentiële steun en verzekert het aannemen ervan ondanks de bezwaren van sommige parlementsleden, die van mening zijn, dat het wetsontwerp behandeld moet worden door een nieuwe Indonesische regering, aldus meldt Reuter. De Indonesische regering verklaart zich in dé nota voorts bereid kwesties, die rechtstreeks de belangen van Ne derland raken, indien dat nodig mocht blijken langs de gebruikelijke diploma tieke kanalen in behandeling te nemen. Alle Nederlandse investeringen zul len op gelijke voet worden behandeld met andere buitenlandse investeringen op basis van de verklaring van de In donesische regering over buitenlandse kapitaalinvesteringen van enkele maan den geleden, waarvan de Indonesische minister van Economische Zaken, de heer Kasimo, de tekst eind vorig jaar in Den Haag aan minister Van de Kielt heeft overhandigd. De opzegging van de financieel-econo- mische overeenkomsten treft alleen de oude Nederlandse investeringen in In donesië. De behandeling van de nieuwe investeringen zal geen wijziging onder gaan. De Indonesische regering zal de Ne derlandse Hoge Commissaris in Djakar ta voortaan beschouwen als ambassa deur en hoofd van de Nederlandse ver tegenwoordiging in Indonesië. Het In? donesische Hoge Commissariaat in Den Haag zal met ingang van gisteren „De Indonesische Vertegenwoordiging in Ne derland" worden genoemd. Van alle of ficiële stukken zal de aanduiding „Ho ge Commissariaat van Indonesië" wor den verwijderd. De heer Kwee Djie Hoo blijft zaakgelastigde. De heer Kwee Djie Hoo heeft de nota gistermiddag op het ministerie van Bui tenlandse Zaken overhandigd. Bij af wezigheid van minister Luns en de re geringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. Blom, werd de nota in ontvangst genomen door de chef directie beleidsaken Indonesië, mr. J. Rookmaker. Een woordvoerder van het Indonesi sche Hoge Commissariaat in Den Haag heeft verklaard, dat het opzeggen van de R.T.C.-overeenkomsten niet moet worden bezschouwd als een „represail- le-maatregel". „De Indonesische rege ring heeft besloten de privileges, die Nederland in Indonesië heeft genoten als gevolg van de R.T.C.-overeenkom sten, te beëindigen en de Nederlands- Indonesische betrekkingen in overeen stemming te brengen met de verhouding tussen Indonesië en andere mogendhe den". Maarschalk Juin, opperbevelhebber van de NATO voor de Centraal-Euro- pese sector, heeft zich tegenstander verklaard van een voornemen om het voorgestelde Europese gezagsorgaan voor atoomenergie „Euratom", slechts aan vreedzame doelen dienstbaar te maken. Een atoomoorlog was „ondenk baar", zei hij, maar dit sloot de nood zaak van de ver aardiging van Atoom bommen niet uit. Een besluit om het werk van Euratom te beperken diende niet eenzijdig genomen te worden, al dus de maarschalk op een vergadering te Parijs. Een resolutie volgens welke Euratom zich tot het vreedzaam gebruik van atoom energie moet beperken is de vorige maand aangenomen door het actieco mité voor een Verenigd Europa, be staande ui* politici en vakverenigings leiders uit de zes landen van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap: Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Bel gië, Nederland en Luxemburg. Evenals voor de voorafgaande twee weken heeft de staatssecretaris van so ciale zaken voor de lopende week goedgekeurd, dat de brandstoffenbijslsg voor de sociale voorziening wordt ver dubbeld. Kostwinners en alleenwonen- den krijgen weer 8,20; kostgangers 4,10. Advertentie Kunt U niet slapen door reumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal ver drijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer nrstig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag Bij apo- teek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhage delen in verband met de geruchtmakende publicaties het volgende mede: Burgemeester en Wethouders zijn op dinsdag 31 januari 1956 te 17 uur bijeengekomen ten huize van de bur gemeester. Deze heeft aan de wet houders mededeling gedaan van de letterlijke inhoud van een artikel, dat binnenkort zou verschijnen, waar na de wethouders zich hebben be raden over de vraag, wat in het be lang der gemeente zou kunnen wor den gedaan. Als uitvloeisel van dit beraad heb ben twee wethouders een onderhoud gehad met een lid van het Kabinet, teneinde het belang der gemeente in deze aangelegenheid naar voren te brengen. Van de inhoud van het gesprek hebben de betrokken wethouders aan de burgemeester mededeling gedaan. Van het oefenen van enige druk of het geven van een advies is geen sprake geweest. Gezien het bovenstaande is de ver trouwensbasis van het college van burgemeester en wethouders in geen enkel opzicht aangetast. Uit het bovenstaande is op te ma ken, dat burgemeester Schokking 31 ja nuari de wethouders op de hoogte heeft gesteld van de op handen zijnde publi- katie in het Haagsch Dagblad. Daarna hebben de oudste twee wethouders, de heren v. d. Oever en v. Zwijndregt, con tact gehad met dr. Drees. Over het ver loop van dit gesprek hebben zij in de nacht van 1 februari de burgemeester ingelicht. Bovenstaand communiqué van het College van B. en W. van Den Haag brengt geen verandering in onze op vatting tot uitdrukking gebracht in ons gister engepubliceerd commen taar „Bedenkelijk". Het communiqué heeft in onze ogen de betekenis, dat het College, en ook het „lid van het Kabinet", met wie vóór de publicatie in het Haagsch Dagblad contact heeft be staan, de samenwerking in hei Col lege niet verbroken willen zien. Voor het overige zullen wellicht eerst de geschiedschrijvers kunnen uitmaken, of de wethouders het aftreden van de burgemeester hebben geopperd als een mogelijkheid, als een wenselijk heid, als een mogelijkheid met be paalde voordelen voor de gemeente, of hoe dan ook. Hier zijn allerlei sub tiele variaties mogelijk, die zich alle meer of minder bewegen aan de rand van een aansporing. (Van onze Londense correspondent) Het Lagerhuis verwierp gisteren aan het eind van een tweedaags debat over de economische maatregelen van de re gering een motie van wantrouwen in gediend door Labour met 325 tegen 259 stemmen. Het debat, dat op maandag begon met twee uitstekende politieke redevoeringen, resp. van Macmillan, Kanselier van de Schatkist, en Harold Wilson, officieel woordvoerder van de Labouroppositie in financiële zaken, bracht weinig nieuws. En ofschoon de oppositie uitermate kritisch was ten aanzien van de regeringsmaatregelen ter bestrijding van de inflatie, was haar kritiek weinig constructief. Ook de conservatieve sprekers toon den grote onzekerheid, een onzekerheid welke wordt geaccentueerd door de omstandigheid dat tot heden de infla tiekwestie het grote publiek van Brit- tannië geheel onverschillig laat. De la mentaties van het parlement en van ae financiële kolommen in de pers drin gen niet door tot een publiek dat meer geld heeft om uit te geven dan ooit in de geschiedenis van het land. Weilicht de meest realistische rede was die van de rebelse „Europeaan" Sir Robert Boothby, die rondweg verklaarde dat noch de regering noch de oppositie re den had tot trots. In tien jaren tijds had het land vier ernstige economische cri ses doorgemaakt, en hij zag niet in welk nut het had dat de beide partijen elkaar uitscholden in het parlement, want beide hadden slechts reden om zich te schamen. Zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de rege ring heeft de officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank geëist tegen een 22-jarige ngezetene van Zeist, die zich moest verantwoorden wegens moord op de 30-jarige winkelierster B. K.-V. aan de J. W. Frisolaan aldaar. In de avond van 24 november 1954 sloop hij, een revolver in de hand, rond achter het winkelhuis van mevr. K. om te zien, of hier iets van zijn ga ding te vinden was. Hij werd plotse ling gestooTd door de komst van de winkelierster, die onraad vermoedde. Toen de vrouw door de geopende keu kendeur naar buiten wilde gaan, loste hij een schot, die haar dodelijk trof Uitspraak 6 maart. De Argentijnse Vereniging voor Vrij heid van Onderwijs heeft een hevige aanval gedaan op de regering Aram- buru, die de belemmeringen op het godsdienst-onderwijs van Perón hand haaft. Een van de laatste daden van Perón was de afschaffing van het gods dienstonderwijs op school in mei 1955. De vereniging klaagt erover, dat de ouders geen enkele zeggingschap heb ben in de opvoeding op school. Boven dien wordt de oprichting en inrichting van eigen katholieke scholen aan aller lei onnodige restricties onderworpen. Het aartsbisdom van Buenos Aires heeft tegelijkertijd een waarschuwing doen uitgaan aan de priesters om in de eerste plaats te ijveren voor het her stel van het godsdienstonderricht op de openbare lagere scholen. Zij mogen zich niet laten verleiden bij voorkeur naar de oprichting van katholieke scho len te streven. (K.N.P.) 52 Nauwelijks heeft Orisiti deze woorden gesproken, of zij zakt met een zucht ineen, ze hangt als levenloos tussen de twee krijgers, die haar onder steunen. Tugwal komt op haar af en schudt haar hardhandig heen en veer. „Hé, word eens wakker", brult hij, „het geheim, wat is het ge heim?" Dit wordt blijkbaar de twee krijgers toch te erg en de één zegt met een stem, waarin duidelijk enig misprijzen is waar te nemen: „Ze is fio-fiw gevallen, heer". Argwanend bekijkt de wrede heerser het meisje en tilt haar hoofd wat omhoog. Dit overtuigt hem blijkbaar en met een ver wensing beveelt hij de krijgers haar naar een nevenvertrek te brengen en goed te blijven bewaken. Dan richt hij zich weer tot de Noorman Spreekt ze de waarheid?" snauwt hij Eric toe. „Dat zal wel", zegt deze droog, hetgeen hem een klap in zijn gezicht van Tugwal bezorgt. Eric knip pert zelfs niet met de oogleden. Als Tugwal zich nogmaals tot hem wendt met de vraag: „Wat is het geheim waar zij het over had?" antwoordt hij onverdroten: „Dat kom je van mij niet te weten!" Erics houding maakt blijk baarindruk op de krijgers, die er omheen staan en Tugwal keert zich loerend af. Met ingehouden woede dreigt hij: „Wacht maar tot we hem heb ben, dan kom ik er wel achter". „Ja", zegt de Noorman koeltjes, „maar je hebt hem nog niet". Hoewel zijn eigen toestand er nog niets op verbeterd is stelt het Eric gerust te weten, dat de helm nu in het bezit van zijn mannen is. De bij Moru achtergebleven krijgers zullen nu zeker bevrijd worden. Als om. deze gedachte te logenstraffen verschijnt er wederom een krijger. Tot Erics grote ontsteltenis roept de man uit: „Er staan een paar van die zee schuimers voor de deur. Ze willen met ons onderhandelen over de helm!" Theater Jaarboek Keuzestukken 1955. Uitg.: Buyten en Schipperheyn Amsterdam. Luisa Treves, de ijverige redactrice van het jaarlykse theaterboek, heeft een belangrijk initiatief genomen. Zij heeft namelijk een viertal toneelstukken, die in de afgelopen jaren met veel succes door de grote gezelschappen gespeeld zijn, gebundeld. Iedereen kan dus de stukken, die hij met zoveel genoegen gezien heeft, nu nog eens lezen en her lezen. De mogelijkheid wordt nog ver groot door het feit, dat de bundel slechts een paar guldens kost. Op die manier bestaat er een gerede kans, dat ons volk weer zal komen tot het lezen van toneelstukken. Luisa Treves heeft het voornemen om jaarlijks zulk een bundel te doen verschijnen. Men kan natuurlijk twisten over de keuze zelf. Met „De Vuurproef" van Arthur Miller en „Deze vrouw mag niet branden" van Christopher Fry zullen de schouwburgbezoekers het wel eens zijn. Het zijn belangrijke voorstellingen geweest, goed gespeeld resp. door „De Nederlandse Comedie" en A.T.G. en „De Haagse Comedie". Het derde stuk, „Hen drik IV", van Luigi Pirandello, was een prachtige voorstelling van het Rotter damse Toneelgezelschap, maar die voor treffelijkheid was vooral te danken aan de titelrol-vertolker Ko van Dijk. Het stuk zelf bleek verouderd. Een plaats in deze bundel komt ons echter niet on verantwoord voor. Anders is dat het geval met „Via Lissabon" van Charles Morgan, een inderdaad goede voorstel ling van „De Nederlandse Comedie", maar geen stuk van zeer groot belang of van buitengewone kwaliteit. De sa menstelster verdedigt deze keuze met de mededeling, dat „in deze eerste bundel een stuk, de afgelopen oorlog tot onder werp hebbend, niet mocht ontbreken'. Wij zijn zo vrij die noodzaak niet in te zien. Er zijn werkelijk veel belangrijker stukken gespeeld, teveel om ,op te noe men zelfs. Maar de samenstelster heeft haar eigen, goede smaak en mogelijk heeft zij betere redenen om dit stuk op te nemen, al vermeldt zij die dan niet. Jammer is, dat de onderhandelin gen met Jean Anouilh nog niet tot re sultaat gehad hebben, dat ook van deze belangrijke auteur een stuk kon worden opgenomen. Deze verzameling keuzestukken is een belangrijke uitgave. Het is te ho pen dat velen de gelegenheid zullen aangrijpen om toneel te gaan lezen. Ook, dat deze bundeling door nog vele andere gevolgd moge worden. „Onze baby", door dr. F. Scherer en dr. G. Loofs, vertaald door arts I. A. H. Eleveld. Uitgave Ad. Don ker - Rotterdam. „Het groeiende leven". Uitgave van de Nationale Federatie „Het Wit-Gele Kruis" te Den Haag. De zorg voor de pas-geborene, zjjn voor- en nazorg, zijn de onderwerpen die in beide boekjes behandeld worden. Het boekje van het „Wit-Gele Kruis zal vele lezeressen waarschijnlijk al oe- kend zjjn uit de dertiger jaren. Het is samengesteld door dr. A. Ausems, clr. J. Keyzer en zr. L. Siebers, maar de ze "ende druk is geheel bijgewerkt en aangepast aan de nieuwe tijd. Prot. A. Marks pr. heeft een inleiding ge schreven, waarin hij het wonder de conceptie en geboorte in het licnt plaatst van de katholieke visie. De tekst zelf geeft het normale verloop met vele praktische wenken, opgedaan in een veeljarige praktijk. Het boekje is niet onaangenaam geschreven. Het is deskundig en vooral van praktische waarde voor de aanstaande en jonge moeder. Maar toch: de mensen die het geschreven hebben, maken de in druk er als gediplomeerden bij te staan, zij zijn buitenstaanders en blijven dat. Zelfs: zij wensen dat te bij)ven. Dat verhelpt men niet met het veelvuldig gebruik van verkleinwoordjes en zoete bespiegelingen, hoe juist die overigens ook zijn. Voortreffelijk daarentegen is het. dat men te rechter plaats toepas selijke gedichten heeft opgenomen. Dat geeft dit boekje plotseling een veel gro tere waarde. Het Duitse boekje „Onze baby" daar entegen is een doorlopend gezellig, on derhoudend geschrift. Het spreekt on middellijk aan, alsof de ene vrouw met de andere een praatje maakt. De na druk ligt minder op de deskundigheid dan wel op de genoeglijkheid van lec tuur. Het is ook veel uitgebreider dan het Wit-Gele Kruisboekje. Bovendien is het verlucht met een groot aantal ge zellige pentekeningen, die volkomen in de sfeer passen. Maar ook hier weer dat gebruik van verkleinwoordjes en die zoete smoesjes. Natuurlijk zal niemand om deze dingen zulk een boekje niet lezen, maar wij vragen ons af of het ter wereld brengen en grootbrengen van kinderen nu nooit eens als grote- mensen-werk kan worden opgevat. Na lezing van beide boekjes geven wij tenslotte Joch de voorkeur aan het boekje van het Wit-Gele Kruis, omdat wjj ten tijde van zwangerschap en ge boorte op de eerste plaats behoefte hebben aan een veilige gids en omdat wij de voorkeur geven aan een gids die over deze zaken principieel hetzelf de denkt als wijzelf. „Door het oerwoud naar de woes tijn" door Rolf Italiaander. Uitgeve rij Ad. Donker - Rotterdam. Rolf Italiaander, een kenner van Afri ka, die over dit continent ook al eens het boek ,,In het land van Albert Schweitzer" heeft geschreven, is een pretentieus man. In dit nieuwe reis verhaal beschrijft hij een tocht van Frans Equatoriaal Afrika naar en door de Sahara. Hij doet dat prettig en on derhoudend, vertellend over Afrika en de Afrikanen en vooral over Rolf Ita liaander. Maar men went daaraan en neemt dat op de koop toe. Interessant zijn de dingen die hij vertelt vrijwel altijd. Hij heeft oog voor het opmerke lijke en beschrijft dat met zin voor reisjournalistiek. Hij blijft bij sommige onderwerpen eens een hoofdstukje staan en verteld eens wat meer over de dingen die hem interesseren en die geacht worden de lezer eveneens belang in te boezemen. Hij heeft een aantal fraaie platen bij de hand van zwarte broeders en zusters in allerhand houdingen en standen. Het Afrikaanse land zelf komt minder in beeld. Een onderhoudend boek dus, dat men met een korreltje zout moet savoureren. Advertentie Een Amsterdams jeugdelftal, bestaan de uit spelers van 14 en 15 jaar, heeft op het met sneeuw bedekte terrein van Queens Park Rangers te Londen een liehtwedstrijd gespeeld tegen een Lon dense jeugdploeg. De ontmoeting ein digde in een gelijkspel 11. De Londenaren waren aanvankelijk sterker en na 10 minuten brachten zij dit tot uitdrukking door een doelpunt van linksbuiten Harvey. Steeds weer kwamen de gastheren terug en zelden overschreden de Nederlanders de mid denlijn. De tweede helft scheen een herha ling van de eerste te worden. Maar Engelsma (Ajax), de Amsterdamse links binnen, zag kans 9 minuten nu de her vatting de gelijkmaker te scoren. En de Nederlanders, hierdoor gestimuleerd, trokken ten aanval, doch een tweede doelpunt bleef uit, hoewel de kansen er wel waren. Bij onze landgenoten was het vooral keeper Hamburger (Rivalen) die op viel door zijn goede spel. Advertentie DIT IS de manier om verstopping te over winnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever pilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeid heid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVER PILLETJES f 1.20 per flacon. Na het sluiten van de 41ste zitting in het proces tegen de Nederlander Schmidt, die gisteren voor het landge- recht te Djakarta is gehouden, hebben wederom jongeren tegen mevrouw Bou man, de Nederlandse verdedigster, ge demonstreerd. Toen de beklaagde Schmidt het gerechtsgebouw verliet, werden er beurse vruchten naar hem gegooid. En mevrouw Bouman, die even later naar haar auto ging, werd eveneens door Indonesische jongelui met vruchten bekogeld. Toen zij al in haar auto zat, spuwde een jongen haar in het gezicht Hij zei, dat hij dit gedaan had, om dat hij haar haat. (ANP) T T et was dinsdag een grote J~1 dag voor mevrouw .R. -*■ Witteveen-Hiemstra en dat was deze vriendelijke, blo zende, tegelijk waardige en vertrouwenwekkende boerin dui delijk aan te zien. Toen we haar bezochten, was juist het applaus verklonken in de vergadering van de Ka tholieke Nederlandse Boerin- nenbond te Arnhem en dat ap plaus had haar gegolden. Zij was met algemene stemmen gekozen tot landelijk presiden te van alle Nederlandse katho lieke boerinnen, die lid zijn van de K. N. B. B. en dat is al tijd nog de helft van de hon derdduizend. Het was ook een grote dag voor de bond zelf. Immers, deze is pas in novem ber landelijk geworden en me vrouw Witteveen is dus de eerste landelijke presidente. Dit heuglijke feit werd op gezellig- roomse manier feestelijk ge vierd met een sigaar voor de zeereerwaarde heren en een verkwikkende feestdronk voor de vergadering. „Nou, mevrouw, ryat nu'' vroegen wij. De fonkelnieuwe presidente streek eens over haar witte haren en vertelde ons eenvoudig en oprecht van de zorgen en verantwoordelijkheden, aan haar nieuwe functie verbonden, maar eerst vestigde ze er de aandacht op, dat ze uit Midlum komt en niet uit Harlingen, zoals iemand eens ooit in de krant heeft gezet. In Midlum hebben ze daar toen onmiddellijk op gereageerd door met nadruk te verklaren: ze hoort bij ons in Midlum. „De geestelijke vorming van de boerin blijft nummer één", zei de presidente. In de geest begint het leven, daar dient ook de ontwikke ling, de vorming te beginnen. Daarna moeten we alle krachten inspan nen voor de huishoudelijke vorming en de vorming tot persoonlijkheid. De katholieke boerin mag ook niet langer in de politiek achterblijven. We moeten vrouwen leveren voor de gemeenteraden, de staten en hel parlementechte, goed-onderlegde en oprecht godsdienstige boerinnen. Natuurlijk hebben we ook de emigratie even aangetipt. „Het is egoïs tisch van de ouders de .zinderen, die willen emigreren, vast te houden" zei mevrouw Witteveen. Alles goed en wel, dachten wij onwillekeurig, maar het moet je als ouder maar overkomen. Mevrouw Witteveen heeft op dat punt echter een realistisch voorbeeld gegeven. Hoewel zij nog elke dag het beheer voert over een respectabel gemengd boerenbedrijf van 26 ha, heeft ze vijf van haar zeven kinderen vaarwel gezegd. Haar oudste twee jongens gingen acht jaar geleden met de „Waterman" als emigrant naar Canada. Het beviel hun zo goed, dat een oan de dochters volgde. Ze is nu verpleegster in het ziekenhuis in Ontario. De jongste zoon ging pok van moeder weg en studeert aan de Landbouwhogeschool in Ontario, een andere jongen ging naar Indonesië. „Het is hard voor een moeder, maar het zou nog harder zijn, als je als moeder zou verhinderen, dat de kinderen hun eigen leven leven". Vorige zomer is mevrouw Wit teveen met haar man eens in Canada gaan kijken en ze is er vandaan gekomen met het gelukkige gevoel van een moeder, wier kinderen hun bestemming hebben gevonden. Mevrouw Witteveen is e_n persodnlijkheid, een Friezin van het type, dat dit stoere volk kenmerkt. Wij begrijpen de feestelijke vreugde van de K. N. B. B. over de verkiezing van zulk een vrouw als presidente. Boerinnen, proficiat.' Horizontaal: 1. wapen, 4. vochtig, 7. rivier in Italië, 8. tandeloos zoogdier, 9. stofmaat, 10. klein persoon, 11. in orde, 13. reeds, 14. groet, 15. gevangenis, 17. overeen komst, 18. meisjesnaam, 20. pl. in Gel derland, 22. titel (afk), 25. chin, maat, 26. voorzetsel, 27. en anderen (afk.), 28. bolgewas, 30. op dit ogenblik, 31. deel v. h. hoofd, 32. plat rond stukje chocolade. Verticaal: 1. metaal, 2. voorzetsel, 3. klein baardje, 4. wig, 5. laatst leden (afk.), 6. soort onderwijs (afk.), 12. insect, 13. dierlijk wapen, 14. bloeiwijze, 16. her kauwer, 19. hetzelfde, 21. vinger, 23. wiel, 24. bedompt, 27. voegwoord, 29. fr. pers. vnw. Horizontaal: 1. tank - prompt; 2. ideaal - naar; 3. karaf - P.V.N.; 4'. gisteren; 5. kin - arak; 6. nogmaals - au; 7. opmeten; 8. peen - onager; 9. zetter - ei; 10. Agnes - edele; 11. kaarten. Verticaal: 1. tik - knapzak; 2. adagio - eega; 3. nering - Etna; 4. kaas - monter; 5. af trap - Est; 6. p.l. - amor; 7. pralen - en; 8. onverstand; 9. manna - eg - eb; 10. pa - kaneel; 11. trui - riem. Het bestuur van de Elfstedenvereni- ging heeft medegedeeld dat van de 6070 toerrijders er 4739 de tocht hebben vol bracht. Bij de toerrijders waren 130 da mes, 95 bereikten de finish. Van de 259 wedstrijdrijders kwamen er 109 binnen de vastgestelde tijd te Leeuwarden te rug. Binnen enkele weken zal aan hen allen het Elfstedenkruisje worden toe gezonden. Aan de heer G. A. Wijstra werd, als eerst binnenkomende Leeu warder de wisselbeker, uitgeloofd door mevr. Geerts, echtgenote van een vroe gere voorzitter van de vereniging, uit gereikt. De 43.000 zitplaatsen voor de dameshockey wedstrijd Engeland—Nederland op zaterdag 10 maart te Wembley zijn thans reeds alle verkocht. Aangezien er nog zeer vele staanplaatsen beschikbaar zijn verwacht men met stellig heid dat het recordaantal toeschouwers van een dameshockeywedstrijd (45.000) overtrof fen zal worden. In het sportfondsenbad te Amersfoort is een nationaal zwemprogramma ge houden, dat werd opgeluisterd door de aanwezigheid van de schoonspringkam- pioene van het Britse Gemenebest, de 19-jarige mej. Ann Long en de Duitse jeugdkampioen schoonspringen, de 18-ja- rige Roland Schillinger. De buitenland se gasten gaven fantastische springde- monstraties ten beste. De voornaamste uitslagen luiden: 100 meter rugslag dames: 1. Dicky van Ekris (Robben) 1 min. 16,4 sec. 2. mej. J. Wassink (AZ en PC) 1 min. 17,7 sec. 100 meter vrije slag dames: 1. Judith de Nijs (Robben) 1 min. 11,6 sec. 2. mej. W. Was sink (AZ en PC) 1 min. 11,7 sec. 100 meter schoolslag dames: 1. mej. A. Hartog (AZ en PC) 1 min. 35,2 sec. 2. mej. W. van Beek (Robben) 1 min. 35,9 seconden. 100 meter vlinderslag dames: 1. mejuffrouw W. Wassink (AZ en PC) 1 min. 27,2 sec. 2. mej. T. van Oosterom (Robben) 1 min. 28,0. 100 meter vlinder slag heren: 1. F. van Dorp (AZ en PC) 1 min. 19 sec. 2. Kniest (AZ en PC) 3 min. 20.1 sec. Na afloop speelde de doelman van het nationale waterpolo zevental, Ben Kniest, voor het eerst mee bij AZ en PC, in een bekerwedstrijd tegen RZC uit Rotter dam. De Amersfoorters wonnen met 6Ti- Kniest maakte een prima indruk. De heer J. Jaspers uit Amsterdam is bij enkele candidaatstelling Sek°^ zen tot bestuurslid van de sectie am»* teur-voetbal van de KNVB in de J cature ontstaan door het overlijdt van de heer G. R. Plooyer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2