de Politiek vuurwerk rond een aantal wijzigingen in grondwet Chefarine 4 Felle twist tussen dr. Drees en prof. Gerretson m Amsterdamse diamanten in mei 1940 naar Engeland gehaald Een oprecht man en een v^~ V-r ■."■•■- -'N - - Mr. de Graaf: staat en wetten zijn aan hogere orde gebonden Prof. Oud als „kampioen van geestelijke vrijheid 4-voudige bestrijding van pijnen en griep Handgemeen voor nachtclub JEUK BBD Venhoêe v I w m mmm In de Tweede Kamer Televisie na 10 jaar selfsupporting Misverstand was oorsaak Geen politietaak voor automobilisten 1H te IVOROL: De Tandpasta van standing! WOENSDAG 22 FEBRUARI 1956 PAGINA Is3»%n -;"¥ :A-- SKsl**'* ft®* ËSÉllM p* i m m* Inleidend artikel Erfopvolging „Kronkels" Tweede Thorbecke Het „heilig Bruurke" van Megcn Zaak-Anneke Beekman Familie wenst verset niet op te geven Militairen en de kou Kostwinnersvergoeding wordt verhoogd De Zeister moordzaak „Verdachte is gestoord" liet ich niet WUK onbetuigd Vloeistof VOLDOENING IN VATIC AAN OVER BENOEMING GEZANT Voorzitter Eerste Kamer legt zwijgen op Rijkspolitie wordt uitgebreid NUYENSPRIJS VOOR DRS. A. MANNING Dr. H. P. Berlage herdacht CHURCHILL STELT OORLOGSBODEM TER BESCHIKKING -'■V v-*"** 4, 'V.: -*■ v -■ >%- "<sw - -s - --V ;:l£* "4"* •»X ui»*- - „U. Wm - r„^ t,r ;m: I1W •■■x,., (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich zonder hoofdelijke stemming verenigd met een wetsontwerp tot wijziging van de Grondwet, waardoor aan de Provin ciale Staten veel meer bestuursmacht en eigen verantwoordelijkheid wordt gegeven. De Koninklijke Goedkeuring op de provinciale verordeningen wordt afgeschaft. De Provinciale Staten kunnen voortaan zelf regelen wanneer zij willen vergaderen en ook de Commissaris van de Koningin wordt ontheven van het toezicht op de verrichtingen van de Staten. Het ontwerp maakt deel uit van een serie voorstellen tot herziening van de Grondwet, die zijn inge diend in aansluiting op het ontwerp tot uitbreiding van het aantal leden van beide Kamers. Dit is reeds enige maanden geleden door de Tweede Kamer aangenomen. Van de Eerste Kamer en van de beide nieuwe Kamers na de verkiezingen zal het afhangen of deze wijzigingen in de Grondwet zullen worden aangebracht. Kans op verwerping lijkt uitgesloten, temeer omdat het kwesties zijn, die iedereen gaarne geregeld wil zien. 155 De winter die thans ons land in zijn ban houdt, is zo streng, dat zelfs de vergelijkingen van de oudere genera tie met „die winters van vroeger" gaan deweg „bevriezen", zó streng, dat alle verkeer, of dat nu te land, te water of in de lucht is, er meer dan ernstige hinder van ondervindt, hetgeen in een land als Nederland met zijn zeer dichte verkeersnet, akelig goed te merken is. Eén ding is er echter, dat men deze winter na moet geven. Hij stelt ons in staat af en toe een rivier „te voet" over te steken. Maandag was dat voor het eerst het geval met de Rijn tussen Rhe- nen en Kesteren, waar de normale post verbinding reeds lang is gestaakt en men nu met takken een baan over de schotsen heeft uitgezet. Hoe het daai bjj deze zonderlinge passage over de Rijn toeging toont deze foto. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Chefarine „4" besirijdl Uw klachten met 4 middelen tegelijk. Deze gecombineer de werking brengt baat, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen! n n BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TAB LET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 ct De inleidende beschouwingen tot het.' debat over de wetsontwerpen gaven de Kamer echter aanleiding tot enig poli tiek vuurwerk, o.m. over de vraag, die door velen werd gesteld, hoe het toch komt, dat wij in dit land na de oorlog maar niet verder komen dan het aan brengen van peuterachtige wijzigingen in onze Grondwet. Toch ligt er sinds 1954 een rapport van de Staatscommis sie-van Schaik, waarin een totaal nieu we redactie en geheel nieuwe opzet van de Grondwet is geadviseerd. Minister Bee] wees er op, dat men een grond wetswijziging zoals deze commissie die z'ch denkt, niet moet onderschatten. Tal van zeer principiële kwesties wor den daarin aangesneden en uit het boek deel met minderheidsnota's blijkt hoe iastig het voor een regering moet zijn orn daar een behoorlijke portie van door een parlement te doen aanvaar den. Bovendien moet zo'n uiterst diep- gaande staatsrechtelijke kwestie eerst tpd hebben om in de openbare mening te rijpen en de deskundigen moeten het in publicaties van alle kanten belichten alvorens men tot een verantwoord wets ontwerp kan komen. (Van de andere kant was de minister van oordeel dat de Grondwet als rechts bron door de ontwikkeling op volken rechtelijk gebied aan betekenis noga) heeft ingeboet.) Mr. De Graaf (K.V.P.) begreep deze •Moeilijkheden wel. Hü kon echter niet nalaten te herinneren aan enkele kwes ties die de katholieken gaarne geregeld zouden zien en die hun nu weer ont slippen. Zijn fractie zou de Grondwet vooraf willen doen gaan door een in leidend artikel, waarin tot uitdrukking Wordt gebracht, dat de staat en zijn Wetten aan een hogere orde gebonden zijn. Ook de heer Beernink (C.H.) voelde daarvoor, in tegenstelling tot Prof. Oud, die meende dat „theoreti sche uitspraken" als deze uit de Grond wet verwijderd behoren te blijven. Hij ?aK de geestelijke vrijheid in gevaar komen. Tegen deze geestelijke vrijheid acht- ïe hij het evenmin als bij de lijkver branding gewenst wettelijke belemme- ?bgen in het leven te roepen. Met na- f^e kon hij geen bewondering hebben voor een nota, waarin leden van de commissie-van Schaik de gedachte in- roduceren, om het processieverbod ~aar op te heffen, waar de bevolking bor twee derde deel voor het houden -,an openbare processies is. Men moet de geestelijke vrijheid niet aan een be- Paalde verhouding in de bevolking bin' was het oordeel van de liberale den, epi ®r' die door dr. Bruins Slot (A.R.) v0ogSzhrs -schamper als de „kampioen liekp geestelijke vrijheid van katho- eh" werd voorgesteld. sehn°f' Ouc' wees voorts op de wen- eve eid> dat in de Grondwet weer or>p«als vroeger de mogelijkheid wordt "Selaten om bij afzonderlijke wet bret n®en in de erfopvolging aan te eehii n- De behoefte hieraan was hem 2(1,11 b'j overweging van wat er ou kunnen gebeuren, wanneer Prin ts Beatrix eens onverhoopt zou ko- ar-v,1} te overlijden en een zoon zou nin ten. Wanneer in dat geval Ko- zou h JuliE>na nog in leven zou zijn. iederrff6 zoon. die wellicht reeds door teerd als Erfprins was geaccep- wordèn 'nfi °Pvolging op de troon Politi p g.esl°ten. hoge Windstoten, kennelijk door men er vpZ1?gsdruk °P£ewekt' kwa" ptd a Tu0orts uit de hoek van de tera vprdilF „Van der Goes van Na- s verdedigde daar de opvatting, dat de toenemende heterogeniteit van de K.V.P. na 3e oorlog er de oorzaak van was, dat wil niet meer tot een behoorlij ke algemene grondwetsherziening kun- nei komen. Minister Beel had daar vlak na de oorlog wel toe willen over gaan, maar de heterogene K.V.P. was hem uit de hand gelopen Voorts was prof. Romme een kwade geest in dit grondwetsdrama. Hij had tijdens de oorlog een boekje geschreven, waarin ideeën stonden, die de oorzaak waren geworden, dat al jarenlang heel Ne derland kopschuw is als het over grond wetsherzieningen gaat. Minister Beel trachtte de heer Van der Goes duidelijk te maken welke staatsrechtelijke kronkels er in zijn be toog waren geslopen. Het past niet bij een boven de partijen staande bewinds man een politi i e partij in de hand te hebben en deze er dan weer uit te zien lopei gesteld al dat dit ergens bij past. De heer Van der Goes trad ook met grote vrijmoedigheid tegen prof. Oud in het strijdperk. Deze had hem bij het debat over de grondwet drie maan den geleden de les gelezen en aange toond, dat van de vele ideeën die de heer Van der Goes kort na de oorlog heeft gelanceerd op het gebied van de hervorming van de staat weinig was terecht gekomen. Ditmaal meende de heer Van dér Goes de mislukkingen van de heer Oud te kunnen aantonen. Over enkele tientallen jaren zal men aeze weinig constructieve prof. Oud alleen nog maar kennen als auteur. Als staatsman is hij dan verleden tijd, meende de socialistische woordvoerder. O antwoordde met een schilde ring van het toekomstbeeld van de heer Van der Goes, die later ongetwij feld als een tweede Thorbecke in de geschiedenis zal voortleven. „Evenmin als Thorbecke in 1848 was Van der Goes honderd jaar later minister, maar hoe hebben zij elkaar geëvenaard tn geestelijke invloed', zo spotte de libe rale spreker. De kamer heeft zich ook verenigd met een wijziging in de Grondwet, die betrekking heeft op de regeling van het toezicht op gemeenten in nieuwe in gepolderde gebieden, die nog niet pro vinciaal zijn ingediend. Onder de nog te behandelen wijzigin gen komt ook een nieuwe redactie voor van het grondwetsartikel, dat de bui tenlandse betrekkingen regelt en de aanpassing van de Grondwet aan de nieuwe rechtsorde in verband met het aanvaarden van het Statuut voor het Koninkrijk. Om die reden waren de beide gevolmachtigde ministers de he ren Pos en Lampe als vertegenwoor digers van Suriname en de Nederland se Antillen aanwezig. Pater Marculphus Heijei is benoemd tot vice-postulator ter voorbereiding van stappen die kunnen leiden tot de zaligverklaring van broeder Everardus (Jan) Witte, bekend als het „heilig Bruurke" van Megen. Reeds vele ver eerders in den lande hebben hun verlan gen te kennen gegeven, dat hij weldra tot de eer der altaren zal worden ver heven. Pater Heijer zal nu als vice-pos tulator zo verl mogelijk gegevens om trent het „heilig Bruurke" verzamelen Er zijn geen gronden om aan te ne men, dat geestelijken in Nederland thans medewerking verlenen aan het verbor gen houden van Anneke Beekman. Al dus merkt de minister van Justitie in zijn memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer op. Voorts staat niet vast of, en zo ja welke, geestelijken elders wel daaraan medewerken. Uit de gedragingen en uit latingen van leden der betrokken fami lie valt af te leiden, dat zij niet wensen te zwichten voor enige aandrang om hun verzet op te geven. Alleen reeds op grond hiervan is er geen nuttig effect te ver wachten van het doen van stappen bij de r.k.-geestelijkheid. De minister van Oorlog en Marine heeft bepaald dat in verband met de langdurige hevige koude de kostwin nersvergoeding voor militairen met zes tig cent per dag wordt verhoogd. De ver hoging heeft terugwerkende kracht tot 3 februari en geldt voorlopig tot 26 februari. (Van onze parlementaire redactie) Minister Cals heelt zich in de Eerste Kamer verzet tegen stemmen van libe ralen en anti-revolutionairen om de overheidssubsidie voor de televisie tol het uiterste te beperken. De heer Hel- lema (A.R.) had daarbij betoogd, dat het televisiebestel zijn eigen kosten dient te dragen. Het was volgens hem niet redelijk, dat het genoegen van het be perkte aantal televisiekijkers mede door de andere burgers wordt betaald, te meer niet omdat het nog lang niet is uitgemaakt of de televisie een vloek of een zegen voor ons volk zal zijn. Minister Cals maakte duidelijk, dat het belang van de televisie niet alleen mag worden afgemeten naar het cultu rele belang voor het Nederlandse volk. doch dat hiermee ook de internationale positie van ons land is gediend. Overi gens verwachtte hij, dat de Nederlandse televisie na verloop van een tiental ja ren „self-supporting" zal zijn. Over de kosten van de internationale congressen, waartegen ook bezwaar werd gemaakt, zei de bewindsman, dat ook hij zich niet aan de indruk kon onttrekken, dat er daarbij wel eens door de verschillen de landen tegen elkaar wordt opgebo den. Ook van deze congressen mag men echter de wetenschappelijke en econo mische waarde voor ons land niet on derschatten, meende hij. Bovendien is Nederland in vergelijking met het bui tenland tamelijk sober. De Zeister jongeman, die in novem ber 1954 een 30-jarige winkelierster al daar heeft doodgeschoten en tegen wie. zoals gemeld, zes jaar is g.ëist, heeft op de zitting van dinsdag ontkend de be doeling tot schieten te hebben gehad De officier van justitie jhr. mr N. Witsen Elias achtte het primair ten laste gelaste gelegde, n.l. doodslag, wettig en voertuigend bewezen. In de situatie waarin de verdachte verkeerde al dus de officier daarbij doelend op verdachtes sluipende houding met een geladen revolver in zijn hand, kan het niet anders of hij moet de bedoeling hebben gehad een schot te lossen toen hij iemand zag. Wat de persoon van ver dachte betreft, valt het "op, dat hij een ge- exalteerde voorliefde heeft voor vuurwa pens en dat de schietoefeningen in mi litaire dienst hem buitengewoon opwon den. In zijn puberteitsjaren had hij zich meer dan normaal verdiept in detec- tiveboeken gn wild-iyestfilms. Boven dien bezat hij een grote fantasie. Komend tot de conclusie van het psy chiatrisch rapport stelde mr. Witsen Elias, dat hij deze niet wenste te be strijden. Op juridische gronden kon hij zich echter niet verenigen met het ad vies dat uitsluitend terbeschikkingstel ling van de regering inhield. Hij acht verdachte wel aansprakelijk voor de psy chische situatie waarin hij had verkeerd ^en verwees hiervoor naar de jurispru dentie. Hij meent dat de verminderde toe rekeningsvatbaarheid de doorslag dient te geven voor het bepalen van de straf maat van deze gestoorde verdachte. .Ik geloof niet dat het recht gediend is in dien hem een langdurige vrijheidsbero ving zou worden bespaard", aldus de officier, die zes jaar met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering eiste. Mr. Kousemaker uit Zeist, verdachtes verdediger, drong met klem er op aan, de jongeman geen lange vrijheidsstraf op te leggen, daar eenzame opsluiting zelfmoord geenszins zou uitsluitend. (Advertentie) TOEN gisteravond de bezoekei van een Amsterdamse nachtclul bij het weggaan de portier ach teloos iets in de hand stopte, werd hij, reeds op straat staande, plotseling van achteren aan z'n jasje getrokken. Toen hij zich geïrriteerd omdraaide en hij iemand met opgeheven vuist achter zich zag staan, bedacht hij zich geen ogenblik en liet hij een regen van slagen op de port-er die was het, leerkomen. De portier, die deze inval niet verwacht» liet zich ook niet onbetuigd en wel dra rolden de beide mannen over de straat. Een sur veillerende agent haalde de vech tersbazen spoedig uit elkaar en toen kwam de oorzaak van deze nachtelijke vechtpartij aan het licht. De bezoeker van de club bleek n.i. wel eens last van z'n maag te krijgen als hij wat overmatig rookte of dronk. Uit voorzorgsmaatregelen had hij een strip Agré Antacide maagtabletten van Phi- lips-Roxane bij zich gestoken, waaruit hij er twee in de loop van de avond had losgemaakt, maar er slechts een van had ingenomen en de andere in de zak van z'n colbert had laten glijden. Toen hij bij het verlaten van de club op het allerlaatste moment de portier ont waarde, greep hii haastig in z'n zak en gaf de man een maagtablet in plaats van een muntstuk. De portier, die dacht te doen te hebben met een flauwe grap, liep de bezoeker achterna, trok hem aan z'n jasje en bracht z'n vuist, waarin het tabletje zat, naar voren om daarmede de man op z'n vergissing te wijzen. Dit werd verkeerd begrepen met het bovenomschreven gevolg. Agré Antacide maagtabletten van Philips-Roxane helpen promp tegen maagbranden, overtollig maagzuur, op rispingen, opgeblazenheid enz. 60 tablet ten f 1.65. Advertentie Niet krabben. De heldervloei- bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN BALSEM ZEEP In kringen van het Vaticaan heeft men zijn voldoening uitgedrukt over de be noeming van F. R. W. M. H. graaf de Marchant d'Ansembourg tot Ned. gezant bij de Heilige Stoel. (Van onze parlementaire redactie) Bij de behandeling van de begroting van Algemene Zaken in de Eerste Ka mer heeft de C.H.-afgevaardigde, prof. Gerretson, zich met een aantal staats rechtelijke vragen tot dr. Drees gericht. Zijn eerste bezwaar richte hij tegen het feit, dat er moeilijkheden ontstaan in zake de politieke verantwoordelijkheid, dooruat de functie van minister-presi dent en die van minister van Algemene Zaken in een persoon zijn verenigd. Dr. Drees antwoordde, dat het beleid van de minister-president bij de alge mene politieke beschouwingen, en dat van de minister van Algemene Zaken bij de begroting aan een onderzoek kan worden onderworpen. Hij zag er weinig nut in om ook verder nog de beide func ties al te scherp onderscheiden te hou den. Dr. Drees wilde niet ingaan op de suggestie om bij de behandeling van complexe onderwerpen, als de Delta kwestie een eerste verantwoordelijk mi nister aan te wijzen, tot wie men zich voor alle facetten zou kunnen wenden. Indien nodig, aldus de minister-president, kunnen bij de behandeling meerdere mi nisters tegelijkertijd aanwezig zijn. Hij protesteerde tegen de stelling, dat de redevoering van H. M. de Koningin, te Leiden tot de Nederlandse jeugd ge houden over de steun aan onderontwik kelde gebieden, een zaak van partijpoli tiek zou zijn. „Men kan van mening ver schillen over de mate van hulp, die moet worden geboden, zo meenae hij, maar dat er hulp moet komen, daarover is ieder het eens. Het Kabinet aanvaardt als geheel de politieke verantwoorde lijkheid over wat door H .M. is ge zegd" Het debat eindigde in een persoonlijke aanval van prof. Gerretson op de mi- nister-president, over een z.i. krenkende uitlating in 1953. „De geachte afgevaardigde, prof Gerretson", zo antwoordde dr. Drees, „is zeer gevoelig voor uitlatingen, die op hemzelf betrekking hebben, maar dat hijzelf anderen kwetst, ontgaat hem volkomen". Ten bewijze hiervan citeerde hij o.a. de verklaringen van de C.H.-afgevaardigde tegenover de parlementaire enquêtecommissie, die volgens hem karakteristiek waren voor de vijze, waarop deze in het openbare leven optreedt. „De wijze van discussiëren van prof. Gerretson is schadelijk voor de openbare zaak", al dus dr. Drees. Prof. Gerretson interrumpeerde ten slotte zo heftig, dat de voorzitter, mr Jonkman, hem het zwijgen moest op leggen. De onlangs benoemde minister van Justitie, prof. mr. J. C. van Oven, heeft in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op de begroting van Jus titie verklaard, niet te willen overgaan tot aanstelling van geselecteerde auto mobilisten als onbezoldigd rijksveld wachter. Hij ziet hierin een groot aan tal praktische bezwaren. Op de eerste plaats wijst de bewindsman daarbij op de gevaren die ontstaan wanneer een autobestuurder, die niet als opsporings ambtenaar kenbaar is, een verkeers- overtreder tot stoppen tracht te dwingen. Verder zou een dergelijke functionaris de uitgebreide wetskennis missen om een proces-verbaal op te ma ken. De minister ziet een veel effec tiever bestrijding van de verkeersonvei ligheid in het organiseren van perma nente preventieve controleritten door personeel van de Rijkspolitie, o.a. in onopvallende personenauto's. In over leg met de minister van Financiën is daarom besloten het Korps Rijkspolitie uit te breiden met 100 man en deze van de geëigende voertuigen te voorzien. Op een prijsvraag naar „de beteke nis van C. R. A. van Bommel voor de Noordelijke Nederlanden", in 1951 uit geschreven door het „Nuyensfonds ter bevordering van het beoefenen der ge schiedenis onder de katholieken in Ne derland", is eind december 1955 een antwoord binnen gekomen, dat door een jury, bestaande uit de hoogleraren dr. Gerard Brom, mgr. dr. R. R. Post en dr. L J. Rogier, de in uitzicht gestelde bekroning alleszins waardig bevonden werd. De schrijver bleek te zijn de heer A. F. Manning, doctorandus in de geschie denis en leraar te Veghel (N.B.). De bekroning zal geschieden in een open bare vergadering van het Nuyens fonds in het aula-gebouw der Katho lieke Universiteit aan de Wilhelmina- singel 13, Nijmegen, op zaterdag 10 maart 1956, des middags om 4 uur. In de aula van het gemeentemuseum te Den Haag heeft gisteren een depu tatie van architecten van de B.N.A. een krans gelegd bij het borstbeeld van dr. H. P. Berlage ter herdenking van de honderdste geboortedag van deze archi tect. Aanwezig waren o.a. mr. L. J. F. Wij senbeek, directeur van het Gemeente museum, namens het gemeentebestuur en dr. J. E. van Gelder, oud-directeur van het museum, die met Berlage de plannen hiervoor beeft verwezenlijkt.. Ir. D Roosenburg. die nog met dr. Berlage heeft samengewerkt, schetste de architect en de denker, maar ook de mens Berlage. die wellicht door zijn ge schriften en zijn niet-uitgevoerde wer ken (zoals het Pantheon der Mensheid) nog meer invloed heeft uitgeoefend dan met zijn uitgevoerde. D ROE'S 17ct per tol Winter Drops. Eucalyptus Drops Fruit Drops Advertentie Toen op 10 mei 1940 de Duitse le gers ons land binnenvielen, zal bij weinig Nederlanders enige gedachte zijn opgekomen aan het lot van de Amsterdamse diamanten. Toch onthult ons een zojuist in Engeland ver schenen boek, dat de Britse geheime dienst zich op die tiende mei terstond de betekenis voor de verdere oorlog voering van de grote voorraden indus triële diamanten in Amsterdam reali seerde en zonder dralen, met steun van allerhoogste zijde, plannen smeedde om de Duitse troepen voor te zjjn (1). E,en Brits majoor, een tot Engelsman gena turaliseerde Nederlander wier na men om veiligheidsredenen nog niet prijsgegeven kunnen worden en een toevallig in Engeland vertoevend Am sterdams diamanthandelaar, wijlen Jan Kors Smit, kregen in Londen op 11 mei opdracht om een bliksemsnelle missie naar Nederland te ondernemen en te trachten de voorraden industriediaman ten, die vooral in oorlogstijd van onbe rekenbare waarde waren, mee naar En geland te voeren. Het Nederlandse Gezantschap in Lon den zorgde voor de vereiste papieren, terwijl de nieuwe Britse Premier, Win ston Churchill, een torpedobootjager, de Waipole, ter beschikking stelde. De commandant van dit oorlogsschip kreeg opdracht ieder risico te vermijden, maar ten koste van alles zijn drie pas sagiers veilig terug te brengen. De overtocht van Harwich naar IJmuiden vond op 12 mei 1940 plaats. Zonder het te beseffen, passeerde onderweg de Wai pole een ander Brits oorlogsschip, de Codrington, die, zoals later bleek, Prin ses Juliana en de Prinsesjes veilig naar de overkant van de Noordzee vervoer de. In de vroege morgen van de 13de mei werden de drie zonderlinge passa giers van de Waipole in IJmuiden ont scheept, vanwaar zij zich, na een kort onderhoud met de politiecommandant van IJmuiden en de burgemeester van Velsen, ijlings per auto naar Amster dam begaven. Daar begon pas de ei genlijke taak: te trachten op Tweede Pinksterdag, terwijl alle firma's en ban ken gesloten waren, de Amsterdamse diamantwereld te overreden haar zeer waardevolle voorraden zonder meer af te staan aan een drietal mannen, van wie alleen Jan Smit een bekende was. Jan's vader immers leidde de vermaar de, in 1888 opgerichte, Amsterdamse diamantfirma J. K. Smit en Zonen. Een koortsachtige activiteit werd thans ontplooid. Vader en zoon Smit begaven zich naar de Diamantbeurs en trachtten de daar aanwezige leden, waaronder Benjamin Soep, Joseph Asscher en Hakker, over te halen hun voorraden af te staan. Te zelfder tijd deden de twee Britten pogingen om buitenlandse waardepapieren in de kluizen van de Nationale Handelson derneming en de Amsterdamse Bank in handen te krijgen. Terwijl de laatst genoemde actie mislukte, omdat bei dt ondernemingen gesloten waren, hadden ook de Smits aanvankelijk 'niet veel succes. De diamanthande laars, in spoedvergadering bijeen, wei felden en vreesden vooral voor het grote, niet door verzekering gedekte, risico van de overtocht naar Enge land. Tenslotte echter, in de namid dag van de 13de, overhandigden de •oornaamste handelaars, zonder enig ontvangstbewijs te verlangen, hun voorraden aan Jan Smit, in diens kan- toor aan de Sarpathistraat. Nog diezelfde middag spoedde de Britse missie zich terug naar IJmui den, waar een sleepboot werd gevor derd. De tegenstribbelende kapitein werd, met de revolver in de rug, ge dwongen zijn schip naar de havenin gang te doen opstomen. Het was inmid dels v(jf minuten voor acht geworden en over enkele minuten zou, vólgens af spraak, de Waipole weer voor de ha ven van Tmuiden liggen. De Britse tor pedojager had die hele dag voor de Nederlandse kust gekruist en een Ne derlands konvooi met goud een eind- weegs in de richting van Engeland be geleid. Om precies acht uur nam de Waipole zijl. rendez-vous voor de haven van IJmuiden in en scheepte zijn drie passagiers weer in. De volgende morgen vroeg waren allen veilig terug in Enge land en konden de Amsterdamse dia manten, die een waarde van miljoenen pond sterling vertegenwoordigden, wor- d - overhandigd aan de Diamond Tra ding Company in Charterhouse Street, het middelpunt van de wereldhandel in diamanten, waar zij tot het einde van de oorlog bewaard bleven. Te betreuren valt slechts, dat David Walker in zijn boeiend geschreven boek gemeend heeft de mythe van de vijfde Duitse colonne weer in volle glorie te moeten doen herleven. In zijn disserta tie over de Duitse vijfde colonne in de Tweede Wereldoorlog stelde dr. L. de Jong vast, dat: „In Amsterdam is, voor zover bekend, niet één met de vjjand samenwerkende Vijfde Colonnist op he terdaad betrapt. Iri het Hotel de l'Euro- pe waren geen magnesiumbommen ver borgen en niets bewijst, dat de krijt strepen die men in de laatste oorlogs dagen haastig van de straten en muren schrobde, enige militaire betekenis had denVoor c"t berichten, die van het tegendeel gewaagden en daar actie van de Vijfde Colonne achter vermoedden, ontbreekt ieder spoor van bewijs". De onbevangen lezer, die zich in Walkers boek verdiept, krijgt evenwel de indruk, dat het in Amsterdam en IJmuiden we melde van spionnen, verraders en ver klede Duitse parachutisten. En zelfs de duistere krijtstrepen, „kennelijk code berichten voor de Vijfde Colonne", krij gen bij Walker weer het volle pond Afgezien echter van dit sensationele element, vormt deze Britse monografie een zeer interessante bijdrage tot de geschiedenis van Amsterdam in oor logstijd. C. T. DE JONG. (1) David E. Walker: Adventure in diamonds. London, Evans Brothers Ltd. Vanmorgen stond Jo Sternheim op gebaard in de Stadsschouwburg van Amsterdam, vier van zijn jonge colle ga's om hem heen, op wacht naast zijn stoffeliik overschot. Daarna is hij naar Zorgvlied gedragen, begeleid door wie hem in de toneelwereld vele jaren het naast zijn geweest, op de planken of in het organisatieleven van de toneelkunstenaars. Wij hebben Jo Sternheim in diezelf de Stadsschouwburg een paar maal op zijn kantoor bezocht, toen hij nog za kelijk leider was van het Amsterdams Toneelgezelschap, waarover Albert van Dalsum en August Defresne de artistie.'-^ directie voerden. Wij mogen dus niet zeggen, dat wij hem goed heb ben gekend. Maar hij was, geloven wij, een van die vrij zeldzame mensen, wier oprechtheid zo ongekunsteld is. dat zii ook in een min of meer terloop se ontmoeting geheel zichzelf blijven en zichzelf geven. Hij was maar klein van stuk, g n figuur om van zich zelf te verwachten dat hij door zijn ver schijning alleen al het grote publiek voor zich „uu innemen. Dat hij het des ondanks toch voor zich innam, is toe te schrijven air» andere dan uiterlijke Een portvet van Jo teTnheiTngeschil- hoedanigheden, op de eerste plaats wel aan die oprechtheid, die bij ons, ook na slechts enkele ontmoetingen, een derd door Harry Kooien, bij zijn 40- jarig toneeljubïleum verkocht ten bat* respectvolle genegenheid heeft wakker van het weduwen- en wezenfonds dtr geroep, en die men in al de rollen, groot of klein, die hii op de planken vervulde, warm en zuiver, volledig overrompelend over het voetlicht voel de komen. Alhoewel wij zelden een be scheidener mens hebben ontmoet dan Jo Sternheim speelde hij namelijk al tijd zichzelf. Dat moet men wel goed verstaan. Hij was een man, die op de laatste plaats aan zichzelf dacht, maar die, gedreven docr een eerlijk, standv ""Mg realisme, het fenomeen mens en derhalve ook zichzelf zeer "oe- kende. Hij hield werkelijk van de mens. in zijn abstractie en in zijn feitelijke verschijning, en ook zoals hij op de p -nken kan verschijnen. Als hij zelf zulk een mens moest spelen, dan deed hii dat met heel zijn hart, met heel zijn liefde. Dan kwam er. zelfs in een k' 'n rolletje in een blijspel, °en eerlijk, hartveroverend mens te voorschijn, zoals ooit eens dat dronken oude mannetje, dat luid halleluja roe- oend in een kruiwagen het toneel werd -meerpHon. Men lachte zich daar tra oen bij. en di< tranen kwamen toch oiet alleen uit uitbundige vrolijkheid voort. Met zijn idealisme heeft Jo Stern- neim nooit erg te koop gelopen, al is het iedereen wel duidelijk geworden. toen hij te langen laatste wel wilde instemmen met de viering van zijn toneelspelers. veertigjarig toneeljubileum. Hij had toen bedacht, dat hij het kon vieren ter bate van een fonds voor weduwen en wezen vai. toneelspelers; wie hem iets wilde geven, moest maar geld storten in dat fonds. Dat was geen ge- haar en geer. inval van het ogenblik, maar het tekende hem precies. Hoe eer, groot kunstenaar hij was, hebben wij in deze kolommen al eerder trach- ren te schetsen. Maar in zijn ogen had de kunstenaar een dienende taak: hii zocht er zichzelf niet in, maar de me demens, en als hij die medemens op een andere wijze beter meende te kun nen helpen, dan moest zijn kunstenaar schap wijken Daarom heeft hij jaren lang niet alleen op de planken, en daar minder dan mogelijk geweest was, maar ook achter de 'Chermen ge werkt. voor de toneelspelers en hun verwanten, omdat die hem het naast stonden, op de eerste plaats. Jo Sternheim moet vele vrienden ge had hebben, dachten wij vanmorgen, toen w" zagen hoevelen hem een laat ste groet kwamen brengen. Het is goed dat het zo is. bemoedigend in onze harde, onzekere tijd. dat een zo zuiver idealisme, dat bescheiden maar on- verz t lijk zijn weg gaat, zovelen weet te winnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5