Verkeersdelinquenten, in hoger beroepkwamen van de regen in de drop Ernstig bedrijfsongeval in drukkerij Hans Henkemans Pastoor J. B. KARSKENS van Halfweg geïnstalleerd In 1942 werd in Belfeld -30 graden gemeten VERKOPINGEN FILMJOURNAAL TAXI 18000 Geen koude-record, want niet op de vereiste manier geconstateerd Schoolkwestie weer van de baan De Zilveren Beker De witte non HAARLEMSE RECHTBANK speelt voor Geloof en Wetenschap" inboedelveiiing 6/7 maart 1956 GROEN C o. Plotseling 7 dochters Rembrandt Onderbroken melodie Roxy Luxor Frans Hals Opstand der Khyber horden Saterdag 25 februari 1956 pagina 2 Getripleerd HET ONGEVAL BIJ BREEDBAND Toestand van slachtoffer is redelijk UITGEGLEDEN IN J. J. HAMELINK- STRAAT Geslipt Burgerlijke Stand Haarlem Levensmoe? Verkooplokaal NOTARISHUIS Gemeentelijke kleuter scholen krijgen eigen namen CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders ZWEMCLÖB «HAARLEM" BASKETBALL DAMMEN Zaak-Jungschlager Ex-politieke gevangenen verzoeken om klacht bij de U.N.C.I. In Frankrijk Debat in komende twee weken niet aan de orde Vredesconferentie van Russische en Ameri kaanse burgemeesters? Gift van uitgeweken Britse diplomaat geweigerd Minerva HAARLEMSE KUNSTGEMEENSCHAP ZANDVOORT Nieuwe verlichting van Zandvoortse boulevards HEEMSTEDE Arreslee-wedstrijden in Heemstede Burgerlijke Stand' Bioscopen Apotheken en dokters diensten De Haarlemse rechtbank heeft zich gisteren de gehele dag bezig gehouden met verkeerszaken. Vele wegmisbrui kers, die de laatste tijd voor de kanton rechter verantwoording af moeten leg gen voor hun houding in het verkeer, krijgen overeenkomstig de ernst van de overtreding fikse straffen opgelegd. Het dan aangetekende hoger beroep is ech ter niet altijd een verstandige zet. De president van «Te rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken. liet gistermorgen verschillende malen uitko men dat er door de rechtbank geenszins met zachte hand gecorrigeerd zou wor den. En de officier van justitie, mr. B. van der Burg, dacht er blijkbaar precies zo over want hij nam felle rekwisitoors, die in zeer hoge eisen resulteerden. De kantonrechter had een buschauf feur van de NZH een geldboete van 25 opgelegd, omdat hij op 27 april van het vorig jaar de bocht van de Jan Gijzen- kade in Haarlem-Noord naar de Vondel- weg te krap zou hebben genomen. De bestuurder kwam geheel op het linker wegdek en reed een oude man aan, die rechts van de weg zijn brom-tandem in het spoor bxield. Het werd een aan rijding en de zwakste op de weg be landde voor dertien weken in bed. De chauffeur had niet de moeite genomen om het slachtoffer een keer te bezoe ken, wat de president een zeer kwalijke mentaliteit vond. Een getuige-agent ver klaarde dat de meeste bussen de bocht in kwestie zeer klein nemen ondanks dat de hoek onoverzichtelijk is. Daar om meende ook de officier van justitie, dat de opgelegde geldboete te laag was „Ik vrees hier te maken te hebben met een chauffeur, die- er niets van kan. hoewel hij zijn rijproeven volgens de regels heeft afgelegd." De officier ver weet de verdachte, die sinds korte tijd van baan is veranderd, zijn grenzeloze roekeloosheid en vroeg 10 dagen hech tenis en zes maanden intrekking van het rijbewijs. Een chauffeur uit Rotterdam was de volgende verdachte die met loden schoenen de rechtbank verliet. Van de uitspraak van het laagste gerecht, ƒ250 boete, was hij in appèl gegaan en nu requireerde de vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie twee weken hechtenis en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Volgens de tenlasteleg ging had de Maasstadbewoner op de Haarlemmerweg hoogst onvoorzichtig gereden door een reeds passerende auto t trachten voorbij te gaan, te „triple ren" dus, en daarna te snijden, ofwel te „couperen". Dit gebeurde ter hoogte van de Phoenixfabriek, waar de grote zwarte wagen, die de verdachte en diens directeur vervoerde, in ieder geval ge tracht heeft andere voertuigen te pas seren. De ware toedracht van de zaak wordt betwist. Drie getuigen waren van me ning dat de man niet had mogen pas seren, de verdachte zelf zei gewoon een auto, die rechts van de weg reed, voor bij te zijn gegaan, en door een onver klaarbare manoeuvre van de bestuur der hiervan aangereden te zijn. Volgens d^ officier was er sprake van een ern stige overtreding. „Dit is zo'n wegpiraat, Advertentie Een veertienjarige Haarlemse jongen kwam gisteren in een drukkerij aan de Antoniestraat met zjjn hand tussen een papiersnijder. Drie vingertoppen wer den hem afgesneden. Het slachtoffer werd door de ongevallendienst behan deld en daarna overgebracht naar het diaconessenhuis. We vernemen, dat de toestand van de Haarlemmer W. Poot, die woensdag op de Breedband met de armen bekneld tussen een haspelinstallatie werd aamge troffen, thans iets redelijker is. In het Rode-Kruis ziekenhuis te Beverwijk heeft men hem beide armen tot aan de schouders moeten amputeren. Door de gladheid van de weg is gis termorgen om elf uur een 21-jarige me vrouw in de J. J. Hamelinkstraat te Haarlem uitgegleden, waardoor zij ver moedelijk een gebroken rechter onder been opliep. Zij moest worden opgeno men in de Mariastichting. Gisteravond om kwart voor elf slipte een 48-jarige bromfietser op de Leidse- vaart te Haarlem. Zijn duopassagiere was daar mede schuldig aan door plot seling van de bagagedrager af te sprin gen, omdat de bromfiets nog al slin gerde. De man verloor de macht over het stuur. Hij werd in bewusteloze toe stand naar het Grote Gasthuis ver voerd. GETROUWD: S. Zwanenburg en C. Chr. Bottinga. GEBOREN: M. Chr. Hageman-Gahr- man, z G. J. Th. Hensen-van Duuren, z.; C. M. Hijne-Hoogeboom, z.; W. Loos-Brouwer, d.; J. A. Bruckmann- Dijkshoom, d.; C. de Flart-Wrublewka, d.; A. van Rooijen-Grimbergen, d.; N. Anten-Commanne, d.; E. H. Robbé-Ko- rompis, d. OVERLEDEN: A. E. Hofte, 69 jr., Ipenrodestraat: A. Driessen, 4 d., Jan Nieuwenhuijzenstraat; S. S. Meesters, 69 Jr., Maerten van Heemskerkstraat: A. H. Sandmann, 57 jr., Gasthuisvest; it? Koopman, 50 jr., Generaal de la Reijstraat; M. M. Dekker, 76 jr., Zo- cherstraat; A. Wiggers, 63 jr.. Acacia- straat; A. R. P. Wijnoogst, 83 jr., Ca- ninefatenstraat; C. J. Neuvel, 2 d„ Oost Indiëstraat; J. Vroege-van der Pol, 59 jr., Hazepaterslaan; A van der Werf- Kerste, 84 jr.. Spoorwegstraat: J. Kui- per-Korthuis, 82 jr., Kleverparkweg: K. Bakker. 60 jr., van der Vinnestraat; J. Lignian-Scheffer, 54 jr., Planeten- laan: Chr. S. Kievit-Rijbroek, 78 jr., Nieuwe Kruisstraat. die onbewust met het leven van ande ren speelt." In zijn laatste woord ver telde de chauffeur door zijn directeur uitgekozen te zijn om de zwarte wagen te besturen, „en die gaat toch ook niet met een wegpiraat in één auto zitten Twintig dagen hechtenis en vier kleine geldboetes eiste de officier van justitie verder tegen een woonwagen bewoner, die zijn huis op het ogenblik in Groningen heeft staan. Op 13 okto ber was hij door een agent in «Zaandam aangehouden, die het vreemd vond dat er een pak kleden achter in de auto lag. Er waren net zulke goederen ver duisterd in Zaandam en de politieman had een vermoedenHij viste echter wat dat betreft achter het net. Wel bLek bij nauwkeurig onderzoek van het voertuig dat er talloze mankemen ten waren, die de auto tot een gammel, waardeloos wrak maakten, waarmee het rijden bijna als een poging tot zelfmoord moest worden beschouwd. De remmen deden niets, het stuur weigerde, alles lekte en rammelde, kortom ieder ogen blik kon de boel in brand vliegen van wege de overal druipende benzine en olie. Bovendien bezat de 22-jarige koop man, die het onding wonder boven wonder rijdende had weten te houden, geen rijbewijs. De politiemannen durf den geen rem- of rijproeven te nemen uit vrees het te moeten bekopen. „Bent u levensmoe", vroeg de president arge loos, „dat u in een dergelijk voertuig gaat toeren?" De kantonrechter had vijf geldboetes opgelegd voor een aantal ge breken, doch de officier vroeg voor het niet bezitten van het rijbewijs 10 dagert hechtenis en verder nog eens 10 dagen en drie boetes van elk 20. De heer J. L. van Veen, Jansweg 49 A. Haarlem hoofdvertegenwoordiger bij de firma Rath en Doodeheefver, be hangselpapierindustrie te Amsterdam, hoopt zjjn 25-jarig jubileum bij genoem de firma te vieren. Ter gelegenheid hier van heeft 3 maart a.s. een receptie plaats in hotel Roozendaal, Bloemendaal- seweg 260 te Overveen van 4-6 uur. Gisteravond gaf de pianist Hans Henkemans in de schouwburg recital voor de vereniging „Geloof en Wetenschap." De pianist had een keuze gedaan uit werken van Mozart en Beethoven, waar bij de sonate in F grote terts van Mo zart en c kleine terts sonate opus III van Beethoven tot de hoogtepunten ge rekend kunnen worden. Hoogtepunten die zowel naar vorm als naar pianis tische eisen een toetssteen vormden voor het muzikale en technische kunnen van de pianist Henkemans. Deze sonaten immers, hoewel zo uit eenlopend van stijl en structuur, stellen de hoogste eisen en wel op de eerste plaatse de intensiteit van de muzikale en dramatische spanning zonder onder breking handhaven. Bij Mozart valt dit probleem by het middendeel der ge speelde sonate onmiddeliyk op; een the ma zangerig van opzet maar met een ontwikkeling die zo ryk is aan een muzi kale en dramatische spanning dat men zich bijkans verwonderd afvraagt of dit wel de Mozart van de levensblije Oostenrykse sfeer is. Mozart lykt hier eerder een voorbode van de romantische idee: uitbeelding van de menseiyke emoties, van de felle inneriyke span ningen die weliswaar de kunstenaars van alle tyden hebben beroerd, maar in de romantiek tot een grondgedachte van het compositorisch proces zyn ge worden. Deze muzikale dramatiek vormt ook de verbindingsschakel naar het klank beeld waarvoor Beethoven ons plaatst. Hier echter meer naar het bizarre, misschien minder aangrppende, omdat er de tere melodiek, als scherp con trast by Mozart, heeft plaats gemaakt voor een breder melodische lyn, geac centueerd door gebruikmaking van een groter gedeelte van het klavier. Men moet dan ook Henkemans bewonderen voor de wyze waarop hy de karakteris tieke elementen van deze componisten heeft weten te realiseren. Zijn voortref- feiyke techniek en zyn vooral by Mo zart zorgvuldig uitgewogen, pedaalge- bruik waren opvallende kwaliteiten die hem mede plaatsten in de ry der gro ten. De belangstelling voor dit recital was evenals het enthousiasme, zeer groot. LOUK NE LISSEN Van de zyde van het secretariaat deelde men ons mede, dat de voorstel ling voor het „Proces om Jezus" is uit verkocht. In de parochiekerk van Halfweg werdde installatieplechtigheid. De nieuwe gisteravond pastoor J. B. Karskens gein- pastoor is gezeten naast Deken W. N. stalleerd. De foto geeft een beeld van I Zijlstra (links). Pastoor J. B. Karskens is gisteravond in de kerk van Onze Lieve Vrouwe Ge boorte te Halfweg geïnstalleerd tot her der van de parochie. Onder het zingen van het Veni Creator ontvingen de paro chianen hem in de trots de gloeiende vuurpot achterin, zeer koude kerk, waar kapelaan dr. H. W. J. Kuipers een har telijk welkomstwoord sprak en deken W. N. Zijlstra van Haarlem na de in stallatie pastoor Karskens een vrucht baar pastoraat toewenste en de „kudde" maande samen met de priesters een eerlijk godsdienstig leven op te bouwen. Deken Zijlstra herdacht evenals kape laan Kuipers de overleden pastoor Bots, die biina 24 jaar katholiek Halfweg is voorgegaan in een diepe Godsliefde en grote nederigheid. De nieuwe herder schreed bU zyn binnenkomst In de kerk onder een haag Advertentie Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Het Haarlemse college van B. en W. heeft het goed geoordeeld de gemeente lijke scholen voortaan niet meer met een nummer aan te duiden, maar ze een eigen naam te geven. De kleuter school nr. 1 aan de Tesselschadestraat heet nu voortaan „Kleuterschool De Kindertuin". Kleuterschool nr. 2 aan de Smedestraat komt „Ovide Decroly- kleuterschool te heten. Kleuterschool 3 aan de Van Zompel- straat wordt „Van Zompel-kleuter- school. Kleuterschool nr. 4 aan de Corn, van Noordestraat wordt „Kleuterschool De Kinderwereld"; nr. 5 aan het Leid- seplein wordt „Kleuterschool De Pep pels"; nr. 6 aan de Ternatestraat krijgt de naam van „Kleuterschool Charlotte Bühler". Nr. 7 aan de Berkenstraat wordt Kleuterschool Zonnehoek, nr. 8 aan de Faradaystraat wordt „Kleuter school Hummeltjes Honk"; kleuter school nr 10 aan de Haarlemmerliede- straat heet voortaan „J. M. Telders Kleuterschool"; de Kleuterschool aan de Pleiadenstraat wordt nu „Maria Montessori-kleuterschool"; de kleuter afdeling van de Spaameschool aan de Pol heet nu „Kleuterschool De Pol"; de kleuterafdeling van de Beatrixschool aan de Gilles Scholl- mesterlaan krijgt de naam „Beatrix kleuetrschool" en de kleuterschool aan de Roerdompstraat komt nu voortaan Kleuterschool De Roerdomp te heten. van verenigingsvlaggen naar het ver sierde altaar. Voor hem ging een groep bruidjes en de misdienaars die het kruis droegen. Met de deken van Haarlem en zijn twee kapelaans, betrad de door de blijde zang van het Veni Creator bewogen pastoor het altaar. Kapelaan Kuipers verwelkomde hem en trok een vergelijking met een paar we- 1 geleden toen er rouw was om het verscheiden van een gevoelig man. In die dagen waren de tonen wel blij, maar weemoedig tegelijk. Nu zijn het alleen jubelklanken, die de dank uitdrukken van de gelovigen voor de verhoring van het gebed tot de H. Geest, de bisschop te verlichten bij zijn moeilijke keus. Dr. Kuipers zegde zijn pastoor toe dat hu in Halfweg een mooie parochie zal vin den, met enthousiaste mensen, die de dienst aan God werkelijk belangrijk achten. Er is hier een bloeiend litur gisch leven. Maar het arbeidsterrein is nog zeer rijk en uitgestrekt. De kape laan veronderstelde dat vele parochia nen hun pastoor al zullen kennen van zijn werk in de Papagaaikerk te Am sterdam en zyn toespraken tijdens het ziekentridium. Deken Zijlstra stelö vervolgens pas toor Karskens in het zakelijk en wer kelijk bezit van de parochie volgens de benoemingsbrief van de bisschop van Haarlem. In zijn toespraak liet de deken zün gedachten nog even gaan over het over lijden van pastoor Bots, die talloze of fers heeft gebracht voor het heil van zijn parochianen. Hij was een priester die hield van zijn volk en God pro beerde na te volgen. Tot heil van zyn zielerust baden de gelovigen een Onze Vader en een Wees Gegroet. De deken bracht de gelukwensen over van het bisdom aan de benoemde herder en vond het prettig dat hij een uitstekend bekend staande parochie onder zijn hoede zal krijgen. „Alle zegen, sterkte en vruchtbaarheid moet komen van Cod, maar dat wil niet zeggen dat de mens niet aan de genade behoeft mee te werken. Dé priester moet zo veel mogelijk het voorbeeld van Christus in 't oog houden. Zijn lijden en sterven, Zijn afzonderlijke liefde voor iedereen." Tot de gelovigen richtte deken Zijl stra zich met het beroep om de mense lijke zwakheden, die de priester onver mijdelijk ook kent, te begrijpen en in plaats van kritiek te leveren, de roep van de Paus in de praktijk te brengen: „Bidt en werkt samen met uw geeste lijken". Na de rede van de deken, zong het koor, dat onder leiding stond van de heer T. Verdonk, met als organist de heer P. J. Dykzeul, het Tantum Ergo. De Haarlemsche Toneelclub geeft woensdag 7 en donderdag 8 maart in de Haarlemse stadsschouwburg een voorstelling van „Kleine kinderen wor den groot", een biyspel van Noel Langley. De uitzonderlijk lange koude-periode van dit jaar heeft by velen de herin nering wakker geroepen aan de record- winter 1941'42. Verleden week be reikte de temperatuur van min 25 gra den op het vliegveld Volkel bedenkelijk dicht het record van 27 januari 1942, toen in Winterswijk een temperatuur gemeten werd van 27.4 graden onder nul. Deze 27.4 van Winterswijk staat in Nederland sindsdien geboekt als hét koude-record. Dit record wordt door sommigen in twüfel getrokken, omdat men hier en daar wel lagere temperaturen zou heb ben genoteerd. Als we broeder Patri- cius van het missiehuis St.-Michael te Steijl mogen geloven en er bestaat geen enkele reden om zijn woorden in twüfel te trekken dan werd op die zelfde 27e januari 1942 in Belfeld een temperatuur van 30 graden gemeten. Tengevolge van de oorlogsomstandig heden en de daaruit voortvloeiende ge brekkige communicatiemiddelen werd hieraan toen geen bekendheid gegeven. Die 27e januari 1942 's morgens tus sen 6 en 7 uur beëindigden de broeders van de Leonardushoeve te Belfeld de boerdery van het missiehuis te Steijl hun nachtrust. In de eetzaal zagen zij, dat zich aan de binnenkant op de muren ijs had afgezet, terwijl toch de kachel de hele nacht was blijven bran den. In deze felle winter lazen de broe ders elke morgen in de tuin de stand van de thermometer een grote „Mi- nimax-thermometer" af. Die morgen kwamen zij tot de ontdekking dat het kwik gedaald was tot 30 graden bene den het vriespunt. Niet minder dan twaalf broeders zyn hiervan getuige geweest. Wie de St.-Leonardushoeve in Belfeld kent, weet dat het daar 's winters bitter koud kan zyn. De hoeve ligt midden in de vlakke, uitgestrekte landerijen en de koude van de noorden- of oostenwind kan er onbelemmerd doordringen. Broe der Patricius is thans benieuwd of deze veertien jaar geleden gemeten 30 graden alsnog als Nederlands' koude-record zal worden erkend. Naar aanleiding van deze mededelin- Advertentle BLOEMENDAAL TELEF. 22143 Gisteravond vond in hotel-restau rant Brinkmann op de Grote Markt de jaariykse ledenvergadering van de Z.C. „Haarlem" plaats. De zwemsecretaris gaf een hoopvol verslag van de prestaties en vorderin gen op zwemgebied van de leden. De stand in de winterkringcompetitie gaf voor Haarlem 4 eerste, een 2ë en een 3e plaats te zien. De polosecretaris was eveneens opti mistisch gestemd over de behaalde re sultaten. Ondanks het feit dat Haarlem l heren gedegradeerd is uit de hoofd klasse heeft het in de wintercompeti tie duideiyk bewezen, weer een ge vreesde tegenstander voor de sterkste ploegen te zpn. dank zü de goede trai ning o.l.v. Gerrit Bijlsma. Dit jaar werd de „Najade" beker uitgereikt aan Nel lie Goedhart en de „Coming Man" be ker aan de 12-jarige Hans Krom. De heer Th. Hölsken werd evenals alie voorgaande jaren eenstemmig als voor zitter herkozen. Het herenteam van The Typhoons heeft in de belangröke plaatselpke ont moeting tegen kampioen Black Pira tes geen misstap gedaan en met 69-35 gezegevierd. Jammer genoeg was deze wedstrijd bijzonder teleurstellend, want door fel spel van beide partyen werd de ont moeting talloze keren ontsierd door onsportieve handelingen, hetgeen van zelfsprekend ook het spelpeil niet ten goede kwam. Nadat de rust was Ingegaan met een 31-19 voorsprong van Typhoons, werd deze voorsprong reeds spoedig en gelei- deiyk vergroot. Van geheel andere kwaliteit was de overgangsklasse ontmoeting tussen IHJ en het Delftsche Punch. Hoewel de IHJ ploeg zeer onvolledig binnen de ïynen verscheen, slaagde het team er in een verrassende zege te behalen tegen de Delftsche Punch ploeg (34-22), in het begin een achterstand van 6 0 te hebben weggewerkt. Door de zege van IHJ is de spanning in de kopgroep in deze klasse nog groter geworden. De uitslagen waren: Dames: Aurora-HOC 3 1315; Ty phoons 3-RCH 2 0—2 regl); HOC 2- Antilopen 2 22—13. Heren: IHJ-Punch (Delft) 34—22; Black Pirates-Typhoons 3569; Rapi- ditas '31-Typhoons 2 31—39; Aurora- Old Boys 2935. In de afgelopen week zijn er weer vele dampartyen om de persoonlijke kampioenschappen tot een beslissing gekomen, hetgeen vooral de wedstrijd leider een goed humeur bezorgt. Enige verrassende uitslagen zorgden voor de nodige spanning. Zo zagen we in de hoofdklasse-groep de eerste neder laag van B. M. Krijgsman. In de eerste klasse moest ook v. Leuffen zijn onge slagen record opbergen toen v. Looy hem de punten ontfutselde. De uitslagen luiden in de hoofdklasse: Hoofdklasse A: J. H. MeureA. Dou- ma 11, J. PoppenN. Blom 11, A. Douma-P. Belien 2—0, J. Drayer—J Poppen 0—2. Hoofdklasse B: T. Postma—W. v. Wort 2—0, M. Krijgsman—T. Tielrooy 1—1, G. PostmaJ. v. Straten 20. J. v. Stra ten—K. de Jong 0—2, T. Tielrooy—G. Postma 0—2, W. v. Wort—M. Krijgsman 2—0. gen heeft het A.N.P. het K.N.M.I. in De Bilt gevraagd of deze aflezing des tijds juist kan zijn geweest, en of deze temperatuur, eventueel na onderzoek door De Bilt, alsnog in aanmerking zou kunnen komen voor een erkenning als „koude-record voor Nederland". Dr. H. ten Kate van het instituut deel de ons mede, dat „de vermelde tempe ratuur van dertig graden onder nul on- mogeiyk als record kan worden erkend, omdat deze zeker niet is gemeten op de manier zoals temperaturen op alle me teorologische stations worden gemeten, namelijk in een „thermometer-hut". Ook de afgelopen week, aldus dr. Ten Kate, hebben het instituut mededelingen be reikt over temperaturen van byna 30 graden onder nul. Ook deze konden niet worden gebruikt." Een „thermometer-hut" Is een be schermende overkapping rond de ther mometer, die beïnvloeding tengevolge van zonnestraling, wind,( vochtigheid enz. tegengaat. t De tegen de heer Jungschlager te Djakarta geëiste doodstraf heeft het dagelijks bestuur van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd aanleiding gegeven aan de raad van ministers het volgende telegram te zenden: „Diep geschokt door politieke straf vervolging van de onschuldige Neder landers Jungschlager en Schmidt, meent ons bestuur dat na het respectvol op treden van Zijne Excellentie minister Luns, thans spoedig een klacht moet worden ingediend bij de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, be last met het toezicht op de handhaving der fundamentele menselijke rechten ingevolge het Unie-statuut. Is verder van mening dat de volop gepleegde rechtsschending te Djakarta het thans wenselijk maakt dat deze rechtsschen ding bij het Internationaal Gerechtshof aanhangig wordt gemaakt". De Haagse afdeling van het Veteranen- legioen Nederland heeft het volgende telegram gezonden aan minister'Luns; „De afdeling 's-Gravenhage van het Veteranenlegioen Nederland dringt er bij Uwe Excellentie op aan onmiddellijk stappen te doen tot 'nvrijheidstelling van Jungsphlager c.s en de nodige te genmaatregelen te nemen ten opzichte van de Indonesische vijandige houding. Verzoeken ook de hier te lande in op leiding zijnde Indonesische cadetten en adelborsten het land uit te wijzen." De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren voor de tweede maal geweigerd een datum vast te stellen voor een debat over een voorstel van linkse zijde, dat beoogt de subsidiëring van het bijzon- el r onderwijs te beëindigen. Met 301 tegen 276 stemmen aanvaardde de ver gadering een agenda voor de komende veertien dagen, waarop de schoolkwes tie niet voorkomt. Een week geleden had de vergadering hetzelfde gedaan met 288 tegen 279 stemmen. De actie tegen het confessionele on derwijs gaat uit van communisten en enige socialisten. Premier Mollet en an dere socialistische ministers stemden voor bespreking van het voorstel. Het merendeel van de radicale ministers, onder wie Mendès-France, deed hetzelf de. Vele radicale afgevaardigden onthiel den zich van stemmen. De schoolkwestie zou premier Mollet uiteindelijk de steun van de katholieke volksrepublikeinen kunnen kosten, die weliswaar niet in de regering zitting hebben, doch haar wel in de meeste kwesties steunen. Paul Eagan, burgemeester van Auro ra in Illinois, heeft Anastas Mikojan, plaatsvervangend premier van de Op perste Sovjet, een vredesconferentie van Russische en Amerikaanse burge meesters voorgesteld. Eagen opperdit dit denkbeeld in een brief aan de Russische leider. Met zulk een conferentie zou men kunnen pro beren uit te vinden of er enige basis is waarop men gelukkig leven kan in deze wereld, schrijft de Amerikaanse burge meester. Eagan schreef dat hij stellig ge looft dat de fundamentele principes en idealen van de voorvaderen der Ameri kanen niet ver verwijderd kunnen lig gen van die welke het communistisch dogma in, de wereld hebben gebracht. Het Britse Koninklijke Instituut voor het Reddingswezen heeft geweigerd een bedrag van duizend gulden van de naar Rusland gevluchte Britse diplomaat Guy Burgess aan te nemen. De „Sunday Ex press" had Burgess dit bedrag betaald voor een artikel dat de ex-diplomaat in Moskou voor het blad had geschreven. Burgess had verzocht het honorarium over te maken aan de Reddingsdienst. Deze dienst heeft thans bekendgemaakt de mensen van alle naties in vrede en oorlog te dienen en daarvoor voortdu rend geld nodig te hebben. Onder de speciale omstandigheden waaronder dit bedrag is aangeboden, voelt het insti tuut zich echter verplicht het te weige- PERCEEL OPBOD Kijkduinstraat 23, Haarlem f 15000.— Hagelingerweg G 61, Santpoort 7600. Lange Boogaardstr. 18, Haarlem 4700. Westerhoutstraat 7, Haarlem I 23000.— Westerhoutstraat 35, Haarlem 10200.— Cederstraat 26, Haarlem f 7500.— Brederodestr. 46, Zandvoort f Van Merlenlaan 25, Heemstede en Melchior Treublaan, H'stede (bouwterrein) 46088.— Cruquiusdijk 57 en 58, Haarlem mermeer (bouwtererin) t 2755. Judith Leysterstr. 8, Haarlem AFSLAG TOTAAL KOPER 15000.— Opgehouden I 400.— 8000.— A. T. Ales 4700.— W. Wakker 1 5.— f 23005.— J. J. Schouten qq. 10200.— Th. Bijman qq. f f 7500.— G. H. van Glabbeek f Niet geveild f 3600.— 49688.— P. v. d. Putten Jr. qq. 900.— 3655.— B. van der Peet t Niet geveild In Minérva kunnen de liefhebbers van de liedjeskunst van Maurice Che valier deze week aan hun trekken ko men. Niet dat de krasse grijsaard zo bijzonder veel zingt, maar de sfeer van vrüwel al zyn liedjes vindt men er zeker in terug; een beetje triviaal, soms charmant, maar meestal vry goedkoop. Chevalier als graaf zus en zo met een nogal „lustig" verleden, ziet zich plotseling geconfronteerd met zeven danseressen, die beweren zyn dochters te zyn. Letterlek en figuuriyk heeft het bar weinig om het hjf. Maar Chevalier bloeit in die sfeer op. Soms valt er wat te lachen, maar meestal niet. De sfeer maakt de film alleen maar geschikt voor volwassenen, De film „Onderbroken melodie" is nu eens een muziekfilm, waar aan een menselijk verhaal ten grondslag ligt. De geschiedenis vertelt van de zangeres Marjorie Lawrence, die op het toppunt van haar roem een arme dokter trouwt. Hij heeft tegen over haar roem en geld een minder waardigheidscomplex, maar wanneer de vrouw getroffen wordt door kinderver lamming is hij het, die meer door zijn geestkracht dan door zijn kennis zijn vrouw op het pad der beterschap brengt. Zij put daaruit de moed om dat pad af te wandelen. De film brengt eerlijk en zonder sen satie de strijd van de vrouw in beeld, en dat geschiedt op een boeiende ma nier. Van harte aanbevolen. Iedereen kan er heen. Een indrukwekkend produkt is de film „De Zilveren Beker" niet ge worden. Regisseur Victor Saville heeft een film gemaakt rond de Kelk van het Laatste Avondmaal, en men zou van blasfemie moeten spreken, wa re het niet, dat de regisseur tot heel weinig in staat blijkt. Het verhaal heeft vrijwel geen betekenis en er zijn vele details, die er op wijzen, dat er bene den de maat gewerkt is. Veertien jaar, zegt de K.F.C. Donderdag 1 maart zal in het Rem- brandttheater 's avonds een voorstel ling worden gegeven voor de leden van de Haarlemse Kunstgemeenschap. De film „Vyfduizend vingers" zal worden gedraaid. Het voorprogramma luidt „Uit vuur en vlam", een Poly- goon-Profilti-film over het Hoogovenbe- dryf. Donderdag 8 maart houdt de dichter en schryver Guillaume van der Graft een voordracht over „eHt Sspel". Woensdag 21 maart speelt de toneel groep Theater „De dochter van de bron- nenmaker", een comedie van Marcel Pagnol. De sluitingsavond dinsdag 24 aprii krijgt een bijzonder karakter. De avond wordt verzorgd door een Franse artistengroep uit Parijs met o.a. het beroemde mime-nummer „Les Mains Joly". De in 1952 langs de Zandvoortse bou levards aangebrachte straatverlichting is technisch bezien wel voldoen de, doch de gebezigde kwiklampen heb ben het bezwaar, dat het uitgestraalde licht koud en ongastvrij aandoet. Voor al in het centraal gelegen deel van de boulevard, een der belangrijkste cen tra van het toeristische verkeer in de badplaats, dient aan de verlichting me de de eis gesteld te worden, dat zij medewerkt aan het scheppen van een warme, prettig aandoende sfeer. B. en W. van Zandvoort verzochten daarom aan de directeur van de dienst van publieke werken een plan te ontwer pen voor het verbeteren van de ver lichting langs de Doulevards tussen het Schuitengat en de Thorbeckestraat. Bij de uitwerking van dit plan kon gebruik worden gemaakt van de vorderingen, die de verlichtingstechniek, in het bij zonder op het gebied van de ontwikke ling der zgn. fluorescentie-verlichting, de laatste jaren heeft te zien gegeven. De thans aanwezige 23 lichtmasten, zullen worden vervangen door 47 nieu we masten. De lichtpunt-afstand wordt derhalve tot de helft teruggebracht. De uitkomende masten kunnen benut wor den voor de verlichting van de Zand- voortselaan, welke zeer onvoldoende is en waarvoor plannen tot verbetering in voorbereiding zijn. Er zijn twee mo gelijkheden van uitvoering: met enigs zins „feestelijk aandoende armaturen (kosten f35.000 jaarlijkse exploitatie 3.000 méér) en met de buislampen zoals die thans m het dorp in gebruik zijn genomen en zeer goed voldoen (kosten 26.000, exploitatie 1.750). Door de buiten gebruik te stellen licht masten wordt nog f 9.000 bespaard op de uitgaven welke voor de verlichting van de Zandvoortselaan nog nodig zijn. Daar de raadscommissies terzake niet eenstemmig zijn, leggen B. en W. deze zaak maandag aan de gemeenteraad voor. Dinsdagmiddag om half twee worden op de üsbaan Meer en Vliet achter het RCH-terrein in Heemstede arresleewed- stryden gehouden om geldprüzen. De organisatie is in handen van particulie ren. GEBOREN: L. van Egeraat en R. H. C. Vester, d; J. H. Sloeserwy en B. J. van Schendelen, z; H. van Looy en J. P. Wepers, d; Th. J. Kokkelkoren en C. M. van Damme, z; F. S. P. van Buchem en M. H. van der Peijl, d. ONDERTROUWD: W. J. Wesselingh en E. M. Bouwhuüsen; R. K. van Spen- gen en C. S. A. Muller. GETROUWD: A. H. Huiskamp en S. M. van Nassau: J. F. Hazebroek en G. van Vastenhoven; A. Stomphorst en C. G. Allebé; K. Bukowsky en A. Barendregt. OVERLEDEN: Wed. A. M. Visser- Bronkhorst, 84 jr, Pieter de Hooghstr. 2: Mej. A. H. Kroone, 55 jr: Mej. J. C. Steenbergen, 81 jr, Meerweg 53; H. J. van Honschoten, 76 jr, Zand vaartpad I. Er is een tijd geweest dat iedereen glom van de romantiek van De Twee Wezen, het Doorgezaagde Weesmeisje, Ene Moeder en De Witte Non. In die melodrama's was de ene si tuatie nog hartroerender dan de andere. De tranen konden dan niet hard stro men en de wringende handen en trillen de lippen waren niet van de lucht. We hadden niet gedacht dat deze oude beestjes het nog eens tot film zouden brengen ook. Niettemin: in Luxor kan men deze week een Italiaanse versie gaan zien van De Witte Non. Een vrouw, die buiten de echt om een kind heeft gekregen van een graaf. Een graaf die ongelukkig getrouwd is en zpn vrouw en kind verliest. Hy zoekt zyn troost bü een meisje van laag al looi, dat niettemin een goede inborst heeft. Maar door haar wreedaardige vriend komt zö in de gevangenis, waar zij een kind ter wereld brengt: van de graaf. De «eerste vrouw die een kind van de graaf heeft, is uit boete non geworden, zy ver -hijnt tenslotte ten tonele om het tweede grafeiyke kind ter wereld te helpen brengen. Hoe het allemaal precies loopt is niet na te vertellen, want in de gevangenis breekt ook nog opstand uit. Kortom: de geschiedenis is verschrikkelük inge wikkeld en erop gericht zwakbezenuw- de lieden tot tranens toe te roeren. Mét film -heeft het .niets van doen, even min als met dramatiek. Maar er zyn mensen die daarvan houden en dat is natuuriyk hun goed recht. De Khyber horden worden gevormd door woestgebaarde Indiase berg bewoners, die onder het pedante aanvoerderschap van een zekere Kur- ram Khan strijd leveren met de Engel sen, die hun land regeren. Elk jaar in de „Nacht van de lange messen" breekt er opstand uit en het is waariyk geen plezierige taak om dit smeulende vuurtje steeds weer in de kiem te smoren. Ka pitein King, een man van staal, ziet ais enige oplossing de vernietiging van de Khan en samen met zijn trouwe bende, Mohammedanen, die geen geweren ge bruiken omdat de kogels gesmeerd zijn met varkensvet, trekt hij ten aanval. Voor het zover "is ziet de bioscoopbezoe ker de gebruikelijke gang van zaken op een fort in de woestijn en geeft de film hetzelfde gevoel als de luie stap van een kameel. Op het einde komt er dus een beetje opwinding, waarbij in een tweegevecht de Khan het leven laat, maar in het geheel genomen is het alles behalve een opmerkelijk verhaal. Lief hebbers van mooie kleuren zullen niet temin geen spijt voelen over een bezoek aan het Frans Halstheater. CINEMA PALACE: „De witte non»;- volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en'9.15. FRANS HALS: „Opstand der Khyber nor- de", 14 jaar. Tyden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di.-avond één voorstelling om 8 u. MINERVA, zaterdag: „Plotseling zeven dochters", volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Ma. en di. 8.15: „Onvergetelijke melo die", a. 1. REMBRANDT: „Onderbroken melodie", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: „De zilveren beker", 14 jaar. Tij den za. 2, 6.30 en 9 uur. Zo. 1.30, 4, 6.30 en 9 u. Ma, tot en met do.: 2 en 8 uur. STUDIO: wo. en do.: „Hoffmanns vertel lingen", a. 1. Tijden: 2.15, 6.45 en 9.15. Zo.-ochtend 11 uur: „De witte droom", alle leeft. Zaterdag 25 tebruart Stadsschouwburg: Toneelgroep •Theeter" met „De dochter van de bronnenmaker 8 uur. Zondag 26 februari Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" met ,,De dochter van de bronnenmaker 8 Minerva (Heemstede): Cabaret Wim Son- neveld met „Huis, tuin en keuken", 2 en 8.15 uur. Stadsschouwburg. De Haagse Comedie met ..'t Is nooit te laat", 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30— 16.30 uur. Haarlem De zondags-, avond- en nachtdienst van dc Haarlemse Apotheken wordt waargeno men door Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Bar- teljorisstraat 11, telefoon 10175; Park-Apo theek, Kleverparkweg 13: Apotheek 't Gil- dehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038; Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat, tele foon 25860. ZIEKENVERVOER G G.D., Telef. 14141: Margriet, Turfmarkt 10 rd„ Tel. 21400. Voor de doktersdiensten in Haarlem belle men nummer 11990. Overveen De zondagsdienst voor artsen zal worden waargenomen door dokter D. K. Heeringa, Militairenweg 18, tel. 24480. BloemenHa--<l De zondagsdienst voor apotheken wordt waargenomen door de Elswout Apotheek (Groenendaalseweg 341, Overveen), tele foon K 250016760 en de Santpoortse Apo theek, Bloemendaalsestraatweg 145, tele foon K 2500—8249. De doktersdienst wordt waargenomen door dokter J. H. M. Egberts. Z. Stations weg 12, Bloemendaal, tel. 22261. Heemstede Artsen: Dokter J. L. Tombrock. Burg. v. Lennepweg 1, tel. 38032 en dokter K. L. Kout, Joh. de Wittlaan 23, Haarlem, tele foon 38411. Wijkverpleging: Zuster G. E, v. d. Hoek, Laan v. Rozenburg, tel. 27805. Apotheken: Heemst.eedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apo theek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. De doktersdienst in Aerdenhout wordt Aerdenhout De doktersdienst in Aerdenhout wordt waargenomen door dr. JReurink, Aercjenh. duinweg 8, telefoon 26035. Santpoort Artsên: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant- poort, tel. 8310. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoort- se apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. 8249. Bennebroek Arts: Dokter G. Manschot, Ry'ka» straatweg 34, tel. K 2502 - 430.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2