Lichte muziek op zwarte schijven D 4 PAAR NYLONS MODESHOW Geen principiële uitspraken in de Grondwet DE KRAB MAHONIE MINISTER BEEL WAARSCHUWT E De eerste klap is waard! Qcc nrxa/i C&nfra,, 't-t>o/iee£ó taJzk&ïv 7 5 cent Prof. Oud bestrijdt strafbaarheid van ministers voor gevoerd beleid MET DE GULDEN SCHAREN ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 PAGINA 6 r m Volle kaart? Vier paar Nylons gespaard! Aanbieding acht weken geldig ledereen kan nog meedoen Ook voor U, die nog niet mee doet aan Centra's Spaar-systeem met réuze-rente; ook voor U is deze stralende kans weg gelegd. Haal - bij vandaag te beginnen - Uw levensmiddelen bij een Centra-krui denier en spaar gemakkelijk en ó-zo-gauw vier paar „dromen" van nylons bij elkaar. Centra's Spaarsysteem met réuze-rente Wordt lid van de Centra-Klanten-Kring en koop voor elke volle gulden, die U bij Centra besteedt een coupon van 10 cent. Profiteer van de F. 2.50 reuze-rente. Profiteer van de maandelijkse stroom van begerenswaardige artikelen. Profiteer van de Centra Spaarbrief met de gratis verzekering tegen ongevallen en in validiteit. Profiteer bovenal nu van de eerste speciale aanbieding, de eerste klap, die vier paar nylons waard is! Centra-traditie gehandhaafd En beoordeel nu eens - bij al deze vorstelijke spaarvoordelen - de prijzen van de Centra kruidenier. U zult dan al gauw merken, dat Centra het voluit wint met de laagste prijzen. Geen wonder, want Centra handhaaft zijn oude traditie: de beste kwaliteit tegen een prijs, die elke concurrentie slaat. Centra overtreft alles. FIJNHOUT- EN TRIPLEXHANDEL TELEF. 10510 IS GOEDKOPER DAN U DENKT CENTRA blijft CENTRA Direct tegen de laagste prijs-, en sparen van een leien dakje!! 7s®r ERIC DE NOORMAN I magazijnen Toen ik laatst Lodaline vroeg, wilde men mij wat anders geven. Ik zei: „Nee, ik wil de echte Lodaline! Want ik heb al genoeg ervaring met andere middelen opgedaan om te weten, dat er niets zo goed, gemakkelijk en voordelig is als Lodaline. Voor mij is het merk Lodaline een garantie. Voor alles wat schoon moet: Lodaline is er goed voor!" ^P. J. Nachtegeller^ IJSBAAN KLEVERLAAN GROTE US HOC KEY WEDSTRIJD ABT besteldienst „In Gods oog" Humor ZEEAREND BIJ LUNTEREN Wilde zwijnen eten toffees de AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBIE 19 BUjff U Dsze keer zij onze rubriek dan speciaal gewijd aan de 78-toeren- plaat, die zich ondanks de stijgende produktie van de langspeel- schijven en de allengs grotere vraag daarnaar, moedig weet te handhaven. Geholpen als zij daarbij wordt door perfecte radio's, die alle geruis wel weten weg te werken, door wisselaars, die van acht 78-toerenplaatjes een LP maken en door detering, die naar de nering moet worden gezet, want veel grammofoonplaatliefhebbers, die de lichte mqziekmuze willen blijven bijbenen, gaat de geregelde aan schaf van langspeelplaten nu eenmaal ver boven de begroting. Intus sen biedt de 78-toerenplaat de minder dik gebeursden toch de moge lijkheid de nodige variatie en verscheidenheid in hun discotheek aan te brengen. Er blijft keus genoeg. En om dan maar met een en om in stijl te blijven „jofel uithaalplaatje" te beginnen: de nieuwe feestpotpourri van Johnny Jordaan. Met muziek van Frans Poptie en tekst van Jack Bess. „Hiep hiep hoera, we hebbe weer 'n feesie", aldus wordt deze nieuwe hela-hola-schijf ingeluid. En dan wordt het „volle leven" in alle toonaarden bezongen: het lief, tanté Alida en ome Hein, de sure huisbaos, het sallumslaatje, de wortelpierefluit, het gebit van opoe, het augurrekie, de polonaise en wat meer zij in het feestrepertoire van de simpele brave burger. Johnny wordt bij zijn smeuïge aria's geassisteerd door de klaverjasclub „Schoppen Negen" en het orkest van Jan Hilligers. Kortom: voor de liefhebbers een je- dat-plaatje, van begin tot eind boordevol van bruisend-feestend Am sterdams volksleven („His Masters Voice" nr. JF 175). nog op te dansen ook (op het ritme wel te verstaan, niet op de plaat- li jes; die zijn breekbaar). Denk intussen niet, dat het leven in de Jordaan alleen maar draait om „sallumslaatjes" en „wortelpierefluiten". Er zijn an dere en dieper-zure zaken dan het befaamde „augurrekie". Onder het etiket „De beste stemmen van de Jordaan" worden ze door tante Leen uit de doeken gedaan op de His Mas ters Volce-plaat JF 170. „Vroeger was ik alles voor jou, maar het sprookje was veels te mooi om waor te zijn", zingt tante Leen en haar gemoed is daarbij vol van opge kropt verdriet. De accordeon weent op de achtergrond een beetje mee. De muziek van dit lied „Vroeger" is van Harry de Groot, de tekst van Pi Vèriss. Jan Schallig leidt het orkest. Aan de andere kant van de plaat verzinkt tante Deen dankbaar in weemoedigheid, wanneer ze op de walstonen van dezelfde accorde on het ,,'s Avonds met jou" uit heur hart opdiept. Een soort van vervolg op „Over 25 Jaar" maar dan anders: wij bedoelen a la tante Leen. Mu ziek: J. Valkhoff; tekst: H. Ruf jr. Arrangement Harry de Groot: or kest o.l.v. Jan Schallig. Geen on verdienstelijk plaatje in dit aparte genre. Er zijn weer vier vlotte huis-, tuin- en keukenliedjes gecom poneerd. Van die liedjes, die plotseling in Je achterhoofd gaan zitten en er dan de eerste dagen met geen stok uit te krijgen zijn. Ze he ten: „Mijn hart seint S.O.S." (mu ziek: E. Dama en G. Holm; tekst: G. Holm) en „In Singapore, in Sin gapore" (muziek: G. Jussenhoven; tekst: J. Bess), samen op de Co- lumbiaplaat DH 62ff en „Johnny, Johnny" muziek: Fr. Micheel; tekst: J. Bess) en „Toen zei za nee" (muziek: E. Dama en G. Holm: tekst: G. Holm) op de Columbia- plaat DH 627. De arrangementen zijn van Frans Poptie, die ook voor de muzikale begeleiding zorgt draagt van de pittige en goed-gestemde zang van het Trio X. Amusante plaatjes, fris van de lever. Er is e Franse chansons hebben hun eigen, aparte bekoring. De bekoring van het warme of het koude menselijke of van de nu anceringen daartussen. Of is het de begeleidende muziek, doorgaans een beetje vreemd, soms grillig op het eerste gehoor, maar altoos typerend, vaak fijntjes raak. Beide aspecten van dit troetelkind van de Franse lichte muziek zijn te waarderen via de plaat „Hls Masters Voice" SG 750. Gilbert Bécaud zingt met een charmante voordracht het medite rende „Mon ami m'a trahi" en het speelse „Les tambours et l'amour", waarbij men het driftige slot wel op de koop toe zal willen nemen. Het ensemble van Raymond Bernard zorgt voor een interessante begelei ding (elektrische guitaar, piano, slagwerk). Dean Martin, de Amerikaanse bariton-vocalist, is aan de beurt op de Capitoolplaat 3295. Hij zingt „Memories are made of this" met stemmenritme op de achtergrond en „Change of heart", dat van de componist een exotisch muziekje kreeg. Het orkest van Dick Stabile houdt er stevig de maat in, weshalve het plaatje ook uitstekend als dansplaatje dienst kan doen. Ons recensie-exemplaar liet scherp ge ruis horen, maar dat kan wel een uitzondering zijn. The Regent Ballroom Orchestra laat op de Deccaplaat nr. 33936 zijn eigen versie horen op de quickstep „Yellow rose of texas". Geen hoorneffectjes a la Mitch Mil ler. De melodie wordt, met ritmische begeleiding, steeds afzonderlijk ge speeld door de gebruikelijke orkest- instrumenten; piano, saxofoon, viool, guitaar enz. Weer eens wat anders dus. Aan de andere kant de quick step „The man from Laramie", die het ook nog best blijft doen. Het prettige ritme hoort mede tot de aantrekkelijkheden van deze plaat. Tikkeltje geruis (op de onze). Wij nemen afscheid tot vol gende week met een oer gezellig plaatje voor de liefhebbers van „jodeln und ver- liebt sein" en voor de anderen, die op zijn tijd een onbezorgd stukje bergmuziek niet willen ver smaden. Bovendien kan er nog bij gedanst worden ook want „Wenn ich verliebt bin muss ich jodeln" en „Hollare-l-di-ei-ho" zijn dat is het nieuwste van het nieuwste zoge naamde jodel-foxtrotjes. Franzi Lang puurt heel wat jodels uit zijn keel, daartoe mede geïnspireerd door de beentjes-van-de-vloer-mu- ziek van de kapel van Thomas Wendlinger. Weergave: best (inclu sief echo'tjes) Philipsplaat nr. P. «718 H. FREDERIC IKïe CENTRA Heeft U Uw Centra-couponkaart al vol? Dan als een haas naar Uw Centra kruidenier! Voor een volle couponkaart van de Centra-Klanten-{Cring ontvangt U vier paar schitterende nylons, van gegarandeerd eerste kwaliteit, die een winkelwaarde van F. 19.- vertegenwoor digen. De porto bedraagt F. 0.50. Pluk nu de vruchten van Uw spaarzaam heid en trouwe Centra-klandizie. De aanbieding blijft acht weken geldig. Maak 90 °/o rente van Uw geldDat is keiharde winst! Dat is méér spaarprofijt dan U ooit in de schoot is geworpenDat is een groter beloning dan ooit voor zulk een prettige wijze van sparen is neergeteld! Dat is met recht en met ereSparen als van een leien dakje. BURGWAL 76 BAK ENESS ER GfiACNT 12 Venetian Blinds Betaling desgewenst in overleg Spannend stripver haal voor de jeugd van 12 tot 15 jaar Er zijn 30 deeltjes verschenen De prijs per deel bedraagt Verkrijgbaar in de boekhandel (vanaf 1eel 10) Woensdag 29 februari T4.30 en 20.30 uur Donderdag 1 maart 14.30 en 20.30 uur RESTAURANT BRINKMANN, Grote Markt Mannequins tonen U een selectie uit onze verrassende collecties voorjaars- en zomermodellen 1956 Entreeprijzen a f 3.50 (incl. thé- of koffie- complet) verkrijgbaar aan de cassa van onze zaak GROTE HOUTSTRAAT 26-30 - HAARLEM - TEL. 10490 Vervaardigen van kunstledematen, Orthol Instrumenten, corsetten en bandages. AUe soorten steunzolen Elastieken kousen. Alle artikelen voor Invaliden loopsteimen, krukken, invalide- wagens enz. GedipL Pedicure, Gasthulsvest 17a—19, Haarlem - Telefoon 18505 V ZONDAG 26 FEBRUARI 1956: H.IJ.C. DE POOLSTERREN— ZUTPHENSE IJSCLUB (Winnaar Oostelijke com petitie natuurijsbanen) AANVANG 2.30 UUR voor al transporten, klein en groot Ook naar en van alle plaatsen. Barrevoetestraal 2 Telefoon 18428 (Van onze parlementaire redacteur) Met het afwegen wat wel en wat niet ln de Grondwet kan worden ge schreven, om daarin zo zuiver moge lijk de grondslag te leggen van de nietrwe rechtsorde in het Koninkrijk is nog een hele middag heengegaan, zonder dat men tot afhandeling kwam van het wetsontwerp. Minister Beel heeft opnieuw een waarschuwend woord laten horen tegen pogingen van de Kamer om iets anders als punt van uitgang voor de staatsinrichting van Nieuw-Guinea aan te geven, dan dat deze bij de wet wordt geregeld. Tegenover de mening van de minis ter, dat men in de Grondwet geen principiële uitspraken moet doen, stel den zich die van mr. De Graaf (KVP) en van jhr. Van der Goes (PvdA), die aantoonden, dat toch ook van het onderwijs in de Grondwet wordt ge zegd, dat het een voorwerp is van aanhoudende zorg der regering en dat er meer beleidslijnen en normen in deze wet worden uitgestippeld. Zowel de katholieke als de socialistische woordvoerder hebben echter hun amendementen gewijzigd. In het so cialistische kwam toch weer het door de minister gevreesde woord zelfbe schikkingsrecht voor. Minister Beel vond het zelfs gevaarlijk om het tot stemming in het openbaar te laten komen over dit amendement. Zijn vrees is begrijpelijk. Wie garandeert ons, dat niet vandaag of morgen, wan neer het amendement zou zijn ver worpen, de een of ander in de Ver enigde Naties daarmee voor de dag komt, om te bewijzen, dat Nederland „tegen het zeibeschikkingsrecht is..." Het gevaar, dat het woord inderdaad in de Grondwet komt heeft de minister als een goed tacticus met deze voor zichtige woorden aangeduid: „De rege ring heeft voldoende ervaring om te weten welke ernstige moeilijkheden uit beknopte formuleringen van een zo be langrijke kwestie kunnen vortvloeien." De heer Van der Goes kwd!m daarna met een nieuw amendement ter om schrijving van het Koninkrijk. Hij wilde dan wel afstand doen van het begrip „landen" voor Nederland, Suriname en de Antillen, maar vond, dat wij Nieuw- Guinea een „gebiedsdeel" moeten noe men. De minister noemde dit inconse quent van de heer Van der Goes, om dat hij hiermede een stap wil gaan in de richting, die hem als vooruitstre vend man niet past. Dinsdag wordt het debat voortgezet. Een interessant onderdeel van het debat was de strijd tussen de heren Gerbrandy en Oud. Prof. Oud (WD) verweet prof. Gerbrandy, dat hij als minister-president in Londen precies hetzelfde heeft gedaan, als dat waar voor hij minister Beel en de onderte kenaars van het protocol tot afschaf fing van de Unie met Indonesië thans voor de strafrechter wilde dagen: hij heeft daar een politiebesluit getekend, dat volkomen In strijd was met de Grondwet. Moeten wij nu prof. Ger brandy voor de strafrechter roepen? Geen denken aan, aldus de heer Oud. Hü heeft een beleid gevoerd, waarmede wjj het niet e«is zijn. Ik ben het ook niet eens met het beleid van de re gering in de kwestie-Indonesië, maar de Kamer heeft dit beleid destijds aan vaard. Daarmede is de zaak uit. Prof. Gerbrandy heeft zich tegen dit betoog verweerd met al de vurigheid waarover hij als verdediger van het recht, zoals hij dat ziet voor de volken in Indonesië beschikt. De Kamer luis terde onder grote stilte naar zijn be toog, waarin hij aantoonde slechts de zware verantwoordelijkheid van het ka binet te hebben willen aantonen voor het wegnemen van de rechtsnormen voor deze volkeren. Het gaat om het welzijn vian miljoenen, die meer en meer in gevaar komen. Het gaat om mil joenen mensenzielen en één mensenziel is in Gods oog belangrijker dan de miljarden, die in Java geïnvesteerd zijn", aldus de A.R.-woordvoerder. Om dat alles duidelijk te maken had hij zich ook in geweten verplicht ge voeld destijds het request mede te on dertekenen, waarin een aantal vooraan staande persoonlijkheden in het land de regering schuldig hebben verklaard voor haar daden met betrekking tof Indonesië. In dat request wilde hij slechts met kracht de diagnose stellen van de ver schrikkelijke toestand, die zich ging ontwikkelen, verklaarde prof. Gerbran dy. Zelfs in een zo ernstig betoog ver liest prof. Gerbrandy nooit zón ge voel voor humor. Dat bleek weer toen hfl het politiebesluit ter sprake bracht, waarover prof. Oud had ge sproken en waarvan hij zei zich geen snars meer te kunnen herinneren. Mr. van Rijckevorsel interrumpeerde, dat het ging om een na-oorlogs stuk, waarvoor de oud-minister-president geen verantwoordelijkheid kon dragen. „De advocaat Van Rijcke vorsel komt mij te hulp, ik ben dus wel gedisculpeerd", riep Gerbrandy, waarop Oud volhield, dat het ging om het Londens besluit. Udenkt aan het ene, mijn vriend aan het andere. Ik zelf denk aan geen van beide riep prof. Gerbrandy. Hij vatte onmiddellijk de draad van zijn betoog weer op, dat eimdgde met een beschouwing over de Koninklijke rede van 1942, waaraan minister Beel had herinnerd, om hem duidelijk te maken, dat hij als oud-minister-presi- dent mede verantwoordelijk was voor de grondbeginselen van volkomen vrij willigheid, waarop het overleg met de Overzeese Rijksdelen sindsdien geba seerd is geweest. „Accoord voor hon derd procent, maar het laatste woord had aan het gezag moeten zijn. Als deze Kamer niet van uw leiding ge diend was, mijnheer de voorzitter, dan kon u uw hamer wel neerleggen. Wat mi nister Beel mij in de schoenen schuift, is niet juist. Het systeem dat ik als punt van uitgang stelde, het gezag, is hier in de ministerraad verworpen. Het is heel wat anders, te stellen, dat vrijwillig de basis moet zijn voor de toekomstige verhouding tussen lan den, dan Nederland en Indië maar als gelijken aan één tafel te zetten in de hoop, dat ze het wel eens worden". Even buiten de bebouwde kom van Lunteren is een zeearend waargenomen. De vogel, die een vlucht heeft van on geveer tweeënhalve meter, vloog om stuwd door een troep luid kabaal ma kende kraaien, langs de grens van bos en bouwland. De zeearend wordt des winters wel vaker in ons land gesignaleerd, doch het gebeurt zeiden, dat hij zich zo dicht in de omgeving van het dorp of stad waagt. Een automobilist, vertegenwoordiger van een fabriek in suikerwerken, zag vrijdagmiddag tussen Ede en Harskamp hoe een aantal wilde zwijnen in de on middellijke nabijheid van de verkeers weg rondscharrelde langs de afrastering van het landgoed „De Valouwe". Hij stopte en stak bij gebrek aan andere mondkost de evers door de afrastering toffees en zuurtjes toe. De dieren aan vaardden de traktatie gretig. door Hergé COPYRIGHT CASTERI4AN. Wdt wds er ddn de hdnd? Hdbent U het?- Wet, ik werd door die zwere kist bijna verpletterd!.ybn, hoe komt U eigen- Ui hier? Een ge broken schakel. We gaan ddn boord vdn de KARABOUDJAN.U weet, de zddk vdn die verdron ken md - Zo?. .Mag ik U troos. vergezellen?ik zou grddg vdn de gele - ~enheid gebruik md- en om het schip eens bezoeken.. ld ng ddn boord Neen, hoogstens hdif uur. Hij komt ddn boord, sdtnen met die twee defectieven Jij houdt hem bezig, terwijl ik de twee anderen ontvdnq Hij mdq in geen qe- vdl het schip verldten Dus,begrepen?...lk ver wacht U hier overf—,- een hdif uur. h'er? Goedendógluitenant. Wè ko men even spreken over die ongelukkige matroos Uitslekend, mijne heren, jf~~^ ben geheet tot uw diens/- Witt U mij, nier mijn kdjuir volgen? We kunnen c/jtjr rus h orde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 6