Staatsiefoto in de Van Speyckzaal ter ere van Prinses Beatrix Waar blijft het recht? N Koningin tot haar oudste dochter Je toekomstige taak is zwaar maar nog meer: mooi Zuiver gevoel voor recht en plicht V erzetsorganisatie stuurt telegram naar Harahap Indonesische pers prijst Sunarjo 's werk Dankbaar voor het grote voorbeeld van Prinses Wilhelmina DE ZAAK-JUNGSCHLAGER Het weer 50.000 op lot 13819 Laagste temperatuur vanmorgen 7 uur MAANDAC 27 FEBRUARI 1956 o 79sfe JAARGANG No. 26537 MWgjgWgfe' Wjjpjj Wollen Tweed Regenjassen Andere gedragslijn N'iet bevreesd Mr. v. d. Kallen ernstig gewond bij auto-ongeluk DOOI VALT IN Een strijkje uit de Marinierskapel der Koninklijke Marine speelde tijdens het diner melodieuze muziek. Voor het diner begon, werd m de Van Speyckzaal een groepsfoto ge- Aan de ene zijde van de dinertafel waren naast elkaar gezeten H. M. de Koningin en Prinses Wilhelmina, links van de Koningin de voorzitter van de Eerste Kamer, en rechts van de Prinses minister Beel. Tegenover Prinses Wilhelmina had Prins Bemhard plaats genomen en aan zijn rechterzijde, tegenover haar moeder, Prinses Beatrix. Aan de linkerzijde van de Prins was de voorzitter van de Tweede Kamer ge zeten en aan de rechterzijde van Prinses Beatrix de minister-president. Koningin Juliana was gekleed in een avondrobe van oud-rose met goud, Prinses Wilhelmina droeg een licht-grijs toilet en Prinses Beatrix een 'japon van crème damast. Prins Bemhard was gekleed in rok. bij in de weg zouden zitten, heb je er nog meer, die je daarbij zouden helpen. Bovenal heb je een zeer per soonlijk en zuiver gevoel voor wat recht, en voor wat jouw plicht is. Vorm het zo, dat het als het ware de weegschaal voor je wordt, waarop je kunt afwegen wat van belang is en wat niet. Moge daarbij het hogere belang steeds zwaarder voor je wegen dan het lagere, en tenslotte de door slag geven. Zo handelende zul je een standpunt innemen, van waaruit je blik op 't leven zich dagelijks kan ver ruimen, en var waaruit je kunt le ren zien, wat er in de wereld en in ons land goed is en positief. schieden dit is nu onze zorg, onze wens, ons gebed. Tenslotte hef ik mijn glas op om, ze ker met uw aller instemming, de pas achttienjarige en haar generatie veel geluk, heil en zegen toe te wensen." Aaverten tl» BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A DAM TEL. 717167 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIbNIlfclAklbk 'li cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 't avonds teL 21544. Met de mislukking van de Geneefse conferentie viel de laatste rem weg, welke tijdens de onder- indelingen de politieke hartstochten '1 Indonesië nog enigszins in bedwang Aad kunnen houden. Het kabinet-Hara- hap dat bij het begin van zijn optre- den'vorig jaar bij de Westerse mogend heden veel sympathie ontmoette, omdat de premier, naar werd aangenomen, een gematigd politicus was, bezield met veel' minder anti-Nederlandse sentimen ten dan zijn voorgangers, ontpopte zich 'n de loop der maanden als een der felste tegenstanders van Nederland, toen hij bemerkte, dat met glimlachjes en loze beloften de Nederlandse regering niet op d. knieën te krijgen was. Ge ïsoleerd ii eigen land tengevolge van de uitslag der verkiezingen kon hij te genover de grot Masjoemi-partywaar op zijn kabinet grotendeels steunde, slechts zjjn gezicht redden door spec taculaire politieke successen. De Ge neefse conferentie, welke, hoe inoppor tuun ook, hy ten koste van alles wenste door te zetten om daaruit politieke munt een mislukking. Zijn po liet diezerifdeaadee n0g wankeler' Toen Harahan hpt Zogcnaamd pro-Westerse Harahap het masker vallen. Verlan- ?e Jaii ic vl"et tot het uiterste in het zadel te houden om een minsti^e onderhandelingspositie te ki-y^en bij de vorming van het komende nieuwe ka binet schakelde hij zich gelijk met de oppositie door overmoedig zodanige ge durfde maatregelen te nemen, dat thans vele nationalisten hem het „succes" der juist genomen beslissingen misgunnen. De eerste maatregel was de eenzy. diere opzegging dar Uni6, de tweede, de verbreking van alle ter Ronde Tafel Conferentie gesloten financiële en eco nomische overeenkomsten. Dat het hier Zoals onze regering terecht heeft ver klaard, om een aperte schennis van fecht gaat, welke zonder precedent is in het internationale verkeer in - destyd, laat Indonesië koud. Het lana nioge lid zijn van de gemeenschap oer Volken, de Verenigde Naties, het spie feit zich bljjkbaar liever aan een tota- •jtaire staat ais de Sovjet-Unie dan aan fe werkelijk democratische staten van ■Jet Westen. En gaat ook Soekarno er ?'et trots op, dat hy tracht het leider- ,?nap van een Hitier en een Stalin m j";h te verenigen? Dat een staat zon- respect voor het recht tot een chaos °et leiden, en dat op financieel en économisch gebied een land zonder han- ■Jeis- en zakenmoraal tot armoe moet jérvallen, komt blijkbaar niet op in jjé hoofden var deze machtswelluste- te en en rechtsverkrachters. Hun haat te er! -ie Nederlandse Kapitalisten moe- zii kunnen botvieren, ook al zal wel- g!Ja de Indonesische massa er de wran- Vruchten van plukken. sTeeds gewoon is. moet het „Volks- sJmfinden", het volkssentiment, be- sèn w°rden in spectaculaire proces- snJJ.' een surrogaat van het brood en ge der oude Romeinen. De onmondi- ,}r fassa, welke van de politieke mis- éj'bgen hunner leiders nauwelijks no- Wnraeft' moet ets in handen gegeven te„ n- waarop ook zij hun hartstoch ten IT,0^en botvieren. Dat zijn de schiin ^ÖSSPR tlrViii ïmn on WPfkpIllli og is hun haat door deze maat regelen niet uitgewoed. Zoals in Hitler-Duitsland gebruikelijk en in de communistische landen cessen, waarbij van en werkelijk dn ij v?r,reken Keen sprake is Dat zijn - Schijnprocessen, die aan elkaar han- Vj? Van leugens °n bedrog en waar- onschuidigen net slachtoffer worden, 'Vervolg op pag 51 'l de 530ste staatsloterij, vierde klas- ,e' vijfde lüst, is de prijs van 50.000. fevallen op lot 13819. Koningin Juliana heeft tijdens het diner ter gelegenheid van de achttien de verjaardag van Prinses Beatrix de volgende tafelrede uitgesproken. „Het is een groot genoegen voor ons, haar ouders, onze oudste dochter vanavond met de hoogste autoritei ten in Nederland van rijk en staat in kennis te brengen en wij willen haar, waar zij thans de leeftijd heeft voltooid, waarop zekere grondwettelij ke Plichten en rechten haar zijn toe gevallen, aanbevelen in uw warme belangstelling. heef6Tnnachttien jaar is nog een wel vni«?= leeftüd. Men is gelukkig al wel volwassen, maar gelukkig nog niet meerderjarig, laat staan stemgerech tigd. Je grootmoeder, hier tot mijn grote vreugde aanwezig, was met achttien jaar reeds tot het koningschap geroe pen, en zij was er door je overgroot moeder op eminente wijze toe voorbe reid. V -or haar was geen jong-zijn of plezier weggelegd. Vijftig jaren, waar onder ondenkbaar zware, heeft zij het land gediend, en pas daarna kon zij haar persoonlijke neigingen volgen, die zich, behalve op haar kunst, vooral richten op het heil der mensheid in ai zijn ruimte en diepte. Jij en ik kunnen nooit genoeg dank baarheid opbrengen voor haar groot voorbeeld. Jij en ik zullen gaarne hier al nnve erkentelijkheid willen betuigen aan vader, voor zijn bereidwilligheid, totnu- toe het regentschap op zich te nemen mocht dat inderdaad nodig zyn „e_ weest. Wij kunnen by een gebeurtenis als deze diep verheugd zyn, dat ons gezin voltallig heeft mogen blijven. Het is mij een vreugde hier vanavond aanwezig te zien de leden van de raad van voogdij, die over de belangen van onze oudste dochtei zou hebben ge waakt, mocht ik vóór haar achttiende verjaardag zijn komen te vallen Het is zeker aan mij, dat het voorrecht toe komt, u dank te zeggen voor uw be reidheid hierin zitting te hebben geno men, en mijn kind te hebben willen be schermen. U dei d dit óf als particulier óf ambtshalve, maar ook bij de ambts halve leden meen ik die bereidwillig heid te hebben mogen bespeuren. Achttien jaar is nog heel jong. Mijn moeder was klaar voor haar taak op die leeftijd, en mijn ouders hebben, in hun grote plichtsgevoel, ervoor gezorgd ook mij bij het bereiken daarvan met de daarvoor nodige kennis uit te rusten Mijn man en ik hebben een andere ge dragslijn gevolgd, want wij willen onze dochters de gelegenheid bieden een schooi voor het normale middelbare of voorbereidend hogere onderwijs af te lopen, en gewapend met een eindexa men-diploma he' leven ir. te gaan, op dat zij op normale wijze een studie kunnen kiezen en volgen. Wij willen hun het recht geven zodoende voorzich- zelf en de wereld hun gaven te bewij zen, en bij eerlijk falen hun pogingen daartoe te mogen hernieuwen. Of onze keuze goed is geweest, weet ik niet. Wij hebben die echter met volle over tuiging gemaakt. Daardoor is Beatrix op dit moment nog niet volkenrechte lijk, en economisch geschoold, en staatsrechtelijk niet dan summief. Zij koos zich de Leidse Alma Ma tei tot verdere leerschool, met de sociologie als studierichting een stu die, waar de andere nodige en vele nut tige onderwerpen aan vast zijn te kno pen en ,jje 0p zichzelf volgens haar ouders en haarzelf de meest geschikte Js voor haar vermoedelijke toekomst, a evens is dit een studierichting, die r?r i-,.eigen persoonlijkheid volkomen ligt. Dit samentreffen van het wenselij ke met het zelf-gewenste, het ontbre ken van een conflict tussen plicht en aanleg, iS een omstandigheid, waar voor, lieve Trix, je niet dankbaar ge- noe kunt zii Ik ben eens heimelyk heel ontroerd geweest dat was toen je je padvind- stersgelofte aflegde, die was: God en je land te dienen. Je beloofde dat 'oen met echte ernst, en ik dacht aan wat misschien eens jouw taak zou zyn. Je hoeft daar niet bevreesd voor te zijn, want die is wel zwaar, maar nog meer mooi. Naast eigenschappen, die je daar- Het CAIR, „Comité d'action inter- allié de la resistance", waarbij de natio nale federatieve raad van het voorma lig verzet Nederland is aangesloten, heeft aan de minister-president van In donesië, Burhanuddin Harahap, een telegram van de volgende inhoud ge zonden: „Het „Comité d'action inter- ailié de la resistance", die de verzets bewegingen in België, Frankrijk, Ne derland, Griekenland, Denemarken en Luxemburg vertegenwoordigt, heeft met diepe bewogenheid en ernstige on gerustheid kennis genomen van de be richten in de wereldpers over de gang van zaken in het proces tegen de Ne derlandse staatsburger Jungschiager. De verzetsbeweging heeft gedurende vijf jaren met grote opoffering gestreden voor het herstel van de democratische waarden waarvan de onafhankelijke rechtspraak een essentieel onderdeel is. Wü zün er van overtuigd dat uw jonge democratische staat er prijs op stelt dat zyn rechtspraak wordt uitgeoefend met volledige eerbied voor de rechten van de mens." Het telegram is namens het comité ondertekend door Hubert Haliu. rapporteur-generaal, en Vincent Boon, secretaris-generaal. Het hoofdbestuur van de Nederlandse oudverzetsorganisatie heeft ook in ver band met de zaak-Jungschlager een telegram gezonden, waarin wordt ge zegd: „Diep geschokt door de demonstra tieve vervolging van Nederlanders door de republiek Indonesia vertrouwen wij, dat u met wijs beleid alles wat moge lijk is zult verrichten om dit onrecht te beëindigen, opdat wij gespaard blij ven voor affaires analoog aan de Rijks dagbrand. Wij verklaren ons bereid u daarbij alle steun te verlenen." In Indonesië zijn intussen de eerste perscommentaren op het rekwisitoor van de officier van justitie aan het landsgerecht te Djakarta, de heer Su narjo, verschenen. „Een rechtvaardige eis" noemt het communistische blad „Harian Rakjat" de eis van Sunarjo Jungschiager ter dood te veroordelen. De eis weerspiegelt de wil van het volk, aldus het blad. Het volk zal thans verder gaan en het doodvonnis vellen over het koloniale systeem, waarvan het opheffen van de RTC-overeenkom- sten alleen maar een belangrijk begin is, meent „Harian Rakjat". Het Chinees- communistische blad „Sin Po" meent, dat Sunarjo een hoogstaand rekwisitoor heeft gehouden. Het blad gaat voorts in op de vraag „hoever de subversieve Nederlandse beweging met steun van andere landen zich in het vaderland heeft verspreid". De communistische pers en het Nationalistische Merdeka zijn tot nu toe de enige bladen, die commentaar hebebn geleverd op de eis in de zaak-Jungschlager. Merdeka brengt Sunarjo een eresaluut. Het blad zegt er van overtuigd te zijn, dat Su narjo de doodstraf vroeg in het volle besef van de ernst van zijn taak. Het Amerikaanse blad „Washington Post" schrijft naar aanleiding van het opzeggen van de RTC-akkoorden, dat verantwoordelijkheidsbesef de Indone sische leiders zou kunnen bewegen nog eens na te denken over het afdanken van de financieel-economische overeen komsten met Nederland. In een hoofd artikel schryft het blad: „Het ver scheuren van verdragen is niet de wijze o»j het vertrouwen en hulp van andere landen te verwerven". Het schrijft voorts, dat het afdanken van de finan cieel-economische overeenkomsten tus sen Indonesië en Nederland de betrek kingen tussen beide landen in dezelfde wanorde heeft gebracht als waarin de binnenlandse politiek van Indonesië zich bevindt. (ANP, Rtr.) (Van onze Haagse redacteur) De hoofdredacteur van De Tijd en mede-directeur van onze bladen, mr. W. A. M. van der Kallen, is hedenmor gen op weg van Den Haag naar Amster dam bij een auto-ongeluk ernstig ge wond geraakt. Met een schouderfrac tuur, een beenbreuk en een hersen schudding moest hij opgenomen worden in het ziekenhuis van de H. Joannes de Deo aan het Westeinde te Den Haag. Het ongeluk geschiedde hedenmorgen te 8.20 uur op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Rust- en Vreugdelaan in de gemeente Wassenaar. De wagen van de heer v. d. Kallen begon te slippen op het natte wegdek, terwijl de bestuurder, volgens het vermoeden van de politie, bezig was een andere auto te passeren. Hij geraakte op het linker gedeelte van de weg juist op het moment dat van de andere kant een truck met oplegger naderde. Door deze truck werd de auto van de heer v. d. Kallen gegrepen. De wagen werd vrij ernstig o.a. aan de mo tor beschadigd. De heer v. d. Kallen werd door de Gemeentelijke Genees kundige Dienst van Wassenaar vervoerd naar het Westeinde-ziekenhuis te Den Haag. Een andere inzittende, een lifter uit Naaldwijk, bekwam eveneens ver wondingen. Amsterdam 1 Den Helder 0 Ypenburg 1 VUssingen 1 Eelde 2 De Bilt 2 Twenthe 3 Eindhoven 5 Zuid-Limburg 12 Ter gelegenheid van de achttiende verjaardag van Prinses Beatrix hebben de Koningin en Prins Bemhard zaterdagavond in het koninklijk paleis op de Dam aan de leden der regering en hoge colleges van staat, alsmede andere hoge autoriteiten een diner aangebo den, waarbij ook Prinses Wilhelmina aanzat. Aan het diner zaten negenenvijftig personen aan, o.w. vijftien leden van de hofhouding. Op bovenstaande staatsiefoto ziet men: voorste rij, v. I. n. r. ]hr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State; dr. IV. Drees, minister-president; mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer; H. K. H. Prinses Wilhelmina; H. M. de Koningin; H. K. H. Prin ses Beatrix; Z. K. H. Prins Bemhard; dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer; prof. dr. L. J. M. Beel, vice-premier; en mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad. Tweede rij, v. I. n. r.: mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staal; mr. dr. R. H. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname; mej. A. E. Oosterlee, directrice van het Emigratiecentrum „Meridon" in Frank rijk; de heer J. G. Suurhoff, minister van Sociale Zaken; de heer A. C. de Bruijn, minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie; mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat; mej. mr. M. A. Tellegen, directeur van het kabinet der Koningin; de heer J. van de Kieft, minister van Financiën; mr. F. J. F. M. van Thiel, minister van Maatschappelijk Werk; mr. J. M. A. H. Luns, minister zonder portefeuille; mej. dr. A. de Waal, staatssecretaris; mr. J. W. Beyen, minister van Buitenlandse Zaaen; mr. J. M. L. Th. Cais, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen; mej. dr. M. A. M. Klompé, lid der Tweede Kamer; ir. H. B. J. Witte, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting; prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken; prof. dr. W. J. A. Kernkamp, minister van Overzeese Gebiedsdelen; mej. J. C. M. M. Geldens, particulier secre taresse van H. K. H. Prinses Wilhelmina; prof. mr. J. C. van Oven, mi nister van Justitie; mr. W. F. M. Lampe, gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen; prof. mr. P. S. Gerbrandy, minister van Staat. Derde rij v. I. n. r.: drs. M. de Bloeme, oud-voorzitter van de Algemene Rekenkamer; mr. A. J. d'Aüly, burgemeester van Amsterdam; luit.-gene- raal A. Raretta, chef luchtmachtstaf; generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de generale staf; jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck, procureur-generaal bij de Hoge Raad; vice-admiraal H. C. W. Moorman, staatssecretaris; dr. W. H. van den Berge, staatssecretaris; dr. G. M. J. Veld kamp, staatssecretaris; mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris; mr. L. van der Tempel, voorzitter van de Algemene Rekenkamerdr. M. J. Prinsen, commissaris der Koningin in Noord-Holland; dr. A. A. L. Rutgers, oudste lid van de Raad van State. De tafels waren gedekt met tafellinnen, waarin als motief druiven ranken van 1840 verwerkt waren. Ze waren versierd met tulpen in verschillende kleuren als voorboden van de lente. Het servies was van Sèvres-porselein. Het tafelzilver droeg het Rijkswapen en het fruit- bestek het Engelse. De wijnen: Champagne Moet et Chandon brut impérxal, Corton Charlemagne en Ch&teau Latour, alle uit het geboortejaar van Prinses Beatrix 1938, werden gedronken uit het Amsterdams glaswerk. De tafelstukken waren Engelse plateaux. Het menu bestond uit ganzelever met truffel, heldere bouillon met groenten, pasteitjes met oesters en kreeftensaus, borsten nan kapoen mei verschillende groenten, amandelijs en vruchten. Je bent wel verre de Benjamin aan deze tafel, maar dat hindert niet, want het herinnert de ouderen er aan, dat er een tijd aan het ontstaan is, die gans nieuwe aspecten en daarmee andere verantwoordelijkheden oproept, en dat er een generatie komt die geconfron teerd zal zijn met dingen, waarvan wij nu misschien nog nauwelijks dromen. Een wereld-gemeenschap wil geboren worden, en geweldige belemmeringen moeten daarvoor uit de weg geruimd, wy kunnen ons nog geen voorstelling maken van de technische mogelijkhe den, die ten dienste van de komende generaties zullen staan. Moge dit alles in vrede en in harmonie, en tot heil en ter vereniging der mensheid ge- Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vannacht over het algemeen lich te vorst, morgen invallende dooi. Veranderlyke bewolking met enige regen, sneeuw of yzel. Aanvanke- lyk weinig wind en plaatselijk mist, later tot matig of krachtig toene mende en naar west draaiende wind. Zon 7.32-1818 Maan: 21.57-7.57

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1