Voor jaar sbeurs in Haarlem vrijdag 2 maart open Ruim vijftig deelnemers met demonstratie van velerlei artikelen Dekenaal armbestuur in oprichting Met beker en wimpel Hoge Raad verwerpt cassatie van de lieer Schoen ZANDVOORTS ECHTPAAR WEIGERDE INWONING Derde Haarlemse boekenforum had geanimeerd verloop Visserij^olf Politieambtenaren maken verkeersmaquette Attracties zullen bezoek stimuleren Politie moest er aan te pas komen en arresteerde beide echtelieden T eeltvergunning nodig Aaltje Japinga, bijna 104 jaar oud. overleden Ter instructie bij onderwijs in Haarlem ADMINISTRATIEVE ASSISTENTE DINSDAG 28 FEBRUARI 1956 PAGINA 3 Extra-show Burgerlijke Stand Haarlem geboken* m t tx Beurs van Amsterdam Beurs van New York Waterorgel Nieuwe plannen van r.-k. begrafenisvereniging Sint Barbara Bedrijfschapsprijzen bij de visserij Wegens de koude Gratificatie voor deel van provinciaal perso neel in Noord-Holland De sigarettenautomaat HAARLEMSE POLITIERECHTER O Onder auspiciën van R.-K. Openbare Leeszaal Strips en poëzie Ook voor niet in bloei staande planten TRAINER KICK SIMIT VERLAAT „HAARLEM" BLOEMEN DAAL Zoutzuur-affaire Help! help! Geen spreekuur Oudste inwoonster van Haarlem, die jarenlang in Spaarndam woonde HEEMSTEDE Pausavond in Minerva- theater Grootwinkelbedrijf te Amsterdam vraag! voor zijn Reclame Afdeling per 1 april (leeftijd 19-23 jaar) diploma's Mulo, Steno en Typen vereist. Een infelligenfe, ijverige en vooral ac curate kracht, die enigszins zelfssiandig kan werken, wordi een aantrekkelijke job mei afwisselend werk geboden. »I Brieven onder nummer 80207 bureau van dit blad Vrijdag 2 maart zal Haarlems bur gemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, 's morgens officieel de Voorjaarsbeurs voor de Vrouw openen, die tot en met 9 maart in de zalen van het Krelage- huis aan de Leidsevaart ingericht zal zijn. Ofschoon er in vergelijking met vorige jaren geen opvallende noviteiten by de attracties zijn te melden, zullen ook dit jaar weer duizenden vrouwen uit Haarlem en verre omgeving de Beurs bezoeken, omdat dit voorjaars evenement op zichzelf altijd weer als een attractieve noviteit beschouwd wordt. Het vorig jaar werden er maar liefst 30.366 bezoek (st)ers genoteerd, een mooi succes, niet alleen voor de exposanten, maar evenzeer voor de af deling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, onder wier auspiciën de Beurs wordt gehou den. Zowel de presidente van de afdeling, mevrouw A. Hamaker-Willink, als de directeur van de Voorjaarsbeurs, de heer H. C. Vermeulen, hebben giste ren de nodige gegevens (en meer) los gelaten om enige indruk te geven van wat de Beurs de veertiende in de reeks, de zesde na de bevrijding zal hebben te bieden. Zij moesten eerlijk bekennen, dat de vorst hen lelijk dwars had gezeten, even zo de angst, dat de Voorjaarsgedachte wel bijzonder illusoir zou zijn. Pas za terdag j.l. is men met de opbouw kun nen beginnen, maar de heer Vermeulen verzekerde, dat de zaak vrijdag a.s. In kannen en kruiken zal zijn, de bouw en inrichting van het paviljoen incluis. De dooi heeft nu bovendien de helpende hand geboden. In totaal zullen er 67 stands opge trokken worden voor de 54 deelnemers. De huisvrouw zal er vele nieuwe snuf jes kunnen bewonderen en het zal haar aan demonstraties niet ontbreken. De directie heeft er naar gestreefd een zo groot mogelijke variatie aan artikelen op de Beurs te krijgen", en daar is zij over het algemeen uitstekend in ge slaagd. Der traditie getrouw zal de bezoek- (st)ers een modeshow worden aangebo den, die op vrijdag 2, zaterdag 3 en vrijdag 8 maart gratis toegankelijk is. De andere dagen wordt een geringe en tree geheven. De show wordt vijf keer per dag gegeven, 's morgens 1, 's mid dags 2 en 's avonds 2. Het aantal man nequins is nu uitgebreid tot vijf, één meer dan verleden jaar, speciaal ten gerieve van de zogenaamde teenagers. Iets nieuws is de vrijwel doorlopende wol-show, die in een andere zaal zal worden gehouden en waarop verschil lende mannequins produkten zullen to nen, vervaardigd van Spoeltjeswol. Het succes van het vorig jaar heeft er toe geleid, dat er opnieuw een mo delwoning wordt ingericht, welke voor al de klein-behuisden er op zal atten deren, hoe met smaak en eenvoudige middelen het meubileringsvraagstuk kan worden opgelost. In de wachtzaal van de modeshow zullen weer schilderijen worden geëx- CINEMA PALACE: „De witte non", volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Opstand der Khyber hor de". 14 jaar. Tijden: 2.30. 7 en 9.15. Di.-avond één voorstelling om 8 u. MINERVA: di. 8.15: „Onvergetelijke melo die", a. 1. REMBRANDT: „Onderbroken melodie", a. 1. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15. ROXY: „De zilveren beker", 14 Jaar. Tij den: 2 en 8 u. STUDIO: wo. en do.: „Hoffmanns vertel lingen", a. L Tijden: 2.15. 6.45 en 9.15. Dinsdag 28 februari Concertgebouw: N. Ph. O., 8e Concert, serie D„ gastdir.: Yvon Baarspul. Sol.: Betty Jan Hagen, viool, 8.15 u. Woensdag 29 februari stadsschouwburg, 2 uur: Toneelgroep r,c.„, voor de Ver. van Huisvrouwen met Slinpr',1 drie antwoordt niet", de, 8.15 jlilrI"eestavond katholiek Heemste- melen z; W. van n Baars—Van Drim- P. Hoogerwerf—VannJïenTVan Duyn Z' KerssensRuurda z- p1" FLlAst Z; U' ser z; M. C. Klein c1,ddlngs~Zwit" Maanen z; M. E. Th. HounieJ10rat~^an Zee z; G. B. van der Krof^'oder V t;w(t Q<-+„„u.rr OItVan Roon z; K. LibertLesterhuis ,z: M. A. J. "VVesterhuis—Van Gestel z.' g a den Heuvel—Van de Griend d 'j man-Houtgraaf d; G J. N. Hakvoord Sleper d; A. E. van Overveld—Smits d- M. H. Eken—Korving d; E. A. Karst— Buiter d; A. J. Th. OutDijkmans q ONDERTROUWD: M. Chr. Lelie en J. W. C. Kemper. n Tr GETROUWD: J. van der Veer en A. de Jong. OVERLEDEN: W. H. Postumus, 78 j., Lorentzkade; H. Appeldoorn, 70 Bloemhoftsraat; W. F. Jager, 78 Lin- denstraat- A. A. A. Grootes—Rink, 74 j„ Oranjestraat: M. E. van Brugge—Van Steijnen, 80 j., Aerbertsbergstr.; V. J. M. Havermans, 10 m., Kamperlaan. (Niet officiële koersen) Vorig slot 33,i Ned. 1953 3% Ned 1953 3% Ned. 1948 3y« pCt. Ned. 1950 3% Ned 1954 3% Ned. 1955 8-3Vi Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 pCt Ned. Handel Mij eert. A.K.Ü. VaD Berkel's Patent Calvé-Delft eert *an Gelder Kon. Hoogovens eert. pnilevei Cert. ged. Kabel NiUips jjieuwe Philips tton. Petroleum "Amsterdam" Rubber ij°U. Amerika Liin Kon. Ned. Stoomb Mij Hed. Scheepv. Unie ij-V-A. "eliMij Cert. 102% 100% 98/, 97% 97% 97% 99/, 99% 96 r, 235 317 184%gb 306 267 %gb 342% 318 322 328V2gb 650% 110% 206% 210% 194% 131gb 136% Opening 28/2 97% 97% 97% 99A 317« 350 323 651% 110% 207 212 195% 137% Anaconda Coppei Bethlehem Stee] Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Onion Oil Snmh6"1 Pacific BA Steel 24/2 27/2 74% 74% 154% 152% 75% 74% 58% 58% 45 44% 126% 126% 89% 89 45 45% 85% 46% 47% 85% 75 75% 54% 54% 104 104% 35% 34% 57% 56% Stemming: nauw prijsh. poseerd. en voorts is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat op de televisie avonden demonstraties met televisie zullen worden gegeven. De Japanse theetuin ontbreekt evenmin en een film zaaltje geeft gelegenheid te genieten van amusements- en culturele films. Haarlem heeft destijds reeds kennis kunnen maken met het Hollandse Wa terorgel. De Voorjaarsbeurs brengt voor Haarlem echter de primeur van het originele Amerikaanse Waterorgel .Dancing Waters". Niet minder dan 2200 musicerende fonteinen in een ba- sin, gevuld met 7000 liter water, bren gen in het paviljoen een sprookje van licht, kleur en muziek. De Beurs zal in de andere zalen evenmin van muziek verstoken blijven. Het radio-orkest onder leiding van Frans Poptie is daartoe geëngageerd en de bekende imitator Peter Piekos zal als conferencier optreden. Iedere bezoek(st)er ontvangt bij zijn entréebewijs een lila kaartje en met dat kaartje maakt hij kans op een der vele prjjzen, die drie keer per dag zullen worden uitgereikt. Wij hebben, zonder al te veel namen te noemen, slechts een greep gedaan uit het vele, dat de komende Voorjaars beurs te bieden zal geven. Natuurlijk wordt iedere dag 's avonds van 10 tot 11 uur gedanst, de gevel van het Kre- lagehuis zal evenals de Leidsevaart ter plaatse weer verlicht worden en een restaurant hoopt zijn naam eer aan te doen. Zij tenslotte medegedeeld, dat er in enkele plaatsen buiten Haarlem kaarten in voorverkoop worden uitgegeven. De houd(st)ers daarvan zullen bij de Beurs niet in de bekende file behoeven te staan, maar direct door kunnen lopen. Nu gebleken Is dat verschillende standsorganisaties het niet nodig oor delen voor heel Haarlem een r.-k. be grafenisvereniging op te richten, zal de r.-k. begrafenisvereniging ,,St. Barba ra", onderafdeling der K.A.B. haar zelfstandigheid behouden en een nieu we actie inzetten voor uitbreiding van haar leden. Het ligt in de bedoeling om ook niet- K.A.B.-leden in haar gelederen op te nemen. Om dit te bereiken, is regle mentswijziging nodig. De bedoeling is de leden dezer vereniging en hen, die nog toetreden, voorlichting te geven bij overlijden en controle uit te oefenen bij de uitvoering van een begrafenis. Daar bij zal als de financiën weer sterk ge noeg zijn, financiële hulp worden gege ven. De laatste jaren is aan propagan da niet gedaan. De vereniging is sterk achteruitgegaan, maar men hoopt deze vereniging weer nieuw leven in te bla zen. Men kan zich te allen tijde opge ven in het gebouw ,,St. Bavo". Reeds lang zijn er plannen in voor bereiding om in Haarlem te komen tot de oprichting van een dekenaaal armbestuur. Er hebben reeds enkele besprekingen plaats gehad. Het initia tief is uitgegaan van het armbestuur van de Sint Joseph-parochie. Er is thans een commissie benoemd, die het reglement in studie moet nemen. Te zijner tijd wordt er een oprichtingsver gadering belegd, waarop het dekenaal armbestuur zijn definitieve vorm zal krijgen. De bedrjjfsschapsprijzen in het vis serijbedrijf (bekers en wimpels) zijn maandag in Den Haag uitgereikt. De bedrijfschapsprijs «voor de best verzorgde gezouten haring, aangevoerd met een logger te IJmuiden-Kat.wijk, was voor de KW 176, Geziena Geer trui, schipper W. van der Plas, rederij N.V. Visserijmaatschappij Rijnstroom, met een gemiddeld cijfer van 8.28. Als tweede in deze groep eindigde de KW 123, Robert William, schipper Dubbe- laar, met 8.15 punten. Voor de best verzorgde zeevis en verse haring, aangevoerd met een Kat- wijkse treillogger, ging de prijs naar de KW 51, Prinses Margriet, schipper J. Plug, rederij C. Guyt, die al voor de derde keer met een schip de prijs wint, nu met een gemiddeld cijfer van 8.17. Schipper J. Haasnoot van de KW 114 Avontuur, zat hem met 8.12 pun ten vlak op de hielen. Voor de best verzorgde zeevis en verse haring, aangevoerd met een trei- ler te IJmuiden. werd de prijs toege kend aan de IJM 16 Bergen, schipper J. Groen, rederij N.V. Visserijmaat- schappij Petten, met een gemiddeld cij fer van 7.77. Ais tweede in deze groep eindigde de Elie Chenevière IJM 32 met 7.54 punten. De SCH 118 Oceaan V had weliswaar in 1955 een tijd stilgelegen, doch des ondanks de prijs voor de best verzorg de gezouten haring, aangevoerd met een logger te Scheveningen, gewonnen De directeur van het bedrijfsschap noemde dit voor schipper M. Taal, re derij N.V. A. van der Zwan en zonen, een heel bijzondere prestatie. Het ge middeld cijfer was 8.37, waar direct achteraan kwam de Deli SCH 225, schipper M. Buis, met 8.35 punten. Voor de best verzorgde gezouten ha ring, aangevoerd met een logger te Vlaardingen, was de prijs voor de VL 97, Prinses Juliana, schipper A. van Roon, rederij N.V. de Doggermaat schappij, met een gemiddeld cijfer van 7.91. Als tweede volgde hier de VL 70 Hendrik en Jan, schipper P. Keus, met 7.87 punten. De Nederlandse visconservenfabriek Neco N.V. te IJmuiden stond als num mer één geboekt voor de beste kwa liteit buik-artikelen, alsmede voor de beste kwaliteit specialiteiten. De Provinciale Staten van Noord-Hol land hebben vandaag besloten om aan de werknemers in dienst van deze pro- - vincie wier arbeid grotendeels in de buitenlucht wordt verricht een gratifi catie te verlenen van netto 25,-. G.S. hebben als overweging laten gelden, dat deze groep sinds enige weken wel j bijzonder van de algemeen heersende felle koude heeft te lijden gehad. Vanmorgen heeft de Hoge Raad uit spraak .gedaan in de zaak tegen de fieer P. J. Schoen betreffende sigaret tenautomaten in Haarlem. De Hoge Raad heeft het cassatieberoep van de heet Schoen verworpen en hem daarmee in het ongelijk gesteld. Een Zandvoorts echtpaar, de man een 46-jarige huisschilder, zijn vrouw 10 jaar jonger, heeft gisteren terecht ge staan voor de politierechter in Haar lem omdat het geweigerd had inwo ning te verlenen. Zij wilden wel een ge deelte van hun woning aan de Zee straat in Zandvoort afstaan, maar niet aan de familie Van D., die alge meen bekend stond als ruzieachtig, on betrouwbaar, kortom als „onmogelijk". Een buffetchef van een groot hotel wist hier meer van te vertellen ^.Bin nen de acht weken woonden ze een paar kamers, die ik ze verhuurd had, volkomen uit. Ze trapten sigaretten op het vloerkleed uit, timmerden op het dressoir, sloegen overal spijkers in de muur en weigerden de W.C. schoon te houden. Maar ja, de Zandvoortse ge meente had eens een voorbeeld willen stellen aaii al die mensen, die woon- In de rotonde van de Haagse dieren tuin werden maandag de bedrijfschaps voor de best verzorgde vis, haring en visconserven uitgereikt. Op de foto staat schipper N. Taai uit Scheveningen, die de beker reeds voor de tweede maal in ontvangst mocht nemen, temidden van Scheveningse en Marker vissersvrouwen. De spontaneïteit bij dr vragenstel lers, de deskundige en soms diep gravende beantwoording, de ge voelige klankboden, die het auditorium vormen, de vrijmoedige leiding geheel en in het algemeen de fio-oJ^et1Lde sfeer onder alle aanwe- v v rvf ven 00k dit 5aar het door de ,e Leeszaal en Bibliotheek r«nf™7 .e forumavond in het vol verlnnn6 oeker>week een succes- J van hFt fegarandeerd. De voorzit- A R?n tL m' de heer H. W. M. y F FA i glsterav°nd in de Vlees- belangstellenden verwelkomen -onder wie mef name de heren Jac. Zwier inspecteur van de Centrale Vereniging Pvan Openbar e Leezalen, en de heer mr. M. Bevers, voorzitter van de Bond van Katholieke Openbare Leeszalen, genoemd werden Het forum was samengesteld Uit me- juffrouw A. C. Gebhard, oud-directrice van de Openbare Leeszaal in Amster dam, Harriët Laurey, dichteres en de heren A. van I om burg, chef van de kunstredactie van het dagblad De Tijd, en P. A. F. van Veen, directeur van Van Goor Zonens' Uitgeversmaatschap pij te Den Haag, die allen door de voorzitter bij de toehoorders werden geïntroduceerd door de vermelding van enige saillante, de persoonlijkheid ten dele onthullende, levensbijzonderheden. De zowel schriftelijk als mondeling gestelde vragen waren vaak van dien aard, dat zij een veelzijdige beantwoor ding uitlokten, zodat er al spoedig dis cussies ontstonden tussen de forum leden en het auditorium. Het spel werd daardoor verlevendigd, maar van de andere kant kon dientengevolge slechts een beperkt aantal onderwerpen aan de orde komen. Wij willen een bescheiden greep doen uit de aan de orde gestelde problemen. Daar was bijvoorbeeld de omstreden kwestie van de goedkope boekuitgaven, meestal vereenzelvigd met de pocket boekjes:-Na een interessante gedachten- wisseling kon de voorzitter vaststellen, dat het pocketboek in een bestaande be hoefte voorziet, maar dat men daar naast voor bepaalde werken terecht zal blijven vergen een goede typografische verzorging, een stevige band en een estetisch uiterlijk. Het voor en tegen van stripverha len en beeldromans, al of niet met echte ouderwetse helden, was een an der punt, dat toegewijde belangstelling wist te trekken. Een groot aantal per sonen nam met vuur aan de discussie deel, waaruit tenslotte resulteerde, dat 'de beeldroman niet mocht worden verworpen als iets persé afkeurens waardigs en dat er niets kwaads in steekt, de jeugd stripverhalen voor te zetten, mits deze niet sensatiewek- kend zijn. Voorts werd de vraag behandeld of aan poëzie als criterium gesteld mag werden, dat zij algemeen verstaanbaar moet zijn voor tijdgenoten. Het ant woord was niet zonder meer bevesti gend. Aan de grote massa ontgaat im mers vrijwel steeds de zin en betekenis der dichtkunst en haar uitingen. Wat er waardevol is in hetgeen thans wordt geschreven zal een komende generatie overigens beter kunnen beoordelen. De „experimentele" poëzie moet worden gezien als een overgangsstadium. Naast de meer ideeële zijden van het boek ontsnapten zijn commerciële en economische aspecten waarachtig niet aan de aandacht van het auditorium en daarmee niet aan de discussie. He'( werd ronduit een schande genoemd, dat de dichters door de beoefening van hun kunst niet in het levensonderhoud kun nen voorzien, maar een praktische op lossing kon niet gemakkelijk gegeven worden. In elk geval bleek er ook van de zijde der uitgevers en boekhandelaren begrip te bestaan voor de moeilijkhe den der auteurs. Het forum bleek naar aanleiding van een schriftelijk ingediende vraag eensgezind van oordeel, dat een aparte katholieke boekengids uitgegeven ter gelegenheid van de Boekenweek, om verschillende redenen uit den boze is. Voor de economische politierechter diende maandag een principiële zaak, waarbij de vraag aan de orde was, of ook voor planten, die nog niet in bloei staan, de teeltregeling geldt. Anders gesteld: of voor dergelijke planten een teeltvergunning nodig is. Een Hillegomse marktkoopman, die voor eigen handel bloemen en planten kweekt, had op 1 november van het vorig jaar 45 vierkante meter duizend schonen op zijn land staan, die uiter aard nog niet in bloei stonden. "Reeds jaren lang pleegde hij zijn planten niet in bloei staande te verkopen en hij verkeerde in de mening, dat hij vrij was in het telen van nog geen bloem dragende planten.. Die mening bleek on juist te zijn, want de getuige-deskundi- ge, de heer J. Bosman, verklaarde voor de politierechter gisteren, dat ver gunning nodig is voor alle siergewas sen, welke in blad-, bloem- of vrucht dragende toestand verkeren. De officier van justitie wilde aanne men, dat de koopman in onwetendheid gehandeld, had en eiste een geldboete van ƒ30,-. De veroordeling door de eco nomische politierechter was conform. Kick Smit traint dit jaar voor het laatst de spelers van de H.F.C. „Haar lem". Met mei zal hij, na zes jaar de roodbroeken de moeilijkheden van het voetbalspel te hebben bijgebracht, een trainerscontract met een andere ver eniging kunnen aangaan. ruimte genoeg hebben om onder te ver huren, maar altijd erg graag „op hun eigen" blijven. Daarom werd een ge deelte van het huis aan de Zeestraat gevorderd en toen de eigenaars weiger den het echtpaar van D. over de drem pel te laten komen, arresteerde de po litie man en vrouw wegens overtreding van de woonruimtewet, waarbij hoven- dien wederspannigheid kwam. Nu, na 12 dagen cel, werden de „weigeraars" ieder tot f 100 boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld. De buffetchef van het hotel was wer kelijk een kroongetuige in deze zaak. Hij kende de beide Van D's heel goed en herinnerde zich hoe erbarmelijk zij zich in zijn huis hadden gedragen. ..Het behang scheurden zij doodgemoe dereerd aan flarden en hun verontschul diging was dan: ,,De kleine is weer bezig geweest, we kunnen er niets aan doen". Mr. B. J. Lambers. die een voor treffelijke verdediging voerde, had een vijftal getuigen meegebracht, die allen reeds van dichtbij de mentaliteit van de bewuste Zandvoorters ervoeren. „Het waren onbeschaafde lieden" zei de een. „als ik jonger was geweest, zou ik Van D. een keer te grazen hebben ge nomen" gaf een 63-jarige huismeester toe, bij wie zij een tijdje ondergebracht waren geweest in het Gemeentelijk Ver zorgingstehuis. De huismeester had de mannelijke verdachte het een en ander over diens toekomstige inwoners mee gedeeld, enige dagen voor de 15e fe bruari. De officier liet hier felle cri- tiek op horen „Bent U gemeente-amb tenaar van Zandvoort? U moet u niet zo laten uithoren, U moest U schamen om de vuile was van Zandvoort buiten te hangen". Aan de andere kant waren ook de verdachten niet altijd even aangenaam geweest als het ging om samenwerking en verdraagzaamheid ten aanzien van mede-bewoners. Al drie keer was hun huis gevorderd door de huisvesting en een keer hadden zij vrijwillig ruimte ter beschikking gesteld. Op de zitting kwamen twee affaires naar voren, die Zandvoort danig had den beroerd. Ten gevolge daarvan wa ren de huisschilder en zijn vrouw bij de dorpsgemeenschap in discrediet ge raakt en de recente moeilijkheden met de politie zijn dan ook met gemengde gevoelens ontvangen. „Het is weer zo ver", was een reactie. „Ik zou die van D's ook nooit binnen hebben gelaten", voelde een ander mee. Twee jaar geleden huisvestten de ver dachten familieleden van het echtpaar van D. Het was haat en nijd en op een dag druppelde er zoutzuur door het pla fond van de mede-bewoner op het tafel kleed en de vloer. Of het opzet is ge weest van de hoofdbewoners is nooit bewezen geworden. Hun aannemelijke verklaring was dat een fles met het bij tende vocht was omgevallen door een onhandige beweging van de man des huizesSindsdien staat de huis schilder, maar bovenal zijn vrouw slecht bekend in de badplaats. Mr. J. C. C. W. Hijszeler, wethouder van Bloemendaal, zal vanavond geen spreekuur houden. B. en W. van Zandvoort namen op 3 februari het besluit dat binnen de zes dagen het pand aan de Zee straat inwoning moest hebben. De ver dachten kregen bericht dat zij hun deur hadden open te stellen voor de familie Van D., maar in zulk een annonce ont breekt de waarschuwing dat de politie bij weigering tot arrestatie kan over gaan en dat de maximale gevangenis straf op overtreding van de woonruim tewet vier jaar is. Op 15 februari ging het tenslotte verkeerd. De politie mocht wel in de huiskamer komen, maar de van D's niet. „Dan mee naar het bureau", besloot een der mannen der wet. De huisschilder protesteerde ech ter en rukte zich los uit de handen van een agent. Even later stapte hij gewillig in de dienstauto. Met mevrouw verliep het minder gemakkelijk. „Laat me los", riep ze en in de auto: „Help, help". Er viel niets te helpen, maar men had toch niet verwacht dat bei den een dag of tien gevangen zouden .worden gehouden omdat zij nu eenmaal niet onder een dak wensten te leven met mensen, voor wie, volgens de buf fetchef, geen huis te slecht kon zijn. Spanningen. De spanningen, aldus de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, waren in Zandvoort zo toege nomen, dat er ingegrepen moest wor den. De enigszins beroerde reputatie die beide verdachten in de badplaats genoten, is waarschijnlijk voor de ge meente mede aanleiding geweest hun woonruimte te vorderen, nu er toch noodzakelijk gevorderd moest worden. Achteraf is gebleken dat de familie van D. slecht bekend stond, maar dat gaf de verdachten nog geen recht om zo op te treden. Zij hadden bijvoorbeeld beter een kort geding aanhangig kun nen maken om het besluit van B. en W, te doen vernietigen. De officier vond dat de voorlopige hechtenis al een be hoorlijke straf was geweest en eiste een geldboete van 200 voor ieder en twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Mr. Lambers concludeerde tot ontslag De berging van de sleepboot „President Roosevelt" van de Amsterdamse rederij Goedkoop, welke in de nacht van zon dag op maandag in het IJ nabij de voor malige vis-afslag achter het Centraal station te Amsterdam zonk. De sleep boot is gezonken door de zware ijsgang, waarmee de sleper reeds wekenlang de strijd heeft aangebonden. In Huize Houtrust aan het Wester- houtpark is in de leeftijd van bijna 104 jaar overleden de oudste inwoonster van Haarlem, Alida Cornelia van Andel Smits-Japinga, beter bekend als Aaltje Japinga uit Spaarndam. Zij werd op 25 maart 1852 te Groningen geboren en kwam op 17-jarige leeftijd naar Spaarn dam. Daar trad zij ook in het huwelijk. Na de dood van haar man hertrouwde zij in Spaarndam, waar zij het grootste deel van haar leven woonde. Zij was het. die in juni 1950, toen het bekende Hans Brinkermonument in Spaarndam werd onthuld, aan de Ko ningin bloemen mocht aanbieden. Kort daarna nam zij haar intrek in het Rust huis Boskant aan het Westerhoutpark, waar zij, hoewel toen reeds bedlegerig, onder grote belangstelling in 1952 haar honderdste verjaardag vierde. Kort voor Kerstmis van het vorig jaar werd zij ter verpleging opgeno men in huize Houtrust eveneens aan het Westerhoutpark. Daar is zij zon dagochtend overleden. Morgen wordt zij in Spaarndam be graven. Op de bijeenkomst welke morgen avond bij gelegenheid van de tachtig ste verjaardag van Z. H. de Paus in het Minervatheater gehouden wordt zal zoals reeds gemeld prof. J. J. M. Stie- ger van het groot-seminarie te War mond het woord voeren. Het koor van de parochie D. L. Vrouw Hemelvaart, de koren van het Triniteitslyceum en „Sancta Maria" zullen gezamenlijk on der leiding van Louk Nelissen mede werking verlenen. Uitgevoerd wordt o.a. „Jesu joy of man's desiring" een ko raal met obligaat hobo uit cantate 147 van J. S. Bach, dat grote bekendheid verkreeg door de pianobewerking, wel ke Myra Hess ervan maakte, terwijl psalm 88, in een Nederlandse vertaling en getoonzet door Louk Nelissen, voor het eerst ten gehore zal worden ge bracht. De avond wordt besloten met een film over het leven van Paus Pius XII. In het kader van het Interscholair jeugdtoernooi wordt in museum „Het Huis van Looy" een tentoonstelling ge houden van tekeningen, foto's, hand werken en produkten van handenar beid. Zaterdagmiddag om 3 uur wordt de tentoonstelling geopend. In totaal 58 vaartuigen verschenen maandag aan de visafslag te IJmuiden. Zij zorgden voor een aanvoer van 5.300 kisten verse vis. De eerste losbeurt zorgden 15 loggers en 3 kotters voor 240 kisten schelvis, 500 kisten koolvis, 250 kisten haring, 20 kisten makreel, 55 kisten gul en kabeljauw, 25 kisten radio, 75 kisten tarbot. 1.375 stijve ka beljauwen en 25.000 kilo tongen. Voor de tweede losbeurt zorgden 20 loggers en 20 kotters ondermeer voor 25.000 ki lo tongen en 900 stijve kabeljauwen. De prijzen waren maandag voor vrij wel alle vissoorten uitstekend. Tong bleef vast, hoewel er veel van deze vis soort werd aangevoerd. Schelvis steeg belangrijk in prijs. Schol bleef goedkoop, zover het de grote soorten betrof. Grote schol noteerde 15.- tot 12,-, groot middel 19,- tot 17,-, klein middel 40,- tot 32,-, schol I ƒ38,- tot 32,-, schol II 34,- tot 30,- en schol III 24,- tot 20,- per kist van 50 kilo. Grote schelvis werd verkocht voor 46 - tot 40,-, groot middel voor 45,- tot 42,-, klein middel voor 40,- tot ƒ36,-, pennen voor 42,- tot 38,-, braad voor 45,- tot 36.- en radio voor 21,- per kist van 50 kilo. Haring deed 23.- tot 20,-, makreel f 28,- tot ƒ20,-, wijtnig 25,- tot ƒ20,-, bot 10,- tot 8,- en schar ƒ25,- tot 20,- per kist van 50 kilo. Grote tong werd verkocht voor 2,95 tot 2,72, groot middel voor 2,32 tot 2,30, klein middel voor 2,32 tot 2.24. tong I deed 2,70 tot 2,60, tong H 2.28 tot 2,06 en tar- bot 2,50 tot 2,25 per kilo. Grote regels kabeljauw werden ver kocht voor 92,- tot 68,-. kleine re gels voor 49,- tot 36,-, kisten grote kabeljauw voor 90,- tot 74,-, kisten grote witte koolvis voor 62,- tot 60,-, kisten grote zwarte koolvis voor 52,- tot 48,- per 125 kilo. De kleine witte koolvis noteerde 31,- tot ƒ26,- en de kleine zwarte koolvis 17,- tot 15,- per kist van 50 kilo. Uit zee kwam weinig nieuws. Om de noord werd wat minder gevangen, maar de vis werd groter van stuk. De loggers gaven trekken van 30 tot 50 manden hoops door. De tongenvissers bij de Pittboei en de boei SP 2 vingen 150 tot 200 kilo tong en 8 tot 10 manden andere vis per 24 uur. Stakers-vergadering. Donderdagmid dag half drie wordt in het Patronaatsge bouw te IJmuiden-Oost een algemene ver gadering van de stakende vissers gehou den. Het ligt in de bedoeling om daarna in de verschillende visserijplaatsen beslo ten vergaderingen te beleggen van de bij het onafhankelijk verband van bedrijfsor ganisaties aangesloten algemene bond van zeevarenden. Bestelauto door winkelruit. In de Trompstraat te IJmuiden-Oost moest do bestuurder van een bestelauto der PTT uit wijken voor een wielrijder. De wagen kwam links van de weg in de sneeuw terecht, slipte en reed het trottoir op om ten slotte tot stilstand te komen tegen een versplinterd étalageruit. Naar wij vernemen zijn twee politie ambtenaren van het Haarlemse politie corps er in geslaagd verschillende moei lijke knooppunten en verkeerssituaties, zoals die zich op de Rijksstraatweg te Haarlem voordoen, vast te leggen op een maquette, die een afmeting heeft van ruim zes meter lengte en ongeveer van rechtsvervolging op grond van fou ten in de dagvaarding. Overigens meen de hij dat bü een langdurig onderzoek geen sprake had behoeven te zijn van een preventieve straf, omdat het delict daar te gering voor is, als men de omstandigheden in aanmerking neemt. Mr. J. P. Petersen, de politierechter, verwierp het formeel verweer en mi- niseerde de boete tot voor ieder 100. Verder legde hij een voorwaardelijke gevangenisstraf op van een maand met twee jaar proeftijd. een meter breedte. De beide mannen hebben er ongeveer een jaar aan ge werkt. Op het ogenblik bevindt de ma quette zich in de school aan de Over- .tonstraat te Haarlem, aan het oog ont trokken door een toneelgordijn. Zolang verschillende hoge functionarissen van het Haarlemse politiecorps nog geen kennis van het werk van de beide po litiemannen hebben genomen, mag nie mand de maquette zien. Het zou aanvankelijk in de bedoe ling hebben gelegen, dat de maquette zou worden overgedragen aan het actie comité Rijksstraatweg, die de maquette had willen gebruiken om op verschil lende Haarlemse scholen het verkeers- onderwijs nader te illustreren. Nu er nog geen beslissing is genomen om trent de bestemming van de maquette zal het waarschijnlijk nog wel enige da gen duren, vooraleer het verkeersonder- wijs op di scholen van dit bijzonder fraaie werkstuk zal kunnen profiteren. AVWWWWWWyWftWW^WWWWAVWWWW

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3