Masjumi in een moeilijk parket Geschil met nationalisten geeft communisten kans Graaf Egbert „Atomen voor de vrede' Twaalf landen bespreken in Washington Eisenhowers plan k 'rekbaar V&ihcJe Portret van voorzaat van Hugo de Groot Dooi Zwitsaletfen Achtergrond van besluiten van Indonesië Pater Franciseus Beijsens S.J. t aüyd weel O.E.E.S. en Euratom - J mumÉÈÊgÊSÈÊËÊÈÊÊm - Twee broers in Tilburg aangehouden Meer brandstof Eerste pastoor van voltooide Nieuwe Kerk te Delftkanunnik van het Hof- kapittel; raadsheer in het Hof v. Holland Tussen neus en lippen Vader van prins Rainier III is best tevreden over zijn aanstaande bruid Handen en Li ppen üuw? PUROL KOU. GRIEP, KOORTS Al te sensationeel De andere apartheid J DINSDAG 28 FEBRUARI 1956 PAGINA in alle prijsklassen S I Q A R E N a'. Ongeluk te Herkenbosch BEN DER GEWONDEN OVERDEDEN Dodelijk ongeval1 te Alphen aan den Rijn Laaghartig bedrijf van stropers Rijwielstalling aan de stations goedkoper Kinderhijisllag kleine zelfstandigen Nederlandse jongen in Einden verdronken N.a.v. document over Westerling PASTILLES De Wilhelmina verhoogt produktie 1500 Zuid'limburgers naar de Stille Omgang In drie extra-treinen ...'n Z W/TSAL preparaat.' Bewaking kardinaal Stepinac verscherpt Gezondheidstoestand van Z.Em. bevredigend? Perón uit hotel gezet (Van onze correspondent in Indonesië) De Indonesische regering, of liever de partij die daarvan de belang rijkste exponent is, de Masjumi verkeert in een moeilijk parket. Im mers, het gevaar dreigt dat de Masju mi zal worden buitengesloten van deel name aan de omstreeks april te vor men nieuwe Indonesische regering en dat is iets wat men bijna tot elke prijs wil vermijden. De Masjumi heeft van de periode, dat zij aan het bewind is geweest, gebruik gemaakt om zo veel mogelijk van haar ideeën door te drijven, doch als zij dit zou moeten be kopen met uitsluiting van de komende regering, dan zou de prijs toch wel erg hoog geweest zijn. Vandaar dat op het ogenblik druk gemanoeuvreerd wordt om dat te voorkomen. Tot deze manoeu vres behoren ook de tegen Nederland gerichte acties, waarmede men blik baar hoopt de verloren goodwill van een deel der Indonesische bevolking te rug te winnen. De uitslagen der verkiezingen in In donesië, waarbij de vier grote partijen elk ongeveer een kwart van de stem men kregen, terwijl de stemmen die naar andere partijen gingen vrijwel te verwaarlozen zijn, hebben een bijzonde re situatie geschapen. Daar komt bij, dat men het in Indonesië langzamer hand moe is om te regeren met rege ringen, die slechts een zwakke parle mentaire meerderheid hebben en daar door voortdurend gedwongen zijn con cessies te doen tegenover de haar steu nende splinterpartijtjes om de zwakke meerderheid in het parlement te be houden. De enige oplossing om dit te Voorkomen is een hechte regering van drie van de grote partijen, al dan niet met de steun van een of meer der kleintjes. Zo'n regering kan dus bestaan uit PNI, (de nationalisten), Nahdatul Ula- ma en Masjumi of uit PNI, Nahdatul Ulama en PKI (de communisten). Een andere oplossing is er niet, want Masjumi en PKI willen onder geen beding samenwerken. Wat de Masju mi nu voor alles vreest, is dat een coalitieregering gevormd zal worden, waarvan zij wordt buitengesloten. De ze figuur hebben wij gekend ten tij de van de vorige Indonesische rege ring, die van mr. Ali Sastroamidjojo. Masjumi noch PKI namen aan deze regering deel, doch de communistische partij steunde naar wel, terwijl de Masjumi in de oppositie was. Con cessies aan de communisten zijn een onmiddellijk gevolg van een dergelij ke constellatie en daarom alleen al wil de zeer anti-communistische Mas jumi zien te voorkomen dat dit zich zal herhalen. Nu is ook de Nahdatul Ulama een is- lamietische partij en dus uit de aard der zaak niet pro-communistisch. Zij is echter veel minder scherp in dit opzicht tan de Masjumi en het is dan ook niet 1 priori uitgesloten dat de Nahdatul tjlama weer communistische steun zal Willen aanvaarden. Liever wil men ech ter met de Masjumi samenwerken. Het zelfde geldt voor de PNI. Deze partij is intern verdeeld in een linksgerichte en een rechtsgerichte stroming, doch de laatste schijnt tegenwoordig sterker te worden. Ook deze partij wil dus m Principe liever samenwerken met de Masjumi dan met de PKI. De samen werking tussen PNI en Nahdatul Ula ma levert geen probleem op: deze twee Partijen zijn het over hun onderlinge Verhouding volkomen eens. Nu is er echter de laatste jaren een grote kloof ontstaan tussen PNI en Masjumi. Vroeger hebben deze twee partijen vaak samen aan een Indonesi sche regering deelgenomen, doch de laatste jaren is dit niet meer het ge val geweest. Eerst regeerde de PNI zonder de Masjumi en nu regeert de meld, pater Franciseus Josephus Beii. sens overleden, een jongere broer van de vermaarde Utrechtse wjjsgeer prof. Th. Beijsens en evenals deze geboren té Rotterdam in de St Dommicusparo- chie. Vlug van verstand deed hij de eerste jaren van zijn gymnasiale stu- die op eigen gelegenheid en voltooide deze op het seminarie der Jezui®ten te Kuilenburg. Op 26 september 1886 het zeventigjarig feest als Jezuïet heeft hij niet meer mogen beieven trad hjj in de Sociëteit en maakte er he gebruikeli" e opleiding, welke drie laar onderbroken werd door een leraar- Schap te Kuilenburg en bekroond door "^priesterwijding te Maastricht 111 Zijn gehele leven heeft pater Beij sens in de zielzorg doorgebracht. Ie Nijmegen als kapelaan in de Molen straat (1901-1903) en later als rector van de St. Jozefskerk en tevens als pzellenvader (1917-1921). Daartussen ■■age veertien jaren als kapelaan en Pastoor aan de St. Theresiakerk in Nen Haag. Aan zijn gedurfd initia tief was de oprichting te danken van "et St. Aloysiuscollege, dat hij aan hankelijk onderdak bood in lokalen ®er parochie en dat sindsdien tot een ?er grootste middelbare scholen in "et land is uitgegroeid. t0vVftb 1921-1925 bestuurde hij als rec- bra ?et theologicum te Maastricht en tero i? er veel tot stand voor een be- t>aa ehuizing van mensen en boeken. ret?rPa werkte hij nog een twintigtal ja- terri»2. de St.-Ignatiusparochie te Rot ted?,? en lange tijd als geestelijk Ij ijhan van de missionarissen van de t;én thilie te Oudenbosch. De laatste in v(laar van zijn leven bracht hij door Wan J Canisiuscollege te Nijmegen, nr 'i de gevolgen van een verlam- tp met ontembare energie goeddeels epp n wist te komen, totdat hij door PWmeuwe beroerte geetroffen ter ver- e «ging naar Maastricht verhuisde en u' =gr°te rust het einde afwachtte, dank er voor iedere attentie. a zlJn bescheidenheid is pater Beij- re?u et z«n grote talenten, zijn wijs en VJl°laut oordeel, zijn hartelijke dienst- jpn r?lg eid en stichtend voorbeeld ve- n ten zegen geweest. Hij ruste in Vrede. De uitvaart zal plaats vinden in de H. Hartkerk der paters Jezuïeten te Maastricht op woensdagmorgen 10 uur, waarna de bijzetting volgt in de graf- Kelder op de Tongerseweg. Masjumi zonder de PNI. In deze jaren zijn de tegenstellingen tussen de partij en ernstig verscherpt, zodat samen werking in de toekomst pas kan geschie den als een degelijke basis daarvoor gevonden is. De grootste moeilijkheid hierbij levert wel de verhouding van Indonesië tot Nederland op. „Los van Nederland" is het motto van beide partijen en trouwens ook van alle andere partijen in Indonesië, maar de onderlinge tegenstellingen zijn in de loop der jaren zo groot geworden dat men zelfs daar waar men het eens is nog probeert elkaar tegen te werken De vorige PNI-regering slaagde er na onderhandelingen met Nederland in te komen tot een protocol voor de op heffing van de Unie. Dit werd echter niet geratificeerd door tegenwerking van de Masjumi. Om dit te rechtvaar digen moest de Masjumi toen zij zelf aan het bewind kwam dus wel tonen dat zij iets beters zou kunnen leveren. Opnieuw werden onderhandelingen met Nederland gevoerd over een protocol voor opheffing van de Unie. Ditmaal bleek men echter niet tot overeen stemming te kunnen komen, daar deze Indonesische delegatie meer vroeg dan Nederland redelijk achtte. En zo ver loor de Masjumi-regering haar ge zicht. Zij probeerde het nog te redden door over te gaan tot eenzijdige ver breking der Unie, maar zij kreeg hier de PNI al evenzeer tegen zich als toen zij de onderhandelingen met Nederland begon. De PNI immers is van mening dat deze regering, die naar uit de ver kiezingsuitslagen gebleken is niet de steun van de meerderheid der bevolking heeft, zich van principiële maatregelen dient te onthouden en zich in feite als demissionair moet beschouwen. Nu gaat het er dus voor de Masjumi om een modus re vinden waardoor zij weer met de PNI want in feite gaat het alleen om deze partij verzoend raakt, zodat zij straks aan de nieuwe regering zal mogen deelnemen. Reeds heeft de Indonesische regering be loofd zich vervroegd men spreekt zelfs over deze week demissionair te zullen verklaren. Ook heeft zij een wets ontwerp opgesteld, dat maakt dat de vorming van het parlement bespoedigd wordt. Dit is bij acclamatie aangeno men. Inmiddels vinden achter de scher men reeds besprekingen plaats tussen PNI, Masjumi en Nahdatul Ulama over een toekomstige samenwerking. Stellig zullen daarbij PNI en Nahdatul Ulama aan de Masjumi bepaalde eisen stellen. Het ziet er wel naar uit, dat het de Masjumi er thans veel aan gele gen is van de regering deel te blijven uitmaken, zodat zij daar wel wat voor over zal hebben. Advertentie Advertentie l Het vraagstuk van de atoomenergie is op het ogenblik weer aan de orde op conferenties in Washington en in Parijs. Gisteren zijn in Washington ver tegenwoordigers van twaalf landen, waartoe ook de Sovjet-Unie en Tsjecho- slowakjje behoren, bijeengekomen om achter gesloten deuren te confereren over de uitvoering van het plan, dat president Eisenhower op 8 december 1953 in een toespraak tot de Verenig de Naties heeft ontvouwd. De Ameri kaanse president wil de ontwikkeling van atoomenergie voor vreedzame doel einden stimuleren door de instelling van een „bank voor atoom-energie". Dit li chaam zou toezicht moeten houden op het vreedzaam gebruik van atoomener gie en het zou tevens moeten fungeren als „pool", waaraan Rusland, Amerika en andere landen een deel van hun splijtbaar materiaal afstaan. Het plan zal uiteindelijk het on derwerp vormen van een con ferentie, waaraan wordt deelgeno men door alle landen, die lid zijn van de Verenigde Naties, maar eerst moe ten dan de twaalf landen, die nu in Washington vertegenwoordigd zijn, het met elkaar eens worden. Oost en West verschillen van mening over de verhou ding van de atoom-bank tot de Ver enigde Naties en over het lidmaatschap. Rusland wil de bank ondergeschikt ma ken aan de Veiligheidsraad, waarin het zelf over het recht van veto beschikt. Ook wenst het, dat communistisch Chi na aan het plan zal deelnemen. Met deze beide opvattingen is met name Amerika het niet eens. In Parijs komt vandaag de minis terraad van de Organisatie voor Eu ropese Economische Samenwerking (OEES) bijeen om te spreken over de s v AI zal dan Koning Winter met zijn ijzige gevolg vermoedelijk spoedig Europa verlaten, dat betekent nog niet, dat alle narigheid al achter de rug is. In de Abruzze'n b.v., waar deze winter meer sneeuw viel dan normaal in een aantal jaren bij elkaar, zijn de verbindingen nog steeds zeer moeilijk te onderhouden dn zal het nog wel enige weken duren voor het leven weer normaal is. Een typerend beeld van de toestand daar geeft deze foto van twe~ muildieren, meer gewoon langs zonnige bergpaden te stappen, die door hun warm-ingepakte eigenaar door de kniehoge sneeuw worden geleid. Jongeren is een rekbaar begrip Op de Jongerenraadsvergadering van de K.V.P., zaterdag te Utrecht gehou den, glommen bijna.kale schedels naast hupse paardestaarten Bedaagde he ren, gestoken in het bekende kleur loze pak met vest, zetelden naast kleurrijke vertegenwoordigers van on ze ribfluwelen generatie. Meisjes van nauwelijks zeventien, vrijmoedig in schaatspantalon, mengden zich tus sen vrouwelijks routine s, wier manier van gaan zitten en de wijze waarop zij haar kin in de hand laten steunen reeds verraden, dat zo meeid. ken op vergaderstoelen versleten heb- Een bont allerlei dus. En toch een merkwaardige eenheid. Een in ee- langstelling voor de politiek. Een ook in aandachtig en vooral kritisch lui- teren. De rede van Romme werd m voorbeeldige stilte aanhoord en geen enkele keer door applaus onderbro ken. Alleen toen voorzitter Celestin Cosijn in zijn welkomstwoord iets kern achtigs zei, was er een enthousiaste ling, die in zijn eentje begon te klap pen. Hij hield enige ogenblikken dap per vol, hopend op bijval. Maar de zaal reageerde slechts met gegrinnik, waarin afkeer voor alle pardon, maar zo zeggen ze het flauwe kul doorklonk. Het feit, overigens dat enige honder den jongeren bereid waren naar Utrecht te komen, ondanks kou, ijs en onregelmatig rijdende treinen, zo als de voorzitter opmerkte, tekent hun enthousiasme, evenals het applaus, waarmee prof. Romme „Romme zelf", zei de voorzitter eerbiedig begroet werd. „Romme komt, dat zegt alles", aldus voorzitter Cosijn, de grote opkomst verklarend. Hij begroet te ook de andere gasten, onder wie partijvoorzitter Van Doorn, geflan keerd door penningmeester Albers en kamerlid Andriessen. Prof. Romme verstaat als slechts weinigen de benijdenswaardige kunst onmiddellijk zijn gehoor voor zich te winnen. Hij begon met de creatieve jongeren tegenover de ervaren oude ren te plaatsen en schaarde zichzelf onder de laatsten, al kostte het hem moeite de afstand aan te geven. „Op 1T>ijn leeftijd. Tot voor kort zei ik: waarop je niet meer hoeft te vasten, maar dat is tegenwoordig ook uw Weer grinnikte de zaal. Wat Romme verder zei, hebben wij gisteren reeds gemeld. Voorzitter Co- spn riep de jongeren op tot uiterste krachtsinspanning om de komende verkiezingen te winnen. En daarna op de plaats rust? Geen denken aan. Zo lang in Indië miljoenen honger lijden en ziek zijn, zo lang jonge landen en onontwikkelde gebieden dreigen te be zwijken onder de problemen, is er voor de jongeren in de K.V.P. werk aan de winkel. „Binnenlandse politiek is niet onze enige hobby; in het grote wereldbeeld is dit slechts een soort dorpspolitiek. Wij willen niet behoren tot het type benepen mannetjes, waar van er op de wereld genoeg rondlo pen", aldus de voorzitter fris van de lever. mogelijkheid om op het gebied van de vreedzame toepassing van atoom energie tot een vorm van Europese samenwerking te komen. Reuter ver neemt in diplomatieke kringen te Pa rijs, dat de ministers waarschijnlijk zullen besluiten tot een compromis tussen het plan van de OEES en dat van de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Het plan van de OEES voorziet in de instelling van een speciale commis sie door de ministerraad, welke com missie tot taak zou hebben een lei dinggevende commissie voor atoome nergie onder auspiciën van de OEES op te richten. De plannen van de landen der E.G.K.S. houden integratie op het gebied der atoomenergie in en voorzien in een supranationale autoriteit aan het hoofd van de te vormen atoomge meenschap. Als een mogelijke oplossing noemde men in dezelfde diplomatieke kringen samengaan van de zes landen der E.G.K.S. als een eenheid binnen het lossere verband van het plan der OEES. Van veel belang is de positie, die Groot-Brittannië ten opzichte van een eventuele Europese atoomgemeenschap zal innemen. Engeland zou veel voelen voor de conceptie van de OEES, maar ten aanzien van de instelling van een boven-nationaal gezagsorgaan zal het ongetwijfeld een strikt afwijzende hou ding aannemen. (Van onze Limburgse redactie) Een van de zestien gewonden van het ongeluk op de onbewaakte over weg te Herkenbosch, de 55-jarige ar beider H. F. Heemels uit Posterholt, is maandag in het ziekenhuis te Roer mond aan de zaterdag opgelopen ver wondingen overleden. Het slachtoffer was gehuwd en va der van een kind. Alle overige gewon den, waarvan nog een persoon levens gevaarlijk was gewond, zijn thans buiten levensgevaar. Maandagmiddag is het bijna 9-jarig meisje K. de H. bij een verkeersonge val op de Emmalaan te Alphen aan den Rijn om het leven gekomen. Het kind, dat na het schaatsen zonder op het verkeer te letten de rijbaan was overgelopen en® daarbij tegen een pas serende auto, bestuurd door de auto vertegenwoordiger D. B., opliep, werd aan het hoofd zó zwaar gewond, dat het tijdens het vervoer naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden overleed. (Van onze correspondent) Terwijl in de bossen bij Vierhouten op de Veluwe reeds door koude en honger omgekomen reeën zijn gevon den, zijn twee jeugdige onverlaten op stap gegaan om strikken te plaatsen voor grof wild, in de hoop op deze manier enige uitgeputte dieren te kun nen bemachtigen. De stropers konden worden aange houden tijdens de uitoefening van hun misdadig bedrijf. Volgens hun verkla ringen zouden de strikken gemaakt zijn door een zekere S„ die hen eveneens van voorlichting zou hebben gediend over de stroperij. De politie heeft de zaak in onder zoek. De algemene bewaarplaatsen en re clame maatschappij, die een groot deel van de rijwielbewaarplaatsen aan de stations der Nederlandsche Spoorwegen beheert, zal met ingang van 1 maart het tarief voor de dagstalling van rijwielen voorlopig voor de duur van dit jaar te rugbrengen van 15 cent op het oude tarief van 10 cent, met uitzondering van de zondag. Dit betekent, dat het sedert 1914 geldende niveau vooralsnog gehand haafd blijft. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend ter verlenging van de werkingsduur van de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen tot 1 juli 1957. In de memorie van toe lichting wordt gezegd, dat alles in het werk wordt gesteld, opdat zo spoedig mogelijk een ontwerp voor een alge mene kinderbijslagregeling, die mede de zelfstandigen en andere groepen niet-loontrekkenden zal omvatten, bij de Kamer kan worden ingediend. De achttienjarige Nederlandse logies- bediende Franciseus Daalmeyer uit Schiedam is verdronken, toen hij in de binnenhaven van Emden trachtte over het ijs zijn schip, de Stad Schie dam, te bereiken. Een document, waarin wordt be weerd, dat een geheime agent van de Nederlandse regering een overeenkomst zou hebben gesloten met Westerling, is de aanleiding tot twee aanhoudin gen in Tilburg. De gebroeders J. B. en M. B. zijn voor een verhoor naar 's Hertogenbosch overgebracht. Er werd bij hen een uitgebreide huiszoeking verricht. Reeds vroeger hebben zij er blijk van gegeven in contact te staan met Westerling. Volgens het document zou Wester ling steun zijn toegezegd voor zijn ac ties tot een bedrag van f 200.000. De vorige maand is naar aanleiding hiervan in 's Gravenhage officieel me degedeeld, dat deze beweringen afkom stig waren van onverantwoordelijke elementen en volkomen uit de lucht gegrepen waren. In deze mededeling werd voorts gezegd, dat de beweringen waren ontleend aan een document, dat van Westerling zelf afkomstig zou zijn. Westerling heeft na in Nederland te zijn teruggekeerd verklaard, dat dit document een falsificatie is. Hij is naar aanleiding van deze kwestie zowel bij het overschrijden van de grens als in 's Gravenhage verhoord. Officieel commentaar op een en an der is inmiddels in Den Haag niet ver krijgbaar. Advertentie chocolade Tijdens de bescheiden viering van het tienjarig bestaan van de onderne mingsraad van de staatsmijnen heeft de directeur-voorzitter van de staats mijnen in Limburg, de heer H. Wem- mers, maandag j.l. te Heerlen mede gedeeld dat staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen haar huisbrandproduktie met tien procent heeft opgevoerd. Dit in verband met het tengevolge van de langdurige koude opgetreden gebrek aan huisbrandkolen. Mgr. dr. A. Hanssen, coadjutor van de bisschop van Roermond, vergezelt dit jaar de Zuidlimburgse bedevaart van de Stille Omgang, bestaande uit rond 1500 mannen. Het sedert 1946 voortdurend gestegen aantal deelnemers uit heel Zuid-Lim burg tot en met Roermond, maakte het voor het comité Zuid-Limburg no dig dit jaar voor het eerst drie extra treinen, n.l. twee uit de mijnstreek en een uit Maastricht, te laten inleggen. De deelnemers komen met deze trei nen omstreeks half tien in Roermond, waar voor hen in de kathedrale kerk ee„ plechtig lof zal worden gecele breerd. Tussen nalf twaalf en twaalf uur ver trekken de treinen naar Amsterdam, waar ze met korte tussenpozen voor twee uur 's nachts aankomen. Na de Stille Omgang en Hoogmis in de Mo- zes- en Aaronkerk gaan de pelgrims na zeven uur naar het zuiden terug. Nevenstaand por tret, dat door be middeling van dr. D. J. Óosterbaan, stadsarchivaris van Delft, in het Lou vre te Parijs, waar het ter restauratie was aangeboden, kon worden ge ïdentificeerd als een afbeelding van een der voorzaten van de grote rechts geleerde Hugo de Groot, is thans be zit' van het anti quariaat Wilden- stein te New York. Gezien de prijs van 55.000 dollar, welke er voor ge vraagd wordt, zal het voorlopig wel niet in Holland, laat staan in Delft te rugkeren. Dr. D J. Óoster baan heeft naar de persoon van deze priester een nader onderzoek inge steld en daarbij bleek, dat zowel zijn vader als zijn grootvader reeds de naam van Hugo de Groot voerden. De hier afge beelde Huig de Groot werd gebo ren op 15 mei 1451. Hij verwierf (waar schijnlijk aan de universiteit van Keulen) het licen tiaat in de rechten en mocht daarenbo ven nog de titel van magister artium voeren. Na volbrachte studie werd Meester Hugo de Groot aangesteld als priester van de Nieuwe Kerk te Delft, welke in 1479 zeer tegen de zin van de Delftse ingezetenen door Maria van Bour- gondië en Maximiliaan van Oostenrijk gebracht werd onder de cure van de Mariakapel op het hof te 's-Graven- hage. Pastoor de Groot wierp zich op als kampvechter in het verzet tegen het Haags Kapittel, doch dit wendde zich rechtstreeks tot paus Innocentius VHI, die de deken van Oud-Munster te Utrecht en de kerkelijke autoriteiten te Keulen machtigde het conflict voor een kerkelijke rechtbank te beslechten Pastoor de Groot werd te Keulen ge dagvaard en wist daar in 1490 tot eea minnelijke schikking te komen, waar bij hem èn het beheer èn het genot der inkomsten van de Nieuwe Kerk werden gelaten. Voorwaar geen gering succes, vooral als men ziet, dat hij en kele jaren later als kanunnik werd op genomen in het kapittel, dat hem het vuur zo na aan de schenen had ge legd. Zijn benoeming tot raadsheer in het Hof van Holland en zijn aanstel ling tot deken van Geervliet waren de erkenning van zijn bijzondere kwali teiten. Door zijn stuwkracht werd onder zijn pastoraat in 1494 de prachtige toren van de Nieuwe Kerk afgebouwd en in een der acht stenen perken aan de al lerhoogste trans werd dan ook uitge hakt: „Die Pastoor doen was van desen Kercken Advertentie Was Meester Hugo de Groot van goeden famen". Nauwelijks 58 jaar oud overleed hij er. werd begraven in de Nieuwe Kerk, waarin later op het priesterkoor zijn grote naamgenoot zou worden bijgezet Wat het portret betreft, wordt hoewel Friedlander getekend heeft voor de Franse schilder Simon Mar- mion (t 1489) een nader onder zoek ingesteld naar de maker daar van en men hoopt, dat andere des kundigen definitiever gegevens zul len kunnen verstrekken over dit boeiend paneel dat na twee eeuwen in het bezit te zijn geweest van de familie De Groot rond 1700 zijn om zwervingen is begonnen en thans in Amerika is aangeland. zijn snel en afdoend te bestrijden met: Prins Pierre de Polignac, de va der van prins Rainier III van Monaco, heeft dezer dagen zijn tevredenheid betuigd over Grace Kelly, de keuze van zijn zoon. In een exclusief interview zei hij, dat de verloving van zijn zoon met Gra ce Kelly hem „met blijdschap heeft vervuld". Hij vindt de aanstaande bruid „typisch Amerikaans". „Mijn zoon trouwt met een jonge vrouw, die mooi en intelligent is en een goe de opvoeding heeft genoten. Als hij met een Amerikaanse miljonaire was getrouwd, zouden de mensen maar gekletst hebben, dat hij de dollars trouwde...., die hij niet nodig heeft", aldus de schoonpapa van de aanminnige Grace. Prins Rainier, die de troon van Monaco erfde van de familie van moeders zijde, heeft een inkomen van ongeveer 800.000 gulden per jaar. Nog weer later zei Rainiers vader: „Dat miss Kelly van Ierse afkomst is, is eveneens verheugend. Voor de Amerikanen zijn de Ieren het zout der aarde. Met haar grote waardigheid en gro te aantrekkelijkheid heeft zij alle kans de ambassadrice te worden van Amerikaanse morele waarden en elegantie". Uit Monaco wordt in tussen vernomen, dat de bruid en haar ouders voor het huwelijk waar schijnlijk hun intrek zullen nemen in de villa van de Amerikaanse con sul-generaal in Nice. Op een avond klonk over de uit zending van de Engelse on afhankelijke televisiemaat schappij de stem van een ontsnapte gevangene. Deze bezwoer de luiste raars, dat hij onschuldig is aan de misdaad, waarvoor hij is veroor- oordeeld. Op een dag in november van 't vorig jaar wist Alfred George Hinds, een 38-jarige Engelsman, die veroordeeld werd wegens deel name aan een inbraak (buit 38.000 pond), uit de gevangenis in Not tingham te ontsnappen. Sedertdien heeft hij de autoriteiten en de dag bladen overstroomd met betuigingen van zijn onschuld. Het scheen niet veel te helpen, weshalve Alfred een toespraak op magnetofoonband liet opnemen en deze zond aan de com merciële televisie. Deze heeft de toespraak dus zonder meer maar uitgezonden. Alfred houdt zich sinds twee maanden schuil. Toen zijn vrouw de opname hoorde, barstte zij in snikken uit. „Dat is mijn man", riep ze door heur tranen heen. „Het is voor het eerst dat ik zijn stem weer hoor sedert ik hem voor zijn ontsnapping in de gevangenis be zocht". Intussen heeft de televisie maatschappij verscheidene boze brieven gekregen van luisteraars en kijkers, die vinden, dat de televisie het met haar programma niet al te bont en sensationeel moet maken. De Raad van Boeganda, welke het bestuur heeft over Boe ganda buiten het gebied van Kampala, heeft onlangs een verbod uitgevaardigd voor Europese dan sen, daar deze ,.de immoraliteit be vorderen". Verder werden er een aantal resoluties aangenomen, waar bij het aan Afrikaanse landeigena ren verboden werd land in pacht te geven aan niet-Afrikanen. Toen ik gisteravond van de dooi liep te ge nieten hoorde ik ineens een bevend stemmetje roepen: „Mijnheer!" Ergens stak een jon getje zijn hoofd uit een raampje en zei: „Mijnheer, de hele voor kamer stjat blank, wat moet ik doen". „Tja", antwoordde ik. „Zijn je vader en moeder er niet?" Onnozele vraag. „Moeder kan wel gauw terug ko men", zei het manneke beheerst maar bleek, „maar het regent bin nen zo". „Laat me er maar eens in", nodig de ik met vastberaden onzekerheid uit. Even later stond ik een kamer waar de „regen" inderdaad uit het plafond gutste. Nu ben ik in zulke noodsituaties nooit de man die aan het hoofd van het reddingswerk gaat staan. Vóór ik dus wat deed streek ik dus eerst het in zijn pyama bib berende kereltje over zijn noofd en constateerde losjes dat he zo erg nio' was. Daarna begon ik haastig de meubels uit de zondvloed te trekker- Gelukkig kwam er spoedig assis tentie opzetten. Een door het jochie gerecruteerde passerende dame ging al ras met dweilen te keer, of het haar eigen huis betrof en een heer met een pet op kwam zelfs op het lumineuze idee de hoofdkraan af te sluiten. Het knaapje sloeg tenslotte klap pertandend maar met kennelijke vol doening ons opruimingswerk gade. Toen zei het met schril stemmetje: „Kom. dan ga ik maar eens kof fie zetten". Het Oostenrijkse Katholieke Persbu reau meldt uit Zagreb, dat de Joego slavische politie de bewaking van de pastorie van Krasic, waar kardinaal Stepinac verblijft, om tot nu toe onbe kende redenen heeft verscherpt. Acht politieagenten, gewapend met machine geweren, bewaken het gebouw nu dag en nacht. Men kan alleen met bijzon dere toestemming van het ministerie van binnenlandse zaken de kardinaal bezoeken. t De behandelend geneesheer van de kardinaal is de enige die vrije toegang heeft. De gezondheidstoestand van kardinaal Stepinac is volgens berichten uit be trouwbare bron bevredigend, hoewel de kardinaal nog steeds lijdt aan zijn been, waaraan hij twee jaar geleden is ge opereerd. Veelal kan de kardinaal door de last, die hij van zijn been onder vindt, slechts met de grootste moeite het H. Misoffer opdragen. De voormalige Argentijnse president, Juan Perón, heeft gisteren het hotel Washington in Panama verlaten, op last van de Amerikaanse regering, die eige nares'is van het hotel. Perón verklaarde, dat hij zijn rekenin gen regelmatig had betaald. Een ambte naar van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei, dat Perón uit het hotel was gezet, omdat aan de aan wezigheid van de ex-president „een ver keerde uitleg zou kunnen worden gege ven". Men verwacht, dat Perón een huisje in Bella Vista, een voorstad van Panama, zal huren. (Reuter)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5