Koks gevraagd EEN INTERNATIONAAL HANDELSINTERMEDIAIR Veertig jaar geleden begonnen als een binnenlandse handelsoriëntatie Instituut met autoriteit WERELDTOERNEE VAN OLYMPISCHE VLAG voor Olympische Spelen Moet de Nieuwe Waterweg met sluizen worden afgesloten? Velden sneeuw vrij maken ..Recordweek op Vigorelli haan? Er komt te veel zout water binnen DINSDAG 28 FEBRUARI 1956 PAGINA 7 KJS.V.B. waarschuwt: DuitslandNederland op de T.V. -j-^egenen, die in 1916 - een dezer dagen veertig jaar geleden - het y initiatief namen tot oprichting van de „Vereeniging tot het hou den van jaarbeurzen in Nederland" en op 26 februari 1917 de eei ste Jaarbeurs openden, zullen niet voorzien hebbenwelke grote vlucht hun poging, het Nederlands fabrikaat tijdens de eerste wereld oorlog meer bekendheid in eigen land te geven, nemen zou. Het moge een gemeenplaats zijn dit vast te stellen, het feit ligt er, dat de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht zich ontwikkeld heeft van een bescheiden binnenlandse handelsoriëntatie tot een internationaal handelsintermëdiair, dat exposanten en bezoekers uit alle werelddelen trekt, in wélke ontwikkeling zich de evolutie van industrie en handelsverkeer weerspiegelt. Oudere belangstellenden zullen zich nog het provisorische begin herinneren: twee dorpen houten monsterkamers op Vredenburg en Janskerkhof, niet te ver gelijken met de huidige accomodatie, die behalve het minder fraaie dan imposante gebouwencomplex aan het Vredenburg ook de twee grote en moderne hallen aan de Croeselaan omvat, op welk ter rein een derde hal - uniek in opzet en constructie - in aanbouw is, die maandag 12 maart door H.M. de Koningin geopend zal worden. Burgemeester d Ailly set 21ste handtekening Italianen, Oostenrijkers, Duitsers, Denen, Zwitsers, Engelsen, Amerikanen, Grieken en Nederlanders aangezocht Zaterdag a.s.: STRIJD OM JOHN P. HAUSERBEKER Bep van Klaveren bokst nog eenmaal Half voetbalelftal redt drenkeling ZUINIG ZIJN MET ZOET WATER Europees kampioen schap 71/2 te Luik SlANTEB blijft trainen Officieel diner in het paleis op de Dam Examens Van Hassel en Van de Pol spelen gelijk mm De grond technische dienst van de K.N.V.B. heeft aan de clubs, uitkomen de in de afdeling betaald voetbal, een schrijven gericht, waarin wordt gezegd dat, zodra de dooi definitief is ingetre den, de speelvelden op korte termijn sneeuwvrij moeten worden gemaakt, aangezien het zich uit de sneeuw vor mende water, tengevolge van het in de grond aanwezige hal een ijslaag niet kan wegzakken en derhalve een beletsel vormt voor het snel ontdooien van het hal. Van de zonnewarmte en de daarmee gepaard gaande temperatuursstijging moet worden geprofiteerd om dit hal zo snel mogelijk te doen ontdooien. Het bondsbestuur rekent in deze. op de medewerking van de clubs, opdat de competitie over de gehele linie zo spoe dig mogelijk kan worden hervat. De Nederlandse Televisie Stichting zal op woensdag 14 maart a.s. de in Düs- seldorf te spelen interland voetbalwed strijd Duitsland-Nederland rechtstreeks uitzenden met commentaar. Hiernaast het Jaarbeurscomplex aan het Vredenburg uit de lucht gezien. De houten paviljoens, mid den op het plein, zijn reeds afge broken. Het Zweedse paviljoen (zie witte pijl) zal binnenkort eveneens verdwijnen. Op deze plaats, aan twee zijden omsloten door de Beatrix- en Irenehal, zal het permanente secretariaatsge bouw verrijzen. Onder: Een beeld van de gebruikelijke drukte bij de hoofdingang van de Jaarbeurs. Op deze plaats zal een monumentale ingangspartij gebouwd worden, aansluitend op een ontvangst ruimte voor buitenlandse gasten en pers. De betekenis van de Jaarbeurs laat zich moeilijk in cijfers uitdrukken. Ze ker is echter, dat de huidige positie van Nederland op de wereldmarkt voor een deel bereikt werd dank zij de vele con tacten, die tijdens de Jaarbeurs gelegd en verstevigd worden. Cijfers geven wel een indruk van de groei, die het instituut heeft doorge maakt. De eerste beurs in 1917 werd bevolkt door 690 deelnemers; voor de a.s. voorjaarsbeurs (13 t.m. 22 maart» hebben 3245 firma's ingeschreven. Hier mede is overigens niet gezegd, dat de Jaarbeurs bijna vijf maal zo groot ge worden iS; in oppervlakte is de eerste £)eUls na veertig jaar vernegenvoudigd ?nsnmonsterkamers 'van 1917 besloegen j ÏJeliiks te becijferen mate profiteerden. tieop^2'idr; a.s. beurs heeft een exposi- De beurs brenBt levendigheid en „er. Vlakte van (53 0(10 m2. Nieuw Van 63 000 m2' die zich na dC°nomische mogelijkheden den, leidden^M», wereldoorlog open sering van de 3~,ÏH tot mternationali- len voor buitenfand^' Het °Penstel: tot gevolg, dat htt a'„?°1elnLemers had twee per jaar werd ui?iaL beurzen tot zelfde jaar werd aa»re^ riIn bet" het eerste permanente gebouw hl f8 ken, waarvan de groei in igTf beftr°k7 gereedkomen van de Irenehal v^rd af gesloten. Verdere uitbreiding Na de tweede wereldoorlog werd de uitbreiding voortgezet. Het terrein aan de Croeselaan werd aangetrokken^ voor technische en industriële inzendingen, aanvankelijk in hulpgebouwen, die suc cessievelijk vervangen worden door moderne hallen. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de in aanbouw zijn de Julianahal niet het sluitstuk zal zijn van het nieuwe expositieterrein en dat hog een deel van het resterende open terrein volgebouwd zal worden met hal len op betonnen zuilen, die het voordeel hebben, dat de expositieruimte op de begane grond niet verloren gaat. De laatste jaren hebben naast de uit breiding van gebouwen nog een geheel andere ontwikkeling te zien gegeven, die in 1952 werd ingeluid door de Beurs voor Meubelen en Woningtextiel, de eerste vakbeurs onder auspiciën van de Jaar beurs. In de loop der na-oorlogse jaren groeiden de voor- en najaarsbeurzen zo danig, dat enige branches niet langer genoegen namen met de toegewezen ex- Positieruimte en besloten eigen beurzen *e houden, die een grotere oppervlakte h?nden bestrijken. Een eigen vakbeurs b!e<,t bovendien het voordeel, dat men met gebonden is aan de maanden maart jd september, welke voor bepaalde ranches minder gunstig zijn. Mede uit welbegrepen eigenbelang .Ieeft de Jaarbeurs aan deze ontwikke- I hg alle medewerking verleend. Men besefte weliswaar het gevaar, dat de grote beurzen aan verscheidenheid zou den inboeten hetgeen de aantrekke lijkheid voor buitenlandse bezoekers, die zich algemeen komen oriënteren, zou verminderen maar ook het ge- Vaar, dat elders in het land betere mo gelijkheden voor het houden van vak beurzen gevonden zouden worden. Om Utrecht als beurscentrum te handhaven ?n bet contact met alle branches van net bedrijfsleven te behouden, heeft de «jaarbeurs haar accomodatie ook ter beschikking van de vakbeurzen gesteld. mr. C. J. A. de Ranitz op de grote betekenis van het nationale instituut voor de stad. In 1955 lokten de jaar- en vakbeurzen niet minder dan 360.000 bezoekers naar Utrecht, waarvan de hotels, restaurants en winkels in 'nau- De beurs brengt levendigheid en ver tier in de stad, terwijl honderden Utrechters er een boterham aan verdie nen. Het is echter algemeen bekend, dat Utrecht nauwelijks in staat het da gelijkse verkeer te verwerken tij dens de beursdagen voor bijna onover komelijke verkeersmoeilijkheden wordt geplaatst, die elk jaar groter worden. Do nauwe binnenstad, waarvan het middeleeuws patroon nog duidelijk zichtbaar is, wordt tijdens de beurzen overspoeld door een golf van auto's, die de bewoners in hun dagelijkse gang belemmert. Het is de vraag of deze moeilijkheden op de duur niet remmend zullen werken op het aantal beursbezoekers. Wanneer de initiatiefnemers deze ontwikkeling veertig jaar geleden liad- fcia kunnen voorzien, zou ongetwij- o-biT ,le Jaarbeurs een andere plaats Ktari"Leeen hebben, uiteraard buiten het sei-.^unt,ruin> zoals thans ook de Croe- lj„„* a'len aan de rand van de stad ten e-èa moet daarom niet uitgeslo- eens uit k worden, dat de Jaarbeurs net centrum verdwijnen zal, al biedt het huidige terrein aan de Croe selaan te weinig ruimte voor totale con centratie. Duidelijk is echter gezien de eco nomische betekenis voor de stad dat Utrecht een dergelijke ontwikkeling tracht tegen te gaan. Hiervan getuigt o.m. de a.s. bouw van een permanent secretariaat op het Vredenburg, dat het eenmaal geschonden plein misschien nog enig karakter zal geven. In dit verband moet ook de uitlating van de burge meester in zijn rede te Hamburg beluis terd worden; „Ik benijd uw stad haar fameuze Reeperbahn". Utrecht mist een amusementscentrum, welk gemis tij dens de beurzen door de spaarzame uitgaansgelegenheden niet voldoende ondervangen wordt, met het gevolg, dat vele meerdaagse bezoekers hun vertier elders zoeken. Per auto kan men tenslotte binnen een half uur in Am sterdam zijn. Zelfs tijdens de drukste beursdagen kan men 's avonds na zeven uur nauwelijks merken, dat er in de stad iets bijzonders aan de hand is. De onvoldoende hotelaccommodatie speelt hierbij ook een rol. Toekomst met vele vragen De Jaarbeurs viert haar veertigjarig bestaan op bescheiden wijze. Wanneer de oorlog geen belemmering geweest was voor de viering van het zilveren feest, zou thans misschien elk feestver- toon achterwege gebleven zijn. Nu wordt de veertigste verjaardag aangegrepen om even terug te zien in het verleden en voor een bezinning op de toekomst, die voor de Jaarbeurs met vele vraag tekens gemarkeerd is. Hoe ontwikkelt zich verder de ver houding tussen algemene jaarbeurzen en vakbeurzen? Hoe moet in het licht hiervan het verdere bouwschema op gesteld worden? Is er een oplossing te vinden voor het verkeersprobleem in de binnenstad of kunnen deze moei lijkheden omzeild worden door con centratie op het terrein aan de Croe selaan, eventueel vergroot met aan grenzende terreinen? Welke maatre gelen kan de stad in het laatste ge val treffen om de economische voor delen van de beurs voor Utrecht te behouden en eventueel te vergroten? Vóór alles: hoe zal in de komende tien jaar de economische ontwikkeling van Nederland zich voortzetten? Van het antwoord op deze allesbeheersende vraag zal het afhangen in welke rich ting de Jaarbeurs haar dienstbetoon aan handel en industrie verder moet ontwikkelen en welke stappen hiertoe ondernomen moeten worden. Verkeersproblemen fleuris 'eurs en Utrecht zijn synonieme ,fen Seworden- In een te Hamburg •««ouden rede wees burgemeester jhr. Jaarbi Nederlandse ~in„Jï.""1 van lmar veertigjarig bestaan heeft de Koninklijke onder redactie van de heer A. J. P. G. Sandfort, ^maakv^l aedeirtsrh?-£ers en documentatie, een bescheiden, maar bijzonder ln 70 kina's druk wordt een overzicht smaakvol VVen ander "onie^inis van het instituut, zijn ontwikkeling en beteke- nw, ew» en ander overvloedig geïllustreerd met talrijke goed gemonteerde foto's. PhiVd^TimrlZf.\ k°ninklijk commissaris, schreef een Ten Ge- nrndvktip en distributie noemf een onmisbare schakel tussen binnenlandse ZnTbJten^d^dTVT^ instru™ent ter bevordering vuii, uc v ar. JZijlstraminister van Economische Taren naTT het waardevolle werk, dat de Jaar- beurs m de ee JI rrwït wereldoorlog verrichtte door verster- king van de internationale contacten, in oon Teruohlik niiist dr F H Fpv tener van VUssmpen tttedTovbtd Y op' dat de Jaarbeurs zichzelf niét gezocht heeft, doch er steeds op bedacht is geweest haar organisatie aan te passen aan de behoeften van de bij haar betrokken sectoren van het bedrijfs- teven. De betekenis van de Jaarbeurs voor Nederland wordt geschetst door mr. W. H. Fockema Andreae, voorzitter van de raad van beheer die vast stelt, dat de Jaarbeurs staatsinstelling noch gemeentelijk initiatief is, maar een vrij instituut, stammend uit en gedragen door particulier initiatief Een volgroeid nationaal instituut, beschikkend over een eigen doelmatig com plex van gebouwen en een bruikbare organisatie, waarin een grote ervaring is belichaamd. „Zij heeft in het verleden door het vertrouwen van het be drijfsleven autoriteit verkregen. Haar eerste taak in de toekomst zal het zijn deze autoriteit te behouden, waarbij het bedrijfsleven het vertrouwen in het oprechte beleid van de Jaarbeurs moet kunnen blijven bewaren". Behalve een schets van de historische ontwikkeling door mr. J. Mïlius gedelegeerd lid van de raad van beheer, bevat het gedenkschrift io.m. ook een artikel over het belang van de Jaarbeurs voor de kleinere en middel grote bedrijven door de directeur, mr. H. A. R. Schuit. Hij wijst er op, dat 23 pet. van de deelnemers bestaat uit bedrijven met 1 tot 10 werknemers 18 pet. met 11 tot 20 en 25 pet. met 21 tot 50 werknemers. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, heeft maandagmid dag zijn handtekening en het stads- stempel geplaatst op de Olympische vlag die de Australiër Paul Morawetz op zijn „goodwill"-tocht langs de hoofdsteden van dertig landen met zich mee voert. De handtekening van de hoofdstedelijke burgervader was de 21ste, want de heer Morawetz is al vier maanden onderweg en heeft Ca nada, Midden- en Zuid-Amerika, Por tugal, Spanje, Italië en Engeland aan gedaan. Na Amsterdam gaat zijn tocht eerst naar Parijs, dan verder door Europa om in Zuid-Afrika te eindigen. Het idee voor deze tocht (gecombi- neerd met een zakenreis) is ontstaan toen in de afgelopen jaren vele on gunstige berichten over de inspan ningen van Australië inzake de spelen verspreid werden en er zelfs sprake van was, dat het I.O.C. Australië de spelen zou afnemen. He» voornaamste doel van de reis is thans bewoners van de bezochte landen te verzekeren, dat Australië en Melbourne in het bij zonder op 22 november klaar zullen zijn om de gasten te ontvangen. Maandagochtend heeft de heer Mora wetz een onderhoud gehad me» jhr. Quarles van Ufford, vice-voorzitter van het N.O.C., die hem verteld heeft, dat Nederland met 60 a 70 deelnemers naar de spelen zal komen. Vandaag is in Rome gearriveerd Tho mas Carlyne, een bekende Australische hotelier, om een klein legertje Italiaanse koks te inspecteren en er 15 uit te pik ken om de Olympische Spelen in Mel bourne ook een Italiaanse keuken te ge ven. De belangstelling van de Italiaanse koks voor dat werk is groot. Ongeveer 500 van hen hebben de Australische lega tie belegerd om mee te kunnen dingen. Carlyne zal zich ook naar andere Euro pese hoofdsteden begeven. Hij wil gou- lash-makers in Wenen oppikken, hij gaat naar Düsseldorf om zich van sauerkraut- schotels te verzekeren, naar Kopenhagen voor smörrebröd, naar Genève voor Fon due, naar Londen voor Yorkshire-pud ding en naar New York voor hotdogs. Ook zal hij Amsterdam en Athene bezoe ken om Nederlandse en Griekse koks te halen. In totaal zal Carlyne ongeveer 110 bui tenlandse koks voor de Olympische Spe len kiezen. „Het idee is dat we willen dat alle deel nemers tijdens de spelen het voedsel kun nen krijgen waaraan zij gewend zijn", zo legde een woordvoerder van de Australi sche legatie uit. Hij zeide dat het de eer- Zaterdagavond 3 maart a.s. worden in het Sportfondsenbad-Oost te Am sterdam de jaarlijkse zwemwedstrijden gehouden om de John P. Hauserbeker, die .hans in het bezit van 't IJ is. Op de 400 meter vrije slag neren starten r.m. Tjebbes, De Bruin, Pieters en de Noordelijke zwemmers De Jong en Ten Thije. De 100 meter vrije slag dames is sterk bezet met Coekie Gas telaars, Mary Kok, Greetje Kraan, Loes Zandvliet en Jannie Koster. De 100 meter vrije slag voor heren zal bij het ontbreken van Wim de Vreng waarschijnlijk winst opleveren voor Theo Hoogveld. Zijn naaste concurren ten zijn Geurtsen en Ad Boxem. Met spanning zal men ook de prestaties van Ada den Haan op de 200 meter schoolslag dames tegemoet kunnen zien, al zal zij weinig, tegenstand ondervinden van Rita Kroon en Tonny Hom. De 100 meter rugslag heren wordt zeer interessant met Gerrit Korteweg, recordhouder Pieter Swijg- huisen, de jonge Hagenaar Leenards en Jitse van der Veen. De 200 meter vlinderslag heren brengt o.m. aan de start Cor Wiering en Hans Muller, ter wijl ook Theo Hoogveld op dit num mer zal trachten de nodige punten te verzamelen. Ook door het ontbreken van Geertje Wielema is de 100 meter rugslag dames vrij zwak oezet. Hierop start o.m. de wereldrecordhoudster op de 100 meter vlinderslag Atie Voorbij. Bep van Klaveren zal maandag 19 maart in de Ahoy-hal te Rotterdam zijn laatste wedstrijd boksen. Hij komt uit tegen een van de beste Europese wel- tergewichten, de Duitser Werner Handtke. ste maal is dat een land dat de Olympi sche Spelen organiseert zulk een gebaar maakt. Het zal de Australiër ook een kans geven om eens iets anders te eten dan „steak and eggs", de nationale scho tel in dat werelddeel. De koks zullen niet alleen werken in het Olympisch dorp, maar ook in diverse restaurants in de stad. In een advertentie van de Australische legatie werd aangeboden: „Gegarandeerd werk gedurende de Olympische Spelen en eerste klas hulp na de spelen voor alle deskundige koks, snelle reserveringen in schepen naar Australië met een bijdrage in de passage en top-salarissen voor een werkweek van veertig uur. Er kan ge werkt worden onder de meest bevredi gende omstandigheden in de modernste keukens. De Zwitser Oskar Egg, oud houder van het werelduurrecord, heeft het plan om kort na de wereldkampioenschappen wielrennen te Kopenhagen (25 aug. - 2 september) een „week van wereldre cords" op de Vigorelli baan te organise ren. Uitnodigingen zijn reeds verzonden aan Bellenger en Anauetil (Frankrijk), Harris (Engeland), Van Vliet (Neder land), Strehler, Graf en Koblet (Zwit serland), en Maspes en Sapchi (Italië) Ook de beste amateurs uit België, Frank rijk en Italië zouden in die week re cordpogingen doen. Het hoogtepunt zou gevormd worden door aanvallen op het befaamde wereld uurrecord dat sinds 1942 met 45.798 kilometer op naam staat van Fausto Coppi. Volgens Egg hebben Anquetil en Strehler de meeste kans deze prestatie te overtreffen. Naar ver luidt hebben reeds enkele uitgenodigde renners hun instemming met de plan nen te kennen gegeven. Na afloop van de voetbalwedstrijd tussen Savona United en Broomhill United doken zeven spelers van Sa vona United, de secretaris van die club en een toeschouwer in het ijs koude water van een vjjver om een kleine jongen te redden die door het ijs was gezakt. De spelers, blij met hun overwin ning, waren op weg naar de kleed kamer toen zij hulpgeroep hoorden. De secretaris van de club sprong de jongen het eerst na. Toen volgden snel na elkaar een toeschouwer, de midvoor, de linksbinnen, de rechts half, de linkshalf, de spil en de beide backs. Zij slaagden er met vereende krachten in de jongen op het droge te krjjgen. Voor de redders weer op het droge waren was de jongen al door iemand mee naar huis genomen. De voetballers wisten niet eens wie zij hadden gered. Namens het Belgische Olympische Comité is bekend gemaakt dat de deel neming van Roger Moens aan de Olym pische Spelen te Melbourne vast staat Er bestaat in Nederland nog wel wa teroverlast, maar veel belangrijker is het watergebrek. Het water zal daarom beter beheerd moeten worden, waar bij de veiligheid van de bevolking (drinkwatervoorziening) voorop dient te staan. Er valt in ons land jaarlijks gemiddeld 24 milliard m3 regenwater, waarvan de helft verdampt. De rivie ren voeren weliswaar achtmaal zoveel water aan, maar van dit „vreemde" Zeven van de acht deelnemers aan het Europees kampioenschap kader 71/2, dat van 15 t/m 18 maart a.s. te Luik wordt gehouden, zijn thans bekend. Het zijn de titelhouder Orti-Velez (Spanje), Lütgehetmann en Ernst Rudolph (Duits land), Van de Pol (Nederland), Chas- sereau (Frankrijk) en Vervest en Bou- langer (België). Voor de achtste plaats zal een keus worden gedaan tussen Waff- lard (België) en, Spielmann (Duitsland). De Amerikaanse atleet Wes Santee, de middenafstandloper die onlangs voor het leven is geschorst wegens onregel matigheden in verband met de onkos- tenregeling, blijft in training. Hij zei er zeker van te zijn dat de Amerikaanse atletiek unie vroeger of later tot het juiste inzicht zou komen, en dat hij hoopte Amerika bij de spelen te Mel bourne te kunnen vertegenwoordigen. Koningin Juliana en Prins Bernhard bieden de president en de leden van het internationaal gerechtshof vrijdag 2 maart des avonds te acht uur een diner aan in het paleis op de Dam te Amsterdam. LEIDEN, 27 febr. Kand. geneeskunde II: mej. N. Bensink te Voorburg, mej. M. M. van Harmeien te Den Haag, mej. W. E. Nanning te Leiden en de heren A. J. J. Beerens te Den Haag, M. van Doorninck te Deventer, H. O. de Fries (USA), M. R. Halie te Apeldoorn, H. N. B. M. Kemme te Rijswijk, P. K. Pel te Den Haag, T. Swelheim te 's-Graven- hage, L. F. J. M. Theunissen te Greven- bicht, A. F. C. Vervloet te Wassenaar, R. Vink te Den Haag. Doet. geneeskun de II: G. J. A. d'Arnaud Gerkens te 's-Gravenhage, C. H. Bowles te 's-Gra- venhage, A. Godwin (USA), C. Singe- lenberg te Den Haag. Semi-artsexamen: mej. J. W. H. Lindhout te Noordwijk- Binnen en de heren F. Brand te Rijs wijk, F. I. O. ter Bruggen Hugenholta te Wassenaar, F. G. I. Jennekens te Maastricht. Artsexamen: mevr. A. D Bonebakker-van Enter te Leiden en de heren A. A. Fischer te Den Haag en Liem Kit Siang te Leiden. water is men wat hoeveelheid en kw, liteit betreft besmettingsgevaar in oor logstyd) nooit geheel zeker. Het „ei gen" (regen)water is daarom zeer be langrijk. Daarom opperde dr. if. J. van Veen, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, die maandag te Utrecht een uiteenzetting gaf van de waterstaatkundige aspecten van de wa terhuishouding in Nederland, de moge lijkheid van voorraad vorming in het IJsselmeer, in het toekomstige Zeeuw se meer en in de bodem van onze zand gronden. Hij acht het bovendien nood zakelijk de Nederlandse kust, zoveel I als economisch verantwoord is, te slui- I ten en daardoor de zoutpenetratie te belemmeren, aan het tegengaan waar van thans een groot deel van ons zoet water-budget verspild wordt. Dr. Van Veen betoogde, dat voor doorspuiing van de verzilte kanalen 1265 m3 zoet water per seconde nodig is, w.o. 725 m3 alleen voor de Nieuwe Waterweg. De Rijnafvoer is in droge tij den niet voldoende voor deze doorspui ing, nog afgezien van het feit, dat in dergelijke omstandigheden aan de land- bouwbehoefte voorrang moet worden verleend. De vraag rijst daarom of op het zoetwater voor doorspuiing bezui nigd kan worden, b.v. door het grootste lek naar zee, de open Waterweg, te sluiten. Van grote sluizen moet men voor de zoutkering niet te veel verwach ten. De Waterweg wordt door 20.000 zeeschepen per jaar bezocht; de slui zen zouden gemiddeld elk kwartier ge opend moeten worden, waarbij veel zout water binnenkomt. Dr. Van Veen op perde daarom het denkbeeld sluizen in de Waterweg te bouwen en aan de buitenzijde hiervan een havencomplex voor tankschepen te maken (olie via pijpleidingen naar Pemis) waardoor het aantal schepen naar het conglome raat Rotterdam verminderd zou wor den. Een andere oplossing noemde hij afsluiting van de rivier boven Rotter dam. Het bezwaar hiervan is echter, dat de gehele Rijnvaart zou moeten schutten of op andere wijze met de zee vaart in verbinding gesteld zou moe ten worden. Te Antwerpen is dezer dagen een partij in het kader 47/2 tussen de Belg Clement van Hassel en Piet van de Pol onbeslist geëindigd. Van Hassel stond op een gegeven moment met 381 297 voor, maar de Rotterdammer gaf geen krimp en slaagde er tenslotte nog in een remise te bereiken. Beide spelers maakten de 400 vol in 19 beurten, spelend met een gemiddelde van 21.05.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7