Parlement akkoord van met Unie Indonesië opzegging Oppositie verliet voor het debat de zaal Grote ijsmassa tussen Tiel en Zaltbommel ^urks schip gezonken DE LENTE IS IN HET LAND GEKOMEN.... Franse regering krijgt een ruime meerderheid Russische politiek overgangsstadium De brand er in Verzorging van watervogels kan niet gestaakt worden botsing op Westerschelde Drie weken betaalde vakantie voor alle gesalarieerden Situatie in Algiers snel naar dramatisch hoogtepunt De zee als steenkoolleverancier Gratis brandstof in grote hoeveelheden aan Engelse kast in Maar Stevenson en Kennan denken er wel anders over (mi AAN WETSVOORSTEL VOORRANG VERLEEND Geen kans meer op samenwerking tussen P.N.I.Nahdatul Ulama en Masjumi Eén dode door gas- vergiftiging 1 wee kinderen door verwaarlozing overleden Scherpe kritiek in Daily Telegraph ^1° 35 opvarenden gered 4 Welwillende Assemblee prins citeert IVeinig verandering in temperatuur nUKKIO Iwfeteijcu. Initj: Het weer IJSBREKERSOFFENSIEF OP DE VAAL DULLES OP PERSCONFERENTIE woensdag 29 februari 1956 79ste JAARGANG No. 26539 Het voorlopige parlement van Indonesië heeft vanochtend bij accla matie het door de regering ingediende wetsontwerp inzake de opzeg ging van de Nederlands-Indonesische Unie aanvaard. De fracties van de oppositie hadden de zaal verlaten voordat het debat begon. Tevoren had het parlement besloten, aan het bespreken van het wetsontwerp Voorrang te geven boven een door de oppositie ingediende motie van Mantrouwen. Indonesische nota aan de Verenigde Naties Over de opzegging van de Unie met Nederland Proces-Jungschlager Pater Juliano ontwerpt een auto Lichte verbetering in toestand van mr. v. d. Kallen Tsjechoslowakije slaat Amerikaanse hulp af STURKA-DAMESPANTALONS Nu en dan regen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIfcNIltl Aklbh /B cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, (2.17 per maand, (6.50 per IcwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds tel. 21544. 3e Canadese mej. Linny Burton, Wren bij (je Canadese marine, houdt wel van een pijpje zo af en toe. Zij nam laatst *elfs deel aan een pijprookwedstrijd aan boord van H. M. C. S. „Donnaco- na" in Montreal met allemaal oude Pikbroeken en slaagde er daarbij in haar pijp 31 minuten brandende te houden. Ze won niet, maar was wel beste vrouwelijke deelnemer, want de enige andere Wren m «chop hield het maar vol.... het gezel- 3 minuten In het Doelhofje te Sri,; j zich een geval van vefg&J11 heeft gedaan. Als gevolg daar^^oor- jarige H. T. W. Ooms vader en broer verkeren in Vaar. "an is de 32- overleden. Zijn levensge- ïn Hoeven (N.-B.) zijn, zoals gisteren feeds in een deel van onze oplage kon borden gemeld, twee kinderen resp. van ?®.ven maanden en twee jaar overleden. ~lt een onderzoek dat is ingesteld is ge bleken, dat beide kinderen ziek waren door een zware verkoudheid. De ouders, 5le debiel zijn, hadden de kinderen in ri® koude laten liggen. Men neemt aan. ®t dit het ziekteproces zodanig heeft lgj"ergerd, dat de kinderen zijn over vol Omdat de 0Uflers geestelijk niet lijk aardig zijn, worden geen gerechte- e maatregelen tegen hen getroffen Dit besluit had tot gevolg, dat de voorzitter van het parlement, dr. Sar- tono van de in oppositie zijnde P.N.I, de nationalistische partij, en zijn twee de plaatsvervanger, de heer Arudji Kartawinata van de Mohammedaanse oppositiepartij P.S.I.I., hun functie neerlegden. Dr. Sartono verklaarde, dat het besluit een schending van de parlementaire beginselen was, vol gens welke eerder ingediende moties het eerst moeten worden behandeld. De motie van wantrouwen was inge diend voordat de regering haar wets ontwerp inzake de opzegging van de Unie aanhangig maakte. Het parlement verleende echter met 108 tegen 80 stem men voorrang aan het wetsvoorstel van de regering. Oppositieleiders verklaar den vanochtend, dat er nu nau welijks enige kans is overgebleven voor samenwerking in de komende regering tussen de nationalisten en de orthodoxe Nahdatul Ulama, die thans in de oppo sitie zijn, en de Mohammedaanse Mas jumi, die de voornaamste pijler van het huidige kabinet vormt. Het nationalis tische ochtendblad „Suluh Indonesia" schreef onder grote koppen, dat nu de deur voor samenwerking tussen de Mas jumi, de Nationalisten en de Nahdatul Ulama gesloten is. (A.N.P.) De Indonesische delegatie bij de V.N. heeft gisteren de secretaris-gene raal van de volkerenorganisatie op de hoogte gesteld van het besluit van haar regering zich terug te trekken uit de Unie met Nederland. De Nederlandse delegatie heeft dat al eerder gedaan. In de Indonesiscne nota aan de V. N. wordt gezegd, dat de uittreding van In donesië tot doel had ,,de betrekkingen met Nederland te normaliseren en te saneren door het verwijderen van de koloniale overblijfselen, die door het Unieverdrag en de daaraan verbonden economische akkoorden in stand wer den gehouden." „De nieuwe stand van zaken zal de ontwikkeling van ons land en ons volk stimuleren en, als ons besluit goed be grepen wordt, zal het de grondslag leg gen voor betere betrekkingen tussen de beide landen als gelijke, onafhankelijke en soevereine staten," aldus de Indone sische nota aan de V. N. De Londense „Daily Telegraph" heeft vandaag een scherpe kritiek geuit tegen de Indonesische openbare aanklager voor diens eis van de doodstraf tegen de Ne derlander Jungschlager. Het conserva tieve blad schrijft, dat beklaagde „zeer kennelijk onschuldig is". „De politie heeft geweld gebruikt om valse beken tenissen los te krijgen. De Nederlandse verdedigers zijn geïntimideerd door be dekte dreigementen met arrestatie en door vijandige demonstraties. Toen de Nederlandse regering een Engelse ver dediger aanwees, werd hem een visum geweigerd. Alles bijeen bewijst het verloop van het proces hoe weinig eerbied de gezag hebbende figuren in Djakarta hebben voor de trotse frasen over recht en ge rechtigheid in hun grondwet. De Indo nesiërs beweren progressief te zijn en democratisch. Indien zij van de rest van de wereld verwachten dat deze die be weringen voor ernst zal aannemen, moet hun openbare aanklager nog maar eens goed nadenken", aldus de „Daily Tele graph". (Reuter) Amerika Door het overlijden van de 63-jarige Democratische senator Martin Kilgore, die door een beroerte is getrof fen, heeft de Democratische fractie in de Amerikaanse senaat nog maar één zetel meer dan de Republikeinen. De verhouding is nu 48-47. ?3 IJsbrekers hebben de benedenloop van de Waal zoveel mogelijk ijsvrij ge maakt tot Zaltbommel. Een kilometer boven Zaltbommel begint een ijsmassa met op en door elkaar geschoven schot sen die zich uitstrekt ongeveer een kilo meter onder Tiel. Vóór Tiel is de Waal vrijwel geheel ijsvrij. Hierdoor kan de veerdienst TielWamel gedeeltelijk worden hervat. De postboot Brakzand is er dinsdag na veel moeite in geslaagd Schiermon- mkoog te bereiken. De post kon echter het ?an land worden gebracht, omdat ,.rand versperd is door grote mas sa s «sschotsen. scheMmoStlï?ten van Vlieland en Ter van He fli dinsdagochtend half acht ren vlr?r &Jlden naar het vasteland wa- van Harn^VnenbbeE ven ter hoogte van,? b£r?,lke?' ZlJ ble" ceveer een h=if de Pollendam - On- fen m de ii,™=Uur varaa van Harlin- gen - m de ijsmassa-s, die door de Wes tenwind deze richting waren ooeedie- ven, steken. De botln zaten celui me tijd in het us vast, aivorenl zif de rugtocht naar de eilanden konden aan vaarden, waar /ij omstreeks kwart over twaalf arriveerden. Vandaag zou Iln W^Ln„sdagmiddag heeft het van Ant- Turkc k°mende 3903 b.r.t. metende sein .f-, sto°mschip Sapanca een S.O.S.- dat h itgez°nden waarin het meedeelde op de Westerschelde ter hoogte Van h westerscni Van r ?gn' west kegel in het Nauw 6856 h 3 was aangevaren door het Van a 'H metende schip Blommersdijk terdam bolland Amerika Lijn uit Rot- kwam dat eveneens van Antwerpen aar>T T3e Sapanca verkeerde na de schil?""® in zinkende toestand. Het later -Was ongeveer veertig minuten nar, m de IJsschotsen verdwenen. De ca n-tlnh is ontstaam nadat de Sapan- Blommersdijkr0er W3S gel°Pen was gelopen op voer. Behalve de kapitein en de eerste stuurman van de Sapanca werden alle opvarenden: twee vrouwen, een kind en dertig man gered door de Blommersdijk. De kapitein en de eer ste stuurman werden door het Ne derlandse schip Osiris aan boord ge nomen en later overgezet op de Blommersdijk. Dit laatste schip heeft ter hoogte van Hansweert alle opva renden van de Sapanca overgegeven aan de Belgische sleepboot Scaldis die ze in Hansweert aan land heeft gezet De schipbreukelingen, op een vrouw van Belgische nationaliteit na, allen Turken zijn in Hansweert in het na de watersnoodramp door Noorwegen aan de gemeente Kruiningen geschonken verenigingshuis „Kaj Munk" ontvangen en gelaafd. nieuwe poging worden ondernomen Har- lingen te bereiken. De inval van de dooi betekent niet dat de verzorging van de watervogels gestaakt kan worden. De actie wordt onverminderd voortgezet totdat het ijs zover gesmolten is dat er voldoende open water is. Dit zal nog enige weken duren. De Sophiavereniging heeft nog steeds grote behoefte aan brood, graan, vis en vlees en doet een dringend beroep op de bevolking de inzameling en inleve ring voort te zetten. Door veler hulp, zo zegt zij, is deze actie een groot suc ces geworden maar de vogels hebben nog steeds hulp nodig. i|| De feestelijke inzet van de dooi, die de sneeuw doet smelten en de bolle wind van gisteren, hebben ieder het gevoel gegeven, dat het voorjaar in aantocht is. En dit tafereel in de schaapsstal van het Vliegveld Zuid-Limburg zal dat gevoel ongetwijfeld versterken. Bij tientallen zijn in de laatste dagen de lammeren geboren. Er zijn natuurlijk exemplaren bij, die nog niet zó stevig op de benen staan, en die met de fles moeten worden gevoed. Op deze manier zullen ook zij er wel doorheen komen. De lente komt tenslotte voor iedereen, en laat zich toch niet tegenhouden. PARIJS, hedenmorgen (Van onze Parijse correspondent) Het zwaartepunt van het Franse re geringsbeleid Lag waarlijk gistermiddag niet in de stemming over de vertrou wenskwestie, die de regering-Mollet verbonden had aan zijn eerste grote so ciale plannen: de wettelijke garantie van drie weken betaalde vakantie voor alle gesalarieerden in Frankrijk. Zoals te voorzien was, gaf een bijzonder rui me meerderheid de regering haar ze gen, daar niemand er veel voor voelt officieel tot vijand van de arbeidersva kantie uitgeroepen te worden. Mollet had de vertrouwenskwestie verbonden aan vier speciale punten van zijn wets voorstel. De uitslagen van de vier stem mingen luidden: 499 tegen 0, 487 tegen 0, 372 tegen 108 en 452 tegen 1. De voornaamste zorg van regering en parlement gaat intussen uit naar de situatie in Algiers. Maandag is een ka binetszitting aan dit vraagstuk^ gewijd, die algemeen met „dramatisch" is be titeld. De grote lijnen van de in deze kabine'szitting vastgestelde militaire politiek ten aanzien van Algiers zijn gis termorgen nader gepreciseerd in de gro te defensieraad, die onder voorzitter schap staat van de president van de republiek, om daarna wederom in een kabinetszitting van een deel van de re gering definitief te worden. De minister-president heeft zich op Het strand aan de Engelse kust nabij de mond van de Tees is breed en zanderig. In de winter kan het daar aan zee geducht koud zijn, want ijzige poolwinden waaien er. Toch is het, vooral bij ruw weer druk op hel strand. De bevolking trekt er heen met wagentjes, oude fietsen, ja, zelfs met auto's en taxi's. Geen wonder, want als men een beetje werkt, kan men in een uur tijds 50 kg prima steenkool verzamelen. Voor niets. De vinder mag die brandstof houden. Staat men aan het strand en kijkt men naar de zee, dan ziet men zwarte verhevenheden uit het water steken. Rotsen? Neen. steenkool! Van de kust af zet zich Sen steenkoollaag onder en in zee voort. De zee spoelt de zandige boven laag weg en bij ruw weer vooral woelt zij de steenkool los en werpt die op het strand. Als het werkelijk stormt, kan men zonder al te grote inspanning een mud of vijf brandstof vergaren. De be volking van dit gebied bedrijft de „mijnbouw" gewoonlijk in kleine groepen, van vier tot zes man. Natuur- om de nodige hitte te verspreiden. De lijk is de zeekool" nat, erg nat. bewoners van dit gebied zijn tevreden zelfs. Toch brandt hij uitstekend, mits met hun zeekool. Geen wonder! Brand men een brok steenkool eerst in papier stof is duur. En het is evenmin een wikkelt. Die „pakjes" worden dan op wonder, dat het aantal brandstoffen- het vuur gegooid. Is het papier ver handelaren in dit gebied kleiner is dan brand, dan is de kool voldoende droog waar ook, in West-Europa. NEWCASTLE -A- Sunderland OPEN STEEN KOLENBEKKEN DURHAM j A ,.Pr W«« 0° Hartlepool Middlesbrough Darlington Tee» "u Whitby Richmond 4 USTTBOAU opvallend plechtige wijze tot de natie gericht met, als men het zo noemen mag, „een laatste waarschuwing". Een grotere belangstelling bij het doorgaans onverschillige publiek, dat zich in de loop van de geschiedenis nooit voor buitengewesten geïnteres seerd heeft, is duidelijk merkbaar. Deze belangstelling is overigens ge wekt door de geruchten, dat de oude lichtingen, die onder de wapens zijn, niet op tijd zullen afzwaaien en dat de nieuwe lichtingen vervroegd zul len worden opgeroepen. De pers draagt hier het hare toe bij door op min of meer hartstochtelijke toon te delibereren over het thema: oorlog of onderhandelen. Het rechtse blad Aurore gebruikt de term „mobili satie voor de vier Algerijnse depar tementen", Francjois-Poncet, de voor malige ambassadeur in Bonn, spreekt In de Figaro over: de militaire impe ratief die thans aan de orde is. Combat voelt niets voor onderhandelen in een zwaktepositie. De socialistische bladen houden het nog voorzichtig op „onderhandelen", doch erkennen niettemin, dat een psy chologische schok nodig zal zijn om het vertrouwen van de Mohammedaanse wereld terug te winnen. Welke deze schok moet zijn, voegen zij er niet aan toe. Wellicht bedoelen zij daarmee de rede, waarmee Guy Mollet zich giste ren via de radio tot het Franse volk en de Algerijnse Mohammedanen ge richt heeft. „Dwing ons niet", zo heet het in deze rede, „om al onze krachten te mobiliseren teneinde de veiligheid te verzekeren van de bevolking in deze streken". Met betrekking tot de wilde geruchten die gisteren circuleerden over massale troepenverplaatsingen naar Noord-Afri- ka, teneinde de driehonderdduizend man die tot taak hebben de naar schatting tienduizend man sterke rebellen te be strijden, te hulp te komen, is door staatssecretaris Max Lejeune het vol gende bekend gemaakt: Versterking van de effectieven in Algiers is reeds mogelijk met de voorhanden zijnde troe pen. Geen uitgesteld afzwaaien, noch vervroegde Lichtingen zijn nodig. Im mers bijna een miljoen man is onder de wapenen. Verschillende troepenver plaatsingen zijn dus nog mogelijk. In dit verband is niet gezegd, maar zal waarschijnlijk gedacht zijn aan ver plaatsing van rroepen uit Duitsland naar Noord-Afrika. Deze verklaring kal meert op het ogenblik de gemoederen, hoewel de berichten over gesneuvelde militairen, welke binnenkomen uit N. Afrika, de ongerustheid gaande houden. De minister-president wil trachten de zaak nog langs vredelievende weg te re gelen. De gelijktijdige onderhandelingen die te Parijs lopen met vertegenwoor digers van de 'oormalige protectoraten krijgen in deze samenhang een bijzon der reliëf. De eerste eis, door de ver tegenwoordigers van Marokko en Tu nis gesteld, is die van onafhankelijkheid waarop Frankrijk niet afwijzend ant woordt, doch tracht deze te bepalen binnen het kader van de interdepen dentie. De Willem Barendsz heeft per 19 februari geproduceerd 44.969 barrels (7495 ton) traan en 12.453 barrels (2.075.5 ton) spermolie. Het vorig jaar waren deze cijfers op 20 februari resp. 42.651 barrels (7.108.5 ton) en 5.958 bar rels (993 ton). Prinsa Moelay Hassan, de oudste zoon van de sultan van Marokko, Sidi Mohammed Ben Joessef, heeft op een bijeenkomst in het theater Ambassa deur" in Parijs een passage voorgele zen uit een brief, die de Franse maar schalk Pierre Lyautey vele jaren ge leden kort voor zijn dood schreef. Men ziet hier de prins tijdens zijn lezing. Pater Alfred A. Juliano, van de orde der paters van de H. Geest die filosofie doceert in Branford (V.S.) heeft een auto gecon strueerd. De wagen is circa 6 meter lang, zeer „gestroomlijnd" en heet Aurora". Pater Juliano noemt het „de eer ste auto, die speciaal is gebouwd voor lange afstanden over Ameri kaanse straatwegen". De carrosse rie heeft een transparant dak uit plastic. Voor aandrijving kunnen mo toren van Cadillac, Chrysler of Lin coln gebruikt worden. De veiligheid was de grondslag, waarop pater Ju liano zijn ontwerpen begon. Zo is er een gewelfde voorruit, die tweemaal zover van de bestuurder verwijderd is als bij andere wagens. Er zijn sta len bumpers, die als schokbrekers sa menvouwen. De stuurkolom schuift in en uit elkaar. Verder is aircondi tioning ingebouwd en is de vorm van de carrosserie bedoeld om het binnendringen van koolmonoxide, modder engeluiden te voorko men. (U.P.) (Van onze Haagse redacteur) In de toestand van de hoofdredacteur van De Tijd en mede-directeur van onze bladen, mr. W. A. M. van der Kallen, die maandagochtend ernstig gewond werd bij een auto-ongeluk, leek hedenmorgen een lichte verbetering te zijn ingetreden. Nadat bloedtransfusie was toegepast deed in de loop van dinsdag de situatie zich zorgwekkend aanzien. Uit voorzorg zijn hem des avonds de laatste H.H. Sa cramenten toegediend. Nadien is de toe stand echter enigszins verbeterd. Door de ernstige inwendige kneuzingen van de heer Van der Kallen is het nog niet mogelijk geweest hem volledig te on derzoeken. De lifter, de 28-jarige J. P. Flikweert, die bij hem in de auto zat toen deze op de Rijksstraatweg te Wassenaar door een truck is gegrepen, heeft bij het ongeluk een hoofdwonde opgelopen. Hij maakt het naar omstandigheden redelijk wel. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: De depressieactiviteit op de oceaan is in de afgelopen 24 uur verder toege nomen. Diepe depressies bewegen in een baan die zich van Newfoundland via IJsland naar Noord-Scandinavië uitstrekt. Tussen deze depressies en een vrijwel stationair hogedrukgebied ten westen van Frankrijk waaien krachtige westelijke winden die zachte luchtmas- sa's van de oceaan West-Europa bin nenvoeren. De dooi drong over geheel Duitsland en een groot deel van Frank rijk door. Restanten van het vorstgebied troffen we vanmorgen nog slechts aan in Zuid- en Oost-Frankrijk en rond de Alpen. In Polen, de Balkan en Oost-Europa heerst echter nog vorst. In Engeland was vanmorgen op tal van plaatsen het kwik tot boven de 5 graden gestegen. In ons land was het tot van morgen vrijwel nergens boven de 5 gra den gekomen omdat het koude zeewater en de dooiende sneeuw de zachte lucht afkoelen. In de westelijke luchtstroom komen enkele fronten naderbij die de komende 24 uur met regen over ons land zullen trekken. In de temperaturen wordt niet veel verandering verwacht De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren op zijn wekelijkse pers conferentie in Washington gezegd, dat de Russische politiek in een overgangs stadium is gekomen. De eerste ronde in de koude oorlog isvoorbij en een tweede gaat beginnen. De Amerikaan se minister zei, dat het naar zijn me ning gerechtvaardigd is, wanneer de vrije wereld de eer voor zich opeist de Russische koerswijziging te hebben veroorzaakt en deze aanvaardt als een beloning voor alle offers, die zij in de afgelopen tien jaar heeft gebracht. Het uiteindelijke doel van de Amerikaanse politiek ten opzichte van Moskou is, dat de Sovjet-Unie een „behoorlijk lid" van de gemeenschap van landen wordt. Dat doel 's nog niet bereikt en Dulles acht het daarom niet verantwoord, dat de militaire kracht van de vrije wereld in aanzienlijke mate wordt vermin derd. Overmorgen vertrekt dé minister naar Karatsji, waar hij de conferentie van de Zuid-Oost-Aziatische Ver- dragsorganisatie zal bijwonen. Daarna maakt hij een reis door verschillende Aziatische landen. Hij zei te hopen, dat hij na afloop van die reis beter in staat zal zijn de Amerikaanse politiek ten aanzien van die landen te bepalen Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gisteren meegedeeld, dat Tsjechoslowakije Amerikaanse voedsel hulp heeft afgeslagen. President Eisen hower heeft de vorige week opdracht gegeven tot het eenden van voedsel naar Europese landen, die door de kou de waren getroffen. Tsjechoslowakije heeft laten weten, dat het de hulp niet nodig heeft. in het licht van de nieuwe Russische taktiek. Vorige week heeft Dulles voor de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen verklaringen van soortgelijke strekking afgelegd. Hij zei toen ook, dat de kracht van het westen de Sovjet-Unie had ge dwongen een meer gematigde politiek te voeren. Adiai Stevenson, de Democratische kandidaat bij de presidentsverkiezingen van 1952, zei naar aanleiding van Dul les' verklaringen, dat de minister de Amerikaanse natie op die manier een rad voor ogen draaide. George F. Ken nan, voormalig Amerikaans ambassa deur in Moskou en een van de meest gezaghebbende kenners van de moderne Russische politiek, zei, dat hij het beeld niet herkende, dat minister Dulles van de Sovjet-Unie heeft opgehangen. De Russische politiek is thans gevaarlijker dan ooit, zei hij. (Reuter-U.P.) Aavertenti» BARTELJ0 RISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD B0ESTR 48 A DAM TEL '717167 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen en plaat selijk nevel of mist Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Zon: 7.28-18.22 Maan: 8.45

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1