Minister Witte heeft enige bezwaren tegen Amsterdamse wervingsactie Visserijgolf IWITSALim Concert in Castricum L.T.M. eerste hield in Haarlem jaarver TYBB en Johez kampioen in tweede klasse REMY MARTIN ruwe, rode handen Zo Migratie van bouwvakkers echter niet ongezond Koningin van Griekenland naar Nederland De„ Times "overhet proces Jungschlager Koningin Elizabeth moet rust houden ERIC DE NOORMAN Jonge organisatie heeft haar bestaansrecht bewezen TAXI IKOOO l Abeille is mijn zoon KRUISWOORDRAADSEL M I 1 I m. Hoe spelen de r.-k. clubs? GOTIEK BANKSTEL St. Caecilia met goed program REMBRANDT COGNAC t WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 PAGINA Privé-bezoek van 911 maart Volgens „Daily S'ketch" Brandschattingen op Zuid-Celebes Duizenden mensen dakloos PRIMA 3-zifsbank, 2 royale fauteuils mooi gebeeldhouwd. Kussens bekleed met prachtige épingléstof |l F\ 10 jaar garantie JE t/ KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Griekse Cyprioten ter dood veroordeeld Valsheid in geschrifte en diefstal Hoge Raad verwerpt beroep Uit Kennemerland worden gaaf en zacht met Dammen VELSEN-NOORD PETERTJE GELUKiKJlG GEMiAAiKiT HAARLEM Vele activiteiten Voorstellen EXCLUSIEVE LENTE-SHOW TAFELTENNIS, IN RENNiElMlEiRILAND door CL. BUDINCTON KELLAND (Vertaling van Sjoerd de Vries) i Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag FINE CHAMPAGNE Eén superieure kwaliteit FAILiLISSEMENTEN i De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, heeft dinsdag op een bijeenkomst met de pers te Den Haag verklaard, dat een zekere migratie van bouwvak arbeiders niet ongezond is. De be windsman achtte het ook niet zo vreemd dat er bouwvakarbeiders in een andere gemeente oen woning in het vooruitzicht wordt gesteld; ten slotte neeft men in de distributietijd ook aanvaard, dat een mijnwerker meer krlen kreeg. De minister ziet dan ook geen bezwaren tegen de wijze, waarop een gemeente ais bijvoorbeeld Rotterdam bij de aanwerving van ar beidskrachten te werk gaat. Tegen de methode die de gemeente Amsterdam volgt, bestaan echter el bedenkingen. De financiële faciliteiten, die hier bouwvakarbeiders van elders worden geboden, drukken tenslotte op de bouw. Koningin Frederika van Griekenland en haar oudste dochter prinses Sophia zijn door Koningin Juliana en Prins Bernhard tot een bezoek uitgenodigd. Het bezoek zal duren van 9 tot 11 maart aanstaande en zal een volkomen privé karakter dragen. De Griekse konink lijke gasten zullen op paleis Soestdijk logeren en onder andere een feest bij wonen dat ter gelegenheid van de acht tiende verjaardag van Prinses Beatrix op 10 maart in het koninklijk paleis te Amsterdam zal worden gegeven voor de persoonlijke kennissen van Prinses Bea trix. Het mag dan waar zijn dat het pro- ces-Jungschlager een politieke kwestie is geworden door de Nederlandse pro testen, maar het is ook als een politieke kwestie in Indonesië behandeld, aldus schrijft het invloedrijke Engelse dag blad de ..Times" onder andere in een hoofdartikel over de processen tegen Jungschlager en Schmidt. „Al lang vormen de betrekxlngen tus sen Nederland en Indonesië een geschil punt tussen politieke leiders in Djakar ta, waarbij de eisen van de extremisten die van de gematigden dikwijls hebben verdrongen. Het proces-Jungschlager is gebruikt als een brandpunt voor de animositeit en als een bron van politiek gewin, in het bijzonder sedert het mis lukken van de recente besprekingen en het afbreken van de Unie. Wat ook de waarheid moge zijn van de beschuldi gingen en tegenbeschuldigingen, is de tijd niet gekomen voor de Indonesiërs om wat minder bezorgd te zijn over de vraag, of de soevereiniteit van Indo nesië tot zijn recht komt? Niemand zal het recht van Indonesië willen betwis ten Nederlanders te vervolgen voor sa menzwering met opstandelingen hoe wel veertien beschuldigden al meer dan een jaar in gevangenschap zijn maar indien de beschuldiging wordt gedaan, dat het proces een politieke kwestie is geworden, kan deze beschuldiging tegen ie regering in Djakarta worden staan de gehouden," aldus „Times". (Reuter) Wanneer verschillende gemeenten volgens dit systeem te werk gaan en tegen elkaar opbieden, moet het rijk uiteindelijk deze kosten dragen. De minister deelde mede, dat over deze aangelegenheid thans via het ministerie van Binnenlandse Zaken en Ged. Staten van Noord-Holland overleg wordt gepleegd met Amster dam. In antwoord op een vraag of er ook maatregelen zouden worden genomen zei ir. Witte, dat hij de zaak niet in de sfeer van een conflict ge trokken wilde zien. Inzake de medewerking van het Rijks arbeidsbureau werd medegedeeld, dat aanvankelijk deze zaak bij het arbeids bureau te positief is gesteld. Het is ze ker niet de bedoeling dat het RAB ac tief aan de werving van bouwvakarbei ders voor Amsterdam in andere stre ken medewerkt. Dat over de Amster damse actie overleg zou zijn gepleegd met de regering, ontkende de bewinds man in ieder geval voor wat zijn de partement betreft. Enige duizenden mensen zijn dakloos geworden als gevolg van brandschat tingen door opstandelingen op het zui delijk deel van Celebes. Een hoogge plaatste Indonesische militair heeft gis teren in een persconferentie meegedeeld dat opstandelingen 1.256 huizen, twee scholen en zes moskeeën in brand heb ben gestoken. (UP) Advertentie Bij het bericht dat koningin Elizabeth van Engeland de volgende maand een zeereisje van een week in de Middel landse Zee zal maken plaatste de Daily Sketch'" gisteren de kanttekening" dat geneesheren haar rust hebben voorge schreven. De koningin en de hertog van Edin burgh keerden tien dagen geleden in Londen terug na een vermoeiende reis van drie weken door Nigeria. Koningin Elizabeth, aldus de „Daily Sketch", is wel oververmoeid maar niet ziek. Vandaag zijn te Nicosia twee Griekse Cyprioten, Andreas Zakkos en Charilaos Michael, ter dood veroordeeld, omdat zij, naar is bevonden, op 15 december uit een hinderlaag geschoten hadden op de Britse majoor Brian Coombe. De chauffeur van de auto van de ma joor werd door de aanvallers gedood. Majoor Coombe wist een aanvaller, Cha- ralambos Mouskos, te doden, twee aan vallers gevangen te nemen en een vierde te verwonden. (Mouskos was een neef van aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland). Majoor Coom be is voor zijn optreden bij deze over val met de „George Medal" onderschei den. Het aantal ter dood veroordeelde Griekse verzetslieden bedraagt thans vier. (Reuter) In oktober j.L heeft het Amsterdam se gerechtshof een voormalige Haagse advocaat veroordeeld tot 2% jaar ge vangenisstraf met aftrek van de voor lopige hechtenis tot de dag van de uit spraak. Het gerechtshof achtte bewe zen: valsheid in geschrifte, bestaande uit het doen opnemen van valse gege vens over verkoop en prijs van een auto in een notariële akte en diefstal van een aantal bankbiljetten van 100 ten na dele van eer. makelaar in Dordrecht. Reeds eerder had het Haagse ge rechtshof hem tot vier jaar met aftrek veroordee.d, doch dit arrest is destijds door de Hoge Raad vernietigd met ver wijzing der zaak naar het Amsterdam se hof. Tegen de uitspraak van deze laatste instantie is verdachte weer in cassatie gekomen. Thans heeft de Hoge Raad dit beroep verworpen. Twaalf vaartuigen, waarhij acht log gers en vier kotters, zorgden er dins dag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 2.155 kisten verse vis, 750 stijve kabeljauwen en 7.500 kilo tongen. Er waren 130 kisten schelvis, 30 kisten ma kreel, 545 kisten wijting, 230 kisten gul en koolvis, 80 kisten radio, 420 kisten verse haring, 300 kisten schol. De prijzen waren dinsdag weer la ger dan maandag .hetgeen een normaal verschijnsel is. 's Maandags is er in de regel meer vraag naar verse vis dan dinsdag. Grote tong deed 2.70, groot middel ƒ2.30 tot ƒ2.20, klein middel ƒ2.30 tot 2,20, tong I ƒ2,65, tong II 2 tot 1,96 en tarbot ƒ2, tot ƒ1,70 per kilo. Grote schol noteerde 15 tot ƒ10,50, groot middel 19 tot 13,50, klein middel ƒ38 tot ƒ32, schol I 37 tot 32, schol II 34 tot 33 en schol III "5 tot ƒ22 per kist van 50 kilo. Schar deed ƒ30 tot ƒ24 en bot ƒ10 tot 8 per kist van 50 kilo. Haring deed 19.tot 17.en makreel 24 tot 25 per kist van 50 kilo. Gro te schelvis noteerde 55 tot 50, groot middel 44 tot 42, klein middel 43 tot 40, pennen 42 tot 40 en braad 41 tot 38 per kist van 50 kilo. Schelvis was dus duur. Voor schel vis van mindere Kwaliteit werd gemid deld 35 tot 30 gulden per kist van 50 kilo betaald. Grote zwarte koolvis no teerde 50 tot 38, kleine zwarte koolvis 18 tot 16, grote witte kool vis 68 en kleine witte koolvis 30 tot 25. Grote tegels kabeljauw deden 66 tot 48, kleine regels 40 tot 31, grote kisten kabeljauw 69 per 125 kilo. Voor de woensdagmarkt was de Sch. 153 thuisstomend met 600 kisten rond- vis aan boord en de IJm. 129 Sham rock en Hd. 87 Pietertje met kabel jauw aan boord. Verwacht w.erden voorts de Sch. 135 en de VI. 83. Noordwest van de Pittboei was de visserij goed; er werden trekken van 40 kilo tong en 2 a 4 manden andere vis gemeld. Dagvangsten van 200 tot 300 kilo tong en 8 tot 10 manden andere vis. Om de noord was het weer slecht, windkracht 7 tot 8. Maandagmorgen om acht uur begon het slechte weer, dat de loggers dwong om te gaan steken met de kop op de wind. Voor deze storm was de visserij tamelijk gunstig met trekken van 40 tot 50 manden hoops. Advertentie In de zaal van 't hotel Ammeraal gaf de r.-k. Gemengde Zangver. „St.- Caecilia" onder leiding van de heer Stephan Jansen een zeer geslaagde uit voering van een gevarieerd program ma. Het lijkt ons dat St.-Caecilia" ten opzichte van de kwantiteit dit jaar een veer heeft moeten laten doch daardoor is de kwaliteit niet verminderd. De onderlinge verhouding is zelfs verbe terd. St. Caecilia behoort tot de weini ge verenigingen die niet behoeven te „bedelen" om mannenstemmen. Er staat wel geen leger heren maar wat er staat is goed. De tenoren schuwen geen hoge ,,a"; de bassen geven een goed fond. Er wordt gezongen, maar voor de uit spraak van Verdi's teksten raad ik hen aan een reisje te maken naar Ia- lië. Daar valt voor hen nog wat te leren. Vooral in gedeelten voor man nenkoor alleen maakte dit onderdeel een slordige indruk. De dames deden dit veel beter maar ook voor hen blijft gelden: een verzorgde uitspraak is een eerste voorwaarde voor goed zingen. Behalve in drie massale koorgedeel ten uit Opera's van Verdi oogstte „St.- Caecilia" succes met „Sei uns gnadig" uit „Die Jahreszeiten" van Josef Haydn. Het fugatisch geschreven „Uns spries- set Uber fluss" bleef ondanks de moei lijke polyphonie goed in de voegen. Ge degen koorzang bereikte men vervol gens in gedeelten uit hedendaags ge componeerde missen van Jan Mul, Flor Peeters, en Lodewijk de Vocht. Hoewel ik enkele passage's wat devoter aan voel was de uitvoering in alle opzich ten verantwoord. Zowel de op 't gre goriaans gebazeerde melodiën van de Vocht als de meer gedurfde schrijfwijze van Flor Peeters wist dirigent Stephan Jansen uitstekend te treffen. Voor een sluitende en stuwende begeleiding op piano en harmonium zorgde de heer Lou Tervoort uit Beverwijk. Mevr. Eskens Bosman declameerde (in verband met de boekenweek?) met veel succes enige gedichten van Gezel- Ie en van Duinkerken. De zaal was tot de laatste plaats bezet. Ad, Int. De uitslagen van de wedstrijden in de onderlinge competitie van de r.-k. damclub „St.-Thomas" zijn: Afd. a.J. Geuke - G. Sprenkeling 20; A. Rieveld - C. Reinders 11. Afd. b.: L. de Ridder - C. Juffer mans 20; S. Groentjes - R. Stet afg.; P. v. d. Hims - A Collet 11; J Groen - Th. Graas 02. Afd. c.: B. Louman - W. Admiraal 11; Th. Hollander - Fl. Zonneveld De kleine Peter Postuma-Mantje in de Schoonoordstraat 14, die enkele jaren geleden aan het hart werd geopereerd, mocht niet als alle andere kleine jon gens heerlijk buitenspelen, sneeuwbal len gooien of voetballen. Geen opwin ding, wilden de dokters. Petertje ver veelde zich dus gemakkelijk. De ouders schaften een pick-up aan. Hij kreeg pla ten om te spelen, om met muziek ge lukkig te zijn. Hij hield veel van klein kunst, kende uit de radiogids en van de radiprogramma's alle artisten en luisterde graag naar hen. Willi Alberti, die van Petertje hoorde, kwam zelf naar Velsen-Noord, om voor Petertje op te treden. Hij zond hem ook twee platen. Dezer dagen kreeg hij weer een brief. Nu van „De Spelbre kers", die hem ook twee platen beloof den. Deze hartelijkheid doet goed. In tussen is Petertje in Haarlem opnieuw geopereerd en het ziet ernaar uit, dat het nu goed komt met de kleine. Maar vele vrienden zullen hem blijven ver wennen. 38. Voorzichtig wordt het meisje terzijde onder een boom gelegd, waar zij met haar rug tegen de stam kan leunen. Erwin en Axe gaan op onder zoek uit, om te zien of de omgeving veilig is en geen der mannen van Tugwal heimelijk is achtergebleven. Tugwal zelf is uit zijn benarde positie bevrijd en wacht nu sprakeloos van ellende zijn verder lot af. Eric heeft zich met de helm bij Orisia gevoegd. Gejaagd vraagt ze hem, het vizier neer te klappen en op haar aanwijzingen wrikt hij met zijn dolk het koperen plaatje tegen de binnenzijde los. Dit draait hij om en staart dan verrast naar een situatieschets, met talloze kleine lettertekens. De Noorman wordt er niet veel wijzer van, maar Orisia legt het hem uit. „Als de zon in het midden van de grafheuvel staat", vertelt zij, „werpt de grootste staande steen van de barbaarse stenenkring een schaduw op de heirbaan naar het noorden. Daar, waar de schaduw de rand van de weg raakt, zult ge driehonderd passen afleggen in een rechte hoek op de toeg. Dit is de betekenis van de tekening en de woorden", zegt het meisje, „en op de aangeduide plaats bevindt zich de schat.... in de fisci, de verzegelde korven". „Dus het gaat om een schat", mompelt Eric. Orisia knikt slechts; zij is uiterst vermoeid .en Eric dringt er opnieuw op aan, haar aan boord van zijn schip te brengen. „Daar is een zeer be kwame heelmeester, die u ongetwijfeld helpen kan", zegt hij. „En uw leven is toch meer waard dan welke schat ook!" Doch Orisia gaat er niet op in. Haastig, als wil zij de dood vóór zijn, spreekt ze verder; „Ik hoop, dat ge zult slagen en de schat vinden", vervolgt zij. „Klap het vizier weer omhoog, dan zal niemand zien, dat datgene, waar het om gaat, verdwenen is. Ge zijt nu in het voordeel tegenover Moru"! Zij ziet de onrust in de ogen van de Noorman en glimlacht flauwtjes. „Lang zal ik u niet meer hier houden, mijn vriend.... Ge weet nu het geheim. Gij en Moru zijn de enigen na mijn dood. Luister, dan zal ik pogen u nog te vertellen, wat de geschiedenis van dit alles is geweest". Voor het eerst in haar bestaan heeft de L.T.M. in de bisdommen Haarlem en Rotterdam haar jaarvergadering gehou den. In Haarlem kwamen vijfenveertig leidsters, die tweeëntwintig afdelingen vertegenwoordigden, bijeen in Hotel „De Leeuwerik" en bij die gelegenheid kon met dankbaarheid worden vastgesteld, dat de L.T.M. als de organisatie van de katholieke meisjes uit de land- en tuin bouw in een behoefte voorziet. Nog wat schuchter stapten de meisjes de verga derzaal binnen, maar spoedig was het ijs gebroken en kon men achteraf op een geslaagde vergadering terugzien. De algemeen voorzitster, Annie Kort- mann uit Alphen aan de Rijn, kon in haar eerste openingswoord verschillende gasten begroeten, met name mr. G. Ver meulen, algemeen secretaris van de L.T.B., mevrouw J. Schoenmakers-v. d. Donk van de Diocesane Katholieke Jeugdraad, mejuffrouw Willi Scholte van het Katholiek Vrouwelijk Jeugd werk, mejuffrouw Leida van Groenen- stein van de V.K.A.J. en Toon van Moor- sel, de pasbenoemde voorzitter van de L.T.J. De voorzitster gaf uiteraard een vrou welijke visie op de L.T.M. en zij stelde vast, dat de baby levensvatbaar is ge bleken en thans gezond uitgroeit. Na een jaar gaat er een nieuwe wereld voor het kind open, de kring rondom wordt gro ter en de blik ruimer. In die korte periode, aldus Annie Kort- mann, is er reeds heel veel werk gedaan, hoewel dat niet altijd even gemakkelijk was. Zij onderstreepte nog eens, hoe alle L.T.M.'ers met elkaar haar beweging vormen en hoe zij die ook samen moeten uitbouwen. De secretaresse-leidster van de L.T.M., mejuffrouw Jet van Gennip, bracht een uitvoerig verslag uit, waarin zij memo reerde, dat reeds enkele jaren geleden pogingen in het werk gesteld werden om naast de L.T.J. een L.T.M. in het leven te roepen. Geschiedde de oprich ting van afdelingen oorspronkelijk van uit de L.T.J., in 1954 kwam een beslis sing van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, om voor de meisjes definitief milieuwerk te gaan toepassen. De op richting van de L.T.M. kreeg toen spoe dig haar beslag. Zij wees met name op de grote steun van en de goede verstandhouding met de L.T.J. en voorts gaf zij een opsom ming van velerlei activiteiten, die sedert de oprichting gepleegd werden. Ver schillende cursussen en weekends droe gen veel bij tot de leidstersvorming en om het werk in de afdelingen te intensi veren werden in de helft van het jaar twee landbouwhuishoudleraressen in het werk van de L.T.M. geschakeld, één voor Noord-Holland en één voor Zuid- Holland. In neutraal verband werd aan ver schillende activiteiten medewerking ver leend. Uiteraard werd ook met de eigen Aavenentte katholieke organisaties een nauw contact onderhouden, vooral met de meisjes- groeperingen van de Boerinnenbonden in de andere bisdommen. In het afgelo pen jaar kwam daartoe een nationaal verband tot stand. Mr. Vermeulen voerde daarna het woord en hij sprak de verwachting uit, dat de L.T.M. binnen enkele jaren zo zal zijn uitgegroeid, dat zij zich volledig kan meten met de L.T.B. Verschillende voorstellen kwamen daarna aan de orde en na enige discussie werd besloten tot: het samenstellen van een lijst (goedkope en goede) sprekers, demonstratie- en excursiemogelijkheden; het laten vervaardigen van L.T.M.- lepeltjes, als blijvende attentie bij be paalde gelegenheden; het laten drukken van een L.T.M.-gebed; het bepalen van de juiste plaats voor de sport in de L.T.M. Ten aanzien van dit laatste werd vast gesteld, dat per afdeling één persoon gevormd zal worden, die zich speciaal met de sportzaken zal belasten. Op 7 en 8 april zal er een sportweekend gehou den worden. Tevens zal de sport op de Landdag worden voorbereid. Na het sportweekend zal in de afdelingen met volleybal begonnen worden. De sterkste afdeling van Noord-Holland komt op de Landdag uit tegen haar rivale van Zuid- Holland. Advertentie in HOTEL „DUIN EN KRUIDBERG" SANTPOORT a.s. vrijdag 2 maart aanvang 14.30 uur. Tafelreservering gewenst (K 2560 - 8071) Afternoon tea f 7.50 p. p. Tenslotte werd besloten, dat ieder voor- en najaar een leidstersweekend gehouden wordt. De eerste is op 14/15 april van dit jaar. Ter vergadering gaf mejuffrouw Leida van Groenenstein een kort verslag van de door de V.K.A.J. in het district Am sterdam gehouden modeshow, en zij deed dat niet zonder de nodige humor. De bestuursverkiezing leverde het vol gende resultaat op: Annie Kortmann (Alphen aan de Rijn), Lies Schilder (Bemster), Fia Stokman (Haarlemmer meer), Sini van Koppen (Delft) en Nel van Leeuwen (Zoeterwoude). Annie Kortmann werd belast met het voor zitsterschap. De diocesaan aalmoezenier, rector P. Matthijssen wees op de waarde van de L.T.M. als vormingsinstituut, als bewe ging en als organisatie. Hij belichtte met nadruk het ideaal, dat de L.T.M.'ers moest bezielen: door anderen gelukkig te maken zelf gelukkig te zijn. Er werd nog een kort filmprogramma afgewerkt en de voorzitter van de L.T.J. wenste het zusje, dat de L.T.M. nog is, geluk met haar eerste verjaardag. Als advocaat en procureur bij de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem werd op dinsdag 28 februari beëdigd: mr. A. R. van IJlzinga Veenstra, kan- toorhoudende te Haarlem, Zijlstraat 47 Bij TYBB is deze week de kampioens- I en bracht hiermede de tweede titel vlag hoog in top gegaan. Het eerste Ivoor de club uit de Jansstraat binnen. behaalde een 64 overwinning op Ra pidity 2 en daarmede het kampioen schap in de tweede klasse A. Behalve de vreugde om de titel komt hier nog bij, dat de Geel-Zwarten promoveren naar de eerste klasse. Reeds enkele jaren speelde TYBB 1 in de tweede klasse, maar een kampioenschap was tot dusverre niet voor dit team wegge legd. Nu dit dan gelukt is, is een ge lukwens aan Nico Jansen, Jan Witte- man en Bert v. d. Veldt zeker op zijn plaats. Ook in 2B werd de kampioen bekend. Hier was het Johez, dat met een forse 9—1-zege op VGZ de titel en het eerste-klasseschap veroverde. In de eerste klasse gebeurden geen schokken de dingen. GTTC 2 slaagde er helaas niet in de zo belangrijke wedstrijd tegen TOG 2 te winnen en moest met een 7—3 nederlaag genoegen nemen. Ge tuige onderstaande ranglijst is de posi tie van de reserves thans bepaald slecht geworden. In de hogere sferen was zoals verwacht Winfried niet op gewassen tegen Hotac, maar de 6i nederlaag was toch zeer eervol. Oranje- Zwart behaalde zowaar weer eens winst, maar tegenstander HBC 2 kwam dan ook wel bijzonder zwak voor de dag. In de heren le klasse D behaalde Togido 9 een fikse 10-0 zege op DSB 5 liiiiiiiiiiliiiilllilliiiiiiiiiiiiiiniiHiiiiiiiiniiiiiiiHiHiiiiiméHilktHiNuiiiii limii' 59 ,,Ik was het in ieder geval niet!" zei Maggie. „Misschien zou je daaraan willen denken, als dit punt eens ter sprake komt." „Is dat de reden, waarom je New-York verlaten hebt door je in mijn slaapcoupé te verbergen?" in formeerde ik. „Dat was een van de redenen," antwoordde Mag gie. „Ik wilde je hier alleen maar op voorbereiden." „Ik vermoed dat dit iets te maken heeft met de moord op Bergamo," waagde ik op te merken. „Naar mijn mening is Bergamo vermoord door Bolitho, kleine Mike," zei Maggie. „Door de albino? Maar jij bent toch samen met Bergamo en met Bolitho in de „Opal Horsehoe" gezien?" Het meisje knikte rustig. Ik keek haar onderzoekend aan en zuchtte. „Ik wou dat Jenner maar weer eens kwam op dagen," wenste ik hardop. „Over deze zaken heb ik werkelijk een deskundig advies nodig." „Daar komt in elk geval een andere bezoeker," merkte Maggie op, terwijl ze een gebaar naar het erf maakte. Voor het hek stapte een cowboy van zijn paard en liep daarna over het pad naar ons toe. Cherry, die de man blijkbaar vergezeld had, bleef bij het paard wachten, maar Shag volgde de bezoeker op de Melen. „Ik heb die man geëscorteerd," riep Cherry mij toe. „En ik zal Mer maar even blijven wachten." De bezoeker schonk geen aandacht aan zijn woor den en evenmin aan de hond, die hem volgde. Hij stapte op me toe en vroeg: „Bent u Mr. Strawn?" Dcit ben ik!" "ik heb een brief voor u," zei hij en overhandigde mü een envelop. „De baas zei dat ik op antwoord moest wachten." Ik scheurde de envelop open en haalde het briefje er uit. Het luidde: Waarde Strawn, Ik meen dat we eens onder vier ogen met elkaar moeten praten. Onder de gegeven omstandigheden zul je niet graag naar de Rancho Paloma toekomen en ik stel dus voor om het gesprek bij jou te houden. Op voorwaarde natuurlijk, dat je niets tegen mij on derneemt! Je mannen schijnen niet op bezoekers gesteld te zijn en ik verzoek je, hun opdracht te geven om mij ongehinderd door te laten, wanneer ik naar je toe kom. Laat me even weten, of je op mijn voorstel ingaat. Als ik kom, word ik door een man vergezeld. Het briefje was door Butterick ondertekend. Ik overhandigde het aan Maggie en keek peinzend voor me uit, terwijl ze het las. „Hij brengt Bolitho natuurlijk mee," merkte Mag gie na enkele ogenblikken op. En zij voegde eraan toe: „Het is misschien toch de moeite waard om te horen, wat Butterick te vertellen heeft." „Zo denk ik er ook over," antwoordde ik. Ik stond op en ging naar binnen, waar ik Butterick een antwoord schreef. Het uur, waarop ons gesprek zou plaatsvinden, stelde ik op 10 uur de volgende morgen. Even later gaf ik mijn antwoord aan de boodschapper van Butterick, die vergezeld van Cher ry en Shag de terugtocht naar de Rancho Paloma weer aanvaardde. „Butterick moet zich onzeker voelen, als hij nu tot onderhandelen bereid is," zei ik tot Maggie. „Of hij heeft iets kwaads in de zin," antwoord de het meisje. „Maar wat kan hij ons hier voor kwaads doen?" vroeg ik. „Hij komt alleen maar met Bolitho!" Maggie haalde haar schouders op. „Ik zou het je niet kunnen zeggen," zei ze. „Maar van Butterick kan je alles verwachten." „Ik vermoed dat de verdwijning van de truck met de balen hooi hem zwaar op zijn maag ligt," veronderstelde ik. „MisscMen is dat wel onze troef kaart in het spel tegen Butterick." „En ik heb er zo'n voorgevoel van dat we een troef hard nodig hebben," antwoordde Maggie ern stig. Er viel eensklaps een lange schaduw over de veranda en we hoorden een bekende stem zeggen: „Over welke truck hebben jullie het? En over welke balen hooi?" Ik keerde me om en zei verheugd: „Welkom, Mr. Jenner. Uw stem klinkt me als hemelse muziek in lijn oren!" HOOFDSTUK XX Jenner stak zijn pijp op en leunde behaaglijk in zijn stoel achterover. „Ik luister, Mr. Strawn," zei hij. „Wat is er alle maal gebeurd?" „We hebben een truck met balen hooi buitge maakt," vertelde ik. „Ik werd het moe om steeds maar het slachtoffer van Butterick te worden en daarom meende ik dat het goed zou zijn om eens een keertje terug te slaan. Je hebt toch zeker wel gehoord van de aanrandingen bij de wegkruising?" Hij knikte en ik vervolgde: „Wij zijn er dus op uitgetrokken en hebben een stelletje struikrovers gevangen genomen. Ik had de indruk dat het hun taak was om ons te beletten naar de stad te gaan. Later hebben we ons ook van de truck meester gemaakt. Het vehikel bevindt zich hier in verzekerde bewaring." „Maar de gevangenen hebben ongetwijfeld gehoord dat jullie met de wagen deze richting uitgegaan zijn," merkte Jenner op. Ik grinnikte even en antwoordde: „We hebben hun oren dichtgestopt." „Is er naar aanleiding hiervan nog iets gebeurd?" informeerde Jenner. Ik overhandigde hem het briefje van Butterick en vertelde hem, wat ik de eigenaar van de Ran cho Paloma geantwoord had. „Morgen om tien uur komt hij hier onder de witte vlag onderhandelen," besloot ik mijn relaas. „Butterick zal de witte vlag zeker niet respec teren," zei Jenner. f Wordt vervolgd In beide groepen van de dames 3e klasse noteerde men weer verrassin gen. In A snoepte GTTC 2 Winfried een kostbaar punt af, waardoor laatstge noemd team naar de vijfde plaats zak te. In B is weer van alles mogelijk geworden, daar te Zaanen Johez met 64 klopte. Dit houdt in, dat Rapidity voorlopig alleen de leiding heeft, en te Zaanen een van de grootste kandidaten voor de titel is geworden. GTTC ver loor voorts in deze afdeling van Pro- wano, hetgeen de kansen op een van de vier bovenste plaatsen sterk ver minderde. De uitslagen luiden: HEREN le H.: Winfried - Hotac 4—6; GTTC 2 - TOG 2 37; HBC 2 - Oranje- Zwart 19; 2e kl. A.: Rapidity 2 - TYBB 4—6 (TYBB kampioen), DIOS 2- Winfried 2 3—7; Heemstede 3 - HBC 3 0—10' GTTC 4 - Togido 3 5—5; 2e kl. b7: DIOS - GTTC 3 7-3; TYBB 2 - TOG 3 7—3; Johez - VGZ 9—1; (J0- hez kampioen); te Zaanen - Hotac 2 6—4; PSVH - Oranje Zwart 2 4—6; 3e kl. A.: TOG 4 - Winfried 3 73; GTTC 5 - Oranje Zwart 3 1—9: 3e. kl. B.: Prowano 3 - Velsen 6—4; TYBB 3 - PSVH 2 5—5; GTTC 7 - Rapidity 3 2—8; te Zaanen 4 - HBC 5 4—6; Prak - Oranje Zwart 4 9—1; 3e kl. C.: VTC - Oranje Zwart 5 5—5; Togido 4 - GTTC 6 8—2; HBC 4 - VGZ 2 7—3; Hotac 3 - Johez 2 55; te Zaanen 3 - Columbia 4—6; 4e kl. A.: CTTC - CSV 2 1—9; Heemskerk 2 - Doko 4—6; RKTVU - Rapidity 5 7—3; 4e ld. B.: TYBB 4 - TOG 4 9—1; Spinneweb 2 - TYBB 4 0—10; 4e kl. C.: Togido 7 - DSB 10—0; DIOS 5 - Boru 37; Rytelbi - Prowa no 4 46; Johez 4 - Spinneweb 4 64; Togido 10 - VTC 4 2—8; 4e kl. D.: DSB 5 - Togido 9 010; (Togido 9 kampioen); DSB 3 - Te Zaanen 5 6—4; Spinneweb 3 - VTC 3 1—9; Ready - DIOS 4 46; 4e kl. E.: Heemskerk - Rapidity 6 28; Plaatwellerij 2 - CSV 3 2—8; RKTVU 3 - VTC 2 3—7; RKTVU 2 - Hotac 4 64; 4e kl. F.: TZB - Ramplaankw. 55; Spinneweb - Win fried 4 64. DAMES 3e. kl. A.: GTTC 2 - Winfried 5—5; CSV - Togido 7—3; Oranje Zwart - TOG 2—8; 3e kl. B.: GTTC - Prowano 28; te Zaanen - Johez 64; 4e kl. A.: VTC - TYBB 3 10—0; Togido 2 - CSV 2 3—7; Oranje Zwart 2 - Spinneweb 4—6; 4e kl. B.: Boru - Johez 3 4—6; Rapidity 2 - VGZ 7—3; HBC 2 - Spinneweb 10—0; 4e kl. C.: Prowano 2 - DIOS 2 73; TOG 3 - Ready 1—9; Johez 4 - TZB 2—8. Advertentie Donderdagavond 7 uur laatste voorst, met de pracht-muziekfilm „ONDERBROKEN MELODIE" Donderdag 9.15 besloten voorstelling. Van vrijdag af Hitchcock's „TO CATCH A TH HEF" met Grace Kelly en Cary Grant. i 6 9 i /f /6 '9 t 12 tl if id Horizontaal: 1 Eng. voegwoord, 3 bit ter vocht, 4 vierhandig zoogdier, 6 deel van Amerika, 8 zwarte substantie, 10 bloeiwijze, 13 jong dier, 15 regel, 16 kle dingstuk, 17 omroepvereniging, 18 deel v. h. gezicht, 21 pl. in N.-Holland, 24 vlaktemaat, 25 water in Utrecht, 27 meisjesnaam, 28 kloosterzuster, 29 ly risch gedicht, 30 toiletartikel. Verticaal: 1 berg, 2 deel v. e. gebouw, 3 soort vaartuig, 5 boertige nabootsing 6 bezittelijk vnw., 7 selenium (afk.), fl landbouwwerktuig, 11 de somma van (afk.), 12 zangnoot, 14 keukengerei, 15 vreemde munt, 18 vogel, 19 goud (Fr.), 20 lidwoord, 22 meisjesnaam, 23 familie lid, 25 gemeenschappelijk stuk grond, 26 masker. Horizontaal: 1 lommerd - aap, 2 ouwel - wonde, 3 stoel - engel, 4 be - regiment. 5 arm - lel, 6 drab - sr. 7 dal - artsenij, 8 ir. - kruierij, 9 geel - gelid, 10 eer - lijnen, 11 banier - ra. Verticaal: 1 losbandig, 2 outer - arena, 3 M.W.O. - MDL - een, 4 meer - klei, 5 ellewaar - re, 6 brug, 7 dweil - Tiel 8 onmenselijk, 9 angel - Erin, 10 Aden - snijder, 11 pelterij - na. Advertentie COGNAC VOOR DE HANDEL: JACOBUS BOELEN. AMSTERDAM Op zondag 4 maart: VolendamZwar- temeer; ZeeburgiaDCG; Alw. Forward WSV; RKVVA—KBV; JOS—Wils kracht; TABA—VVZ; USVU—Nautilus; AnimoRKAVIC; De MeerSt. Pancra- De Rechtbank te Haarlem heeft op disndag 28 februari in staat van failliet verklaard J. Plessius, schilder, te Overveen. Rechter-commissaris: mr. H. J. Fer- werda. Curator: mr. W. Boers, Over veen. J. Visser, koopman in klokken te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw, Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd op faillissement van J. van Steijn, brood bezorger te Haarlem. Rechter-commis saris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. M. A. v. Eek te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de slot-uitdelingslijst is op 28 februari 1956 geëindigd het faillissement van: P. J. van Zjjl, kruidenier, handelende onder de firma W. v. Zijl te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. H. v. Wijk te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2