DIRECTEUR EN ADJUNCT-DIRECTEUR VOOR DIENST O.W. Begin van algehele reorganisatie Brood in Haarlem 1 cent in prijs lager Y von Baarspul dirigeert N.Ph.O. I LINNAEUSHOF opent op 29 maart zijn poorten Bloeiende tuin vanaf het voorjaar tot in het najaar Echtgenote met Parijs groen vergiftigd Waterleidingbedrijf heeft druk werk Gaat verhuizen? Een echte Michelangelo? Binnenkort voorstel aan gemeenteraad Amsterdamse gerechtshof eist hogere straf voor Zaandamse arbeider Stille Omgang DWT-dames uit geschakeld in bekercompetitie SCHOOLMELKVOORZIENING IN HAARLEM NEEMT TOE Veestapel van 117 koeien nodig om de schooljeugd van melk te voorzien De kou is verdwenen: ziekenhuizen OlP WOENSDAG OPEN Betty-Jean Hagen vioolsoliste MET THEE EN BESCHUIT 5 ryy1»»'' ™ik~* s«- Waterpolo Haarlem—H.P.C. 3—1 WOENSDAG 29 FEBRUARI 195c, PAGINA 3 FRUITWINKELS BIJ Haarlemmer ontwerpt Luxemburgse postzegel P. DAMIAANSENZN zijlvest 41 - Haarlem Telefoon 12456 - 14155 - 22279 Burgerlijke Stand Haarlem Historie Afscheid bij P.W.N. Hoofdadministrateur G. Out met pensioen Provinciale Staten van Noord-Holland korte tijd bijeen Voor Haarlem in de nacht van 10 op 11 maart Klachten worden met man en macht afgewerkt Haarlems Gemengd Koor HEEMSTEDE Filmavond „De Straalpijp" ZANDVOORT Zandlvoort steunt behoefti ge n en bejaarden Geen blaam I if mm VER. KATHOLIEKE DAMMERS Beurs van Amsterdam Beurs van New York In de gemeenteraadsvergadering van woensdag 14 maart zal een voorstel van B. en W. van Haarlem aan de orde ko men om te voorzien in de vacature van directeur O.W. Deze functie is al vakant sedert 1 mei 1955, toen de vori ge directeur, ir. H. Maas, met pen sioen ging. Het directeurschap wordt waargenomen door ir. D. N. de Lan ge, die al in mei 1933 benoemd is tot hoofdingenieur-plaatsvervangend direc teur. B. en W. hebben het plan om tegelijk met de voordracht voor een di recteur O.W., tevens een voordracht in te dienen voor een adjunct-directeur. De bedoeling hiervan is een algehele re organisatie van de dienst O.W. te be reiken. Zijn wij juist ingelicht, dan komt de huidige plaatsvervangende di recteur, ir. De Lange, die reeds enige jaren praktisch de directie voert, met op de voordracht voor. De vakature in de hoogste leiding van de dienst O.W. heeft verleden jaar tot een onverkwikkelijk geschil tussen B. en W. enerzijds en de gemeenteraad anderzijds aanleiding gegeven. B. en W. dienden in juli 1955 een voordracht in, waarop alleen de naam van ir. D. N. Dammers, directeur van de dienst O.W. te Velsen, voorkwam. De gemeen teraad eiste echter een meerhoofdige voordracht, waarop B. en W. hun voor stel terugnamen. In augustus echter diende het college opnieuw een voor dracht in, waarop wederom alleen de naam van ir. Dammers voorkwam. Bij motie van de heer Schippers (K.V.P.) eiste de raad, dat het college de voordracht zou intrekken en op nieuw een sollicitatiemogelijkheid zou openstellen, teneinde een meerhoofdige voordracht te verkrijgen. Wethouder W. F. Happé verklaarde toen, dat hij naar eer en geweten slechts één kan didaat kon voorstellen, aangezien de anderen niet over de vereiste capaci teiten beschikten. Hij waarschuwde de Nu aan de strenge winter een einde is gekomen en ook de moeilijkheden bij de weg nagenoeg verdwenen zijn zal de bakkerij in Haarlem en omgeving met ingang van donderdag 1 maart de sneeuwtoeslag van 1 cent per brood van 800 gram niet meer berekenen. Hieruit blijkt, dat de tweede cent verhoging, die eveneens met ingang van 20 februari was ingevoerd, nog niet is vervallen, omdat deze samenhangt met de landelijke broodprijs. B. en W. van Haarlem delen mede, dat de verordening op de winkelslui ting op woensdag niet geldt voor win kels, die fruit verkopen en zo dicht bij een ziekenhuis of verpleeginrichting gevestigd zijn, dat zowel patiënten als bezoekers tijdens de bezoekuren ge baat zijn bij openstelling van deze win kels. Voorwaarde is echter, dat an dere winkeliers hiervan geen nadeel zullen ondervinden voor de verkoop van fruit gedurende de uren van 13.30—17 en van 18.30—20 uur. Het besluit van B. en W., dat door de gemeenteraad is vastgesteld, ligt ter inzage op het stadhuis. De jury, die een beslissing moest nemen over de serie postzegels, die de Luxemburgse P. T. T. zal uitgeven °P 10 augustus 1956 en die gewijd zal aan de Europese Gemeenschap vanr b.Kolen en Staal bij gelegenheid volgen2ar vierjarig bestaan, heeft de van 7=^, Prijzen toegekend: le prijs Luxembu eulden aan Franz Kinnen, aan Jul^'w 2e Priis van 450 gulden 3e prijs van imn er'Rumelange (Lux.); selaar, Haarlem (Ned? aan M' P- Wet' Advertentie CINEMA PALACE: „De witte non", volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Opstand der Khyber hor de", 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. REMBRANDT: „Onderbroken melodie a l. Tijden: 2, 4.15, 7, 9.15 besloten voorstell. ROXY: „De zilveren beker", 14 jaar. lij den: 2 en 8 u. STUDIO: „Hoffmanns vertellingen", a. 1. Tijden: 2.15, 6.45 en 9.15. Woensdag 29 februari Stadsschouwburg, 2 uur: Toneelgroep Puck voor de Ver. van Huisvrouwen met •.Cycloon drie antwoordt niet". Minerva: Feestavond katholiek Heemste de, 8.15 uur. Donderdag 1 maart Stadsschouwburg: Literaire avond t.g.v. Boekenweek. Voordrachten door Ellen tv Albert Vogel. Literair cabaret met Het- d Sophie Stein en Wim lbo, 8 u. Rembrandt: Film voor Haarlemse Kunst- hji.eenschap „De 5000 vingers", 9.15 uur. Minerva: Uitvoering gymnastiekvereniging "Heemstede", 8.15 uur. wONDERTROUWD: F. E. Gieske en E Piek; J. P Prins en P. Boersma; pSjSswerda en M. E. Baaij. j ^BOREN: Sh. E. Hulsen-Hopkins, z; j* M. E. van de Bor-Hoonakker, z; H. d» Graaf-de Geus, z; C. J. van Maas- m-van der Eist, z; A. Dijkslra-Boers- .7 z; A. W. van de Westeringen, z; C fibers-Zwart, z; H. P. M. van Velzen- fL°S. d; B. L. J. H. Vooges-Metselaar, d; Ti; ,A- Hanskamp-van Hoof, d; C. H. Kramer, d; M. M. Kerssen-van a.pVERLEDEN: H. C. Duits, 60 j. Te- ihg van Berkhoutstraat; F. J. Avis, c, L Centaurusstraat; A. M. Diermanse, 70 1' t orte Annastraat; S. J. Vester T" I Lorentzkade; S. de Vries, 60 j, va aan Walréstraat; J. A. Scheltema- V m a Lingen, 83 j, Schouwtjeslaan; vest? n Molen-Korjjn, 50 j, Gasthuis- A V ft?' van Duijn, 69 jr. Parklaan; raai a ,lnkrnan-Wensing, 79 j, Gene- Smits Ta a ReÜstr.; A. van Andel RertifL.?!nga- 103 i- Westerhoutpark. rectificatie: OVERLEDEN: J. Deen. 1> van Beresteijnstraat. raad dat het uitstel vérstrekkende ge volgen zou hebben, dat ir. Dammers wellicht zijn kandidatuur niet zou hand haven en dat geruime tijd zou kunnen verlopen eer men opnieuw met een voordracht zou kunnen komen. Inderdaad heeft ir Dammers zich in september d.a.v. teruggetrokken, omdat hem in Velsen een positie verbetering was aangeboden. Bij de grotingsbehandeling van enige weken geleden heeft wethouder Happé ver klaard, dat de waarschuwing van verleden jaar niet ten onrechte was gegeven en dat alle voorspellin gen over de lange duur zijn uitgeko men. Hij stelde de raad verantwoor delijk voor dit uitstel, juist op een ogenblik dat dienst O.W. zo dringend een strakke leiding nodig had. De heer Schippers wees toen de verant woordelijkheid van de hand met de n de rjj van gastdirigenten die dit seizoen het Noordhollands Philhar- monisch orkest dirigeren, was dinsdagavond de beurt aan Yvon Baar spul, de tegenwoordige dirigent van het Overijssels Philharmonisch orkest. Het concert opende met de tweede symphonie van Leon Orthel. Deze „pic- cola sinfonia" getuigt van een veelzij dige geavanceerdheid, waarbij het mo torische element een grote rol speelt. Orthel durft dikwijls koene samenklan ken te schrijven, maar doet dit niet uit zucht naar modern effectbejag. Zijn harmonische vondsten komen uil een logische gang van zaken voort, zonder dat er kennelijke gewildheid bij komt. De uitvoering liet ons enigszins in het onzekere. Het kwam ons voor dat er wat aan de ruwe kant gespeeld werd, waarbij speciaal de forto-klank uitgebuit werd. Zeker was in ieder ge val dat wij ook verder op de avond het fijne gedistingeerde orkestspel node hebben gemist. De directie van Yvon Baarspul geeft daar ook enige aanlei ding toe. Viel dat misschien in de sym phonie van Orthel niet zo op, na de pauze in Schuberts Zevende Symfonie deed zich dit euvel zwaarder gelden. Het dirigeren van Baarspul is onrustig, zowel in de slag als in het nemen der tempi. Nu kan het natuurlijk zijn dat hij hier slechts één concert dirigeert, waarbij hij de volledige greep op het orkest nog mist. Dit neemt echter niet weg dat hij de musici de gelegenheid moet geven om cantilenes, zoals die in Schuberts muziek veelvuldig voorko men, naar volle waarde te exposeren, anders nemen ze die zelf. Verder mis ten wij bij het orkest de gloedvolle klank en de intense musiceerlust. Het bleef alles nogal vlak, hoezeer Yvon Baarspul zich ook inspande om tot glanzender resultaten te komen. De vioolsoliste, Betty-Jean Hagen, heeft vooral technisch een voortreffelij ke indruk gemaakt. En toch konden wij ons in Mendelssohns vioolconcert niet aan de indruk onttrekken dat ook zij de romantische lyriek van het concert een weinig te kort heeft gedaan. Een concert als dit, en met name het twee de deel, verdraagt wel wat in agogisch opzicht. Het was technisch allemaal precies raak, maar de metrische ver tolking ging langs het hart. Overigens speelt Betty-Jean Hagen prachtig viool. Haar soepele streek en uiterst vaardi ge linkerhand-techniek resulteren in een fraaie stabiele toon. Het publiek vereerde haar met een langdurige ova tie. JAN LAARVELD. mededeling, dat B. en W. ondanks het feit dat de raad herhaaldelijk te ken nen had gegeven het daarmee niet eens te kunnen zijn, toch tot twee maal toe met een eenhoofdige voor dracht zijn gekomen. Wethouder Happé heeft daarop ver klaard, dat binnen afzienbare tijd een voorstel zou worden ingediend bij de raad om te voorzien in de vacature, maar anders dan de raad zich voor stelde. Thans blijkt, dat B. en W. te gelijk met de benoeming van een direc teur ook een. adjunct-directeur willen aanstellen teneinde aldus een begin te maken met een algehele reorganisatie van de dienst. Het feit, dat ir. De Lan ge niet voor een van beide functies wordt voorgedragen, betekent in feite, dat hij hoogstens op de derde plaats zal komen in de leiding van de dienst O.W., die hij sedert enige jaren alleen in handen heeft gehad. Een en ander schijnt het gevolg te zijn van een minder goede verstand houding tussen het college en de plaats vervangende directeur O.W. Dit bleek openlijk toen verleden week woensdag in de raad de heer De Landmeter (CHU) ir. De Lange lof toezwaaide in verband met de aankoop van de ge bouwen van Beynes aan het Stations plein door de gemeente Haarlem. Wet houder Happé stond toen onmiddellijk op, om de heer De Landmeter mede te delen, dat de lof in deze zaak niet aan ir. De Lange, maar aan het college van B. en W. toekwam. De wijnhandelaar Jean Zanchi uit de Zwitserse stad Lausanne had alle reden, om zich met zijn vrouw zo opgewekt te laten fotograferen hij de buste van de Griekse godin Atropos, die in de hand de schaar houdt voor het doorknippen van de drgad des levens. De heer Zanchi kocht het beeld een maand geleden in een Parijse antiquiteitenhandel voor een vrij klein bedrag en hoorde nu kort geleden, dat het een werkstuk is van Michelangelo, die het zou hebben gehou wen tussen 1512 en 1521. Het beeld heeft deel uitgemaakt van de kunstverzame ling van kardinaal Mocenni van Siena. Vanaf 29 maart is de streek tussen Haarlem en Leiden een nieuwe attrak- tie rijker. Op die dag namelijk wordt in Bennebroek de Linnaeushof ge opend, waaraan de naam verbonden is „Europa's mooiste tuin". De directie wordt gevormd door de heer Henri Roozen uit Bennebroek, terwijl de heer H. Warnau, landschaps- en tuin architect te Amsterdam, de supervisie heeft over het geheel van de aanleg. De tuinarchitecten Carl van Empelen uit Heemstede en H. C. Cardinaal uit Wassenaar is opgedragen de aanleg in onderdelen te verzorgen. Het is de be doeling, dat de Linnaeushof vanaf het voorjaar tot en met het najaar ge opend is. Tulpen, narcissen, hyacin ten, heesters en bomen, freesia's dahlia's, gladiolen, rozen, begonia's, anemonen en ranonkels zuilen in een grote verscheidenheid op het bijna acht hectare grote landgoed worden ge plant, terwijl daarnaast in een grote kas regelmatig hloemenexposities ge houden zullen worden. Aanvankelijk heeft het ernaar uitge zien, dat de bouw van een restaurant op de Linnaeushof tot een van de vrome wensen van de organisatoren zou gaan behoren. Toen de plannen daarvoor werden ingediend, was er nog geen sprake van een bouwstop Het eerste plan werd afgekeurd, maar thans is er tussen de directie en we deropbouw voor de bouw van een res taurant een aannemelijke compromis gevonden. Voorlopig echter zal een theehuis dienst doen als restaurant. Tijdens een vanochtend gehouden persconferentie werd medegedeeld, dat het niet eenvoudig is geweest de ver schillende ambtelijke instanties te overtuigen van de waarde van een tentoonsteiling van bijna alle Neder landse siergewassen. Maar gedurig overleg heeft geleid tot overeenstem ming over verschillende geschilpunten. Een poging tot een verschrikkelijke onenigheid piet elkaar hadden en ik moord op zijn echtgenote door haar met Parijs groen te vergiftigen", zo concludeerde dinsdag voor het Amster damse gerechtshof de procureur-gene- raal, mr. J. F. Hoeffelman. Hij eiste een Gevangenisstraf van acht jaar met af- /Ak_ van voorarrest tegen een 49-jarige fabrieksarbeider uit Zaandam. Door de arbe rjmse rechtbank was de fabrieks- te z?er tot drie jaar veroordeeld, na nmhnN schuldig bevonden aan zware 'mnaehng met voorbedachte rade. krachtiee. Z«n_ echtgenote, een de3 zaake'voornamelifk Vrf0UW' °P was enige de opnieuw met eeï die evenals hij etn fochter had^ïh dens het tweede huwelijk iLn w TS" drijf achteruit De docht* kon het in dit nieuwe gezin ni°® den en vertrok naar elders. Mede ook door de financiële stroppen werd de verstandhouding tussen de beide ech telieden slechter. Zij moesten de zaak verkopen en verhuisden naar Zaandam waar de man een betrekking kreeg bij' een fabriek. Tijdens de rechtzitting kwam het droevige vervolg van het verhaal weer naar voren. De man had bij een dro gist Parijs groen gekocht daar hij dit nodig had voor het doden van insec ten op de dahlia's. Onnaspeurlijke, don kere drijfveren leidden hem opnieuw naar de drogist om wat vergif te be waren, zoals de verdachte verklaarde, voor zichzelf of voor zijn vrouw. De drogist had hem verteld dat het gif. wegens zijn percentage arsenicum, uiterst gevaarlijk was, maar de pre cieze uitwerking kende de verdachte niet. Hij mengde het gif eens in de hoofd pijnpoeders van zijn vrouw. Vervolgens deed hij een bescheiden hoeveelheid in de thee om haar dit te drinken te ge ven. Haar vraag naar de oorzaak van de troebele thee, beantwoordde hij met: ik heb er een hoofdpijnpoeder in ge daan. Zij dronk en het gevolg was dat zij de rest van de week hevige kram pen had en eens in een winkel flauw viel. „Ik heb haar niet willen doden, maar alleen maar willen kwellen omdat wij haar de schuld toeschreef van mijn maatschappelijke achteruitgang". De procureur-generaal vond het vreemd dat hij, als hij slechts wilde pijnigen haar, terwijl zij nog aan deze krampen leed, opnieuw en nu onvermengd Parijs groen wilde toedienen. Zij vroeg naar een be schuit. Hij smeerde met de boter een hoeveelheid vergif op de beschuit, en liet het haar brengen. De dochter van de vrouw vond dat dit voedsel er be dorven uitzag en liet het weggooien. Voor dit voorval had de echtgenote een hoeveelheid van de groene stof gevonden in een van de zakken in het kostuum van de man. Na dit gebeurde was zij wat achterdochtig geworden en trof wat later wederom Parijs groen aan in een der zakken. Zij liet dit aan haar broer zien die ermee naar de po litie ging. Toen is de gehele zaak aan het licht gekomen. „Ik was overspannen, edelachtbare, ik weet het niet allemaal meer", zo klonk de stem van de verdachte, die zijn opgekropte emoties nauwelijks meer baas kon. De man had een blanco strafregister, maar hij moest toegeven, dat hij in wilde drift zijn vrouw al eens naar de keel was gevlogen, om haar te verhinderen een verzoek tot echt scheiding naar een advocaat te sturen. In een psychiatrisch rapport was geschreven, dat de Zaandamse fabrieks arbeider verstandelijk vrij normaal ontwikkeld was. Zijn materialistische instelling en zijn teleurstelling zouden hem gebracht hebben tot de vergifti ging. He dochter, die de vergiftigde be schuit had laten wegwerpen, verdronk ™rte ^jd later in een zwembad te Aaandam. Even heeft de politie nog ge dacht, dat ook hier van vergiftiging sprake was, maar dit is niet het ge val geweest. Tegen de poging tot moord op zijn vrouw, waartoe de procureur-generaal geconcludeerd had, stelde de verdedi ger, mr. C. P. Beukenkamp, dat noch opzet, noch voorwaardelijke opzet daar toe aanwezig was. Hij meende, evenals de Haarlemse rechtbank uitgesproken had, dat men slechts mocht spreken van zware mishandeling met voorbe dachte rade. Hij vroeg bevestiging van het vonnis van drie jaar gevangenis straf. Het Hof zal 13 maart uitspraak doen. Vooral van de zijde van de provinciale planologische dienst heeft de directie van de jonge Linnaeushof veel steun ondervonden; die het oplossen van vele problemen eenvoudiger maakte. De voornaamste bijzonderheid van de expositie is, dat voldaan wordt aan een lang door de reisorganisaties ge koesterd verlangen om in ons land, dat in het buitenland de naam heet te hebben van bloemenland, een bloe men- en plantententoonstelling te be zitten, die gedurende het gehele reis- seizoen geopend zou zijn. Het begint er nu reeds naar uit te zien, dat dit verlangen gerechtvaardigd is, want sinds de laatste weken leggen verschil lende buitenlandse reisbureaux een bij zondere belangstelling voor de Lin naeushof aan de dag. De Linnaeushof onderhoudt met de historie enige bepaald interessante re laties. In de achttiende eeuw was „De Hartekamp" een van de aantrekkelijk ste buitenplaatsen van Europa. Zij was eigendom van de rijke bankier Clif ford, burgemeester van Amsterdam en bewindhebber van de Oost-Indische Compagnie. Deze buitenplaats, die de Hortus Cliffortianus werd genoemd, was door twee nog bestaande wegen, de Rijksstraatweg en de Glipperweg, in drie delen gesplitst. Het westelijk gedeelte droeg en draagt nog de naam „De Hartekamp", het middengedeelte werd „De Overplaats" genoemd, ter wijl de boerderij „De Rusthof" aan de Haarlemmermeerzijde gelegen was. De Overplaats is nu de Linnaeushof. In deze omgeving voornamelijk heeft de Zweedse botanicus Linnaeus ge werkt in de jaren 1735 tot en met 1738. Zijn vorsingswerk resulteerde in verschillende geschriften, die lange tijd de basis gevormd hebben voor de na tuurwetenschap. In zijn „Systema Na turae" vindt men de natuurlijke rang schikking van de flora in soorten en geslachten. De tuin, die Linnaeus had aangelegd, mocht met recht „Europa's mooiste tuin" worden genoemd. Volgend jaar mei is het tweehon derdvijftig jaar geleden, dat Linnaeus in Raashult in Zweden werd geboren. De directie van de hof maakt zich op, om het hare bij te dragen aan de in ternationale Linnaeus-herdenking. Vandaag heeft de heer C. Out, hoofd administrateur van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf van Noordholland wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd in Augustus 1955, van dit bedrijf afscheid genomen. De heer Out trad 1 juli 1904 in dienst van de Maatschappij tot Exploitatie van Waterleidingen in Nederland. Toen de door deze maatschappij geëxploiteerde Zaan- landsche en Alkmaarsche Waterleidingen in 1919 door de provincie werden overge nomen, ging ook de heer Out over in provinciale dienst. De gehele opbouw van het P.W.N. maak te hij mee, want de waterleidingen van Alkmaar en de Zaanstreek werden de kern, van waaruit de voorziening van het gehele platteland van Noordholalnd tot stand werd gebracht. In 1930 werd de laatste gemeente van het vasteland van Noordholland, die tot op dat tijdstip af wijzend bleef staan tegen een centrale drinkwatervoorziening, aangesloten. En juist in de laatste jaren werd aan het voorzieningsgebied van het P.W.N. het eiland Texel toegevoegd. In de voorberei ding en de uitvoering van de voorzie ning van dit eiland heeft de heer Out eveneens een belangrijk aandeel gehad. Zo groeide de aanvankelijk geringe taak van het financiële en administratieve be heer uit tot een groot geheel, waarvan de leiding bij de heer Out berustte en die door hem op zeer verdienstelijke wijze is uitgeoefend. In juli 1954 vierde de scheidende jubi laris het gouden jubileum van zijn arbeid in het belang van de drinkwatervoorzie ning van Noordholland. Bij die gelegen heid werd hem de onderscheiding van of ficier in de orde van Oranje Nassau ver leend. De heer Out nam in de ochtenduren af scheid van het personeel op het hoofd kantoor van het P.W.N. te Bloemendaal, terwijl in de middag het afscheid van het personeel van de buitendienst en van be vriende relaties plaats vond. De Provinciale Staten van Noord-Hol- land zijn gisteren korte tijd in openbare vergadering bijeen geweest, waarbij en kele personen in provinciale dienst be noemd werden en de verschillende agen dapunten ter behandeling aan de com missies werden toevertrouwd. Over eenkomstig de voordracht werd de heer H. van Hensbergen benoemd tot direc teur van de Provinciale Accountants dienst, terwijl de heer S. Schagen dr. G. H. Scholten als lid van de Waterstaats en Wegencommissie gaat vervangen. Het Haarlemse Genootschap van de Stille Omgang houdt maandagavond 5 maart de jaarlijkse ledenvergadering in gebouw Sint Bavo. De Haarlemmers nemen deel aan de Omgang in de nacht van 10 op 11 maart. Voor de pelgrims, die te voet gaan, is er zaterdagavond om half elf een kort lof in de kerk van Sint Jan aan de Amsterdamstraat. Daarna vertrekt men naar Amsterdam, waar men omstreeks vier uur op het Spui arriveert. Om vijf uur is er 'n plechtige H. Mis in de Onze Lieve Vrouwe-kerk aan de Keizersgracht. Voor de pel grims, die per tram of trein gaan, is er zaterdagnacht om kwart over twee een kort lof in de kerk van Sint Jan. Voor deze pelgrims is er een plechtige H. Mis in de Sint Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam. Nu de dooi krachtig is ingezet, ko men vele mankementen aan de orde, die tengevolge van de vorst ontstaan znij in de Haarlemse waterleiding. Maandag, de eerste dooi-dag, kwamen er bij het Waterleidingbedrijf niet minder dan 160 klachten binnen, zodat er met man en macht gewerkt wordt om alle euvels weg te nemen. Zaterdag reeds werkte de buitendienst op volle capaciteit. Met achttien man en acht auto's, waarvan vier plus chauf feur in bruikleen van de Dienst Open bare Werken, werd reeds zaterdagmid dag en de gehele zondag doorgewerkt. Tot dan toe kon men het werk wel bij houden, maar na de hausse van maan dag moest er enige achterstand ont staan. Er was te veel werk aan de win- kei, dat de volgende dagen niet ver minderde. Gisteren kwamen er ongeveer 100 klachten binnen en dat aantal zal vandaag vermoedelijk hetzelfde zijn. Het is begrijpelijk, dat de mensen, die met een „gebrekkige" leiding zitten, met spoed geholpen willen worden. Het Waterbedrijf doet al het mogelijke, maar kan niet overal direct hulp geven. De urgente gevallen, waar overstroming dreigt, worden in ieder geval het eerst geholpen. Men hoopt echter, de andere klachten binnen enkele dagen af te wer ken. Geduld zal dus ook hier een schone zaak moeten zijn. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan op 15 februari j.l. organiseert Haarlems Gemengd Koor vrijdag een feestavond in het gebouw van de Jongelingen vereniging aan de Lange Margarethastraat. Op 14 september aanstaande geeft het Koor, dat onder leiding staat van Jan Booda, die sinds de oprichting lid is, een concert, waarop o.a. het Requiem van Verdi zal worden uitgevoerd. Ondanks het feit, dat de brandweer verenigingen van Zandvoort en Bloe mendaal wegens weersomstandigheden verstek moesten laten gaan en ook de leden van de Heemsteedse brandweer vereniging „De Straalpijp" eerst nog in touw waren in verband met de glad de wegen is de filmavond die „De Straalpijp" gisteravond in „Anno San to" organiseerde toch nog doorgegaan. De serie films, welke vertoond werd belichtte vele facetten van het brand weerwezen. De eerste twee films wa ren zuiver instructief. De derde film toonde hoe men in de U.S.A. de brand weer pleegt te organiseren, een ideaal voor menig brandweercorps in Neder land. Hoe angstaanjagend, overweldigend en verschrikkelijk een brand kan zijn bleek zeer duidelijk uit een documen taire over het bombardement van Lon den in de laatste dagen van 1940. Het hart van Londen, winkelstraten en kantoor wijken, brandde als een grote haard. Een onbegonnen taak om deze vuurzee nog te bestrijden maar bij het krieken van de morgen waren de dui zenden vrijwillige en beroeps-brandweer lieden het vuur toch meester. Het fas cinerende van een vuurzee kwam tot zijn recht in een kleurenfilm over de bestrijding van oliebranden in de Ver. Staten. Door in de brandende tanks van onderen lucht te blazen worden de vloeistoflagen dooreen gemengd, waar door de temperatuur zodanig omlaag wordt gebracht dat het vuur dooft. Bin nen 24 seconden kan men op deze ma nier een grote tank volkomen blussen. Naar aanleiding van een in de verga dering van de gemeenteraad van Zand voort op 27 februari o.a. door het raadslid Lindeman (K.V.P.i geuite wens besloot het bestuur van de gemeente lijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon te Zandvoort: a alle gesteunden ingevolge de ar menwet een extra uitkering, - boven de reeds gedurende 4 weken verstrekte ex tra brandstoffentoeslag, - van 10 te ver strekken aan gezinnen en van 4 aan alleenstaanden en kostgangers; b voor éénmaal aan hen, die een uit kering ontvangen krachtens de noodwet ouderdomsvoorziening voor zover niei vallende onder a, of in een inrichting Het eerste damesteam van D.W.T is uitgeschakeld voor de beker-compe titie. In de derde afvalronde moesten de Haarlemsen slaagden tegen het sterke R.D.Z., dat er in slaagde een gelijk spel aan de Watertrapsters op te leggen. (33). De thuisclub wist in het begin van de strijd een numerieke meerderheid niet uit te buiten, toen een der R.D.Z.-speelsters het water moest verlaten. Tegen de verhouding in kwamen de bezoeksters aan de lei ding door een doelpunt van Nel Gar- ritsen. Vóór de rust kon Paula van Bruggen echter nog 11 maken. Na de hervatting was de wedstrijd zeer enerverend. Het spel ging op en neer en ook de doelpunten belandden in een zekere volgorde. R.D.Z. scoorde het eerst via een strafworp van Nel Gar- ritsen, Paula van Bruggen bracht de stand op gelijke voet en het was weer Nel Garritsen die een derde doelpunt op haar naam bracht. Tenslotte zetten de gastvrouwen alles op alles, wat re sulteerde in de gelijkmaker van Annie Metselaar. In de eerste klasse behaalden de he ren van Haarlem na een interessante strijd een 31 zege op de Heemsteedse Poloclub. De door het raadslid Koning tijdens de rondvraag in de Zandvoortse ge meenteraad gestelde vraag over het bu reau Huisvesting zou aldus een me dedeling van het gemeentebestuur van Zandvoort een onjuiste indruk kun nen wekken. In verband daarmede wordt medegedeeld, dat dit bureau in gevolge opdracht van B. en W. de hu ren inde van sommige gevorderde wo ningen. Het verificatiebureau heeft er de aan dacht op gevestigd, dat zulks tot de taak van de gemeente-ontvanger be hoort. De werkzaamheden zijn daarop, nadat het financieel beleid van het bu reau Huisvesting volledig in orde was bevonden, aan de gemeente-ontvanger verpleegd wordende een uitkering i overgedragen. Van een blaam op enig te verstrekken van 20 voor man en lid van het gemeentepersoneel is uiter- vrouw en van ƒ10 voor alleenwonenden. aard geen sprake. v/G Om in het afgelopen jaar aan de „drankzucht" van de schooljeugd te kun nen voldoen moest een veestapel van ongeveer 117 koeien in stand worden gehouden. Deze sprekende bijzonder- hedi kan men lezen in het jaarver slag van het Schoolmelkcomité over het jaar 1955, dat vandaag versche nen is. Er blijkt voorts uit, dat de om zet een stijgende lijn vertoont, waaruit mag worden geconcludeerd, dat de ou ders de melkvoorziening op de scholen op steeds hoger prijs gaan stellen. Het comité, waarvan wethouder D. J. A. Geluk voorzitter is en het hoofd van de afdeling onderwijs der gemeentese cretarie, de heer H. Ham, secretaris penningmeester, acht dit een gelukkig verschijnsel en een aanmoediging om opgewekt zijn werk voort te zetten. In het jaar 1955 traden tot de melk- verstrekking een openbare lagere school, 4 r.-k. lagere scholen, 4 chris telijke lagere scnolen, 7 christelijke kleuterscholen en 1 r.-k. BLO-school toe, zodat er thans aan wordt deelgenomen door 54 openbare scholen en 38 bijzon dere. Uit het volgende overzicht blijkt wel, hoe snel de stijging is voortgeschreden. Het aantal drinkertjes bedroeg 1 janu ari 1952 3289, 1 januari 1953 5243, 1 januari 1954 6770, 1 januari 1955 9760 en 1 januari jongstleden 11190. Teza men liet de schooljeugd het afgelopen jaar 411918% liter melk door het keelgat glijden, tegen 360824 liter in het vorig jaar. Indien men het gebruik in januari 1952 op 100 stelt, dan Is in vier jaar de omzet toegenomen met bijna 150 pet. Het comité hoopt, dat het met de medewerking van het Haarlemse ge meentebestuur de moeilijkheden, die het momenteel ondervindt bii de dekking van de tekorten, kan overwinnen ten einde ook in de toekomst deze sociale taak zo goed mogelijk te kunen voort zetten. Het bezoek aan de clubavonden van V.K.D. is door de strenge koude sterk teruggelopen, doch de leden worden verzocht in het vervolg weer aanwe zig te zijn. Voor een goede afwikkeling van de onderl. competitie is ieders op komst gewenst. De uitslagen luiden: F. Sassen-P. Beelen 02; J. v. Roo- den-A. Meijer 20: V. Andringa-P. v. Engelen 20; V. Andringa-P. v. 11; P. v. Engelen-J. v. Rooden 02; J. v. Rooden-P. v. Engelen 20; P. v. Engelen-G. Hesselman 02; H. Rump-P. Mul 20; D. Rump-Th. v. Wort 20; F. Sassen-A. Masteling 20; P. Beelen-V. Andringa 02; A. Meijer- P. v. Engelen 11; P. v. Engelen-J. Kramer 02; J. v. Rooden-G. Hessel man 02; J. Sassen-A. Meijer 20; J. Kramer-P. v. Engelen 20; J. Kra- mer-G. Hesselman 20; R. Kok-Th. v. Wort 02; J. Lucas-D. Rump 11; J. Sassen-J. v. Rooden 20. Inlichtingen voor het thuisdammers- toernooi worden verstrekt door de se cretaris, de heer G. Hesselman, Goet- zeestraat 19, alsmede aan de Kiosk op het Verwulft, evenals op de Clubavon den 's woensdags vanaf 8 uur In de bovenzaal van het r.-k. Militaire Te huis aan het Donker Begijnhof. Nu de dooi is ingetreden, komt een her nieuwde activiteit in de haven van Am sterdam. Maandagavond werd het ijs in de Westhaven opengebroken en dins dagmorgen werd het eerste stuk van een 30 meter hoge laadbrug aangebracht Deze laadbrug is bestemd voor een nieuw overslagbedrijf. Op de foto ziet men het aanbrengen van het 30 ton wegende deel van deze brug. (Niet officiële Koersen) Vorig Opening slot 29/1 394 Ned. 1953 10294 3% Ned 1953 100ft 394 Med. 1948 98ft 3V« pCt. Ned. 1951 979 979 3y< Ned 1954 973,4 3% Ned. 1955 973* 3-8% Ned. 1947 99 99 3 Ned. 62-64 bel. tac. 99% Inschr. Grtbk. 1946 S put 96ft Ned. Handel Mb. cert 237 A.K.Ö. 316% 316% Van Berbers Patent 185gl Calvé-Delft cert 309gb Van Gelder 274 Kon. Hoogovens cert Unilever Cert 347% 347% Ned. Kabel 319 %gb Philips 321% 327% Nieuwe Philips 327% gb 321 Kon. Petroleum 650 651% ..Amsterdam" Rubbei 109% 108% Holl Amerika Lijn 206% 206V, Kon. Ned. Stoomb M: 212gb 211% Ned Scheepv. Unle 194% 195% H.VJV 131 133 Deli Mil. Cert 136-% 137 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Coppei Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway tidewater U.S. Steel 27/2 28/2 74% 77% 152% 153% 74% 75% 58% 58% 4434 45% 126% 126%e 89 89% 45% 45% 46% 47V« 85% 85% 75% 76 54% 54% 104% 103% 34% 35% 56% 37%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3