Minister Yan Oven voor het eerst voor de Kamer V&ikcJk Een extra - februari voor Chefarine 4 E Twee jarigen op schrikkeldag uit één gesin W"oningbouw wordt meer afgestemd op de regionale bouwcapaciteit Mr. De Graaf komt vrijwel alleen te staan Prof. Rommegrijpt m om foe[ wets ontwerp te redden ja graag 4-voudige bestrijding van pijnen en griep Gunstige sfeer bij nabeschouwing Anneke Beekman en Haarlems huwelijk Produktie daardoor verder verhoogd Herziening van de grondwet Eerherstel voor Trotzky gevraagd WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 PAGINA Dr. W Dreesjr. directeur rijksbegroting PAUL HUPPERTS MEDEDIRECTEUR U.S.O. Frits Knol neemt ontslag Het pakket dekens uit Zaandam voor Italië Goede hoop, dat het te bestemder plaatse aankomt D. J. Gerritsen voorzitter Algemene Rekenkamer „Miss Holland 1956" 2.000 geëist wegens rijden onder invloed PASTILLES Henny Brackel-Broekman Dorothee Broekman Rijksgoedkeuring nodig voor werken van twee tot tien mille Eén jaar geëist) tegen huwelijkszwendelaar Dronken achter stuur Maximum-straf geëist Pauselijke onderscheidingen in de sportwereld minister V3n dS y*f 'W71 Binnenkort kan de benoeming worden tegemoet gezien van dr. W. Drees Jr. tot directeur der rijksbegroting bij het ministerie van financiën. In deze functie volgt hij de heer D. J. Gerritsen op, die benoemd is tot voor zitter van de Algemene Rekenkamer. Dr. Drees Jr. is thans onderdirecteur van het Centraal Planbureau. (Van onze Utrechtse redacteur) Het bestuur van het Utrechts Stede lijk Orkest heeft de dirigent, Paul Hup- perts, benoemd tot artistiek directeur. Naast de zakelijk directeur, Joh. de Mo lenaar, zal Paul Hupperts medeverant woordelijk zijn voor de keuze van wer ken, solisten en gastdirigenten. Jo Juda en Dick de Reus zijn benoemd tot eerste concertmeesters. In verband met de be noeming van beide laatstgenoemden heeft Frits Knol, tweede concertmees ter, per 1 september a.s. ontslag ge vraagd, omdat hij naast beide eerste con certmeesters geen bevredigende plaats in het orkest voor zichzelf ziet. Zonder resultaat heeft het bestuur getracht de heer Knol te behouden door hem de functie van tweede eerste concertmees ter-solist in het vooruitzicht te stellen In hem verliest het U.S.O. niet alleen een verdienstelijk solist, maar tevens zijn assistent-dirigent. Met betrekking tot de in Napels door de douane opgehouden zending dekens en warme kleren uit Zaandam, verne men wij, dat de Italiaanse ambassade in ons land het ministerie van buitenlandse zaken te Rome van de aard der zending op de hoogte heeft gesteld. Het pak de kens en warme kleren, een „geschenk van Nederlandse schoolkinderen voor hun Italiaanse vrienden, die het koud hebben", zal nu wel spoedig te bestem der plaatse arriveren. In de vacature bij de Algemene Reken kamer, ontstaan door het verlaten van de rijksdienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van het lid en de voorzitter van dat college, drs. M. de Bloeme, is bij K.B. van 25 februari benoemd tot lid en bij K.B. van 28 fe bruari met ingang van 1 maart benoemd tot voorzitter de heer D. J. Gerritsen, directeur der rijksbegroting bij het mi nisterie van financiën. De heer Gerritsen werd in 1895 gebo ren te Zwolle. Van 1934-1948 was hij lid van de Algemene Rekenkamer in Neder- lands-Indië. Verscheidene jaren ver bleef de heer Gerritsen in gevangen schap in Japanse kampen. Na de bevrij ding van Nederlands-Indië trad de heer Gerritsen op als directeur-generaal van het rechtsherstel in Nederlands- Indië en van het Nederlands-Indisch Beheersinstituut. In 1948 repatrieerde hij, waarna hij 1 april 1949 werd benoemd tot directeur der rijksbegroting bü het ministerie van financiën. De Alkmaarse mannequin Rita J. Schmidt, 20 jaar oud, is in het Casino te Amsterdam gekozen tot „Miss Hol land 1956". Eind mei gaat zij naar Zweden om deel te nemen aan de verkiezing van „Miss Europa". In oktober volgt de „Miss Wereld"-verkiezing in Londen en in juli de verkiezing van „Miss Universe" te Long Beach in de Ver enigde Staten De officier van justitie bij de Alme lose rechtbank heeft een geldboete van f 2.000 subs, zes maanden een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar en een voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor een half jaar geëist tegen een aannemer uit Almelo. Hij had na afloop van een huwelijksfeest onder invloed van sterke drank een auto be stuurd. De politiewagen kon ternauwer nood een aanrijding met de auto van verdachte voorkomen. Daarna hadden de politiemannen de jacht ingezet op deze wagen en hem enkele straten ver der kunnen aanhouden. Schrikkeljaar in Moskou? (Van onze parlementaire redactie) De leden der Eerste Kamer hebben dinsdagmiddag in een lange rij prof. mr. J. C. van Oven in hun midden begroet, die ter verdediging van de begroting van zijn departement voor de eerste maal in het openbaar als minister van Justitie optrad. Om deze reden wilden alle sprekers zich beperken in hun op merkingen. In een rustige sfeer werden nog eens de zaak Anneke Beekman en het geval van het Haarlemse huwelijk besproken Over het algemeen betreurden allen wat in deze kwesties pro en contra het be leid van de katholieke overheid is ge zegd en geschreven. Baron de Vos van Steenwijk (VVD) herinnerde er naar aanleiding daarvan aan dat in een Lim burgs dagblad een brief van Anneke Beekman is gepubliceerd. Daar de re dactie van dit blad beweert zeker te zijn van de echtheid van deze brief is het niet onmogelijk, dat zij de verblijfplaats van het meisje kent, zo betoogde hij. Is het nu niet mogelijk om op grond van het wetboek van strafrecht de redactie te dwingen het adres bekend te maken? Van andere zijde ontving de liberale woordvoerder echter geen steun. Mr. Cammelbeeck (PvdA) zei er wel be paald bezwaar tegen te hebben indien men zou trachten van de inlichtingen van de pers gebruik te maken en zou gaan „leuren" om het adres. Patgr Beaufort (KVP) zette nog eens rustig het katholieke standpunt in bei de kwesties, waarover ondanks het be toog van Pater Stokman in de Tweede Kamer nog misverstanden bestaan, uit een. In het geval Beekman heeft de aartsbisschop uitdrukkelijk verklaard, dat er geen gewetensplicht kan zijn die de pleegmoeder kan dwingen het kind verborgen te houden. Haar daden blijven daardoor voor haar persoon lijke verantwoordelijkheid, waarin de kerkelijke overheid zich niet kan men gen. Er is verder geen enkel bewijs, dat geestelijken met de verblijfplaats van het meisje bekend zouden zijn. Voor het Haarlemse huwelijk geldt, Advertenttt chocolade Wat zeldzaam is, is kostbaar. Zou dus een dag, waar men vier jaar lang op heeft moeten wachten niet een kos telijke en bijzondere dag zjjn? Vandaag is het weer zo ver; wij schrijven 29 februari. Drie jaar lang moet februari het met 28 dagen doen, maar nu wordt haar dan toch een ex tradag toebedeeld de Schrikkeldag. Iets bijzonders: een dag van extra vreugde aan hen die door het leven dusdanig misdeeld zijn, dat ze maar éénmaal In de vier jaar echt verja ren. Maar ook hier zoals steeds in het leven ontbreekt ook weer de schaduwzijde niet. Want het is ook de dag, waarop alle pessimisten en lui lakken zuchten en klagen, dat ze een hele dag arbeid bij hun maandelijkse portie cadeau moeten geven. Een dag langer werken voor hetzelf de geld, wie heeft hun dat aangedaan? Dat is weer 's mensen perfectionis me, dat wil, dat ho 'loges en klokken gelijk loper en dat ook het horloge, waarm a jaren en eeuwen gemeten worden de kalender niet bij de grote moederklok, de zon, ten achter raakt. Maar dat is gauwer gewild, dan ver- wez nlijkt. Want de zon is een ietwat eigenwijze klok, zij heeft het jaar op gedeeld in zowat 365 dag. daarom vond de perfectionist Julius Caesar, dat de kalender zich daarbij maar had aan te passen. Hij verzamelde de brokst ..kken vier maal een kwart dag en /erordonneerde éénmaal in de vier jaar een extra-dag, de Schrik keldag. Het is een dag van pas-op-de- plaats maken, want de kalender is in die vier jaar ongeveer een dag vóór geraakt. Caesar stak dat niet onder stoelen of banken, want hij gaf die dag geen nieuw rangnummer. Waren wij zijn voorbeeld blijven volgen, dat schreven wij twee dagen lang boven onze brieven „28 februari". Maar Caesar was bij al zijn handig heid toch te royaal, want een jaar is niet 365 Yt dag, doch slechts 365 da gen 5 uur 4o minuten en 46 seconden lang. En zo raakte de verbeterde ka lender weer ten achter. Dat heeft Paus Gregorius XIII een hoop zorg veroorzaakt, want in 1582 was de Ju liaanse kalender zo ai 10 dagen op Moeder Zon ten achtei geraakt. Hij liet haar daarom een sprong van 10 dagen maken en wipte meteen de eeuw jaren, die niet door 400 deelbaar wa ren uit de lijst van de schrikkeljaren. En toen kon de kalender weer vier duizend jaar vooruit zonder te liegen. Maar waarom heeft die éxtra-dag zo een vreemde plaats gekregen, er gens willekeurig tussen de maanden? Waarom niet netjes helemaal aan het eind van het jaar? Dat is geen gril, het heeft zijn oorzaak. Eigenlijk kreeg hjj zijn plaats zowat aan het eind van het jaar. Want in de dagen dat Caesar over zijn kalenderhervorming pieker de, gold februari bij de Romeinen als de laatste maand van het jaar. Dat begon bij hen namelijk op 1 maart. Dat is ook de reden, dat februari maar zo een handjevol dagen heeft. Het kreeg het overschot, aanvanke lijk 29. Maar toen keizer Augustus zichzelf wilde eren door de maand Sextilis zijn eigen naam Augustus te geven, moest februari nog een veer een dag dan laten omdat 's kei zers maand toch niet korter mocht zijn dan de voorafgaande, die naar Caesar Julius genoemd was en 31 dagen tel de. Zo moest februari het met 28 da gen doen en kon hij er zich slechts iénmaal in de vier jaar over verheu gen het leven te rekken tot 29 dagen. dat de kerkelijke overheid alleen het kerkelijk huwelijk kan erkennen. Niettemin heeft het Episcopaat reeds lang geleden alle priesters verboden een kerkelijk huwelijk in te zegenen, zolang het burgerlijk huwelijk niet is gesloten. Overigens pater Beaufort wees hier nog even op naar aanleiding van een opmerking van prof. Diepen horst (AR) is de aanwezigheid van een priester in bijzondere omstandig heden niet vereist voor de geldigheid van een kerkelijk huwelijk en onder bijzondere omstandigheden kan ook een situatie als in het betreffende ge val worden begrepen. Op grond van het verbod der bisschoppen echter keurde pater Beaufort het gedrag van de Haarlemse priester af. De katholieke senator verklaarde een voorstander te zijn van het ook door andere leden bepleitte „open gesprek" over de verhouding tussen Kerk en Staat. Door een harmonische samenwer king kunnen de doeleinden zowel van de Kerk als van de Staat worden bevorderd. Geef aan den keizer wat des keizers is, maar aan God wat Gode toekomt. In slechts enkele gevallen zullen zich daar bij conflicten voordoen. In dat geval ech ter moet het geweten de hoogste norm zijn, aldus pater Beaufort. Verschillende sprekers vroegen nog de aandacht voor het naturalisatiebeleid ten aanzien van de Indische Nederlanders. Ook l.jfer was Baron de Vos van Steen- Advertentt* Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Chelarine „4" bestrijdt Uw klachten met 4 middelen tegelijk. Deze gecombineer de werking brengt baat, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen! jp n BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 65 ct. wijk het felst. Hij beschuldigde het Ne derlandse Hoge Commissariaat ten tijde van de souvereiniteitsoverdracht van on juiste propaganda voor het opteren voor de Indonesische nationaliteit. Hierdoor zijn velen tot een onjuiste keuze ge bracht, die zij thans betreuren. De in Nederland heersende woningnood mag daarbij geen argument zijn om in deze noodtoestand niet te voorzien, zo meen de hij. De heren Witteman (KVP) en prof. Diepenhorst waren niet bereid zich neer te leggen bij de verklaring van de rege ring, dat de overgebleven politieke de linquenten op een enkele uitzondering na gelijk te stellen zijn met gewone mis dadigers en dat er daarom geen reden is voor een soepeler gratiebeleid. Ook mr. Cammelbeeck, die zich overigens ook tegen een ombuiging van het gratiebe leid verzette, vroeg zich af of de gelijk stelling van politieke met gewone delin quenten wel verantwoord is. De aard van de misdaden is wel gelijk, maar de beweegreden niet, meende hij. Mr. Wit teman vroeg zich af wat er dan wel met die enkele uitzondering, waarover de regering spreekt, gaat gebeuren. De kans, dat de ooievaar op 29 fe bruari een woning binnenwipt en cr_ zijn schreeuwende rozige last depo neert, is niet zo verschrikkelijk groot. Vier jaren tellen samen na melijk nog veertienhonderdzestig an dere dagen, waarop de langbenige Ciconia ciconia zich van zijn taak kan kwijten. Hoe dan ook, de heer en me vrouw Broekman in Den Haag wer den in 1928, op de laatste dag van februari, verblijd met de geboorte van een dochter Henny. Een heug lijke gebeurtenis, die door de bizon- dere dag een extra-feestelijk tintje kreeg. Een unieke situatie ontstond echter twaalf jaar later, toen op de zelfde datum een lid van de stelt- en waadlopersfamilie in het gezin van dokter Broekman de tweede dochter, Dorothee, afleverde. Dat de ooie vaar voor dit gebeuren zijn eigen Den Haag uitkoos, mag niemand hem kwalijk nemen „Wat kan ik van mijn dochters nog meer vertel len, dat voor de lezers van een krant van belang kan zijn?" vraagt me vrouw Broekman zich af. „Ook al ben je op een bizondere dag gebo ren, dan moet je nog wel even hard aanpakken als ieder ander. Zo'n ver jaardag haal je op gezette tijden uit de kast, maar verder blijft alles bij het oude". Henny, de oudste, is na haar gym nasiumtijd in Leiden gaan studeren en woont nu sinds een jaar als me vrouw Brackel-Broekman in Tilburg, waar haar man medicus is. Dorothee, die nu zestien is, zit in de vierde klas gymnasium en verdeelt ie be schikbare vrije tijd tussen twee lief des: de piano en de tennisbaan. Nei gingen tot het ballet en de zelf ge componeerde opera's behoren al weer tot het verleden. De muziek neemt echter in het hart van alle Broek mannen een grote plaats in, en dat is niet zo verwonderlijk wanneer men bedenkt, dat de vrouw des hui zes als elfjarig meisje haar pianis tisch debuut maakte, mèt orkest, en later het conservatorium bezocht. „Wanneer werd de verjaardag meestal gevierd?" vroegen wij aan de moeder van deze Olympische kin deren. „Op de dag, die volgde op de 28ste februari", kwam prompt het antwoord. „Zo heb ik tenminste al tijd geredeneerd. De oudste vroeg 's avonds haar grote, en de jongste 's middags haar kleine vriendinnen" Het is natuurlijk wel een beetje anders geworden, nu Henny Broek man in Tilburg woont; en eigenlijk is zij er, wat verjaardagen betreft, niet op vooruit gegaan. Haar eigen familie blijft natuurlijk in Den Haag, om de verjaardag van haar zusje te vieren, en de Eindhovense schoonfa milie heeft óók gegronde reden om thuis te blijven. Maar ja, wie zoekt nu ook, zoals zij, een schoonvader uit, die. op 29 februari jarig is? Advertentie .Van nu af aan zal bij het goedkeu- «ngs- en subsidiebeleid, in het bijzon der ten aanzien van de woningbouw, tbeer dan tot nu toe rekening worden gehouden met de actuele situatie op de regionale en provinciale bouwmarkt. Aldus heeft minister Witte aan de ge meentebesturen medegedeeld. De mi- bister verwacht, dat daardoor bereikt kan worden, dat de in het land aan wezige bouwcapaciteit meer dan thans "et geval is, kan worden produktief gemaakt, in het bijzonder ten behoeve Van de woningbouw. Voor de goedkeuring d.w.z. sub sidiëring van woningbouwplannen geldt van nu af het volgende: De aantallen woningen, waarvoor de gemeenten, ingevolge het voor de Periode 1954-1956 opgestelde verde- hngsschema, gedurende het lopende laar nog aanspraak op subsidie kun nen maken, blijven ongewijzigd. Dit betekent, dat alle gemeenten de hun toegewezen contingenten, c.q. het nog biet verbruikte gedeelte daarvan, met subsidie mogen realiseren, mits de Plannen voldoen aan de bekende eisen *h de prijs acceptabel is. Arbeidsbesparing In gevallen, waarin door de bouw Van grote woningcomplexen in goed gekeurde niet-traditionele bouw systemen een zodanige arbeidsbe sparing kan worden verkregen, dat daardoor meer woningen tot stand kunnen komen met dezelfde bouw capaciteit, die nodig zou zijn voor de realisatie van het toegewezen contingent, zal voor de meer te bouwen aantallen woningen in nader te bepalen plaatsen goedkeuring kun nen worden verleend. Hetzelfde geldt voor een enkel inte ressant project van grote omvang, dat net in systeembouw wordt uitgevoerd, hiaar waarbij door rationalisatie een aanzienlijke arbeidsbesparing zal ont staan. De extra aantallen, waarvoor in deze gevallen goedkeuring kan worden ge geven, zullen afhankelijk zijn van de tnate van arbeidsbesparing van het desbetreffende bouwsysteem. In die gebieden, waar de belasting van de gewestelijke bouwcapaciteit toe laat, dat meer woningen in aanbouw Worden genomen dan de aan die ge bieden toegewezen contingenten bevat ten, zal goedkeuring kunnen worden verleend voor de bouw van grotere aantallen woningen dan in die contin genten zijn begrepen. Bij het verlenen van subsidie dus van goedkeuring voor deze woning bouw zal in het algemeen voorrang gorden verleend aan de bouw van koningen met halve premie. Ook kan 'Oorrang worden gegeven aan de wo ningbouw met volle premie ten be hoeve van eigen bezit en eigen be loning. Verder zal de minister bij de fi nanciering van deze buiten de con tingenten om te realiseren woning bouw prioriteit kunnen verlenen voor de bouw van woningen, die be stemd zijn voor doeleinden van na tionaal belang, zoals ten behoeve Van de huisvesting van gerepatrieer- uen, van militairen, van arbeiders voor nieuw te vestigen industrieën in de z.g. ontwikkelingsgebieden en van migranten uit de gebieden met structurele werkloosheid. beI°„0Lhet af&even van financierings- zai kingen voor de woningbouw «■eguièrin1Meer' &el'jk tot nu toe, een ongeveer6 )j.or(len aangehouden van trokken Kejvke verdeling van de be- maanden van ?in8?antaUen over de de afgifte vanVaar' Het tempo van Per provincie beschikkingen zal 20 nodig per streek, worden afgestemd op de mogelijk heden van de regionale bouwcapaciteit. Voor werken met een bouwsom gelegen tussen f 2000 en f 10.000, waarvoor een gemeentelijke bouw vergunning nodig is en die betrek king hebben op herstel, onderhoud, verbouwing, nieuwbouw, herbouw en uitbreiding van boerderijen, andere agrarische gebouwen, bedrijfsgebou wen voor handel en verkeer, gebou wen voor gezondheidszorg en hygiëne, kffrken, scholen, gebouwen voor eredienst, opvoeding, cultuur en ontspanning en overheidsgebou wen, zal wederom een rijksgoed keuring worden vereist. Deze zal door de colleges van burgemeester en wethouders worden verleend, die daarbij niet aan een bepaald volumen gebonden zullen zijn. Door deze maatregel kunnen de ge meentebesturen zelf enigszins regelend optreden ten aanzien van de kleine werken van onderhoud, verbouw en herstel. Daardoor ontstaat een zekere mogelijkheid om enige bouwactiviteit vrij te maken ten behoeve van de woningbouw. De minister is van oordeel, dat de subsidies voor woningbouw ook in de toekomst daar moeten worden ver leend, waar de grootste behoefte aan woningen bestaat. Hij meent echter, dat het tot nu toe gevolgde systeem zodanig moet worden aangevuld en waar nodig gewijzigd, dat in de toe komst enerzijds de bouwcapaciteit vol ledig en zoveel mogelijk voor de woningbouw zal worden gebruikt en anderzijds stagnerende overbelasting van het bouwapparaat wordt voor komen. Om dit te bereiken zijn de wijzi gingen in het beleid aangebracht, die, naar de minister vertrouwt, tot resul taat zullen hebben dat de woningpro- duktie verder kan worden verhoogd. D® Procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft dinsdag een jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen een 38- jarige gedetineerde constructiewerker. ^chtbank Te Utrecht had deze veroordeeld tot negen maanden met af trek en een onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling. in augustus van het vorig jaar had verdachte zich tegen over een Utrechtse verpleegster voor gedaan als arts-chirurg, en gezegd wel mej haar te willen trouwen. Hij ver telde voor twaalfduizend gulden aan land te hebben geërfd, maar tijdelijk krap bij kas te zitten, omdat hij veel had uit geleend. De verpleegster had hem vervolgens in totaal 105 ter hand gesteld. Toen zij er achter kwam, dat de constructie werker helemaal geen dokter was, kreeg zij argwaan en deed aangifte. Het Hof zal op 13 maart arrest wijzen. De officier van Justitie bij de rechtbank te Alkmaar heeft tegen een ingezetene van Anna-Paulowna, die dronken een auto had bestuurd en een aanrijding had ver oorzaakt, de maximum-straf geëist: vijf jaar ontzegging der rijbevoegdheid en drie maanden gevangenisstraf waarvan een maand voorwaardelijk. Drie jaar geleden was verdachte voor eenzelfde feit veroor deeld. De raadsman, die betoogde, dat zijn cliënt geen verkeerszondaar was doch een patiënt, vroeg een psychiatrisch onder zoek. De rechtbank willigde dit verzoek in en de zaak werd aangehouden. Twee Bredase katholieke sportfigu- ren hebben de pauselijke onderschei ding „Pro Ecclesia et Pontifice" ont vangen. Het zijn de heren L. A. E. Luchtenberg, diocesaan secretaris van de Ned. Kath. Sportbond, en de dioce saan penningmeester, de heer A. A. P. Biermans. (Van onze parlementaire redacteur) .Voor mr. De Graaf, specialist in Azia tische kwesties van de K.V.P., is de be- andeling van de wijziging in de grond- t. ™e' betrekking tot de nieuwe «von de in het Koninkrijk dinsdag oa rf0n?angenaam geworden. Het ging gro de juiste formulering van wat de riit», ,over de staatsinrichting van histe^^Ulnea dient te vermelden. Mi- ^ad reeds eerder laten we- ïeifh» aï. .,een verwezenlijking van het n gsrech' niet in de grond- IVretl r vorerl moet worden gebracht. Con niet wat dit voor moeilijke ha(1 twenties kan hebben. Mr. De Graaf een p met van der Goes (P.v.d.A.) VaarP®z3menlijke formulering bedacht, yerjnedB et gevaarlijke woord werd ken va maar waarin werd gespro- king vatl een geleidelijke verwezenlij- eigen m ,de mogelijkheid om zelf over Sn°er °ek°mst te beslissen als richt en Ni bestuur over de bevolking Jdster n^w-Guinea. Daar vijlde de mi- ??v°lkine een scherp kantje af door t and veranderen in „inwoners" eutochtonre woorden: niet alleen de "Ver ei»"® p3Poea in Nieuw-Guinea zal blaar iP5en toekomst moeten beslissen, j, aereen die daar woont. Verivacl!ieUrde daarna Iets volkomen on- gaan nistlDe minister wilde wel mee- dat hij i, amendement, wellicht om- ontwern t Sevaar wilde vermijden, het s°r p„vL moeten terugnemen. Profes- mme echter verklaarde zich er nu tegen Van z?i»"«en deed dat namens een deel De .otie' die dus haar specialist prof p m de steek liet. Mogelijk heeft grond«jl^m®e het schaakspel van de tien pn 'zisinf nog verder over- delino- i 6e7aar ontdekt bjj een behan- We Ram» tweede lezing door de nieu- heer hof na de verkiezingen, wan- «al moeteneh"leiTee"derde meerderheid Graaf Gitn' gev?1g was, dat mr. De Jn Moeizaam gevonden oplos- Van zifn te2en 29 zag verwerpen, mei dr n! tractie stemde alleen hele PvdA S* voor' Verder de ge" de wending 'dde L ™mlster Beel ™as Ook prof. Oud trok ,ak nam gunstlg; in eevoelie vonr w Zljn amendement aan het koloniale bestuurerinneringen oproepen. (Het amendement61 wilde Nieuw-Guinea als vallende Snde7 het opperbestuur des Konings in de grond wet introduceren, om daarmede fan te geven dat het onderdeel van het ko ninkrijk uitmaakt). Ook met de tekst van het eerste arti kel van de grondwet ging de Kamer akkoord, nadat een amendement-van der Goes, waarin van het „gebiedsdeel Nieuw-Guinea" werd gesproken, was ingetrokken en zelfs het apart houden van Nieuw-Guinea van de rest van het koninkrijk door het woordje „alsmede" werd verworpen. De tekst zal nu lui den: Het grondgebied van het Konink rijk omvat Nederland, Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea. De Kamer heeft zich voorts met uiterst technische kwesties bezig ge houden, die betrekking hebben op -de buitenlandse betrekkingen van het Ko ninkrijk. Prof. Oud heeft daarbij nog klappen uitgedeeld aan prof. Gerbrandy, gebaseerd op artikel 63 van de Grond wet, dat zegt, dat indien de ontwikke ling van de internationale rechtsorde het vordert, in een overeenkomst kan worden afgeweken van de Grondwet. Daarmede, aldus de fractieleider van de V.V.D., valt het gehele betoog van prof. Gerbrandy om, dat de regering strafrechtelijk aansprakelijk zou zijn voor wat zij in 1954, toen dit artikel al in de wet stond, ten aanzien van Indo nesië heeft gedaan. Vandaag zal de behandeling van de gehele reeks wetsontwerpen vermoede lijk ten einde worden gebracht. Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die héérlijke geur van zon-doortrokken volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd •k Dubbel gezuiverd Standvastige melange De weduwe van Trotzky heeft een telegram gezonden aan het nieuwe pre sidium van de Sovjet-communistische partij, waarin zij eerherstel voor haar vermoorde echtgenoot vraagt. Voorts heeft zij 'i een brief aan maarschalk Vorosjilov nieuws gevraagd omtrent haar zoon Sedov, van wie zij in 20 jaar niets vernomen heeft. Wel heeft zij geruchten vernomen, volgens welke haar zoon in concentratiekampen in No vosibirsk en Vorkoeta is geweest en daarna op transport is gesteld ,,in de richting Moskou". Trotzky, met Lenin stichter van de Sovjet-Unie, werd in 1929 verbannen en in 1940 in Mexico vermoord. Mevrouw Nathalie Trotzky, die nu in Parijs ver toeft, verwees in haar telegram naar de verklaring van het recente partij congres in Moskou over vervalsing van de geschiedenis der revolutie en ver oordeling van valselijk beschuldigde partijleiders. Op grond van deze ver klaring vroeg zij herziening van het proces tegen haar echtgenoot. (Reuter)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5