Scherpe koersstijging o EISENHOWER is bereid tot een tweede ambtstermijn Grote opluchting in de Republikeinse partij Na Eisenhowers beslissing LOONOVERLEG hervat Vertrouwen tussen partijen sou weer hersteld zijn GENERAAL EL Yopnieuw chef van de Franse generale staf ALABAMA moet neger studente toelaten LOCOMOTIEF LIJDT „SCHIPBREUK" Algemene staking in Finland Geen grote politieke campagne Russische militaire attaché gearresteerd Garagehouder te IJmuiden gedood Op zoek naar een compromis tussen arbeidsvrede en prijsstabilisatie Door aanhang wagen gedood Verdwenen barkas terecht Nieuw Indonesisch parlement gereed Mr. Van Empel moet vertrekken Het weer Als zij inderdaad terugkeert zal zij waarschijnlijk gedood worden Fabrieken liggen stil, verkeer lamgelegd Autoband springt uiteen Opvarenden na 64 dagen op Salomonseilanden aan land gebracht Particulier secretaresse van prinses Beatrix Britse Koninginmoeder in weerspannige lift Indonesië weigert verlenging visum (wij riUKKio rnjmmmuj Veel wind FEDERAAL GERECHTSHOF BEPAALT: donderdag 1 maart 1956 79sfe JAARGANG No. 26540 wêêêm 'Spionage in Perzië Masjumi en PJNVI. 57, Nahdatul Ulama 45, communisten 39 zetels ANORAKS - SPORTTRUIEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant, Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden." Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERItNIIEl AKlfah ZO cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor tdvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f630 per IrwartaaL Voor klachten over de bezorging na 530 uur 't avonds tel. 21544. Er schuilt iets van een anti-climax in het besluit, dat president Eisen hower na ampele overwegingen heeft genomen, om zich beschikbaar te stellen voor een tweede ambtsperiode. Als zijn gezondheid zich bevredigend blijft ontwikkelen, is er praktisch niets, dat hem kan beletten in augustus a.s. ten tweeden male Republikeins kandi daat voor het presidentschap te wor den, en maar heel weinig, dat hem kan verhinderen met ruime meerderheid over de Democratische kandidaat te ze gevieren Veel opzienbarender zou het geweest zijn, als Eisenhower zich niet herkiesbaar had gesteld. Dat lijkt op het eerste gezicht een vrij overbodige speculatie, nu het tegendeel is gebeurd Maar als men een ogenblik nadenkt over de verwikkelingen, waarin de Re publikeinse Partij zou zijn beland, als zij het zonder Eisenhower had moeten stel len, dan beseft men meteen, welke con sequenties het zal hebben, als Eisen hower door ziekte buiten staat geraakt zijn tweede ambtsperiode af te maken. Zonder Eisenhower staat de Republi keinse Partij op dit ogenbjik de poli- ■-tieke wildernis te wachten. Intussen het niet zo, dat, nu Eisenhower de knoop heeft doorgehakt, meteen aan 911e inwendige partijstrijd een einde Is gekomen. Wie kandidaat voor het Presidentschap wordt, is thans wel een Uitgemaakte zaak. Met het vice-presi- dentschap is echter nog alles mogelijk. De nationale voorzitter van de De mocratische Partij heeft gezegd, dat hij net onmogelijk acht, dat het Ameri kaanse volk iemand tot president kiest, die onlangs een hartaanval heeft ge had. Dat klinkt bijzonder onhartelijk, klaar ook de Republikeinen zelf den ken in die richting. De kans, dat de toekomstige vice-president eens in hel "itte Huis zal resideren, is reëler dan °°it Zal men het aandurven om de te genwoordige vice-president, Nixon, zo hoog te laten stijgen? Tijdens de ziekte ^an Eisenhower heeft hij aan bestuur lijke rijpheid en waardigheid gewonnen, maar in de grond van de zaak blijft hij de ,iong en impulsief politicus. Behalve zicht vSeT' .die de vorm van zijn ge- aanzienev„eien' zÜn er ookl die h?m rechtse PStr d<? representant van het blikeinse pSisme binnen de Repu- aan de kwaaitlJ\.B°vendien lijdt Nixon van EisenhowerJet nog wel meer leden ringsteam teistert- #-nwoordige rege" verkeerde dingen 'rm L zegt dikwi.jls de ment. Eisenhower heen J?rkeer1e mo" de gelegenheden hoog n~J verschtllen- Nixons kwaliteiten, maar ££e£eveil .va,n niet waarschijnlijk geacht d^t°w- opnieuw als „running m'ate„l "U hem zen, indien de meerderheid van d publikeinen het daar niet mee een*; De vroegere gouverneur van New York' Thomas Dewey, en de tegenwoordige' gouverneur van Massachusetts, Herter Worden nu genoemd als mogelijke kan didaten voor het vice-presidentschap. (Vervolg op pag 5) vJij* Finland is vanmorgen een alge- ml erenigingsfederatie heeft de sta- kin 6 Staking uitgebroken. De Finse heeft thtgeroepen omdat de regering om, nagelaten maatrgeleen te nemen Einl j kosten van melk en boter in maand omlaag te brengen. Vorige ter j de Prijzen van melk en bo rn Finland omhoog gegaan. erA"e fabrieken liggen stil. Het tram- verkUSVerkeer en det binnenlandse lucht- hint 6„er is lamgelegd. De post wordt 1 bezorgd. jw 1 °Pengoh!s' banken en restaurants zijn Paald 2 en' De regering heeft be- sterkédr gedurende de staking geen Finse knk mag worden verkocht De Verschp arden zUn vandaag evenmin Verkop - Het telefoon- en telegraaf- ihvioe^ Wordt door de staking niet be- vakve2o^andelingen tussen overheid, zijn ,reni8ingen, boeren en werkgevers mier 52 middernacht afgebroken. Pre- De ''agerholm had daarbij de leiding Corn Werknemers eisen onmiddellijke ginepfnaatie voor de recente prijsstij- hanrioi werkgevers willen pas onder WeggenomalS de stakingsdreiging wordt slMp2T'i?r Fagerholm is er niet in ge- elk„„ verschillende meningen met schil verzoenen. Ook blijft er ver eist, 2an ,mening bestaan tussen zijn dp s°olaal-democratische> partij en nienwrtr u'?he Partij, waarmee hij een uw kabinet tracht te vormen. President Eisenhower heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij bereid is een tweede ambtstermijn te vervullen. Voor de Republikeinse Partij in Amerika be tekent dit besluit, dat er een eind is gekomen aan een perjode van kwellen de onzekerheid, die is begonnen toen de president in september van het vorig jaar door een hartaanval werd getrof fen. Politieke waarnemers zijn tamelijk eenstemmig van oordeel, dat Eisenho wer in staat zal zijn bij de presidents verkiezingen, die op 6 november a.s. worden gehouden, voor zichzelf en voor de Republikeinse Party een ruime overwinning te behalen. Alleen de De mocratische oud-president Harry Tru man zei: „Wy kunnen iedereen ver slaan, wie ook de Republikeinse kandi daat wordt". Zodra de beslissing van Eisenhower gisteren bekend werd, ga ven de koersen op de New Yorkse ef fectenbeurs een scherpe stijging te zien. Eisenhower deelde zijn besluit in twee etappes mee. Op zqn persconferentie vertelde hij aan een kleine vierhonderd verslaggevers, dat hij persoonlijk beves tigend zou reageren, indien de Republi keinse Partij zou besluiten hem opnieuw kandidaat te stellen voor het president schap. Het Amerikaanse volk echter en de Republikeinse Partij hadden er recht op te weten, welke factoren in deze zaak een rol speelden. Daarom hield de president gisteravond om tien uur plaatselijke tyd in zijn werkkamer op het Witte Huis een toespraak, die door alle Amerikaanse radio- en televisiezen ders werd uitgezonden. Eisenhower zei, dat hy gunstige berichten had ontvan gen van zijn geneesheren. „Maar ik moet het feit onder ogen zien, dat ik beschouwd word als een herstellend hartpatiënt. Dit betekent in een niet nader te bepalen mate, dat ik mogelijk meer risico loop dan iemand van mijn leeftijd, die gezond is. Mijn doktoren hebben mij echter verzekerd, dat dit toegenomen risico niet groot is". De president deelde mee, dat hij in ieder geval geen stormachtige verkiezings campagne zal ondernemen en dat de resultaten van zyn eerste ambtsperiode voor hem zullen spreken. Rond het middaguur is gisteren het ijs in de Waal losgebroken. Vanaf de bruggen het imposante schouwspel gadegeslagen. Zaltbommel hebben honderden Een ongekend groot aantal journalis ten trachtte zich gistermiddag een plaatsje te verschaffen in de conferen tiezaal, waar Eisenhower zijn perscon ferentie zou houden. Enkele tientallen moesten worden afgewezen. Bij de in gang controleerden ambtenaren van de veiligheidsdienst alle journalisten op het bezit van geheime zendertjes, waar mee het nieuws eventueel vroegtydig aan de buitenwereld zou kunnen wor den doorgegeven. Toen de president binnen was, werden alle toegangen tot de zaal hermetisch afgesloten. Zeven minuten lang sprak de president over andere zaken dan over zijn tweede ambtstermijn. Hij deed een goed woord voor de komende col lectes van het Rode Kruis en uitte zijn voldoening over net bezoek van de Itali» aanse president, Giovanni Gronchi. Toen snoot hij zijn neus en zei: „Nu heb ik iets van meer persoonlijke aard voor u". Daarop zette Eisenhower uiteen, dat de vraag, of hij opnieuw kandidaat voor het presidentschap zou staan, niet zon der meer met „ja" of „neen" te beant woorden is. Hij zelf wilde wel, maar het was beter, zo meende hij, om het Amerikaanse publiek een volledig beeld te geven van de situatie. „Al zeggen sommige tegenstanders van mij, dat ik dom ben, ze zullen me toch wel voor eerlijk willen houden". De president liet zich pryzend uit over de tegenwoordige vice-president, Mxon. Maar hy weigerde te zeggen, of hij hem tijdens een tweede ambtsperio de opnieuw als vice-president naast zich wii hebben. „Die kwestie komt pas aan de orde, als de Republikeinse Conventie in augustus zal hebben- uitgemaakt, wie haar kandidaat voor het president schap wordt." President Eisenhower zei, dat hy eergisteren nog verscheidene perso nen had geraadpleegd over het besluit dat hy moest nemen. In zijn toe spraak voor radio en televisie had hij het over „massa's mensen, die ik mondeling en schriftelijk om hun oor deel heb gevraagd". De uiteindelijke beslissing had hij ech ter zelf genomen en niemand, ook zijn naaste familie niet, had enige druk op ve? V'tgeoefend. „Mijn vrouw heeft me bii i rd- dat ZÜ z'oh neer zou leggen aflnr,„ ere beslissing, die ik nam". Na te HuiVan do Persconferentie jn het Wit- de a™ °ntstond er zo'n wilde jacht op meer wa?lge 'elefooncellen als niet Truman omen sinds President pan aankondigde caPltulatie van Ja" In zün toespraak voor radio en te levisie wees preRiri„„r 1 op, dat hij „algemeen tlsen^ow®r ,ez zal deelnemen aan gesproken "',et campagne op de manier6" »P°1,tleke bruikeiyk is geworden" De Renublt keinse Partij heeft l,et re<ht plicht een andere kandidaat te kiezen ais men van mening is, voerd. In dat geval zou hy zulk een besluit „opgewekt" aanvaarden. Hij ging omstandig in op de versla gen van zijn doktoren: dat zijn hart niet groter is geworden, dat polsslag en bloeddruk normaal zijn, dat het bloed onderzoek uitstekend is uitgevallen, dat zijn gewicht bevredigend is en dat hij geen tekenen van abnormale vermoeid heid vertoont na perioden van gewone geestelijke en lichamelijke activiteit. In dien hij een tweede ambtsperiode als president zou vervullen, dan zou het nodig zijn een strenge selectie op de te verricfhten werkzaamheden toe te passen eji voldoende tijd voor lichaams oefening, ontspanning en rust uit te trekken. „Ik moet mijn gewicht op peil hou den. Ik moet een kort middagslaapje doen. Ik moet in het algemeen op een redelijk tijdstip naar bed gaan en ik moet veel van de minder belangrijke sociale en ceremoniële werkzaamhe den achterwege laten. Maar laat ik één ding duidelijk maken. Op dit ogenblik bestaat er niet de geringste twijfel, dat ik nu alle belangrijke plichten van het presidentschap even goed kan vervullen als ik ooit gedaan heb. Dat zeg ik, omdat ik ze op het ogenblik uitoefen en al weken lang heb uitgeoefend". De president zette uiteen, dat hij in zijn eerste ambtsperiode niet alles heeft bereikt, wat hij zich bij de aanvaarding van het presidentschap had voorgesteld. Mocht men hem opnieuw tot president willen kiezen, dan zou hij voortgaan op de weg, die hij m 1952 is ingeslagen. De plaatsvervangende Russische mili taire attaché in de Perzische hoofdstad Teheran, majoor Anotoli Ivanovitsj Koesnetsov, is gisteravond, op beschul diging van spionage, gearresteerd. Het Perzische ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, de Russische regermg te zullen verzoeken de attaché terug te roepen. Koesnetsov wend gearresteerd door de militaire politie, terwijl hij van een adjudant-onderofficier van de Perzi sche luchtmacht dccumenten in ont vangst nam die bepaalde plannen van de luchtmacht behelzen. De militaire goeverneur van Teheran, generaal Bakh- tiar, verklaarde dat Koesnetsov reeds sinds enige tijd inlichtingen over de Perzische luchtmacht aan Moskou ver strekte. (UP, Rtr.) Tijdens het oppompen van een gere pareerde band van een vrachtauto is woensdag in de garage van de firma Schoone te IJmuiden een dodelijk on geval gebeurd, waarvan de eigenaar van het bedrijf, de vijftigjarige heer S. Schoone, het slachtoffer werd. Het wiel, dat uit twee halve velgen bestond, is namelijk tijdens het oppompen uiteen gevlogen. De bovenste velghelft kreeg de heer S. tegen het hoofd. Hy moet op slag dood zijn geweest. De rechters in Indonesië zijn vanmorgen voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Aan leiding is een regeling van de regering, waarbij rechters en openbare aanklagers dezelfde status en het zelfde salaris wordt toegekend. De stakende rechters zullen geen nieuwe zaken behandelen, maar zullen wel de zaken, die reeds voor de rechter zijn geweest, afhandelen. actieve campagne moet worden ge- Het Franse kabinet heeft gisteren de 58-jarige generaal Paul Ely benoemd tot chef van de generale staf van de Franse strijdkrachten. Hij volgt als zo danig op generaal Augustin Guillaume. Generaal Ely isin 1953 ook chef van de generale staf geweest. In 1954 werd hij benoemd tot opperbevelhebber yan de Franse strydkrachten in Indo-China. De vervanging van generaal Guillaume werd al verwacht sinds de terugkeer van Sultan Sidi Mohammed ben Joes- sef op de Marokkaanse troon. Guil laume was resident-generaal van Ma rokko op het moment, dat de sultan, in augustus 1953, in ballingschap werd ge zonden. Verder heeft het Franse kabi net besloten de functies van generaal Pierre Zeiler, die inspecteur-generaal van het leger en stafchef van het le ger was, over te Iragen respectievelijk aan generaal Clément Blanc en gene raal Marie Piatte. Generaal Guillaume is 80 jaar. Voor dat hy resident-generaal van Marokko werd, is h;j o.m. militair attaché in Moskou en commandant van de Franse strijdkracht0" in Duitsland geweest, waarnemers geloven, dat krachtige kri tiek van de socialistische staatssecreta ris voor de strijdkrachten, Ma?f Lejeu- ne, op de militaire leiders in Algiers veel tot de mutaties heeft bijgedragen. In kringen die nauw met de regering verbonden ztjn, is gisteren vernomen, dat in de komende drie tot vier weken circa 30.000 man troepen afkomstig van eenheden in Frankrijk, Duitsland en Afrikaanse gebieden als verster kingen naar Algiers gezonden zullen worden. Voorts zouden versterkingen geput kunnen worden uit de expeditio naire macht van 20.000 man, die eind maart uit Indo-China in Frankrijk te rugkeert. Bij het Italiaanse kustplaatsje Ortona leed een trein „schipbreuk", toen een landverschuiving, veroorzaakt door he vige regen en dooi, een locomotief met tender uit de rails drukte. Gelukkig brak de koppeling van de tender met de eerste personenwagen, zodat de rest van de trein op het goede spoor bleef. De beide spoormannen op de locomotief werden ernstig aan de benen gewond. Op de foto zien we de locomotief op het strand, terwijl de golven er om heen slaan. Woensdag kwam de 48-jarige W. ter Velde uit Wapenveld op de Regentesse- laan te Apeldoorn met zqn fiets in aan raking met de aanhangwagen van een met stenen beladen vrachtauto. De man kwam hierbij zo ongelukkig terecht, dat hij een der achterwielen van de aanhangwagen over zijn hoofd kreeg Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. (Van onze Haagse redactie) Woensdag is in de Stichting van de Arbeid het afgebroken overleg over de lonen hervat. Tot deze hervatting was, zoals bekend, besloten na een bijeen komst van het bestuur van de Stichting van de Arbeid met een delegatie uit het kabinet. Bij deze besprekingen is reeds het misverstand ter sprake geko men, dat gerezen was over de bedoelin gen. die de werkgeversorganisaties vóór de breuk gehad zouden hebben met het voorstel om de loonkwestie aan de re gering voor te leggen. Deze zaak is in De barkas „Arakarimoa", die met 20 personen aan boord sinds 28 december werd vermist op een tocht van Tarawa naar Maiana in de Gilberteiianden, is weer terecht. Tot dusverre zijn twaalf opvarenden op de zuidkust van Guadal canal, een van de Salomonseilanden, aan land gebracht. Met kano's wordt getracht nog zes opvarenden van het vaartuig te halen. Het reddingswerk wordt bemoeiiykt door zware zeeën. De twaalf personen die tot dusverre in veiligheid zijn gebracht lijden allen aan ondervoeding. De meesten hebben ernstig te lijden gehad van de felle zon. De „Arakarimoa" was eind december uit Tarawa vertrokken met een be manning van 12 koppen en acht passa giers en is 64 dagen zoek geweest. Het vaartuig heeft al die tijd rondgedreven in een gebied dat berucht staat om zijn gevaarlijke riffen en zeestromingen. (Reuter) Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mej. mr. M. Meurs tot particulier secretaresse van Prinses Beatrix. Met haar werkzaamheden zal zy in de loop van septembei beginnen. Tot dien zal mevrouw N. Smitt-Avis, de particulier secretaresse van de Ko ningin, deze waarnemen. Mej. mr. M. Meurs, die 26 jaar oud is, werd geboren in het toenmalige Ba tavia en studeerde na haar eindexamen gymnasium Nederlands recht aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar zij in 1954 doctoraal examen deed. Sinds 1 mei 1955 is mej. Meurs assistente van de directie van het bureau van de rijks dienst voor het nationale plan. Koningin-moeder Elizabeth van En geland heeft woensdag bij een bezoek aan de universiteit van Londen te kam pen gehad met een onwillige lift. Toen zij met de lift van de eerste verdieping gelijkvloers aankwam, zette de liftkooi, nog voor zij en de autoriteiten die haar vergezelden, konden uitstappen, de reis voort naar de kelder. Men kuchte, ver ontschuldigde zich, glimlachte, drukte op de knop en steeg weer naar de be gane grond. Daar hield de lift stil, zo als het hoorde. De deuren gingen open, doch voor de koningin-moeder kon uit stappen, sloegen de deuren weer dicht en zakte de lift weer naar de kelder Men nam daarop maar het zekere voor het onzekere, verliet de lift en besteeg, langs rijen lachende studenten, de trap pen. (AFP> Pakistan De grondwetgevende ver gadering heeft gisteren de nieuwe con stitutie goedgekeurd, waarbij Pakistan wordt uitgeroepen tot een Islamietische repuoliek binnen het Britse Gemene best. de afgelopen vergadering volledig door gesproken en naar verluidt is, nu dit misverstand uit de weg geruimd is, het vertrouwen tussen de partijen weer volledig hersteld. Tot nieuwe loonvoorstellen van werknemerszijde is het nog niet ge komen. Eigenlijk bestaat van deze zijde geen officieel voorstel meer, om dat de gedane voorstellen tegelijk met het ontstaan van de breuk weer ingetrokken zijn. De werkgevers schijnen vooralsnog aan hun voorstel te willen vasthouden, waarbij voor al de politiek van prijsstabilisatie een rol speelt. De werknemers schij nen echter van mening te zijn, dat verder gaande loonsverhogingen ook mogelijk zullen zijn, zonder dat hier van nadelige gevolgen "oor het prijs peil te verwachten zijn. -Uit de besprekingen welke vorige week met de regering gevoerd werden is wel gebleken dat deze weinig voelt voor een toonbeweging van plotselinge aard, noch van een zodanige omvang, dat hiermee de politiek van prijsstabi lisatie bedreigd wordt. Zij zal deze eis van prijsstabilisatie ook stellen bij ge differentieerde loonsverhoging en bij een eventuele toestemming tot het doen van uitkeringen ineens om de achterstand van de lonen in 1955 in te lopen. Of die achterstand inderdaad bestaat is, afge zien van de wetenschappelijke discus sies in de SER, natuurlijk niet zo'n be langrijke vraag meer. Het voorstel van de werkgevers, dat o.a. een uitkering ineens van twee procent inhield, wijst er wel op dat men bereid is verder te gaan dan basis 1 van het SER-rapport Hoe groot die achterstand echter pre cies is laat zich ook aan de hand van het befaamde Stichtingscompromis niet vast stellen, nu gebleken is dat ook deze afspraak voor dubbele uitleg vatbaar is. Wij vernemen, dat een speciale commissie uit de Stichting zich mo menteel bezighoudt met het bestuderen van enige belangrijke detailpunten uit deze merkwaardige afspraak. De re sultaten van deze studie zullen van belang zijn als de besprekingen a.s. vrijdag worden hervat De vertrouwelijke en openlijke sfeer waarin de besprekingen gisteren ge voerd werden schijnt erop te duiden dat men ernstig streeft naar een com promis waarbij zowel arbeidsvrede ais prijsstabilisatie gehandhaafd kunnen blijven. In het nieuwe Indonesische parlement dat op 29 september werd gekozen en de plaats zal innemen van het voorlopige parlement zün de Masjumi en de PNI, ieder met 57 zetels, de grootste party en, zo biykt uit de vandaag bekend ge maakte officiële verkiezingsuitslag. De Nahdatul Ulama heeft 45 zetels en de communistische partij, de PKI, heeft er 39 gekregen. Alle andere partyen in het nieuwe parlement hebben minder dan 10 zetels. De regering moet nog drie afgevaar digden voor westelijk Nieuw-Guinea aanwijzen alsmede vertegenwoordigers voor bepaalde minderheidsgroepen. De oppositiepartijen zijn evenwel van me ning dat de nieuwe regering en niet de regering-Harahap dat moet doen. De nieuwe zetelverdeling, met daar achter de vergelijkende cijfers van het huidige, voorlopige parlement, ziet ei als volgt uit: partijen nw. pari. Partai Nasional Indonesia 57 (42) Masjumi 57 (41) Nahdatul Ulama 45 8) Partai Kommunis Indonesia 39 (17) Partai Serikat/Islam Indonesia 8 (4) Parindra 8 Partai Katolik 6 (9) Partai Sosialis Indonesia 5 (15) Perti 4 IPKI 4 andere partijen 14 De Indonesische minister van buiten landse zaken, mr. Anak Agung gde Agung, heeft vandaag verklaard, dat het kabinet besloten heeft het visum voor de Nederlandse advocaat mr. Van Empel niet te verlengen. Dit besluit werd ge nomen op advies van de procureur-ge neraal. Het visum van mr. Van Empel loopt 11 maart a.s. af. Mr. Van Empel was door de Nederlandse regering aan gewezen als verdediger van de in In donesië terechtstaande Nederlanders, doch de rechter weigerde hem tot de zittingen toe te laten. Minister Anak Agung zeide verder, dat de regering het Nederlandse Hoge Commissariaat niet langer als zodanig erkent, nu de Nederlands-Indonesische Unie is opgezegd. De status ervan is nu die van diplomatieke vertegenwoordi ging, evenals die van het vroegere In donesische Hoge Commissariaat in Den Haag, zolang over de status van de ver tegenwoordiging nog geen beslissing is genomen. Nederland heeft nog steeds niet ge antwoord op de Indonesische nota's over de opzegging van de Unie, waarin de uitwisseling van ambassadeurs werd voorgesteld. De minister legde er nogmaals de na druk op, dat Indonesië in de strijd om westeiyk Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties een nieuwe fase ingaat In ver band hiermede heeft de permanente ver tegenwoordiger by de Verenigde Naties, Sudjarwo Tjondonegoro opdracht gekre gen per vliegtuig naar Djakarta te ko men ter bespreking van de nieuwe stap pen. (ANP) Advertcntl* BARTEUORISSIR HAARLEM TEL. 13439 FERD B0LSTR 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking met tydeiyk regen. Krachtige tot stormachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tem peratuur. Zon: 756-18.23 Maan: 054-9.14 55 55 Het federale gerechtshof te Birming ham in de Amerikaanse staat Alabama heeft gisteren bepaald, dat de 26-jarige negerstudente Autherine Lucy maan dagmorgen om negen uur wederom tot de Universiteit van Alabama, die ge vestigd is in Tuscaloosa, moet worden toegelaten. Het bestuur van de Univer siteit heeft het meisje op 6 februari j.l. de toegang tot de universiteit ont zegd, nadat circa 3.000 mensen tegen haar toelating als eerste negerstuden te hadden betoogd. De advocaat van Autherine, Thurgood Marshall, had een dubbele aanklacht ingediend tegen de autoriteiten van de universiteit en wel, omdat zij ongehoor .am waren ge weest aan het oorspronkeiyke bevel van het hot te Birmingham om Authe rine toe te laten en omdat zij zouden hebben samengespannen met de demon stranten om „van het meisje af te ko men". De advocaat trok het laatste deel van zijn beschuldiging bij de aanvang van de zitting in, omdat hr ondanks nijver onderzoek niet voldoende bewüs voor die stelling had kunnen vinden. De advocaat van de aangeklaagden verzette zich tegen deze intrekking, om dat, naar hij zei, de beschuldiging reeds wereldkundig is gemaakt en hij de ge legenheid wflde hebben er in het open baar op in te gaan. Het gerechtshof bepaalde vervolgens, dat de bestuurders van de Universi teit van Alabama niet schuldig zijn aan ongehoorzaamheid jegens een rech terlijke uitspraak en dat zü te goeder trouw gehandeld hebben. Een curator van de universiteit ver klaarde nog, dat Autherine de toe gang tot de universiteit is ontzegd met het oog op haar eigen veiligheid en dat zö als ze inderdaad terug keert, „waarschijnlijk gedood zal worden". Een jury te Joiumbus (Georgia) heeft gisteren geweigerd een blanke winke lier in staat van beschuldiging te stel len wegens het doodschieten van een negerdokter -p 19 februari. De dokter was een plaatselijke functionaris van de Amerikaanse vereniging voor ver betering van de maatschappelijke po sitie van negers (N.A.A.C.P.De win kelier zou uit zelfverdediging geschoten hebben. (Reuter-U.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1