Perlee bouwt prachtig* kleine pierementjes Bezwaren tegen beperking van apotheekhoudende artsen HUI] personenauto s Grote ijsmassa op de Waal thans op drift K ruis wo o rd raads imSAUNE Wild op de Veluwe kwam redelijk goed door de winter Ook christelijke aannemers wensen doorberekening AMSTLEVEN ruwe, rode handen Zweeds schip in précaire positie ERIC DE NOORMAN Maatschappij der Geneeskunde zendt adres aan Tweede Kamer Schadevergoeding van een miljoen geëist Hoofdagent gedood Spanning geweken Situatie geenszins verontrustend Slachtoffers voornamelijk onder hazen, konijnen en de bosvogels Secundaire arbeidsvoorwaarden Zo is mijn zoon DONDERDAG 1 MAART 1956 PAGINA Voor Terschelling Salarissen personeel gevangeniswezen Schoenmakers in het geweer Bata zou overuren niet betalen Op rijksweg Amsterdam Den Haag Amsterdam - 23 februari 'In, 4 maart 36® tentoonstelling kampeerwagens, toebehoren e.d. worden gaaf en zacht met HSSfi Zes maanden voor rijden ónder invloed Oordeel Tweede Kamer Lidmaatschap Staten- Generaal en S.E.R. onverenigbaar 8 9 10 11 Oplossing van woensdag Levensverzekering BUREAU VOOR PERSONEELVERZEKERING door CL BUDINCTON KELLAND (Vertaling van Sjoerd de Vries) Een pierement heeft pas zijn bestaans recht bewezen als de gevoelige oren van de Jordaners geen wanklanken uit de orgelpijpfes vernemen. Vooreen gehoor van kritische Jordaners draait een jochie de me lodie „Bij ons in de J or daan". En naar de vergenoeg de grijns van de omstanders te oor delen de man rechts met alpino pet en stofjas is Perlee zelf heeft het pierementje hun instemming wel verworven. Een eigen pierementje te hebben, zie daar een van de onvervulde wensen van onze jeugd. Als een echte „oiercment- dalver" hebben wij uren achter het or gel aangelopen, altijd hopend dat een draaier of een manser ons een keer het wiel zou iaaten draaien. Maar wij waren te klein. En nu er eindelijk klei ne draaiorgels aan de markt verschij nen zijn wij te groot. G. Perlee uit de Westerstraat in Amsterdam bouwt nu sublieme kinderpierementjes, helemaal compleet met een fraai gesneden front, een draaiwiel, draaiboeken en 22 pijpen, waarvan het „bassie" 60 cm groot is. Mr. Romke de Waard, de bescherm heer van de Amsterdamse draaiorgels, heeft persoonlijk het wiel gedraaid en zijn conclusie luidt dat de klank niet onderdoet voor roemruchte reputaties als de „Arabier" of de „Cementmolen". Perlee heeft er in zijn werkplaats druk werk mee. Hij overweegt om zijn personeel uit te breiden, want het aantal orders voor zijn nieuwe prcduktie stijgt. Vooral de Nederlanders overzee, en in het bijzon der de Amsterdammers die hun vader stad verruild hebben voor Melbourne, Wellington of Toronto, snakken naar het geluid van een pierement, al is het ook maar een klein. Het wekt bij hen her inneringen op aan de schone dagen van weleer, toen zij. terugkerend van het werk, op de hoek van een steeg of een straatje, de pierementen konden horen jubelen, begeleid door de klanken van de carillons. Perlee overvraagt niet. Zijn piere mentje kost voorlopig 450. Voor een geslaagde emigrant geen bezwaar. En als de produktie een beetje aanloopt hoopt hij de prijs omlaag te drukken tot ƒ350. Zien wij het goed dan zit er in de pierementjes een nieuwe exportkans voor ons land. Een typisch vaderlands produkt dat zijn plaats op de wereld markt wel zal vinden naast de bloem bollen. de Edammer kaas, de kruiken jenever en de echte onversneden room boter. Woensdagmorgen is het Zweedse schip Ecuador op de Westergronden bij Ter schelling aan de grond gelopen. De red dingboot Brandaris heeft acht passa giers en de stewardess van het scinp van boord gehaald. De sleppboten Hol land en Zuidzee van de fa. Doeksen hebben de gehele dag pogingen genaas het schip vlot te k-jjgen Wo- Tsda avond moesten zij losgooien daar de toestand te gevaarlijk werd. Zij zijn echter in de nabijheid gebleven. Van morgen is ook de sleepboot Stortemelk uitgevaren om assistentie te verlenen. De Ecuador zit on een zandbank, maar wordt voortdurend door de golven ge beukt. Men acht liet gevaar niet denk beeldig, dat het schip door de zware westerstorm over de banken heen ge slagen wordt. Naar schatting bevinden zich nog ongeveer veertig personen aan boord. Het Panamese schip Atlantic Seaman heeft woensdagmorgen ter hoogte van het plaatsje Bath op Zuid-Beveland de Nederlandse kustvaarder Alpha aange varen. De Alpha is met flinke averil Vlissingen binnengelopen. De Panamees heeft geringe schade aan de boeg op gelopen en heeft zijn reis voortgezet. De Nederlandse kustvaarder Rigel uit Delfzijl is in de Ierse Zee in moei lijkheden geraakt. Hij werd eerst ge sleept door de Henri Denny uit Stads kanaal, maar deze moest door het slechter wordende weer losmaken .Een van de nieuwe vliegdekschepen van de Engelse Koninklijke marine heeft ver volgens de Rigel op sleeptouw genomen. Hij heeft de Nederlandse kustvaardei overgegeven aan een sleepboot, die hem naar Milfordhove in Wales zou slepen. In de eerste helft van dit jaar zal een rapport worden uitgebracht over de salarissen van het personeel, werk zaam bij het gevangeniswezen. De mi nister van justitie heeft destijds te ken nen gegeven dat verbetering in de sa larissen van deze groep rijkspersoneel gebracht dient te worden als gevolg van veranderingen in het systeem van bewa king, de zogenaamde uitbouw van het gevangeniswezen. Dit nieuwe systeem stelt aan het personeel hogere eisen. l££f De Nederlandse bond van schoen- makcrsgezellen te Amsterdam heeft bij de kantonrechter te Eindhoven een zaak aanhangig gemaakt tegen de N.V. Ne- derlandsche schoen- en lederfabrieken te Best. Volgens de bond van schoen makersgezellen heeft de BATA, die in haar verschillende filialen volgens haar zeggen 450 leden van de bond als schoen hersteller in dienst heeft, niet of niet volledig de overuren uitbetaald, zoals dat in een sinds 1947 in het schoenma kersbedrijf geldende collectieve arbeids overeenkomst resp. bindende loonrege ling staat omschreven. Deze neiging om geen, althans met volledig, overuren extra te vergoeden valt volgens de bond te verklaren uit een naast deze wettelijke regeling staande particuliere regeling van de BATA om aan haar werknemers een prestatie-toeslag te betalen. Deze rege ling is en kan evenwel niet in de plaat? treden van bovengenoemde wettelijke regeling, aldus de mening van de bond Voorts is deze van mening dat de BATA. die niet aangesloten is bij een werk geversorganisatie die is gebonden door de collectieve arbeidsovereenkomst, on derworpen is aan de bepaling der ein dende loonregeling, uitgevaardigd doo» het college van rijksbemiddelaars De bond meent daarom gerechtigd te zijn voor zijn leden een schadevergoeding van een miljoen gulden te vragen. In het Wilhelminagasthuis te Amster dam is overleden de 44-jarige hoofd agent J. J. P. B. uit Amsterdam, die op de rijksweg AmsterdamDen Haag ter hoogte van Schiphol door een perso nenauto was aangereden en dientenge volge zwaar was gewond. De heer R. stond of reed dit is volgens de politie van Badhoevedorp nog niet opgehelderd met zijn mo tor aan de rechterkant van de weg in de richting Amsterdam toen hij van achteren door de eveneens in deze rich ting rijdende auto werd gegrepen. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering van de ge neeskunst heeft ten tweeden malen in een adres aan de leden van de Tweede redigeerde bepaling voor, waardoor het begrip „plaats" uit de oude wet nader wordt gedefinieerd als een gebied, dat bepaald wordt door een aaneengesloten Kamer uiteengezet, welke moeilijkhe- bebouwing, niet derhalve door dikwijls den zij ziet voortvloeien uit een bepa- ook willekeurige gemeentegrenzen. Zou ling aangaande apotheekhoudende huis artsen in het ontwerp van wet op de geneesmiddelenvoorziening. De bepa ling komt hierop neer, dat artsen, die gevestigd zijn op een afstand van min der dan vijf kilometer hemelsbreed van een apotheek geen apotheek meer mo gen houden, met de overgangs bepaling dat thans apotheekhoudende artsen wel geneesmiddelen mogen blijven verstrek ken aan patiënten, die buiten de 5- kmgrens wonen, in sommige gevallen nog weer verder beperkt tot de genees middelen die de dokter zelf voor schrijft. De bepaling aangaande het gebied van vijf kilometer komt in de plaats over de regel in de oude wet, die spreekt van de plaats waar een apotheker ge vestigd is; een regel die wel aanlei ding heeft gegeven tot moeilijkheden, waarvan de meeste evenwel in der minne konden worden opgelost door een gemengde commissie van de maat schappij der geneeskunde en die der farmacie. De bezwaren van de maatschappij der geneeskunde tegen de nieuwe bepaling komen hierop neer, dat zulk een mathematisch gedefinieerd gebied geen rekening houdt met de reële omstandigheden op het platteland; een groot gedeelte aan patiënten zal op nog grotere afstand dan vijf kilo meter van de apotheek komen te wonen en zich dus per recept meestal twee reizen moeten ondernemen met herhaaldelijk ontoereikende vervoers- mogelijkheid. Voor de apotheekhou dende huisartsen ziet zij de moeilijk heid ontstaan, dat zij een deel van hun inkomsten, waarop mede hun bestaan gegrondvest is, zien verdwij nen, zodat een aantal praktijken ge vaar lopen, en daardoor ook de ge neeskundige verzorging van een deel van de plattelandsbevolking. De bezwaren zijn door zeer vele Kamer leden in het voorlopig verslag op het onderhavige wetsontwerp te berde ge bracht; de minister wil daarin voor zien door beroep op hem open te stellen hetgeen, meent de maatscshappij, in de praktijk vrijwel ondoenlijk zal blijken. Bovendien acht zij het aangevoerde mo tief voor de bepaling: het aantrekkelij ker maken van het beroep van apothe ker, dat door een tekort aan beoefenaars bedreigd wordt, nauwelijks ter snede, aangezien naar haar mening in de klei nere plaatsen een apotheek niet renda bel te maken is. Overigens stelt de maatschappij zich op het standpunt, dat de geneesmidde lenvoorziening inderdaad op de eerste plaats bij de apotheker thuis hoort; de ontwikkeling, die de wetgever beoogt, zal zij zeker niet tegenwerken, maar het tempo, dat de huidige bepaling lijkt te willen veroorzaken, lijkt haar niet slechts schadelijk, maar ook onmogelijk op te brengen. Daarom stelt zij een anders ge in zulk een gebied een apotheek geves tigd zijn, dan zou daar geen plaats wezen voor de apotheekhoudende arts. Voor geschillen stelt zij een gemengde com missie voor als thans bestaat, maar on der voorzitterschap van een jurist en uitgerust met wettelijk vastgelegde be voegdheden. 99. Orisia gaat wat rechtop zitten. Hijgend en met een flauwe blos op de wangen begint ze: „Bij het terugtrekken van de Romeinse legioenen uit de Noordelijke provincies van Brittannië was een grote waarde aan geld, bestaande uit soldij van de troepen, benevens vele sieraden en andere kost baarheden in een der forten achtergebleven. Mijn vader Pertasus, Cen- turio in het negende legioen, kreeg opdracht met een handvol betrouwbare soldaten, de verzegelde fisci, waarin alles geborgen was, te gaan halen. Hij slaagde daarin, doch werd op de terugweg achtervolgd door Pieten. Nog juist op tijd kon hij de schat begraven, waarna een gevecht ontstond. Mijn vader was de enige overlevende Romein en zag kans, te vluchten. Hoewel hij ongeveer wist, in welke landstreek hij de schat begraven had, grifte hij voor alle zekerheid dat kaartje in zijn helm, hopende de plaats later terug te kunnen vinden. Kort daarop, in een gevecht tegen de Novanti, viel hij in handen van Tugwal, die mijn vader als slaaf medenam en zijn helm als overwinningsbuit behield. Mijn vader trachtte zijn helm terug te nemen, wat mislukte. Wederom wist hij te ontsnappen en mij ten slotte zijn we dervaren te vertellen. Intussen waren de Romeinse legioenen uit Brittan nië teruggetrokken. Mijn vader bleef achter, om te proberen dan maar op goed geluk de plaats van de schat te gaan zoeken. Hij keerde nooit terug". „De%ikt ge", zegt Eric, „dat Moru„Ja", antwoordt Orisia, „ze hebben hem gemarteld, gedood. Ik weet het wel haast zeker. En ik zal u zeggen waarom". Advertentie 19.30-22.30 uur - beide zondagen 10-18 uur Geopend van 10-17 uur en Advertentie Het Haagse gerechtshof heeft een Ha genaar veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar en zes maanden (eis: acht maanden en ontzegging van d- rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar). Verdachte was door de Rotterdamse rechtbank indertijd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, omdat hij in de nacht van 26 op 27 september 1955, rijdend onder drankinvloed, een aanrijding met een trein had veroorzaakt, tengevolge waarvan een jonge vrouw, die bij hem in de auto zat, was overleden. De recht bank had hem bovendien een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid opge legd. (Van onze Haagse redactie) De grote ijsmassa, die zich tussen Tiel en Zaltbommel op de Waal had gevormd in totaal ongeveer van een lengte van 25 kilometer is woens dagmiddag in beweging gekomen. Hoofdzakelijk door de noordelijke ope ning van de brug bij Zaltbommel wordt het ijs als het ware gemalen en vloeit af naar de benedenloop. De snelheid ter plaatse bedroeg naar schatting vier meter per seconde. Deze snelheid neemt echter af. Dit deelde ir. A. H. Fabius hoofd ingenieur A van de Rijkswaterstaat van de directie benedenrivieren, en als zo danig belast met de directe leiding van de ijsopruiming op de grote rivieren mede op een bijeenkomst met de pers in Den Haag. De ijsbrekers, die woens dag tegen de middag tot Zaltbommel waren gevorderd, moesten zich terug trekken om niet te worden ingesloten. De voornaamste taak voor deze ijsbre kers vijf zware en twee lichtere vaartuigen is nu de beide zuidelijke openingen van de Zaltbommelse brug vrij te maken en het ijs, dat onder de brug doorkomt, in delen te breken. Een aantal ijsbrekers op de Nieuwe Merwe- de houdt zich bezig met de verdere versnippering van het ijs. De spanning, die heerste bij de ijs- opruimingsdienst van de Rijkswater staat, is nu afgenomen. Het gaat er immers om de Waal geschikt te maken voor afvoer van de grote massa's ijs en smeltwater uit Duitsland. Daar mo menteel het ijsveld op de Rijn in Duits land nog niet is losgekomen, ziet het er naar uit, dat men er inderdaad in zal slagen binnen de beschikbare tijd met de vrijmaking van de Waal gereed te komen. Als het ijs in Duitsland zich in beweging zou zetten, dan duurt het altijd nog twee tot drie dagen voordat het Nederland bereikt. Nu de Waal spoedig open zal zijn, is het gevaar voor de dijken van de Gel derse IJssel, die toegevroren ligt ook aanzienlijk minder geworden. De IJssel en Nederrijn verwerken dertig percent van het bij Lobith aangevoerde Rijn water, dat thans gemakkelijk door de Waal opgevangen kan worden. Het bre ken -'an de IJssel had tot dusver geen zin, omdat het IJsselmeer toegevroren was. Het Pannerdens kanaal lag even eens dicht. De situatie is geenszins verontrustend, mits de brekers op de benedenrivier met splinteren bezig blijven. Begonnen zal worden, het Betuwepand van het Am sterdam-Rijnkanaal te breken, nadat men de Rijn van Vianen tot Vreeswijk open heeft. Op een vraag hoe de afvoer van ijs zal zijn wanneer het Deltaplan is uit gevoerd, werd geantwoord dat de dam in het Haringvliet uitwateringssluizen (17 van 60 meter breedte en 6 meter diepte) zal bevatten, die bij ijsgang open gaan en zo de getijbeweging herstellen. Het getij houdt thans de wateren tot voorbij de Moerdijk vrij van vastgezet ijs. Men zal later echter verder naar zee toe met breken moeten beginnen, omdat het water in het Haringvliet zal verzoeten en de tij beweging ook bij openstaande sluizen minder zal zijn. Onderzocht wordt, welk type ijsbreker daarvoor het beste geschikt zal zijn. Vrijwel algemeen acht men in de Tweede Kamer het lidmaatschap van de S. E. R. onverenigbaar met dat van de Staten-Generaal. In een voorlopig verslag op het wetsontwerp, dat een combinatie van een aantal andere functies met een zetel in de S. E. R. verbiedt, spreekt men zijn verwonde ring uit over het feit, dat de regering op de verhouding volksvertegenwoor digingS.E.R. niet dieper is ingegaan. Vele leden bepleiten een overgangs termijn van twee jaar, alvorens het wetsontwerp volledig in werking zai treden. Men wijst daar op de moeilijk heden, die vooral de middenstand en de landbouw ondervinden bij het zoe ken naar geschikte vertegenwoordi gers in de S. E. R., die al niet reeds in een van de bedrijfs- of produktschap- Pen een functie innemen. Horizontaal: 1. wandtapijt met figuren - deel van boom 2. toejuiching - merk 3. uitslag (vj 4. acad. titel - Elisabeth (Duits) - kledingstuk 5. ratelpopulier - roem 6. luitenant (afk.) - spitwerktuig 'n - ante meridiem (afk.) 7. ambtsteken van doktoren 8. grap - onderdeel van fototoestel 9. ondeugend oo - bode aan uni versiteit 10. 100 kg O- 11. 100 gram - Oost-Europeaan 0 - iep Verticaal: 1. riem - koude lekker nij 2. luitenant- kolonel - voorzetsel 3. lage mannen stem - gebruiksvoor werp bij ramen wassen 4. foedraal - padvinder (Eng.) 4 klein mens 6. een beetje - wanneer - thans 7. Allied Expe ditionary Forces - grensdocument 8. walkant - sierplant 9. ontvlekkings- vloeistof - Portugese be naming van Peter 10. uitroep van pijn - grootmoeder - north-east (afk.) 11. stoel zonder leuning - mohammedaan Horizontaal: 1. and, 3. gal, 4. aap, 6. U.S.A., 8. pek, 10. aar, 13. welp, 15. orde, 16. jas, 17. kro, 18. koon, 21. Edam, 24. are, 25. Eem, 27. Ina, 28. non, 29. ode, 30. kam. Verticaal: 1. alp, 2. dak, 3. galjoen, 5. paro die, 6. uw, 7. se, 9. eg, 11. ad, 12. re, 14. pan, 15. ore, 18. ka, 19. or, 20. de, 22. an, 23. ma, 25. enk, 26. mom. Advertentie In een te Utrecht gehouden, zeer druk bezochte, spoedeisende buitengewone ledenvergadering van de Christelijke tannemers- en bouwvakpatroonsbond is üesloten tot verruiming van de secun- iare arbeidsvoorwaarden alleen over te {aan onder voorwaarde deze in de prijs ie mogen doorberekenen. Het bestuur had voorgesteld de re- {eringspolitiek van prijsstabilisatie te iteunen, ook bij verruiming van de lecundaire arbeidsvoorwaarden. Na zeer langdurige besprekingen werd het bestuursvoorstel met grote meerderheid verworpen. Met 190 te gen 34 stemmen besloot de vergade ring de drie procent alleen toe te passen, op voorwaarde dat deze ver ruiming zou mogen worden doorbe rekend in de prijs. De leden van de Nederlandse aan nemers- en patroonsbond in de bouw bedrijven hebben een soortgelijk besluit genomen. Daarentegen sprak in 's-Her- togenbosch, zoals is gemeld, de Katho lieke bouwpatroonsbond zich uit voor toepassing van de toegestane verrui ming van de secundaire arbeidsvoor waarden met inachtneming van de door de regering gestelde eis dat deze ver beteringen niet tot prijsverhogingen mogen leiden. AAlSTlEVi# (Van onze correspondent) Hoewel het thans nog niet mogelijk is een afgerond geheel te krijgen van het aantal slachtoffers van de barre wintermaand februari onder het wild, zijn er echter verschillende aanwijzin gen, welke de hoop wettigen, dat het met die vorstschade onder het wild nog wel meevalt. Ruw genomen heeft het wild op de Veluwe de periode van hon ger en koude goed overleefd, zij het dat het over het algemeen sterk is verma gerd. iiiilimimlliliiililllliiilltltllllllMailllilllllimiuililimtmtllillilimiiiiiitHiliiiiu 60 „Dat heb ik ook al gedacht," antwoordde ik. „Maar ik zou niet weten, hoe hij me op mijn gebied een smerige streek zou kunnen lappen." „Nee. Ik denk dat hij daar morgen over zal be ginnen." „Volgens mij zit er aan ae hele conferentie van morgen een bedenkelijk luchtje." verklaarde Jen- i ir. „Misschien komen die kerels zelfs wel helemaal niet. Of het is een truc om jullie op een dwaalspoor te brengen!" „Je bedoelt dat hij onze gedachten van hem wil afleiden. Zodat hij tussen nu en morgenochtend tien uur zijn handen vrij heeft om te doen, wat hij wil." „Dat zou best kunnen," antwoordde Jenner. „Maar laten we nu die balen hooi eens gaan bekijken. Tussen haakjes heb je ooit van de Grens Pa trouille gehoord?" „Nooit," zei ik. „Dat is een machtige organisatie, die tot taak heeft om te voorkomen dat er smokkelwaar over de grens gebracht wordt," lichtte Jenner mij in. „De mannen, die van de Grens Patrouille deel uit maken, zijn bijzonder handige jongens, maar helaas te weinig in aantal om elke mijl van de grenzen te bewaken. Maar, waar staat de truck?" „In die oude schuur daar!" ze. ik opstaande. Hij volgde mjj en ik wees hem even later de hoge stapel stro, waaronder de truck verborgen was en de balen hooi in de hoek. Jenner ging dadelijk naar een' van de balen hooi toe en begon het ijzerdraad door te knippen. Vervolgens trok hij het hooi uit elkaar en na enige tijd lag voor mijn verbaasde ogen een cylindervormig pakje. Jenner spreidde een zeil op de grond uit en maakte het pakje open. Het bevatte een hoeveelheid gedroogde krui den. „Nu hebben we een concreet bewijs in handen, verklaarde Jenner op zijn gewone rustige manier. „Waarvoor?" informeerde ik. Jenner beantwoordde mijn vraag niet, maar vroeg: „Hoeveel denk je dat deze kruiden waard zijn? Wanneer het met sigarettentabak vermengd is, be doel ik." „Dat zou ik niet durven zeggen," antwoordde ik. „Is het soms marijuana?" „Dat is het! Deze hoeveelheid is ruim voldoende om een behoorlijk bevolkte stad in slaap te wiegen." Als elk van dé andere balen ook zo'n pakje bevat, dan ligt hier een waarde van meer dan honderd duizend dollar." Jenner fronste zijn wenkbrauwen en vervolgde: „Niemand kan gissen, hoeveel ellende dit arm zalig hoopje kruiden teweeg kan brengen. Door een paar draadjes van deze rommel kan iedereen zien- zelf vergeten en de moordenaar worden van zijn beste vriend. Ik geloof niet dat er iets op de wereld bestaat, dat gruwelijker is dan dit!" Hjj draaide zich om naar de andere balen, die in de hoek stonden en samen maakten wij die een voor een open. Uit elke baal kwam een cylindervormig pakje met marijuana te voorschijn. Jenner maakte het eerste pakje weer dicht en wij verstopten onze hele vondst onder het stro bij de truck. Toen wij klaar waren, keek Jenner mij ernstig aan en zei: „Strawn, je hebt je hiermee heel wat op de hals gehaald. Butterick zal alles in het werk stellen om dit terug te krijgen. Het vertegenwoordigt niet alleen een fortuin voor hem, maar het is ook het bewijs dat hem aan de galg kan helpen. Hoeveel mannen heb je tot je beschikking?" „Straight "n Bunny," antwoordde ik. „En Cherry en ziin twee kameraden." „Met jou en mij erbij gerekend zijn we dus met zeven man," zei Jenner. „Dat is niet veel! En bo vendien heb je nog twee vrouwen tot je last." „Ik zou het op prijs stellen, wanneer je de leiding op je nam," antwoordde ik. Jenner keek me aan. „Als ik in de plaats van Butterick was, zou ik Mexicaanse bandieten importeren om het zaakje op te knappen," ze hij peinzend. „Zelf zou ik dan buiten schot kunnen blijven." „Ik denk dat we vannacht maar weinig zullen slapen," merkte ik op. Wij wandelden in gedachten naar het ranchhuis terug en het viel me eensklaps op, hoe vredig het landschap was. Ik voelde me klein te midden van deze gigantische bergen, die daar al sinds onheuglijke tijden de eeuwen trotseerden. Hoe onbelangrijk wa ren de levensjaren, die mij toegemeten zouden wor den, in vergelijking met de ouderdom van de aarde. „Stel je eens voor dat ik vannacht het loodje zou leggen," zei ik tot Jenner. „Voor mij zou dat niets te betekenen hebben! Alleen mijn vader en moe der zouden bedroefd zijn, maar niemand anders zou er Iets om geven. Dat is eigenlijk het tragische van een tragedie. Laten we nu aannemen dat er iemand vermoord wordt. Er zijn dan mischien tien of twaalf mensen, die daar gedurende korte tijd enig ver driet over hebben. Maar dan vergeet iedereen dat zo'n man ooit geleefd heeft. De bevolking van de Oriëntaalse landen heeft gelijk dat men zo weinig waarde aan het menselijk leven hecht. Het is ijdel om te denken dat ons eigen leven belangrijk is." „Je zou best gelijk kunnen hebben," antwoordde Jenner „Maar zelf prefereer ik toch het leven boven de dood." We bleven die nacht op onze hoede, maar het scheen dat we ons in Butterick vergist hadden. De uren verstreken zonder dat er iets gebeurde en het was ons gegund om de volgende morgen rustig en smakelijk te ontbijten. We zaten bij elkaar aan tafel en plotseling zei Jenner tegen Maggie Jones: „Heb je er veel plezier van gehad dat je je met deze kwestie bemoeid hebt?" „Ik had het niet graag willen missen," antwoord de Maggie prompt. „Toch had je alles misschien beter aan ons kun nen overlaten," merkte Jenner met enig sarcasme op. (Wordt vervolgd) De slachtoffers zijn voornamelijk ge vallen onder de hazen en konijnen en natuurlijk ook onder de bosvogels. Het wild kan de koude best hebben. Moeilijker is het voor het wild echter voldoende voedsel te bemachtigen wan neer er zware sneeuwval is geweest. Naar het zich thans laat aanzien zijn er in het nationale park De Hoge Ve luwe slechts een paar moefflons, die deze winter niet hebben overleefd. Dit waren overigens de zwakke broeders, die het ook zouden hebben begeven, indien de omstandigheden beter waren geweest. De natuur zorgde dus voor een selectie Onder de hertenstand zijn in het Nationale Park geen slachtoffers te betreuren. Bij een en ander mag niet uit het oog worden verloren, dat het wild in het Nationale Park in een bevoorrechte po sitie verkeert, omdat hier was gezorgd voor grote hoeveelheden voedsel. De vaste voederplaatsen op de Hoge Ve luwe genoten veel aftrek. Dit was trou wens ook het geval met de voederplaat sen in de andere natuurreservaten op de Veluwe, in het Kroondomein, de Loe- nermark en de Imbosch. De hazenstand heeft het meeste ge leden van de barre winter. Men be weert zelfs in deskundige kringen dat de hazenstand hier en daar op de Ve luwe vrijwel is gedecimeerd. De wil de zwijnen hebben een goede tijd achter de rug. Zij hebben goed weten te pro fiteren van de geregelde bevoorrading van de voederplaatsen. Hoe de reeën zich er hebben doorgeslagen valt op dit moment nog moeilijk te overzien. De bosvogels hebben het in de afgelo pen weken erg moeilijk gehad. Men neemt aan dat onder deze categorie de meeste slachtoffers zijn gevallen. Dit ondanks het feit, dat in sommige jacht gebieden deze gevederde bosbewoners zijn bijgevoerd. Brazilië Sinds het begin van dit jaar woedt in Buenos Aires en het cen trale gedeelte des lands een epidemie van kinderverlamming, die de laatste dagen in omvang toeneemt. Dinsdag zijn 69 nieuwe gevallen gemeld, waar van twee met dodelijke afloop.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2