Jehova-getuige weigert dienst plicht te vervullen Ook vakantie voor de bakkers Natuurbescherming Zuid-Kennemerland Hoe moet de overheid voor de kunst zorgen? HEEMSTEDE viert 80ste verjaardag van Paus Pius XII Visserijgolf Bijbels debat voor Haarlemse rechtbank Geen vervolging van agent Sportverdwazing „Een mode-kwaal" Natuurwachters blijven hun taak met liefde vervullen Bejaarden dankbaar voor extra-steun Vogel, vlieg de wereld in Motorrijder van de weg gewaaid Financiële hulp, geen dirigisme A Familiefeest in Minèrvatheater Twee ongevallen in Heemstede Koopman veroordeeld tot f 1500 boete Kunsthandel Leffelaar wordt gesloten Mr. Dr. P. WITTEMAN IN TEISTERBANT DONDERDAG 1 MAART 1956 PAGINA 3 De Oudejaarsrel DE VERiKËERtë- MAQUETTE Burgemeester neemt een kijkje Burgerlijke Stand Haarlem Uitspraak Haarlemse rechtbank Jeugdleiders in Haarlem bijeen Waterstanden Eind maart veiling der goederen Vele brieven aan Haarlems gemeentebestuur Rampcomité besluit zijn actie Betrekkelijke vrijheid Volksopvoeding Muzikale omlijsting „Zeemansvrouwen'' van Herman Bouber in Minerva-theater Gezelschap Stille Omgang afdeling Heemstede Dame door bus aange redentwee auto's in botsing Beurs van Amsterdam Beurs van New York Het Haarlemse nylonwonder Jubilarissen bij' het PjE.N. BLOEMENDAAL Maatschappelijk werkster EXTRA-UITKERING F. Kroon met penisoen HA A RLEMMERLIEDE Burgerlijke Stand' „Christus heeft gezegd dat je onmo gelijk twee heren kunt dienen en daar om heb ik geweigerd staatsdiensten te verrichten." Dit zei vanmorgen een 22- jarige Jehova-getuige uit Haarlem, die eerst de brui had gegeven aan de mili taire dienst en vervolgens, als verpleger in een Rijkswerkinrichting geplaatst, na een jaar het werk te hebben verricht, zonder toestemming wegliep. De offi cier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, kon de subjectieve be schouwing van de verdachte wel enigs zins begrijpen, maar meende dat iemand die de Bijbel gaat bestuderen met een zeer geringe ontwikkeling, uiteraard tot vreemde conclusies komt, die niet te rijmen zijn met het normale aards bestel. Hij vroeg een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek en een jaar Rijkswerkinrichting. 14 december 1953 werd de Jehova getuige, die van beroep los arbeider is, ingelijfd bij het regiment van de Veld artillerie in Bergen op Zoom. Hij voelde gewetensbezwaren en deed op 24 de cember een beroep op de Dienstweige- ringswet, die dergelijke gevallen behan delt. In juli 1954 kreeg de jongeman ontslag en daarom stelde de regering hem op 4 oktober als verpleger aan in een psychiatrische inrichting, waar hij dan eert jaar langer zou moeten dienen dan in het leger. Het ging twaalf maanden goed, maar toen meende hij de Bijbel nog verder te moeten navolgen, waarin o.a. gezegd wordt dat men geen twee heren tegelijk kan dienen. „Als Evangelist ben ik al leen dienaar van God en doe ik aan geen enkele tak van staatsdienst in oorlogsverband mee." Op een vraag van een der rechters of hij kantoorwerk zou willen doen ter,vervanging van de twee jaar militaire dienst, bleef de verdachte ontkennend het hoofd schudden. „Maar u profiteert toch ook van de gunsten van de staat." „Daar betaal ik mijn be lasting voor." „Dat is één van uw plich ten", repliceerde de president, „maar u bent ook verplicht, net als ieder ander mens, staatsdiensten te verrichten." Het psychiatrisch rapport zei dat de verdachte uit een disharmonisch gezin stamt, waarvan de moeder ook een Jehova-getuige is. „De jongeman heeft een hysterische bewustzijnsvernauwing, die hem de problemen van de wereld niet in het juiste licht doet zien. Hij' is een fanaticus, vrij dom, en paedagogisch en psychologisch niet te beïnvloeden." Tevens vermeldde het rapport, dat men te doen had met iemand, waarmee niet te praten valt. De officier van justitie vond dat de De rel in de Pontianakstraat tijdens de oudejaarsnacht zal voor niemand enige justitiële gevolgen hebben. Na dat de ouders van de jongens, die bij deze rel waren betrokken, een klacht bij de officier van justitie ter zake van mishandeling door een der agenten had den ingediend is na een ingesteld onder zoek gebleken, dat er geen voldoen de aanwijzing voor schuld aan opzette lijke mishandeling aanwezig is, ten gevolge waarvan geen strafvervolging zal worden ingesteld. Naar wij vernemen heeft Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, vanmorgen een bezoek gebracht aan de school in de Overtonstraat, waar in de toneelzaal de verkeersmaquette staat opgesteld die door twee politie-ambte- naren van het Haarlemse politiekorps dorpen en die naar alle waar- hpt id ten dienste zal komen van lendp trCeersonderwijs op de verschil; reeds ila^rlemse scholen. Zoals wij werDers berichtten hebben de ont- te met verkeerskniaar aa? de malde vs knooppunten en be- ni. de Riiksstraat atles zoals deze zich op de rijksstraatweg m Haarlem-Noord voordoen, gewerkt. Inmiddels hïeft ook noliüe d°emmhSeaerriSTVa? «fe Haarlemse politie, de heer j. j, Fontijne, het werkstuk bezichtigd. CINEMA PALACE: „De witte non", volw. Tilden* 2 4.15, 1 en 9.15. FRANS 'HALS: „Opstand der Khyber hor- de" 14 jaar. Tijden: 2.30. 7 en 9.15. REMBRANDT' „Onderbroken melodie t. Tilden 2 415 7, 9*15 besloten voorstell. ROXY: „De zilveren beker". 14 jaar. m- STUDIO: „Hoffmanns vertellingen a. 1. Tijden: 2.15, 6.45 en 9.15. Donderdag 1 maart Stadsschouwburg: Literaire avond t.g.v. de Boekenweek. Voordrachten do en Albert Vogel. Literair cabaret met ne ty Blok, Sophie Stein en Wim lbo, I u- Rembrandt: Film voor Haarlemse Ku gemeenschap „De 5000 vingers 9.15 Vrijdag 2 maart StadsschouwburgJubileumvoorstelling Aaf en Herman Bouber met „Zeemans vrouwen", 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling Arie me ters, van 11.3012.30 uur. Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de vrouw, van 1023 uur. ONDERTROUWD: A. Verstijnen en M. H Twisk; J. Th. J. ter Beek en H. van És; F. J. van Gelder en W. A. de Jong; C. van Straaten en J. Vermeulen; J. P. Weidema en A. J. Holtrop; G. P. den Hollander en T. Brandse; D. Terp stra en C M. Hoetmer; A. de Vos en Chr. van Deelen; G. Boomgaard en G. de Boer; W. van Gooi en J. P. Smit. GEHUWD: N. A. Vernout en A. Groene veld; J. W. Huis in 't Veld en C F M Kobes; J. Zwemmer en J. P. van den Hoek; B. A. J. Apswoude en M. Chr. Rienstra; G. P. de Leth en A van Beek; H. J. Zwaanswijk en C. H. de Waal van Anckeveen; P. C. H. Gras man en W. de Kuster; H N. Smeenk en M. L. Doensen; C. van der Klugt en H. Oostrom; K. van Beelen en E. M. Jansen. GEBOREN: J. A. Bosschers-Alink; C. d'Hont-Vork; F. M. Philippo-van den Heuvel. TT OVERLEDEN: W. J- van der Hulst, 61 j„ Saenredamstraat; H. S. van den Bergh-Brouwer, 72 j., Prof. v. d-Waals straat; M. J. Chr. van Oosten-Hand- graaf, 67 j„ Lijsterstraat; G- van Es- Zevenhoven, 87 j„ Kenaupark; L E. G. de Munck-Vriesde, 79 j., Ripperdastraat, J. van der Linden-Verburg, 85 j., Kamperlaan. verdachte een vreemde houding aan neemt met te gaan prediken, als hij de lijdende mensheid kan helpen. „Het is heel goed voorstelbaar dat deze man irreële conclusies trekt uit de woorden van de Bijbel, hij is in zekere zin psy chopathisch ingesteld." De officier meende in ieder geval een straf te moe ten opleggen die een compensatie is voor het niet verrichten van dienst plicht. De verdediger, die o.m. inging op de zeer uitvoerige geloofsbelijdenis die de verdachte van enige bladen had voor gelezen, verzocht de rechtbank bij de uitspraak clementie te betrachten aan gezien de verdachte volkomen naar eerlijk geweten heeft gehandeld en overigens nog nooit eerder is veroor deeld. Uitspraak 15 maart. De rayonale bakkerij-commissie deelt mede, dat de Haarlemse bakke rijen het voornemen hebben een va kantieregeling in de geest van die der melkhandelaren te organiseren, ten einde de werknemers in het bakkers bedrijf ook in de zomermaanden een aaneengesloten vakantie te garande ren. Er is een commissie benoemd, die de plannen zal uitwerken. De Haarlemse rechtbank heeft van- mor~en bepaald dat een nader onder zoek zal worden ingesteld naar de geestvermogens van de elektrische lasser, die 9 juni van het vorig jaar in de psychiatrische inrichting nabij Sant poort een arts met een mes gestoken heeft. Het mes schampte af op een rib en daaraan heeft de arts het ongetwij feld te danken dat zijn hart niet werd geraakt. De jongeman had het mes ge bruikt om zijn verzoek tot ontslag uit de inrichting kracht bij te zetten. Toen de dokter zijn verzoek afwees, verloor de lasser zijn zelfbeheersing. De officier van justitie eiste veertien dagen gele den tegen hem onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. Onder auspiciën van de Commissie Katholiek Voetbal wordt deze maand een vijftal cursusavonden gehouden voor leiders van RK. sportverenigingen in Kennemerland, waarvan gisteren de première ging. De leiding van deze cursus berust bij de heer H. W. van Turnhout, die in zijn openingswoord zijn tevredenheid betuigde over de opkomst en in de aanwezigheid van vele jeugdi ge leiders een symptoom zag van grote activiteit van de verenigingsbesturen om een goed onderlegd jeugdleiders corps te kweken. Juist nu de voetbal sport een revolutie doormaakt is 'n goe de en verantwoorde jeugdleiding onont beerlijk. De inleider van de eerste cursus avond, de heer G. de Boer, leraar M.O. te Beverwijk, hield een interessante en met enthousiasme voorgedragen cau serie over het onderwerp „Heldenvere ring, lichaamscultuur en sportverdwa zing". Met verschillende voorbeelden maakL hij duidelijk hoe er speciaal on der de jeugd meegedaan wordt aan de ze „mode-kwaal" en dat ouders, leiders en pers een belangrijke plicht hebben om dit euvel te bestrijden. De sport alleen moet niet het leven van de jeug dige sportbeoefenaar bepalen. Daar door zouden dingen van meer gewicht naar de achtergrond worden geschoven. Na de inleiding ontstond er een le vendige gedachtenwisseling. waarbij de woordvoerders van de gevormde groe pen met verschillende voorbeelden trachten aan te tonen dat de clubs in het Haarlemse district een goede opvat ting van hun taak hebben en op ver antwoorde wijze de leiding weten te geven aan de zich nog steeds uitbrei dende jeugdafdelingen. Donderdag 8 maart wordt in het Bondsbureau van de K.N.V.B. aan de Jansweg 38, de tweede cursus-avond gehouden. Rector W. Q. Grimbergen, Diocesaan Sportadviseur, zal dgn als inleider optreden met het onderwerp; „Maakt mijn sport een ander rijker?" De belangrijkheid van de cursus doet de commissie vertrouwen dat ook de clubs die ditmaal verstek lieten gaan op 8 maart hun vertegenwoordigers zul len afvaardigen. Het is de moeite waard. 6.30 u. en 18.40 u. 2.10 u. en 14.35 u. Hoog water: Laag water: Vrijdag 2 maart Hoog water: 7.12 u. en 19.34 u. Laag water: 2.46 u. en 15.11 u. De N.V. Bouwkas Nederlandse Ge meenten houdt woensdag 7 maart een openbare vergadering, 's avonds in het gebouw St. Bavo. In de woensdagavond in het raadhuis te Heemstede gehouden jaarvergadering van de Natuurbeschermingscommissie Zuid-Ke memerland heeft de secretaris, de heer J. W. van Hezel, in zijn jaar verslag meegedeeld, dat op de scholen in de onder de commissie ressorterende gemeenten de verspreiding van de uit gave „De natuur van de maand" is voortgezet; de verspreiding geschiedde ook onder de leden van de padvinders (sters)-organisaties. Uit van vele zijden ontvangen reacties blijkt, dat het blad allerwegen veel waardering geniet. In de loop van 1955 werden de in opdracht van de commissie vervaardigde film strips en diapositieven vele malen voor verenigingen en ouderbijeenkomsten ver toond en toegelicht. Uit de belangstel ling voor het onderwerp mag worden geconcludeerd dat de grote waarde van de natuurbescherming in brede lagen van de bevolking steeds meer beseft wordt. In samenwerking met de Ver eniging tot bescherming van Vogels is aan de gemeentebesturen binnen het ressort van de commissie een aanbe veling gericht betreffende het inrichten van broedterreinen voor vogels. Ter uit breiding van het voorlichtingsmateriaal, dat onmisbaar is om de propaganda steeds in een nieuwe vorm en met beter materiaal te kunnen geven, is aan Poly goon opdracht gegeven voor het ver vaardigen van een kleurenstrip van on geveer dertig beelden. Het scenario voor deze strip, die het voorjaar zal uit beelden, wordt samengesteld door de heren Wichers, Melsen en Meesters; de opnamen zullen worden gemaakt door de heer T. H. Sefjsner. De leider van de natuurwacht, de heer J. Houwen, merkte in zijn jaarver slag op, dat de animo onder de leden vermindert. De reden is gelegen in de door de beheerders van de recreatie gebieden noodzakelijk geachte indeling van de natuurwachters. De behartiging van de plantsoenen van Haarlem, Heem stede en Bloemendaal komt in het ge drang. Gelukkig dat de leden van de Natuurwacht, die speciaal voor deze ge bieden zijn aangewezen, met buitenge wone activiteit hun taak trachten te ver vullen. Maar het sluit niet uit, aldus de neer Houwen, dat ook deze personen als afwisseling wel eens een ander terrein pp tv^zoeken voor een noodzakelijke va hiï',ke verfrissing en verruiming ii«? n Thans is dit niet meer moge- HJ t* «eer Houwen verklaarde voorts, 1956 tl ?op is gevestigd op de in juni houden Natuurwachtersbijeen- „amf.lhp Haarlem, waar de idee van umi"g °P de voorgrond fra( -en waarbij de propagan da naar buiten in Haarlem en omgeving met verwaarloosd zai worden Hij hoopt, dat vele nog aarzelende natuur vrienden als lid tot de afdeling zullen toetreden. Het blijkt hoognodig dat, alle optimistische beweringen die men soms hoort ten spijt, er meer dan ooit ge- waakt moet worden tegen beschadiging en vernieling, bewust of onbewust aan gebracht. De rapporten van de leden gaven geen vermindering Van het kwaad te zien. Dat niettegenstaande dit verschijnsel de natuurwachters met lief de hun taak blijven vervullen, stemt ten slotte tot dankbaarheid. De Natuurwacht Zuid-Kennemerland Vanwege het vertrek van de heer P. Leffelaar naar Laren, waar hij met in gang van 1 april is benoemd tot direc teur van de „Willem Singer Memorial Foundation", wordt de Kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg te Haar lem 8 maart gesloten. De aanwezige goederen zullen worden samengebracht in een kunstveiling, welke onder directie van de veiling meesters P. Hoogeveen Zn. 27, 28 en 29 maart in de kunsthandel aan de Wa genweg zal worden gehouden. telde 31 december 1955 69 mannelijke en 11 vrouwelijke leden. Tegen schending van de natuur werd gewaakt en dienst werd gedaan in de terreinen van de Amsterdamse Waterleiding, de Kenne- merduinen, Duin en Kruidberg, het Openluchttheater, het Bloemendaalse bos, het Brouwerskolkpark, het Noor dersportpark en de Hout; voorts werd in Groenendaal te Heemstede gepatrouil leerd. Ter vergadering werd de heer H. J. M. Disselkoen herdacht, die onlangs is overleden en die in zijn leven herhaal delijk grote belangstelling toonde voor het werk van de natuurbescherming. Namens het gemeentebestuur werden de leden van de commissie begroet door wethouder A. J. van Houten. Hfj vond de gedachte van het natuurbescher mingswet zeer sympathiek. Vervolgens werden er enkele mede delingen gedaan over het komende con gres, dat op 2 en 3 juni in Haarlem wordt gehouden. Men was zeer dank baar over de toezegging van het ge meentebestuur om de congresleden in het openluchttheater te ontvangen. Het besluit van het Haarlemse ge meentebestuur om aan de meest nood lijdende stadgenoten een extra uitke ring te geven in verband met de hevige en langdurige koude in de afgelopen vorstperiode, is door de betrokkenen met gejuich ontvangen. De omstandig heden hadden verschillenden hunner in werkelijke noodsituaties gebracht en het energieke besluit van de wethouder van Sociale Zaken om onmiddellijk te helpen, zelfs wanneer de kans bestond dat er in een enkel geval misbruik van zou worden gemaakt, heeft heel wat dankbaarheid gewekt. Dat getuigen de vele brieven, die tal van bejaarden aan het gemeentebestuur hebben geschre ven om te bedanken voor de spontane en doeltreffende hulp. „Als ge helpen wilt, help dan spoe dig", dat gezegde heeft u zeker geïn spireerd bij het voor elkaar maken van de koude-uitkering voor bejaarden", schrijft een van degenen die een uitke ring hebben gekregen. Zij vervolgt dan, dat zij vrijdagmiddag nadat zij de ex tra-uitkering had ontvangen, onmiddel lijk bij haar kolenhandelaar is binnen gelopen. Maandag kreeg zij de kolen thuis bezorgd. „Wij ouderen, mijn man is 78 en ik ben 75. hebben heerlijk een extra-warmte. U nogmaals dankzeg gend voor uw bemoeiingen..." schrijft deze mevrouw tenslotte. Een ander begint met „In het bezit van een pen ben ik niet, maar dat moet u maar niet kwalijk nemen." Uitgebreid bedankt deze dame het gemeentebe stuur voor de extra-uitkering en schrijft dan: „Wij waren er echt wat je noemt naar aan toe. We hadden deze week y2 mud ei gehad, maar het raakte weer op en de elfde maart zouden we pas geld kunnen halen. Wat een uitkomst was dat! Wij danken u en dachten :dat moet er maar even af, want de postze gels is dat wel waard.' Een derde briefschrijver dankt „met in achtneming van de gepaste beschei denheid" het gemeentebestuur ook har telijk voor de extra-uitkering „voor de koude en dure tijd". Het Haarlemse vogelrampcomité 1956 gaat zaterdag zijn actie besluiten met het in vrijheid stellen van honderden vogels, die tijdens de kou-periode op verschillende plaatsen van de stad werden verzorgd. Deze lossing zal ge schieden bij het Noordzeekanaal. Het comité heeft met toestemming van de inspecteur van het lager on derwijs de scholen, die de vogelactie daadwerkelijk hebben gesteund, ge vraagd een vertegenwoordiger aan te wijzen, om bij de invrijheidstelling aanwezig te zijn. Ook zij, die als de pothouder, voedselrijders, broodsnij ders of op andere wijze hebben mee gewerkt, worden verzocht zich zater dagmorgen om negen uur te verzame- en op het Stationsplein, vanwaar vier autobussen van de N.Z.H.V.M. naar het Noordzeekanaal zullen ver trekken. De door leerlingen van het Coorn- hertlyceum verzorgde lij stencollecte in Heemstede en Aerdenhout ten bate van het comité wintervoedering vo gels heeft respectievelijk ruim f 2300 en ruim f 570 opgebracht. Gisterenavond omstreeks negen uur reed een motorrijder, de Amsterdam mer C. A. W„ op de rijksweg onder Nieuw Vennep. Door de hevige wind werd hjj van de weg gewaaid en de man reed toen door een hek. Geruime tijd bleef hij langs de' wee liggen, tot hij door een voorbijganger werd opge merkt. De motorrijder werd naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overgebracht, waar bleek, dat hij een beenbreuk en andere verwondingen had opgelopen. Het is niet alleen noodzakelijk voor de ontplooiingsmogelijkheden van de kunst, dat de overheid zich met de kunst inlaat, het zou ook onredelijk zijn, wanneer zij dat niet deed, want de behartiging van het algemeen welzijn omvat redelijkerwijs ook de zorg voor de tot het geestelijk welzijn behorende kunst. De vraag is maar: hoe moet de overheid voor de kunst zorgen? Aldus luidde de aanvankelijke probleemstel ling in een inleiding over de verhou ding overheidkunst, gisteravond in de sociëteit Teisterbant gehouden door een daartoe hij uitstek bevoegde: mr. dr. P. J. Witteman, voorzitter van de voor alsnog voorlopige Raad voor de Kunst. Waar alles wat naar staatskunst zweemt moet worden afgewezen, zal de overheid moeten volstaan met het ge ven van financiële hulp, aldus betoogde de spreker. Wij hebben thans een sub sidie-stelsel, maar mede om het gevaar van de jaarlijkse vaststelling van de subsidies te ondervangen hebben de georganiseerde kunstenaars gepleit voor de stichting van een centraal fonds, te beheren door een competente raad van beheer. Hieraan zou echter het niet te onderschatten nadeel kleven, dat een democratische verantwoording van de besteding van gemeenschapsgelden zou zijn uitgesloten. Eén van de thans be staande moeilijkheden ware uit te slui ten door begrotingsvaststellingen voor meerdere jaren tegelijk. De uitgaven voor de levende kunst lijken hoog: liefst zeven miljoen, maar toch is dat nog slechts 1/9% van de totale rijksuitgaven. Hoe staat het bij dit alles met de vrijheid van de kunst?. Als op ieder an der terrein is ook hier' absolute vrijheid onmogelijk en ongewenst. Anderzijds dient de overheid te volstaan en doet zij zulks'ook met de een of andere vorm van toezicht, ieder dirigisme ver mijdend. Zij bedient zich van de advie zen van de (voorlopige) Raad voor de Kunst, tegen welige Raad als bezwaren worden ingebracht dat hij voor de kun stenaars niet representatief zou zijn en dat hij geen initiatieven mag nemen. Een jaar geleden is de wet, waar bij een definitieve Raad voor de Kunst wordt ingesteld, aangenomen, maar zij wacht nog steeds op invoering. Deze definitieve Raad zal meer represen tatief zijn in de zojuist bedoelde zin, hij zal ongevraagde adviezen kunnen geven en de minister zal verplicht zijn hem te consulteren. Op het gebied van de verhouding overheid—kunst zijn inmiddels ernstige problemen gerezen. Vooreerst heeft de wenselijkheid van sociale en geografi sche kunstspreiding de keerzijde van vermindering van artistieke kwaliteit. Vervolgens blijft het probleem bestaan van de afstand tussen volk en kunst te overbruggen door een toenadering van het volk jegens de kunst, niet om gekeerd. Tenslotte is er de principiële wantoestand, dat haast geen kunstenaar kan leven van zijn kunst. In beginsel ware het juist, dat enkele kunstenaars, die zulks verdienen, door de overheid in staat worden gesteld van de kunst te leven; maar hoe dit beginsel toe te passen? De zogenaamde steunregeling heeft hiermee niets van doen en gaat terecht van Sociale Zaken uit. De steun regeling is een noodzakelijk kwaad, een lapmiddel dat zo spoedig mogelijk overbodig dient te worden. De overheidsaankopen van kunstwer ken hebben het nadeel, dat men vaak niet weet waar met het aangekochte te blijven. Een betere weg is het heracti- veren van de particuliere kunsthandel. Maar eerste en hoogste noodzaak is, dat het volk (te beginnen bij de jeugd) wordt opgevoed tot vertrouwdheid met de kunst en tot bereidheid iets voor de kunst over te hebben. Met een vurig pleidooi daarvoor eindigde de heer Wit teman zijn betoog, dat, ook wanneer er niets bepleit werd, telkens de gedachte aan een pleidooi opriep, omdat de spre ker door gebaar en dictie zijn dagelijks beroep alle eer aandeed door bij voort during te lijken op iemond, die toeval lig zijn toga en bef had thuis gelaten. Zei fs toen er nog volop sneeuw lag, was de ijscoman al weer in actie. Nu is de temperatuur zo gestegen, dat ieder welhaast trek krijgt in een ijsje.... De viering van de 80ste verjaar dag van Z.H. Paus Pius XII is een waar familiefeest geworden voor de katholieken van Heemstede, die in groten getale naar het Minerva- theater waren gekomen. De heer J. Meyer, voorzitter van de K.A. in de O. L. Vr. Hemelvaartparochie, typeer de deze avond ook als een feest van de kinderen bij de verjaardag van vader, Alleen, de feesteling, de H. Vader, was hier niet bij. Om echter toch zoveel mogelijk dit ideaal te benaderen zou den de woorden van prof. J. J. M. Stie- ger uit Warmond en de beelden van de film „Anno Santo 1950" de illusie tarachten te wekken enkele ogenblik ken diclfter bij de Paus te zijn en met hem zijn 80ste verjaardag te vieren. Tenslotte werd aan de Paus een feest- telegram van katholiek Heemstede ge zonden. Ook aan mgr. J. P. Huibers, die tot zfjn spijt verhinderd was de avond bij te wonen, werd een telegram gezonden. Een massaal koor, samengesteld uit het parochiekoor van de O. L. Vr. He- melvaartkerk, het koor van het meis jeslyceum Sancta Maria en het Trini- teitslyceum-koor zong onder leiding van Louk Nelissen een drietal liederen van Valerius en J. S. Bach, ter inlei ding op de feestrede van prof Stieger. Prof. Stieger meende in zijn rede niet beter de persoon van Paus Pius XII te kunnen typeren dan door hem te plaatsen in de sfeer van de milde stad Rome. Ondanks de heiligheid van de Paus, de onaantastbaarheid van de Kerk en de christelijke triomfantelijkheid van de Eeuwige Stad staat er in Rome geen stukje van de Hemel. Het moet teleurstellend zijn te ontdekken dat men in Rome evenveel of zelfs meer hamer- en-sikkel-symbolen zien kan dan kruis beelden. Tussen en op de zeven heu velen zijn stadswijken waar een on voorstelbare armoede heerst en onge twijfeld raakt men dan wel eens uit het lood geslagen als men daarnaast de onnoemelijke rijkdommen en schitte rende praal ziet van de kerken, de Vati caanse paleizen en de pauselijke musea. Daarin schuilt echter het wonder van Rome. De menselijkheid van de aardse kerk en haar haar Goddelijke zending, als de grote schakel tussen deze twee door een diepe kloof gescheiden uitersten staat de rijzige en zo sterk imponerende witte gestalte van Paus Pius de Xlle die, aldus prof. Stieger, het beste wordt gekarakteriseerd door zijn persoonlijke belangstelling voor een ieder die met hem in aanraking komt. Iedereen die een audiëntie bij de H. Va der heeft mogen meemaken of hem heeft zien langs dragen, hoog boven de mensen uit, ontkomt niet aan de indruk dat de Paus, al was het maar even, hem of haar heeft aangekeken en gezien heeft. Op levendige wijze tekende prof. Stieger aan de hand vele details, waar genomen tijdens een drie-jarig verblijf in de Heilige Stad, de grote figuur van de Paus. Als afsluiting voor de pauze zong het koor een werkje van de dirigent. Na de pauze werd de film „Anno Santo 1950" gedraaid welke een jour naal gaf van de belangrijkste plechtig heden van het Heilige Jaar en ook verschillende keren de Heilige Vader van zeer nabij in het beeld bracht. Als Amerikaans produkt kleefde aan deze film de typische consequenties van een moeilijk bedwongen behoefte aan show waardoor een enkele maal wat afbreuk werd gedaan aan het door prof. Stieger gevormde beeld van de stad Rome, de sfeer in en rond de St.-Pieter en de persoon van de Heilige Vader. De avond werd besloten met het gezamelijk zin gen van het „Aan U on Koning der Eeuwen". Ten aanzien van de muzikale om lijsting tekent de muziek-recensent het volgende aan: Louk Nelissen leverde met zijn pa rochiekoor, versterkt door de koren van het Triniteitslyceum en Sancta Maria, een belangrijke bijdrage tot het welslagen van de avond. In het Vale- riuslied „kom nu met zang" bleek direct de frisse wind die de dirigent krachtens zijn opvatting door de gezangen liet waaien Verrassend was de weergave Op dinsdag 13 maart, des avonds om kwart over acht zal in het Minerva Theater te Heemstede een voorstelling gegeven worden door De Toneelvereni ging van „Zeemansvrouwen" van Her man Bouber, ter gelegenheid van het vijftig-jarig toneeljubileum van Aaf en Herman Bouber. In dit stuk treden ook op: Heddy Bouber. Ad van Gessel, Floor Koen, Cor van Rijn, Bé Schenk, Mary Smithuysen, Huib de Vries, Nol Stanowsky en Jobs van Zuylen. Het Gezelschap van de Stille Omgang, afd. Heemstede houdt, in verband met zijn Omgang te Amsterdam op 11 maart een algemene vergadering op maandag 5 maart in het Verenigingsgebouw aan de Hereweg, aanvang 8.15 u. Spreker is kapelaan J. Keet uit Am sterdam. van het koraal „Wohl mir dass ich Jesum habe" uit de cantate 147 van J. S. Bach, meer bekend door de bewer king van Myra Hess onder de titel „Jesu joy of men desiring". De hoboïst Eddie Tervooren blies op voortreffelijke wijze zijn obligaat hobo-partij. Het was jammer dat de pianist Ferry Eiselin hierin juist iets te bescheiden was met zijn begeleiding, waardoor de harmo nische ondergrond wat in het gedrang kwam. In de twee geestelijke liederen van Bach, die hierna door het koor van het Meisjeslyceum Sancta Maria wer den gezongen, bleek op duidelijke wij ze hoe Louw Nelissen de kunst ver staat de stemmen beschaafd te laten zin gen zonder dat aan spontaneïteit wordt ingeboet. Uit psalm 88 werd door de gezamenlijke koren op Nederlandse tekst „Euwig Heer wil ik Uw trouw be zingen" vertolkt in een toonzetting van Louk Nelissen zelf. Hiermede heeft de componist bewezen qua sfeer en tech niek zijn métier volkomen te verstaan. Het als een soort rondo terugkerend Alleluja bood in ritmisch opzicht een gcede afwisseling met de psalmodisch gehouden middendelen, die ofschoon eenvoudig toch interessante harmoni sche wendingen inhielden. Herman Smithuys zong op verdienstelijke wij ze zijn bassolo. terwijl Ferry Eiselin aan de vleugel de interessante piano partij naar behoren vervulde. Louk Nelissen heeft ondertussen be wezen, gezien de korte tijd dat hij met de drie koren werkt, artistiek reeds heel wat bereikt heeft. Zeer terecht was zijn succes groot. J. L. Gistermiddag omstreeks vijf uur reed de 55-jarige mevrouw J. van N. uit Heemstede op de Heemsteedse Bin nenweg per fiets in de richting Haar lem. Achter haar kwam een bus van de N.Z.H., die de wielrijdster wilde passe ren. Vermoedelijk wilde mevrouw Van N. op hetzelfde ogenblik een voor haar rijdende wielrijder passeren, of mis schien schrok zij van de naderende bus. In ieder geval week zij naar links uit, waardoor zij door de bus werd gegre pen en op de grond terecht kwam. Met een hoofdwonde en vermoedelijk een hersenschudding moest zij naar hel Sint Elisabethsgasthuis te Haarlem worden overgebracht. Een half uur later kwamen er twee auto's met elkaar in botsing op het kruispunt van de Spaarnzichtlaan en de Landzichtlaan. Op eerstgenoemde laan naderde een personenauto vanaf de Heemsteedse Dreef; op de andere laan reed een vrachtbestelauto, komende uit de richting Lanckhorstlaan. Waar schijnlijk heeft de bestuurder van de per sonenauto geen voorrang verleend. De auto's kwamen met een flinke klap op elkaar, waardoor de personenauto zeer zwaar werd beschadigd. De wagen moest worden weggesleept. Ook de vrachtbestelauto werd bescha digd, maar kon haar weg op eigen kracht voortzetten. Persoonlijfee onge lukken deden zich niet voor. De Heemsteedse politie verzoekt voor beide ongevallen eventuele getuigen zich te melden op het bureau aan de Raad huisstraat. (Niet officiële Koersen) Vorig slot 344 Ned 1953 102% 3»,4 Ned 1953 100(4 3(4 Ned 1948 98^ 3(4 pCt. Ned 1950 97% 3(4 Ned 1954 98b 3(4 Ned 1955 97H 3-3(4 Ned 1947 96% 3 Ned 62-64 bel fac. 99% tnschr. Grtbk 1946 3 pCl 96% Ned Handel Mij eert 238(4 A.K.O. 356H Van Berkei's Patent 185(4 Calvé-Delft eert 313gb Van Gelder 272(4 Kon. Hoogovens eert Unilever Cert 35144 Ned Kabel 321 gb Philips 322(4 Nieuwe Philips 32844 Kon. Petroleum 65244 ..Amsterdam" Rubbet 109(4 Holl Amerika Lil n 206(4 Kon. Ned Stoomb Mi 212% Ned Scbeepv Unie 195(4 H V.A. 13244 Delt Mtl Cert 137(4 ex-div. 10 pet. Opening 1/3 9744 98'4 9844 317(4 355(4 3301/jj 325(4 853(4 108(4 197'4 201 195(4 132 136(4 28/2 29/2 Anaconda Coppei 77(4 77(4 Bethlehem Steel 153H 151% Chrvsler Cerp 75% 74% General Electric 58% 58% General Motors 45% 45% Kennecot» Copper 126%e 127% 89% Montgomery Ward 89(4 Radio Corp 45 ('4 44% Republic Steel 47% 46'4 Royal Dutch 85'4 85% Shell Union Oil 76 77 Southern Pacific 54% 54% Southern Railway 103% 103 Tidewater 35% 34% U.S Steel 57% 56(4 Stemming: gemakkelijk Vanmorgen heeft de Haarlemse recht bank een Haarlemse koopman tot een geldboete van 1500,- subs, drie maan den en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf veroordeeld wegéns over- tre 'ing van de loterij wet. De koopman was in 1950 op het lumineuze idee ge komen om zoveel keer hij maar wilde een nylonwonder te laten geschieden. Daartoe had hij kaarten in omloop ge bracht waarop men middels een inge wikkeld systeem een paar nylonkousen kon bemachtigen tegen het luttele be drag van een gulden per stel. Toen hij veertien dagen geleden in hoger beroep terecht stond voor de Haarlemse recht bank, eiste de officier van justitie tegen hem een geldboete van 10.000,- of zes maanden hechtenis. Gisteren hebben de heren L. J. van der Tooien, wonende te Santpoort dorp. en P. J. de Wit, wonende te Haarlem, hun vijfentwintig-jarig jubi leum gevierd in diens' van het Pro vinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland, respectievelijk als hoofdingenieur en als technisch hoofd ambtenaar in glgemene dienst. 's Morgens werden beide heren apart door de directie van het P.E.N. ont vangen en door de directeur, ir. J. den Boesterd, hartelijk toegesproken. Namens de directie ontvingen zij een gratificatie, terwijl namens het Pro vinciaal bestuur een bloemstuk werd aangeboden. Hierna werden de jubi larissen gehuldigd op de afdeling. De heer Van der Tooien, chef vah de af deling Voorlichting, werd door ver schillende ambtenaren van de afdeling toegesproken. Hij ontving een fraai geschenk. De ambtenaren van de af deling Hoogspanningskabelnetten hul digden hun chef, de heer De Wit, en boden hem een geschenk aan. 's Middags hielden de beide jubila rissen een druk bezochte receptie. Op de receptie van de heer Van der Too ien in „Velserend" vertegenwoordigde de heer F. C. Hage het P.E.N.-jubi- leumfonds en bood de heeT Van der Tooien een geschenk aan. De heer De Wit, die in „Kraantje-Lek" te Overveen recepieerde, ontving een geschenk van drs. J. Ober. die hier het P.E.N.-jubi- leumfonds vertegenwoordigde. Met ingang van 1 april is bij de dienst Sociale Zaken van de gemeente Bloe mendaal tot maatschappelijk werkster benoemd mej. L. Stakkesteegt te Haar lem. Eveneens 1 april komt in dienst van de gemeente mej. C. Henstra, als te lefoniste/typiste op het raadhuis in Overveen. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft aan hen die een uitkering van de gemeente ontvangen, in verband met de weersomstandigheden een extra brand- stoffentoeslag verleend, van eenmaal 10 en tweemaal 5. Aan hen die een uitkering volgens de noodwet ouder domsvoorziening ontvangen is deze week aan gehuwden een bedrag van 20, aan alleenstaanden een bedrag van 10 uit gekeerd. Zij die uit pensioen, lijfrente of an dere bron een gelijk of lager inkomen hebben dan 2000 voor gehuwden, en 1350 voor alleenstaanden en in Voge lenzang (derde klas gemeente) 1835 voor gehuwden en 1245 voor ongehuw- den kunnen een gelijke toeslag ontvan gen. Gegadigden kunnen zich wenden (ook voor inlichtingen) to het gemeen tebestuur, ten Raahuize, Overveen. Gistermiddag heeft de heer F. Kroon, werkzaam bij de plantsoenendienst van de dienst Publieke Werken van de ge meente Bloemendaal de gemeentedienst verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Namens de collega's werden een schemerlamp en een pijp aangeboden. De heer J. van Duinen bood namens de collega s van de andere takken van de dienst van Pu blieke Werken een enveloppe met in houd aan. GEBOREN: d v. P. J- van Duijnho- ven en E. Vereecken; d. v. M. Bos en A. H. Pluister, d. ONDERTROUWD: W van der Klugt en R. Hoogendoorn. Vier loggers en vier kotters waren woensdag te IJmuiden aan de markt met een totale aanvoer van 1500 kisten verse vis, 2300 stijve kabeljauwen en 3700 kilo tongen. Er waren 400 kisten schelvis en piepers, 25 kisten radio, 160 kisten wijting, 200 kisten haring, 40 kis ten makreel, 155 kisten koolvis, 200 kis ten kabeljauw en 200 kisten schol. De pijzen waren woensdag voor vrij wel alle soorten uitstekend. Schelvis was zelfs duur. Grote schol bleef goed koop evenals kabeljauw. Heilbot no teerde 2,770 tot 2,20 grote ton# 2.95 tot 2,70. groot middel 2,35 tot f 2,20, klein middel 2,34 tot 2.22, tong I 2,85 tot 2.75. tong II 2,06 tot 1.96 en tarbot ƒ2.10 tot 1.70 per kilo. Een steur van 31 kilo, aangevoerd door de kotter Hd. 37, bracht 4,- per kilo op. De vis van de logger Sham rock IJm. 129 was slecht van kwaliteit en werd uiteraard laag gehonoreerd: schelvis 26.- tot f 35.- per kist van 50 kilo. De schelvis van de andere schepen deed: grote schelvis 46.- tot 40.-, groot middel 16., tot 38,-. klein mid del 48,- tot 40,-, pennen 46,- tot 40,-, braad 44.- tot* 40,- en radio f 33,- per kist van 50 kilo. Grote schol werd verkocht voor 12.- tot 18.-, groot middel deed 17,-. klein middel ƒ34.- tot ƒ33.-, schol I ƒ37,- tot ƒ34,-, schol II ƒ29.- en schol III ƒ31.- tot f 25,- per kist van 50 kilo. Verse haring noteerde 19,- tot t 17,-. makreel 26,- tot 21,-. wijting f 30,- tot 28,-, dichte wijting f 20,- tot f 18.-, schar 41,- tot f 35,- en bot 14.- tot 10,- per kist van 50 kilo. Grote kisten kabeljauw no teerden 55,- tot f 49,-, grote zwarte koolvis 46,- tot f 37,-, kleine zwarte koolvis 18.- tot f 17,-. grote regels ka beljauw 60,- tot 38.-, kleine regels kabeljauw 35.- tot 27.-. grote witte koolvis f 67,- tot f 65,- en kleine witte koolvis 27.- tot f 26,-. Voor de donderdagmarkt was de log ger Sch. 7 met platvis en tong op weg naar IJmuiden. De handel rekende voorts op aanvoer van de kottervloot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3