Bills RAI personenauto s Actie van Bond anti-honger campagne BOEK ANTWOORDT DE VRAGENDE MENS Onderzoek nodig Tarief van de successie belasting op de helling Vergoeding voor rechtsbijstand aan on- en minvermogenden Lichte muziek op zwarte schijven OORLOGSVERKLARING AAN DE HONGER Een en een kwart miljard mensen lijdt honger en gebrek Koop een rogge brood \res katholiek lectuurcentrum Dr. Lucas vecht voor verlaging Instemming en tegelijk kritiek van de Tweede Kamer ZATERDAG 3 MAART 1956 PAGINA 11 Amsterdam - 23 februari </m 4 maart I 36® tentoonstelling y |r kampeerw°9ens' toebehoren e.d. Verboden verenigingen voor politie-ambtenaren Tekst van rekwisitoor tegen Jungschlager Pax Romana naar Beiroet Oriënterend bulletin vrouwenbeweging Protestanten bouwen in Brabant met steun van katholieken Nederlanders beste taai- leerlingen in Canada Britse soldaten poetsen schoensmeerdoosjes Kamer dwingt enkele concessies af Examens Advertentie 10 20 22 30 our be.de zondagen 10-18 oor Geopend van 10-17 uur en I9.30-22.3U „Een mens Iaat geen mensen honger lijtien", zo luidt de slagzin van de anti- hongercampagne die pater W. Loop van de Bond Zonder Naam maandag in be weging zet en die voorrang heeft gekre gen boven de Sterrit en de Duizend Óienstmaanden Divisie, welke acties dit iaar geen doorgang zullen vinden, omdat alle energie, gehuisvest in het hoofdkwartier van de Bond Zonder Naam aan de Spruitenbosstraat te Haarlem tiioet worden aangewend voor de nieuwe actie: de anti-hongercampagne. Het grootste deel van de mensheid een en een kwart miljard mensen lijdt honger en gebrek. Dit is de verschrik kelijke werkelijkheid waarmee pater Loop na een studie van zes maanden kennis heeft gemaakt. Deze realiteit heeft hem gegrepen, hem geobsedeerd en hem uiteindelijk naar het uiterste middel doen grijpen; een oorlogver klaring aan de honger. De toebereid selen tot deze campagne zijn achter de rug en maandag zal in Nederland de klaroen worden geheven. Dan zal overal in de broodwinkels van ons va derland roggebrood verkrijgbaar zijn dat vtiftien cent duurder is omdat het gedecoreerd is met het zegel van de anti-hongercampagne. Pate- Loop, wie het organiseren van grote acties in het bloed zit, heeft het idee van de anti-hogercampagne gevon den in de rede die Koningin Juliana 18 juni van het afgelopen jaar in Leiden heeft gehouden. Daarin heeft de Konin gin haar grote bezorgdheid geuit over het hongerprobleem in de wereld. ,,Nu reeds is bijna twee derde van de we reldbevolking onvoldoende gevoed en het verschil tussen rjjke en arme stre ken wordt steeds groter", aldus de vor stin. Deze koninklijke woorden hebben sterk tot de verbeelding van pater Loop gesproken, zo sterk dat hij zich inten sief met het hongerprobleem is gaan be:ig houden. Hij kwam tot de slot som dat slechts 17 mensen van de hon derd goed gevoed zijn. 52 Procent van de wereldbevolking moet in leven zien te bljjven met minder dan 2200 calo rieën per dag. Deze mensen leven o.a. in de zgn. hongergebieden van Hondu ras, Indië, China, Japan, Indonesië en Algerië. In deze streken wij hebben er slechts zes genoemd van de eenen twintig ontbreekt het meest primitie ve dat de mens nodig heeft om te le ven. Hun aantal wordt geraamd op 1.267.005.000. Twaalf procent van de we- Welke katholieken lezen, wat lezen tij en hoeveel? Welke betekenis heeft het boek voor hen? Vragen, waarop prof dr. F. J. J. Buytendijk het ant woord schuldig moest blijven, toen hij vrijdag op het te Utrecht gehouden congres van het Katholiek Lectuui- centrum sprak over de moderne mens en zijn lectuur. Spr. had de indruk, dat de katholieke bevolkingsgroep in belangstelling voor het boek achter staat bij andere groepen. Gegevens dienaangaande zijn er echter niet. Het was hierom, dat prof. Buytendijk een sociaal-psychologisch onderzoek nodig achtte, dat een antwoord zou kunnen geven op deze vragen. Men kan nu slechts een hypothese stellen Een dergelijk onderzoek kan de enige grondslag leveren voor kennis van de sociaal-pedagogische functie van het boek, aldus prof. Buytendijk. toocfr,, Kath°liek Lectuurcentrum is het ties n„ van alle katholieke organisa- bet karwet gebied van de lectuur. In bet centrumV?.n, de Boekenweek wilde goede bela*Êstelling vragen voor beleggen over Un door een congres te en lectuur, in tendijk de moderne mens en 1 le tuur aan een beschouwing onderwierp De moderne mens Wordg gekenmerkt door het met-traditionele, de neer van de romantiek m 1 h ^er een radicaal realisme, gericht on het concrete, en de jeugdigheid, die uit drukking is van zijn vragend bestaan Welke betekenis kan lectuur voor de- Ze moderne mens hebbenWelke zen ding heeft het boek in onze tijd te ver vullen en welke is de taak van uitgave en verspreiding? De zending van het b°ek, aldus prof. Buytendijk, is te rea geren op het hartstochtelijk vragen van de moderne mens. Maar dan moet hem het lezen geleerd worden. Dit is moge- hjk wanneer in het boek een wereld tegenwoordig gesteld wordt die de lezer Aanspreekt en aangrijpt door zijn con creetheid. Slechts dan kan het boek Antwoord geven op vragen van de mo derne mens. Dergelijke boek n zijn minder zeld- *aam dan men denkt. Elk groot schrij ver wordt bewogen door een inzicht in de menselijke werkelijkheid, die hij erbeeldt in de concrete gestalten van 'in boek. j De taak van uitgeven en verspreiden niet volbracht door een selectie van °eken die geen aanstoot geven of door het tüur verbreiden van z.g. vrijmoedige lec tuur vol nieuwe vooroordelen. Nodig is n heropvoeding van de literaire Vgaal1 door een zorgvuldige cultuur je n het goed lezen. Het onvoorbereid als?. Van de moderne écrivains engagés, Greene, Mauriac en Steinbeck, geeft ®n 'u Verl°ssend antwoord op de onrust <je het vragen. Hiervoor moeten eerst een Voorraden geschapen worden door in jVujziging van het geestelijk klimaat irrmif katholieke gemeenschap, hetgeen de sueert een open houding tegenover hieuw tie van deze tijd, waardoor een leri Perspectief van menselijk hande- baa.- menselijke verhoudingen zicht- D Wordt. kljfJ verandering van het geestelijk het aat- nodig om de moderne mens een hioderne boek te doen vatten als 'i antwoord op zijn vragen, dat hem mA^^akt en de moed geeft om alle te h n- van deze tl'd als ziin broeders „,.7:minnen, is een taak, die allen aan- er ri aldHs Prof. Buytendijk. Voorts is he sociaal-pedagogische taak de mo- he mens, vooral de katholiek, te leren kan w?'he taak echter pas vervuld riiiLWord£n op grond van een omvang- til,,,? „Cn 5" ®PSaande kennis over de lec- de nnJl betekenis die deze bezit voor «chjke verhoudfngerrming BhilosnnKi'S J' A; J- Kleijberg, van het Set vraa^tn? Diinselhurg, behandelde Hii ctoiulA ,van lectuur en zielzorg tore eaat 'n 1 het in de lectuurziel- g gaat om de totale persoon, om al le aspecten van de mens. Het is niet voldoende alleen het hoog ste van de mens te verzorgen, want het hoogste kan niet zonder het goed geordende lagere. Voorts gaat het in de lectuurzielzorg om het bevrijden van de persoonlijkheid tot eigen zelf standigheid. Deze zielzorg moet als vanouds uit geoefend worden door de Kerk en de priesters, echter ook door leken, zowel individueel als organisatorisch. Prof. Kleijberg achtte het organisatorische niet zonder meer in strijd met het in dividueel-persoonlijke aspect van de lectuur en wees op de noodzaak van eigen katholieke organisaties op lec- tuurgebied, primair om positieve re denen als waardeverspreiding. Een doorbraak op lectuurgebied zou de katholieken laten terugvallen in de al te scherpe tegenstelling van specifiek katholieke boeken tegenover wat an dere waardevolle literatuur genoemd wordt. Tenslotte behandelde spr. de effi ciënte uitoefening van de lectuurzielzorg, zowel de middelen als de stijl en de ta ken van priesters en leken. Vooral over het laatste punt ontwikkelde zich een in teressante gedachtewisseling, die de con gresvoorzitter, mr. F. M. J. van de Loo, met een bezielend slotwoord afsloot. Het congres werd 's morgens bijge woond door mgr. D. Huurdeman als ver tegenwoordiger van de aartsbisschop en door de heer M. W. Heslinga als verte genwoordiger van de minister van O., K en W. 's Middags bevond mgr. A. W. G. M. Wiegerink, deken van Utrecht, zich onder de talrijke aanwezigen. Blijkens een bericht in de Staatscou rant heeft de minister-president, minis ter van algemene zaken, besloten de volgende verenigingen om de doelein den, die zij nastreven of de middelen, dle zij aanwenden, voor ambtenaren van de gemeentepolitie of van het rEïï?8 riJkspolitie verboden verklaard: hpminunistiscbe Partij Nederland, Ar- ieuvarS bond voor cultuur, Alg. Ned. en ?„^rbond, Ned. vrouwen beweging aanve=??eidsvakcentrale en de daarbij aangesloten bedrijfsbonden. D1 van buitenlandse zaken en de minister zonder nortefpuille hph- ben aan de voorzitter van de Tweede Kamer doen toekomen de Nederlandse vertaling van het dooi Sunario op 23 februari uitgesproken rekwisitoir in de zaak-Jungschlager. Zij hebben dit spoedshalve in de vorm, waarin de tekst door de noge commissaris der Ne- derlanden te Djakarta ongecorrigeerd per telex werd overgeseind, overge legd. Het stuk is neergelegd ter griffie, ter inzage van de ieden. Van 3 tot 7 april zal in Beiroet in de Libanon de 10de algemene vergadering van de internationale beweging van katholieke intellectuelen, Pax Romana, gehouden worden. Vóór de algemene vergadering be gint, maken de deelnemers een bede vaart naar de heilige plaatsen in Pa lestina. De plechtigheden van Goede Vrijdag en Pasen vieren zij tezamen te Jerusalem. Op 2 april vertrekken zij naar Beiroet. Studiethema van de ver gadering is; „Het christendom en zijn betrekkingen tot de verschillende cul turen in het nabije en het verre Oos ten". Onder de sprekers bevinden zich pater D'Souza S.J. uit Indië, burge meester La Pira van Florence en vele anderen. Discussies zullen worden ge voerd over het probleem van aanpas sing van culturele traditie en moderne civilisatie. reldbevolking is licht tot zwaar onder voed. De Zuidamerikaanse landen, Span je, Portugal, Italië, Griekenland, ver schillende delen van Afrika en nog tal van andere landen herbergen samen 293.322.000 mensen, die wel, maar niet genoeg te eten hebben. Daar is dus ge brek. Van 470.265.000 mensen zijn geen (voedings)gegeve z bekend. In het blad van de Bond Zonder Naam schrijft pater Loop: ,,De honger- toestand, waarin een en een kwart mil jard mensen leven of liever sterven, is het grootste schandaal dat zich op de ze wereld afspeelt. Wij zijn ijverig be zig met de studie van de wereldsitu atie: grote gebouwen, afgevaardigden met staven van deskundigen en geleer den, conferenties. Zwaarwichtig wordt geijverd om het wereldgebeuren te ver klaren en te leiden. Maar hoe moe ten wij dit ernstig blijven opnemen als de allerprimitiefste werkelijkheid, die van de honger in de wereld, niet ernstig wordt aangepakt? Wat baat het ons alsmaav te blijven jammeren over het tekort schieten der volkerenleiders? La ten wij doen wat wij kunnen!" Op die laatste hartekreet is de actie van pater Loop gebaseerd. Hij is er van overtuigd bij ieder mens een beetje goedheid en een sprankeitje liefde te vinden als het gaat om hulp aan de hongerende medemens. ,,Wij moeten er mee beginnen, ook al lijkt het een onmogelijke taak, wij moeten helpen". Maar hoe? Door een pakje roggebrood te kopen. Een simpel antwoord. Omdat de actie voorlopig aan geen tijd gebonden is, zal steeds een nieuw artikel worden gezocht om de gang in de actie te houden. Tot nog toe heb ben de bakkers die enige weken gele den van pater Loop een circulaire ont vingen uitstekend gereageerd. Enthou siasme was er eerst na het Lichtbaken van vorige week zaterdag. België meld de zich, terwijl ook reacties binnen kwa men uit Frankrijk en Duitsland. „Pa ter", zo schreef iemand, „ik houd niet van roggebrood, maar hier hebt u hon derd gulden voor uw anti-hongercam pagne". Deze en nog andere blijken van belangstelling en medeleven geven Pater Loop de woorden in de mond dat de actie een taal spreekt die over de gehele wereld kan worden verstaan. Omtrent de bestemming van het geld zijn thans nog onderhandelingen gaan de. Vast staat in ieder geval dat een internationale en bovengodsdienstige or ganisatie zich met de distributie van de levensmiddelen zal gaan bezig houden. Om de honderd vrouwenorganisaties in ons land, waarvan tachtig een eigen blad hebben, op de hoogte te houden van wat er zoal gedaan wordt door vrou wen, die aan de weg timmeren en hoe de situatie voor de vrouw in het alge meen zich ontwikkelt, gaat het Inter nationaal Archief voor de Vrouwenbe weging, het I.A.V., sinds 1935 gevestigd te Amsterdam aan de Keizersgracht 264, een driemaandelijks bulletin uitge ven. Het eerste nummer is heden ver schenen. Een soortgelijk oriënterend ge schriftje in de Engelse taal zal iedere drie maanden het buitenland ervan op de hoogte houden, hoe actief de vrouw hier is in het openbare leven Vele katholieken hebben belangrijke bijdragen gegeven aan de stichting „Terra Nova" te Tilburg, welke op ini tiatief van dominee J. J. Goorhuis, Ned Herv. predikant te Tilburg, in deze stad het eerste sociaal-culturele centrum voor protestanten m Noord-Brabant wil bouwen. Mede dank zij de steun van katholieke ondernemers werd reeds een bedrag van 100.000 ingezameld. Van alle immigranten, die de gra tis taallessen in Montreal en an dere Can-dese steden volgen, leren de Hollanders het vlugst. Dat is de voor Nederland vleiende mening van een der tientallen leerkrachten, die aan dit onderwijs verbonden zijn. I Dagelijks ziet men in vele school- 1 lokalen volwassen mensen uit allerlei Europese landen in de voor hen veel te kleine schoolbanken schuiven om Engels of Frans, of beide talen te le ren. Polen zitten naast Portugezen, Duitsers naast Italianen, Oostenrijkers naast Nea^rlanders. De Nederlanders zijn de beste leer lingen, is het unanieme oordeel. Zij worden op de voet gevolgd door de Scandinaviërs. De Italianen leren het Frans uiteraard sneller dan het Engels, de Duitsers en Oostenrijkers hebben het Engels vlugger onder de knie. (U.P.) De Britse minister van oorlog An thony Head heeft gisteren bekend ge maakt, dat een uit drie burgers be staande commissie binnenkort een on derzoek zal instellen naar vernederen de en tijdrovende werkjes, die leden van de Britse strijdkrachten dikwijls moeten opknappen. Minister Head ver klaarde in het Lagerhuis, dat veel van deze karweitjes vandaag de dag alleen nog maar uit traditie gedaan worden en „geen enkele zin" hebben voor de vorming van jonge burgers tot so Ida- ten. Als voorbeeld noemde de minister het poetsen van de bovenkant zowel als de zolen van „soldatenkistjes" en het poet sen van schoensmeerdoosjes na het poetsen van de schoenen. Ook het opmaken van de bedden kan volgens de minister op een meer „ci viele wijze" geschieden. (U.P) (Van onze parlementaire redacteur). Het meest belangrijke punt in het zich maar moeizaam voortslepende de bat in de Tweede Kamer over de suc cessiewet was ongetwijfeld het amende ment van dr. Lucas (KVP), dat een verlaging van dat deel van het tarief beoogt dat betrekking heeft op de ver erving in de rechte lijn. Dr. Lucas heeft nogmaals /,«n standpunt te dien aanzien uiteengezet, dat geenszins in tegenspraak kwam met dat van de staatssecretaris, die de encyclieken had aangehaald om te bewijzen dat in prin cipe een heffing op nalatenschappen in rechte lijn toelaatbaar is. Over de prin cipes zijn beiden het eens. Over het hoeveel, het hoe en het wanneer zal Het schip, dat hier zo majestueus voortglijdt achter de sleepbootjes, die het onder hun hoede hebben genomen, is de 26.000 ton metende „Empress of Britain" van de „Canadian Pacific Lines", het gestroomlijnde zeekasteel, dat verleden jaar door H. M. Koningin Elizabeth van Engeland te water werd. gelaten. Het schip passeert hier Renfrew Ferry op de Schotse rivier de Clyde, op weg naar een droogdok in Liverpool, om daar nog een laatste grote beurt te ondergaan voor de eerste reis, welke op 19 april met bestemming Canada zal aanvangen. De overgrote meerderheid van de vaste commissie voor justitie uit de Tweede Kamer heeft zijn voldoening geuit over het voornemen van de re gering om te komen tot een vergoe dingsregeling voor rechtsbijstand aan on- en minvermogenden. Over de uit voering van deze gedachte, zoals die in een wetsontwerp is neergelegd, is men echter minder te spreken. Men acht het billijk dat de overheid de last van het gratis behandelen van zgn. Pro Deo-zaken niet op de kleine categorie van advocaten blijft leggen, doch deze zelf op zich neemt, zoals zij dat ook met andere kwesties van ge- meenschapszorg doet. In de tweede plaats is men van oordeel, dat hierdoor de rechtsbijstand verbeterd kan worden, ook al geeft het huidige systeem ge lukkig zelden reden tot klagen. De regering stelt echter thans voor de instelling van een aantal bureaus met een beperkte bezetting van advo caten die alle Pro Deo-zaken zouden moeten behandelen. Hiertegen nu worden vele bezwaren in gebracht. Men vreest dat hierdoor een individuele behandeling van de justitiabelen prak tisch onmogelijk wordt en dat er van het recht op vrije keuze van rechts kundige bijstand niet veel meer te recht komt. beide partijen op kosteloze hulp zijn aangewezen en dus door hetzelfde bu reau moeten worden geholpen, de in druk van „onder een hoedje spelen' kunnen worden gewekt. Een heel ander bezwaar is nog, dat geen rekening is ge houden met het bestaan van adviesbu reaus die bijv. door vakorganisaties in stand worden gehouden en waar men op bepaalde procedures gespecialiseerd is. Het zou onjuist zijn, dat de regering regelend gaat optreden op een terrein, waar het particulier initiatief reeds in staat is gebleken een eigen organisatie op te bouwen. Men zou er daarom voorkeur aan ge ven indien ale advocaten bij de behan deling van kosteloze zaken zouden kun- nene worden ingeschakeld en daarvoor een bepaald honorarium zouden ontvan gen. De gang van zaken zou dan nor maal zijn, alleen zou de raadsman zijn honorarium niet van de cliënt, doch van de overheid krijgen. Van andere zijde wordt voorgesteld wel de bureaus in te stellen, doch om daarin alle advocaten die zich beschik baar stellen, in te schakelen. Het voordeel van beide oplossingen Is ook, dat jonge advocaten, wier praktijk voor een groot deel uit Pro Deo-zaken bestaat, niet zouden worden gedupeerd en de nodige ervaring kunnen opdoen. Ook de bestaande adviesbureaus zouden in dit systeem kunnen worden inge- Ook zal in de vele gevallen waarbij schakeld. ongetwijfeld de volgende week nog wel een hartig woord worden gesproken. De heer Hofstra (PvdA) heeft daar reeds op gepreludeerd met een betoog over de verhouding tussen successiewet en gezinspolitiek. Deze expert in de so cialistische zowel als in de fiscale theoriëen was van oordeel, dat het eigenlijk niet zozeer de plicht is van de ouders om hun kinderen bezit na te laten. Het gaat er veeleer om, hen een goede start in de maatschappij te laten maken. Verder stelde hij, dat kin deren van gefortuneerde ouders toch reeds profiteren van de relaties en de goede naam die zij zonder tegenpres tatie meekrijgen. Het kwam hem daar om vanzelfsprekend voor, dat de staat het recht heeft op het bezit dat hen van de ouders toevalt belasting te hef fen. Dr. Lucas was van mening, dat het successierecht, dat de vrije beschik king van de arneider over de beste ding van zijn loon uitholt, onder de huidige omstandigheden best gemist zou kunnen worden. Een verlichting van het tarief is volgens hem wel het minste dat verwacht kan worden. Hij zag als tweede motief voor deze ta riefsverlaging de waardedaling van het geld. Dit laatste werd door mr. Van Leeuwen (WD) ondersteund. Men kan volgens hem zelfs niet meer van tariefsverlaging spreken. Het zou hoogstens een correctie kunnen heten, aldus de liberale woordvoerder, die vond dat de verlaging om consequent te zijn drastischer zou kunnen zijn dan de heer Lucas heeft voorgesteld. Hij sprak van een percentage van 17. Deze verlaging zou dan bovendien over het gehele tarief moeten gelden, dus niet alleen op het deel daarvan dat op vererving in de rechte lijn be trekking heeft. De Kamer heeft de staatssecretaris reeds doen buigen ten aanzien van het artikel, dat schenkingen wil belasten, die binnen de termijn van twee jaar voor de dood van de erflater zijn ge daan. Deze termijn is op voorstel van de heer Van de Wetering (C.H.) tot 180 dagen teruggebracht. Het amende ment was zelfs „ernstig ontraden". De Kamer nam het aan met 24 tegen 49 stemmen. Alleen de PvdA was tegen. Voorts werd een amendement-Van Leeu wen overgenomen, waardoor huwelijks giften door ouders aan kinderen tot een bedrag van 10.000 worden vrij ge steld. Tot nu toe was dat ƒ4.000. Ook heeft dr. Van den Berge het tarief voor schenkingen aan charitatieve en culturele instellingen van 15 tot 10 pet. willen terugbrengen. De heer Van den Heuvel (AR) had in een amendement algehele vrijstelling gevraagd, maar zag daar na een beraad, waarvoor de vergadering drie kwartier moest wor den geschorst, van af. Tenslotte kwam de staatssecretaris de heer Hofstra tegemoet met een wij ziging in het artikel inzake de „schijn- handelingen", die worden toegepast om aan de successiebelasting te ontkomen. De wettelijke maatregelen die daarte gen worden getroffen zullen voortaan alleen gelden voor personen binnen de familie. AMSTERDAM, 2 maart. Doet. rechten mej. M. S. de Jongste, mej. H. Huisman, dr. J. L. Schmitz (A'dam) en W. Kapma (Zutphen). Cand. psychologie T. J. C. Berk (Amsterdam). AMSTERDAM, 2 maart Doet. theo logie mej. A. M. van der Griendt, Til burg en de heer W. Zonneveld, Bus- sum. Kand. geschiedenis de heer J. D. Coster, Den Helder. AMSTERDAM, 27 febr. Kand. ge- neesk, de heer T. de Jongh te Bussum. LEIDEN, 1 maart. Doctoraal Ind. recht: J. A. v. d. Sande, Utrecht. LEIDEN, 2 maart. Doet. Ned. recht J. J. Matthijsen te Amsterdam, H. C. Rijk- sen te Middelburg en C. M. S. A. van Oeveren te Rijswijk (Z.-H.). UTRECHT, 2 maart Kand. geneesk.: mej. J. E. van de Held, Bilthoven; J. P. C. Moore, Roggel; O. van de Peppel, Zutphen; G. Schenk, Den Haag; mej. E. Tijmes, Utrecht. Doet. geneesk.; B. van Gelder, Hengelo (O.); A. H. van de Hor, Utrecht; K. Oudkerk, Hilver sum; G. Paauw, De Bilt; H. J. Stoutjes- dijk, Apeldoorn; H. Verbeek, Gouda. Doet. rechten: P. J. G. M. S. Steen- berghe, Tilburg. Kand. veeartsenijk.: P. Eenhoorn, Utrecht; G. van Steenis, Capelle a/d IJssel; H. Hatzman, Smilde; A. C. Voeten, Breda, en P. J. M. Derks, Druten. UTRECHT, 27 febr. Doet. rechten: J J. Westenbrink, Utrecht. Semi-arts examen: B. D. Elsman, Sprang Capelle. J. J. Supit, Utrecht, mevrouw H. J. Vissers-de Keijzer, Utrecht. Arts-exa men: B. Bossenbroek, Utrecht, G. Th. Meester, Bilthoven. Zo hadden wij ons dat gedacht: ergens aan de Rivièra of ergens tussen de bergen van Zwitserland of in de dalen van Tirol. Of gewoon op een plekje op de Veluwe of in een vergeten hoekje van het Limburgse land. Op een lenteavond. Straks dus, als de krokus jes zich openvouwen en de merels gaan fluiten, want dat is wel een belangrijk detail: fluitende merels. Volgend stuk decor: het terras van een hotel, bij voorkeur wit. Een terras boordevol geurende bloemen met daarboven het ruisend dak van palmen, populieren of simpele kastanjebomen. Uitzicht vanaf het terras: een meertje, waarop de eerste lichtjes pinken van wiegende zeiljachten, een groensappig dal met een paar wolkjes van schapen of hoog tegen de schemerhemel de glinsterwitte toppen van levensgrote bergen. Ge kunt gewoon door halen, wat niet gewenst wordt. Welnu: samen dan met de teerbeminde in een schommelstoel op dat terras onder dat ruisende dak. In de verte een fluisterend watervalletje, te combineren met het avondlijk ge mijmer van de merels voornoemd. En tenslotte dat maakt dit lente tafereeltje compleet: het 'muziekje van de Philips 33 toerenplaat nr. B 07047 L: „Mood for Love". Tien nummers van klasse uit het „love"- repertoire. Dromerige muziek met geneurie van klarinetten en „ge- zweef" van violen. Met daarbij lichtjes beroerde guitaren en bassen. Met af en toe een forse uitschieter van de trompetten, om wakker te blijven bij zoveel „mood" en zoveel „love". André Kostelanetz en zijn orkest zijn doorgewinterd in „love-music", maar tóch: een nieuwe lente, een nieuw geluid. Het is een uitstekend geluid. Er wordt poëtisch gemusiceerd en de weergave is zonder mankeren. De nummers zijn: I'm in the mood for love, The sweet surrender waltz, April in Paris, Easy to love, I cover the waterfront, You go to my head, While we're young, Alone together, Mad about the boy en What a diff'rence a day made. melancholie vanwege het Spaanse bloed. De geschoolde zangstemmen van het trio weten zich gesteund door het magnifieke en vliegensvlug ge tokkelwerk van de man aan de Indiaanse harp. Opname en weerga ve zjjn van eerste kwaliteit. Wie van een pittig zangplaatje houdt, kieze de London 78 toeren L 533 „Happy days are here again" en ,,Deep in the heart of Texas", stoer en strak ge zongen door een fris koor en ge speeld door de Ferko String Band. die een fiks nummertje snarenwerk en ritme ten beste geeft. Aan beide kantjes geruis, dat wil zeggen: uit bundig feestgeruis, compleet met ge joel en gefluit. Op de Deccaplaat M 33938 zingt Edmundo Ros de topsong van componist Merle Travis: „Six teen tons, het lied van de werker in de kolenmijn. Een „worksong" van de nieuwe tijd, in de blank-Ameri kaanse versie. Maar zeker geen con- fectielied. Het heeft geen platgetre den tekst integendeel en het is bijzonder expressief van melodie. Wij hebben het evenwel door andere zangers dan Edmundo Ros krachti ger en emotioneler horen zingen. An derzijds geeft het orkest van Ed mundo Ros meer pikante accentjes aan de begeleiding. Aan de andere zijde van de plaat hezingt Edmundo de vrees van de rijken en de held van de armen, Robin Hood. Een prettige song, waarbij trompetten de teksten aan elkander blazen. Een schijfje genoeglijke amusementsmu ziek. Tussen haakjes: „Mood for love" komt ook In de huiskamer best tot zijn recht. De plaat is daar behalve ter illustratie van de „love" ook nog te gebruiken als lunch- of diner-decoratie, op een stijlvol dans avondje en om in het middagslaapje te komen. Op dat terras van ons past intus sen nog een ander plaatje, wanneer de maan het hare van de „love" wil hebben. Op de 45 toerenschijf Decca nr. OE 9068 is namelijk speciale .Moonlight-Music'gepubliceerd welke met smaak mitsgaders met gestopte trompetten en weer veel violenwerk wordt uitgevoerd door Russ Morgan en zijn orkest. Ge ziet, om zo te zeggen, de maan in de muziek. En in de pizzicato's kriigt ge er het geflonker van de sterren bij cadeau. De nummers: So Tired. You're nobody 'till somebody loves vou, Silver moon en Let the rest of the world go by, hebben dans- tempo. De uitvoering en weergave zijn uitstekend. De zang is ietwat te zalvend. Bovendien is de uitspraak niet altijd mooi. Nochtans een be koorlijk plaatje. Hoe groots en gaaf trompetmu- ziek kan zjjn, laat Willy Schobben horen op de plaat „His Masters Voice' <TF 177 in „The Voice of the Trumpet" naar een ar rangement van G. van Rooven en in „Trumpet Tango", beide composi ties van Willy Schobben-zelf. De met bezieling voorgedragen trompetsoli hebben een melodieuze ritmische om lijsting, waarbij de orkestinstrumen ten afzonderlijk dan wel in samen spel met elkander zijn gearrangeerd. „The Voice of the Trumpet" heeft het tempo van een langzame foxtrot. Bij de tango wordt op de achtergrond gezongen. Liefhebbers van trompet- muziek in het bijzonder, en liefheb bers van een pittig, nochtans be schaafd stukje dansmuziek in het al gemeen. zullen van dit plaatje ple zier hebben. De weergave is duidelijk en zuiver. FREDERIC André Kostelanetz De London-plaat 33 toeren nr. Al 3528 zal haar weg wel vin den met name naar de draai tafels en de discotheken van diege nen, die dieper willen wroeten in de oorspronkelijke jazzmuziek, zoals die werd uitgevoerd door de negers en later door de blanken, die niet uit waren op commerciële succes sen, maar muziek maakten, zoals hun hart deze ingaf. De negers spon taan, omdat de jazzmuziek hun eigen muziek was, een stuk van hun le ven. De blanken namen de muziek van de negers over en zochten en vonden eerlijke imitaties en nieuwe variaties. Tot de legendarische blan ke jazz-musici uit de dertiger jaren behoort Francis Hogan Spanier, ali as Muggsy Spanier. Deze London- plaat is gewijd aan de muzikale pres taties van „Muggsy and the Bucktown town Five", alsook aan „Mugg sy and the Stomp Six", Spaniers en sembles uit diens beginperiode. La ter speelde hjj in grote orkesten en leidde hij weer andere ensembles. Muggsy wordt een van de pioniers genoemd van de jazz in de Chicago- stijl, waarbij uit de gezamenlijke improvisaties der muzikanten zich allengs meer het solistische, indivi duele musiceren ging losmaken. De jazzmuziek werd er anders door, minder dynamisch, minder hot, mis schien ook minder regelrecht, maar wel fijner van klankfiguur, strakker ook en minder ingewikkeld. Deze Chicago-stijl is zij het dan nog slechts in bescheiden mate te be luisteren in de acht nummers uit de oude doos van de jazz, waarvan de heropname getuigt, tot welk een knappe revisie de moderne tech niek in staat is. In verscheidene nummers komt het prachtige, fijn gedetailleerde cornetspel van Mugg sy bijzonder goed tot uitdrukking. Tot de andere musici van Muggsys ensembles behoren Guv Carey (trom-' bone), Volly de Faut (klarinet), Met Stitzel (piano). Marvin Saxbe. Ben Pollack (drums) en Joe Gish (tuba). De nummers zijn getiteld: Every body loves my baby, Why couln't it be poor little me?, Buddy's ha bits, Chicago blues. Mobile blues, Steady roll blues, Really a pain en Hot mittens. Het schijnt bijzonder moeilijk te zijn geweest, deze authentieke op namen van Spanier op te sporen en opnieuw op te nemen, hetgeen dit historisch stuk jazzmuziek des te in teressanter maakt. Gl oede muziek, die geen krans - behoeft, is die van het Trio Los Paraguayos, waarvan vier topnummers: Galopera, Viva la vida, viva el amor, Asi Canta mi patria en Cascada zijn vastge legd op de 45 toeren Philipsplaat 421401 PE. Twintig minuten muzi kaliteit van het sprankelend-roman- tische soort. Warm-lyrische muziek boordevol vreugd en vrijheid. Met daarbij een tikkeltje garnering van „Vergeet het niet, mannie: bij de tweede strofe van „Every body loves my baby" moet het gas aan onder de spruitjes

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 11