Uitslaande brand Ketelaarschool in •P taxi inooo Kopen op afbetaling is een maatschappelijk vraagstuk geworden Televisie-service DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL 7 IN HET VROEGE OCHTENDUUR: Krachtig ingrijpen brandweer beperkte tot twee lokalen zolderruimte van de het vuur en de De Volkscredietbank tracht positief over-kredietering te voorkomen Hartelijke hulde voor de Boubers in Haarlems schouwburg „Zeemansvrouwen op het toneel; „De Jantjes"in de zaal B STILLE OMGANG Opvolger George Robert Gezinsbudget in diskrediet W H H op de tong ÏÏPEBÏ - STENO SLEUTEL WEG? H. J. Maertens N. V. CONCERTGEBOUW ZATERDAG 3 MAART 1956 PAGINA 3 kon. erk Onderbrandmeester in het zilver H.H. MISSEN OP ZON- DAG Raadsel „DE SLEUTELSPECIALIST" Completer» in Sint-Joseph- kerk ZONDAGMIDDAG 2.30 Adviescommissie voor B. en Wbenoemd Nutsspaarbank Haarlem Gemakkelijke voor waarden Volkskredietbank Vertrouwelijk Verschuiving Gezinskrediet Schuldregelingen RADIO MOORS Kolenboer Vanmorgen vroeg heeft een felle uitslaande brand gewoed in de Th. M. Ketelaarschool aan de Parklaan 108, waardoor enkele lokalen en een deel van de zolder uitbrandden en verschillende klassen waterschade opliepen. Doordat de brand betrekke lijk tijdig werd ontdekt en de Haarlem se brandweer het vuur in grote stijl aanpakte, kon worden voorkomen, dat de gehele school een prooi werd van de vlammen. De wind was gelukkig niet zo krachtig, anders was het niet uitgesloten geweest, dat de school, die als het ware aan de oostzijde de Park laan afsluit en in een gevaarlijke tocht- hoek staat, volkomen was uitgebrand. Het korte regenbuitje, dat omstreeks zes uur viel, had daaraan niet veel kunnen veranderen. D e Th. Ketelaar school Is een reeds bejaard gebouw. Vroeger was daarin een dubbele open bare lagere school gevestigd, in 1933 werd er een M.U.L.O. in ondergebracht, voor welk onderwijs zij thans nog dienst doet. Verondersteld wordt, dat de brand tussen half vijf en vijf uur vanmorgen Is ontstaan. Een groepje Haarlemse muzikanten, dat in de directe omgeving van de school, nabij het Phoenix-terrein woont, keerde van een studentenfeest, dat het muzikaal verzorgd had, terug uit Amsterdam. Men zag in een der benedenlokalen een vuurgloed, waar door men aanvankelijk dacht, dat het licht was blijven branden. Men kwam echter al gauw tot een andere ontnuch terende ontdekking en een der muzi kanten, de heer Johann Weiss haastte zich om alarm te slaan. Omstreeks vijf uur was de Haarlemse brandweer met groot materieel aanwezig en on der leiding van commandant G. Stap werd het vuur krachtig aangepakt. Met zes stralen, zowel van binnen als van buiten, grepen de brandweerlieden het vuur aan, dat zich inmiddels een weg gebaand had naar de zolder van de school. De vlammen sloegen al gauw naar buiten, en daar op zolder zeer vele schoolbanken stonden opgeslagen, zag het er eerst naar uit, dat er niet veel meer te redden zou zijn. De brandweer was echter op haar qui-vive en sloot het vuur in, waar door het vrijwel geen kans kreeg zich verder door te vreten. Intussen was ook het tekenlokaal, dat zich op de middenverdieping bevindt, aangetast en het vuur greep daar snel om zich heen. Het gelukte de mannen van de brandweer de vlammenzee te locali- seren en te temperen, zodat om streeks zeven uur met de nablussing kon worden begonnen. Men tast nog in het duister over de oorzaak van de brand. Het vermoeden bestaat, dat de brand ontstaan is in het lokaal, waar de heer Weiss de vuur gloed het eerst zag. Men trof daar trouwens, aldus onze eerste informa ties, nog een brandende gashaard aan. Aangenomen werd, dat het door een nog niet -astgestelde omstandigheid in dat lokaal is gaan branden, en dat het vuur zich via een afvoerbuis naar bo ven verplaatst heeft. Het is overigens ook niet uitgesloten, dat de brand in het tekenlokaal is uitgebroken, en van daar zich zowel naar beneden als naar boven, naar de zolder, verbreid heeft. Hoe het ook zij, de schade was in het tekenlokaal en op de zolder, waar vele banken op zijn minst geblakerd werden, het grootst. Het bluswater stroomde door de gangen en er is voorlopig nog Advertentie Wilhelminastraat 47 Telef. 18441 De heer J. Loogen, wonende in de Trompstraat 24 te Haarlem, hoopt op 27 maart zijn zilveren jubileum bij de Haarlemse brandweer te gedenken, in 1931 kwam de heer Loogen, die 51 jaar oud is, bij de ladderbrigade van de brandweer in de Spaarnestad. Hij werd zes jaar later chauffeur bij het korps en in 1938 brandwachter tweede kla* Op 1 januari 1946 promoveerde de a3"" staande jubilaris tot hoofdbrandwacht en een jaar geleden tot onderbrand meester. De heer Loogen zal op de feestdag ten stadhuize door de burge meester worden ontvangen. Advert entte 8. Bavo (Kathedraal): 6.30, 7.30. 9 (Hoog mis) 11 en 12 uur. Antonlus van Padua: 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur Jozef: 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; H 1» uur: Avondmis. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6, 1.30, j.8. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. Joannes de Doper (Amsterdamstraat). t,8-30. 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. H- Hart (Kleverpark): 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H-H. Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- straat) 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. Liduina (Rijksstraatweg) 6.30 7.30. 8.30. 9-45 (Hoogmis) en 11.30 uur u L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstraat weg) 6.30, 7.30. 8.45 (Hoogmis). 10.15 en U.30 uur, 18 u. Avondmis H-H. Petrus en Paulus (Tesselschade- straat): 6.30, 7.45. 9 (Hoogmis). 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheld: 7.30, 9 (Hoog- 10.45 en 12 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur. 'r- Onbevlekt Ontvangen (Overveen) H ak ?v,Ho°8mls). 10.30 en 11.30 uur. en 1. Zand voort: 7.30 9 (Hoogmlsl an 11 uur 'miefV0 (Heemstede) 7, 8.30. 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. rwAn» Hemelvaart (Heemstede). 7. 8.30 n rTf1' 10' 11 en 12 uur O ,u n us van Padua (Aerdenhout): 7.30, 8 (Hoogmis) en 11 uur. wel werk aan de winkel om het gedeel te van de school, waar het vuur ge woed heeft, weer op orde te brengen. Voor de leerlingen betekent de brand, dat zy vandaag in ieder geval niet op school terecht konden, een mededeling, die zij met niet zo heel grote droefheid ontvingen. De publieke belangstelling in het ochtenduur was niet groot. Op het terrein van de brand waren onder meer aanwezig Haarlems burgemees ter, mr. O. P. F. M. Cremers. in brand weertenue, hoofdcommissaris J. J- Fontijne, commissaris W. J. Gorter en het hoofd van de Th. Ketelaarschool, de heer J. M. Thierry. De politie heeft reeds een onderzoek ingesteld en vanmorgen werd van die zijde medegedeeld, dat de brand niet beneden, maar in het tekenlokaal was ontstaan. De school wordt dikwijls in de avonduren gebruikt voor verschil lende cursussen, maar het bleek dat er gisteravond geen gebruik van enig lokaal was gemaakt. De concierge ver klaarde aan de politie, dat hij zich niet meer kon herinneren de gaskachels uit gedaan te hebben. Hoewel men nu weet, waar de brand begonnen is, is het voor alsnog een raadsel hoe hij ontstaan is. Bij informatie bij de afdeling onder wijs op het stadhuis werd medegedeeld, dat men hoopt in het begin van de vol gende week de lessen op school te kun nen hervatten. De schade is gelukkig nog zo beperkt, dat het lesprogramma niet wordt geschaad. Men zal zich de eerste tijd echter wel moeten behelpen. Met zes stralen bestreed de Haarlem se brandweer vanmorgen het vuur in de Th. Ketelaar-Mulo-school aan de Parklaan. Dank zij een goede bestrij ding kon worden voorkomen dat de gehele school afbrandde. elangstelling voor de Boubers en dit geval, vriendschap voor het sympathieke spelerspaar, had gis terenavond velen naar de Stadsschouw burg gebracht, waar Aaf en Herman Bouber met een ensemble van de To neelvereniging hun gouden jubileum met een voorstelling van „Zeemansvrou wen" kwamen vieren. Waarschijnlijk zijn er onder die velen wel bezoekers geweest, die van harte bereid waren in te stemmen met de warme feestelijke toon, en het stuk wel op de koop toe wilden nemen. Het lijkt ons even waar schijnlijk, dat deze vriendelijke welwil lendheid ten opzichte van het door Bou ber zelf geschreven volksstuk spoedig is overgegaan in erkentelijkheid en be wondering. „Zeemansvrouwen" is inderdaad een volksstuk, het daalt geen psychologi sche afgronden in, is in duidelijk wit en duidelijk zwart getekend en brengt echt brave en echt slechte mensen bij el kaar. Maar Bouber kent zijn toneelfi guren door en door; hij heeft hen geob serveerd met scherpe en vooral warme belangstelling, heeft hen met een rake pen beschrevena Kort en dui- waardering veranderd, maar Boubers stuk houdt nog merkwaardig fris de belangstelling vast, omdat het zonder overbodige franje en onechte opsmuk is geschreven. Bouber houdt zich in zijn werk niet op met literatuur, maar hij weet warem pel wel, wat toneel is. Zijn stuk is har telijk, waarachtig, eenvoudig; enkele flink dramatische scènes, waar het ge vaar van sentimentele ontsporing zo groot is, nemen de weldadige indruk van warme, simpele menselijkheid niet weg. Bouber beheerst bovendien de kern achtige volkstaal volkomen, zijn dialoog is even scherp op de roos afgesteld, als de omgangstaal zelve in het volkse Am sterdam. En wie zich niet gewonnen mocht willen geven aan spontane waardering voor dit goede produkt van „maar" volkstoneel, kan voedsel voor zijn bewondering vinden in der tijd schriften tijdschrift, „De Gids", waar in na de première van „Zeemansvrou wen" een volop prijzende kritiek stond van niemand minder dan de fijnzinnige geesten Nyhoff en Roland Holst. Dr. hröder herinnerde hieraan in zijn feestspeech. gunstige indruk werd natuurlijk wFflF door het spel van het jubi- ificcon a echtpaar. Er is geen verschil trmppi^ .en Herman buiten en óp het k» Tvr'„,?rils geen ziertje comedianterie ™Lic^L an het ook moeilijk nog to- 20 écht en eenvou- a 9 uurlVJk en zuiver gekarakte- F1 s-e 10 25e 1} z" z'oh in de toneel- huiskamer en het café'tje. Zij kennen de kleur van elk woord en elke uitdruk king en zij verstaan het, de kern van de tekst zonder de minste nadruk te ontsluiten. Het werd daardoor een in zijn genre zeer goede, boeiende voor stelling. De Toneelvereniging heef* hun een vrij sterke bezetting meegegeven, met o.a. een jaloers stokende tante Saar van Bé Schenk, een frisse zeeman van Ad v. Gessel, een poenige nietsnut van Cor v. Ryn en een vermakelijke, raak ge- troffen .„Luie" van Heddy Bouber. Op verzoek van de Boubers werd na de voorstelling geen receptie gehouden. De leden van het huldigingscomité en belangstellenden kregen in de pauze gelegenheid, het jubilerende echtpaar te complimenteren in de stemkamer, waar Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Morgen, eerste zondag van de maand, worden 's avonds in de Sint Joseph- kerk aan de Jansstraat de completen gezongen na de Lijdensmeditatie van 7 uur. een ongedwongen, prettige sfeer heers te. Dezelfde ongedwongen, hartelijke en warme stemming beheerste ook de hul diging, onmiddellijk na het laatste be drijf. Namens 't gemeentebestuur werd een prachtige bloemenmand aangebo den na een toespraak van wethouder D. Geluk, die zijn woorden van warme bewondering en hulde koppelde aan een verzoek tot de jubilarissen, toch voortaan vaker in Haarlem te komen. Dr. P. H. Schroder, namens het comité en dus namens alle toneelvrienden van Haarlem, sprak daarna, benevens me vrouw Marg. v. Hengel-Couperus (die een mooie theemuts aanbood) en Wim Paauw, eveneens met een feestelijke atentie. Dr. Schroder, bracht de war me groeten over van een figuur die tot zijn spijt verstek had moeten laten gaan, J. B. Schuil. Passend bij de stemming van hartelijke sympathie in de zaal, klonk in alle toespraken een warme, ongedwongen toon van hechte bewondering voor de jubilarissen, en van spijt dat de twee begaafde kunste naars in de huidige toneelconstellatie, op welke manier dan ook, niet de plaats bezetten waarop zij krachtens hun ta lent recht hebben. Aaf Bouber bedankte met enkele een voudige woorden voor alle hulde, het officiële geschenk in couvert en alle vriendschap. De hartelijke sfeer van het prettige toneelfeest werd overigens gekarakteriseerd door het feit, dat op uitnodiging van mevrouw Couperus de zaal een liedje uit De Jantjes zong als speciale attentie. Waarvoor wij beloond werden met applaus van de jubilarissen. Hk. A. Advertentie Plaatsen tel. 64171, N.Z. Voorburg wal 165 en aan het Concertgebouw, Amsterdam. In Haarlem en omstreken wordt jaarlijks voor enige miljoenen op afbe taling gekocht. Het aantal afbetalingsmagazijnen is legio. Elders is de toestand al precies hetzelfde, vooral in de grote bevolkingscentra. Het kopen op afbetaling is blijkens de vele publikaties hierover, tot een maat schappelijk vraagstuk geworden, dat men niet meer op kan lossen door het zonder meer te bestrijden. Het is zozeer ingeburgerd, dat men er ernstig over is gaan twijfelen of het wel in alle opzichten een verkeerd systeem is. Is het niet veeleer zo, dat men het afbetalen moet zien als een nieuwe, aan de tegenwoordige financiële mogelijkheden en moeilijkheden aangepaste vorm van sparen? Het sparen, het geld terzijde leggen vóór men tot de aankoop overgaat, is voor velen moeilijk, omdat men op het ogenblik dat bepaalde goederen dringend nodig zijn, niet over voldoende geld beschikt. De ver houding tussen lonen en prijzen is zodanig gewijzigd, dat het contant betalen van grotere aankopen vrijwel tot de uitzonderingen is gaan behoren. De meeste lonen zijn in vergelijking met vóór de oorlog achtergebleven bij de prijzen. Vooral voor jonge mensen is het aankweken van een reserve vóór men zich genoodzaakt ziet tot het doen van grote uitgaven, nagenoeg on mogelijk. Zij moeten of niet kopen, of na de aankoop betalen. Erger is het gevolg van vele afbetalingen: het niet nakomen van de finan ciële verplichtingen. Men hoeft er slechts de rechtzalen voor te bezoeken, waar de velen voor de groene tafel verschijnen, die in gebreke zijn gebleven om te betalen. Die gevallen zijn eigenlijk stuk voor stuk tragedies, die niet alleen de veroordeelde zelf, maar ook zijn gezin terffen en vaak voor langere tijd in ernstige moeilijkheden brengen. En men hoort niets van de velen die zich in allerlei bochten moeten wringen om de eindjes aan elkaar te knopen. Dat zijn de tallozen die wel hun financiële verplichtingen nakomen, maar vaak ten koste van grote offers van henzelf en van hun gezin. de handelaar heeft uiteraard als eerste doel: zoveel mogelijk goederen te ver kopen. Hoe vaak komt het niet voor dat één en dezelfde afbetaler op drie, vier plaatsen goederen op krediet koopt. Dat wil zeggen, dat ieder voor werp zijn budget belast met 3,- of 4,- per week, ofwel in totaal 15,- of 20,- per week. Alleen degenen die hun financiële capaciteit en hun beheersmogelijklieden volkomen ken nen, kunnen van deze „betaling in overleg" gebruik maken. De hande laar heeft uitsluitend een economisch doel voor ogen en men mag het hen niet euvel duiden wanneer na verloop van tijd het gezinsbudget in moeilijk heden komt. Wanneer men echter het afbetalings systeem als maatschappelijk verschijn sel aanvaardt en de vele goede facetten ervan erkent, dan zal het noodzakelijk Teneinde burgemeester en wethouders van Haarlem van voorlichting te die nen bij het opstellen van een voor dracht voor de vervulling van de door de pensionering van de stadsorganist George Robert ontstane vacature, werd een commissie benoemd bestaande uit de heren Sem Dresden, Prof. Hendrik Andriessen en George Stam. De inleggingen bij de Nutsspaarbank te Haarlem bedroegen in de afgelopen maand f2.104.809.— en de terugbetalin gen f 1.226.091—zodat het spaarover schot f878.718.— beliep. Het inleggerstegoed steeg hiermede per ultimo februari tot een totaal bedrag van f43.419.351.—. In februari werden 583 nieuwe spaar ders ingeschreven en bereikte het aantal inleggers een totaal van 77.415. Het aan tal spaarbusjes in omloop steeg met 138 tot een totaal van 10.739. Donderdag 8 maart komen de leden van de K.A.B. en K.A.V. in de kring Oost bijeen in het jeugdgeboudw aan het Teylerplein om te luisteren naar de heer A. van der Veldt, die zal spre ken over „Angst voor de wereld van morgen". Het wordt vaak ook zo aanlokkelijk voorgesteld: „Gemakkelijke betalings voorwaarden". Wat betekent nu in deze tijd nog een bedrag van 2,50 of 3,- per week, wanneer men daar een radio, een fiets of een wasmachine voor kan kopen, of zelfs 10 per week voor een televisietoestel? Vaak immers kijkt men niet verder dan die bewuste kleine be dragen per week. Maar even vaak wordt vergeten, dat op een loon van 60,- in de week, telkens weer die hatelijke paar guldens moeten worden weggelegd. En zij, die 10,- per week afbetalen op een loon van 50,- zijn bepaald niet zeldzaam. Dat betekent dan, dat zo een zijn een mogelijkheid te zoeken om de gezin gedurende anderhalf of twee jaar funeste gevolgen ervan tegen te gaan, een inkomen geniet dat 10 pet. tot 20 pet. lager ligt, dan wat waaraan het ge durende een reeks van jaren gewend was. De moeilijkheden ontstaan vooral daarom, omdat veel gezinnen zich de luxe van veel geld uitgeven niet kunnen permitteren, omdat zij nooit geleerd hebben om grote uitgaven te doen en men is al te gemakkelijk geneigd te vergeten, dat dit gedurende lange tijd een zware last betekent op het gezins budget. Denk niet, dat het afbetalen alleen in arbeidersgezinnen voorkomt. Ook de gezinnen van hoger gesalariëerden ma ken in toenemende mate van dit sy steem gebruik. Alleen worden de gevol gen daarvan minder openbaar. Ten eer ste omdat in deze gezinnen het behe ren van geld niet tot die grote moei lijkheden leidt en ook, omdat zij meestal wel een middel weten te vinden om, wanneer de afbetaling dreigt mis te lopen, toch aan de financiële verplich tingen te voldoen. Deze gevallen ziet men minder vaak in de rechtzaal, maar intern doen de moeilijkheden zich even zeer voor. De moeilijkheid is, dat het afbeta len zo gemakkelijk wordt gemaakt. Vrijwel alle min of meer luxe artike len kan men kopen „op gemakkelijke betalingsvoorwaarden". Het onder zoek naar de financiële mogelijkhe den is meestal maar oppervlakkig en Advertentie Nassaustiaat 5 - Haarlem - Telefoon 15220 ie honderd jaar wordt heeft slechts vrienden rond zich heen; hij of zij hoeft niet te vrezen voor jaloerse rivalen, want die kunnen hem of haar nooit boos aankijken, wanneer zij de honderd jaar net niet gehaald hebben. Een van die gelukkige honderdja rigen is Aaltje Japinga uit Spaarn- dam geweest. Ik heb haar voor het eerst ontmoet ergens aan de dijk in het landelijke dorp, dat zich alleen een administratieve annexa tie door Haarlem heeft laten welge vallen. Op een hoogzomerse dag in juni, zes jaar geleden, zat Aaltje met stralende ogen en een glim lachende wijsheid aan de dijk, ter wijl de fanfare jubelend voorbijtrok en honderden mensen, sommige in detonerend zwart bij de daagse en oprechte kledij van de Spaarn- dammers, hun weg zochten naar het nog omhulde monument van het le gendarische jongetje, dat lange tijd tijd geleden Haarlem van een over stromingsramp gered zou hebben. Op een ranke witte boot, glanzend in het weelderige zonlicht, voer de Koningin op Spaarndam aan en even later stapte zij aan wal met een schreiende Marijke en een ver legen Margriet, die het beeldje zou onthullen. Die gloriedag van Spaarn dam was glorieus ook voor de toen 98-jarige Aaltje. Zij mocht de Ko ningin persoonlijk begroeten, en in haar huisje vertelde ze mij, dat er nog nooit zo'n koninklijk feest in Spaarndam was geweest. Aaltje met haar tachtig Spaarn damse jaren kon dat weten; zi. kon putten uit een kermisachtige grabbelton van herinneringen, toen het dorp nog een vergeten parel was in het polderland rond Haarlem. Nadien is zij vertrokken naar Haar lem-Stad, waar zij vier jaar gele den in een rusthuis honderd jaar werd. Maar Spaarndamse is zij ge bleven en zij bleef belangstellend vragen naar de juffrouwen in het dorp. Heeft juffrouw De Boer haar niet verteld van een andere juf frouw, die ernstig ziek was, en heeft Aaltje toen niet gezegd, dat het er wel van moest komen, omdat de zieke al 80 jaar was? In eenvoudige woorden werd die anecdote verteld, laatstleden woens dag aan Aaltjes graf. De herinne ring aan die dag van zon, zes jaar geleden, voerde mij naar de be grafenis van Aaltje, wier graf ge towiocu. dolven is dicht bij de dijk op de hof rond het rustieke hervormde kerkje. Er viel geen zon te bespeuren; de wind had vrij spel rond het kerkje en over de grijze zerken en een vriendelijk klokje klepte het eeuwen, oude requiem over de huisjes en het water. Kinderen stonden stil en verwon derd toe te kijken, ouderen bewe zen Aaltje de laatste eer met erns tige gezichten en een gedragen On ze Vader. Toen een groot zwart kleed over de groeve werd uitge spreid, werd ook een oude herinne ring afgedekt. Maar in Spaarndam leeft een jonge generatie, die de dorpstraditie in een grote stad zal voortzetten, want staande bij het graf las ik, aan de overzijde van het boezemwater, dat zijn verbin ding zocht met het Spaarndamse IJ, de naam van een speeltuin; Nieuw Leven. et nieuwe leven breekt zich on weerstaanbaar door. Het wit te kou-kleed is van stad en land weggenomen en tussen regen en stormvlagen door worden wij er op geattendeerd, dat het voorjaar op komst is. Die attentie komt het eerst via de persconferenties, waar in het voorjaar met ontroerende le venslust en zakelijk inzicht beschre ven wordt. De apotheose pleegt dan meestal concrete vorm te krijgen in een gratis en uitgebreide lunch, waarop ik echter gewoonlijk ver stek laat gaan. Als ik me niet ver gis, zal u en mij weer veel schoons te wachten staan; de Keukenhof gaat zijn hekken deze maand nog ontsluiten en een dag later nodigt „Europa's mooiste tuin", op de grens van Heemstede en Benne- broek, uit tot een wandeling door de Linnaeushof. De hoveniers heb ben Hollands Flora in haar beste kleed gestoken en ook in natura zullen de modieuze lijnen verras sende nuances vertonen. In het Krelagehuis is gisteren de voorjaarsbeurs aan de slag gegaan, die duizenden huisvrouwen uit stad en omgeving naar de stands zal lok ken, een instinctieve gang, welke verdrinkt in musicerende waterstra len van een immens orgel. j Modeshows worden her en der in de stad als het ware aan de lopende i band gehouden en mannequins pa-, raderen voor een kritisch publiek, dat de lente in een nieuw en toch vertrouwd kleed wil aanschouwen. Het is goed dat wij het nieuwe i leven weer gaan begroeten; dat wjj 1 ons gaan bedrinken aan een geluk zaligheid, die destijds voor Dante gestalte kreeg in Beatrice. Als wij maar niet vergeten, dat alles wat het voor jaar ons biedt, ten hoogste voor een jaar geldt. dat wil zeggen: men zal trachten ta zorgen dat de gezinnen niet in het on gerede komen. Dat bereikt men niet met een verbieden zonder meer, waar door men met het badwater het kind wegwerpt. Tegen over de louter econo mische benadering door de afbetalings magazijnen. moet men een meer maat schappelijke zien te plaatsen, die op de eerste plaats de belangen van het ge zin op het oog heeft. In Haarlem zoekt de Volkskrediet bank al sedert enige jaren naar die mogelijkheid en men kan zeggen: met succes. De Volkskredietbank wil de gezinnen helpen bij het „financieren", niet slechts van gewone gebruiksartike len, maar van alle zaken die misschien niet uitsluitend „nuttig" zijn en daar om wel eens „luxe-artikelen" worden genoemd, maar die in ieder geval van grote betekenis kunnen zijn voor de be trokkenen. Zij gaat daarbij uit van de financiële mogelijkheden van het gezin. Die mogelijkheden worden door ver trouwde en deskundige krachten bestu deerd en op grond van dit onderzoek gaat men na in hoeverre aankoop op afbetaling mogelijk is, zonder het risi co dat het gezin binnen korte of lan gere tijd in financiële moeilijkheden komt. Op die manier wil men over- kreditering voorkomen en in de loop van de laatste jaren heeft men kunnen constateren, dat dit streven een volko men succes is geworden. Het eerste doel van de VCB blyft de gezinnen hel pen bij het beheer van hun financiën, het voorkomen van moeilijkheden en zonodig het saneren van de gezinsfi- nanciën, o.m. door het verstrekken van leningen, waardoor aan het afbetalings- systeem zijn gevaarlijk karakter ontno men wordt. In 1955 werd aan 6030 personen door de VCB een lening verstrekt. In totaal werd dat jaar krediet verleend voor f 2.112.135,-. Aan 907 personen werd ge adviseerd de aankoop op afbetaling nog wat uit te stellen aangezien het gezins budget het nog niet toeliet. Ruim twee miljoen werd dus opgenomen in één jaar tijds, en de directeur van de Volkskredietbank, de heer Dixon neemt aan, dat dit slechts een klein gedeelte is van datgene wat in Haarlem aan af- betalingsgeld wordt uitgegeven. In 1953, dus twee jaar tevoren, maakten nog slechts 3.761 personen gebruik van de VCB. Samen gebruikten zij een krediet van 1.000.432. Het aantal afbetalers via de VCB en de hoeveelheid geld via de ze instelling betrokken, zijn dus verdub beld in twee jaar tijds. Dat wil niet alleen zeggen, dat het totale aantal afbe talers in Haarlem en omstreken in die periode verdubbeld is, want velen onder hen kochten vroeger via een afbetalings magazijn en zijn thans met de VCB in zee gegaan. Dat betekende een dub bele winst: de grote winsten die de afbetalingsmagazijnen moeten maken om het risico van wanbetaling te ver minderen, vervallen bij de VCB. Daar betaalt de klant precies wat hij ook bij contante betaling zou hebben betaald, plus ongeveer 7 a 8 pet. aan admini stratiekosten en rente, die echter pas voldaan behoeven te worden na de tota le aflossing. Wie 100,- leent voor de tijd van 12 maanden, hoeft dus pas in de 13e maand de rente en administratie kosten te betalen. Gemiddeld lopen de kredieten bij de VCB tussen 12 en 18 maanden. Of ficieel kent men geen maximum-ter- mijn, maar men verleent slechts bij hoge uitzondering een krediet voor langer dan drie jaar. Gemiddeld ne men de krediteuren ongeveer f 326,- op. In 1949 was dat bedrag 216.-. 15 tot 17 pet van degenen die bij de VCB een krediet aanvragen, worden afgewezen omdat hun gezin de kos ten niet kan dragen. Daaraan is dan meestal een vertrouwelijk onderhoud met de directeur vooraf gegaan, die le aanvragers voorrekent wat de consequenties zijn van een krediet. In ie meeste gevallen zien de aanvra gers er dan van af en trekken hun aanvrage zelf in. In andere gevallen wordt de aangevraagde hoeveelheid geld verminderd en aangepast aan le mogelijkheden van het gezinsbud get. Iemand wil een gasformuis ko nen van 350,-. maar tijdens bet ge- iprek met de directeur van de VCB alykt, dat dit de financiële draag- 'Jtracht te boven gaat. In gemeen schappelijk overleg wordt dan beslo ten een gascomfort van b.v. 200,- te kopen. De aanvrager is er achteraf dankbaar voor. Het gevolg van deze niet-economische instelling van de V.C.B. is, dat wan betaling vrijwel niet voorkomt. Minder dan 0.1 pet. van het totaal uitstaande bedrag moet als on-inbaar worden af geschreven, een zeer laag percentage dus. Dit is niet alleen het gevolg van het nauwkeurige onderzoek, dat aan de kredietverlening vooraf gaat, maar ook van de clemente houding van de di rectie. Wanneer een gezin in moeilijk heden komt door bijv. ziekte, dan is de V.C.B. bereid om de betalingsvoor waarden te verzachten en zo nodig zelfs uitstel te verlenen. De praktijk heeft geleerd, dat de gezinnen, die er gebruik van maken, zich zo spoedig mogelijk haasten om hun verplichtingen later alsnog na te komen. Ongeveer 65 pet. van de kredietaan vragers behoort tot de loontrekkenden. De overige 35 pet. bestaat meestdeels uit hoger gesalariëerden, die niet on middellijk een bepaalde grote uitgave kunnen bekostigen. Vroeger bedroeg het aantal arbeiders 85 pet. en het aantal hoger gesalariëerden 15 pet. Een ver schuiving dus die opmerkelijk genoemd mag worden. De Volkscredietbank ls in het leven geroepen door Haarlem en de omringende gemeenten. Ongeveer 55 pet. van de aanvragers komt uit Haarlem zelf. De gemeenten dragen te zamen de bedrijfslasten van de V.C.B., ieder naar verhouding van de aan hun inwoners verleende kredieten. Iedere gemeente heeft een afgevaardigde in de Raad van Bestuur van de V.C.B., die wordt voorgezeten door de Haar lemse wethouder W. F. Happé. Het verlies op de exploitatie, veroorzaakt door het onderhouden van een onder- zoek-apparaat wordt ieder jaar minder. In 1953 bedroeg dit verlies 34.547.72. Een jaar later was het teruggelopen tot 18.246.30 en voor 1955 wordt het geschat op 13.500. et spreekt vanzelf, dat degenen, die gemakkelijk krediet kunnen krijgen bij een normale bankin stelling, door de V.C.B. daarnaar wor den verwezen. De V.C.B. wil op de perste plaats de gezinnen helpen. Zakenkredieten worden dan ook naar de daartoe geëigende instanties verwezen. De V.C.B. kent alleen con sumptieve en noodkredieten. Het blijkt, dat deze vooral worden besteed voor de aanschaf van woninginrichtingsar- tikelen, kleding en beddegoed. Nauw met de V.C.B. is verbonden het Kennemer Financierings Instituut, een stichting, waarbij een groot aantal winkeliers uit Haarlem en omstreken is aangesloten. Wanneer men dus bij een van deze winkeliers iets wil kopen, zonder dat men voorshands de contante koopsom in handen heeft, kan men naar de V.C.B. gaan om over de aankoop te praten. Acht deze de aankoop ver antwoord in verband met uw financi ële mogelijkheden, dan kan men de goederen kopen. De V.C.B. betaalt dan via het Kennemer Finarrcieringsin-sti- tuut de gekochte goederen contant aan de betreffende winkelier en de afbeta ling geschiedt aan de V.C.B. Een ander belangrijk werkterrein van de V.C.B. is het treffen van schuld regelingen. Het kan voorkomen, dat iemand door een ondeskundig beheer van zijn geldmiddelen lelijk in moei lijkheden is geraakt. In zulke gevallen wil de V.C.B. wel eens ingrijpen door de schulden over te nemen en deze zelf te betalen, terwijl de afbetaling van het totale bedrag aan de V.C.B. door de schuldenaar kan geschieden, nadat de voorwaarden vooraf in over leg met de directuer van de V.C.B. en afgesteld op de financiële mogelijk heden van de schuldenaar, zijn gere geld. In andere gevallen zal de V.C.B. overleg plegen met de schuldeisers ten einde zo gunstig mogelijke voorwaarden voor de schuldenaar te verkrijgen. Ook op dit terrein is reeds veel goed werk verricht. De grote betekenis van de Volkscre dietbank is, dat zij het maatschappe lijk vraagstuk van het kopen op afbe taling positief tegemoet treedt. Zij er kent er de noodzaak van en tracht, zon der zelf een economisch doel na te streven, de afbetalers te behoeden voor de funeste gevolgen die afbetaling in het wilde weg kan hebben. De V.C.B. helpt de gezinnen om zelf te leren financieren, zonder in moei lijkheden te komen. Ook al probeert zij er de afbetalers van te doordringen, dat kopen op afbetaling ook een vorm van kopen is, zodat men geld zal moe ten neertellen voor de goederen, die men zich aanschaft, en dat zal steeds een financieel offer betekenen. Men zal er steeds rekening mee moeten houden, dat ook kopen op afbetaling een last legt op het gezinsbudget. De V.C.B. helpt om deze last draaglijk te maken. Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten verantwoor delijkheid der Redactiei. Anoniem inge zonden brieven worden terzijde gelegd.) Onlangs drukte U een foto af. waar op te zien was dat vele mensen ston den te wachten bij een brandstoffen- handel. U nam de vrijheid deze handelaar als KOLENBOER te betitelen. In „Koenen" noch in bet nieuwe woordenboek van Van Dale kan ik dit woord vinden. Wilt u mij eens uitleg geven, want ik wil gaarne nog iets leren als het kan. H. Taggenbrock. Aerdenhout. Naschrift: Ook wij zijn immer be reid iets te leren. Wij hebben uw op merking daarom nauwgezet getoetst. Daarbij is onze mening bevestigd ge worden, dat het woord „kolenboer" in de dagelijkse spreektaal geregeld wordt gebruikt voor „leverancier van kolen". In Koenens woordenboek lezen wij bovendien, dat „boer" in samenstellin gen kan betekenen „verkoper, leveran cier" (b.v. „melkboer" en bij uitbrei ding: „turfboer"). Het is stellig naar analogie van het ook door Koenen ge sanctioneerde „turfboer" enz., dat wroor- den als „kolenboer" enz. ontstaan zijn. Red

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3