Indonesië maakt stemming tegen „Adellijke" dame bestelt voor kapitaal aan auto's Als ongewenste bezoekster uit het R.A.I.-gebouw gezet Nederland Volgens ambassadeur zou het doel de middelen heiligen H. VADER: Ware vrede rust op de eerbied voor het individu Gevuren vun militunt muteriulisme Snel wassende Maas dringt dorpen in Limburg binnen Kardinalen rond de H. Vader Slachtoffers van de winter in vrijheid Opwinding Communiqué van werkgevers wekt verkeerde indruk Het weer Ongewone persconferentie in Moskou Prof. dr. Keesom overleden Telegrammen-actie voor Jungschldger Man verbrand Nederlandse bijdrage Abbé Pierre ziek te Schipluiden Op onbewaakte overweg geslipt Veerponten door kolkend water meegesleurd Vakcentralen verwonderd Algemene loonsverho ging in Spanje 'jet MORRIS icjmycu (inj! MJTQR-BROMFIETSKLEDIHG Wisselend bewolkt MAANDAG 5 MAART 1955 79sfe JAARGANG No. 26543 ,.°P grond van de jongste ontwikke lingen vragen de vijf Utrechtse studen tenorganisaties de Nederlandse rege ring de mogelijkheid te overwegen de nvü der zaak ook internationaal aan dere dan Indonesische instanties voor dragen, op de wijze welke haar nut- vcorkomt ter verkrijging van goede i*l u tsbedeling en verzekering van het welzijn der betrokkenen. Met auto tegen boom; bestuurder zwaar gewond Bij pogingen zijn kinderen uit brandend huis te redden DIPLOMATEN BIEDEN BOEKEN OVER DE VREDE AAN Militair springt tijdig uit auto Generaal Mirza wordt Pakistaans president Irak verleent gratie aan Egyptenaar len met een imponerende naam. die volgde op een adellijke titel. Bij elk merk auto veranderde deze naam. Na zich bekend gemaakt te hebben, liet zij zich uitvoerig inlichten over de kwaliteiten van de een of andere auto om dan met een kapitaalkrachtig ge mak tot bestelling over te gaan. Zowel glimmende Amerikaanse sleeën, als snelle Europese sportwagens hadden haar belangstelling. Bij BMW. bij Ford, bij de Austin Healy, Porsche, Mercedes en bij anderen gaf zij opdracht tot het leveren van een wagen aan Baronesse die en die, of aan Gravin zus of zo. Zij werd overal als een gewilde cliënt ontvangen. Mocht men enigszins hui verig worden over de slordigheid waar mee zij haar tienduizenden besteedde, zij stelde de verkopers merkwaardig gauw gerust door een blik te gunnen in de stapeltjes bankbiljetten die haar tasje opfleurden. Zondagmiddag wilde zij een proefrit maken in de vlammend- rode sportwagen Mercedes 300 SL. Toen zii van haar opgetogenheid over deze auto bliik had gegeven, gaf zij op dracht deze auto maandagmorgen voor de deur van haar woning in Amster dam-Zuid te zetten. Haar „adellijke" wens was dat de auto aan de voorkant gesierd zou zijn met een Portugees num merbord en aan de achterkant met een Belgisch. Ofschoon de dame, gezien haar merk waardig gedrag van de afgelopen week. niet helemaal serieus werd genomen door de standhouders, hielden zij er toch rekening mee dat zij bij haar een auto kwijt konden. De directie van het PAl- gebouw geloofde echter niets van de betrouwbaarheid van deze dame. Men had al eerder een aanleiding gezocht om haar het gebouw uit te zetten. Gis teren echter was deze kans schoon toen zij haar consumpties ir het restaurant niet wilde betalen en zij kans zag twee pakjes sigaretten mee te nemen. Een zaalwachter leidde haar naar de di recteur, die haar pas liet gaan toen een agent proces-verbaal had opgemaakt. De besturen der drie vakcentralen, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. delen ons mede met grote verwonde ring kennis genomen te hebben van het vrijdag door de centrale werkgevers organisatie uitgegeven communiqué betreffende het loonoverleg in de Stich ting van de Arbeid. Door de wijze waarop in dit commu niqué het probleem wordt gesteld en de cijfers worden gehanteerd, wordt er, aldus de besturen der drie vakcentra len, een volkomen verkeerde indruk gewekt van de onderhandelingen. In een vandaag te voeren overleg zul len de vakcentralen ook ten aanzien van deze gedragslijn der werkgevers hun houding bepalen. Op een kadervergadcring te Utrecht heeft de verbondsvoorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, zater dag medegedeeld, dat de werknemers zowel voor de uitkering ineens 14 pet.) als voor de verhoging van de richtlij nen (3 pet. over de gehele linie) slechts minimale eisen hebben gesteld, terwiji de werkgevers voor de uitkering ineens over 1955 niet verder dan 3 pet. willen gaan en wat de verhoging van de richt lijnen betreft vasthouden aan een ge differentieerde loonsverhoging met een gemiddeld maximum van 3 pet. In de Stichting van de Arbeid is overeen ge komen. dat de totale loonsom in 19o6 met 2,2 pet. mag stijgen. Wanneer de eis van de werknemers <3 pet. over de gehele linie) wordt ingewilligd, zal men niet boven deze 2.2 pet. komen, omdat het minstens 1 april wordt voordat deze verhoging kan ingaan, wanneer dus reeds een kwartaal van het jaar ver streken is. In bedrijfstakken met een C.A.O., die niet vóór 1 september gewij zigd kan worden, zal de verhoging over 1956 nog minder bedragen, zelfs bene den D4 pet. blijven, aldus de heer Mid delhuis. De Spaanse regering heeft zaterdag een algemene loonsverhoging van 22 procent goedgekeurd. Om zoveel mogelijk een wedloop van lonen en prijzen te voorkomen, wordt de loonsverhoging niet in een keer gege ven, doch in tweëen, n.l. 16 procent met ingang van 1 april en 6 procent met ingang van 1 oktooer. Bovendien zal de duurtetoesiag verhoogd worden, zodat de totale loonsverhoging zal neerkomen op 27,5 procent van de huidige lonen. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 TERP. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717167 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen noordwest en west. Vannacht tem- peratuu r om het vriespunt. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zon: 7.17-1831 Maan: 4.04-12.18 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Sever In. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENIIfclAKlfcl- 29 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds tel 21544. yttinniinHHiiiiiiiinntiniiininniiinniHiiiitii minimum Prof. dr. W. H. Keesom, wereldbe roemd om zijn wetenschappelijke ar beid op natuurkundig gebied in het Kamerlingh Onnes-laboratorium te Lei den, is op 79-jarige leeftijd na een hart aanval overleden. Prof. Keesom was van 1923-1945 hoogleraar te Leiden. Zijn wetenschap pelijke arbeid op het gebied van de extreem lage temperaturen heeft Veel bijgedragen tot de unieke faam Van het Kamerlingh Onnes-laborato rium te Leiden, dat in de gehele we reld als „de koudste plek der aarde" bekend staat. Prof. dr. Keesom slaagde er in (in 1926) het helium in vaste toestand te brengen, hetgeen zijn meest spectacu laire prestatie was, die later gevolgd Werd door de wetenschappelijk be langrijker ontdekking van de tweede fase van het vloeibare helium en het verschijnsel van de super-geleiding. Het Damescomité van Actie Neder land deelt mede naar aanleiding van de ïaak-Jungschlager telegrammen te heb ben gezonden aan koningin Juliana, prinses Wilhelmhm, minister-president Drees en mevrouw Bouman. in de tele grammen aan H.M. de Koningin en Prinses Wilhelmina doet het comité bamens de Nederlandse vrouwen het dringend verzoek „al Uw krachten te Willen aanwenden om de doodstraf van ■Tungschlager te voorkomen en hulp te Verlenen aan mevrouw Bouman in haar ïo uiterst moeilijke taak". In het telegram aan dr. gevraagd, of de Nederlandse regenng de nodige voorzorgsmaatregels getroffen opdat mevrouw Bouman het slachtoffer worde van een anti-i oerlandse hetzecampagne". Aan mevrouw Bouman zelf heeft f ernité een telegram gezonden waar «aar „hulde en dank voor uw heldhaf- n£e ,«ouding bij uw wanhopig pogen flfn de rechten van de mens te verde lgen", Wordt gebracht. Aan de minister-president is voorts ?n telegram gezonden, waarin het "ftrechts Studenten corps", de Ve„6c«tse Vrouwelijke Studenten Pv,Ieniging" de .Unltas Studiosorum Studio Traj'eetina", het „Collegium Stud,v?s°rnm Veritas" en de Societas UtreilS?rum Reformatorum, afdeling ove bun bezorgdheid uitspreken WeLn het huidige en toekomstige drf'!11" van de Nederlanders, die "oor de Indonesische overheid reeds seruime tijd gevangen worden gehou- 3 dringen er bij de Nederlandse re- fn.r!"S met kracht op aan, dat zij haar bovnSieve bemoeienissen in deze tot "evordering van een met de beginselen renlt ?e rechtsstaat overeenkomende 2etten ing onvermlncierd zal v°ort- 29 vragen zich af of de gang van «Ken ook in overeenstemming is met ae universele verklaring van de rech ten van de mens, die mede door In- aonesie is aanvaard De Indonesische ambassade te Mos kou heeft zaterdag een persconferentie belegd om Nederland ervan te beschul digen, dat het met grote hardnekkig heid heeft gepoogd een „zeer impopu laire" Unie met Indonesië te handha ven. „Rusland daarentegen", zo werd meegedeeld, „heeft onze zaak voortdu rend gesteund." Indonesië is, na het op zeggen van de economische en financië le overeenkomsten met Nederland, gaarne bereid economische bijstand van de Sovjet-Unie te aanvaarden. Dit al les stond te lezen in een verklaring, die ter conferentie werd uitgereikt en mondeling: toegelicht door de zaakge- lastigde, R. M. Darmanto. De zaakgelastigde zei, dat zijn rege ring verwacht, dat Nederland het zo zal trachten voor te stellen, dat de on derhandelingen in Genève zijn mislukt als gevolg van Indonesische stijfhoofdig heid, en dat Nederland voorts bij de Verenigde Naties zal protesteren tegen het uittreden van Indonesië uit de Unie en tegen de opzegging van de econo mische en financiële overeenkomsten. Om deze commentaren en protes ten van Nederlandse zijde vóór te zijn, aldus Darmanto, hebben wij onze ver klaring gepubliceerd. Hij gaf toe, dat deze handelwijze „ongewoon" was, maar dat „het doel de middelen hei ligt." Uit Djakarta wordt inmiddels bericht, dat president Soekarno morgen een be gin zal maken met het raadplegen van de politieke partijen voor de vorming van een nieuw kabinet. Gedurende twee dagen zal hij besprekingen voeren met politieke partijen, die minstens vier af gevaardigden in het parlement hebben. I Donderdag zal de president een of meer kabinetsformateurs benoemen aan wie het verzoek zal worden ge- daan met de formatie gereed te zijn voor de bijeenkomst van het nieuwe par- lement op 26 maart. President Soekarno heeft verklaard, dat hq en vice-president Moh. Hatta het er over eens zijn, dat voor de tot die datum resterende drie weken geen zakenkabinet dient te worden benoemd. Het demissionaire kabinet-Harahap zal de zakelijke kwesties afwikkelen. Volgens de mening van politieke krin gen is de spanning die bestaat tussen de grote politieke partijen afgenomen, nu het aftredende kabinet bekend heeft gemaakt, dat het de benoeming van vertegenwoordigers der minderheden en die voor West-Irian in het nieuwe parlement, zal overlaten aan de nieuwe regering. Vanochtend is op de provinciale weg Haarlem-Hilversum een auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 45-jarige vertegen woordiger H. v. d. Zwan uit Velsen zeer ernstig werd gewond. De heer v. d. Z. vloog vermoedelijk tengevolge van de gladheid van het wegdek, met zijn wa gen van de weg en botste met een snel heid van ongeveer 80 km tegen een boom. De wagen werd geheel vernield. In zorgwekkende toestand is de heer v. d. Z. naar de Mariastichting in Haar lem overgebracht. (Van een verslaggever) Een merkwaardig en niet onelegant geklede dame heeft in de afgelopen week op de autotentoonstelling in de RAI vooi een kapitaal aan dure wagens besteld. Het aantal is niet precies meer na te gaan, maar de auto's waren over het algemeen uit de kostbaarste klassen. Als niet-gewenste bezoekster is zij echter zondagmiddag het gebouw uitgezet, we gens het niet betalen van haar con sumptie en wegens diefstal van enige sigaretten. Een agent van politie heeft proces-verbaal tegen haar opgemaakt. Over het gedrag van deze ruim der tigjarige dame hangt een uiterst vreemd waas. Verschillende standhouders heb ben gezien dat zij in het bezit was van een zeer goed gevulde portefeuille, waarvan zij dan ook zeker geen geheim maakte. Op verschillende dagen van de vorige week is zij rondgegaan langs de exquise stands om daar een auto te be stellen. Haar kleding, haar gedragingen deden haar al spoedig bekend worden op de RAI. Zij placht zich voor te stel- Onder de ontelbaar velen, die Z. H. Paus Pius XII met zijn 80ste verjaardag kwa men feliciteren, bevonden zich uiter aard ook de leden van het Heilig Col lege van Kardinalen. Bij de H. Vader staan v.l.n.r. de kardinalen Valerio Va- leri, Celso Costantini, Pietro Fumasoni Biondi, Benedetto Aloisi Maselïa, Cle mente Micara, James Charles Mac Gui- gan, De Heilige Vader, en verder de kar dinalen Adeodato Giovanni Piazzu, Gui- natius Tappouni, Gregorio Pietro XV Agagianian en Josef Frings. De laatste Kerkprins rechts is niet genoemd. Bjj een kleine brand in een beneden woning in .de JEerste Jan Steenstraat te Amsterdam is, zoals reeds in een deel van onze vorige oplage werd ge meld de 60-.iarige nachtportier G. Dragt, die zich in de vlammen waagde omdat hij zijn twee kinderen wilde red den, omgekomen. Een tragische bijzonderheid is daar bij, dat de kinderen inmiddels aan de voorzijde van het huis door een brand wacht en een politie-agent waren gered. De vader, die aanvankelijk aan de ach terzijde de tuin in was gerend, was hiervan niet op de hoogte. Deze kinderen ae driejarige Harm en de vijfjarige Chris moesten ten gevolge van rookvergiftiging in bewusteloze toe stand naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam worden gebracht. Hun toe stand is redelijk wei. Zij hebben vrij ernstige brandwonden opgelopen. Bij de brand, die zaterdagochtend kort voor half twaalf uitbrak, zijn een tussenkamer, een achterkamer en een keuken uitgebrand. Alleen de voorka mer, waarin zich de kinderen bevon den is gespaard gebleven. Hun vader, een nachtportier, lag in de tussenka mer te slapen, terwijl hun 33-jarige moeder aan het werk was in een café aan de Nieuwendijk. Buren zagen omstreeks half twaalf de ontzette vader in zijn nachtgoed door de tuin rennen, terwijl hij om hulp schreeuwde. Hij drong het brandende huis weer binnen en kwam er niet meer uit. De brandweer trof zijn verkoolde lijk een uur later in de nog rokende tussenkamel op het bed aan. liet gezin heeft nog een derde zoon tje, de zevenjarige Gerrie, die op school was toen de brand woedde. De diplomatieke vertegenwoordigers bjj de Heilige Stoel van 42 landen heb ben gisteren aan Paus Pius XII bij ge legenheid vau Diens tachtigste ver jaardag een verzameling boekwerken aangeboden, waarin een beeld wordt gegeven van het werk, dat binnen de nationale gemeenschappen ten behoeve van de vrede wordt verricht. De Franse ambassadeur bij de Heilige Stoel, Wla- dimir d'Ormessou, zei in zijn toe spraak o.m.: „Wjj brengen namens onze regeringen hulde aan de persoon van Uwe Heiligheid, aan het werk voor de Vrede, dat Uwe Heiligheid geduren de zeventien jaren onophoudelijk heeft verricht, in tijden van onrust en grote moeilijkheden. Dat werk is ook thans nog van het grootste belang voor een wereld, die met zoveel gevaren te kam pen heeft. Het is tevens een hulde aan de eeuwige waarden, waarvan Uwe Hei ligheid de bewaarder is". D'Ormesson sprak de bede uit, dat God de Paus in de gelegenheid zal stellen nog tal van jaren te werken voor eendracht en vre de. De Heilige Vader dankte in het Frans. Hij zei o.m.: „Hoe verlangen Wij, dat de mensen en de naties de vrede zul len verkiezen boven de bevrediging van eigenliefde en eigenbelang". De ware vrede, zo zette de Paus uiteen, kan al leen worden bereikt op basis van vol strekte eerbied voor het. individu en zijn natuurlijke rechten. Te hoog zijn de verwachtingen geweest, die men van de technische vooruitgang van de laat ste decennia heeft gekoesterd. Wrede desillusies zijn niet uitgebleven. Sociale omwentelingen, meestal geba seerd op een toepassing van de weten schap in materialistische geest, hebben een bestaande orde vernietigd, zonder er een beter en hechter bestel voor in de plaats te stellen, aldus de Heilige Vader. „De Kerk evenwel verliest nim mer uit het oog, dat de tijdelijke be stemming van de mens haar bevesti ging en voltooiing slechts in het hier namaals vindt". De Paus zinspeelde kennelijk op de Russische politiek, toen Hij zei: „Formules als „nationale eenheid" of „sociale vooruitgang" mogen ons niet bedriegen. Voor het militante materi alisme betekent „vrede" een zeer ge vaarlijke pauze, waarin het de sociale en economische ineenstorting van de andere volken afwacht". In totaal overhandigden de diploma ten aan de Paus 49 in wit kalfsleer gebonden boeken. De Nederlandse bij drage bestond, zoals reeds gemeld, uit „Grondlijnen van het Volkenrecht" van prof. Frangois. Gisteren telde men op het Vaticaan al 15.000 gelukwenstele- grammen voor de Paus en circa 500 kg. brieven. (AFP-UPi Abbé Pierre zal zijn voorgenomen be zoek aan Den Haag niet kunnen afleggen omdat hij ziek is. De brave inwoners van Schipluiden raakten zaterdag een beetje uit hun gewone doen. Enkelen van hen had den op het zogenaamde „Groene veld", een terrein even buiten het dorp, een weerballon gevonden, com pleet uitgerust met instrumenten voor weerkundige waarnemingen. En daar zij enige dagen geleden herhaal delijk berichten in hun kranten had den gelezen over het feit, dat de Russen boos waren geworden op de Amerikanen, omdat die weerballons boven Russisch territorium loslieten, namen ze onmiddellijk maar aan, dat zfj met ee~ van die gewraakte Ame rikaanse ballons te doen hadden. Ze brachten hem bij de Rijkspolitie te Schiphiiden, die er onmiddellijk mi litaire deskundigen bij haalde. Die onderzochten het geval en kwamen, wellicht tot teleurstelling van de Schipluidenaren, tot de conclusie, dat het een gewoon meteorologisch proef ballonnetje was, van Nederlandse origine. Daarna is Schipluiden maar weer aan het werk gegaan. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 12 uur is op de onbewaakte overweg aan de Deldensestraat te Al melo een personenauto door de Scandi- navië-express gegrepen. De bestuurder van de wagen, een 20-jarige militair uit Wierden, had het gevaar tijdig zien aan komen en wist zich in veiligheid te brengen. Hij was ter plaatse niet be kend en vertelde door mist en regen te zijn misleid. Hjj was geslipt juist midden op de overweg en tussen de rails terecht gekomen. De auto, die hierbij op zijn kant kwam te staan, werd kort daarop door de internationale trein gegrepen. Het voorste deel werd ongeveer 400 meter meegesleurd. De treinreizigers konden pas na twee uur hun reis voortzetten. Generaal-majoor Iskander Mirza thans gouverneur-generaal van Pakistan is vandaag tot de eerste president van dat land uitgeroepen. Andere kandi daten waren er niet gesteld. (AFP-Reuter) Nu de strenge winterdagen gelukkig weer achter de rug zijn, behoort ook de vogelhulpactie tot het verleden. Als symbool van het einde van deze hulp verlening hebben de leden van de „Vo gelramp-actie Haarlem-1956" zaterdag morgen bv het Noordzeekanaal het grootste deel van de door hen ver zorgde dieren losgelaten. Ondanks de liefdevolle verpleging verkozen de wa tervogels toch weer met graagte de lang gemiste vrijheid, zoals de foto toont. De Egyptenaar Moh. Ali Isa, die in Irak tot vier jaar gevangenisstraf is veroordeeld op beschuldiging van sa menzwering tegen het pact van Bag dad, heeft gratie gekregen. Verwacht wordt, dat hij spoedig naar zjjn land zal kunnen vertrekken. Tengevolge van de dooi en de zware regenval is de Maas met zijtakken zondag buiten haar oevers getreden. De uiterwaarden staan totaal blank. Bij Borgharen en Itteren drong het Maaswater tot diep in de dorpen door. De bewoners van het buurtschap Ge- neinde (Itteren) raakten volkomen ge ïsoleerd. Met roeibootjes moesten zjj worden overgezet om de kerk te be doeken. Ook de verbindingsweg van Itteren naar Borgharen kwam gedeel telijk onder water te staan, zodat It teren niet meer via Borgharen, maar enkel via Meerssen te bereiken is. In alle huizen van Itteren en Borg haren liep het Maaswater de kelders in. In Itteren staat meer dan een meter water. Toch is de toestand niet zo erg als andere jaren. Ook het zij riviertje van de Maas, de Geul, is buiten zijn oevers getreden. Te Geulle is een twintigtal huizen door het water geïsoleerd. De bewoners moeten gebruik maken van bootjes. Een groot gedeelte van Geulle staat blank. Bij Urmond staat het water gelijk met de dijk. Vannacht heeft de rivier zijn hoogste stand bereikt. Te Maastricht waste de rivier ruim zes centimeter per uur. Bij Berg aan de Maas werden vier veerponten door het kolkende water mee gesleurd. Twee werden bij Grevenbicht teruggevonden en de andere twee zijn gezonken. In Borgharen moesten enke le gezinnen worden geëvacueerd, om dat het water hun huizen binnendrong. Zij vonden een veilig onderkomen in de school. De commissaris van de ko ningin in Limburg heeft zich gisteren persoonlijk van de toestand in de be dreigde dorpen op de hoogte gesteld Bij de Kon. Ned. Papierfabriek te Maas tricht is de houten vloerbekisting van een in aanbouw zijnde bergruimte door het water omhoog gedreven. Zondag is nog zoveel mogelijk hout geborgen. De bergruimte sluit aan op de nieuwe los- wal langs de Maas. De afmetingen van de vernielde vloer waren 30 bij 8 me ter. Juist in de loop van deze week zou men beginnen met het beton storten. Door de overstroming ontstaat er in de werkzaamheden een achterstand van on- i geveer een maand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1