ADVIES TOT BEPERKING VISVERGUNNINGEN MET 45 PROCENT O MARTINI AMSTLEVEN Nescafé ..<ö?is koffie! Krui swoo rd raadse l AANKLACHT INGEDIEND TEGEN Mr. SCHOKKING Overheidshulp sal redelijk en billijk moeten sijn f i Geen gemeentelijke penetratie in waterschapsbesturen Zo is mijn zoon Gevolg inpoldering IJsselmeer Mars van negers naar Washington? Juffrouw Duyf ziet juffrouw Duif ERIC DE NOORMAN Hoe spelen de r.-k. clubs? Betere financiële grondslag nodig Successiewet aangenomen Pino beslist geen provocateur SE R. over vergeten groepen LINOLEUM en VILTZEIL LINOFELT 6.90 7.90 3.00 WIJNHANDEL ,.DE ZYLPOORT" *0 DONDERDAG 8 MAART 1956 PAGINA 5 sa De uitkeringsregeling Overschakeling IN DE NIEUWSTE KLEURSTELLINGEN v/d NED. LINOLEUMFABRIEK TE KROMMENIE HOUTNERF, 200 breed MOIRÉ 200 breed VILTZEIL 200 breed KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Visserijplan MARTINI - de vermouth van superieure kwaliteit. Verkrijgbaar in 3 typen: rood, wit en dry.. WIJN met bouquet en finesse Katholieke jongeren Kent U ons.INieuwe Schepenlboek alZ^ïe bestellen al 2J5 via onze giro2390.it0oel: reddingvlet voor K.NJfLH.R.M„ De rusthuizen-affaire im Heemstede RESOLUTIE UNIE VAN WATERSCHAPSBONDEN DOOR TREIN GEGREPEN DE BESTE BEREIDINGSWIJZE: Wanneer U Nescafé in kopje hebt gedaan: 1. eerst kokend water erbij het <23* 2. dan pas suiker en melk naar smaa ?a toevoegen. door CL BUDINCTON KELLAND Vertaling van Sjoerd de Vries (Lat.) 8 9 10 11 Oplossing van Fietsen Fietsen A. v. d. BOGAARD OnAerduikhelber: Kamerdebat over de zaak-Schokking? Het aantal houders van verdunningen voor de visserij op het IJsselmeer zal als gevolg van de verdere inpoldering met 45 procent beperkt moeten worden. Aldus het rapport van de commissie van der Zaal. die in 1953 werd inge steld en die thans haar advies aan de regering heeft uitgebracht. Het staat, aldus de commissie vast, dat het huidige aantal vissersvaartui gen op het allengs kleiner wordende wateroppervlak van het IJsselmeer niet kan worden toegelaten, omdat de vissers elkaar dan in de uitoefening van hun bedrijf zullen hinderen. De commissie meent dat de inpoldering van oostelijk Flevoland een beperking van de visserij met 20 pet. noodzakelijk maakt en de inpoldering van het westelijk deel van het IJsselmeer nogmaals een beper king van 20 pet. per 1 januari 1961. Daar voorkomen moet worden, dat in de toekomst de overblijvende bedrij ven op de rand van het bestaan zul len leven wordt een beperking tot 45 pet. nodig geacht. De commissie is van oordeel, dat de ingevolge de Zuiderzeesteunwet ver leende overheidshulp een welkome te gemoetkoming kan worden geacht spe ciaal voor de afsluiting van de Zuider zee, maar dat deze wet niet ver ge noeg reikt om op de lange duur voor de betrokkenen de gevolgen van de inpolderingen afdoende op te vangen. Daarvoor zijn maatregelen van verdere strekking nodig. Richtsnoer voor de overheidshulp zal dienen te zijn wat redelijk en billijk is in verhouding tot het grote offer, dat door de IJsselmeervissers in het alge meen belang moet worden gebracht en wat nodig en nuttig is om het econo misch leven ter plaatse zo mogelijk te herstellen en te verbeteren. Na bespreking van verschillende sys temen van afvloeiing beveelt de com missie met klem een vrijwillige afvloei ingsregeling aan. De afvloeiing dient in twee etappes te geschieden aldus de commissie aansluitende aan de geleidelijk voortgaande inpolderingen doch zonder voorrang voor bepaalde ge bieden. De commissie meent dat aan vergun ninghouders van 45 tot 65 jaar bij af vloeiing een uniforme uitkering tot de 65-jarige leeftijd dient te worden gege ven van 2.400 per jaar voor gehuw den en f 1800 per jaar voor ongehuw- den, echter met dien verstande dat geen hogere uitkering zal worden uitgekeerd dan de vergunninghouder in de jaren 1950, 1951 en 1952 gemiddeld uit de vis serij op het IJsselmeer heeft verdiend. Voor vergunninghouders van 21 tot 45 jaar stelt de commissie voor een wacht geld gedurende twee jaar tot een be drag gelijk aan deze uitkering. Zij zul len een ander beroep moeten kiezen. Uitkering en wachtgeld geven tevens aanspraak op kinderbijslag en weduwe- en wezenpensioen. De commissie is voorts van mening, dat ook aan vergunninghouders van 65 jaar en ouder bij afvloeiing een uitke ring dient te worden gegeven en dat bij afvloeiing aan vergunninghouders van 45 tot 65 jaar ook na het bereiken van de 65-jarige leeftijd een uitkering in het uitzicht dient te worden gesteld, welke uitkering naar het oordeel van de meerderheid der commissie levens lang en onverkort ware te verlenen, behoudens een zekere aanpassing aan de algemene ouderdömsverzekering. Voor de afgevloeide vergunninghou ders van 35 tot 45 jaar stelt de meer derheid der commissie een levenslange uitkering voor van de 65-jarige leeftijd af, welke uitkering voor de verschil lende leeftijdsklassen volgens een af lopende schaal wordt vastgesteld. Voor degenen die na 31 december 1921 zijn geboren neemt de commissie aan, dat zy een andere werkkring vinden, die hen in staat stelt zelf een voorziening voor de oude dag op te bouwen, zodat hun geen aanspraak op een uitgestelde uit kering van de 65-jarige leeftijd af ware te geven. Voor deelvissers, (waaronder zijn te verstaan: alle bemanningsleden) voorzover zij een nader door de commis sie omschreven aantal jaren in de IJs- selmeervisserij werkzaam zijn, bepleit de commissie gelijkstelling met de ver gunninghouders. Voorts is een vergoedingsregeling voor vaartuigen en netwerk ontworpen. De commissie heeft het in de visse- rijnota aangekondigde voornemen van de regering de bouw van veertig Noord- zeekotters onder speciale kredietfacili teiten ten behoeve van de IJsselmeer vissers mogelijk te maken, met veel instemming beboet. De vergunninghou der, die gebruik maakt van deze kre dietregeling voor de bouw van een Noordzeekotter, dient naar het oordeel van de commissie geen aanspraak te kunnen maken op toepassing van de uitkeringsregeling. De commissie wijdt voorts beschou wingen aan het probleem op welke wy- A avertentit ze aan de afgevloeide vissers een nieu we plaats in de maatschappij kan wor den verschaft. In dat verband geeft zij in overweging, dat bij het streven de IJsselmeerbevolking elders in beroep of bedrijf onder te brengen, bij de arbeids bemiddeling speciale adviescommissies zullen worden ingeschakeld, welke met de eigen aard van de IJsselmeervissers bekend zijn en welke voldoende begrip hebben voor hun specifie ke eigenschappen. De commissie stelt zich op het standpunt, dat de af gevloeide vissers, die de leeftijd van 55 jaar nog niet hebben bereikt, andere passende arbeid zullen hebben te aan vaarden voor de 5565-jarigen is zij van mening, dat 60 pet. van hetgeen meer dan f 600 per jaar wordt ver diend. op de afvloeiingsuitkering in mindering dient te worden gebracht. Voor de groep van 4555-jarigen, die de verplichting hebben passende arbeid te aanvaarden, zullen inkomsten uit ar beid (ook uit zelfstandig bedrijf) geheel op de uitkering dienen te worden ge kort. Afgevloeide IJsselmeervissers zullen voor reeds bestaande omscholingsfaci liteiten in aanmerking kunnen komen. Krediet-faciliteiten dienen te worden verleend bij overname van een bestaand of inrichting van een nieuw bedrijf, zo wel voor afvloeiende vergunninghouders als voor deelvissers, echter in het al gemeen alleen voor degenen geboren tussen 1 januari 1897 en 31 december 1935. Hoewel in oeginsel een voormalig IJsselmeervisser, die een uitkering of wachtgeld geniet, daarenboven niet nog kredietnemer zal kunnen zijn, beveelt de commissie in het belang van een doelmatige overschakeling of aanpas sing aan, een samenloop of opvolging van vormen van uitkering niet geheel uit te sluiten. De commissie stelt voor ook onder de regeling te laten vallen die vergun ninghouders, die na 1 januari 1950 het bedrijf hebben verlaten zonder in hun vergunning te zijn opgevolgd. Hetzelfde geldt voor deelvissers, mits zij op het tijdstip van stillegging van het bedrijf, waarop zi> voeren, de leeftijd van 35 jaren hadden Dereikt. Tenslotte heeft de commissie een vis serijplan voor het IJsselmeer opgesteld, dat een visserijtechnische sanering van de IJsselmeervisserij beoogt. Dit plan houdt o.m. de volgende voorstellen in: de kuilperiode wordt gesteld op vier maanden, n.l. van 1 mei tot en met 31 augustus: de maaswijdte der (snoek) baarsnetten wordt van 92 tot 96 mm verhoogd, gecombineerd met een over bruggingsregeling gedurende het eerste jaar; de aanvoer van snoekbaars en baars in de zomer wordt verboden; de zegenvisserij op (snoek)baars wordt verboden; voorts stelt de meerderheid der commissie voor om ook de sleep netvisserij on (snoek) baars geheel te verbieden. De hiergenoemde maatrege len dienen naar het oordeel der meer derheid tegelijk met de openstelling van de afvloeiingsregeling te worden inge voerd; een minderheid wemst deze maatregelen eerst op een later tijdstip te doen ingaan. De mogelijkheid bestaat dat een mars van negers naar het Capitool in Wash ington georganiseerd zal worden als bet Congres geen acht slaat op de verzoeken van de negers. Op de slotzitting van een driedaagse „National civil rights conference", waaraan door ruim 1500 gedelegeerden is deelgenomen, heeft de voorzitter van de conferentie, Roy Wil- kins, die besluit medegedeeld. De conferentie heeft een legislatief program van acht punten opgesteld, waarin verzocht wordt de verkiezings belasting op te heffen, het stemrecht te waarborgen, burgers tegen geweld te beschermen, de afdeling burgerrechten van hét ministerie van justitie en de anti-lynchwet te versterken. (U.P.) Advertentie Ruim elfhonderd onderwijzeressen hebben woensdagmiddag in twee Am sterdamse bioscopen, Flora en Rialto, de film Goedenmorgen, juffrouw Duif (Good morning, miss Dove) gezien. Waarom juist onderwijzeressen en geen onderwijzers, zult ge vragen, of wat u betreft kantoorbedienden of agenten? De film, zo moet u weten, vertelt het verhaal van een onderwijzeres, zo op het oog heel streng en weinig beminnelijk, maar, naar langzamerhand duidelijk wordt, een vrouw, die het allerbeste met haar leerlingen voor heeft, die hun veel meegeeft voor het leven en die door allen ten zeerste gerespecteerd wordt. Onderwijzeressen hebben uiteraard meer dan normale belangstelling voor een dergelijke film. Al zullen velen on der haar wel wat vreemd gekeken heb ben naar de Amerikaanse gewoonten en gebruiken en zich wel wat „unhappy" gevoeld hebben bij de grote sentimenta liteit. Er was ook nog een juffrouw Duif on der de toeschouwsters. Na veel moei te had men haar gevonden: Kitty nou ja Duyf die in Heemstede in de tweede klas van de Crayenesterschool resideert. Een aardige ..juffrouw" van twee en twintig jaar, die de film in teressant vond, en liefde voor haar vak heeft, maar die zei, liefst niet zo als miss Dove haar hele leven voor de klas te willen staan. Volgende week woensdag gaan nog eens zeshonderd onderwijzeressen de film zien. Zij komt over enkele weken in roulatie. Advertentie Fa. P. BEAUFORT Kinderhuisvest 47-S1 Telefoon 10717 Haarlem koopt U bij BEAUFORT. Hebt U interesse? 45. Zo lang mogelijk wacht het kleine troepje van de Noorman, maar tenslotte drijft de hitte hen vooruit op het kleine strookje grond, dat nog niet door de vlammen aangetast is. Het vuur, dat hun de weg moet banen door Tugwals krijgers heen, maakt niet veel voortgang, maar de brand achter hen des te meer, want hier en daar komen de vlammen al ovei het riviertje. ,.De beek buigt verderop het bos in, nietwaar?" hijgt Eric. „Dat is onze laatste kans, daar loopt het beekje evenwijdig aan de richting van de brand. Kom mee, snel!" Strompelend, hollen ze achter Axe aan, die de weg wijst. „Ga voorover in de beek liggen, haren goed nat maken", bijt Eric zijn vrienden toe. Orisia komt wat bij door de aanraking met het heldere water. Sprakeloos van afgrijzen staart ze om zich heen, hoewel geen klacht over haar lippen komt. „Duiken", klinkt de stem van de Noorman, en met ingehouden adem gaan allen kopje onder. On danks het stromende water voelen zij de hitte van de vlammen, die aan weerszijden van de beek op hen toestormen. Het zijn slechts seconden, maar het lijkt de eeuwigheid. Met een razend vernietigend geweld buldert de brand langs hen heen en dan is het gevaar geweken. Kletsnat en buiten adem richten zij zich op. De angst zit hun nog in de leden, maar Eric drijft hen voort. Dicht achter de brand blijvende, haasten zij zich door de beek. op zondag 11 maart ZAANDIJK—HBC DEM—ZANDVOORTMEEUWEN HSV—VITESSE KINHEIM—VELSEN CSV—WIJK AAN ZEE DE GERMAAN—USVU NAS—APGS THB—ONZE GEZELLEN ALPHEN—TYBB ASC—SJC Voor de Zandvoortse katholieke jon geren wordt heden (donderdag) avond een bijeenkomst gehouden in het pa- tronaatsgebouv#. Pater Zegwaard zal het een en ander vertellen over zijn werk in de missie. Aanvang 8 uur. Advertentie L J Door de commissie van Volksgezond heid, samengesteld uit leden van de Heemsteedse gemeenteraad zal een onderzoek worden ingesteld naar de toestand van een aantal rusthuizen in Heemstede, waarover door de heren Reynders van de Partij van de Arbeid en Zegwaart van de Katholieke Volks Party onlangs vragen zijn gesteld. In een der rusthuizen zou aan twee overleden bejaarden nauweiyks met ge paste eerbied de laatste eer zijn bewe zen, terwpl in een ander de bejaarden niet voldoende' te eten zouden hebben. Woensdagmiddag is de aannemer J. v. Gaaien uit Alkmaar tijdens werk zaamheden op de spoorlijn in de nabij heid van het viaduct van de Provinciale weg te Castricum door een trein ge grepen, waarbij een der voeten is afge reden. Het slachtoffer is naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. (Van onze Rotterdamse redactie) Handen af van de waterschappen. De ze eis stelde mr. dr. Th. F. J. A. Dolk. directeur van de Unie van Wa terschapsbonden, tegenover het rap port van de commissie-Oud, uitgebracht aan de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, over de verhouding gemeen te-waterschap. De conclusies van de commissie hebben een uitgesproken de structief karakter, aldus mr. Dolk. Het rapport propageert samenwerking tus sen gemeenten en waterschappen, een samenwerking echter, die de taak, eigen aard en zelfstandigheid van de waterschappen ondergraaft, omdat zij alleen te verwezenlijken is wanneer de waterschappen een groot en essentieel deel van hun taak, b.v. de waterkering en de bestrijding van waterverontrei niging, prijs geven aan nieuwe orga nen, waarin gemeenten en waterschap pen samen doen wat voorheen uitslui tend des waterschaps was. Daarom stelde mr. Dolk aan het ein de van zijn rede, dinsdag op het congres van de Unie te Rotterdam uitgespro ken een resolutie voor, waarin werd benadrukt, dat het waterschap een essentieel deel van ons staatsbestel moet bleven uitmaken, met handhaving van zijn karakter als autonoom en zelf standig bestuursorgaan. Het betrekken van de waterschappen in de wet Ge meenschappelijke Regelingen zoals de commissie-Oud voorstelt werd in de resolutie strijdig genemd met de water- schapsaard. De voorstellen van de com missie-Oud werden onaanvaardbaar ge acht. Nadat burgemeester Van Rappard uit Gorkum (tevens poldervoorzitter) tegen de rede van mr. Dolk was ingegaan Advertentie ik Bus voor ten minste 35 koppen f 2.45 en voor 140 f 8.85 Coffeïne-vrij respectievelijk f 2.80 en f 10.25 met de opmerking, dat geen enkel ge meentebestuur er aan denkt het water schap ook maar iets af te nemen en dat hy door de agressieve rede van mr. Dolk gegriefd was, werd de resolutie na applaus aangenomen verklaard. De gemoedelijke sfeer op de door 1700 af gevaardigden van waterschappen be zochte vergadering in de Rivièrahal dreigde even verstoord te worden, toen burgemeester Van Rappard fel protes teerde tegen wat hij een ondemocrati sche handelwijze noemde. Hy achtte het onaanvaardbaar, dat de resolutie na de eenzödige voorlichting door mr. Dolk geacht werd aangenomen te zijn. Mr. Dolk benadrukte, dat hij niet tegen samenwerking was, echter wel tegen de vorm waarin de commissie- Oud deze samenwerking ziet. De kern van het probleem, aldus had spr. reeds eerder gesteld, is, dat gemeente en wa terschap twee staatsrechteiyke verschy- ningsvormen zijn met streng onder scheiden karakter. Hjj had ernstige bezwaren tegen een gemeentelijke penetratie in het water schap, door de commissie-Oud gepropa geerd, in de vorm van kwaliteitszetels voor de gemeenten in de waterschaps besturen, omdat de gemeentelijke re presentanten gedwongen zouden wor den hun stem niet naar waterschaps- doch naar gemeentebelang te richten. Geen bezwaar had mr. Dolk tegen de steeds meer gebruikeiyke figuur, dat de gemeenten vertegenwoordigers van de gebouwde eigendommen in de wa terschapsbesturen aanwijzen. De Unie sprak zich in de resolutie ook uit over verdere uitbouw en ont wikkeling van het waterschap, gezien de steeds zwaardere eisen, die aan wa terbeheer en waterkering worden ge steld. Zonodig moeten aan het water schap nieuwe taken worden opgedragen. Voor dit alles is een gezonde financiële grondslag noodzakelijk, welke o.a. be vorderd kan worden door volledige coördinatie van de pachten met de hoogte van de waterschapslasten en door verruiming van het eigen belas tinggebied van de waterschappen door waterschapsconcentratie. Voor genoemde concentratie sprak ook ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, zich uit, toen hy er in een rede over het Deltaplan op wees, dat de 1160 km dük in de Del ta door niet minder dan 214 instanties beheerd worden, op welke basis er geen sprake kan zyn van een sterk water schapsbestuur. (llllllllllllllMIIIIIIIIIIIIMlIlIllllIHlIIIIUIIllllllllUlllllllllllUHIlUIHIIHIUIlHUIIItil 66 ,,Dan zullen ze straks wel weer opduiken," zei Cherry met vertrouwen. „E. vraag me af, hoeveel tyd we hebben om ons g-,'echtsklaar te maken. Misschien hebben we door de ontdekking van de verschillende kampementen de gang van zaken wel verhaast." ,,We hebben rooksignalen gezien," merkte ik op. Cherry was hierdoor niet in het minst verrast. „Ja, die gebruiken ze nog steeds," antwoordde hy. Daarop wendde hy zich tot Maggie Jones en Mollie Tacker en wees op de ingang van de voorraadkelder naast de voordeur van het ranchhuis. „Als het gaat spannen, moeten jullie daar in kruipen," beval hij. Cherry scheen eensklaps het bevel over ons op zich genomen te hebben en nie mand toonde daar enige verwondering over. Hij scheen gewend te zün om in benarde omstandigheden snel en doelmatig te handelen. Korte tyd daarna verschenen de beide kameraden van Cherry op het erf. „Wat brengen jullie voor goed nieuws?" informeer de Cherry. „U hebt het goed geraden," antwoordde een van hen. „Er zyn een paar oude kornuiten van ons by. Owl Eye Pedro heb ik dadelijk herkend, sergeant." Cherry glimlachte opgewekt. „Daar ben ik biy om," zei hy. „Wy hebben nog een appeltje met dat heerschap te schillen." Ik keek Cherry aan. „Hoor ik dat goed?" vroeg ik. „Werd je zo even sergeant genoemd?" De man, die Cherry met sergeant aangesproken had, grinnikte. „In het gewone leven is hy sergeant Lee van de afdeling Grens Patrouille, welke het gébied tussen Nogales en Yuma bewaakt," verklaarde hü. Maggie .lachte eensklaps. „Het is net, of ik me opeens veel beter voel." zei ze. „Ik heb de Indruk dat alles, wat er gaat gebeuren, een officieel tintje krygt. Als ik nu dood geschoten word, kryg ik misschien wel een staats begrafenis." HOOFDSTUK XXII Cherry en zijn kameraden waren helemaal niet gealarmeerd door het vooruitzicht van de moeilyk- heden, die ongetwyfeld zouden komen. Integendeel! „We hebben nog een paar rekeningetjes te ver effenen," verklaarde Cherry. „Er zijn heel wat van onze makkers van de Grens Patrouille door de schurken, die zich nu voor de aanval gereed maken, neergeschoten. Gedurende de laatste paar jaar heb ben we tussen New-Orleans en Californië achttien man verloren." „Een en twintig," verbeterde een .van zyn mannen hem. „Dat zou ook kunnen," antwoordde Cherry. „Het bewijst, hoe gevaarlijk de taak van de Grens Pa trouille is vooral hier langs de Zuideiyke grens. De kerels houden zich niet alleen bezig met het smokkelen van narcotische middelen, maar ze ge bruiken die rommel zelf ook. Vooral marijuana is erg in trek. Dat spul .verandert iemand in een rede loos wezen, dat alleen maar moordt om het plezier van het doden. Wanneer je zo'n kerel in het nauw ge dreven hebt, is hy gevaariyker dan een wild dier „Smokkelen ze ook nog andere dingen?" vroeg ik. Cherry knikte. „Juwelen, drank en fototoestel len kortom alles, waar wat aan te verdienen is. Maar marijuana levert het meeste op, omdat het aan de andere kant van de grens büna overal ver bouwd kan worden en daar büna niets kost." „De bende van onze tegenstanders is zeker twin tig man sterk." merkte ik op. Cherry knikte. „Ik vermoed dat zij uit de buurt van El Paso en Yuma komen," zei hy. „Guaymas zou het hoofd kwartier kunnen zyn. Mijn handen jeuken om een paar van die knapen eens behoorlyk op de vuist te nemen." „Dit is dus het beschaafde Amerika," mymerde ik hardop. „Na het invallen van de duisternis valt er langs deze grens niet veel meer van beschaving te bespeu ren," antwoordde Cherry grinnikend. „Een Apache uit de tijd van het opperhoofd Geronimo was een fat soenlijk burger in vergelyking met een Mexicaan ot een Yaqui, die aan maryuana verslaafd is." Ik keek Cherry bedenkelijk aan. Het vooruitzicht was voor my niet zo byster aanlokkelyk. „Jullie zijn maar met z'n drieën," constateerde ik somber. „Èn we zijn hier totaal geïsoleerd. Wat kun nen we tegen die bende uitrichten?" Cherry fronste zyn wenkbrauwen en keek me vra gend aan. „wy zyn met z'n drieën," gaf hy toe. „Maar Jen- ner is er ook nog en de F.B.I. heeft heus geen pap kinderen in dienst. En dan hebben we Bunny en jou en Straight. Misschien zullen we ook je cow boys nog wat werk laten verzetten. Nee wanneer je alles by elkaar telt, dan kunnen we nog een be hoorlyk legertje op de been brengen." Ik voelde me wat gerustgesteld door het zelfver trouwen van Cherry, maar ik kon toch niet nalaten aan hem te vragen: „Weet Jenner dat jullie van de Grens Patrouille zyn?" „Onze organisaties werken heel nauw samen," verzekerde Cherry my. „En we zyn uit New-York ingelicht over de stand van zaken hier. Ook de sheriff uit Prescott is op de hoogte. Je ziet dat er maar heel weinig aan het toeval overgelaten wordt. Maar we zullen ens nu op de aanval gaan voorbe reiden, hoewel ik niet denk dat er iets zal gebeuren, voordat de duisternis gevallen is." Maggie Jones keek Cherry met twinkelende ogen aan en merkte eensklaps op: „Het komt me voor dat de Grens Patruille, de F.B.I. en Mike Strawn ons als lammeren hierheen gebracht hebben om de tyger uit zyn leger te lokken." (Wordt vervolgd) ■o Horizontaal: 1. vertrek in huis 2. rekenen - slot van gebed 3. schikking - krachtens 4. 100 m2 - peuter 5. anno mundi (afk.) - geweld zonder geld - Europeaan 6. benaming - Koninklijk Be- sluit 7. ooievaar - naaldboom 8. rund - zonder naam 9. vertrek - toegang tot garage w 10. Frans lid- woord - zwaarlijvig q, - compagnon (afk.) 11. sterrenbeeld - heftig Verticaal: 1. geplaveide weg - Europ. hoofd stad 2. onderwijzer 3. wier - Romanum Imperium 4. Engels bier - beslag op vij andelijke sche pen 5. onderkussen - loot in ^boom stam aan brengen 6. hoofdbewe ging - radio-omroep 7. Ned. Kath. Graf. Bond - geen prijs 8. schraal - heijige 9. Eminentie (afk.) - aardappel 10. wapenschouw - vriend (Lat.) 11. neger - doortochtgeld WOÉ Horizontaal: 1. tak; 3. lak; 6. lus; 8. urn; 10. rol; 11. ark; 12. aal; 14. Po; 16. mm; 17. du; 18. pinda; 19. is; 20. da; 21. li; 23. ora; 25 pel; 26. ego; 28. amp.; 30. sta; 31. pap; 32. vos. Verticaal; J. tulp; 2. as; 4. aü; 5. kram; 6. l.o.; 7. graniet; 9. na; 10. radio; 13 lasso; 15. opa: 16. mal; 20. damp; 22. iets; 24. ra; 27. ga; 29. pa; 30. so. daad provocateur was. Aangezien zij overtuigd is, dat dit absoluut m stryd met de waarheid is, w®nst zijde nage dachtenis van haar ^"ef' medeAna™ band met haar eig*n belangen, daarvan Naar het ANP verneemt heeft me juffrouw M, Pino, een zuster van de omgekomen Jakob Pino, een aanklacht ingediend bij de officier van justitie van de Haagse rechtbank tegen burge meester Schokking, terzake van zyn op treden te Hazerswoude, waaraan zy de arrestatie van het gezin Pino en ae latere dood van dit gezin toeschryft. Naar haar mening kan de zaak-Schok king niet zuiver en volledig worden be oordeeld, wanneer niet openlijk tot in détails is vastgesteld, wat zich precies heeft afgespeeld. ,ctan- Volgens haar is er maar een in®taL tie in Nederland, die in staat is zaak in volle omvang te doen njtzo en en daarna te beoordelen, n1- landse rechter. Vandaar dat zy nu deze klacht heeft ingediend. Mocht de burgemeester m zyn beroep op straffeloosheid slagen, dan is hy ge- liiktiidie van iedere blaam gezuiverq, zodat de klacht ook voor hem het maxi mum aan recht zal doen wedervaren, zo meent mej. Pino. Als een bijzondere reden tot het in dienen van deze klacht noemde zy nog, dat de publikaties welke tot dusver zijn verricht, toch eigenlijk de mdruk wekken, dat haar broer Jakob inder- Zonder hoofdelijke stemming is de Tweede Kamer woensdag akkoord gegaan met de nieuwe successiewet. De meeste amendementen waren dins dag na de belangrijke concessies van de regering al ingetrokken, zodat de stemming eigenlijk geen verrassingen meer opleverde. De staatssecretaris, dr. v. d. Berge, heeft na de lange en zware behandeling van zijn ontwerp de ge lukwensen van vele Kamerleden in ontvangst mogen nemen. De Kamer ging ook akkoord met de gewijzigde garantiewet KNIL-mili- tairen. De poging van de heer Hazen- bosch (A.-R.), met een amendement het artikel, waarover thans een proces wordt gevoeld, onveranderd te laten, mislukte. - De P.v.d.A. en de K.V.P. stemden tezamen tegen dit amende ment, met uitzondering echter van de heer Andriessen (K.V.P.Zij vormden tezamen een meerderheid van 50 tegen dt 30 stemmen van de andere fracties. Advertentie Magneet - Simplex - R.S. elke gewenste uitvoering, in tour en sport, in diverse kleuren Floresstr. 15 - Haarlem - Tel. 16548 Betaling in overleg De advocaat van mej. M. Pino, mr. G ter Laan u" Utrecht, heeft kopieen van de aanklacht gezonden aan de ministei"President, de minister van Justitie en de minister van Binnen landse Zaken. Het rumoer in de zaak Schokking blijkt na de publicatie van de nota van minister Beel nog allerminst tot een eind te komen. Het „Haagsch Dagblad" en het „Parool" geven in een vrijwel een*- luidende tekst een verklaring weer van de heer L. van Gelder te Amsterdam, die in de zomer van 1942 het gezin Pino te Hazerswoude een onderduikadres heeft verschaft. De heer Pino was vol gens de heer van Gelder een erg zenuw achtige en misschien bange man, maar het is onzin, dat hii een provocateur zou zijn geweest of zich zo zou hebben gedragen, dat hij de indruk maakte van een provocateur. De heer van Gelder zegt nooit in welk onderzoek dan ook gehoord te zijn. Hy wil zijn verklaring graag onder ede be vestigen. Met een artikel van prof. mr. dr. J. Barents en enkele redactionele vragen, die het artikel begeleiden, oefent „Het Parool" voorts o.m. kritiek uit op de „N. R. C.", welk blad de uitgeefster van het „Haagsch Dagblad" in overweging heeft gegeven de hoofdredacteur van het .Haagsch Dagblad" te ontslaan. (Van onze parlementaire redactie) In de Tweede Kamer is woensdag medegedeeld dat de nota inzake de positie van de burgemeester van Den Haag, mr. Schokking, in handen gesteld is van de Kamercommissie van Binnen landse Zaken. Dit betekent dus dat er in ieder geval een schriftelijke behan deling tussen Kamer en minister Beel zal komen. Hieruit zal dan-moeten blij ken of de Kamer er behoefte aan heeft om deze zaak in het openbaar te be handelen. Vrijdag zal de Sociaal-Economisch® Raad het advies vaststellen inzake d vergeten groepen. Naar verwacht woro zal dit advies reeds de volgende wee gepubliceerd worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2