Haarlem steekt zich in het voorjaarskleed Haarlems Bloeigaal achter de muziek aan agenda Anegang zet de Bloem van de stad trekt naar W est-Duitsland bloemetjes buiten Een fantastisch plan met perspectief voor toekomst Haarlemmer J. Doves sterk van start in toernooi om de „Wilhelmina? beker /OL.VC Tweemaal dr. drs. meubelen ZANDVOORT BEGROET NIEUWE BEWONERS ZIJN f twetltuf \toute*i(>eek Voorwalt-foto L Nederlandse gelukwens Professor maar géén pedel 250 modelkamers Permanent DONDERDAG 8 MAART 1956 FILM 8 en 16mm Overveen, tel. 16012 Jaarvergadering van de K.A.B. kring Oost Bioscopen Burgerlijke Stand Haarlem Wenen Congressen Dronken achter stuur Caféhouder uit Haar lemmermeer ver oordeeld Haarlemse rechtbank Zware straf geëist tegen boekhouder uit Aalsmeer Van poging tot doodslag vrijgesproken K.AjB. Zandivoort BILJARTEN IN „HOF VAM HOLLAMD" woningtextiel ULlPf Botsing tussen motorrijder en bromfietser Haarlemse Sportweek gaat niet door „Het Witte Paard" H-B.C.-kienavond Jacht gezonken in Heemsteedse Jachthaven Beurs van Amsterdam Beurs van New York FAtJlNA 3 Nagenoeg tegelijkertijd met de bloei, die overal in stad en land op het ogenblik valt waar te nemen, komt er beweging in de plannen van Haarlems Bloei, welke tot voor kort nog sluimerden in de bureauladen van de directeur van de stichting, de heer W. van Willige. Sinds gistermiddag zijn de plannen en de plannetjes voor het komende bloembollenseizoen aan de openbaar heid prijsgegeven, teneinde in het volle daglicht van de publiciteit te gedijen en naar men hoopt ook te bloeien ten faveure van Haarlem, het geografisch centrum van het bloem bollenland langs de kust van de Noordzee. Het voorjaarskleed, waarin Haar lem vanaf 1 april tot ongeveer half mei gestoken zal worden, is geïnspi reerd op dat van vorig jaar, met dien verstande, dat hier en daar kleine veranderingen een strikje zo en een lintje zus zijn aangebracht. Veranderingen, waarvan afgewacht moet worden of zij het wel zullen doen, maar die het streven om Haar lem, dat in 1960 een honderdjarige vereniging voor bloembollencultuur in zijn midden zal hebben, als bloe menstad aan de vreemdelingen te presenteren niet in de weg staan. Wij mogen dan wel met de nouveau- të's beginnen. Voor de vreemdeling, die zich ook des nachts niet wil onttrek ken aan de charmes van de bloemen stad, zal een caravankamp op het ter rein van de ijsbaan aan de Kleverlaan worden gereed gemaakt. Thans zijn be sprekingen omtrent de uitvoerbaarheid van dit plan gaande, omdat talrijke voorzieningen getroffen moeten worden om de bewoners van de ongeveer vijf tig caravans die men op dit terrein denkt weg te zetten, zoveel mogelijk te gerieven. Een nieuwtje is ook, dat het Hout plein dit keer niet verstoken blijft van een monument waarvan de betekenis maar moeilijk te vatten is. Daarom alleen vlaggen, die kleurrijk en strak wapperend in de voorjaarswind de taal der verschillende landen zullen spreken. Noviteitje nummer drie is het optre den van vier folkloristische groepen op het binnenplein en in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum, het pronkstuk van de bloemenstad. Dit gebeurt tijdens het bollenseizoen vijf keer en in overleg met de Federatie van Folkloristische groepen in Neder land. Voordat een groep aan haar pro- framma in de beslotenheid van het 'rans Halsmuseum begint, zal zij een Advertentie Ook geluidsfilmprojectors Donderdag 15 maart 's avonds om acht uur gaat kring Oost van de K.A.B. haar jaarvergadering houden in het jeugdgebouw Teylerpiein. Vooreerst zijn er belangrijke mededelingen te doen, daarna volgen de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en een bespreking over het bestuurbeleid. Vervolgens zijn er bestuursverkiezingen wegens peiiodiek aftreden van de heren J. Bruyn en H. Duits. Gelegenheid tot het stellen van nieuwe kandidaten is e>' tot en met woensdag 14 maart. Tot ?.\°t zal de voorzitter de nieuwe richt- bespreken van Herwonnen Le venskracht. ier van 45. 4.15, t CINEMA PALACE: „De klokkenluid de Notre Dame 14 J. Tijden: 1.4 6.45 en 9.15. FRANS HALS: „Het recht orn geboren te worden", 18 3. Tijden. 2.30, 7 en 9.15 LIDO: Door K.F.C. afgekeurd LUXOR: Door K.F.C. afgekeurd. REMBRANDT: „Met dieven vangt men die ven", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, en 9.15, ROXY: „The crimson pirate 14 jaar. In den: 2.30, 7 en 9.15. Donderdag 8 maart Stadsschouwburg: „Haarlemse Toneel club" met „Kleine kinderen worden groot (dil.) 8 uur. Concertgebouw: Concertbureau Alpne- naar. Afscheidsconcert Theo V. d. Pas, Chopin-program, 8 uur. Vrijdag 9 maart Stadsschouwburg: Lezing voor de ver. „Geloof en Wetenschap", 8 uur (besl.). Concertgebouw: N. Ph. O., 8e consert se rie V. Sol. Hans Osieck. piano. 20.15 u. Grote Kerk: Beiaardbespeling Arie Pe ters. Van 11.30—12.30 u. GEBORENM. E. Sparreboom-He- tem, z.; M. E. de Vrijer-van Limburgh, z.; R. van Tongeren-Verspoor, z.; N. V. bevering-Rudolph, d.; J. Banken-van der Hejjde, d. ONDERTROUWD: A. Sijtsema en M. Wieser; J. L. Vermeijs en J. W. M. Paap; H. P. M. Rooze e nR. M. c Gransjean; J. H. van Schie en L. G. van Huijssteeden; P. de Jong en M. B. Bremmers; C. J. W Spaajj en M. R. A. Beltzer; W. Oldenburg en J. C. Ver mond; P. Smit en J. M. Passchier; K. van Wijk en R. G. Rijpstra; p. J Koppen en G. van den Berg; K. Dut en M. M. Th. Schoonebeek; p. Rietdijk en J. H. van Duivenboden; J. A. Kuüpers en H. A. M. Kujjper; G. Oudshoorn en W. Smit; J. F. V. van Lunenburg en J H. E. Agterberg; W. A. J. Keesmat en F. A. Rol. GETROUWD: A. J. Hulsebosch en I. J. Spruijt; C. A. Warmenhoverf en Th. M. van der Ploeg; W. C. van der Veldt en W. A. Rodenrijs; J. de Wolf en H. M. Lindeman; H. Breed en H. Maas; N. van Elferen en W. M. Prins; N. H. M. van Kol en Th H. W. Bram- mer; J. Chr. Antonisse en A. Burggrae- ve. OVERLEDEN: H. van der Zwan, 45 Jr., Kamperlaan; J. L. Jochems, 82 jr., -.ange Herenvest; A. J. va n Gijn, 87 jr., Westerhoutpark; J. F. K. Hofmees ter, 83 jr., Marnixstraat; P. van de Manakker, 76 j., Siriusstraat; Th. A. Dijkman, 54 jr., Maerten van Heems kerkstraat; C. J. Visser-Vink, 55 jr., Rembangstraat. kleine demonstratie weggeven op de Grote Markt, die op zaterdagavond 28 april het podium zal zijn voor een inter nationale hersengymnastiek onder lei ding van Jan Boots, geaccompagneerd door Mieke, het meisje, dat zich in der gelijke wedstrijden eerst na tien secon den bij moeilijke vragen of reken sommetjes na vijftien seconden laat horen door op een brombel te drukken. De deelnemers worden hoofdzakelijk getest op hun muzikale kennis en daar voor heeft de leider van dit gezelschap zich de medewerking verzekerd van het carillon van de Oude Sint Baaf. Dan mogen wij nu de gerenommeer de attrakties noemen. In de Vishal zul len vanaf Tweede Paasdag tot en met 19 mei Feike Boschma en Don en Ly Vermeire tijdens de avondvoorstellin gen van iedere dag hun marionetten ten leven wekken. De middagen gedurende de paasvakantie zijn gereserveerd voor de kinderen. De Vleeshal zal de sfeer ademen van een Oostenrijks café, waarvoor men zich de diensten van en kele Weners heeft weten te verwerven. Het uit vier man bestaande gezel schap van Ferenc Koller neemt de mu zikale honneurs waar, terwijl de zan geres Paulette Fontaine uit Saarland haar eerste optreden in Nederland in de Haarlemse Vleeshal zal vieren. Aan het optreden van het radio-en semble „Vrij en Blij" onder leiding van Wessel Dekker met zang van Henk Do- rèl op zaterdagavond 28 april in de muziektent op de Grote Markt gaat een torenmuziekprogramma vooraf, dat ver zorgd wordt door het Kennemer Koper Sextet van Sas Bunge en de beiaardier van de oude Sint Baaf, Arie Peeters. Mocht dit muziek maken vanaf de tran sen van de Grote Kerk succesvol zijn dan volgt in de Haarlemse Feestweek een reprise. De tweede openluchtvoorstelling op de Grote Markt is de Taptoe Unique, die op zaterdag 12 mei georganiseerd wordt door het zestigjarige BATO in samen werking met Haarlems Bloei. Aan deze taptoe werken mee de Haarlemse Po- litiekapel, de Hillegomse Harmonieka- pel, de Sint Jorisband, de drumband van de Hoogovens en de tamboers en hoorn blazers van BATO, die ook een aantal turnsters in het strijdperk zal brengen. Behalve Bloemenstad is Haarlem ook dit jaar congresstad. Voor zover bekend zullen 16 congressen in Haarlem worden gehouden. Wij noemen het congres van de bond van gereformeerde jeugdorga nisaties op 6 en 7 april, de reünie van studenten van de Amsterdamse Vriie Universiteit op 4 en 5 juli, het congres van de Nederlandse Tafelronde op 1 en 2 juli en het congres van de natuurbe schermers op 2 en 3 juni. Ook buiten landse liefhebbers en beschermers van planten en bloemen zullen enkele dagen in Haarlem van gedachten wisselen. Op 11 april maken studenten van de uni versiteit van London een excursie door Haarlem. Vanzelfsprekend ontbreken aan het voorjaarskleed van de Bloemenstad niet de parels van de verlichte historische gebouwen. De Haarlemse bloemenmeisjes, die vorig jaar zo'n furore hebben ge maakt, zullen ook dit jaar met hun rood-wltte verschijning en hun mandjes met bloemen, die zü kwistig uitdelen aan ieder die Haarlem met een bezoek eert, Haarlems binnenstad op fleuren. Hun aantal is echter terugge bracht tot vijf en twintig. Voordat zij met hun werk in de stad aan het Spaarne beginnen gaan zij als ambassa drices van Haarlem naar Maastricht, Bonn, Keulen, Düsseldorf en waar schijnlijk ook naar Frankfurt. De reis is voorbereid door de heer W. van Willige, directeur van de stich ting Haarlems Bloei en peetvader van de Haarlemse bloemenmeisjes, die en kele dagen geleden van een bezoek aan deze steden is teruggekeerd. Op 3 april 's morgens worden de meisjes op het stadhuis aan het gemeentebestuur van Haarlem voorgesteld. Daarna vertrek ken zij per bus naar Maastricht, waar, na een begroeting door het gemeente bestuur in de gemeentegrotten, een inscriptie zal worden aangebracht ter herinnering aan deze tocht. De konink lijke harmonie „Maastricht" brengt de meisjes 's avonds een serenade, die op hun beurt weer iedere Maastrichtenaar zullen decoreren met een groet uit het bloemenland. De volgende dag wordt de goodwill- reis naar Bonn voortgezet. Ook hier worden bezoeken afgelegd aan autori teiten van de stad en van de Bonds regering. Reeds dezelfde middag ver trekt het Haarlemse gezelschap naar Keulen, waar de meisjes ontvangen zul len worden door de Oberstadtdirektor dr. Max Adenauer, een zoon van bonds kanselier Konrad Adenauer, en door de burgemeester. Op de Domplatz zullen de meisjes zich van hun fleurige taak kwijten. Düsseldorf wordt op 5 april met een bezoek vereerd, waar de meis jes iedere wandelaar op de beroemde Königsallee met een bloem zullen sieren. De dag daarop worden de meisjes in Frankfurt verwacht om op te treden voor de Amerikaanse televisie en radio. Aan het bezoek aan deze stad hecht de heer Van Willige zeer veel waarde, om dat de opnamen van het programma ter vertoning naar Amerika worden gezon den. „Haarlem kan geen betere en goed kopere reclame krijgen", zo redeneert hij. Een beslissing is nog niet genomen. Daarna keren de meisjes naar Haarlem terug, waar zij dan aan hun „binnen landse missie" beginnen. Het lag aanvankelijk in de bedoeling, dat ook Brussel op deze goodwill-reis zou worden aangedaan. Maar in ver band met het feit, dat in begin van de volgende maand in de hoofdstad van België een Keukenhofweek wordt ge houden, gedurende welke vijftigduizend bloemen geshowed zullen worden, vond de heer Van Willige het beter om daar niet te verschijnen. „Dat zou te veel van het goede zijn." Bovendien is hij van zins volgend jaar een reis voor de bloemenmeisjes te arrangeren naar België en Noord-Frankrijk. Gedurende het bezoek aan de West- duitse steden zal in de etalages van ver schillende grote winkelbedrijven recla me voor Haarlem en omgeving worden gemaakt. De bij de H. Stoel geaccrediteerde diplomaten zijn dezer dagen de H. Vader komen gelukwensen met zijn 80ste verjaardag. Hier biedt jhr. mr. M. W. van Weede, gezant van Nederland bij de Heilige Stoel, Z. H. de Paus zijn geluk wensen aan. De winter is voorby en de altijd actieve Anegang maakt zich op om het komende voorjaar zijn winkelende bezoekers bloemrijk te ont vangen. Vorig jaar stelde men zich nog tevreden met levenloze bloemen, die op het asfalt waren geschilderd. Die bloemen ziin vergaan. Slechts hier en daar herinnert een kleurige streep aan dat toch wel charmante verleden. Maar dit jaar komen er echte bloemen op het asfalt. Echte bloemen, bomen, vij vers en fonteinen. Een perk van onge veer 30 cm. hoogte, naar de trottoirs aflopend tot een hoogte van ongeveer 15 cm. Deze beplanting is ontworpen door 6e tuinarchitect van de dienst Hout en Plantsoenen van de gemeente, de heer J- veldkamp, en de gemeente is op tal van andere terreinen eveneens om me- ~.®^'erkjng verzocht. Het gemeentebe- o a at bijzonder welwillend tegeno- «e Plannen van deze actieve mid- In het kader van de voor- j f van het Centrumcomité ne- men ae Anegangpiannen vooralsnog een eerste Pjaats in. £)e beplanting wordt van 6e straat verzorgd in samenwerking met de bloementuin „Linnaeushof m Bennebroek. Het.is k'Jna onpo^jg te zeggerii ,jat dit buna fantastische pian afkomstig is van de heren Holt en Vollaerts. De beplanting zal vruwel de gehele rij weg beslaan, behalve waar de trot toirs erg smal zun. Daar zal men de wandelruimte iets verbreden. Bij de Schagchelstraat en de Frankenstraat zullen doorritten worden uitgespaard ten behoeve van de expeditie var, ver schillende daar gevestigde winkelbe drijven. In het plantsoen zelf zullen verschillenden tegelpaden de wande laar de gelegenheid bieden van d ene kant n de straat naar de an dere kant over te steken. Arcaden zullen het geheel verfraaien en de fonteinen en perken zullen s avonds sprookjesachtig worden verlicht. Het spreekt vanzelf, dat de verschil lende winkels afzonderlijk niet achter zullen blijven bij de gezamenlijke ac tie. De etalages zullen worden aange past aan het totaalbeeld en men is van plan contact op te nemen met de kunstenaarsorganisaties om te komen tot een expositie van schilderijen in de verschillende etalages. Bovendien over weegt men om in iedere zaak de be zoeker een aardige attentie aan te bie den. Men hoeft dus nog geen koper te zijn om deze attentie deelachtig te wor den. In ieder geval zal in de periode van Pasen tot Pinksteren, tijdens welke de Anegang dus voorjaarstuin wordt, de bediening in de winkels op feestelijke wijze .vorden verzorgd. Het ligt in de bedoeling de officiële opening te doen plaats vinden kort na Pasen. Met de Paasdagen zelf wordt een zo grote drukte verwacht, dat de beplanting slechts een obstakel zou vor men. Om dezelfde reden wordt de fees telijkheid met Luilak gesloten, zodat de Anegang de Pinksterdrukte weer zon der moeite zal kunnen verwerken. Tegenover het verlies van doorgaand verkeer in de Anegang, dat dit plan ontegenzeglijk meebrengt, staat natuur lijk, dat men meer voetgangers trekt en de winkeliers zijn terecht van me ning, dat deze categorie voor de zaken mensen wel zo aantrekkelijk is. In de omgeving van de Anegang treft men nu eenmaal voldoende parkeerruimte om auto's en dergelijke achter te laten. Voor het noodzakelijke verkeer zijn zoals gezegd, doorgangen vrijgelaten. Dit voorjaarsplan van de Anegang geldt als proef. Men wil nagaan hoe het kopend publiek reageert op een straat zonder rijverkeer. Men wil ook nagaan hoe de kooplust op deze om standigheid reageert. Slaagt de proef, dan wil men straks een permanente af sluiting zien te bewerkstelligen. Het plantsoen gaat dan weliswaar verdwij nen, maar daarvoor komt dan in de plaats een reeks vitrines, die als eta lage-ruimte kan worden geëxploiteerd. Daar zal men dan ook verschillende eettentjes kunnen vinden. Maar ook dan zal voor de expeditie een bepaal de ruimte worden uitgespaard. Men denkt er reeds over om een soort over dekking aan te brengen boven de vi trines zodat het publiek ook bij regen rustig kan doorwinkelen. Zelfs heeft men al aan de mogelijkheid gedacht om de straat te verwarmen. Hoe het ook zij, de Anegang heeft bij de voor jaarsactie van de Haarlemse midden stand het spits afgebeten. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een vijf en vijftigjarige café houder uit Haarlemmermeer veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek en intrekking van het rij bewijs voor de tijd van één jaar. De caféhouder had op 24 januari van dit jaar, toen hij dronken achter het stuur zat, geprobeerd een wachtmeester van de rijkspolitie die hem wilde aanhouden omver te rijden. De officier van Jus titie had destijds tegen hem een jaar gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van vijf jaar ge- eist. De rechtbank gelastte zijn onmiddel lijke invrijheidsstelling, omdat voor het delikt, waarvoor de caféhou der uiteindelijk werd veroordeeld, geen preventieve hechtenis mogelijk is. In een gezellig ingerichte raadzaal heeft het Zandvoortse gemeentebestuur woensdagavond de nieuwe inwoners be groet welke zich sinds september 1955 in de badplaats hebben gevestigd. Tal rijke nieuwe Zandvoorters hadden, ver gezeld van echtgenote, aan de uitnodi ging gevolg gegeven, van het gemeen tebestuur waren de burgemeester, wet houder Van der Werff en verschillende raadsleden aanwezig, zodat de raadzaal geheel met 'belangstellenden gevuld was toen burgemeester Van Fenema een begroetingswoord sprak en als doel van de avond stelde tweeërlei vorm van contact der nieuwe bewoners: met het gemeentebestuur en onderling. De ge meente ziet men soms als een robot 6ie dwingende voorschriften uitvaar- 6igt, maar de burgemeester hoopte dat 6e gasten deze avond de indruk zouden krijgen dat de bestuurders van Zand- voort doodgewone mensen zijn die hun best doen om zo goed mogelijk voor het welzijn van de inwoners te zorgen. „Wij zijn er voor U", aldus de bur gemeester, maar men moet niet voor alles en nog wat een beroep op de ge meente doen. Men moet proberen zo veel mogelijk zijn eigen boontjes te doppen. Spr. hoopte dat men de Zand voortse sfeer zou kunnen waarderen en daaraan uiting zou geven, niet door rekwesten maar door suggesties waar mede de Zandvoortse gemeenschap zal worden gediend. Na een muzikaal inter mezzo waarin de secretarieambtenaren Hoppenbrouwer (piano) en Schrijen (viool) optraden, werd een pauze ge houden waarin koffie werd geserveerd en de gasten zich onderling en met de leden van het gemeentebestuur onder hielden. Na de pauze werd de film van „Touring Zandvoort" vertoond. Een tweetal dochters van de gemeentese cretaris verleende vocale medewerking aan de musici bij de vertolking van a 11 1 Een 37-jarige boekhouder uit Aals meer hoorde vanmorgen voor de Haar lemse rechtbank een gevangenisstraf tegen zich eisen van een jaar en drie maanden wegens verduistering en valsheid in geschrifte. De verdachte bekende in 1954 en 1955 verschillende malen geld te hebben verduisterd van een Aalsmeers bouwbedrijf, waarbij hij in dienst was, door betalingsop drachten aan een bank te verduiste ren. Op deze wijze had hij f 4600 onrechtmatig verkregen. De directeur van de benadeelde firma was bij het aanstellen van de boekhouder in 1952 afgegaan op de referenties van het arbeidsbureau, dat de verdachte zelf zou hebben geadviseerd over de straf voor gepleegde verduistering, een jaar en zes maanden gevangenisstraf, maar niet meer te praten. Het advies van dit bureau was de boekhouder aan te nemen, omdat hij voortreffelijk werkte. De president van de recht bank vond dit enigszins vreemd, aan gezien de verdachte een vertrouwens positie bekleedde. Overigens was de president van mening, dat het een zeer geraffineerde verduistering was. De verdachte was tot zijn daden ge komen door ernstige ziektegevallen in zijn gezin, die hem op hoge kosten joegen. Uitspraak 22 maart. Wegens het onder invloed besturen van een auto en het niet voldoen aan een hem door een wachtmeester der rijkspolitie gegeven stopbevel heeft de Haarlemse rechtbank, een 53-jarige vee houder-caféhouder uit Haarlemmer meer veroordeeld tot een gevangenis straf van drie maanden met aftrek van het voorarrest. Hem werd tevens de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar ontnomen. De verdachte werd echter vrijgesproken van de ten laste gelegde poging tot doodslag. Hij zou n.l. volgens de dagvaarding getracht hebben de wachtmeester omver te rij den. Aangezien voor het bewezen ver klaarde gedeelte van de dagvaarding geen voorarrest mogelijk is, beval de rechtbank de onmiddellijke invrijheids stelling van de gedetineerde verdachte. De officier van justitie, die veertien dagen geleden ook de poging tot dood slag of zware mishandeling bewezen achtte, had één jaar met intrekking van het rijbewijs voor 3 jaar geëist. Alles had zich afgespeeld op de Kruis weg te Hoofddorp, waar de wacht meester een poging had gedaan de man, die onder invloed van sterke drank reed, aan te houden. het „Vilja lied" uit „die Lustige Wit- we", waarna de heer G. I. W. Keur een vlotte causerie hield over de plaats van de forens in de Zandvoortse ge meenschap. De forensen moeten hun eigen plaats bepalen, maar zij kunnen er zeker van zijn dat in talrijke ver enigingen op hen wordt gewacht en men hen gaarne in de gemeenschap zal op nemen. Omstreeks half elf was deze avond die een goed geslaagd experiment genoemd mag worden geëindigd. Maandagavond hield de KAB afde ling Zandvoort een leden jaarverga de ring in het patronaat. Het verheugde het bestuur, dat de opkomst der leden zich in stijgende lijn bevindt. Na de opening door de voorzitter en het voorlezen van notulen en ingekomen stukken, volgde de periodieke bestuur- verkiezing van secretaris en penning meester, welke beid enherkiesbaar wa ren en herkozen werden. Het verslag v de penningmeester werd met een gun stig saldo en met dank aanvaard. Dit was voor de voorzitter aanleiding, om het feest van de arbeid weer in ere te herstellen en zulks in de be stuursvergadering te bespreken. Na rondvraag volgde sluiting van de ver gadering. Hierna vertelde pater Zeg waard over zijn belevenissen en indruk ken in het missiegebied op de Philip- Pijnen. Alles bij alles was dit een gezellige avond, de thuisblijvers ten spijt. De Haarlemmer J. Doves, de jonge biljarter van de B. V. „De Vrienden kring" heeft vorderingen gemaakt. Men kon hem de laatste maanden re gelmatig zien oefenen en thans, in een toernooi met sterke deelnemers, is hij de man geweest, die na moeizaam wor stelen met de positie, de „fore"-ballen met zekere precisiekunst naar een ge ruisloze reeks van 139 joeg. Het ge beurde gisteravond in hotel „Het Hof van Holland" aan de Grote Markt, waar Haarlemmers en Amsterdammers tot zondag om de Wilhelmina-beker zullen strijden. Allen moeten 300 caramboles scoren, hetgeen betekent dat de drie deelnemende derde klassers, J. Nobels, J. Willemse en C. Y. Philippo, geen kans hebben tegen de vijf andere spe lers, die tweede klas-cadristen zijn en aanzienlijk hogere gemiddelden kunnen noteren. Doves had op de eerste avond de amorti en techniek van een eerste klas- ser. Onder het goedkeurende oog van Piet Kobus, vroeger een van werelds beste biljarters, verleden jaar nog als enige Haarlemmer vertegenwoordigd in het nationale kader 71/2 toernooi, begon hij de ivoren kogels te verza melen in een partij tegen de Amster dammer R. Koster. Doves had de eerste twaalf beurten geen vleugje van klein- spelkunst. Slordigheden, vaste ballen, zware massé's, al die moeilijkheden be letten hem de candans te vinden, zo dat de nerveuze Koster, een ivoor-„stre- ler", een gerede voorsprong kon ne men. Toch profiteerde de Amsterdam mer te weinig van de eenvoudige fi guren en de aanvangsstoten, die zijn jon ge tegenstander iiet liggen, wat hem dan ook bijna de zege had gekost. Want Koster won de partij ondanks een zeer snelle reeks van 139 van Doves, in een klein vak bijeengegaard zonder geweerschoten, slechts gebaseerd op grote en gevoelige trekkers, onderbro ken door vlijmscherpe piqué's en ge plaatste massé's. Het was een fraaie demonstratie van een biljarter, die de rappel amortiseert als geen ander in dit toernooi. Toen Doves na de 139 zeer dicht bij de finish was gekomen, kreeg hij nog twee maal de gelegen heid om de 300 vol te maken. Maar de uiterlijk rustige Koster, de vingers tril lend bij lastige prikstootjes, kende z'n eigen kracht. Hij veerde van zijn stoel na het te zachte glijertje, waarmee de speler van „Vriendenkring" op vijf ca ramboles van de eindstreep zou zijn ge komen. Onder het inspirerende lampen licht spoedde de Amsterdammer zich dcor de meer dan 20 punten, die hem van de 300 scheidden, waardoor Doves de nastoot mocht maken. Gedeconcen- treerd en ontevreden over zichzelf liet de Haarlemmer een nijdige driebander los, die zijn doel ver miste. Op de andere tafel had de Haarlem mer R. van Lunenburg van de B. V. ..'t Centrum" al zijn aspiratie op J. Nobels afgereageerd. De kogels rolden op deze tafel zeker niet geruisloos, maar Van Lunenburg produceerde met vaardige achterhand en soms ook we] fragiel a la ligne. Na de 84 in zijn achtste beurt rukte de man van ..'t Centrum" kalm op naar het benodigde totaal. Nobels bleef met een moyenne van 7 op 154 staan. „Maar ik kom nog terug', beloofde de „Hof van Hollander" niet gedeprimeerd. De laatste avond partijen brachten mooi kaderspel. Weer maakte Doves furore door een moyen ne te halen van 25 in een haastige partij tegen C. Philippo, die zich noch tans voldaan voelde over zijn gemidel- de van bijna 10. Weer bewees Doves de ideale positie tussen en op de lij nen te kunnen behouden, ook wanneer er grillige figuren op het satijn komen te liggen. „Wat zal Kareltje doen?" vroe gen de toeschouwers zich af toen ten slotte de sterke Amsterdammer K. Meyer aan de tafel ging. Hij trad tegen Advertentie 'n tip, rijdt topkwaliteit hoofdagent rayon Haarlem OVERVEEN Tel. K 2500 18997 25455 - 11125 Een Volenöamse vriend van ons heeft een broer die doctor is in de theologie. Ofschoon het heb ben van zulk een broer ook buiten Volendam zal voorkomen, verdient de plaatsnaam vermelding, omdat de Vo- lendammers sympathiek eenvoudige denkbeelden blijken te koesteren om trent akademische graden. Want wat wil het geval? Toen onze vriend, in middels zelf de doctorshoed dragend, nog verkeerde in de lagere regionen der doctorandi (en in zijn verdriet daarover vergat zich te verheugen over het veel belangrijkere feit, dat hij een dichter was), heeft hij ons toever trouwd, dat hij troost putte uit het in Volendam heersende misverstand, dat hij (Pieter) minstens twee maal doc tor was en zijn broer (Klaas) slechts één maal. Want Klaas was dr. en Pie ter was drs. Klaas heette doctor, Pie ter doctors. Op de Volendamse geneigdheid om in het onderhavige geval bij het zien van een uitgangs-„s" tot de aanwezig heid van een meervoudsvorm te con cluderen schijnen de oprichters te spe culeren van een instituut, dat sind? kort doctorandus-titels aan het uit delen is met een royaliteit welke vele kandidaten pijnlijk missen bij de pro fessoren van onze universiteiten en ho gescholen. Het instituut is een „bij zondere hogeschool" van de Stichting voor Neoreligie en Psychocuriëntie. Zij is opgericht te Haarlem op een zon dagmiddag en heeft de afgelopen za terdagmiddag benut voor de inaugu ratie van een nieuwe hoogleraar in de Doelenzaal te Amsterdam. De profes soren zijn echte professoren, want zij dragen toga en bef; de doctorandi en doctorandae zijn even echt, want zij worden met passende plechtigheid in het bezit gesteld van een doctoraal bul. De zowel schriftelijk als door mid del van praktica gedoceerde vakken verdienen nadere beschouwing. Psy- cho-curiëntologie, een voor de leek minder duidelijke term, betekent: de theorie der psychocuriëntie. Wie op nadere verklaring mocht aandringen diene te weten, dat psychocuriëntie be helst een „religisch tegen humanistie- ke (dus geen humanistische) achter grond" bedreven psychologische ziel zorg, zijnde een door de heer Henri Conradi vertegenwoordigde nieuwe richting in de praktijkpsychologie. Henri Conradi is dezelfde als dr. Jac van Essen, decaan van de nieuwe ho geschool, die zijn uitheemse naam han teert als „workname",zoals hij zelf in zijn overigens in het Nederlands ge steld Psychologisch Woordenboek ver klaart. Intussen behoeft ook de naam van de andere studierichting, neoreligie, voor de minder ontwikkelde onder onze lezers nadere verklaring. Neoreligie is is de wereldbeschouwelijke achter grond van de psychocuriëntie, maar heeft niets van doen met „godsdien stige voorstellingen of begrippen". En wellicht moet het uit beduchtheid voor contact met de ouderwetse religie ver klaard worden dat de j.L zaterdag ge- inaugureerde hoogleraar zich beperkte tot een beschouwing over het bestra len van bloembollen. Men kan in die dingen nooit voorzichtig genoeg zijn Hebben de oprichters der hogeschool voldaan aan de wettelijke eisen, neer gelegd in de Hoger Onderwijswet? Ja, dat hebben zij. Maar dat kost minder moeite dan men denkt. Want ieder die een hogeschool wil oprichten, omdat hij de filatelie of het tuinieren even moe is, behoeft de minister slechts van de oprichting in kennis te stellen. Daarna kan men onbezorgd de toga aantrekken en graden gaan uitdelen voor zover zij niet door de wet be schermd zijn. Eén van de graden der nieuwe hoge school wordt uitgedrukt door de let tercombinatie PCL, naar Engels ge bruik achter de naam te voegen. Het is de afkorting voor Psycho Curiënt Licent, welke hoedanigheid voor de tot nu toe oplettende lezer geen na dere verklaring zal behoeven. Wij hebben gelezen, dat ook de pe del der hogeschool PCL is. Joh. Post- ma PCL. Op zulk een wetenschappe lijke graad heeft de goede heer Chris ten, toen hij nog pedel van de Nij meegse universiteit was, nimmer kunnen bogen. Die moest het blij ven doen met zijn drie vóórletters, N.H.C., welke tenminste in zoverre singulier zijn dat zij van meer dan één plaatselijk dagblad de initialen zijn. Als men met Engelse maatstaf meet doet PCL echter nog magertjes aan. Wij kennen een Engels hoogleraar die zich noemen mag: professor G. R. Pot ter, M.A.. Ph. D., F.R. Hist. S., F.S.A. Toch mist hij iets. Hij is géén pedel. J. Willemse aan. die een bijzonder ductieve bui had en de hoofdstedenaar een grote nederlaag bezorgde. De uit slagen luiden: R. Koster 300 19 91 15.78 2 J. Doves 294 19 139 15.47 0 R. van Lunenburg 300 22 84 13.63 2 J. Nobels 154 22 24 7.00 0 J. Willemse 250 20 35 12.50 2 K. Meyer 127 20 30 6.35 0 J. Doves 300 12 85 25.00 2 C. Philippo 119. 12 23 9.91 0 Vanavond om acht uur wordt het toernooi voortgezet. Advertentie WONINGINRICHTING WONINGINRICHTING BEVERWIJK (/eupe^o po^8-I?3o er>v<y?IS.4S-l8- -mua. <7>Uv6dtjp t>613- uui Gistermiddag omstreeks kwart over drie reed een motorrijder, komende uit de richting Haarlem, op de Binnenweg te Heemstede. Van tegenovergestelde richting naderde een bromfietser, die plotseling linksafzwenkte, waardoor hij de rijbaan voor de motorrijder afsneed. De motorrijder liep een bloeduitstorting in de rechterpols op en zijn motor werd beschadigd. De bromfietser kwam er zonder letsel af en zijn fiets kwam even eens onbeschadigd uit de botsing. Dit jaar zal er in Haarlem geen sport week worden gehouden. Het Sportweek comité is van mening dat de sportver enigingen te weinig medewerking ver lenen, zodat men het oog voorlopig maar gericht heeft op 1957, wanneer echter van een geheel andere opzet zal worden uitgegaan. De uitslagen van de onderlinge com petitie van de R.-K. Schaakvereniging „Het Witte Paard" waren: Huyboom-v. d Spek y,-V-, Bleekemolen-Hopman Yt-y,, v. d. Velde-Pancras afgebr.. v. Rijnsoever-Huyboom y,-%, v. d. Spek- v. Emmerik %-«, v. Egmond-Pancras 0-1. Bénken-Bleekemolen 14. Over- dijk-v. d. Berg 1-0. Rasing-'Komen 1-0, Baas-v. d. Stoop afgebr.. Huneker-v. d. Berg. afgebr. Voor de Bondscompetitie speelde HWP 2 tegen Bloemendaal 2. De uitslag is 3'A-6>A. H.B.C. organiseert op maandag 12 maart een grote kienavond in het ver enigingshuls Groenendaal. Het grote aantal prijzen en het goede doel zullen er wel voor zorgen, dat om acht uur de zaal gevuld is. In de Heemsteedse Jachthaven bij de gemeentelijke sportparken aan de Sport parklaan is een jacht gezonken. De eigenaar, een Amsterdammer, heeft verzuimd om de boot voldoende ijsvrij te houden, met het gevolg, dat de wan den stuk gevroren zijn. De heer K. van Driel. hoofd van het bureau voor volksontwikkeling in Rotterdam, zal op dinsdag 27 maart in Brinkmann aan de Grote Markt een lezing houden voor de leden van de Haarlemse sportraad en de besturen van sportorganisaties over het onderwerp „De taak van de jeugdleider in de sport". (Niet officiële Koersen I Vorig Opening slot 8/3 3% Ned 1953 102<4 3% Ned 1953 100% Sl't Ned. 1948 97% 3(4 pCt. Ned 1950 97% 3(4 Ned. 1954 97% 3(4 Ned. 1955 3-3(4 Ned. 1947 98% 3 Ned. 62-64 bei. fac. 99(4 Lnschr. Grtbk 1946 3 pCi 96% Ned Handel Mij eert AJ4.Ü. 320 Van Berkel's Patent 184% Calvé-Delft eert 309 Van Gelder - 273 Kon. Hoogoven» eert 312 Unilever Cert. 327 Ned. Kabel 324\2 Philips 319 Nieuwe PbUlps 3251 i Kon. Petroleum ..Amsterdam' Rubbei 100% HoU. Amerika Lijn 198'* Kon Ned. Stoomb Mil 200 Ned Scheepv. Unie 192% H.VA. 123 Oeh Ml] Cert. 129 97% 97% 97'ï 98tf 319(4 357 326(4 321 663 100 198»/* 200 19214 123 12814 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric Genera) Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee) Royal Dutch Shell Union CD Southern Pacific Southern Railway ndewater U-S Stee) Stemming: 6/3 7/3 78 >4 78% 153% 153% 74 73% 60% 60% 45 44% 132% 134% 90% 91% 45% 45% 46% 463* 86% 86% 78% 77% 56% 56 104% 104(4 36% 37 56% 56% Oliewaarden zwakker

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3