Zaak-Anneke Beekman voor het Gerechtshof Acht maanden geëist tegen hoofdverdachte ...oJAasl/y\.öw\» oSA VehkcJk Prof. dr. W. H. Keesom in Leiden ten grave gedragen Welstand Voordelige I I verzekering H T ank-com mandant voor de krijgsraad Fatale opdracht gegeven Oranje sokken, blauwe schoenen en een krul a la eendestaartje M E 4 Tegen Jungschlager geen enkel bewijs geleverd MTSAUNE Bromfietsers leggen binnenskamers examen af Woningnood in 1962 ten einde Procureur-generaal beroept zich op uitspraken van kerkelijke autoriteiten Ook België wil Fokkers kopen „Hij heeft het mede tot zijn taak gerekend de katholieken tot de wetenschap te brengen Tussen neus en lippen Op erewoord Miljoenenerfenis PLEIDOOI VAN MEVROUW BOUMAN WINTER- .en toch MOOIE HANDEN DONDERDAG 8 MAART 1956 PAGINA 5 (Van onze verslaggever) „Het is voor het Openbaar Minis terie zeker niet een aangename plicht twee vrouwen te vervolgen, die tijdens de Duitse bezetting de zeer verdienstelijke en moedige daad hebben verricht het Joodse kind Anneke Beekman te redden uit de moordzuchtige klauwen der Duitse bezetters. Ik sluit mij dan ook volledig aan bij de woorden van lof, die reeds verschillende malen over de toenmalige houding dezer vrouwen zijn uitgesproken. Maar het is een dure plicht voor het Openbaar Ministerie de rechts staat in Nederland te handhaven, waarvan wij het gemis tijdens de bezetting juist zozeer hebben ge voeld", aldus begon de procureur- generaal bij het Amsterdamse ge rechtshof, mr. A. A. L. F. van Dullemen, vandaag bij de behan deling in hoger beroep van de zaak-Anneke Beekman, zijn re kwisitoor tegen de hoofdverdachte mevr. G. L.-v. M. In oktober 1955 heeft de Amsterdamse rechtbank de hoofdverdachte veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenne ming. De hoofdverdachte was niet ter zitting verschenen. Zij is sinds oktober 1955 spoorloos. Zeer dom 't Lijkt wel of alles altijd verkeerd „valt"... Inb toch Bennies Wel eens gemerkt? Hoe beter een sigaar is, hoe korter de kenner erover zal zijn. Neem Senator: de mooie witte as, de rijke en tóch zo zachte smaak.hij vindt ze vanzelfsprekend. Hij zegt wat alle fijnproevers zeggen s PASTILLES Em.-pastoor F. Hermans plotseling overleden Andrlessen voor K.V.P. jongeren Gelegenheidsstempel 40 jaar jaarbeurs „Degenen die nog steeds deze vrouw en haar zuster menen te moeten bewon deren omdat zij zo geraffineerd het kind verborgen weten te houden, mogen het zich goed voor ogen stellen tot wel ke consequenties het zou leiden wan neer ook anderen zulk een houding zou den gaan aannemen", vervolgde de pro cureur-generaal. „Nu heeft zij wel ge tracht mooi klinkende motieven voor die verzetshouding aan te voeren, na. melijk van religieuze aard en van ge wetensbezwaar, maar die zijn volkomen onjuist te noemen. Reeds in 1947 heeft Kardinaal De Jong de dames gewaar schuwd dat zij zich in moeilijkheden zouden brengen en in 1953 heeft de toenmalige bisschop-coadjutor het stand punt van de katholieke autoriteiten, dat de dames aan haar katholieke geloofs overtuiging een plicht tot het achter houden der kinderen niet konden ont lenen, nogmaals duidelijk meegedeeld. Het religieuze motief gaat dus niet op en evenmin dat van gewetensbe zwaar. Ook een moeder van een kina moet daarvan afstand doen wanneer haar kind b.v. na een echtscheiding aan de vader is toegewezen, hoe pijn lijk dat ook voor haar moge zijn. Wat geldt voor de eigen ouders, geldt na tuurlijk nog sterker voor de pleegou ders en nog sterker voor deze vrouw, die officieel zelfs niet een plegmoeder kan worden genoemd. Maar behalve onjuist heb ik de hou ding van speciaal de hoofdverdachte ook altijd zeer dom gevonden. Zij is in telligent genoeg gebleken om uit de m 1948 gevoerde debatten over de voog dijtoewijzing te kunnen begrijpen dat het ontbreken van het mannelijk ele ment j'f de opvoeding de eigenlijke reden is geweest waarom haar de voog dij niet werd toegewezen. In 1949 bad de hoofdverdachte reeds huwelijks plannen en in 1950 is zij getrouwd. Welnu, wanneer zij zo verstandig was geweest het kind in 1948 voorlopig af te staan, hadden zij en haar man toch mogelijk nog een zeer goede kans ge had later het kind onder hun voogdij terug te brengen, wanneer dat in het belang van het kind juist was gebie- ken. D., grot, k.nLSerit «joorj». meen ik dom bedrog en ziekelijk men verspeeld en dat te mogen noemen. Nu achteraf weten wij, dat ^vlucht niet, zoals werd beweerd, op de is geslagen, maar integendeel a postpakketje heen en weer is ges en dat deze dames zeer goed wiste waar het op dat moment was wegge stopt. Dom ook, omdat zij toch eens met het meisje, dat spoedig de huw bare leeftijd zal bereiken, voor de dag zullen moeten komen. De procureur- generaal nam vervolgens de verschil lende punten van de dagvaarding on der de loupe en concludeerde het ten laste gelegde op alle punten bewezen. Slechts op een ondergeschikt punt was een kleine correctie noodzakelijk. Over de opgelegde straf van acht maanden sprekend zei de procureur- generaal dat deze vier maanden minder is dan die welke opgelegd is aan de zuster van de hoofdverdachte^ E. v. M Dit is mogelijk te verklaren uit het feit dat verdachte reeds eerder straf heeft ondergaan voor het onttrekken van Betty Meljado. In het geheel zou zij dus bij bevestiging veertien maanden gevangenisstraf moeten ondergaan. Dit is ongetwijfeld voor een vrouw een zware straf, aldus de procureur-gene'- raal. Daartegenover staat dat uit deze ge- Advertentie Wéér krimpen van brandende pijn door overtollig maagzuur. En tocheen of twee Rennies brengen uitkomst, van de ene minuut op cL andere. Maak er een vaste gewoonte van, zorg er steevast voor een of twee Rennies op zak te heb ben. Een ware uitkomst, zo een-twee drie van die pijn verlost te zijn, zonder verdere stoornis voor een prettig, ge zellig samenzijn. In iedere apotheek of drogisterij verkoopt men U Rennies graag. hele procedure is gebleken dat zij de hoofdpersoon in deze zaak is geweest, die op zeldzaam brutale en geraffineer de wijze tegen alle betere raad in de justitie heeft belogen en bedrogen. De wetgever zelf heeft blijkens de hoge strafmaat deze feiten hoogst ernstig ge kwalificeerd. Rekwirerend vorderde de procureur- generaal bevestiging van het vonnis van de rechtbank van oktober 1955. (Acht maanden) De behandeling van de zaak zelf in hoger beroep leverde geen nieuwe ge zichtspunten op. Ook ten aanzien van de zuster van de hoofdverdachte, mej. E. M. v. M., vorderde de procureur-generaal hand having van de straf van twaalf maan den. Mej. E. v. M. vluchtte in 1948 met Anneke Beekman naar België. Zij ont snapte met het kind aan de inval in het klooster te Banneux. Zij is evenals haar zuster tot op heden spoorloos. De pro cureur-generaal constateerde in zijn re kwisitoor dat naar zijn mening mej. E. v. M. ten onrechte door de rechtbank was vrijgesproken van het eerste punt der dagvaarding, het opzettelijk ont trekken van Anneke Beekman aan het wettig gezag, i De procureur-generaal wees op de reis van Hilversum via Bussum naar Valmeer in 1948, welke de verdachte maakte met de beide kinderen (Anneke Beekman en Betty Meljado). „Wan neer men met recht kan spreken van onttrekken van een kind aan het wettig gezag, dan blijkt dit toch zeker uit de houding en de handelingen van deze verdachte, te meer wanneer men let op de ruime uitleg die de Hoge Raad aan het begrip onttrekken heeft gegeven." De procureur-generaal richtte zich te vens tegen het betoog dat door de raads man van de verdachte, mr. Nederveen, was neergelegd in zijn appèlnota en waarin gesteld werd, dat op de hande lingen in België bedreven het artikel 5 van het wetboek van strafrecht niet van toepassing zou zijn, omdat in België andere wetsbepalingen gelden dan bij ons Wat bij ons in twee artikelen is ver vat (279 en 280) is in België in het ene artikel 368 Code Pénal vervat. Het eist dat het „allever de mineurs" geschiede „par violence rude ou mé- nace" Zwaarder geval van onttrekken, namelijk door list, achtte de procu- eur-generaal in dit geval aanwezig. Bovendien is door de Hoge Raad meer malen uitgemaakt dat de buitenland se wet niet woordelijk gelijk behoeft te zijn aan onze wet. Het gerechtshof zal 22 maart a.s. uitspraak doen. Als derde verdachte stond in hoger beroep terecht mej. J. W., de vroegere moeder-overste van het klooster te Bus sum, waar Anneke Beekman in 1948 twee maanden onder een valse naam verbleef. De rechtbank had haar in ok tober 1955 vrijgesproken omdat de op- Advertenti» Advertentie chocolade zet van de overtreding niet zou vast staan. De procureur-generaal conclu deerde het tegendeel. Zich conforme rend aan een recente uitspraak van de Hoge Raad, waarin z.g.n. voorwaarde lijk opzet als opzet werd aangenomen, constateerde hij dat de omstandigheden van het verblijf van Anneke Beekman in het klooster de valse naam van het kind en het feit dat het kind niet in de administratie stond vermeld wezen op een voorwaardelijke opzet in de strafbare zin van de uitspraak van de Hoge Raad. De procureur-gene raal vorderde daarom een maand voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ook de Belgische luchtvaartmaat schappij „Sabena" zal vermoedelijk o.a. voor het luchtnet in de Belgische Kongo een aantal Fokkertoestellen van het type F-27 „Friendship" aan schaffen. Dit blijkt uit mededelingen die de heer H. Dieu, directeur in Afrika van de „Sabena", heeft gedaan. Het is de bedoe ling dat de „Friendships" de dakota's en DC-4 vliegtuigen van de „Sabena" zul len vervangen. Welstand, zo zei mij laatst iemand is: iets be zitten maar het niet ge bruiken. Maar dat is toch geloof ik niet de juiste op vatting. Bezitten zonder te gebruiken is hoogstens een bijzonder dom, snobistisch soort welstand. Bovendien is het dan nog zo dat een echte bezitter niet ontkomt aan gebrui ken. Zijn gebruiken schuilt in het be zitten. Hij gebruikt zonder er iets aan te hebben. Zijn gebruiken is een doem. En nu weet U al, waar ik heen wil. Naar mijn „Goudkorreltje" voor van daag: „De enige echte gave, bevrij dende welstand is: gebruiken zonder te bezitten". Vannacht om half twee is plotseling te Noordwijk overleden emeritus-pastoor F. A. M. Hermans. Hij werd 22 augus tus 1887 te Amsterdam geboren en 1 april 1911 priester gewijd, waarna hij achtereenvolgens kapelaan was in Noordwijk, s-Gravenhage (H. Martha), Rotterdam (H. Jozef), Amsterdam (H. Willibrordus binnen de Veste) en Sche- veningen. Vervolgens was hij pastoor te Zwijndrecht, Zwaagdijk en van 24 de cember 1941 af, te Zoeterwoude-Rijn- dijk (Leiderdorp). 27 oktober 1951 kreeg pastoor Hermans eervol ontslag en ves tigde hij zich te Noordwijk. yiiuiMm (ADVERTENTIE) iiiniiriiu OE komt het toch, dat zo- velen deze maanden „door- 5 kwakkelen"? Dat komt ten eerste door gebrek aan zon. Wij i leven nu eenmaal in een land met E te weinig zonneschijn en boven- dien wonen velen van ons in grote steden, waar men meestal, ook E midden in de zomer, niet het volle nut van de zonnestralen heeft. Ten tweede brengt ons klimaat mee, dat er een goed deel van het S jaar niet genoeg vers voedsel is om in onze behoeften aan vita- minen te voorzien. Ten slotte gaan er vele vitaminen verloren bij de bereiding van tal van levensmiddelen. Veel gekwakkel en gesukkel vin- den dus hun oorzaak in een tekort E aan de onontbeerlijke vitaminen. Om ons te wapenen tegen de aan- slagen van het grillige klimaat is aanvulling van onze dagelijkse i voeding met extra vitaminen ge- wenst. Eén dragee „Actifral-10" van Philips-Roxane per dag is een uit- stekende èn voordelige gezond- heidsverzekering: 150 dragees 5 3.75. I ËHiiiiiiimimiiiiiiiiiimimiiiiiiiMimiiiiiimiiiiniiHiiiiiiin Een ernstig ongeluk dat op 2 no vember 1955 tijdens een legeroefening op de Oirschotse Heide plaats had en waarbij de dpi. huzaar Bastiaans uit Maastricht om het leven kwam, werd woensdag te Den Bosch voor de Krijgs raad te velde zuid behandeld. Een tank-commandant uit Eindhoven had zich daar te verantwoorden wegens dood door schuld. Hij had aan B. de opdracht gegeven met een Centurion- tank door een kuil te rijden, waarin volgens zijn bevinding 80 cm. water stond op een harde ondergrond. Achter af bleek dat zich onder het water nog plm. 7 meter modder bevond. Op het moment dat de tank de rand van de kuil bereikt had, werd de commandant zich het gevaar bewust en gaf een stop teken waaraan B. niet meer heeft kunnen voldoen of niet voldaan heeft. De tank reed te water en zakte geheel weg. B. heeft nog getracht te ontkomen doch is verstrikt geraakt in de tal rijke draden van de communicatie apparaten die zich in deze tanks be vinden, en verdronken. Aan de commandant werd tenlaste- gelegd dat hij door het geven van dit commando buiten zijn opdracht was gegaan en dat hij het stopteken te laat had gegeven. De auditeur-militair, mr. Van Renesse eiste tegen hem een maand hechtenis. De verdediger, mr. Lap bestreed de tenlastelegging. Al vermeldt de opdracht niet nadrukkelijk het rijden met tanks door kuilen, toch Bij de meuwe voorjaarsmode is ook aandacht geschonken aan de heer der schepping. Op een herenmodeshow, welke dezer dagen in Londen werd gehouden, kreeg fnen een voorproefje van de regen- boogachtige hieriing, die de beter geklede hererf straks zullen gaan hri?86!1' Tot 0,6 nieuwe creaties be- ti„in oranjekleurige sokken, exo- mntiofr00d"br0caat jes.ies met ster- ne en ®port.i*sjes met rode, groe- zonrter- hl?u,ïe vertikale strepen en se pantalon ^oor zeilers: üchtro- De nfeuwe' blauwe schoenen. het is eerThreo!f heet -Mambo" - d en P|at geval. Haar- dracht, van voren een snerialp «slap aan depZpfa"^n golven en van ach®: teren een opstaande krul la het staartje van een eend. Daarbij zo nu en dan te kwaken wordt aanbe- volen... I ag ik gaan mijn schoonmoeder begraven?;' Dit vroeg adres, had de jongen de verbinding alweer verbroken. De mensen van ambulancedienst informeerden bij de telefoondienst, waarvandaan de jon gen had opgebeld. Vervolgens gingen zij de voetsporen van de knaap na in de sneeuw tot ze bij het huis van mevrouw Edith Jackson kwa- een gevangene in het Ween- men, die reeds op hen wachtte. Moe- is van bewaring vriendelijk en der en dochter maken het goed. se huis van bewaring vncuuenjk en beleefd aan de directeur, waarop deze antwoordde, dat het ,,voor de ze ene keer" wel mocht. De gevan gene werd op erewoord vrijgelaten. Vier dagen liter kwam hij zich pre cies op tijd weer melden. Voor de directeur van de gevangenis had hij een pracht van een sigaar mee- en oude Zuidafrikaanse wedu we, mevrouw Cornelia Ven ter, en haar broer, Lambertus jan der Kolf, zijn een wedren tegen iuj een uracni van een ms""" ----- ----- gebracht Bedoelde gevangene was de tqd begonnen^om eenjrferus van tot een half jaar celstraf veroor deeld. 40 miljoen gulden op te eisen, welke hun, naar verluidt, in Nederland zou wachten. De bejaarde dame en haar -a i broer hebben nog vier maanden de irflprcwprk tij, °.rn wettelijke aanspraken op de k-iJJCUlUCIöWCIIV erfenis te laten gelden. Zij hebben Zal hun hoop gesteld op een versleten lekenbroeders van_het hospitaal beduimelde familiebijbel, waarin de in Southport in Engeland heb ben dezer dagen getoond, niet namen van hun ouders en voorou ders staan. Volgens de berichten voor Sherlock Holmes onder te doen zou grootvader Van der Kolf en in speurdersgaven. Het ziekenhuis enorm vermogen in Nederland heb- werd opgebeld door een veertienjari- ben nagelaten, toen hij ongeveer 50 ge jongen die vanuit een telefooncel jaar geleden stierf. Een jurist of een mededeelde, dat zijn zuster een ba- lid van de familie Venter zal waar- by verwachtte en dat dringend hulp schijnlijk binnenkort naar Nederland nodig was. Voordat men echter had komen om de xwestie haarfijn te on- kunnen vragen naar zijn naam en derzoeken. Woensdagmiddag is op de katholieke begraafplaats bij de Zijlpoort te Leiden ter aarde besteld het stoffelijk over schot van de Leidse natuurkundige, prof. dr. W. H. Keesom, die zondag op 79-jarige leeftijd is overleden. Prof. dr. C. J. Gorter, directeur van het Kamerlingh Onneslaboratori- um tc Leiden sprak namens dit labo ratorium en de grote kring van vrienden en collegae een woord van waardering voor hetgeen prof. Kees- om gedurende meer dan 40 jaar heeft gedaan voor de ontwikkeling van de natuurkunde en voor de opleiding van zovele nieuwe natuurkundigen. Zijn werk werd getypeerd door de eigen schappen, die zijn drie grote leer meesters hem hadden bijgebracht: liefde en belangstelling voor de vloei stoffen en gassen van Van der Waals, een steeds eenvoudige en conscienci- euse rekenwijze van Lorentz en een grote interesse op het gebied van de extreem lage temperaturen van Ka merlingh Onnes, wiens stoere vasthou dendheid aan de eenmaal gestelde problemen ook bij Keesom werd aan getroffen. Op vele gebieden liggen de weten schappelijke successen van prof. Kee- om, doch spreker noemde in het bijzon der diens ontdekking van de tweede fase van het vloeibare helium, een ontdekking, die op hetzelfde niveau niveau staat als die van de superge leiding van Kamerlingh Onnes en die van het zeemaneffect door prof. Zee man. Het kan dar ook een troost zijn, dat het werk van Keesom ook in de toe komst door zal blijven gaan over de gehele wereld, waar de natuurkundigen verder ontwikkelen, wat op zijn denken en prestaties is opgebouwd. Voorts werd het woord gevoerd door prof. dr. P. H. van Laer namens de vele leerlingen, medewerkers en vrien den van de ovenledene en bovendien als geloofsgenoot. Deze spreker schetste prof. Keesom als een veeleisend en kri tisch mens, waardoor zijn leerlingen aanvankelijk schroom voor hem had den, een schroom, die echter allengs veranderde in waardering en zelfs ver ering. Niet in de laatste plaats was dat een gevolg van het feit, dat Keesom in de eerste plaats veeleisend jegens zichzelf was. Nadat spreker hierop nog verder was doorgegaan formuleerde hij de dank van de leerlingen en mede werker voors het vele, dat Keesom voor hen persoonlijk en in hun leven heeft betekend. Uitvoerig s^ral. prof. Van Laer over prof. Keesom als katholiek. In zijn jeugd was het een zeldzaamheid, wanneer een katholiek zich op het gebied van de wetenschap bgeaf. Doch niettemin ver liet hij het vertrouwde katholieke mil- lieu op Texel om aan de Amsterdamse universiteit als natuurkundige gevormd te worden. In 1900, toen hij zijn docto raal exnmen aflegde, publiceerde Poel- hekke zijn beroemde brochure over het tekort aan katholieken onder de we tenschapsbeoefenaren en toen hij in 1923 te Leiden werd benoemd ais hoogleraar vond hij daar prof. Barge als enige ge loofsgenoot in de senaat. Hij heeft het mede tot zijn taak gerekend de katho lieken in de kringen van de wetenschap te brengen en heeft zich steeds bereid getoond daarvoor daadwerkelijk offers a.i tij( en energie te brengen, in ve lerlei vorm, doch me een voortdurend en gelijke hardnekkigheid. Bij zijn dood is ook in dit opzicht een mooi recht lijnig leven afgesloten, een leven van een katholiek uit een stuk, die deed, wat God van hen. vroeg. Aan de ter aardt bestelling was In de St.-Petruskerk aan de Kamerlingh Onneslaan een requiemmis voorafge gaan, die werd opgedragen door mgr. dr. W. van Hees, magister-generaal van de Kruisheren. Woensdagmorgen is het stoffelijk overschot van prof. dr. W. H. Keesom op de R.-K. begraafplaats bij de Leidse Poort te Leiden aan de aarde toevertrouwd. Men ziet hier de stoet op het kerkhof. is dit bij oefeningen gebruikelijk en handelde verdachte dus naar een nor male gewoonte. Of hij het stopteken te laat heeft gegeven is volgens de verde diger niet komen vast te staan. Deze legde ook de bijzondere nadruk op de grote onveiligheid door de vele draden in het inwendige van de tank. De Krijgsraad heeft de commandant ver oordeeld tot een maand voorwaarde lijke hechtenis met een proeftijd van een jaar en een boete van f 50.subs. 25 dagen hechtenis, waarbij werd aan getekend dat de Krijgsraad alle ver weren van de Raadsman verwerpt Advertentie (Vervolg van pag. 1) Wanneer het evenwel de bedoeling is geweest, de schuld van beklaagde aan de concrete ten laste gelegde feiten en de strafbaarheid van beklaagde aan te tonen, dan is deze poging geheel mis lukt zoals in het voorgaande uitvoerig ter. aanzien van elk onderdeel der ten lastelegging is betoogd." Nadat mevrouw Bouman de tenlas telegging ook op juridische gronden had bestreden, kwam zij in een sa menvatting van haar pleidooi tot een bespreking van de strafmaat. „Over de gestelde straf, die de officier heeft ge- eist, merk ik op", zo zei ze, „dat aan het einde van het requisitoir enige om standigheden naar voren zijn ge bracht, die de schuld van beklaagde zouden verlichten, indien er al van enige schuld t.a.v. het ten laste ge legde zou zijn gebleken, hetgeen nog maals uitdrukkelijk wordt ontkend. De officier heeft met deze omstan digheden evenwel bij de bepaling van de door hem gevorderde straf in het geheel geen rekening gehouden door de allerzwaarste straf te vorderen. Wanneer beklaagde op grond van de verklaringen zou worden schuldig be vonden, dan moet ook rekening wor den gehouden met de verlichtende omstandigheden, waarvan in die ver klaringen blijkt. Doch afgezien daarvan, komt mij de gevorderde straf veel te zwaar voor, wanneer men die vergelijkt met de straffen in processen, die, naar de officier meent te mogen aannemen, met het aan beklaagde ten laste gelegde in nauw verband staan. Tk denk hier inzonderheid aan de processen tegen Sultan Hamid. Andi Azis en de R. M. S.-leiders. Het beeld dat de getuige a charge van de subversieve actie schilderen toont duidelijk aan, dat getuige Tele- hala juist gezien heeft toen hij verklaar de, dat Manoch en Tomasoa niet de ge schikte personen voor zo'n actie zijn. Wanneer men ook maar enigszins op de hoogte is van de werkwijze van de ille galiteit en hoe vaak heeft de officier niet betoogd dat beklaagde daar gewel dig slim in móet zijn beseft men aan stonds, dat deze verhalen over plenaire zittingen van alle kopstukken met slechts een enkele outsider, vergaderin gen van leiders waar men zo maar even een kijkje kan gaan nemen, vergaderin gen van zestig a honderd mensen, plech tige redevoeringen zonder enige aanlei ding, gedrukte lidmaatschapskaarten met de naam van de leider voluit, tele- giammen die men met drie of vier man gaat verzenden, geld- en wapenzendin gen waar altijd enige volkomen overbo dige personen bij zijn, documenten be treffende illegale wapenzendingen in veelvoud en ondertekend door twee of meer personen, brieven die altijd open worden verstuurd, etc. etc., dat al deze verhalen juist aangeven hoe men het niet moet doen. Bedenkt men bovendien dat volgens de officier het gehele personeel van de K.P.M., alle leden van de N.M.M., het gehele personeel van de vliegvelden plus de B.P.M.. enige ambassades, het Nederlandse ministerie van oorlog en nog een hele reeks anderen bij het kom- plot betrokken moeten zijn, om het on aanvaardbare in deze verhalen weg te werken, dan kan men maar tot één con clusie komen, n.l dat dit alles pure fantasie is en dat inderdaad tegen be klaagde geen enkel bewijs is geleverd," aldus besloot mevrouw Bouman haar pleidooi. „Op deze gronden verzoek fk U, edel achtbare, beklaagde vrij te spreken van het hem ten laste gelegde." Zaandam heeft een primeur voor Ne derland gehad. De Hilversummer W. Vlijm heeft vervolgens de aanwijzingen van politie-inspecteur Draaisma uit Hilversum een vernuftig apparaat ge construeerd waardoor het mogelijk is, examens voor bromfietsers binnenska mers af te nemen. De heer B. C. Ooms uit Zaandam wist beslag te leggen op het apparaat, dat spoedig reeds voor de V.V.V. zijn grote nut bewees. Want tal van be stuursleden van Veilig Verkeer, onder leiding van inspecteur Van Duijven- bode, gingen meteen aan de slag om tal van kandidaten te testen. De kan didaten hadden -alleen reeds een theore tische en praktische opleiding middels de V.V.V. gehad. Maar om het be geerde Veilig Verkeersdiploma te be halen moest „proef" worden gereden. De kandidaat gaat op een bromfiets zitten, die op een standaard is vast gezet en krijgt voor zich een scherm, verdeeld in zes vakken. Bij het door komen van beelden op het scherm moet de kandidaat snel reageren: remmen, ontkoppelen, gas afsluiten etc. De exa minator heeft een ingewikkeld „dash- bord" voor zich, waarop zich tal van lampjes bevinden, die de reacties van de examinandus feilloos registreren, via een koptelefoon krijgt de proef persoon verschillende aanwijzingen. Het nieuwe toestel meet ook de reactie snelheid bij „ongelukken". Er was reeds veel animo en vast kwam te staan, dat, al zijn de voorwaarden iets beter voor de kandidaat dan op de openbare weg het geval zal zijn, er toch hoge eisen worden gesteld. 27 maart zal de diplo ma-uitreiking plaats vinden. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ir. H. B. J. Witte is in staat het huidige woningtekort van ongeveer 200.000 huizen nog voor 1962 op te heffen. Aldus zeide de heer W. J. Andriessen in een toespraak, die hij voor KVP-jongeren in Nijmegen hield. Hij voegde er aan toe, dat hij hoopte, dat ir. Witte na de Kamerverkiezingen op zijn departement zou terugkeren. De spreker verklaarde als oud-bouw vakarbeider voorstander te zijn van ver lenging van de arbeidsduur voor de bouwvakken in de zomer, mits de be lastingdienst coulant is. Ter gelegenheid van het 40-jar!g be staan van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs zullen in de tijdelijke bij kantoren op de terreinen „Vredenburg" en „Croeselaan", welke van 12 t.m. 23 maart a.s. zullen worden gevestigd, aangenomen gewone en aangetekende stukken van een afdruk van een bijzon dere rubberstempel worden voorzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5