Recht en onrecht VON BRENTANO IN ONS LAND „Duitse volk wil alles doen om verleden te overwinnen'5 „Breda" is geen juridisch maar menselijk probleem Bankbiljetten Straaljager neergestort K.L.M. bestelt twaalf Electra's MUITERIJ VAN ALGERIJNSE SCHERPSCHUTTERS IN HET FRANSE LEGER Gewelddaden houden aan in geheel Noord-Afrika De staking te IJmuiden Satellieten van de toekomst? Lente tussen de wolkenkrabbers Overheid en prij sstabilisatïe Het weer in het fornuis Rattenkruit in de koffie Wapendiefstal in Ede Von Brentano begin mei naar Londen Naast „expresvliegtuigen straks ook boemelsin de lucht Jongetje in sloot geraakt en verdronken Suède damesjasjes in kleuren 110.- Iets hogere temperaturen VRIJDAG 9 MAART 1956 79ste JAARGANG No. 26547 „Oprechte bereidheid" Ambonees meisje had genoeg van plagerijen Ten paleize Verkorting werkweek in de Sovjet-Unie Piloot omgekomen Order van honderdvijfentwintig miljoen gulden Spaanse versterkingen komen in Tetoean aan Bemiddelingspoging v. ->. ,.s. roen mevrouw Bouman in haar pleidooi voor de heer Jung- schlager vrijspraak stelde te genover de geëiste doodstraf, stelde zij in wezen recht tegenover onrecht. Want recht is het, dat een onschul dige wordt vrijgesproken; onrecht is het om op grond van kennelijk leu genachtige getuigenissen te straffen met de zwaarste, tevens volledig on herroepelijke straf. Aan ieder, die gisteren aandacht:g kennis heeft genomen van het plei dooi van de even moedige als bekwa me mevrouw Bouman, moet het zijn opgevallen, hoe klemmend en met welk een sluitende logica zij heeft aangetoond wat waar en onwaar, wat recht en onrecht is, in dit met poli tieke sentimenten besmette proces. Voor haar nobel optreden verdient deze door het Indonesische gepeupel gehoonde vrouw onze diepste bewon dering. Aangrijpend door haar bewogenheid was de pleitrede van de heer Jung- schlager zelf. Men hoorde daarin de stem van de man die, teruggetrokken op de laatste stellingen, vecht voor zijn leven. Hij sprak tot zijn rechter van mens tot mens en nam zijn toe vlucht tot het enige dat nog restte: een beroep op het gezond verstand, op de logica en de redelijkheid. ,.Dit immers zijn de elementen" aldus zi;n treffende redenering „die als richtlij nen dienen bij de totstandbrenging van alle wettelijke bepalingen en dus aan het recht trn grondslag liggen'' Als de uitspraak valt zullen wij weten wat zal hebben gezegevierd: het gezond verstand of de politieke hartstocht. Maar als men moet afgaan op de procesgang, zoals die tegen de heer Jungschlager gevolgd is, is er wat dat betreft helaas weinig reden tot optimisme. Talloos vel enin heel de wereld wachten met de grootste svannivg het vonnis af. Talloze protesten heb ben ervan getuigd, dat men de pro cedure tot dan toe een aanfluiting van het recht achtte. Grote groepen chris tenen hebben in georganiseerd ver band of individueel het slachtoffer van dat onrecht gesteund door hun gebed. Men moet zich echter geen il- Iv sies maken over de indruk, die dat alles in Indonesië zelf althans bij de magistratuur maakt. Alleen sterke protesten van de zijde der gro te wereldmogendheden zouden mis schien op de gesleven-zakelijk den kende machthebbers eniae indruk kunnen maken. Maar grote wereld machten plegen meer bedacht te zim op eigen belang dan op het recht van een enkeling. Hoe het ook zij, wij zullen moeten afwachten. Het proces is thans in zijn laatste stadium getreden. Het eind oordeel zal tevens een oordeel zijn over de oordelenden zelf. T T et is bij het staatsbedrijf van f—i de P.T.T. al net zo gegaan *- als bij de staat zelf. Zoals de belastingopbrengsten welhaast stel selmatig zelfs herziene ramingen niet onaanzienlijk plegen te over schrijden, zo heeft tante Pos in 1954 ruim 150 pet. méér binnen gekregen dan zij meende te mogen verwach ten. Haar werkelijke inkomsten over dat jaar bedroegen n.l. 42 miljoen terwijl zij bescheidenlijk maar op 18 miljoen had gerekend. Wij zouden over deze meevaller kunnen juichen, ware het niet, dat zij op grond van haar misrekening de tarieven voor haar gewaardeerde en onontbeerlijke diensten had verhoogd, want daar door zijn haar klanten, dus een ieder, die van haar diensten gebruik maakt, het kind van de (mis)reke ning geworden. Wij zijn benieuwd, hoe het oordeel van minister Algera over deze „goede gang" van de P.T.T.-zaken zal luiden en wat hij aan de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer zal antwoorden, die naar zijn oor deel heeft gevraagd. Gezien het stre ven van de regering naar stabilisatie en zo mogelijk verlaging van de prijzen en haar weerzin tegen door berekening van kostenstijging aan het publiek in de particuliere sector, vallen hier wellicht enige welkome consequenties te trekken. Een tweejarig jongetje uit Berkel Ro- denijs is donderdagmiddag in een on bewaakt ogenblik in een halve meter diepe sloot geraakt en verdronken. Het stoffelijk overschot werd vrij spoedig door omwonenden gevonden. Adoertcntt* BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 fFRD BOISTR 48 A'DAM TFl 71716? Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met later iets toene mende bewolking. Vannacht nog plaatselijk zware nachtvorst, morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Zon: 7.08-18.36 Maan: 5.54-16.42 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERlkNIIklAKIkf 28 cents per miinmeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 530 uur 't avonds teL 21544. „WM mogen onze ogen niet afwen den van de schaduw die het verle den werpt. De herinnering aan dat verleden heeft een diepe zin. Zjj houdt het besef in ons levendig van de naamloze ellende, waarin de ver krachting van de heiligste rechten de mensheid stort. Dat het Neder landse volk echter zich in de na-oor- logse jaren niet door haat of wraak zucht heeft laten leiden, dat de cul turele en economische betrekkingen met Duitsland snel konden worden hervat, dat toont aan, hoezeer het Nederlandse volk de diepste betekenis van het doorledene begrepen heeft". Met deze woorden heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Bey- en, de minister van buitenlandse za ken van de bondsrepubliek Duitsland, dr. Heinrich Von Brentano gister avond aan een regeringsdiner in het Kurhaus in Scheveningën welkom ge heten. Don derdag heeft H. M. de Koningin de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Brentano, op Paleis Soestdijk ontvangen. Hare Majesteit gebruikte met minister Von Brentano, die een bezoek van enkele dagen aan ons land brengt, het dejeuner. Van rechts naar links: H. M. de Koningin, minister Von Brentano en Prins Bernhard. Minister Beyen huldigde de grote staatsman Konrad Adenauer, wie het gelukte Duitslands positie in de wereld te herstellen, omdat hij door zijn per soonlijkheid deze politiek belichaamt. Sprekend over de praktische proble men waarover beide landen het nog eens moeten worden zei hij, dat deze zich tegen de achtergrond van de na de oorlog ontwikkelde Duits-Nederland- se verhoudingen, in hun beperkte be tekenis aftekenen, hoe gecompliceerd en moeilijk zij er op zichzelf ook uit mogen zien. Dat er zich in de publieke opinie met betrekking tot die proble men af en toe misverstanden voordoen, moet ons niet al te zeer verwonderen, aldus minister Beyen, deze misverstan den hebben beide regeringen nooit be- invloed. Voor zover wij het kunnen be oordelen, is geen van deze problemen, gezien in het licht van recht en gerech tigheid. onoplosbaar. Dr. Heinrich von Brentano dankte in zijn tafelrede voor de begroetingswoor den en voor de uitnodiging. De door de eeuwen heen beproefde vruchtbare uitwisseling van geestelijke en materiële waarden, die aan de be trekkingen tussen de beide nabuurvol ken ten grondslag ligt, heeft zich in de laatste jaren weer langs de van nature gegeven lijnen harmonisch ontwikkeld. Dat kon geschieden mede dank zij de wil van de Nederlandse re gering om tot overeenstemming te ko men, aldus Von Brentano. Sprekende namens de bondskanselier en namens het gehele Duitse volk gaf Als er tijdens mijn afwezigheid dieven komen kijken ze allicht het eerst in de kasten. Dan zul len ze daar geen geld vinden", dacht mevrouw G. te Hengelo, toen ze even naar de markt wilde. Ze deed daar om f 700 in een busje en stopte dit in het fornuis. Daar zou niemand het zoeken. Zelfs mevrouw G. niet. Het fornuis wal al weer behaaglijk warm, toen ze aan het geld dacht. Ze schrok en haalde zo gauw mogelijk het bus je uit het vuur. De bankbiljetten wa ren leliik geschroeid. Ze zullen naar de Nedèrlandsche Bank worden ge zonden. Een Ambonees meisje van zeventien Jaar, dat werkzaam was als dienstertic in de kantine van de cacaofabriek De Zaan te Zaandijk, werden de plagerijen die zij reeds twee jaren te verduren had op een gegeven moment te machtig. Het gekwelde kind kocht een hoeveelheid rattenkruit en deed dit in een grote kof fiekan. Juist een van haar medeserveer sters dronk als eerste van de vergiftigde koffie. De 21-jarige G. K. spuwde ter stond de koffie uit en werd daarna on- ^el. Zij moest in het gemeenteziekenhuis van Zaandam worden opgenomen, waar hit zij later kon worden ontslagen zon der dat zij nadelige gevolgen had opge lopen. DA korpschef van Zaandijk gaf Terstond opdracht het dienstertje aan Te houden omdat zij reeds eerder onder 9e druk varr het gesar gedreigd had dat ïij „iets zou doen". Het meisje werd donderdag voor de officier van justitie geleid. Op de fabriek werken ongeveer Tweehonderd personen. In de nacht van woensdag op don derdag is ingebroken in de wapenka mer van de Mauritskazerne te Ede. Ver mist worden: vier karabijnen, drie hou ders van karabijnen, twee stenguns en Tier pistolen. Een deur die toegang gaf tot de wa penkamer is door degene(n) die zich Toegang tot de kamer heeft (hebben) "Verschaft, ingetrapt Het schijnt dat deze deur al enige tijd niet meer in ge heel onbeschadigde toestand verkeerde ®h dat daarover al enige malen rapport Is opgemaakt en uitgebracht. Toen donderdagmorgen deze diefstal ®htdekt werd is direct een grootscheeps onderzoek ingesteld, waarbij ook de Binnenlandse Veiligheidsdienst werd be- Trokken. De ongeveer 1500 militairen Tjan de luchtdoelartillerieschool, die in de Mauritskazerne zijn gelegerd, waren de gehele donderdag geconsigneerd. Overal werden dubbele wachtposten uit gezet. Er mocht de eerste uren niemand ln noch uit de kazèrne. Men acht de mogelijkheid, dat burgers de inbraak Jouden hebben gepleegd, niet uitgeslo- Tai. Het wapendepot is midden in het •rote kazernecomplex gelegen. hij de verzekering van de oprechte en innig gemeende bereidheid alles te doen om het rampzalige verleden te overwinnen. De bondsregering koestert de oprechte wens het wederzijds ver trouwen op een nieuwe basis te ver stevigen. Sprekende over de problemen, die tus sen beide landen nog hangende zijn, noemde Von Brentano deze, in het ka der van de gemeenschappelijke betrek kingen, van relatief beperkte betekenis. Daarom was hij er des te meer van overtuigd, dat de gesprekken in be langrijke mate tot het verkrijgen van een overeenstemming zullen bijdragen en dat de gemeenschappelijke pogingen met succes zullen worden bekroond. Dr. Von Brentano en enkele leden van zijn gevolg hebben gisteren het de jeuner gebruikt ten paleize Soestdijk. De Koningin en de prins onderhielden zich in het Duits met hun gasten en behalve algemene zijn ook politieke en economische onderwerpen aangeroerd. Het dejeuner droeg een zeer intiem ka rakter. Vervolgens heeft de Duitse gast een bezoèk aan Amsterdam gebracht. Te zamen met burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly heeft hij onder leiding van de directeur, de heer Th. Lunsing Scheur leer een rondgang van meer dan een uur door het Rijksmuseum gemaakt. Daarna volgde een rondrit door de stad en langs het IJ. met zijn drukke scheepvaartverkeer. Ruim een uur ver bleven de Duitse gasten vervolgens in de ambtswoning van de burgemeester van Amsterdam. Daar waren tevens tegenwoordig de voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, mr. Delprat, de voorzitter van het genootschap Nederland-Duits- land, prof. dr. H. Meyer en de direc teur van de Koninklijke Nederlandse Stoomvaartmaatschappij, jhr. F. van Lennep. Tijdens dit verblijf zijn vele wensen en suggesties ten aanzien van voor de hoofdstad belangrijke proble men aan de orde gekomen; met name de vrije Rijnvaart en de voltooiing van de autoweg via Arnhem-Zevenaar naar het Duitse Roergebied. Medegedeeld werd dat een cultureel verdrag tussen Nederland en de Bondsrepubliek in voorbereiding is. Minister Von Brentano verklaarde zo opgetogen over zijn bezoek aan de hoofdstad te zijn dat hij gaarne nog eens naar Amsterdam maar dan pri vé wilde komen. In een televisie-interview heeft Von Brentano de zaak van de Duitse ge vangenen in Breda een „netelig pro bleem" genoemd. Hij verklaarde, dat de misdaden die door de betrokken Duitsers zijn gepleegd, door niemand kunnen wor den ontkend. Rechtens valt aan de feiten niet te tornen. Maar misschien is na tien jaar het mooiste recht: genade voor recht te laten gelden. Men kan zich bovendien afvragen of zich onder de gevangenen van Breda wellicht mensen bevinden, wier schuld veel geringer is dan de schuld van hen, die hen tot de gepleegde mis daden hebben aangezet. „Breda" is volgens minister Von Brentano geen juridisch maar een menselijk pro bleem. Het Presidium van de Opperste Sov jet heeft verordend, dat, met ingang van zaterdag, op zaterdagen zes inplaats van acht uur gewerkt zal worden. Dit geldt eveneens voor dagen die aan feestdagen voorafgaan. Partijsecretaris Khroesjtsjev heeft op het in februari te Moskou gehouden congres van de communistische partij een werkweek van vijf dagen met een achturige werkdag toegezegd in indus trieën waar zulks mogelijk is. De hierbij afgebeelde satellieten vormen volgens de ideeën van de tekenaar de hoofdschotel van hetgeen er over een aantal jaren als kunstmatige maan in de ruimte zal drijven. Slechts twee ervan zijn met levende wezens bemand: het vliegtuigachtige voorwerp rechts-boven, dat mensen aan boord heeft en na in de ruimte te hebben vertoefd weer op de aarde kan landen, en het tolvormige gevaarte rechts-onder waarin zich dieren bevinden. De overige toestellen bevatten apparatuur voor het doen van metingen en waarnemingen. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, dr. Heinrich von Bren tano, die thans in ons land vertoeft, zal van 30 april tot 2 mei een officieel be zoek aan Engeland brengen, zo is door bet Britse ministerie van buitenlandse Zaken medegedeeld. In Londen hecht men grote waarde aan dit bezoek daar bet slechts twee dagen valt na het ver trek van de Sovjet-leiders Boeiganin en Khroesjtsjev uit Engeland. Omstreeks drie uur gistermiddag is een straaljager, onmiddellijk na het op stijgen van het vliegveld Volkel in de lucht in tweeën gebroken en vlak bij een boerderij, in de directe omgeving van het vliegveld neergestort. De vlie ger, sergeant C. Koopman, is daarbij om het leven gekomen. Sergeant Koop man was ongehuwd en afkomstig uit Bergen op Zoom. Het vliegtuig was een F-84 Thunderjet var. de Koninklijke Luchtmacht. Het rieten dak en de hooi zolder van de boerderij zijn afgebrand. Oostenrijk In een bos in Neder- Oostenrijk is een Tsjechoslowaaks mili tair vliegtuig neergestort. De vlieger een luitenant-kolonel, kwam om het le ven. Een Franse luitenant heeft bij aan komst op het vliegveld van Soek-Ahras meegedeeld, dat een aantal Algerynse scherpschutters van de eenheid, waar- Heus, de Lente gaat komen. En met de Lente komt de romantiek, zelfs in Central Park, het hartje van New York, midden tussen de wolkenkrabbers. mee hij uitgetrokken was, in de buurt van Soek-Ahras aan het muiten gesla gen is en zeven soldaten die trouw bleven, heeft doodgeschoten. Dit is het tweede geval van muiterij onder Al gerijnse scherpschutters in drie weken tijds. Het vorige geval speelde zich op 19 februari af bij Port Say in westelijk Algiers. Er zijn nu troepen uitgezonden om de muiters, die met hun wapens en munitie verdwenen zijn, op te sporen. De militaire autoriteiten hebben gis teren Europese ooerderijen in het Pa- lestrodistrict, waar woensdagnacht ze ven Europeanen bij aanvallen van op standelingen gedood werden, laten ont ruimen. De geëvacueerde boeren zijn met hun gezinnen in hotels en bij parti culieren ondergebracht. Militairen en gendarmes zijn ren zuiden van de stad Algiers een zuiveringsoperatie begon nen. De opstandelingen die de overval uitvoerden, zouden onder bevel van een gedeserteerde sergeant staan. Door aanslagen van opstandelingen en gevechten met Franse troepen zijn woensdag in Algiers zeven Mohamme daanse burgers en twaalf opstandelingen gedood. 32 Opstandelingen werden ge vangen genomen. In Tunis hebben terroristen woens dagnacht twee Europese boeren dood geschoten te El Aroessa, ten zuidwes ten van Tunis. In Marokko sneuvelden drie militairen bij twee aanvallen van opstandelingen in het Rifgebergte en de Midden Atlas. Vier militairen werden gewond. Bij andere aanvallen in Ma rokko werden een Europeaan en twee Marokkanen gedood. Gisteravond is bekend gemaakt, dat Franse, met helikopters aangevoerde troepen, 61 Algerijnen hebben gedood, die woensdagavond hadden deelgeno men aan de muiterij bij Soek-Ahras. In een legerbericht heet het, dat een bende opstandelingen de post had aan gevallen en alle Arabische militairen tot desertie wist te bewegen. (Reuter) In de hoofdstad van Spaans-Marokko, Tetoean, zijn 950 man Spaanse comman dotroepen aangekomen, aldus is uit Marokkaanse bron vernomen. Naar aan leiding van de recente ongeregeldhe den hebben de Spaanse autoriteiten te vens de Marokkaanse politie ontwa pend. (Reuter) (Van onze luchtvaartredacteur) De K.L.M. heeft bij de Lockheed vlieg tuigfabrieken in de V.S. thans definitief twaalf Electra's besteld. Het eerste toe stel van dit type, dat nog gebouwd moet worden, zal in september 1959 worden afgeleverd. De Electra is een viermo torig vliegtuig, uitgerust met schroeftur- binemotoren. De K.L.M. zal deze vlieg tuigen naast de DC-8 straalvliegtuigen inzetten op intercontinentale lijnen. Om dat de straalverkeersvliegtuigen weinig tussenlandingen zullen maken en dus in grote snrongen het traject zullen afleg gen, zal de Electra op hetzelfde traject op kortere afstanden dienst doen als aan- en afvoervliegtuig voor passagiers. Over enkele jaren zal men dus over een soort „boemel- en expresvliegtuigen" in de luchtvaart beschikken. Met de bestelling van de twaalf „Elec tra's" is met inbegrip van reserve- delen een bedrag van honderdvijfen twintig miljoen gulden gemoeid. Het vliegtuig zal, naar Lockheed verwacht, een kruissnelheid krijgen van 645 km per uur en een maximum snelheid van 725 km per uur. De KLM heeft thans irr bestelling: negen Vickers „Viscount 803" toestellen, die begin 1957 worden verwacht; tien Douglas DC-7C vliegtuigen, die mid den 1957 komen, twee Fokker F-27 „Friendship" machines die eind 1957 begin 1958 worden verwacht; acht Dou glas DC-8 straalvliegtuigen, die begin 1960 zullen komen en twaalf Lockheed „Electra" toestellen die eind 1959 wor den geleverd. Bovendien heeft de KLM een optie op nog vier Douglas DC-8 vliegtuigen. Ais de „Friendship"-vliegtuigen voldoen en er is alle reden om dat aan te ne men zal ongetwijfeld nog een aan tal van dit type worden besteld, aange zien de KLM met twee van deze toe stellen niet genoeg kan doen. De negen „Viscount 803'' machines kosten de KLM zes en dertig miljoen gulden, de tien DC-7C toestellen hon derd miljoen, de twee „Friendships" vier miljoen, de acht DC-8 vliegtuigen tweéhonderd miljoen en de twaalf „Elec tra's" honderdvijfentwintig miljoen, al les met inbegrip van onderdelen. In to taal is de eerste jaren dus een bedrag van rond vierhonderdvijfenzeventig mil joen nodig voor de aanschaffing van nieuwe vliegtuigen. Naar wij vernemen, zou hedenmiddag een bespreking plaats vinden tussen een vertegenwoordiging van de reders vereniging te IJmuiden en bestuurders van een erkende vakbond. Doel is na te gaan of het mogelijk is tot een oplossing in het treilerconflikt te geraken. De re derij D. Joh. Krijger heeft haar pogin gen om de nieuwe treiler Amsterdam, IJm. 28, naar zee te brengen, opgeschort teneinde het resultaat van deze bespre king af te wachten. De stakende vissers blijken zeer optimistisch gestemd te zijn over de afloop. Langs de Vissershaven was vanmorgen allerwegen te horen, dat er maandag gevaren zal worden, al is hierover concreet nog niets te zeg gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1