Filiaal van Kreymborg geheel gerestaureerd Uit Kennemerland lijn Beverwijk trekt één met Yeisen E: Visserijgolf Kru is wo o rd raadse l REGENKLEDING schrale huid? Zaak-Anneke Beekman Zitting kalm verlopen Heropening firma G. B. Roelofsen in Haarlem-centrum Open Damtoernooi van damclub Sint-Bavo ERIC DE NOORMAN Hoogovenvoorstel ten dele afgewezen altgd u/e&l Zo is mijn zoon Modeshow van Koster 12 PARADEPAARDJES DE GASKWESTIE VRIJDAG 9 MAART 1956 PAGINA 2 HAARLEM Cisteren feestelijke heropening De opening Twee laatste verdachten gehoord Replieken 22 maart HEEMSTEDE Aanwinsten openbare lees zaal en bibliotheek r.-k. afdeling R.-k. Vrouwengilde Klaver j as avond' BAKKERs BEHANG SANTPOORT Gronden voor uitbreidingsplannen prijsklassen door CL. BUDINGTON KELLAND Vertaling van Sjoerd de Vries) Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag ^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA,, FALCONJASSEN uwn/ntct Ouderdomsversekering Volgende week in de Tweede Kamer In aanwezigheid van talrijke relaties en andere genodigden werd gisteren middag het geheel gerestaureerde en vernieuwde pand van de N.V. Kreym borg aan de Grote Markt te Haarlem in gebruik genomen. Maandenlang heeft men zich moeten behelpen in de Vishal, maar nu beschikt het Haar lemse filiaal over een waar paleis, dat aan de meest moderne eisen voldoet. Het afgelopen jaar is er gebroken en verbroken, tot er van het vroegere som bere interieur niets meer was overge bleven. De twee percelen die het fili aal omvat, zijn van binnen tot één ge heel samengetrokken, waardoor het mo gelijk werd met de ruimte als het ware te spelen, en lucht en licht alle kansen te geven. De etalages konden ruimer worden opgezet en de gelegenheid werd dankbaar aangegrepen om de inrich ting der afdelingen op de meest effi ciënte wijze te reorganiseren. Op de parterre is de afdeling voor de „jongere" maten ondergebracht even als de zogenaamde bonneterie, op de eerste verdieping bevindt zich de afde ling voor de herenconfectie, terwijl de ateliers een onderkomen hebben gevon den op de tweede verdieping. Bij een oordeel over de verbou wing aan de buitenkant moet men centraal stellen de eis van handha ving, c.q. verbetering, van de archi tectonische schoonheid van de Gro te Markt. En dus achten wij de geko zen oplossing minder gelukkig. Het verticale ritme van de gevelrij wordt immers te sterk gebroken door de overheersende horizontale werking van de in glas-mozaïek uitgevoerde zware band boven de etalageruimten. Een normale neutralisering van de scheiding tussen de twee gevels, waar achter het grootse interieur ligt, zou op een niet storende wijze reeds ver kregen zijn door de horizontale wer king van het etalage-front. De band, die bovendien is gemaakt uit-een hier enigszins vreemd aandoend materiaal is met andere woorden een zó sterke verbinding geworden tussen de twee gevels, dat een breuk tussen boven bouw en onderbouw daarvan het ge volg moest zijn. De oplossing is ten slotte de vrucht van een compromis tussen B. en W. van Haarlem en de N.V. Kreymborg. Uit het openingswoord, dat de heer F. R. Kreymborg namens directie en commis sarissen sprak, werd duidelijk, dat er vele moeilijkheden overwonnen moesten worden eer men tot de grootscheepse verbouwing had kunnen overgaan. Spre ker uitte zijn dankbaarheid jegens de directie van Brinkmann eigenaresse van de panden, die haar toestemming had gegeven om de verbouwing door te voeren. Vele onderhandelingen moesten er ge voerd worden met gemeentelijke instan ties, maar de heer Kreymborg moest erkennen, dat de directie van die in stanties alle medewerking had gekre gen, nadat het compromis gevonden was. Hij bracht daarom dank aan het architectenbureau Kramer, dat veel heeft bijgedragen tot de oplossing van de verschillende bouwkundige moeilijk heden. Dank ook werd gebracht aan de firma Michels, die het nieuwe inte rieur in tekening had gebracht en aan de firma Klein Schiphorst, die op be kwame wijze de bouw had uitgevoerd. Spreker herinnerde aan de koude tijd in de Vishal, maar hij mocht consta teren, dat de. Vishal voor de cliënten (Van een verslaggever) In de. middagzitting van de behan deling in hoger beroep van de zaak Anneke Beekman voor het Gerechtshof te Amsterdam werden de twee overige verdachten gehoord. Tegen mevr. E. D.- van M. nit Overveen vorderde de pro cureur-generaal een voorwaardelijke straf. Tegen de heer C. B. luidde de eis bevestiging van het vonnis van de Am sterdamse Rechtbank. Het Gerechtshof zal 22 maart a.s. arrest wijzen. Mevr. E. D. v. M. uit Overveen, een nicht van de hoofdverdachte, bij wie Anneke Beekman en Betty Melhado in 1948 enige tijd heimelijk verbleven, werd door het Hof langdurig verhoord over de vraag of zij toentertijd wist dat de kinderen door de justitie werden ge zocht. Zij bleef bij haar ontkenning, doch de procureur-generaal achtte in tegenstel ling tot de Rechtbank bewezen, dat zij zeker wat Betty Meljado betrof, van de ware stand van zaken op de hoogte was. Hij rekwireerde daarom drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De Rechtbank had haar in ok tober 1955 vrijgesproken. Als zesde en laatste werd de zaak tegen de vertegenwoordiger C. B. de vroegere pater A. behandeld. In zijn requisitoir zeide de procu reur-generaal in de mening te hebben verkeerd, dat het in deze zaak alleen maar om de straf zou gaan, doch niet meer om de feiten. De verdachte heeft echter een andere houding aangenomen dan bij de behandeling van de zaak door de rechtbank. De procureur-gene raal was van oordeel, dat verdachte de dupe was geworden van zijn eigen domheid en eiste tenslotte bevestiging van het rechtbankvonnis: vier maanden met aftrek. De zitting voor het landgerecht in Djakarta waarop mevrouw Bouman haar pleidooi uitsprak en de heer Jung- schlager zelf een persoonlijke pleitrede hield, verliep zeer kalm, hoewel er gro te belangstelling was. In de zaal waren vertegenwoordigers van de Britse en Amerikaanse ambassades en voorts ver tegenwoordigers van het Nederlandse hoge commissariaat en leden van de In donesische magistratuur aanwezig. Rech ter Maengkom bepaalde de replieken op 22 maart. Na sluiting van de zitting ontruim de de politie het voorerf van het rechtsgebouw. Toen 20 minuten later mevr. Bouman en de heer Jungschlager het gebouw verlieten, was het erf leeg en beiden konden ongehinderd passe ren. Het publiek was blijkbaar wat verbluft door deze gang van zaken. Een enkeling riep iets onverstaanbaars naar de voorbijrijdende auto's. een goede trekpleister is geweest. In zijn dankwoord betrok hjj de be drijfsleider, de heer J. Gründemann, die zovele jaren zijn krachten aan de zaak heeft gegeven en die nu zal wor den opgevolgd door de heer H. Kreym borg. De nieuwe bedrijfsleider werd me teen aan het gezelschap voorgesteld en de verwachting werd uitgesproken, dat hij met veel ijver en wilskracht het Haarlemse filiaal tot nog grotere bloei zou brengen. Een speciaal woord van dank richtte de heer Kreymborg tot het personeel, dat van aanpakken had ge weten en met name zwaaide hij de lof over de etaleurs. Namens de bedrijfsleiding van de N.V. sprak de heer W. Russell en hij complimenteerde in welgekozen woor den de directie met de aanwinst in Haarlem. De heer H. Kreymborg tenslotte be dankte voor het in hem gestelde ver trouwen en gaf de verzekering, dat hij al zijn krachten zou geven aan het be drijf. Velen maakten daarna van de ge legenheid gebruik om de directie per soonlijk te feliciteren. Onder grote belangstelling heeft de firma H. Koster in restaurant Dreef- zicht een show gehouden van haar nieuwste modellen. Ondanks het feit, dat in Haarlem de ene show de andere volgt, blijft de interesse van het pu bliek bijzonder groot, hetgeen ons ove rigens niet verwondert. Een modeshow blijft een boeiende vertoning. Bij vorige gelegenheden hebben wij reeds uitvoerig aan de hand van de ge toonde modellen de nieuwste modelijnen besproken. Ten aanzien van de show van Koster wijzen wij nog gaarne op de bolero, die opvallend favoriet bleek te zijn. Menige japon in hoogzomermo- del was voorzien van een aansluitende bolero. Ongetwijfeld een handige en tevens sierlijke dracht, welke bi] min der warme dagen uitkomst kan bren gen. De tailleurs werden in een rijke va riatie getoond, zeer vele met plooirok ken, hoewel de strakke rok nog mo dieus genoeg bleek te zijn om met ele gance gedragen te worden. Even groot was de variatie in de ja ponnen, zowel uitgevoerd met wijde als met kokerrok. De bedrukte imprimé bleek het weer uitstekend te doen, ook bij cocktail- en avondjaponnen. Elegant en smaakvol. Dit zijn de eer ste indrukken als men de nieuw inge richte schoenenzaak van de heer G.B. Roelofsen aan de Barteljorisstraat 31 in Haarlem bezoekt. Twee maanden is men doende geweest met een ingrijpen de interieur-wijziging en het construe ren van een meer sprekende etalage. Men is daarbij uitgegaan van de nood zaak van een behoorlijke ,,kijk"ruimte voor het publiek. Het zeer smalle trot toir van de Barteljorisstraat, waar vrachtauto's en bussen angstwekkend dicht langs plegen te schieten, noodde niet tot een verblijf op de stoep, zodat de heer Roelofsen zijn winkel achter uit heeft geschoven. Dat is geen een voudige zaak geweest, evenmin trou wens als de revisie van het interieur. De eigenaar is er in geslaagd een ele gant, artistiek geheel te vormen, dat de bezoeker zeker aangenaam zal zijn. Zo is een bijzondere verlichting ontwor pen die het plafond in het duister laat en de impressie geeft alsof de ruimte minder hoog is. De wanden hebben een fraaie boardbekleding gekregen, die on danks haar moderne karakter de in tieme sfeer niet verstoort. In de win kel zijn verder kleine vitrines aan gebracht, speels en bekoorlijk, ge vuld met kleurige vaasjes bloemen en sierlijke schoentjes. Een belangrijke wijziging is ontwor pen voor de doorgang van de winkel naar de voorraadplaats. Dikwijls vindt men in schoenenwinkels de artikelen in de zaak, maar de heer Roelofsen heeft een andere mogelijkheid aangegrepen. Tussen de winkel en het magazijn is een open deur, ter vervanging van de twee grote deuren, die vroeger de af sluiting vormden. Architect van dit al les is de heer G. Sterrenberg uit Zand- voort, aannemer is de firma Jonck- bloedt uit Haarlem. Op de receptie gis termiddag kwamen zeer vele relaties en vrienden hun gelukwensen aanbieden. Een groot aantal bloemstukken verge zelden de felicitaties. Ontwikkelingslectuur. Biot. Opvoeding tot liefde. Colsen. Poels. Flexner. Ame rika schildert. Jung. De wereld der ziel. Lubbers. Naar het moederschap. Morton. Xelaluh. Male. Religieuze kunst. Neder landers over de zeeën. Thompson. Naar maan en Mars. Vincent. Zingend door het leven. Romans. Greup-Roldanus. De kip die kraaide. Gwaltney. Gisteren duurde een eeuwigheid. Löhndorff. De Indiaan sterft. Panhuysen. Iedereen weet het beter. De Saint Pierre. De aristocraten. Farrel. This man and this woman. In de zaal van het parochiehuis „An no Santo" hebben de dames van het r.-k. vrouwengilde afdeling Heemstede gisteravond met belangstelling een le zing met lichtbeelden gevolgd, welke door pastoor Drost werd gegeven. Met behulp van een zestal filmstrips met opnamen van de heilige plaatsen, toege licht door pastoor Drost, werd de sfeer van de dagen waarin Christus op aar de leefde, getekend en beleefde men gezamelijk iets van de indrukken die toendertijd Jezus' toehoorders moeten hebben opgedaan toen Hij in hun mid den leefde. Aan het slot van de avond zegden de voorzitster, mevr. Kubatz- Brugman, de pastoor dank voor hetgeen hij gebracht had en deelde tevens me de dat de Stille Omgang voor dames dit jaar zal worden gehouden op 20 maart, zoals reeds in een circulaire is medegedeeld, maar dat de NZH-bus in plaats van om 13.30 uur om 13.00 uur precies van het Raadhuisplein zal ver trekken. Kaarten voor deze bedevaarts tocht zjjn bij de bestuursleden verkrijg baar. Het bestuur van de damclub „St.- Bavo" organiseert op woensdag 21 maart een klaverjasavond in het ver enigingsgebouw. De gelukkige verove raars van een hoog aantal punten zullen daarmee ook alvast een grondslag van een goedvoorziene Paastafel hebben ge wonnen. De prijzen bestaan namelijk uit eieren en paasbroden. Advertentie LET OP DE van Ze komen ook in Uw bus Gen. Cronjéstraat 13 5 Haarlem - Telef. 11657 Vakkundige behangers beschikbaar De r.-k. damclub St.-Bavo heeft zich in een schrijven gericht tot allen, die op een of andere manier leiding geven aan instellingen, ondernemingen, zaken, verenigingen enz. in Heemstede. In dat schrijven wordt het plan geopperd om te komen tot een groot Heemsteeds dam toernooi. Het bestuur motiveert zijn plan met te stellen, dat velen nog al eens een „vluggertje" maken op de damvelden, maar er niet toe komen in club- of wedstrijdverband hun krach ten te meten. „St. Bavo" wil met dit toernooi nu eens voor deze mensen een gelegenheid scheppen om met elkaar te wedijveren in denkkracht en vernuft. De deelname staat open voor ieder een, voor leden van jeugdverenigingen en voor gepensioneerden, voor bridge- en klaverjasclubs, voor vis- en voetbal clubs, voor zangers en collectanten Het toernooi is vastgesteld op drie woensdagavonden en wel 28 maart, 4 en 11 april. Het strijdperk is het r.-k. verenigingsgebouw aan de Herenweg te Heemstede. Het bestuur van St.-Bavo hoopt, dat voor dit toernooi in Heemstede veel be langstelling zal bestaan. Wordt deze hoop waarheid, dan zal men er naar streven hiervan een jaarlijks terugke rend evenement te maken, waarvoor fraaie wisselprijzen beschikbaar zijn gesteld. Men kan zich tot 21 maart opgeven bij het secretariaat van de damclub, Balistraat 14. Ter verwezenlijking van de krachtens het goedgekeurde uitbreidingsplan „Jan Gijsenvaart" gegeven bestemming voor actieve recreatie (sport- en speelvelden) aan een terrein van ongeveer 2000 m2 aan de Jan Gijsenvaart, is het van be lang, dat de gemeente dit terrein in eigendom verkrijgt. De eigenaar heeft zich, na onderhandeling, bereid verklaard het aan de gemeente te verkopen voor de prijs van 1,20 per m2 en onder voorwaarde, dat de afrastering langs dit terrein voor rekening van de ge meente naar de nieuwe eigendomsgrens wordt verplaatst en zo nodig wordt vernieuwd. Naar de mening van B. en W. kunnen dit aanbod en de gemelde voorwaarden worden aanvaard. In verband met de realisering van het uitbreidingsplan Santpoort-noord is het nodig, dat de gemeente onder meer de beschikking verkrijgt over een per ceel tuingrond van 7.710 m2, -liggende aan de zuidzijde van de Kruidberger- weg. Na onderhandeling heeft de eige naar zich bereid verklaard het perceel met de daarop staande schuur te ver kopen voor de prijs van 12.500, waarbij de waarde van de schuur is geraamd op 935 en die van de grond op 1,50 per m2. Het perceel is thans verpacht voor korte termijn voor een pachtprijs van 180 per jaar. Deze ver-, pachting eindigt per 1 januari 1957. B. en W. achten de koopprijs aanvaard baar. 46. Aan weerskanten van de beek brandt het hier en daar nog. Voor ze verder gaan is het nodig te weten, hoe de loop van het beekje is. Zou het een bocht maken, dan is de kans groot, dat de brand is blijven steken en staan de krijgers van Tugwal hen natuurlijk ergens aan de overzijde op te wachten. Erwin en Axe gaan door de beekbedding vooruit om te verkennen, want Eric heeft de zorg voor het zieke meisje en Svein laat voor geen goud Tugwal buiten zijn bereik komen. De rook is verstikkend en benauwd, doch Eric bemerkt, dat de brand zo goed als uitgewoed is. Eric en Svein volgen langzaam, tiet beekje wordt allengs breder en blijkt tenslotte uit te monden in een rivier, waarvan ze de andere oever door de dikke rookwolken niet kunnen onderscheiden. Uit de schemerige nevel doemen de gestalten van Erwin en Axe op. Reeds wil Eric naar hen toe, als ze nadrukkelijk wenken, te blijven staan. Naderbij gekomen fluistert Erwin: „We hoorden paarden briesen. Er zijn vermoedelijk krijgers van Tugwal aan de overzijde van de rivier. „Als je één kik geeft", sist Svein plotseling tot de van schrik ineenduikende Tugwal, „zal ik je een paar prettige ogenblikken bezorgen, voor je dood!" Tugwal belooft schor fluisterend, zich stil te houden. „Het hele gebied van de brand is natuurlijk omsingeld", zegt Eric zachtjes, „maar hier hebben we tenminste nog de bescherming van de rook, die noordwaarts trekt, dus moeten we er ook hier doorheen zien te komen". Dicht onder de cever blijvend, volgen ze een eindweegs de rivier stroomafwaarts. Heel behoedzaam waden ze naar de overkant. De grijze rook verbergt hen vol komen en juist als ze moeizaam tegen de oever opgeklauterd zijn, horen ze tot hun ontsteltenis een stem roepen: „Wachtwoord!" Het antwoord volgt ogenblikkelijk. „Daglicht!" Van weerskanten blijken krijgers te komen, die elkaar tegemoet lopen. De Noren duiken in angstige spanning ineen, roer loos wachtend. Een der krijgers roept: „Hé! Ben jij in de rivier geweest? Ik hoorde iets in het water". enals de raad van Velsen heeft donderdag de raad van Beverwijk zich ernstig beziggehouden met het voorstel inzake de wijziging van de overeenkomst met Hoogovens betref fende de gaslevering. Hoogovens had na lange onderhandelingen genoegen genomen met een verhoging van de gasprijs met 3 tiende cent mits de re delijkheid van de verhoging zou worden erkend. B. en W. stelden voor de ver hoging te aanvaarden zonder de erken ning van de redelijkheid. Het besluit daarover was gelijk aan dat van Vel sen. Als eerste sprak hierover de heer V. d. Zee (KVP) die de raad niet tot voldoende oordeel in staat achtte, omdat gegevens ontbreken. De geste van Hoogovens wilde hij zien als een compromis-voorstel, mede om de pret tige samenwerking te behouden. De voorwaarde van Hoogovens de redelijk heid te erkennen is niet aanvaardbaar, juist, omdat over die redelijkheid door de raad niet geoordeeld kan worden. Mevr. Allan (WD) verklaarde zich eveneens akkoord met het voorstel van B. en W. De heer Kuiper (CPN) vónd dat Hoogovens winsten genoeg maken en geen verhoging van de gasprijs nodig hebben. Dr. de Ruiter (Chr. Part.) vond het door Hoogovens gevraagde redelijk. De heer De Weiier (KVP) noemde de materie zo moeilijk, dat de leek er niet uit kan komen. Een nieuw geluid kan men, na al hetgeen in de Velser raad over de materie gezegd is, niet laten horen. De Hoogovens hebben slechts zeer summiere gegevens verstrekt, op grond waarvan zeker geen gefundeerd Advertentie oordeel over de redelijkheid van de gevraagde verhoging kan worden ge vormd. Ook al zou Hoogovens een la wine van bedrijfsgegevens verstrekt hebben, dan nog zou men als leken niet kunnen oordelen over de redelijk heid. De huidige gasprijs is, afgezien van de kolenformule, afgestemd op de toe stand vóór Korea. Daarna hebben zich allerlei kostprijsverhogende factoren voorgedaan, ook bij Hoogovens natuur lijk. Er bestaat, theoretisch, een kans, dat de produktiekosten van het gas per eenheid voor Hoogovens niet zijn geste gen. Dit zou bijv. mogelijk zijn door enorme technische verbetering van de produktiemiddelen. Het onderlinge ver trouwen moet bewaard blijven, anders zou de gemeente toch maar de lijdende partij zijn. Spreker kon zich met het door B. en W. voorgestelde verenigen. Wethouder Niesten betoogde, dat de houding van Hoogovens door inplaats van 0,55 cent per kubieke meter nu 0,03 cent verhoging te vragen, mits de redelijkheid van verhoging wordt erkend, niet aanvaardbaar is, want het zou het aannemen van een subsi die zijn, Waar Velsen een voorstel gelijk aan dat van Beverwijk aannam, is het raadzaam, dat de Beverwfikse raad dit ook doet. De heer Koger (Chr. Part.) sloot zich aan bij zijn fractiegenoot dr. de Ruiter: wat Hoogovens oorspronkelijk vroeg moet redelijk wórden geacht en Hoog ovens had deze prijs moeten handhaven en nu niet met een verzoek moeten komen om de redelijkheid van haar verhoging te erkennen, waar ze zo maar 30.000 winst laat schieten. Dr. de Ruiter betoogde nogmaals, dat hij de voordracht zoals B. en W. die stellen onjuist vindt. De heer Romun- de (Arb.) sloot zich bij de heer V. d. Zeelaan. Voorts vond hij het onre- lijk van Hoogovens en evenmin zakelijk om van Velsen en Beverwijk erkenning van de redelijkheid van de verhoging te vragen. Advocaten, wisten hierin geen beslis sing te nemen, aldus mevr. Allan (VVD), hoe moet nu worden verwacht, dat wij dit wel kunnen. Wethouder Niesten moest in de eer ste plaats opmerken dat deze mate rie, die contractswijziging inhoudt, tot de competentie van de raad be hoort, hetgeen enkele leden hadden betwist. De raad heeft tenslotte met 16 tegen 5 stemmen het door B. en W. voorge stelde aanvaard, evenals de raad van Velsen het deed. Verwacht wordt dat Hoogovens nu arbitrage zal aanvragen. Vier loggers en vijf kotters zorgden er donderdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 1.500 kisten verse vis, 1.200 stijve kabeljauwen, 1.050 ijska- beljauwen en 4.000 kilo tongen. Er wa ren 300 kisten wijting, 420 kisten verse haring, 130 kisten makreel, 120 kisten E Horizontaal: 1. vis; 6. weg met huizen; 10. dieren geluid; 11. bijenhouder; 14. jongens naam; 15. herkauwer; 18. Europeaan; 19. voorzetsel; 21. voorzetsel; 22. bij woord; 24. holte in de muur; 26. bar; 27. voorzetsel; 29. bewijs van verdriet; 31. vr. munt; 32. soort onderwijs (afk.); 34. drank; 36. meisjesnaam; 38. voor- Advertehtie kool vis, 35 kisten gul en kabeljauw en 200 kisten schol. De prijzen bleven ook donderdag aan de hoge kant. Er werd bijna geen schel vis aangevoerd. De pennen werden verkocht voor 65,- en de braad deed nu liefst 59,- tot 54,- per kist van 50 kilo. Ponen werden verkocht voor 25,- tót 20,-, grote schol deed 27,- tot 26,-, groot middel 37,- tot 36,-, klein middel 68,- tot 66,-, schol 1 75.- tot 72.-, schol II 60.- tot 50.- en schol III 30,- per kist van 50 kilo. Schar noteerde 42,- tot ƒ25,-, bot 17,- tot 10,- haring 25,- tot 21,- en makreel 34,- tot 24,- per kist van 50 kilo. Grote zwarte koolvis deed 70,- tot 50,-, kleine zwarte koolvis 27,- tot 19,-, grote witte koolvis 90,- tot 82,-, kleine witte koolvis 40,- tot ƒ28,-, grote leng 92,- tot 84,-, ge stripte wijting 32,- tot ƒ25,- per Kist van 50 kilo. Grote kisten kabeljauw de den 100,- tot 68,-, middelsoort 90,- tot 67,- en kleine kabeljauw 60,- tot 48,-. Grote tong werd verkocht voor 2,80 tot 2,72, groot middel voor 2 64 tot 2,46, klem middel voor 2,40 tot 2,50 tong I voor 3,15 tot 2,80, tong II v°or 2,20 tot 2,04 en tarbot deed 3,80 tot 3,40 per kilo. Heilbot werd nu verkocht voor 3,- tot 4,- per kilo. Voor de vrijdagmarkt waren donder dagmorgen geen thuisstomende grote loggers verwacht. Wel rekende de han del op een grote aanvoer van de kust- vloot met tong en schol. UlfilllllllllllllllllllllilllllllllllllHllllltlllllllilllullllllltMtlltlllHIHIlblllllllutillll 67 Cherry glimlachte vaag en antwoordde: „U weet, ma'am, dat wij zoiets nooit zouden doen." Vervolgens wendde hp zich weer tot mij en vervolgde „Je moet die werklieden maar even op de hoogte stellen dat het er hier vanavond waarschijnlijk warm aan toe zal gaan. Dan kunnen ze tijdig een veilige schuilplaats opzoeken." „Dat zal ik doen," beloofde ik. „Maar kun je me ook zeggen, wat je verdedigingsplan is?" Cherry haalde zijn schouders op. „Dat is heel eenvoudig," zei hij. „Zodra ze komen, nemen we ze te grazen. We kunnen ze hier in de buurt rustig opwachten, want hun doel is natuurlijk om de truck met marijuana te pakken te krijgen. Je ziet dat je de moeilijkheden eigenlijk zelf op je hals gehaald hebt." „En waarbij jij en je mannen mij behulpzaam ge weest zijn, antwoordde ik. „Maar waar zou Jenner zijn?" „Ik vermoed dat hij de gang van zaken bij But- terick in de gaten houdt. Die Mexicanen zullen waarschijnlijk voor de vorm ook een uitstapje naar de Rancho Paloma mak.n." Enige tijd later begaf ik me naar het ranchhuis, waar ik uit mijn koffer de twee revolvers te voor schijn haalde, die ik in een schietwedstrijd gewon nen had. Het waren tamelijk luxueuze, rijk versier de wapens, maar zij waren uitstekend uitgebalan ceerd en lagen goed in de hand. Toen ik mijn re volvergordel omgegespt had, voelde ik me een ander mens. Het was, alsof ik eensklaps een decimeter langer en vijf centimeter breder in de schouders geworden was. Toen ik mijn vertrek weer verliet, bevond Mollie Tacker zich in de woonkamer. „Strawn, de revolverheld!" merkte zij op. „Bezeer je maar niet aan die dingen, mijn jongen!" Maar een ogenblik later was zij weer ernstig en voegde eraan toe: „Ik heb de laatste tijd nog eens goed over allerlei feiten nagedacht, om de reden te ontdekken, waar om Butterick zich zo graag van me wilde ontdoen." „En heb je wat ontdekt?" informeerde ik. „Ik geloof het wel. In een tent als de „Opal Horse shoe" merk je een heleboel dingen op, die je het best maar weer zo gauw mogelijk vergeten kan. Dat wordt een soort van tweede natuur van je." „Zeg op!" drong ik aan. „Wat heb je je her innerd?" „Op de avond dat Bergamo verhoord zou worden, hield Butterick een fuifje in de „Opal Horseshoe". De albino bevond zich bij het gezelschap en Vivien Long ook. Zij zaten aan een grote tafel vlak bij de dansvloer. Ik ben er nu pas achtergekomen dat dat fuifje als een soort van alibi zou moeten dienen. „Verklaar je nader!" zei ik kort. „Er zouden achte af wel e-n dozijn mensen kun nen verklaren dat het hele gezelschap van Butterick op de avond van de moord op Bergamo in de „Opal Horseshoe" was," vervolgde Mollie Tacker. „Op een bepaald ogenblik bevond ik me in mijn kleedkamer, die naast de dansvloer is. De deur stond open, zo dat ik kon zien, wat er in de zaal gebeurde. Op dat moment stond Vivien Long op en begaf zich in de richting van het toilet. Maar zij liep het toilet voor bij en verdween door de dienstuitgang. Even later ging Bolitho lai.gs dezelfde weg naar buiten. Zulke dingen gebeuren natuurlijk meer en niemand schenkt er aandacht aan. Maar die twee bleven meer dan een uur weg en kwamen toen langs dezelfde weg weer naar binnen. Het meisje eerst en een kwartier later de albino. In het voorbijgaan wierp Vivien Long een blik in -lijn kleedkamer en ik voelde dat zij begreep flat ik haar had zien verdwijnen." Mollie zweeg even en hernam dan: „Gedurende de tijd, dat het meisje en de albino afwezig waren, werd Bergamo vermoord. Als dat fuifje dus diende om alle feestgenoten een alibi te verschaffen, dan ben ik degeen, die de gemoedsrust van Butterick en de zijnen kan verstoren. Ik kan immers verklaren dat Bolitho en Vivien Long meer dan een uur weggeweest zijn." „Was Maggie Jones ook bij dat fuifje?" vroeg ik. Mollie dacht enige ogenblikken na en antwoord de dan: „Nee, op die avond niet!" ,,je moet die hele verklaring op schrift stellen." zei ik. „Verscheidenen van ons kunnen dan als ge tuigen ondertekenen." „Is dat voor het geval dat ikvroeg zij- Ik knikte ernstig. Mollie Tacker schudde haar hoofd. „Wie heeft ooit kunnen denken dat ik zo ver van het asphalt van Broadway nog eens aan mijn eind zou komen!" zei ze mijmerend. „We zullen onze uiterste best doer, om je heel huids naar Broadway terug te brengen," troostte ik haar. Vervolgens ging ik .mar buiten. Op het plateau achter de slaapbarak zag ik een van Cherry's man nen op een rotsblok zitten. Van dat punt kon hij de hele vallei overzien, zodat niemand de ranch onop gemerkt kon naderen. Shag kwam kwispelstaartend op me toe en likte me vriendschappelijk de hand. Daarna liep hij weer door, alsof hij een waakronde deed. Op bepaalde strategische punten van het ranchter- rein waren onze drie ;owboys onder leiding van Straight bezig, prikkeldraadversperringen aan te brengen. Terwijl ik dit werk even gadesloeg kwam Bunny uit de keuken en zei: „Ik heb wel meer met Yaquis te doen gehad. Die komen nooit overdag uit hun schuilhoeken te voor schijn. Ik heb Cherry verzekerd dat wij niets hoeven te verwachten, voordat de maan opkomt." Het bleek later dat Bunny gelijk had. De uren kropen voorbij en er was niets, dat de diepe rust van het landschap verstoorde. Het wachten viel mij lang en ik verlangde naar actie: niet, omdat ik zo moedig was, maar omdai ik ernaar verlangde dat alles weer achter de rug was. (Wordt vervolgd zetsel; 39. steenmassa; 41. beetje; 43. niet dicht; 45. ik (Lat.); 46. roofvogel! 47. windrichting (afk.); 48. meer in Amerika; 50. rivier (Spaans); 51. Ind. vleesgerecht; 53. te zijner plaatse (Lat. afk.); 54. Eng. telwoord; 56. staatsbedrijf (afk.); 57. deel v. d. bijbel (afk.); 59. Fr. lidwoord; 60. schoeisel; 63. voegwoord; 65. opstootje; 67. hou* ding; 68. meisjesnaam; 70. meisjes naam; 72. bewijs van achting; 74. in houdsmaat; 76. langwerpig rond' 78. tandeloös zoogdier; '79. vo'g'el; 81. voeg woord; 82. roofdier; 83. rangtelwoord. Verticaal: 1. snor; 2. ruim; 3. keukengerei; het Romeinse rijk (Lat. afk.): 5. grot9 bijl; 6. de oudere (afk.); 7. deel v. h* kippenhok; 8. reptiel; 9. sarren; 12. groot water; 13. vulkaan; 16. zang- noot; 17. lengtemaat (afk.); 19. her kauwer; 20. bijwoord; 23. enzovoorts (afk.); 25. meisjesnaam; 28. Europeaan; 30. werelddeel; 31. overdekking; 33. muziekinstrument; 35. plaats in Duits land; 37. behoefte aan drinken; 38. in ontvangst nemen; 40. deel van het hoofd; 41. Europeaan; 42. Eng. tel' woord; 44. takje; 49. elektr. geladen deeltje; 52. vervoerbedrijf (afk.); 53. lijn; 55. bijb. naam; 56. voetbalvereni ging (afk.); 56. ijzeren staaf; 59. gewa pende ruiter; 61. behoeftige; 62. ver stand; 64. jongensnaam; 66. landbouw- werktuig; 67. de somma van (afk.); 69. anno (afk.); 71. dierengeluid; 73. tochtje; 75. voormalig Nederl. eiland; 77. afgelegen; 79. titel (afk.); 80. Fr. lidwoord. Horizontaal: slaapkamer; 2. tellen - amen; 3. regeling - vi; 4. are - ukkepuk; 5. a.m. - ew - Griek- 6. term - K.B.; 7. eiber - spar; 8. os - anoniem; 9. start - inrit; 10. Ie - gezet - co.; 11. Orion - fel. V erticaal: 1. straat - Oslo; 2. leermeester; 3- alge - R.I.; 4. ale - embargo; 5. peluW - enten; 6. knik - K.R.O.; 7. N.K.G.B. - niet; 8. mager - sint: 9. Em. pieper; 10. revue - amice; 11. nikker - tol. Advertentie voor Dames en Heren v.a. f 39.75 MERCURY 49 59.— enz. gabardine 89.—, 98.—, 108.— enz. GEN. CRONJÉSTRAAT 4044 TELEFOON 15438 - HAARLEM-NRD. Volgende week zal de Tweede Ka mer beginnen met de behandeling vai> het wetsontwerp algemene ouderdoms' verzekering De schriftelijke behande' ling van deze belangrijke sociale web die aan iedere Nederlander een basis pensioen wil verschaffen, heeft dri kwart jaar in beslag genomen. Na schriftelijke behandeling is er nog nion deling overleg geweest tussen minist®. en Kamer, waarvan het verslag vandaa» werd verwacht. Vermoedelijk zal e zaak woensdag in de Kamer in openb» behandeling komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2