i Canadese piloot veroordeeld tot geldboete van f 1200- Kath. vormingsschool voor de detailhandel te Haarlem Guillaume van der Graft peinsde over het spel E „Maakt mijn sport een ander rijker?" Agenda voor Haarlem en omöeviné Theo van der Pas neemt afscheid van Haarlem DURE ANTRACIET „De Spaarnestad" „Kleine kinderen worden groot" D B.A.B. viert vijfde lustrum Openbare kleuterschool in Bloemendaal Spannend toernooi door winst van derde klassers p Na dronkemansrit door afzetting van Glipperweg gereden Grace Kelly getrouwd y Rector W. Grimbergen voor de N.K.S. afdeling Haarlem Verzorgde Voorstelling door H. T. C. D Ouders verzoeken: 22 woningen aan Bovenweg Voor de Haarlemse Kunst Gemeenschap VRIJDAG 9 MAART 1956 PAGINA 3 r r »z. p r r r r r r 44 r - rn* i HAARILEMiSE POLITIERECHTER 28 BROMFIETSEN GESTOLEN Bioscopen Stadsschouwburg Concerfgebouw Grote of Sint Bavokerk Diversen Minerva Heemstede Tentoonstellingen Burgerlijke Stand Haarlem Belangrijke su'bsidie- verhoging voorstelling „Jong Haarlem Vooruit" Aankoop van oude materialen Ten behoeve van restauratie stadhuis VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES Brandstoffenhandel Fr. Varkenmarkt 610 Geanimeerde samen komst in Haarlem B. en W. zien noodzaak niet in maar stellen verbeteringen voor Bouwvereniging Aerden hout vraagt voorschot van ruim f 325.000 BILJARTEN OM WILH ELMIXA BEKER 4 vakantietoeslag ook voor gemeente- personeel? GRAMMOFOONPLATEN GESTOLEN Amsterdammers ingesloten Haarlem koopt twee schilderijen Aanbiddingsdag in Romana-kapel Beurs van New York sr; 3. leluW LB. - ieper; OZ. fr d Een 37-jarige piloot uit Canada is tanmorgen door de Haarlemse politie rechter tot een geldboete van f 1200 veroordeeld. De Canadees, die in 1945 tijdens voedseldroppings voor het eerst met Nederland kennismaakte, had in de Oudejaarsnacht dronken achter het stuur van een auto gezeten en was met grote snelheid door een afrastering aan de Glipperweg in Heemstede gereden Vervolgens kwam de auto in een kleine vijver terecht bij pogingen van de be stuurder om te draaien. De politierech ter legde een geldboete op, omdat de ver dachte, die op 24 februari als vlieger in dienst was bij de KLM, op 17 maart naar Canada vertrekt om dienst te ne men bij een Canadese luchtvaartmaat schappij. Ondanks alle goede wensen, die hem in de nacht van 31 december op 1 januari ten deel waren gevallen, was het geluk de aviateur, die op het ogen blik nog in Heemstede woont, niet di rect gunstig gezind geweest. Bij vrien den had" hij het nieuwe jaar begroet. Op de prille nieuwjaarsmorgen wilde hij nog even naar Bennebroek rijden om een andere piloot de hand te druk ken. Op de Glipperweg nabij de dr. Schaepmanlaan ging het verkeerd. Langs de weg stonden roodverlichte tonnen ten teken dat de rijbaan was opgebroken. De Canadees vloog echter dwars door de afzetting heen en liep daarbij waarschijnlijk een lichte her senschudding op. Van wat er daarna gebeurde herinnerde hij zich tenminste weinig meer. Omstanders hebben ge zien dat de wagen half draaide en ten slotte in een brede sloot terecht kwam. De bestuurder stapte uit en spoedig daarna was de politie aanwezig. De officier van justitie, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman vond het maar een moeilijk geval. „Het is een buitenge woon ernstig delict. De verdachte was "iironken en reed met volle vaart door enkele afscheidingen heen. Toevallig waren er geen mensen op straat". De officier meende, dat een gevoelige straf van b.v. twee maanden gevangenisstraf en een langdurige ontzegging op zijn plaats zou zijn geweest. „Maar deze man is hier gebleven om zijn berechting af Vanwege de afd. Haarlem van de r.-k. middenstandsvereniging is het initiatief genomen om te komen tot stichting van een „katholieke vormingsschool voor de detailhandel te Haarlem". Die stichting is inmiddels een feit geworden en een voorlopig bestuur is geformeerd. Dit bestuur heeft nu een verzoek tot de Haarlemse gemeenteraad gericht, waar in een noodzakelijkheidsverklaring ge vraagd wordt voor de oprichting en in- Itandhouding van een dagschool. In het Huis van Bewaring is een 41- jarige meubelmaker ingesloten, die be kend heeft in 1953 aan de Wagenweg te Haarlem een bromfiets gestolen te hebben. Overigens bleek de man el ders in totaal nog 27 bromfietsen buit gemaakt te hebben. te wachten. Bovendien moet hij op 20 maart in dienst bij een Canadese lucht vaartmaatschappij." De eis luidde daar om slechts een week gevangenisstraf onvoorwaardelijk en drie jaar ontzeg ging. De verdediger, mr. O. H. v. Wijk, hield een pleidooi waarin hij vertelde hoe de Canadees in 1945 Nederland heeft gered van de hongerdood en hoe hij tien jaar lang heeft meegeholpen aan de her opbouw van de KLM. „Hij is ons land binnengekomen met voedsel en het zou wat wrang zijn als hij er met een ge vangenisstraf uit ging". Mr. v. V/ijk was van oordeel dat de generale preventie r.iet geschaad wordt door een zeer bij zondere strafoplegging. „De officier heeft een vinger gegeven en ik waag het de hele hand te nemen. Niemand zal gegriefd zijn als deze man, wiens vrouw geheel verlamd is en dus niets kan doen om de talloze beslommerin gen voor het vertrek naar Canada te helpen oplossen, een milde penitentie krijgt". Mr. v. Wijk stelde daarom een geldboete voor. Mr. J. P. Petersen, de politierechter, was er ook van overtuigd dat een ge vangenisstraf te grote consequenties zou hebben voor de toekomst van de ver dachte. Het gerechtshof heeft een vrij gezel in een soortgelijke zaak eens ver oordeeld tot 2000 gld. boete. De politie rechter vond het zeer lastig een bedrag te bepalen, omdat hij niet op de hoogte was van de financiële toestand van de piloot. De uitspraak luidde tenslotte 1200 gld. boete en drie jaar intrekking van het rijbewijs. Of u het geloven wilt of niet, deze foto van Grace Kelly werd vlak na haar huwelijk genomen.... De feesten in Monaco gaan echter gewoon door, want het huwelijk tussen Grace en Bing Crosby was slechts een film-huwelijk, bestemd voor de nieuwe rolprent „High Society", waarin Grace een hoofdrol speelt. „Mijn ervaring is, dat de jeugdleider in de meeste gevallen geen opvoeder is." Dit stelde rector W. Grimbergen gisteravond als inleider van de leiders- cursus, die de commissie katholiek voetbal van de N.K.S. voor het tweede jaar in Haarlem organiseert. De spre ker of beter, gesprekleider, heeft de eerste cursus de vraag geponeerd of ..Mijn sport", d.w.z. -"ie van de jeugd leider, „mijzelf rijker maakt." Thans was de vraag: „Maakt mijn sport een ander rijker?" Rector Grimbergen ging daarbij uit van de stelling dat sportbe oefening een neutrale activiteit is, die als zij goed geleid wordt, een waarde volle ontplooiing kan zijn van lichaam en geest. Het probleem van de .ieugdleiding is voor de N.K.S. aanleiding geweest om deze cursussen in zijn districten te be leggen, opdat de betrokkenen, in ieder geval theoretisch geschoold, kunnen trachten hun pupillen tot betere men sen in de ruimste zin van het woord te maken. Want men spreekt wel al tijd losjesweg van opvoedende waarde van de sport en verrijking, maar het is de vraag of dit allemaal zo vanzelf sprekend is. De buitenstaander begint er soms aan te twijfelen als hij de ex cessen ziet, die met sport in verband staan: een Parijse judoleraar geworgd, een voetbalscheidsrechter ternauwer nood door de politie van molestering gered, een vijfjarig zwemmertje van wege te harde training gestorven, enz. 18 j. CINEMA PALACE: „Kiss me deadly", volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: tot en met zo.: „De over- loper", 14 jaar. Ma. tot en met do.: „De volmaakte over val", 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di.-avond één voorst, om 8 u. LIDO: „De regen kwam". Tilden: 2 4 15 7 en 9.15. yue Zo.-ochtend 11 u. „La Traviata" a 1 LUXOR: Brieven uit mijn „otoi Tijden: 2. 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: tot en met zo.: „Ridders van de Ronde Tafel", 14 Jaar. Tijden: vr 8.15, za. 2.30, 7 on 9.15, zo. 2, 4.15, 7' en 9.15. Ma. 8.15: „Mane Antoinette", volw. Wo. en do.: „Onvergetelijke melodie", a. 1„ 8.15. REMBRANDT: „To catch a thief", 14 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: tot en met zo.: „Aasgieren van Texas", 14 jaar. Van ma. tot en met do.: „Aloma van de Zuidzee", 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: „De klauwier", 18 jaar. Tijden 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo.-ochtend 11 uur: „De witte droom alle leeft. Vrijdag 9 maart: Lezing voor de ver. „Ge loof en .Wetenschap" (besl.), 8 uur. Zaterdag 10 maart: Toneelgroep „Theater" met „Familieconflict" van Diego Fabbri (schrijver van „Proces om Jezus"); on danks bepaalde zwakheden een boeiende, dramatische geschiedenis van de strijd van vier mensen om het bezit van een onecht kind. Goede rollen van Anny de Lange, Eüse Homans, Jenny van Maerlant, Jacq. Snoek en Rob de Vries. Niet voor de jeugd, B uur. Zondag 11 maart: Toneelgroep „Theater" met „Een nacht vol verschrikkingen". („She stoops to conquer" van Ol. Goldsmith), een met vindingrijke fantasie geregisseerde en gespeelde voorstelling van het klassieke Engelse blijspel. Met Willy Haak, Lies Fran ken, Ineke Brinkman, Ko Arnoldi en Kees Erusse, 8 uur. Maandag 12 maart: De Haagse Comedie met „Requiem voor een non", een rauw, indrukwekkend, hoewel soms melodrama tisch en hard geschreven stuk van Will. Faulkner over verdorvenheid en inkeer. Sterk bezet met o.a. Myra Ward, Elis. An dersen, Alb. van Dalsum en Jan Rétel. Strikt voor volwassenen. (Ab. A.), 8 uur. Dinsdag 13 maart, 2 en 8 uur: Schoolvoor stellingen door „Puck" van „Cyfcloon drie antwoordt niet" van Jules Roy. Een span nende geschiedenis, met een zeer menselijk conflict als achtergrond, uit de wereld der straalvliegtuigen. Woensdag 14 en donderdag 15 maart: To neelgroep „Theater" met „Familie-conflict" Ab. D. en E„ 8 uur. Vrijdag 9 maart: N. Ph. O., 8e concert, aerie V. Sol.: Hans Osieck, piano, 8.15 u. Zondag 11 maart: Kinderfilmvoorstelling Van Dik Trom, 14.30 uur. Dinsdag 13 maart: N. Ph. O., 9e concert, ••rie D. Sol.: Irma Kolassi, sopraan, 20.15 u. Donderdag 15 maart: Haarlems Postaal Mannenkoor. Concert o. 1. v. P. J. Potgie- ser, 8 uur. Vrijdag 16 maart, 16 en 19.30 uur: Vierde jeugdconcert. Maandag 12 maart: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30— 16.30 uur. Vrijdag 16 maart: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters, Van 11.30— 12.30 uur. Frans Halsmuseum Dinsdag 13 maart: Volksuniversiteit. Con cert georganiseerd door de Stichting Gau- deamus te Bilthoven. Paul Kurpershoek, piano, Hans Kox, piano, Froukje Giltay, viool, 8 uur. Donderdag 15 maart: Haarlems Comité voor Kamermuziek: Trio Meyer-Driehuys- Van Duuren (fluit, hobo, piano), 8 uur. ®jbsdag 13 maart: 50-jarig toneel-jubileum e?. ««man Bouber: „Zeemansvrou wen 8.15 uur. ïreeburg (Bloemendaal), zaterdag 10 r-iLieL A,0ncert door de Bloemendaalse Chiistelijke Muziekvereniging „Sursum", H k R dkamp, 8 uur. r-(Tempeliersstraat)zondag 11 ónera cJ door de hcer Leo Riemens nm&onplatem 8°Puiette' toeSeIicht met «ra" ITnholthuisi Vrij burglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur, behalve s ma. en 's zo. Eerste zond. van de maand van 3—5 uur Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Teyler's Museum: Etsen en tekeningen van Rembrandt. Geopend iedere werk- dag behalve ma. van 115 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van pop penhuis anno 1750 met inventaris van meer dan 3000 voorwerpen. Geopend van io15 uur; zo. van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften, munten e.a. Ge opend van 1017 uur; zo. van u. Huis van Looy: Interscholair jeugdtoer- nooi tot en met 18 maart. Geopend: 10 12.30 en 13.30—16 u., zo. van 14—17 uur. ONDERTROUWD: D. Miedema en M. H. Speerstra. GETROUWD: J. Winkel en S Schol- te; L. Krook en E. Tuilan. GEBOREN: z. v. A. J. de Droog- Eland; z. v. L. Ch. Droste-Pijper; z. v. A. M. A. van Zanten-Boerkamp; d. v. M. C. van Haaster-Boelé; d. v. B. Smits-de Jong; d. v. F. H. Heiligers- van der Mejj; d. v. H. Plaggenborg- Kruizinga; d. v. J. A. Zwart-Voerman; d. v. E. van der Velde-van der Wal; d. v. W. M. C. Hansen-van Boeckel. OVERLEDEN; Chr. Rompelman, 71 j., Nachtegaalstraat; A. H. W. Geurtz, 78 j., Obistraat; J. M. G. Suerhoff-Ra- venswaaü, 70 j„ Emmalaan. Het zijn natuurlijk verschijnselen, die nooit uit de sport zelf kunnen voort komen, maar in hun verband zijn ze toch angstwekkend. Spr. zette scherp en concreet uiteen hoe men uiteindelijk na brede ontle ding de vraag kon opwerpen: Zijn wu in Haarlem goede jeugdleiders? Daar toe besprak hij de verschillende kern punten van de zin „Maakt mijn sport een ander rijker". Óp de eerste plaats moet men zich afvragen, wie „mijn is. „Wie ben ik?" Wc. maken ons ons zijn niet genoeg bewust. Voortdurend voeren wij de strijd mee tussen goed en kwaad, die ons eigen denken sterk beïnvloedt. Dit is iuteraard niet alleen van belang voor het sportwerk, maar voor het hele dagelijkse leven. De vol gende kwestie betreft het begrip sport. „Wat is sport?" Strikt gesproken is het uiterst lastig een zuivere definitie te geven, maar het is wel begrijpelijk dat hier sprake is van het werk dat de lei der doet in het verenigingsleven, de bepaalde methode, waarmee hij zijn ideeën realiseert. Het, derde punt is „het rjjker maken". Dé bedoeling is de geestelijke verrijking van de jonge mens en de jonge christen. Tenslotte dient het begrip ,,de ander" een verkla ring, aldus rector Grimbergen. „De ander" is niet het publiek, dat dus naar de sportmanifestaties kijkt en er eventueel beter van zou kunnen wor den, hoewel dit te betwijfelen valt. Het is ook niet de eigen vereniging, die pre matuur rijker gemaakt dient te worden. Het ziin de jongens die leiding behoe ven, de jeugd die van dag tot dag ver andert en naar de volwassenheid toe moet. Het gezin wordt in dezen hoe lan ger hoe meer een beperkt milieu: de straat, de school en niet het minst het spel spelen belangrijke rollen. Het spelmilieu wordt bepaald door het lei derschap, dat dus buitengewoon opvoe dend kan zijn. Spr. legde er de nadruk op dat het in de huidige tijd steeds moeilijker wordt goed te leiden, want „al ben je maar tien jaar ouder, je leeft in een gans andere generatie, je mist de aan sluiting als er niet zeer nauw contact en begrip is met de jonge mens, die on evenwichtig, onervaren en eigenlijk hulpeloos tegenover de wereld staat, voortdurend geconfronteerd met vreemde dingen die hij niet doorziet." Tos slot van zijn causerie gaf rector Grimbergen drie vragen op, waarvan er een bijvoorbeeld luidde: „Wat was destijds de aanleiding en het motief voor u om juniorenleider te worden?" Na een zeer interessante discussie tus sen jeugdleiders onderling en in laat ste instantie tussen de gesprekleider en de gevormde groepen kwam rector Grimbergen tot de wellicht voorziene conclusie dat ook de jeugdleiders uit het district Haarlem nog niet de op voeders zijn, zoals men die zich zou willen wensen. In verband met de sterke stüging van het aantal cursisten van de stich ting „Jong Haarlem Vooruit!' 'stel len B. en W. van Haarlem voor het subsidie voor deze stichting te verho gen van 17.000,- tot 27.000,-. Te vens wordt voorgesteld het subsidie over 1955 te verhogen van 17.000,- tot 20.000,-. Tijdens de cursus 1951-1952 volgden ruim 500 jonge mensen de lessen. Voor de cursus 1954-1955 was dit aantal toe genomen tot ruim 1200, verdeeld over 83 lesgroepen. Mede in verband met deze grote groei, heeft het bestuur een cursusleider moeten aantrekken, die op treedt als directeur in volledige betrek king. Het Haarlems College van B. en W. heeft de raad verzocht een krediet be schikbaar te tellen van 25.000 tenein de in voorkomende gevallen oude mate rialen te kunnen kopen die nodig zijn voor de restauratie an het stadhuis. De praktijk heeft geleerd, dat der gelijke oude materialen vaak zeer moei lijk te krijgen zijn. Het is zaak, dat men over voldoende van deze materialen beschikt, wanneer men eenmaal begint met de uitvoering van de restauratie van het stadhuis. De materialen zijn schaars omdat zij meesttijds slechts "erkregen kunnen worden bij de afbraak van oude bouw werken. i De vermaarde pianist Theo van der Pas heeft gisterenavond met een pianorecital van werken van Frédéric Chopin voorgoed afscheid ge nomen van Haarlem. Enkele weken ge leden heeft hij de vaste bezoekers van de concerten van het- Noordhollands Philharmonisch Órkest voor een laat ste maal laten genieten van zijn kunste naarsschap, toen hij solieerde in het pianoconcert van Edvard Grieg. Een grootse en waardige hulde is hem toen ten deel gevallen. Gisterenavond heeft hij al degenen, die hem het best hebben leren kennen als vertolker van Chopin de gelegenheid geboden afscheid van hem te nemen. Een volle concertzaal heeft genoten van de voordracht en techniek van de meesterpianist. Het pro gramma, dat vooral wat het eerste ge deelte betreft was samengesteld uit niet al te bekende werken, gaf de toehoor ders meer dan 'ooit wellicht de gele genheid Theo van der Pas te bejube len. Aan het slotapplaus de laatste noten van de Polonaise in As waren nauwelijks weggeëbd scheen geen einde te komen: de zaal was enthou siast, zo zelfs, dat Theo van der Pas besloot tot twee toegiften. Wij mogen ons vel ontslagen achten een technisch gedetailleerd verslag van de uitvoering te geven. Reeds vele keren is in deze kolommen de loftrom pet gestoken op de pianistische kwali teiten van Theo van der Pas: ieder weet zo langzamerhand wel, dat hij een der grootste pianisten ep ook een der beste Chopin-vertolkers van deze tijd is. Daarom valt het zo te betreuren, dat Theo van der Pas besloten heeft het Nederlands concertpodium vaarwel te zeggen, al zijn we er echter van overtuigd, dat wii hem noe wel eens als gastpianist op een of ander concert zullen horen. AD. INT. en vrij gering aantal leden van de Haarlemse Kunst Gemeenschap heeft gisteravond in de vrij on verwarmde muziekzaal van restaurant Brinkmann geluisterd naar de visie van Guillaume van der Graft, die enige dichtbundels op zijn naam heeft staan en secretaris is van de Van der Leeuw stichting, over „het spel". Guillaume van der Graft, pseudoniem voor W. Barnard, is dominee van professie, een omstandigheid, die hij in zijn „gepeins" over de spelende mens in het geheel niet trachtte te verbloemen. Zijn be schouwingen en gedachtensprongen wa ren van dien aard, dat het vele toe hoorders te moede moet zijn geweest alsof zij een tocht in de bergen maak ten: de helling stijgt snel, de aandacht mag geen ogenblik verslappen, soms wordt een blik gegund in een duistere kloof, maar daarna gaat de reis weer snel verder, en een enkeling wordt de expeditie te gevaarlijk, zodat hij vrij willig achter blijft. Maar hoe interes sant is het panorama! Guillaume van der Graft bouwde zich speels een inleiding op en was ver rassend snel reeds beland in de pro blematiek van het spel, waarmee hij de begrippen waarheid en werkelijkheid in verband bracht. De dagelijkse er varing had hem geleerd, dat de waar heid vaak gelogen wordt, dus beleden zonder een adequate gemoedsgesteld heid. Via Heidegger kwam de spreker tot de mening, dat de waarheid niets anders is dan het onverborgen zijn. Van der Graft maakte onderscheid tus sen identificatie en participatie bij het bedrijven van het spel. Als voorbeeld nam hij het toneelspel. Identificatie is vereenzelviging met de uit te beelden gevoelens, terwijl het dienen van de waarheid, in de zin van het onverbor gen zjin, eerst bereikt kan worden, wan neer de speler participeert aan een be paalde emotie. Dan eerst komt hetgeen verborgen, verstopt, was, aan het licht, vanwaar de bevrijdende werking van het spel merkbaar wordt. Dit aan het licht treden van verborgenheden kan soms een verwoestend effect hebben, zoals wel gebeurt op toneelrepetities als men geconfronteerd wordt met zich zelf. Guillaume van der Graft zag in de structuur van kunstenaars en christenen overeenkomst. Beide groepen hebben het vermogen tot verwondering, dat zich neerlegt bij de uiterlijke verschijnings vormen maar aanneemt, dat er iets achter steekt. Zij brengen dingen met elkaar in verband op een andere ma nier dan het lot dat heeft gedaan. Zij „spelen" dus met de factoren, die deze wereld maken. Steeds maar voortpeinzend betrok Guillaume van der Graft ook het drama in zijn beschouwingen, zoals dat is ont staan in de ernstige natuurcultus van de primitieven en uitgegroeid is in een christelijke wereld, waar voor de nood lotsgedachte eigenlijk geen plaats meer behoort te zijn. De antieke wereld speelde het spel met grote ernst, maar christenen bedrijven het spel willens en wetens. Nog enkele andere gedachten Advertentie is de goedkoopste brandstof Grootste warmte. Minste as. Langste brandduur. ALLEEN-VERKOOP (Spaame bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 e Haarlemse Toneel Club heelt woensdag- en gisteravond voor haar leden uitvoeringen gegeven van het kostelijke blijspel van Noël Langley: „Kleine kinderen worden groot" Langley is een fijngeestig schrij ver, die zijn humor zoekt, in de dwaze situaties, maar tegelijkertijd in het dwa ze woordenspel. Tussen tekst en hande ling bestaat bij hem een wisselwerking die bij voortduring tot een glimlach noodt. Hij overdrijft, maar met mate. Hij tekent caricaturen, maar nooit be spottelijk. De beheersing is, zoals bij zoveel Engelse toneelschrijvers, bij Noël Langley geworden tot een elemen taire bouwsteen van het stuk. „Kleine kinderen worden groot" is de drieste historie van een min of meer losbandige familie. Moeder Essie wil haar stand nog wel ophouden, maar zij zit finaal aan de grond. Haar oudste dochter staat op het punt moeder te worden en haar schoonzoon is deze om standigheid niet meer de baas. Een andere dochter is getrouwd met een wereldvreemde, existentialistische schrijver, een miskend genie, dat lak heeft aan alle burgerlijkheid. Hun hu welijk is uiteraard geen succes, want het arme kind is tegen zo'n man niet opgewassen. De derde dochter, Kathy dreigt aan lager wal te raken en num mer vier, Bicky, is een bakvis die zich zelf de nodige dramatische situaties schept. Natuurlijk komt alles in orde, maar daarvoor zijn dan drie bedrijven vol van de meest verwarrende situaties nodig. Moeder Essie is de centrale figuur in dit blijspel. Zij beheerst het toneel met haar flegma, dat eigenlijk meer een mengsel is van nonchalance en na- iviteit. Haar opgroeiende kinderen zijn daaromheen gegroepeerd. Zij hebben allemaal iets van haar karakter, iets van haar geest. Maar ieder van hen is anders, heeft zijn eigen wijze van reageren .De schoonzoons zijn de „an deren". Zij lokken de reactie., van moe der en dochters uit. Eenzelfde functie, zij het enigszins anders, hebben de fi guren van de butler, de dokter en de verpleegster. De Haarlemse Toneel Club heeft zich geen gemakkelijke taak gesteld met dit stuk. Het is reeds overbekend uit de voortreffelijke voorstelling van de Nederlandse Comedie, met Mary Dresselhuys Is moeder Essie. Deze actrice heeft deze rol een zc uitgespro ken karakter meegegeven, enkel en al leen door zichzelf te zijn of te spelen, dat ieder die na haar zich aan deze rol waagt, zonder het te willen om een vergelijking vraagt. Het is de grote ver dienste van mevrouw M. Wiemeyer, dat zij deze Essie niettemin een eigen ka rakter heeft gegeven, dat volkomen af week van dat van Mary Dresselhuys. Misschien was zij technisch niet zo vol maakt, maar zij gaf deze Essie iets fris, iets nieuws, iets dat niets te ma ken had met de cliché-maniertjes van de Amsterdamse actrice. aarmee is in feite reeds gezegd, dat de HTC een goede voorstel ling heeft gebracht. L. Straus speelde een goed-getypeerde kwajon gensachtige, vader-in-spe en N. Drost maakte van zijn kleine rol van de exi stentialistische schrijver een creatie. A. J. Emous als de verliefde van de jongste dochter gaf een prachtig opge wonden standje te zien en J. Rogge veen maakte van zijn dokter Drew een vriendelijk, goedhartig mens. Minder geslaagd vonden wij mevrouw Ekering als verpleegster, die zich nog te weinig vrij over het toneel bewoog en B. Fre- richs als butler. Deze laatste miste nog al eens de sluwheid, die de auteur hem meegegeven heeft en die zich uit in een uiterlijke onderdanigheid. De beide jongste dochters Bicky van mejuffrouw Van Elk en Jane van me juffrouw Arnaud de Cavallon waren opgewassen tegen de toneelkwaliteiten van haar moeder. Bicky ji het eerste bedrijf nog wat onwennig, speelde voor treffelijk in het tweede bedrijf. Vooral haar laatste claus in dat bedrijf was een meesterstukje. Jane speelde haar rol van de schrijversvrouw ingehouden en vermoeid, zoals de schrijver dat wil de. De zwierige dochter Kathy werd door mejuffrouw Frijns nog niet met de nodige losheid gespeeld. P. Roseboom kwam als de zoon van de huiseigenaar evenmin voldoende los om werkelijk in dit blijspel te passen. De regie was weer in de vertrouwde handen van Vim Pauw gelegd. Zij was levendig en losjes, al hadden wij haar graag vooral in het eerste bedrijf iets meer geserreerd gezien. Noël Langley overdrijft met mate, hebben wij ge schreven en de regie van Wim Pauw zocht wel eens te vaak in een Franse uitbundigheid, wat in een Engelse be heersing gevonden had kunnen worden. Deze uitbundigheid was er zelf de oor zaak van, dat de actrices en acteurs hier en daar het tempo niet konden bij houden, hetgeen voor dit blijspel be paald hinderlijk is. Maar behoudens de ze enkele kanttekeningen, heeft HTC haar leden weer een genoeglijke en goed verzorgde avond geboden. 3. W. v. d. V. ontwikkelde Guillaume van der Graft, na het einde waarvan een paar leden de gelegenheid tot het stellen van vra gen benutten en nog kwamen tot een interessante gedachtenwisseling. De vereniging „Buurtbelang Aerden- hout-Bentveld" vierde gisteravond in het H.K.B.-gbonw aan de Tempeliers- straat in geanimeerde sfeer haar vijfde lustrum. De voorzitter, mr. A. Bos, richtte een speciaal woord van welkom tot de burgemeester van Bloemendaal, dr D. H. Peereboom Voller, en de frac tievoorzitter van de K.Y.P., de heer J. F. M. Pinxter. De heer Bos gewaagde in zijn ope ningswoord van de vele verbeteringen die B.A.B. voor de inwoners van Aer- denhout heeft weten te bewerkstelligen, maar de vereniging is gelukkig nooit een klachtenbureau geworden. Tot de successen van de vereniging rekende hij de tot standkoming van de moderne straatverlichting in Aerdenhout de voetpaden het tot standkomen van de spoorweghalte Aerdenhout-Heemstede, het voorlopig van de baan zijn van de bebouwing van het Naaldenveld en het behoud van „Het Koreol". De eerste voorzitter van de vereni ging, de heer G. M. W. Margadant, onthulde dat B.A.B. eigenlijk ontstaan was in een tramwagen. Enkele foren sen luchtten dikwijls hun gemoed over de toestanden in Aerdenhout en de heren J. de Graaf en Margadant na men toen het initiatief tot de oprich ting van een vereniging. Hoewel het in het begin wel eens anders was geweest, is de samenwerking met het gemeen tebestuur thans uitstekend te noemen. Burgemeester Peereboom Voller, die slechts een kort deel van de avond kon bijwonen, verklaarde tot zijn spijt te moeten mededelen, dat het probleem van de snelwegen nog steeds ongewij zigd hangt boven de hoofden van de in woners van Aerdenhout, al is het op het ogenblik wat op de achtergrond ge raakt. Maar de aanslag op Aerdenhout dreigt nog in volle omvang. Dr. Peere boom Voller noemde het bestaan van een buurtvereniging belangrijk en be treurde, dat er in Overveen en Bloe mendaal niet een dergelijke gemeen schap bestaat. Mr. S. Scholtens bood namens het comité van huldiging, samengesteld uit enkele leden, het bestuur het jubileum geschenk aan: een bloemenhulde en een bedrag van zevenhonderd gulden, waar voor de vereniging een projectiescherm zal aanschaffen. Mr. Scholtens bood de heer De Graaf, die sinds de oprichting bestuurslid is, een sigarettenaansteker en enige rookwaren aan. Voor de pauze werd het program ma gevuld door Don en Ly Vermeire's marionetten-theater met het spel Vlin der Violet van Rico Bulthuis. Na de pau ze bracht het „Cabaret Miniatuur" van een vijftal ambtenaren van de gemeente secretarie onder leiding van de heer Pennart de aanwezigen een gevarieerd programma. De oudercommissie van de openbare kleuterschool in Bloemendaal die is on dergebracht in de Bomwaterschool, heeft zich tot de raad van Bloemendaal gewend met het verzoek om een open bare kleuterschool te stichten. B. en W. adviseren de raad om het verzoek niet in te willigen, omdat er in de wijk Bloemendaal naar hun mening voldoen de gelegenheid is om openbaar onder wijs te ontvangen. Wel geven zjj toe, dat de huisvesting van de bestaande kleuterschool verbeterd moet worden. Zjj stellen daarom voor de Bomwater school uit te breiden met enkele lokalen en de accomodatie te herzien. Het verzoek was vergezeld van een lijst, waarop de namen van 53 kleuters voorkomen, die momenteel de Bom waterschool bezoeken. Een wachtlijst voor de wijk Bloemendaal bestaat ech ter niet en aangenomen mag worden dat buiten de 60 op de Bomwaterschool ingeschreven leerlingen geen gegadig den zijn. De kleuters hebben sinds september 1955 de beschikking over slechts twee klaslokalen, terwijl 15 kleuters perma nent een plaats op de gang hebben ge kregen. De bezwaren hiervan liggen voor de hand: stenen vloer, slechte ver lichting en voortdurende storing door de andere kinderen. Een grote verbetering in de huisves ting kan bereikt worden, indien er een ruim speellokaal, een kamer voor het hoofd der school en een bergruimte worde bijgebouwd. Voorts zouden nog enkele andere voorzieningen getroffen moeten worden. B. en W. stellen voor hiertoe in beginsel te besluiten. De woningbouwvereniging „Aer- hout" wil 22 woningwetwoningen bou wen op de gronden aan de Bovenweg en de Van Haemstedelaan. De wonin gen, waarvoor het plan is ontworpen door architect B. 3. 3. M. Stevens te Haarlem, zuUen worden gebouwd in vier blokken van vier en twee blokken van drie. Het eerste type biedt plaats aan ten hoogste tien en het tweede type aan ten hoogste negen personen. De bouwkosten zullen 325.720 bedragen, waarvoor een voorschot wordt gevraagd van de gemeente. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. De huurprijs voor de woningen van het type A zal op 10.15 per week gesteld worden, terwijl de kleinere hui zen tegen 9.35 verhuurd kunnen wor den. Het biljarttoernooi om de „Wilhelmi- na"-beker in hotel „Hof van Holland" aan de Grote Markt in Haarlem is gis teravond een verrassing rijker gewor den. De Amsterdammer Reich, beker houder sinds het vorig jaar, toen hij met een laag moyenne winnaar werd, moest in een „brokkelige" partij tegen Nobels de winst aan zijn tegenstander laten. Deze was belust op een overtui gende zege en won met 13.15 gemiddeld. Wij moeten hierbij aanmerken dat de deelnemers wel met de zgn. „handi cap" spelen. In ons verslag van giste ren uitten wij onze teleurstelling over het feit dat zowel de tweede als derde klassers een gelijk aantal caramboles moesten maken, omdat het de laatsten praktisch uitschakelt voor de bovenste plaatsen, maar vlak voor het toernooi begon heeft men alsnog besloten de handicap te spelen. Zo kunnen J. Wil- lemse, J. Nobels en C. Ph.Rppo, die ieder 250 punten produceren zeker win nen van de hoger geklasseerden, die 50 caramboles meer maken. Willemse heeft in twee partijen zijn ..voorgift" niet eens nodig gehad. Woensdag liet hij K. Meyer uit Am sterdam meer dan 100 caramboles ach ter zich en nu zegevierde de Haarlem mer over de lang niet onverdienstelijk spelende Philippo. Willemse noteerde een gemiddelde van 13,88, woensdag 12,50, zodat hij als derde klasser zeer goed voor de dag komt. Reich is, dat bleek weer, echt geen kader-kampioen. Hij „pakt wat er ligt", speelt uiteraard we] naar de po sitie, maar kiest toch geen moeilijke stoten, die de ballen dichter bij elkaar brengen, als er gemakkelijke ..libre" figuren liggen. Dit keer was zijn spel niet opportunistisch genoeg om de ge spannen Nobels uit evenwicht te bren gen. Met flinke series bereikte de ..Hof van Hollander" in tien beurten de 200, waarna hij voor de overige 50 nog ne gen maai aan de tafel moest komen. Voor dit gebeurde had Reich een overwinning behaald op Philippo in 25 beurten. Beide biljarters demonstreer den weinig maatgevoel, maar gaarden toch regelmatig wat punten bijeen, waarbij de Amsterdammer meer regel maat in zijn spel wist te leggen. R. Kos ter uit Amsterdam was gisteren top scorer met eën reeks van 102 tegen R. van Lunenburg. Zijn gemiddelde: 18.75 was genoeg om de Haarlemse tegen stander in het zand te doen bijten. In de 8e beurt kwam Koster door zijn ho ge serie op 177, Van Lunenburg had er B. en W. van Haarlem verwachten, dat de minister van binnenlandse za ken de gemeentebesturen zal verzoeken de vakantietoeslag voor gemeenteamb tenaren te verhogen tot 4 pet van het jaarsalaris. Het College stelt de raad thans voor deze regeling die binnen kort voor het Rijkspersoneel bindend verklaard zal worden, ook van toepas sing te verklaren voor het Haarlemse gemeente personeel. toen 48 in de 15e beurt voegde de Am sterdammer nog 46 aan zijn totaal toe, waarop de man van ,,'t Centrum" geen antwoord meer had. De uitslagen luiden: R. Koster 300- 16-102-18.75-2; R. v. Lunenburg 193-16- 49-12.06-0; C. Philippo 210-25-47-8.40-0; S. Reich 300-25-51-12.00-2; S. Reich 238- 19-32-12.52-0; J. Nobels 250-19-52-13.15 2; C. Philippo 184-18-51-10.22-0; J. Wil lemse 250-18-50-13.88-2. Vanavond om acht uur wordt het toer nooi voortgezet Twee Amsterdammers, een 44-jarige schilder en een 22-jarige tegellegger, zijn gistermiddag door een Amsterdam se rechercheur aangehouden in Haar lem-noord. De mannen hadden tien grammofoonplaten bij zich, die zij, naar later bleek, gestolen hadden in een mu ziekwinkel aan de Kruisweg te Haar lem. Bij het verhoor bleek, dat zjj de laatste tijd een grote hoeveelheid pla ten hadden gestolen, die zij op de Am sterdamse markten hadden verkocht. De Amsterdammers werden ingesloten. De gemeente Haarlem heeft een twee-tal schilderijen aangekocht ten be hoeve van het Frans Halsmuseum, te weten een doek (29 x 31 cm) door Abra ham Storck uit het begin van de 18e eeuw, voorstellende een gezicht op Haarlem bij winter vanaf het Noorder- Spaarne, en een paneel van Adriaen van Nieuland met een Vanitas-stille- ven, gedateerd 1636 (29,5 x 36 cm). Daar het Vanitas-stilleven in het Frans Halsmuseum nog niet was vertegen woordigd, is vooral laatstgenoemde aanwinst van bijzondere betekenis. De beide aanwinsten zijn reeds aan de ver zamelingen toegevoegd. Vanwege het Sint Francisca Romana- huis wordt zondag 11 maart in de Ro mana-kapel, Koudenkom 34, de jaarlijk se aanbiddingsdag gehouden. De dag begint 's morgens met een plechtige Hoogmis om half tien; eht Allerheilig ste is tot 's middags vijf uur uitgesteld. Degenen, die bloemen willen schenken, kunnen ze (laten) bezorgen aan de Ro mana-kapel. tnaeonda Copper Bethlehem Steel Uhryaler Corp tienera) Electric Jenera) Motor» Kennecott Coppei Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee) Soya) Dutch Shell Union Ol) Southern Pacific Southern Ral)way Dde water US Steel 7/3 8/3 78% 78 153 >g 153% 73% 75% 60% 60% 44% 44% 134% 135% 91% 92% 45% 45 46% 46% 86% 88 77% 77% 56 56% 104% 105% 37 3734 56% 56 Stemmingslot vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3